بیست و یک موردی که PC شما را نابود می کند

/
/
/

بیست و یک موردی که PC شما را نابود می¬کند
کامپیوتر شما هرچقدر هم که پیشرفته باشد، یک واقعیت اجتناب ناپذیر در مورد آن وجود دارد و این است که با گذشت زمان از سرعتش کاسته می-شود. زمانی که برخی مشکلات با گذشت زمان برای یک PC به وجود می¬آیند، سرعتش کاسته می¬شود و کار کردن با آن حوصله شما را سرمی¬برد، حتی در برخی موارد مشاهده شده است که فرد PC خود را کنار گذاشته و آن را رها کرده است.
در اکثر موارد، این کاهش سرعت به دلیل این نیست که سخت افزار قدیمی سیستم دیگر قادر به فعالیت نیست، بلکه این کاهش سرعت حاصل از تجمع بسیاری از مشکلات کوچک بر روی هم می¬باشد. این مشکلات می¬توانند قابل پیش بینی باشند، مثلاً ممکن است جمع شدن گرد و غبار داخل کیس یا نصب کردن نرم¬افزارهای قدیمی بر روی سیستم باعث کاهش توان CPU برای مراقبت از خود و در نتیجه کاهش سرعت PC شما شوند.
خبر خوب این است که همه این مشکلات قابل حل کردن هستند. پس قبل از این که تصمیم بگیرید که دیگر کامپیوتر شما قدیمی شده است و نیاز به ارتقا دارد، باید دستور¬العمل¬های ما را که در ۱۰ صفحه تنظیم شده است مطالعه کنید تا ما راه احیا و تجدید نیروی PC شما را به شما آموزش دهیم.
راهنمایی¬های کامل و گام به گام ما در تشخیص و برطرف کردن ۲۱ مقصر و مشکل اصلی و رایج در کاهش سرعت کامپیوترها به شما کمک خواهد کرد، و البته بسیاری از مشکلات غیررایج را هم در بر دارند. به این مقاله باید مانند یک راهنمای نگه¬داری از کامپیوتر خود نگاه کنید: هر چند ماه یک بار این گام¬ها را تکرار کنید تا مطمئن شوید که کامپیوتر شما به خوبی به کار خود، بدون هیچ مشکلی ادامه می¬دهد.
حتی اگر وقت آن رسیده است که یک کامپیوتر جدید را خریداری کنید، این دستور¬العمل¬ها همچنان برای شما مفید خواهند بود زیرا به وسیله آنها کامپیوتر قدیمی خود را روبراه می¬کنید تا فرد دیگری بتواند از آن استفاده کند. می¬توانید این کامپیوتر را به یکی از اعضای خانواده خود دهید یا اینکه پس از تعمیر کردن، آن را به یک موسسه خیریه واگذار کنید.
بدافزارهای مخفی
نرم¬افزار AV توانایی پیدا کردن همه بدافزارها را ندارد. در این جا نحوه پیدا کردن چیزهای بد بر روی سیستم شما، که احتمالاً تابحال از وجود آنها بی¬اطلاع بوده¬اید را به شما نشان می¬دهیم.
حجم عظیمی از بدافزارها که در سراسر دنیا وجود دارند واقعاً هرفردی را می¬ترسانند. تنها در سال ۲۰۱۵، Kaspersky کشف کرد که ۳۴٫۲ درصد از کامپیوترهای کاربران مورد حمله اینترنتی قرار گرفته¬ است. البته این آمار تنها مربوط به کامپیوتر¬هایی است که بر روی خود نرم¬افزار Kaspersky Internet Security را داشته¬اند و توسط این نرم¬افزار بدافزارها شناسایی و مسدود شده¬اند. طبق تعریف، بدافزارهای مخفی حتی در این لیست هم قرار نمی¬گیرند، پس احتمال این که شما، یا یکی از اعضای خانواده یا دوستان، در دام این کشنده کامپیوتر بی¬صدا افتاده باشند، همیشه وجود دارد.
حقیقت این است که این نوع از حمله تنها مختص کاربران تازه¬کار و ساده¬لوح نمی¬باشد بلکه متخصصان این زمینه نیز مورد حمله قرار می¬گیرند، و همه ما در مقابل این حمله به اندازه یکسانی آسیب پذیر هستیم.
آیا نرم¬افزار امنیتی شما از این نوع بدافزار جلوگیری نمی¬کند؟
در یک دنیای خیالی، شاید بتوان فرض کرد که همه بدافزارهای شما به وسیله نرم¬افزار امنیتی کشف و متوقف می¬شوند، اما ما در یک دنیای واقعی زندگی می¬کنیم. این به این معنی نیست که شما از نرم¬افزار امنیتی خود راضی نباشید، این نرم¬افزار اکثر تهدیدها را دفع می¬کند. شما باید از نرم¬افزار امنیتی باکیفیتی مانند Kaspersky Internet Security که نرم¬افزار انتخابی توسط مجله Shopper می¬باشد، استفاده کنید.
با این حال، مجرمان سایبری هربار با نوعی از تهدیدها کاربران را هدف قرار می¬دهند به طوری که کمپانی¬های امنیتی هنوز آن را کشف نکرده¬اند. ویروس¬ها، تروجان¬ها، کرم¬ها، باج¬افزارها و انواع دیگری از بدافزارها، همیشه در حال گسترش هستند، و همیشه تهدیدها می¬توانند یک قدم جلوتر از محافظت¬ها و نرم¬افزارهای امنیتی حرکت کنند.
مهمتر از آن، تهدیدهایی هستند که در ناحیه خاکستری قرار دارند (تهدیدهایی که از قانون خاصی پیروی نمی¬کنند و امکان تشخیص این که خوب هستند یا بد، وجود ندارد). برای مثال، زمانی که شما یک نرم¬افزار رایگان را نصب می¬کنید یک پیغام دریافت می¬کنید که به شما پیشنهاد نصب یک نرم¬افزار دیگری مانند یک نوارابزار مرورگر را کرده است. اغلب این نرم¬افزار از قبل برای نصب کردن توسط شما پیکربندی شده¬اند و بسیاری از ما به اشتباه این نرم¬افزارها را نصب می¬کنیم. این تکه¬های اضافی از نرم¬افزارها ممکن است در خود adware (ابزارهای تبلیغاتی مزاحم) یا دیگر ویژگی ها را داشته باشند که ما آنها را به تحت عنوان نرم¬افزارهای مخرب (malicious) می¬شناسیم. در همین حین که این نرم¬افزارها می¬خواهند شروع و نصب کنند، قبل از اینکه شما به آنها شک کنید، نرم¬افزارهای امنیتی این اجازه را به آنها نداده و آنها را حذف می¬کنند، حتی اگر آنها منابع اطلاعاتی باشند.
شاید این بدافزارها، نرم¬افزاری نباشند که شما نصب کرده¬اید. در سال ۲۰۱۵ مچ کمپانی Lenovo گرفته شد و مشخص شد که این کمپانی ابزار تبلیغاتی مزاحم Superfish را بر روی همه کامپیوترهای خود به صورت از قبل نصب شده قرار داده است. این نر¬م¬افزار به درون صفحات وب تزریق می¬شد و ارتباط¬های امن را ناامن می¬کرد، ولی با این وجود توسط نرم¬افزارهای امنیتی شناسایی نمی¬شد.
بدافزارهای مخفی را بیابید
فرآیندهای سرّی را بررسی کنید
نشانه¬های بارز بسیاری از آلوده شدن PC شما وجود دارند، مانند این که PC شما خود به خود خاموش می¬شود یا صفحه خانگی مرورگر شما تغییر می¬کند و نمی¬توانید آن را برگردانید. اما آن نوع از بدافزاری که ما به دنبال شکار کردن آنها هستیم اینها نیستند. در عوض ما به دنبال یافتن بدافزارهایی هستیم که فایل¬های خود را مخفی می¬کنند و پردازش¬های انجام شده توسط آنها در Task manager مشخص نخواهند بود.
با این که یک بدافزار فکر می¬کند خیلی باهوش است، ولی واقعیت این است که یک قانون نانوشته می¬گوید که یک بدافزار به همراه شروع به کار کامپیوتر شما، کار خود را آغاز می¬کند یعنی در startup (برنامه¬هایی هستند که با روشن شدن کامپیوتر شروع به کار می¬کنند) موجود است. برای یافتن آن، ما توصیه می¬کنیم که از Autoruns استفاده کنید، این قابلیت برای یافتن برنامه¬های Startup، همه کامپیوتر شما را جستجو می¬کند. در مباحث بعدی از این قابلیت برای بستن برنامه¬های ناخواسته استفاده خواهیم کرد، اما ما همچنین می¬توانیم اکنون از آن برای یافتن و شناسایی کردن بدافزارها استفاده کنیم.
