img

مـعـرفــی جدیدترین دوربین‌های عکاسی حرفه ای

/
/
/

با پیشرفته‌تر شدن صنعت عکاسی و توسعه‌ی تکنولوژی در چندسال اخیر، دوستداران عکاسی در خرید دوربین جدید با انتخاب‌های متعددی مواجه شده اند. اگر به دنبال دوربینی قابل حمل و در اندازه کوچک هستید که بتواند بهترین کارایی را برای شما به ارمغان بیاورد، این مقاله را دنبال کنید.—-

دوربین Canon SX720 HS
این دوربین یک دوربین جمع و جور با میزان زوم ۴۰x است و از این لحاظ دیگر دوربینهای موجود در بازار مانند Canon، Nikon، Panasonic و Sony را که قدرت زوم ۳۰x دارند، شکست داده است. این دوربین برای زمانهایی که شما دوست دارید از یک مسافت دور عکس یا فیلم بگیرید و حوصله حمل کردن یک دوربین گنده را ندارید، گزینهای عالی است. با این حال، این میزان اضافی در زوم این دوربین زمانی مفید است که بتوانید عکسهای شفاف را در حالت زوم کامل بگیرید؛ این که دوربین باید در حالت زوم کامل بتواند عکسهای شفافی را بگیرد چالشی است که نهتنها اپتیک لنز، بلکه میزان پایداری و نویز عکس را هم در بردارد. زوم کردن همچنین اندازه دیافگرام بیشینه را کاهش میدهد. در این مورد اندازه دیافگرام در حالت زوم از f/3.3 برای زاویههای وسیع به f/6.9 برای حالت telephoto (عکسهایی که از فواصل دور میگیریم) تغییر کرد، به همین صورت هم در حالت زوم، میزان نور به یک چهارم کاهش یافت.
پس از این لحاظ دوربین SX720 HS کار تاثیرگذاری را انجام میدهد. این دوربین با دارا بودن ظاهری هوشمند و لبههایی که با انتخاب رنگهای خاکستری مفرغ یا قرمز تیره رنگ آمیزی شدهاند، در نگاه اول هر فردی را تحت تاثیر خود قرار میدهد. لایه مربوط به کلیدهای آن در راستای دست کاربران قرار گرفته است و اما مشاهده یک دکمه برای حالت exposure و یک کلید چرخشی برای تعدیل سریع تنظیمات آن، باعث خوشحالی هر کسی خواهد شد.
علائم قدرت فیزیکی زیادی در این دوربین دیده نمیشود، اما بافت پلاستیکی و محل قرار گرفتن دکمه mode این اطمینان را برای ما حاصل می-کند که دوربین محکمی را در دست داریم و امنیت کامل دارد. این گونه به نظر میرسد که ثبات نوری در این دوربین تنها وقتی مفید است که عکسها گرفته میشوند. دنبال کردن همزمان اشیای متحرک در حالت زوم کامل ۹۶۰mm تقریباً غیرممکن است، اما یک دکمه بر روی دوربین وجود دارد که به سرعت زوم را برمیگرداند تا برای پیدا کردن سوژه گم شده به شما کمک کند. حال آنکه با رها کردن این دکمه مجدداً بلافاصله دوربین در حالت زوم قرار میگیرد. از همین دکمه میتوانید برای زوم کردن خودکار بر روی صورت یا بدن یک فرد استفاده کنید.
نیاز به سرعت (Need For Speed)
زومهای زیاد برای استفاده در زمینههای ورزشی و عکس برداری از حیات وحش بسیار مفید است، اما عملکرد سریعی را هم نیاز دارند. دوربین SX720 HS از این جهت دوربین مناسبی است، در حدود نیم ثانیه فوکوس میکند و به طور متوسط در عرض ۰٫۹ ثانیه میتواند عکس را بگیرد. عکسبرداری فلش کیفیت کمتری داشت، و در حدود ۸٫۵ ثانیه برای شارژ شدن مجدد فلش زمان میبرد. حالت عکسبرداری پیوسته (Continuous mode) با سرعت ۶fps بود و تا زمانی در این حالت عکس میگرفت که دیگر کارت حافظه شما پر شود. فعال کردن فوکوس خودکار پیوسته باعث می شود که با سرعت ۲٫۸fps عکسبرداری کنید، اما ما شواهدی را مشاهده کردهایم که نشان میدهند این دوربین به خوبی میتواند اشیای متحرک را شکار کند.
گزینههای فوکوس خودکار در این دوربین کمی محدود هستند. انتخابهایی که شما از این قابلیت دارید تشخیص چندچهرهای (multi with face)، تشخیص مرکز شیء (Centre) یا دنبال کردن (Tracking) آن هستند، اما هیچ گزینهای برای قرار دادن یک نقطه جهت فوکوس خودکار بر روی آن در این گوشی وجود ندارد. در واقع اکثر دوربینهای کوچک و جمع و جور به این گزینه نیازی ندارند، اما زمانی که شما بر روی یک نقطه فوکوس کنید، عکسها از فاصلههای دور نیزکیفیت خوبی خواند داشت. ما از این گزینهها، حالت Centre AutoFocus را انتخاب کردیم و به صورت طبیعی و مرسوم باید بر روی سوژه فوکوس میکردیم، و سپس آن را از مرکز تصویر جابهجا کرده و عکس را میگرفتیم.
حالت Video mode در این دوربین میتواند سلاح مخفی این دوربین از جهت زوم فوقالعاده باشد، تا حدی که اگر با کیفیت ۲ مگاپیکسل فیلمهای ۱۰۸۰p را ضبط کنیم، به راحتی میتوان از نویزهای موجود در دوربین صرف نظر کرد زیرا دقت لنزهای این دوربین بالا میباشد. قطعا ما از عکس-برداری از حیات وحش با همان میزان زوم ۴۰x رضایت داشتیم، و ثبات ویدئویی خوبی هم داشت، اگرچه در زمانهایی که سوژه فیلمبرداری ما ثابت بود و حرکت زیادی نداشت کیفیت حتی بهتر هم میتوانست باشد.
کیفیت فیلم برداری این دوربین فراتر از خوب، و عالی است، این دوربین دارای جزئیات بسیار دقیقی در هنگام فیلم برداری است. فیلم برداری در شرایط کم نور باعث شد تعداد نویزها زیاد شوند اما ویژگی کاهش نویز در این دوربین باعث شد همه چیز تحت کنترل باشد. اما چیزی که در این دوربین ناامیدکننده است این است گزینهای در آن وجود ندارد که بتوان به صورت دستی تنظیمات مربوط به exposure را انجام دهید.
دوربین SX720 HS در گرفتن عکسهای باکیفیت نمایش خوبی داشت. رنگها در این عکسها درخشان و یک دست بودند، اگرچه که حتی در شرایط نوری مناسب هم مقداری نویز در عکسها مشاهده میشود و مخصوصاً این نویزها در پوست دیده میشود و باعث کاهش شفافیت و زیبایی تصویر میشود. با وجود سنسور ۱/۲۳in که این دوربین دارد، چشمپوشی کردن از چنین مشکلاتی غیرممکن است. فوکوس در این دروبین بسیار خوب است، اگرچه در زوم کردن و حتی گرفتن تصاویر با مسافت بالا خیلی هم تاثیرگذار نیست، زیرا کمی از جزئیات عکس میکاهد. همچنین ما متوجه شدیم که فوکوس خودکار این دوربین در گرفتن عکسهای دوردست خاموش شده و از کار میافتد و اصلاً کاربردی ندارد.
دوربین را تکان دهید
میزان رنگ و نمایش عکسهای این دوربین به صورت تخصصی مورد نقد و بررسی قرار گرفت، اما این دوربین گاهی اوقات از سرعت ISO عجیب و غریبی برای عکس گرفتن استفاده میکرد. این مورد برای دوربینی که میخواهد سرعت عکس گرفتن را بالا ببرد تا بتواند از در سوژههای متحرک motion blur را کاهش دهد، به نوعی ضعف به حساب میآید. گاهی اوقات به خوبی کار میکرد اما در شرایط دیگری این گونه به نظر میرسید که دوربین با تکان خوردن گیج میشود و عملکرد خوبی ندارد.