برنامه Autoruns را از آدرس (tunyurl.com/DownloadAutoruns) دانلود کرده و فایل زیپ آن را درون کامپیوتر خود extract کنید. بر روی فایل autoruns.exe دوبار کلیک کنید تا نرم¬افزار موردنظر اجرا شود (نیازی به نصب آن بر روی PC نیست). به طور مشابه برای گرفتن نتایج بهتر بر روی این فایل راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. چند ثانیه باید صبر کنید تا این نرم¬افزار لیستی از برنامه¬ها و فرآیندهایی که با شروع به کار کامپیوتر شما، شروع به فعالیت می¬کنند را پیدا کند. این فرآیندها شامل ورودی¬های رجیستری، افزونه¬های مرورگرها و درایورها می¬باشند.
حتی بر روی یک کامپیوتر جدید و سالم هم ممکن است لیست آیتم¬های Startup تهدیدآمیز به نظر برسد، پس باید بیشتر بر روی این لیست تمرکز داشته باشیم. برای انجام این کار، از منوی Option گزینه¬های Hide Empty Locations و Hide Microsoft Entries را انتخاب کنید. حال شما با یک لیست از برنامه¬هایی روبه¬رو خواهید شد که خودتان نصب کرده¬اید و جزو برنامه¬های از پیش نصب شده نیستند. در این لیست بگردید تا به ورودی¬هایی برخورد کنید که آنها را نمی¬شناسید.
زمانی که یک آیتم ناشناس مشاهده کردید، بر روی آن راست-کلیک کرده و گزینه Search Online را انتخاب کنید. این کار، یک صفحه مرورگر را باز خواهد کرد و از طریق موتور جستجوی گوگل به دنبال نام این فرآیند خواهد گشت. شما با چندین نتیجه جستجو روبه¬رو خواهید شد. حال در بین آنها وب¬سایت file.net امن بودن را نبودن یک فایل را برای شما مشخص می¬کند، وب¬سایت processlibrary.com نوع فرآیند را مشخص کرده و دلیل نصب شدن آن را بیان می¬کند، و سایت shoudiblickit.com تعیین می¬کند که فرآیند موردنظر را نگه داشته یا باید آن را نابود کنید.
فرآیندهای مخفی مشکوک را بیابید
نرم¬افزار Autoruns همچنین به لطف یکپارچه بودن با پایگاه داده بررسی فایل¬ها به نام VirusTotal، این توانایی را دارد که می¬تواند فرآیندهای مخرب را شناسایی کند.
متاسفانه، این سرویس به صورت پیش¬فرض فعال نشده است. برای فعال سازی آن، بر روی هرکدام از ورودی¬های موجود در لیست Autoruns راست-کلیک کرده و گزینه Check VirusTotal را انتخاب کنید. یک پیام به صورت pop-up ظاهر خواهد شد و می¬گوید که برای فعال کردن VirusTotal باید با شرایط و قوانین این سرویس موافقت کنید. موافقت کنید تا مرورگر شما این شرایط و قوانین را برای شما باز کنید. شما می¬توانید به محض فعال کردن VirusTotal این صفحه وب را ببندید.
در این هنگام، خواهید دید که فقط یک فایل موردنظر شما اسکن شده است. برای بررسی تمامی لیست خود، به نرم¬افزار Autoruns بازگشته و گزینه Options را انتخاب کنید، سپس Scan Options را باز کنید. تیک مربوط به گزینه¬های ‘Check VirusTotal.com’ و ‘Submit unknown images’ را فعال کنید و مجدداً Scan را بزنید.
حال این بررسی برای کلیه آیتم¬های موجود در لیست انجام می¬شود، اما تک تک آنها را به VirusTotal معرفی می¬کند. همه این کارها از طریق اینترنت انجام می¬شود پس باید چند دقیقه صبر کنید تا پس از اتمام بررسی، نتایج مربوطه ظاهر شود.
زمانی که کار VirusTotal تمام شد، به هر کدام از فرآیندها یک نمره داده می¬شود. طبق تجربه¬ای که ما در این زمینه داریم، بیشترین مقدار این نمره بین ۵۳ و ۵۷ تغییر داشته است، و نتایج تحلیل خاص خود را دارند: اگر یک فایل علائم مشکوکی را داشته باشد نمره ۵۷ به آن تعلق می¬گیرد. هرچه تعداد پایگاه داده دربردانده فایل¬ها بیشتر باشد، این ماکزیمم نمره هم بیشتر خواهد بود، و هرچه نمره VirusTotal بیشتر باشد، احتمال مخرب بودن فایل موردنظر بیشتر خواهد بود. اگر در بین فایل¬های موجود در کامپیوتر خود نمراتی مانند ۱ یا ۲ را درکل مشاهده کردید چیز عجیبی نیست، اما عجیب اینجاست که این فایل¬ها امن هستند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد آنها، کافی است بر روی نمره هر فرآیند کلیک کنید تا به سایت virustotal.com هدایت شوید، و این سایت لیستی را در مورد اطلاعات مربوط به این نرم¬افزار در اختیار شما قرار می¬دهد.
متوقف کردن فعالیت مخرب¬ها
برای اینکه از شروع به کار کردن خودکار یک فرآیند جلوگیری کنید، کافی تیک مربوط به آن را از Autoruns حذف کنید. ما توصیه می¬کنیم تیک مربوط به هر فرآیند یا فایلی را که نمره بالایی را در VirusTotal کسب کرده است، یا شما در جستجوهایی که در اینترنت انجام دادید به مخرب بودن آن پی بردید، حذف کنید. حال کامپیوتر خود را restart کنید و پس از انجام گام¬های بالا بررسی کنید که بدافزار مورد نظر از بین رفته است یا نه. در برخی موارد، این بدافزار یک راه بازگشت را پیدا می¬کنند، در این موارد باید اطلاعات زیر را دنبال کنید.
بدافزارهای Rootkit را که AV قادر به شناسایی آنها نیست، غیرفعال کنید
هر سیستم عاملی دارای یک سطح محدود دسترسی به روت (ریشه: Root) می¬باشد، که مربوط به انجام وظیفه¬هایی توسط ادمین است که باید از چشم کاربر مخفی بماند. معمولاً این کارها در سطح پایینی انجام می¬شوند مانند کار کردن ادمین با درایورها و سخت افزار که ادمین آنها را تنظیم می¬کند. بدافزار Rootkit از این ویژگی بهره می¬برد و خودش را بر روی کارهای سطح پایین در سیستم عامل نصب می¬کند، و به صورت دقیق کاری می¬کند که سیستم عامل به وسیله ابزارهای معمولی نتواند آن را شناسایی کند و حتی آنتی¬ویروس¬ها هم قادر به شناسایی آن نباشند. مشکلی که در چنین مخرب¬هایی وجود دارد این است که می¬تواند باعث دزدیده شدن اطلاعات شوند یا حتی به هکرها این اجازه را دهند به صورت از راه دور بر سیستم شما کنترل داشته باشند، پس این هکرها می¬توانند از این مخرب برای اهداف ناهنجاری مانند ارسال اسپم از طریق ایمیل استفاده کنند.
برای خلاص شدن از شر بدافزار Rootkit شما نیاز به نرم¬افزاری دارید که آن را شناسایی کند. نرم¬افزار رایگان Malwarebytes Anti-Rootkit Beta با وجود این که اسم بتا را بر روی نسخه خود دارد اما یک نرم¬افزار ایده¬آل است و دلیل مناسب بودن آن هم این است که بسیار استفاده از آن آسان است. این نرم¬افزار را می¬توانید از آدرس (tinyurl.com/AntiRootkitBeta) به صورت رایگان دانلود کنید.
این نرم¬افزار را دانلود کنید و برای اجرای extract کردن آن، بر روی آن کلیک کنید. پوشه¬ای را که می¬خواهید این فایل¬ها در آن extract شوند انتخاب کنید (این پوشه به صورت پیش¬فرض بر روی دسکتاپ قرار دارد) و بر روی OK کلیک کنید. زمانی که این فرآیند کامل شد، این نرم¬افزار به صورت خودکار اجرا خواهد شد.
برای دریافت جدیدترین یابنده بدافزارها بر روی Next و سپس بر روی Update کلیک کنید. بعد از پایان آپدیت بر روی Next کلیک کنید. درنهایت، بر روی Scan کلیک کنید تا نرم¬افزار Malwarebytes تمامی کامپیوتر شما را اسکن کند. اسکن کردن تمامی کامپیوتر شما مدت زمانی را نیاز دارد. ما توصیه می¬کنیم در زمانی که در حال اسکن کردن است از کامپیوتر دور شوید و به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید. خوشبختانه، زمانی که برگردید این پیام را مشاهده خواهید کرد: ‘Scan Finished: No ,malware found!’. اگر این اسکن منجر به پیدا شدن یک rootkit شد بر روی دکمه Cleanup کلیک کنید و کامپیوتر خود را restart کنید تا این بدافزار نابود شود. زمانی که ویندوز شما مجددا بالا آمد بازهم برنامه Malwarebytes را اجرا کرده تا مطمئن شوید که rootkit مورد نظر واقعاً از بین رفته است. شاید لازم باشد همه این گام¬ها را چند بار انجام دهید تا خیالتان راحت شود.