سرعت ISO در این دوربین به ندرت توانست از ۸۰۰ بالاتر رود، و گاهی اوقات خصوصاً برای عکسهای با مسافت بالا، سرعت تصویر برداری بسیار پایینی را نشان میداد. سرعت ISO را در داخل تنظیمات بر روی بیشترین مقدار آن یعنی ۳۲۰۰ قرار دادیم اما با وجود این که نویز کاهش یافت و جزئیات بیشتر شد، بازهم نتایج قابل قبولی مشاهده نشد.
ما این را قبول نداریم که میگویند میزان زوم ۴۰x یک دستاورد بزرگ نسبت به میزان ۳۰x در محصولات قبلی است. ما در هردوی این مقادیر عکسهایی را با مسافت بالا گرفتیم و با هم مقایسه کردیم. زمانی که نیاز به زوم دارید استفاده کنید، اما انتظار نداشته باشید با زوم بالا، عکس شما دارای پیکسل های عالی و بی نقصی باشد.
دوربین Panasonic TZ100
یک ضربالمثلی میگوید: بین دو گزینه کودکان، و یک خانه مرتب، عاقل باش و هردو را انتخاب کن. این متفاوت از انتخاب مردم در هنگام خرید یک دوربین نیست. با این دوربین میتوانید زوم بالا، کیفیت عکس بالا و یک طراحی کوچک داشته باشید که به راحتی آن را در جیب خود قرار دهید، اما دقیقاً دو تا از چنین دوربینی را در یک دوربین خواهید داشت.
دوربین TZ100 در تلاش است که این نظریه را رد کند. اولاً، این دوربین از یک سنسور ۱ اینچی استفاده میکند، که این سنسور پنج برابر ناحیه سطحی سنسور موجود در دوربینهای جمع و جور و مرسوم میباشد. دوماً، این دوربین دارای زوم اوپتیکال به میزان ۱۰x است که نمیتواند با دوربینهای جیبی دیگری که زوم ۳۰x یا ۴۰x دارند رقابت کند اما بازهم بهتر از دروبینهای جیبی دیگر است که میزان زوم ۵x یا ۴x دارند. سوماً، این دوربین ۳۱۰ گرم وزن دارد و ضخامت آن ۴۸ میلیمتر است، با این که خیلی هم کوچک نیست اما به اندازه کافی کوچک است که بتواند در اکثر جیبها جای گیرد.
توافق ما بر روی دیافگرام لنز این دوربین است، که برای زاویههای وسیع f/2.8 و برای عکسهای دوردست f/5.9 است. دیافگرام ثابت f/2.8 در دوربین Sony RX10 ‖ به این معنی است که این دوربین هم در عکسهای با زاویههای وسیع همانند TZ100 عمل میکند اما در عکسهای دوردست چهار برابر بهتر و روشنتر از TZ100 میباشد. این یعنی در عمل دوربین TZ100 در شرایط نوری ضعیف هم به خوبی عمل میکند اما اگر بخواهیم عکسی را زوم کنیم و از فاصله بگیریم، دیگر عملکرد خوبی را ندارد. با این اوصاف این دوربین بازهم از دوربینهای جیبی با زوم قوی که از سنسورهای ۱/۲۳in و لنزهای f/3.3-6.9 استفاده میکنند، بهتر و منطقیتر است.
فوکوس دوربین
یک فلش pop-up در این دوربین تعبیه شده است اما در مقایسه با دوربینهای پیشرفته تر که از دکمههای وایرلس استفاده میکنند ویژگی بزرگی نیست. پاناسونیک سعی کرده است که در این دوربین یک منظره یاب خوب را ارائه دهد، اما بزرگنمایی تنها ۰٫۴۶x میباشد. ما ترجیح دادیم که از LCD صفحه لمسی ۳ اینچی استفاده کنیم، اگرچه قابلیت جابهجایی نقاط با استفاده از صفحه لمسی را در هنگام گرفتن عکسها میپسندیم. این دوربین برای افرادی که از چشم چپ خود برای عکسبرداری استفاده میکنند به خوبی کار نمیکند. پنجره منظرهیابی این دوربین تنها چندمیلی متر است، پس حساس است و ممکن است حتی با تکان خوردن نوک دماغتان فوکوس عکس به هم بریزد.
قابلیت Post Focus میتواند یک صحنه را با فوکوس مناسب از بین دامنه فوکوسهای موجود انتخاب کرده و فایل ویدئویی را با کیفیت ۴K ضبط میکند. سپس میتوانید بر روی قسمتی از قاب تصویر بزنید و بر روی آن فوکوس کنید و هر قاب را با فوکوس مورد علاقه خودتان ضبط کنید، نقص این دوربین این است که در بین دو ضبط ۱۰ ثانیه طول میکشد. عکسبرداری با کیفیت ۴K هم شبیه به ضبط ویدئوی ۴K است با این تفاوت در عکس برداری فوکوس متغیر را نداریم و برای شکار سوژههایی مفید است که زمانبندی مجزایی دارند. این دوربین برای شما ویدئوی ۴K را ضبط می-کند و سپس به شما این انتخاب را میدهد که کدام یک از قابهای ۸ مگاپیکسل را برای ذخیره فایلهای خود به صورت JPEG بعد از ضبط ویدئو، استفاده میکنید.
در استفاده طبیعی، دوربین TZ100 در بین دو عکس در حدود ۰٫۶ ثانیه تعلل دارد، در حالی که حالت Continuous mode با سرعت ۱۰fps و تعداد ۸۰ فایل JPEG را ثبت کرد یعنی در هرثانیه این دوربین با این قابلیت ۱۰ تصویر را در ثانیه میگیرد. با فعال بودن فوکوس خودکار پیوسته، این دوربین سرعت تصویربرداری ۵٫۹fps را داشت. این دوربین برای سوئیج شدن و آماده شدن برای عکس بعدی ۲ ثانیه زمان نیاز دارد. روشن کردن دوربین، زوم کردن و عکس گرفتن در مجموع ۵ ثانیه زمان میبرد.
دوربین TZ100 یک دوربین فوقالعاده برای فیلم گرفتن است. فناوری ۴K در این دوربین از یک برش ۸ مگاپیکسلی از یک سنسور ۲۰ مگاپیکسلی استفاده میکند، و این به این معنی است که لنز ۲۵ تا ۲۵۰ میلی متری در فیلمهای ۴K تبدیل به ۳۷ تا ۳۷۰ میلی متر میشود. این خاصیت اضافی عکسبرداری از راه دور خصوصاً برای عکسبرداری یا فیلمبرداری از حیات وحش یا افرادی که به صورت مخفیانه بخواهیم از آنها عکس یا فیلم بگیریم، بسیار پرطرفدار است. کیفیت این فیلم بسیار خوب است، دارای جزئیات بالا و نویز خیلی کم در همه شرایط نوری از جمله شرایط کم نور است.
امکان ضبط فیلمهای تصویر آهسته Slow-motion 1080p در این دوربین وجود دارد، و دارای سرعت ۱۰۰fps (صد قاب بر ثانیه) و سرعت پخش شد ۲۵fps میباشد. جزئیات فیلمهای این دوربین در حالت anti-aliasing به اندازه ضبط کردن فیلمهای طبیعی نیست زیرا در حالت طبیعی سرعت قاب بیشتری هم دارد، اما این ایراد بزرگی نیست.
در تست کیفیت عکس ما، فوکوس در حالت کلی عالی بود، و در حالی که لبههای عکس در فاصلههای کانونی خاصی خراب میشوند، اما این هم ایراد خیلی کوچکی برای این چنین دوربینی بود. تنظیمات خودکار در این دوربین از سرعت ISO محافظهکارانهای استفاده میکرد، و کمتر دیده شد که از ۱۶۰۰ بیشتر شود. زمانی که ما به صورت دستی این عدد را به ۶۴۰۰ افزایش دادیم، کیفیت هنوز هم خوب بود و اندازه مناسبی داشت.