بدافزار یک¬دنده (stubborn) را حذف کنید
هرچقدر هم که نرم¬افزار Anti-Rootkit قوی باشد باز هم نمی¬تواند همه آلودگی¬ها را پاک کند، پس شاید مجبور باشید از نرم¬افزار GMER استفاده کنید. این خیلی هم نرم¬افزار دوست داشتنی نیست اما متخصصان استفاده از آن را توصیه کرده¬اند.
به وب¬سایت GMER بروید (www.gmer.net) و بر روی گزینه Download.exe کلیک کنید. این کار منجر به دانلود فایلی می¬شود که به نظر می¬رسد نام آن به صورت تصادفی متشکل از اعداد و حروف می¬باشد (فایلی که ما مشاهده کردیم نامش ۱yiztw69.exe بود، اما هربار تغییر می-کند). بعد از دانلود شدن آن را اجرا کنید. برای جستجو برای بدافزار بر روی دکمه Scan کلیک کنید.
این اسکن دقیق مدتی زمان می¬برد و از بسیاری از منابع سیستم استفاده می¬کند، پس بازهم توصیه می¬کنیم که از سیستم خود دور شوید تا کار خودش را انجام دهد. اگر به مشکلی برخورد کند، یک هشدار با عنوان “Warning!!!” را مشاهده خواهید کرد. برای پاک کردن فایل دردسر ساز بر روی OK کلیک کنید، کامپیوتر خود را restart کنید و بازهم اسکن را از سر بگیرید. هرچند بار که نیاز بود این روند را تکرار کنید.
مزاحم¬های Adware و PUPs
همانند بدافزارها، مزاحم¬های دیگری هم به نام¬های adware (تبلیغات مزاحم) و PUPs (potentially unwanted programs) یا همان برنامه-های ناخواسته، وجود دارند. Adware ها می¬توانند تنظیمات سیستم را تغییر دهند و آگهی¬های مزاحم را وارد صفحات وب کنند، و همچنین شاید حذف کردن آنها هم کار خیلی سختی باشد؛ مزاحم¬های PUPs زمانی که در حال نصب کردن نرم¬افزار رایگانی هستید، به صورت تصادفی بر روی سیستم شما نصب می¬شوند و می¬توانند تاثیرات منفی زیادی بر روی عملکرد سیستم شما داشته باشند.
برای شناسایی و پاک کردن adware ها، برنامه رایگان و قابل حمل AdwCleaner را از آدرس (tinyurl.com/DownloadAdwCleaner) نصب و اجرا کنید. این نرم¬افزار را اجرا کنید (نیازی به نصب ندارد). در اولین جعبه محاوره¬ای که ظاهر شد بر روی ‘I agree’ کلیک کنید سپس برای جستجوی adware ها، تروجان¬ها، hijacker های مرورگرها (بدافزارهایی هستند که اطلاعات موجود در مرورگر را از شما می¬دزدند)، و دیگر بدافزارها، بر روی دکمه Scan کلیک کنید. اگر این نرم¬افزار هرگونه مخربی را پیدا کرد، بر روی Clean کلیک کنید تا نرم¬افزار مخرب را پاک کند. مثل قبل، کامپیوتر را restart کرده و اسکن را بازهم انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که همه مخرب¬ها نابود شده¬اند.
حتی اگر این نرم¬افزار هم چیزی را پیدا نکرد، پس نرم¬افزار رایگان Malwarebytes Anti-Malware Free را از سایت (tinyurl.com/AntiMalwareFreeDownload) دانلود کنید. فایل دانلود شده را اجرا کرده و نرم¬افزار را نصب کنید. زمانی که پس از پایان نصب بر روی Finish کلیک کنید، نرم¬افزار Anti-Malware به صورت خودکار شروع به کار خواهد کرد. بر روی دکمه Scan کلیک کنید تا اسکن کامپیوتر شما شروع شود. اگر هرگونه بدافزاری یافت شد شما می¬توانید برای تحقیق درمورد نحوه آلوده شدن به این بدافزار در حین اسکن، بر روی ‘Review Detected Items’ کلیک کنید. درنهایت می¬تواند آیتم¬های انتخاب شده را حذف کنید.
آسیب¬هایی واردشده توسط بدافزار مخفی را ترمیم کنید
بدافزار می¬تواند بسیاری آسیب به سیستم شما وارد کند که ممکن است لزوماً با پاک کردن بدافزار، خسارتی که به سیستم وارد کرده است باقی بماند. پس پاک¬سازی سیستم بعد از پاک کردن بدافزارها امری حیاتی می¬باشد. اگر شما نرم¬افزار Anti-Rootkit Beta را دانلود کرده¬اید پس نرم¬افزار همراه آن یعنی FixDamage را هم دارید. برای یافتن این نرم¬افزار، در پوشه mbar به پوشه Plugins وارد شوید. اگر گزینه¬های پیش¬فرض را در حین نصب تغییر نداده باشید، این پوشه بر روی دسکتاپ شما قرار دارد. در غیراین صورت، در مسیر نصب این نرم¬افزار خواهد بود.
نرم¬افزار FixDamage را اجرا کنید، این نرم¬افزار یک پنجره جدید Command Line را بازخواهد کرد. کافی است ‘Y’ را تایپ کنید تا FixDamage تنظیمات اصلی ویندوز را به روز اولش برگرداند.
پندام¬افزارها و نرم¬افزارهای ناخواسته
نرم¬افزارهای نصب بر روی سیستم شما می¬توانند بزرگترین دشمن PC شمرده شوند اگر باعث کاهش سرعت PC شما شده باشند. این کاهش سرعت چه بر اثر اثرات به جا مانده از نصب و حذف برنامه¬های قبلی باشد، چه نرم¬افزار بیهوده و سنگینی که کارخانه سازنده کامپیوترهای جدید بر روی آنها نصب می¬کنند، از نرم¬افزارهای رایگان گرفته تا اپلیکیشن¬های مفید، در هر حالتی، نرم¬افزار می¬تواند یک عامل کشنده برای کامپیوتر شما باشد. حتی بدتر از این¬ها نرم¬افزارهایی هستند که برای دسترسی هکرها باز هستند یا به همراه خود تبلیغات مزاحم (adware) یا چیزهای بی¬مصرفی را نصب می¬کنند. این¬ها اصلی¬ترین دلیل¬های هستند که شما باید پنج نرم¬افزار Flash، Java، Thunderbird، CamStudio، و DVDVideoSoft را پاک کنید همین طور که توضیحاتی در مورد این نرم¬افزارها در جدول روبه¬رو آورده شده است. به همین دلیل، باید در این رابطه جدی برخورد کرد و تمامی برنامه¬های آشغال و هرز را از ریشه کند و پاک کرد.
برای نرم¬افزارهایی که قصد نگه داشتن آنها را دارید، یک خطر دوم به نام آیتم¬های start-up وجود دارد. این آیتم¬ها به صورت خودکار با روشن شدن کامپیوتر شما شروع به فعالیت می¬کنند، و اغلب یک آیکن را در قسمت Windows Notification Area (در زیرصفحه سمت راست درکنار ساعت) قرار می¬دهند. هرچه در این جا در حال اجرا باشد مقدار مهم و باارزشی از منابع سیستم را مصرف می¬کند، پس جلوگیری از اجرای این برنامه¬ها باعث افزایش سرعت کامپیوتر شما می¬شود. تک تک این مراحل را به شما آموزش می¬دهیم.
اکثر نرم¬افزارهایی را که نمی¬خواهید، می¬توانید از قسمت Control Panel پاک کنید، اما گزینه¬های پیش¬فرض ویندوز به شما اجازه خلاص شدن از شرّ همه¬چیز را نمی¬دهند. درعوض ما به شما توصیه می¬کنیم از نرم¬افزار رایگان IOBit Uninstaller استفاده کنید (tinyurl.com/IOBitUninstallerDownload). این نرم¬افزار همچنین باقی¬مانده نرم¬افزارهایی را که از قبل حذف شده¬اند از بین می¬برد.
¬نرم¬افزارهای ناخواسته را پاک کنید
در نرم¬افزار IOBit Uninstaller به قسمت All Programs بروید. زمانی که یک نرم¬افزار را مشاهده کردید که قصد حذف کردن آن را دارید، بر روی آیکن سطل زباله سبزرنگ کلیک کنید. این کار همان روند uninstall کردن معمول را در پیش می¬گیرد، اما زمانی که تمام شود از شما سوال می¬شود که قصد اجرای Powerful Scan را دارید، که این کارهم آیتم¬های بیهوده را تعقیب و پاک خواهد کرد.
خدمات و سرویس¬های برنددار
سازندگان کامپیوتر¬ها معمولاً آنها را به همراه ده¬ها سرویس اضافی روانه بازار می¬کنند. برخی از این سرویس¬ها جهت استفاده آسان¬تر از کامپیوتر هستند و برخی دیگر مانند حافظه ابری از شما درخواست می¬کنند که در یک سرویس دیگر ثبت نام کنید، البته سازندگان این کامپیوترها در ازای معرفی یک سرویس به شما از کمپانی مربوط سهم خود را می¬گیرند. قسمت¬های دیگر نرم¬افزاری مانند ابزارهای وب که موتور جستجو و صفحه خانگی شما را تغییر می¬دهند شرور هستند و باعث مزاحمت می¬شوند (بازهم سازندگان کامپیوتر، برای قرار دادن اینها نیز پول می¬گیرند).
سختی کار در این است که در قلب نرم¬افزارهای مزاحم، نرم¬افزارهای مفیدی هم وجود دارند که نباید حذف شوند. در لیست موجود در نرم¬افزار IOBit Uninstaller نگاهی بیاندازید و هر نرم¬افزاری را که توسط کمپانی تولیدکننده کامپیوتر شما نصب شده است، حداقل فعلاً حذف نکنید. بهتر است ابتدا جهت حذف دیگر برنامه¬ها، راهنمای مربوط به درایورهای ما را در زیر بخوانید سپس به حذف اقدام کنید.
در ابتدای کار سعی کنید برنامه¬های کمتری را پاک کنید، همین¬طور که از سیستم خود استفاده می¬کنید نام برنامه¬های مزاحم و برنامه¬هایی که صفحه¬های pop-up زیادی را باز می¬کنند، را یادداشت کنید. زمانی که یک لیست از آنها تهیه کردید، می¬توانید بدون توجه به نام منتشر کننده آن -نرم¬¬افزارها، آنها را یافته و حذف کنید.
درایورها
نرم¬افزارهای مربوط به درایورها بسیار مفید هستند و باعث می¬شوند که سیستم شما به خوبی کار کند، پس هیچ یک از آن ها را حذف نکنید. رایج¬-ترین برندهای مربوط به درایورها عبارتند از Realtek، AMD، Nvidia، Intel، Qualcomm و Broadcom اما بسته به مدل کامپیوتر شما ممکن است درایور شما از دیگر برندها نیز باشد.
همچنین به دنبال درایورهای دقیق برای سخت¬افزار خود بگردید، مانند درایورهای مخصوص برای صفحه کلید، که اطمینان حاصل خواهد کرد که همه میانبرهای صفحه کلید شما به خوبی کار می¬کنند. این میانبرها شامل میانبرهای مخصوص برنامه¬ها (مانند Alt+Key Command) و نرم¬افزار صدایی که برای بالا بردن کیفیت بلندگوی سیستم شما طراحی شده باشد، می¬شوند. در نهایت، به دنبال کمپانی¬ای برای نصب درایورها باشید که آپدیت¬های آنها را نیز ارائه داده¬اند. این باعث می¬شود که درایورهای موجود بر روی سیستم شما به صورت خودکار آپدیت شوند.
لینک¬ها و نرم¬افزارهای حذف شده
در برخی کامپیوترهای جدید بوک¬مارک¬ها، میانبرهای دسکتاپ و نصب¬کننده¬ نرم¬افزارهای آزمایشی گوناگونی را خواهید دید. اینها عموماً آسیبی به سیستم شما نمی¬رسانند، اما مزاحم هستند و فضای خالی شما را اشغال می¬کنند. پس راحت باشید، هرچه از اینها دیدید، بلافاصله پاک کنید.
نرم¬افزار امنیتی
نرم¬افزار امنیتی یکی از بزرگترین عوامل مربوط به Bloatware ها (نرم¬افزارهایی هستند که فضای زیادی را اشغال می¬کنند و معمولاً کاربران استفاده¬ای از آنها نمی¬کنند) می¬باشد، زیرا اگر شما نسخه آزمایشی این نرم¬افزار را به نسخه پولی و کامل آن تبدیل کنید، پول زیادی به جیب سازنده کامپیوتر شما می¬رود به همین دلیل این نرم¬افزار را بر روی آن قرار می¬دهند. پس سازندگان کامپیوتر به فکر امنیت شما نیستند، و فقط به این فکر می¬کنند که از چه نرم¬افزار امنیتی پول بیشتری به جیب می¬زنند.
ما توصیه می¬کنیم تمامی نرم¬افزارهای امنیتی خود را که بابت آن پولی پرداخت می¬کنید یا اینکه بدون هدف نصب کرده¬¬اید، حذف کنید. پس از حذف آنها، به نصب نرم¬افزارهای امنیتی مناسبی مانند Kaspersky Internet Security اقدام کنید.
نرم¬افزارهای قدیمی
شما می¬توانید نرم¬افزارهایی را که دیگر از آنها استفاده¬ای نمی¬کنید، حذف کنید. حتی بهتر، وقتی نرم¬افزار IOBit Uninstaller را باز می¬کنید بر روی قسمت Infrequently Use کلیک کنید و نرم¬افزارهایی که کمتر از آنها استفاده می¬کنید ظاهر می¬شوند و می¬توانید آنها را به سلیقه خودتان حذف کنید.
برنامه¬های موجود در Modern UI/Start Screen
اگر شما یکی از طرفداران منوی بحث¬برانگیز Modern UI Start در ویندوز ۸ یا Start Menu موجود در ویندوز ۱۰ هستید، احتمالاً چندین نرم-افزار را در اینجا خواهید دید که به وسیله کمپانی سازنده کامپیوتر شما نصب شده اند. این نرم¬افزارها خیلی قصد مزاحمت ندارند (زیرا نمی¬توانند به صورت خودکار باز ¬شوند یا در بخش¬های دیگر سیستم شما مداخله کنند)، اما حجمی را از دیسک شما اشغال کرده¬اند.
این نرم¬افزارها در قسمت¬های Add or Remove Programs یا Programs and Features ظاهر نمی¬شوند و تنها از طریق راست-کلیک کردن بر روی آنها در منوی Start و انتخاب گزینه Uninstall قابل حذف کردن هستند. به طور مشابه شما می¬توانید از قسمت Win Manager, Windows Apps موجود در نرم¬افزار IOBit Uninstaller برای حذف نرم¬افزارهایی که تمایل به استفاده ازآنها ندارید، استفاده کنید. این روش دارای یک مزیت است چون در لیستی به شما نشان می¬دهد که کدام برنامه از حجم بیشتری برخوردار است.
نوارابزارها (Toolbars)
نوار ابزار مرورگرها از بدترین نوع مزاحم¬ها هستند. آنها معمولاً منابع زیادی از سیستم را مصرف می¬کنند، هیچ کار مفیدی را انمجام نمی¬دهند و گاهی اوقات ورودی¬های بدی را وارد مرورگر می¬کنند. ما توصیه می¬کنیم که همه این نوار ابزارها را حذف کنید.
اکثر نوارابزارهایی که منبع مشهوری دارند از منوی All Programs موجود در نرم¬افزار IOBit Uninstaller قابل حذف شدن هستند. با این حال، همچنین می¬توانید بر روی گزینه Toolbars & Plugins کلیک کنید تا همه نوارابزارهای نصب شده را مشاهده کنید. این لیست به صورت مرتب شده از نوارابزارهای امن و ناامن تشکیل شده است. می¬توانید با استفاده از انتخاب هریک از نوارابزارهای ناامن و زدن Uninstall آنها را حذف کنید. شما می¬توانید لیست نوارابزارهای امن را هم پاک¬سازی کنید و تنها نوارابزارهایی را که طبق تشخیص شما برای استفاده مفید هستند را جدا کنید، برای مثال از Google Update را جدا کنید زیرا برای به روز نگه داشتن Chrome مفید خواهد بود.
نرم¬افزارهای Startup
برخی از نرم¬افزارهایی که قصد نگه داشتن آنها را دارید و با روشن شدن کامپیوتر شما به صورت خودکار باز می¬شوند (نرم¬افزارهای Startup) و برای شما مزاحمت ایجاد می¬کنند، همچنین بدون اینکه به آنها نیازی داشته باشید منابع شما را می¬بلعند. در این گونه موارد، بهترین کار این است که آنها را پاک کنید. نرم¬افزار Autoruns در شناسایی نرم¬افزارهای ناخواسته مفید است، اما برای نرم¬افزارهای قانونی و مشروع، راه¬های بهتری هم وجود دارند.
در ویندوز ۱۰ کاربران Task Manager را با استفاده از فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+Esc باز می¬کنند و سپس به قسمت Start-up می¬روند. شما می¬توانید بر روی هر نرم¬افزاری که علاقه¬ای به شروع به فعالیت آن در ابتدای شروع به کار ویندوز خود، ندارید، راست-کلیک کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید. زمانی که کار شما در این لیست تمام شد سیستم خود را restart کنید. اگر می¬خواهید نرم¬افزاری را در این لیست مجدداً فعال کنید به همان روش قبلی، اما این بار گزینه Enable را انتخاب کنید.