همه فن حریف
این دوربین یک دستاورد فنی بزرگ محسوب میشود، اما باید اعتراف کنیم که خیلی از استفاده این دوربین تحت تاثیر قرار نگرفتیم. این دوربین دارای سه قابلیت اصلی در خود است- یک دامنه مناسب برای زوم، کیفیت بالای عکس و طراحی به اندازه جیبی- اما در واقع در هیچ کدام از این قابلیتها سرآمد نبود. شما برای ضبط کردن صحنههای ورزشی و حیات وحش به زوم بیشتری نیاز دارید، ولی با وجود این که این دوربین دارای سنسور بزرگتر یا دیافگرام پهنتر است، کیفیت عکس در این دوربین کسی را تحت تاثیر قرار میدهد.
با این اوصاف، این دوربین، برای مشتاقان این عرصه خیلی هم مناسب نیست. این دوربین رقابت را رها نکرده است اما عکاسان باهوش برای زوم کردن بیشتر و نتیجه بهتر عکس دوربین Panasonic FZ1000 یا اینکه برای کیفیت بیشتر عکس دوربین Fujifilm X70 را انتخاب میکنند. با این حال، این دوربین برای کاربرانی که میخواهند دوربینی را برای جای گرفتن در جیب داشته باشند و عکسهای مناسب و فیلمهای عالی را در هر شرایطی با دامنههای مختلف، ثبت میکنند، ایدهآل است. این دوربین شاید کمی گران قیمت باشد، اما اگر کاربرد مناسب را برای شما دارد، مورد خوبی است.
دوربین Canon G9 X
این دروبین هم قسمتی از روند رو به رشد دوربینهای کوچک با سنسور ۱ اینچی و لنزهایی با دیافگرام پهن میباشد. پیکربندی لنز و سنسور این دوربین معادل است با یک لنز f/5.5-13.5 که در یک دوربین پیشرفته مشاهده میشود. این یعنی این دوربین با دوربینهای SLR و دوربینهای فشرده CSC از نظر کیفیت عکس رقابت میکند.
این دوربین تا به امروز باریکترین و کموزنترین دوربینی با سنسور ۱اینچی است که جهان به خود دیده است. دوربینهای رقیب آن وزنی در حدود ۳۰۰گرم یا بیشتر دارند و حداقل ۴۱ میلیمتر ضخامت دارند، اما دوربین G9 X فقط ۲۰۷ گرم وزن دارد و زخامت آن ۳۱ میلیمتر است و به راحتی سر میخورد و در جیب شلوار جین شما، یا کیف دوربین خود جای میشود. همچنین قیمت این دوربین تاکنون در بین تمامی دوربینهایی با سنسور ۱اینچی ارزانترین بوده است، اگرچه دوربینهای Canon G7 X و Sony RX100 ‖ هماکنون با همین قیمت قابل خریداری هستند.
دو انتقاد در مورد طراحی باریک این دوربین وارد است. اولا، قدرت لنز آن به اندازه دوربینهایی مانند G7 X و RX100 تحسین برانگیز نیست. دوربین G7 X و محصول تازهوارد G7 X Mark ‖ دارای میزان زوم ۴٫۲x (24 تا ۱۰۰ میلیمتر) و دیافگرام f/1.8-2.8 میباشند. میزان زوم در دوربین G9 X عدد ۳x یعنی ۲۸ تا ۸۴ میلیمتر است و همچنین دیافگرام آن f/2-4.9 است و کمی تارتر از رقبای یاد شده میباشد. این اختلاف برای رفتن تصاویر و فیلمهای با زاویههای وسیع زیاد معنی دار نیست اما، زمانی که زوم کنید، کم شدن دیافگرام از f/2.8 به میزان f/4.9 منجر به کاهش شدید کیفیت و کمتر شدن نور به میزان یک سوم حالت معمولی خواهد شد. این به این معنی است که دوربین G9 X در شرایط عادی دوربین خوبی است اما در شرایطی که نور کم باشد یا در حالت زوم قرار گیرد عملکرد قابل قبولی را نخواهد داشت.