کاربران ویندوز ۸ و پایین¬تر، باید کلیدهای Win+R را فشار داده و در این کادر عبارت ‘msconfig’ را تایپ کنید و Run را بزنید. این کار، واحد پیکربندی سیستم (System Configuration utility) را باز خواهد کرد. بر روی سربرگ Startup در آن کلیک کنید تا لیستی از نرم¬افزارهایی که با شروع ویندوز، فعال هستند مشاهده کنید. تیک موجود در جعبه هریک را بردارید و بر روی OK کلیک کنید. سیستم خود را restart کنید. برای بازگشت و فعال کردن این نرم¬افزارهای کافی است همین کارها را انجام داده و در آخر تیک را فعال کرده و Ok بزنید.
کار کردن با برخی از نرم¬افزاری Startup کار آسانی نیست، زیرا برخی از آن به عنوان سرویس¬ها باز می¬شوند. برای متوقف کردن این سرویس¬ها در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ همانند بالا واحد پیکربندی سیستم را باز کنید، بر روی Services کلیک کرده و به سربرگ Manufacturer رفته تا آنها را طبق کمپانی سازنده آنها مرتب (sort) کنید. برای جلوگیری کردن یک سرویس در startup، تیک موجود در جعبه مقابل آن را بردارید. هیچ یک از سرویس¬های مایکروسافت را غیرفعال نکنید (شما می¬توانید این سرویس¬ها را با انتخاب Hide all Microsoft sevices مخفی کنید). ما توصیه می¬کنیم هر سرویسی را که به نوعی با سخت¬افزار شما سروکار دارد (برای مثال، سازنده PC شما، AMD یا Nvidia) به صورت فعال رها کنید. همچنین هر سرویسی را که متعلق به سازنده نرم¬افزار امنیتی شما باشد نباید غیرفعال کنید. با اتمام این کار بر روی OK کلیک کرده و سیستم خود را restart کنید. اگر به اشتباه یک سرویس مفید را متوقف کردید، همین کارها را انجام داده و تیک مربوط به آن را فعال کنید تا مجدداً فعال شود.
نرم¬افزارهای رایگان
یک نرم¬افزار رایگان می¬تواند به اندازه همان نرم¬افزارهای بی¬مصرفی که کمپانی سازنده در PC شما قرار می¬دهد بد باشد زیرا این نرم¬افزار رایگان به همراه خود بسیاری از نوارابزارهای اضافی و نرم¬افزارهای جانبی و نرم¬افزارهای بی¬مصرف و سنگین را که همگی مزاحم هستند بر روی سیستم شما نصب می¬کند. به همین دلایل، هر وقت صحبت از نصب نرم¬افزارهای رایگان می¬شود ما Ninite را به شما توصیه می¬کنیم (ninite.com).
این سرویس باهوش به صورت خودکار نرم¬افزار رایگاه ضدجاسوسی Spyware را دانلود و نصب می¬کند: کافی است تیک را بر روی نرم¬افزار مورنظر قرار داده و دکمه download را بزنید. درنهایت، کامپیوتر خود را پاک سازی کنید و اگر این کار را تا بحال انجام نداده¬اید، در صفحات قبل راهنمای کار کردن با anti-malware را مطالعه کنید.
سیستم عامل ویندوز، از نرم¬افزارهای سنگین اشباع شده
هرچه بیشتر شما نرم¬افزارهایی را نصب و اجرا کرده و هرچه بیشتر از ویندوز خود استفاده می¬کنید، فایل¬های سوخته و بیهوده بیشتری برجای می-گذارید، به همین ترتیب نرم¬افزارهای Startup بیشتری منابع شما را می¬بلعند، و نرم¬افزارهای سنگین و بیهوده بیشتری بر PC شما چیره می¬شوند. گاهی اوقات کار منطقی این است که از نو شروع کنید. اگر ویندوز ۷ دارید، می¬توانید با یک نصب سالم این کار را انجام دهید. اگر ویندوز ۸ یا ویندوز ۱۰ را استفاده می¬کنید، خبر بهتری برای شما داریم: می¬توانید کامپیوتر خود را از درون ویندوز، بازیابی و ترمیم (restore) کنید. در این جا نحوه انجام این کار را به شما آموزش می¬دهیم.
ریست کردن ویندوز ۸
درحالی که ترمیم ویندوز ۸ کار بسیار راحتی است، ولی اگر آن را به ویندوز ۸٫۱ ارتقا داده باشید ممکن است به مشکل برخورد کنید. این به این دلیل است که این ویندوز ارتقا داده شده، فایل¬های را که ویندوز برای بازیابی به تنظیمات کارخانه به آنها نیاز دارد، refresh نمی¬کند و این مزاحمت محسوب می¬شود. خوشبختانه، مایکروسافت، دانلود و ساخت دیسک¬های مربوط به ویندوز ۸ یا ویندوز ۸٫۱ را خیلی سرراست کرده است. پس ما می¬توانید نحوه انجام این کار را به شما توضیح دهیم.
فرآیند ترمیم را شروع کنید
به منوی Start رفته و Remove را تایپ کنید تا جعبه جستجو ظاهر شود. در صفحه نتایج این جستجو، گزینه¬ای را تحت عنوان ‘Remove everything and reinstall Windows’ را مشاهده خواهید کرد. بر روی آن کلیک کنید تا عملیات پاک¬سازی از سر گرفته شود، و این کار به بازگرداندن کامپیوتر شما به تنظیمات کارخانه و پیش¬فرض منجر می¬شود.
نرم¬افزار ویندوز ۸ باز می¬شود و به شما دو گزینه برای انتخاب را می¬دهد. اولین گزینه refresh است که به اطلاعات شخصی شما کاری ندارد، اما تنظیمات و نرم¬افزارهای شما را پاک می¬کند، و دومین گزینه همه چیز را پاک کرده و یک ویندوز پاک تحویل می¬دهد. این همان گزینه¬ای است که زمانی که قصد دارید از شر PC خود خلاص شوید یا این که سرعت آن به شدت کم شده و می¬¬خواهید مانند روز اولش شود، باید انتخاب کنید. هردو گزینه تقریباً مثل هم کار می¬کنند پس گزینه¬ای را انتخاب کنید که مناسب شماست. ادامه راهنمای ما مربوط به گزینه ‘Remove everything and reinstall Windows’ می¬باشد.
خطای مربوط به ‘Some files are missing’ را برطرف کنید
اگر ویندوز ۸ خود را به ۸٫۱ ارتقا داده¬اید، شاید با یک پیام خطا روبه¬رو شوید که به شما می¬گوید که ‘Some files are missing’. این پیام به شما می¬گوید که دیسک نصب ویندوز خود را وارد کنید، که به احتمال قوی شما این دیسک را ندارید.
خوشبختانه، برای دور زدن این مشکل یک راه وجود دارد. ابزار Windows 8 Upgrade tool را از (tinyurl.com/win8isodownload) دانلود کنید. زمانی که این فایل را اجرا کردید گزینه ISO file را انتخاب کرده تا فایل Windows 8 disc با فرمت image بر روی هارد شما ذخیره شود. سپس، این فایل ISO را در هارد بیابید، بر روی آن راست-کلیک کرده و گزینه Mount را بزنید. حال مجدداً سرویس Remove everything را اجرا کنید و دیگر این پیام خطا را مشاهده نخواهید کرد.
اگر این روش کار نکرد دلیلش این است که این نرم¬افزار نمی¬داند که شما Windows disk را نصب کرده¬اید. برطرف کردن این مشکل راحت است: PC خود را restart کنید، فایل ISO را که دانلود کرده بودید، Mount کنید و سپس ابزار Remove Everything را باز کنید. مشکل برطرف شده است.
کامپیوتر خود را Reset کنید
حال شما با یک پیام مواجه خواهید شد که به شما می¬گوید تمامی فایل¬ها و نرم¬افزارهای شما حذف خواهند شد و تنظیمات PC شما به صورت روز اول و پیش¬فرض بازخواهد گشت. برای ادامه Next را بزنید. اگر بر روی کامپیوتر خود بیشتر از یک درایو دارید، از شما می¬پرسد که آیا می¬خواهید فقط درایوی که حاوی ویندوز شما است پاک شود یا همه درایورها. گزینه¬ای را که مناسب حال شماست انتخاب کنید. البته اگر فقط یک درایو داشته باشید دیگر انتخابی باقی نمی¬ماند و مستقیم به مرحله بعد می¬روید.
حال با دو انتخاب روبه¬رو می¬شوید: یکی گزینه ‘Just remove my files’ است که فایل¬های شما را پاک می¬کند و نه به صورت کامل، و گزینه دوم ‘Clean the drive fully’ است که یک پاک¬سازی کامل و امن را انجام می¬دهد. گزینه دوم زمان بیشتری برای انجام نیاز دارد اما اگر قصد دارید کامپیوتر خود را بفروشید یا آن را دور بیاندازید این گزینه مناسب¬تر است، زیرا این گزینه دیگر به کسی اجازه نمی¬دهد که اطلاعات شما را بازیابی (recovery) کند. با انتخاب گزینه اول فایل¬های شما فقط شبیه به حذف شده علامت¬گذاری می¬شوند، اما هنوز هم موجود هستند و هنوز توسط هر فردی که از یک نرم¬افزار recovery استفاده می¬کند از هارد دیسک شما قابل دسترسی هستند.
قبل از ریست شدن کامپیوتر شما این آخرین شانس شما محسوب می¬شود. ویندوز به شما می¬گوید که چه کاری را باید انجام دهید. اگر مطمئن هستید برای ریست کردن آماده هستید، بر روی Reset کلیک کنید، در این جا کامپیوتر شما reboot می¬شود و خودش را به تنظیمات کارخانه بازمی¬گرداند، و حال برای کار کردن از نو، یا دادن آن به فرد دیگری آماده می¬شود. اگر قصد نگه داشتن کامپیوتر خود را دارید، باید همه نرم¬افزارهای خود را مجدداً نصب کنید و فایل¬های خود را از نسخه backup کپی کنید.
ریست کردن ویندوز ۱۰
روش اول: Factory Reset
بر روی منوی Start کلیک کرده و Reset را تایپ کنید. بر روی ‘Reset this PC’ کلیک کنید تا پنجره مربوط به Reset باز شود. اگر با مشکلاتی مواجه شدید که در ویندوزهای ۷ و ۸ و ۸٫۱ نداشتید یا اگر کمتر از یک ماه است که به سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده¬اید، می¬توانید به سیستم عامل قدیمی خود بازگردید. اما اگر می¬خواهید در همان ویندوز ۱۰ باقی بمانید بر روی ‘Get started’ در زیر ‘Reset this PC’ کلیک کنید. در این مرحله یک جعبه محاوره¬ای مشاهده خواهید کرد که به شما سه انتخاب می¬دهد. توجه کنید که اگر یکی از این سه گزینه را انتخاب کنید، توانایی بازگشت به ویندوزهای ۷ و ۸ و ۸٫۱ را در آینده از دست خواهید داد. ماهریک از این گزینه و نحوه کارکرد هرکدام را در زیر توضیح داده¬ایم تا شما بتوانید گزینه مناسب و درست را انتخاب کنید.
گزینه Keep my files
با انتخاب این گزینه همه نرم¬افزارهای موجود در سیستم شما حذف می¬شوند اما هیچ آسیبی به فایل¬های دیگر شما نظیر سندها و تنظیمات شما نخواهد رسید. این گزینه همه نرم¬افزارهایی را که از اینترنت دانلود کرده¬اید و همچنین آنهایی را که از روی دیسک نصب کرده¬اید، حذف می¬کند اما زمانی که برگردید، همه برنامه¬هایی که از Windows Store نصب کرده بودید، مجدداً نصب خواهند شد. این یک راه مفید برای ریست کردن کامپیوتر شما می¬باشد البته اگر قصد پاک¬سازی فایل¬های خود را نداشته باشید.
گزینه Remove everything
این گزینه دیگر مانند گزینه قبلی عمل نمی¬کند، بلکه همچنین همه فایل¬های شما را نیز پاک خواهد کرد. این بهترین راه برای ریست کردن PC شما بدون بازگشت به سیستم عامل قدیم است و شبیه به نصب کامل یک ویندوز ۱۰ است. اگر کامپیوتر شما از اول دارای ویندوز ۱۰ اورجینال بوده است، این گزینه برنامه¬هایی را که در ابتدا بر روی سیستم نصب شده¬اند نگه می¬دارد، پس بعد از ریست کردن هم با یک سیستم خالی مواجه نخواهید بود.
گزینه Restore factory settings
این گزینه شبیه به گزینه Remove everything عمل می¬کند، اما اگر ویندوز اورجینال PC شما ویندوز ۱۰ نباشد، شما به ویندوز ۸ یا ۸٫۱ کاهش رتبه پیدا خواهید کرد. در این حالت تمامی نرم¬افزارها، تنظیمات و فایل¬ها را از دست خواهید داد، اما برنامه¬هایی که از قبل بر روی PC قرار داده شده بودند، باقی خواهند ماند.
روش دوم: استفاده از System image
اگر شما در حال حاضر قصد ریست کردن ویندوز را ندارید اما فکر می¬کنید شاید در آینده بخواهید این کار را انجام دهید، بهتر است اکنون محض اطمینان یک پشتیبان از سیستم خود بگیرید تا در صورتی که سیستم با مشکلی مواجه شد، راه بازگشت داشته باشید. این پشتیبان، یک کپی از فایل¬ها، تنظیمات، و نرم¬افزارهای شما در یک زمان خاص می¬گیرد. اگر شما کامپیوتر خود را به سلیقه خود تنظیم کرده¬اید، این کار راه خوبی برای بازگشت به سیستم کنونی در آینده است.
در Start menu عبارت ‘backup’ را تایپ کنید. بر روی ‘File History’ کلیک کنید و منتظر شوید تا لود شود. حال در زیر بر روی ‘System image backup’ کلیک کنید، سپس گزینه ‘Create a system image’ را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. حال این انتخاب را خواهید داشت که کجای سیستم خود این فایل image را قرار دهید، مثلاً بر روی هارد دیسک، یک درایو نوری یا یک شبکه می¬توانید قرار دهید. زمانی که یک درایو را انتخاب کردید، بر روی Next کلیک کنید و Backup شروع خواهد شد.
برای استفاده از System image، به منوی ‘Reset this PC’ که قبلاً دیدید، برگردید. این بار در زیر Advanced start-up بر روی Restart now کلیک کنید. زمانی که PC شما restart شد، به شما این انتخاب داده می¬شود که از فایل System image ساخته شده ویندوز را مجدداً نصب کنید. این گزینه احتمالاً بهترین گزینه ممکن است، زیرا ویندوز را در حالتی قرار می¬دهد و نگه می¬دارد که شما از کار کردن با آن راضی بودید و می¬توانید هرزمان به آن حالت برگردید.
این گزینه، همه فایل¬هایی را که بعد از ساخته شدن system image به وجود آمده¬اند، پاک می¬کند، پس ابتدا مطمئن شوید که از PC خود یک Backup تهیه کرده¬اید.
حافظه رم پایین و هارد دیسک کند
یکی از اصلی¬ترین دلایل کاهش سرعت PC فقدان حافظه رم است. خوشبختانه، اضافه کردن و ارتقای رم یک راه¬حل آسان و صرفه¬جو می¬باشد.
حافظه رم معمولاً یکی از بخش¬های فراموش¬ شده¬ی PC است، اما اگر سعی در بالا بردن سرعت سیستم قدیمی خود دارید، فاکتور رم از اهمیت بالا و حیاتی برخودار است. افزودن مقداری رم می¬توانند تفاوت زیادی را در بازی کردن گیم¬ها و استفاده از نرم¬افزارهای سنگین، مانند نرم¬افزارهای ویرایش تصویر، ایجاد کند. همچنین سیستم عامل¬های جدیدتر هم تمایل به استفاده از رم بیشتری دارند، پس اگر پس از ارتقای ویندوز، PC شما شروع به کند شدن کرد، ممکن است حافظه رم مشکل اصلی باشد.
رم همه داده¬هایی را که سیستم شما در حال حاضر از آنها استفاده می¬کند، به صورت موقتی و فرّار نگه می¬دارد، اما بلافاصله این اطلاعات در دسترس قرار دارند و این فرآیند باعث افزایش سرعت کامپیتور شما می¬شود. اگر تعداد برنامه¬های باز شما بیش از حد شود، رم شروع به نزول می¬کند و ظرفیتش به پایان می¬رسد در این حالت PC شروع به استفاده از رم موجود در هارد دیسک شما می¬کند. هارد دیسک¬ها بسیار سرعت کمتری نسبت به رم دارند، و PC شما در این حالت به شدت سرعتش کم می¬شود. اگر شما یک هارد SSD دارید، قطعاً آن رم کوچک هارد را هم نخواهید داشت، پس به سرعت از حافظه SSD استفاده بیشتر خواهد شد و بازهم سیستم شما کند می¬شود.
ما برای اجرای ویندوز ۸ و ۱۰ به صورت مناسب، در کمترین حالت ممکن میزان رم را ۴GB توصیه می¬کنیم، و البته این حداقل است و خودمان میزان ۸GB را ترجیح می¬دهیم. افرادی که از کامپیوتر برای بازی کردن، ویرایش فیلم¬ها و انجام دیگر وظیفه¬های سنگین از این قبیل استفاده می¬کنند، بهتر از رم قوی ۱۶GB استفاده کنند.
قیمت رم¬های ۸GB برای PC در حدود ۶۶ یورو است درحالی که رم¬های ۴GB SODIMM برای لپ¬تاپ¬ها حدوداً ۳۰ یورو قیمت دارند و این رم¬ها را به یکی از ارزانترین رم¬ها تبدیل کرده است که به راحتی قابل نصب کردن هستند.
آیا می¬توانم رم را ارتقا دهم؟
اولین سوالی که در زمان روبه¬رو شدن با مبحث ارتقای رم باید از خود بپرسید این است که آیا رم من قابل دسترسی است یا خیر، و آیا قابل جایگزینی است یا خیر. اگر این رم کاملاً غیرقابل دسترسی است پس نباید بیشتر تلاش کنید زیرا ممکن است به کامپیوتر خود آسیب بزنید. اگر می-توانید به آن دسترسی داشته باشید پس شانس شما برای ارتقا بیشتر خواهد بود اما هنوز هم تضمینی وجود ندارد که بتوانید آن را جایگزین کنید.
در زیر لپ¬تاپ خود به دنبال پنل¬های جداشدنی بگردید (همین روش هم برای PC ها صادق است). در لپ¬تاپ¬هایی که این پنل¬ها وجود ندارد، بررسی کنید که آیا رم زیر صفحه مربوط به کیبورد است یا خیر. اگر صفحه کلید لپ¬تاپ شما خارج شدنی باشد در اطراف آن گیره¬های تقریباً بزرگی وجود دارد که مشخص هستند. و در این صورت با خارج کردن صفحه کلید می¬توانید به رم دسترسی داشته باشید.
اگر رم شما قابل دسترسی است، حال باید بررسی کنید که خارج شدنی است یا خیر. اگر یکی از پایه¬های رم به ماردبورد لحیم شده بود اما بتوانید یک شیار زاپاس برای ماژول دوم را مشاهده کنید، یا اینکه ماژول دوم جداشدنی باشد، پس شما می¬توانید این رم را جایگزین کنید. شما نمی¬توانید ظرفیت رم را در حد حالتی برسانید که در هر دو شیار رم قرار گرفته است، اما با عوض کردن یک رم و ارتقای آن هم سرعت شما بیشتر خواهد شد.
با این تفاسیر، در PC ها به لطف فضای زیادی که در خود دارند، همه چیز آسان¬تر است و درون آن ها بیشتر قابل دسترسی است. برخی از ماردبوردها در PC ها دارای ۴ شیار برای نصب رم هستند، و تعداد اندکی از آنها دارای ۸ شیار هستند. با این حال، برخی فقط ۲ شیار دارند پس شما باید برای این رم¬ها ظرفیت بیشتری را خریداری کنید تا ظرفیت و کارایی رم و کامپیوتر خود را بالا ببرید. اگر شیار خالی برای شما باقی نمانده است، پس همین رم¬های موجود در سیستم خود را درآورده و رم¬های جدید و قوی¬تر را جایگزین آن¬ها کنید.
کامپیوتر من تاچه میزان رم را پشتیبانی می¬کند؟
نرم¬افزار CPU-Z را از سایت (tinyurl.com/shoppercpuz) دانلود و نصب کنید و پس از اجرای آن، از سربرگ Memory میزان رم خود را مشاهده کنید. ابتدا باید میزان رم خود را ببینید تا بعد تصمیم بگیرید که آیا به یک ارتقا نیاز دارید یا ندارید. باید چک کنید که کامپیوتر شما تا چه اندازه ارتقای را رم را قبول می¬کند. اگر شما از یک لپ¬تاپ استفاده می¬¬¬کنید در کنار آن یک دفترچه راهنما هست که این را به شما می¬گوید، یا این که می¬توانید راهنمای لپ¬تاپ خود را از وب¬سایت کمپانی سازنده آن دریافت کنید. اگر از کامپیوتر میزی استفاده می¬کنید، وب¬سایت کمپانی سازنده مادربورد خود را چک کنید تا ببینید این مادربورد حداکثر تا چه میزان از رم را پشتیبانی می¬کند.
چه نوع رم باید خریداری کنم؟
ماژول حافظه رم لپ¬تاپ¬ها که به SODIMM معروف است، از ماژول مربوط به کامپیوترهای میزی کوچک¬تر هستند و ممکن است در PC های all-in-one (PC هایی که هم لپ¬تاپ هستند و هم تبلت) هم استفاده شوند. رم SODIMM لپ¬تاپ شما ممکن از انواع DDR2 یا DDR3 باشد و ابتدا باید بفهمید از کدام این دو نوع است. حال مجدداً از CPU-Z استفاده کنید: سربرگ Memory این نرم¬افزار به شما می¬گوید که رم از چه نوعی نیاز دارید. این امر مهمی است زیرا این دو نوع رم از لحاظ فیزیکی کاملاً باهم متفاوت هستند، و شکاف مربوط به هرکدام در مکان خاص خود قرار دارد تا به اشتباه رم را وارد شیار نکنید.
با نصب هارد SSD سرعت را افزایش دهید
یک هارد دیسک قدیمی بر روی کامپیوتر شما شاید حافظه زیادی را در اختیار شما قرار دهد، اما بسیار کندتر از یک هارد SSD است و می¬تواند واقعاً بر روی عملکرد کامپیوتر شما تاثیر بگذارد. خوشبختانه، اضافه کردن یک SSD به یک PC یا یک لپ¬تاپ یک راه بسیار صرفه¬جو برای افزایش کارایی سیستم می¬باشد: در تست¬های ما، مدت زمان مورد نیاز برای boot شدن (بالا آمدن) سیستم در استفاده از SSD در بدترین حالت نصف شد و در بهترین حالت به چند ثانیه کاهش یافت.
برای این که بیشترین استفاده از یک SSD را ببرید ما توصیه می¬کنیم که سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهید: ویندوز ۷ نیاز به پیکربندی-های زیادی برای کارکردن و سازگار شدن با SSD دارد، در حالی که ویندوز ۸ برای این کار افتضاح است. راحت¬ترین کار برای سازگار کردن سیستم با SSDها همان نصب کردن ویندوز ۱۰ از ابتدا است.
شما می¬توانید حافظه مربوط به هارد دیسک قدیمی خود را با SSD تلفیق کنید، اما تنها در صورتی این امکان وجود دارد که هر دو فضای حافظه مساوی داشته باشند که این امر بعیدی می¬باشد. یک نصب صحیح، این مشکل را دور می¬زند، اگرچه، این به این معنی است که باید تمامی نرم-افزارهای خود را مجدداً نصب کنید و تمامی فایل¬های مورد نیاز خود را کپی کنید تا بعد از نصب ویندوز مشکلی نداشته باشید. برای لپ¬تاپ¬ها، از سایت کمپانی سازنده آن دیدن کنید تا مطمئن شوید که درایورهای ویندوز ۱۰ برای مدل شما در آن وجود دارند، اگر وجود نداشتند، این ارتقا به آسانی انجام نخواهد شد.
ما حداقل حافظه SSD را ۲۵۶GB توصیه می¬کنیم، اگرچه حجم ۵۱۲GB فضای بیشتری را به شما برای نصب نرم¬افزارهای کلیدی می¬دهد. ابتدا یک پشتیبان از فایل¬های خود تهیه کنید، البته شما هنوز دسترسی به هارد دیسک قدیمی خود خواهید داشت گرچه دیگر نیازی به آن ندارید. درنهایت با استفاده از ابزار Windows Media Creation Tool (tinyurl.com/win10mediacreationtool) و با استفاده از گزینه create a boot drive یک Windows 10 boot USB drive را بسازید (برای این کار حداقل به حافظه ۴GB یا بیشتر در درایو فلش نیاز دارید).
آیا این روش برای من جواب خواهد داد؟
یک ارتقا برای هارد دیسک زمانی امکان¬پذیر است که شما به درایو آن دسترسی داشته باشید. بسیاری از لپ¬تاپ¬های قدیمی¬تر دارای پنل¬هایی در زیر دستگاه هستند که به راحتی باز می¬شوند و به راحتی دسترسی به هارد خواهید داشت. اگر قسمت¬های لپ¬تاپ شما به هم مهروموم شده¬اند، مانند بسیاری از لپ¬تاپ¬های Ultrabook، به سادگی، برای شما امکان ارتقای هارد وجود ندارد.
اگر شما یک لپ¬تاپ یا کامپیوتر میزی خیلی قدیمی دارید، باید چک کنید که آیا با هارد دیسک¬های Serial ATA (SATA) سازگاری دارند یا خیر. برخی از لپ¬تاپ¬های خیلی قدیمی دارای کانکتورهای IDE هستند، که این نوع از کانکتورها از رده خارج شده¬اند و امکان استفاده از هاردهای پرسرعت SSD به وسیله آنها وجود ندارد. ما انتظار داشتیم که اکثر لپ¬تاپ¬های ۷ سال قبل دارای کانکتورهای SATA باشند، اما به هرصورت مشاهده کردیم که بسیاری از سازندگان لپ¬تاپ¬ها از قطعات قدیمی¬تر استفاده کرده¬اند.
برای بررسی این کانکتورها لپ¬تاپ خود را خاموش کنید، درب پایین لپ¬تاپ را باز کنید (معمولاً بزرگترین درب در زیر لپ¬تاپ است) و کانکتورهای تصویر را با کانکتور لپ¬تاپ خود مقایسه کنید تا بفهمید از کدام نوع است.
نصب ویندوز ۱۰
برنامه مربوط به Windows 10 را در کامپیوتر خود قرار داده و لپ¬تاپ یا PC خود را restart کنید. با دنبال کردن دستور¬العمل¬های نصب، این ویندوز از ابتدا به صورت صحیح نصب کنید. زمانی که صفحه دسکتاپ را مشاهده می¬کنید مجبورید مجدداً نرم¬افزارهای خود را نصب کنید. شاید مجبور شوید درایورها را هم مجدداً نصب کنید. برای یک لپ¬تاپ باید شما به وب¬سایت کمپانی سازنده آن بروید و جدیدترین نسخه مربوط به درایورهای ویندوز ۱۰ را برای مدل لپ¬تاپ خود دانلود کنید. برای یک PC، باید به صفحه وب¬سایت کمپانی سازنده هریک از قطعات (مادربورد، کارت گرافیک) رفته و نسخه مربوط به ویندوز ۱۰ آنها را دانلود کنید.
برای دارندگان PC، باید گفت که اطلاعات مربوط به هارد دیسک قدیمی شما در File Explorer موجود است پس شما می¬توانید اطلاعات آن را مستقیم بر روی SSD کپی کنید یا اینکه از طریق هارد دیسک خود به آن ها دسترسی داشته باشید. برای دارندگان لپ¬تاپ، باید گفت که هارد دیسک خود را با استفاده از USB به لپ¬تاپ وصل کنید و فایل¬های مورد نیاز خود را درون SSD کپی کنید.
گرما و گردوغبار
مرسوم است که شما در فصل بهار خانه¬تکانی می¬کنید و شاید به همان اندازه که به منزل خود اهمیت می¬دهید، PC خود را دوست داشته باشید- اگر بدانید به چه اندازه گردوغبار از طریق فن¬های کیس به داخل آن راه می¬یابد تعجب خواهید کرد. کثیفی¬هایی که از چشم شما به دور مانده شاید یک مشکل برای شما به نظر نرسند، اما این گرد و غبار باعث مسدود و گرفته شدن فن¬ها می¬شوند و درنتیجه کارایی آنها کم می¬کنند و خنک کنندگی سیستم ضعیف می¬شود. گردوخاک هم شبیه به یک عایق عمل می¬کند، پس PC شما داغ¬تر شده و ممکن است درنتیجه همین گرما، از کار بیفتد.
یک جفت دستکش به دست کنید، درب کیس را باز کنید و گام¬های ساده¬ زیر را برای تمیز کردن PC خود دنبال کنید. پس از اتمام کار، کامپیوتر شما از زیبایی برق می¬زند و مهمتر از همه خنک¬تر شده کارایی بالاتری خواهد داشت.
تمیز کردن قسمت بیرونی کیس به وسیله پاک کننده فوم کار آسانی است، اما قسمت جلو یا عقبی PC را با اسپری پاک نکنید، زیرا ممکن است وارد درایوها، منبع تغذیه و پورت¬های شما شود. اسپری را بر روی فوم زده و قسمت¬های کناری کیس را تمیز کرده و به سمت جلوی کیس بکشید و درایوهای فلاپی و درایوهای نوری را با آن تمیز کنید. قسمت پشتی کیس غالباً از فلز می¬باشد، اما یک فوم را بر روی قسمت¬های از کیس بکشید که به دور صفحه پشتی کیس پیچیده شده¬اند تا تمیز شود. فوم را به مدت ۱۵ دقیقه رها کنید سپس سپس برای تمیز کردن کیس از یک فوم دیگر استفاده کنید.
هوای تازه
بزرگترین چالش در اینجا مربوط به تمیز کردن داخل کیس PC شما می¬باشد، زیرا گرد و خاک می¬تواند قسمت¬های مخفی را مسدود کرده باشد. یک طرف کیس را باز کرده و تمامی کارت¬های توسعه روی مادربورد را خارج کنید. اگر PC شما خیلی کثیف است پس باید مادربورد، هارد دیسک و درایوهای نوری را هم باز کنید.
مادربورد را با استفاده از جاروبرقی تمیز نکنید زیرا قطعات ریز و حساسی دارد. درعوض یک اسپری هوای گردگیر را بر روی مادربورد-از بالای کیس شروع کنید- بزنید تا همه گرد و غبار در ته کیس جمع شوند. حال از یک جاروبرقی استفاده کنید و بدترین و بیشترین گردوغبار را که درته کیس جمع شده است خارج کنید. درنهایت از یک دستمال نرم برای پاک کردن تمامی کابل¬های موجود در کیس خود استفاده کنید.
با دقت اسپری بزنید
گردوخاکی که بر روی کارت¬های توسعه قرار گرفته، باید توسط یک اسپری هوای گردگیر تمیز شود. مطمئن شوید که همه گردوخاکی را که در زیر قطعاتی مانند خازن¬ها وجود دارد، پاک کرده¬اید و گرماگیر و فن مربوط به کارت گرافیک را هم چک کنید که گرد بر روی آنها باقی نمانده باشد. اسپری گردگیر را درون پورت¬ها و سوکت¬های کارت¬های توسعه خود بزنید تا تمیز شوند و کارایی بهتری داشته باشند.
خمیر دفع گرما
تمیز کردن گرد و غبار موثر است، اما کارهای دیگری هم وجود دارند که می¬توانید برای جلوگیری از افزایش دمای داخل سیستم انجام دهید. یک لایه خیلی نازک در بین پردازنده و قطعه آلومینیومی دفع گرمای سیستم شما وجود دارد که در سطح کشیده شده و ارتباط این دو صفحه را برقرار کرده است، این لایه از جنس خمیر سیلیکون است و باعث می¬شود گرما راحت¬تر از پردازنده دفع شود. سرانجام بعد از مدتی این خمیر خشک شده و باعث گرم شدن پردازنده شما می¬شود، پس باید هر چند مدت یکبار آن را عوض کنید. این کار ساده¬ای است اما می¬تواند تاثیر چشم¬گیری داشته باشد.
برای انجام این کار ابتدا طبق توضیحات کمپانی سازنده، قطعه آلومینیومی را از پردازنده جدا کنید. این لایه خمیری را با استفاده از یک دستمال آغشته به الکل بردارید.
یک توده کوچک از خمیر جدید را بر روی پردازنده قرار دهید. زمانی که پردازنده در حال فعالیت باشد، گرمای حاصل از آن باعث پخش شدن این خمیر می¬شود. پس مجدداً قطعه آلومینیومی را به پردازنده وصل کنید، و مطمئن شوید که محکم آن را بسته¬اید. اگر این قطعه به صورت صحیح وصل نشود، این خطر وجود دارد که پردازنده شما داغ شود و همین امر باعث مرگ پردازنده می¬شود.
کابل¬ها را نامرئی کنید
درون کامپیوتر شما بسیاری از کابل¬های دیتا و انرژی وجود دارد که داخل کیس را نامرتب کرده¬اند. این کابل¬ها همچنین باعث جلوگیری از چرخش هوا درون کیس می¬شوند. خوشبختانه این مشکل را می¬توانید با استفاده از بست¬های کابل برطرف کنید.
ابتدا کابل¬هایی را که استفاده¬ای ندارند پیدا کنید، درحالت معمولی تعدادی کابل بی¬استفاده برق درون کیس شما وجود دارند. همه آنها را جمع کنید و با استفاده از یک بست آنها را به شاسی ببندید تا فضای بیشتری آزاد شود. حال کابل¬هایی را که در نزدیکی هم هستند قبل از این که به شاسی وصل کنید، با استفاده یک بست به هم گره بزنید. درنهایت، کابل¬هایی را که قسمت سست زیادی دارند و بلند هستند بیابید، برای مثال، شاید از نظر شما کابل¬های تخت IDE بیش¬ از حد بلند باشند. این کابل¬ها را ابتدا بپیچانید و سپس ببندید.
تهویه هوا
فن¬های موجود در PC شما باید هوا را از روی قطعات داخل کیس به بیرون هدایت کنند. همانطور که منبع تغذیه به صورت جداگانه هوا را از پشت کیس به بیرون منتقل می¬کند، فن پشت کیس شما هم باید به گونه¬ای تعبیه شود که هوا را در همان جهت هدایت کنید.
باید اطمینان حاصل کنید که فن¬های جلوی کیس شما هوای خنک را به داخل می¬کشند و به داخل مادربورد منتقل می¬کنند. فن¬ها دارای یک فلش بر روی خود هستند که جهت چرخش فن را نشان می¬دهند. اگر هرکدام از این فن¬ها به صورت صحیحی بسته نشوند، باید آنها مجدداً با استفاده از گیره¬های کناری باز کرده و به صورت صحیح و با استفاده از راهنمای آن ببندید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text