ثانیاً، فضای موجود برای کنترل کردن فیزیکی این دوربین محدود است. درحالی که یک dial mode در بالای این دوربین و یک چرخه لنز در جلوی آن قرار دارد، اما هیچ پد چهارجهتی بر روی این دوربین وجود ندارد، و اکثر تعدیلات و تنظیمات از طریق یک صفحه لمسی انجام میشوند. حداقل صفحه لمسی آن به خوبی کار میکند، این دوربین دارای یک منوی Q برای اکثر تنظیمات رایج و تنظیم انواع exposure ها و همچنین تنظیم مربوط به فوکوس، میباشد.
منوی اصلی این دوربین دارای یک جدول عنواندار مرسوم Canon و برای انتخاب هر تابعی از آن باید بر روی آن بزنید. ما دوست داشتیم یک طراحی لمس-مرکزی، همچنین جدولی از دکمه به جای لیستی از آنها را بر روی این دوربین ببینیم، اما مشکلی نیست، همین صفحه لمسی هم به خوبی کار میکند.
با این وجود، این دوربین ایرادهای زیادی ندارد. ناحیههای بافتی بر روی جلو و عقب دوربین خوشایند هستند اما اگر یک برآمدگی کوچک هم در جلوی آن قرار میدادند بهتر بود و امنیت دوربین را در هنگام قرار گرفتن در دست بالا میبرد. این ویژگی بر روی رقبای G9 X قرار دارد.
اولویتبندی
در این دوربین فقدان قابلیتهای حرفهای، از جمله اولویت و exposure دستی، exposure bracketing و Raw capture به چشم میخورد. صفحه لمسی آن برای حرکت دادن و جابهجا کردن نقاط فوکوس مفید است، اما اگر این صفحه لمسی مانند دوربینهای G7 X یا Sony RX100 کمی هم کج قرار داده میشد بهتر بود.
دوام باطری این دوربین در ۲۲۰ تصویربرداری ناامیدکننده بود، اما حداقل بهتر از دوربین G7 X با ۲۱۰ تصویر بود. نقطه قوت دیگری که دارد این است که میتوانید آن را از طریق شارژر یا از طریق USB شارژ کنید؛ سوکت آن دقیقاً همان سوکتی است که در گوشیهای اندروید به کار رفته است، و دارای یک کابل جداشونده از شارژر است. همچنین یک باطری اضافه این دوربین را با قیمت ۴۹ یورو میتوان خریداری کرد و این خبر خوبی است.
دوربین G9 X کمی برای روشن شدن و سوئیچ کردن کند است، اما فوکوس خودکار خیلی سریعی دارد. این دوربین با فاصلههای ۰٫۸ ثانیهای میتواند عکس بگیرد، اما وقتی به صورت مکرر و پشت سر هم عکس میگیرید، عکسهای بعدی دیگر فوکوس خوبی نخواهند داشت. پس اگر بخواهیم فوکوس را در همه عکسهایی که میگیریم داشته باشیم، ۱٫۸ ثانیه بین هردو عکس باید صبر کنیم. حالت Burst mode در این دوربین، برای عکسهایی با فرمت JPEG و نرخ قاب ۶٫۸fps سریع عمل میکند. حالت Raw mode خیلی خوب نیست، و تنها با نرخ قاب ۰٫۹fps و بدون نمایش زنده برای کمک کردن به دنبال کردن سوژهها، عکس میگیرد. حالت Flash photography هم کند عمل میکند و در حدود ۱۰ ثانیه در بین گرفتن دو عکس صبر کردن نیاز دارد.
مناسب در هر شرایطی
کیفیت ویدئو این دوربین مناسب است، اگرچه جزئیات فیلم در کیفیت ۱۰۸۰p کمی زننده به نظر میرسد اما اندازه کوچک این دوربین ترفندی شده است تا آن را بی حرکت نگه داریم و این مشکل برطرف شود. کیفیت عکس در دوربین G9 X قوی است، این دوربین با داشتن سنسور ۱ اینچی و یک لنز با دیافگرام پهن، بهتر و شفاف تر از هر دوربین کوچک دیگری عکس میگیرد. لنز این دوربین عکسهایی با جزئیات دقیق را در حالت زوم به ما میدهد، و پردازش دیجیتالی این دوربین در کنترل نویز و تولید رنگهای عالی، کار خود به بهترین شیوه انجام میدهد.
یک شکایتی که از این دوربین وجود دارد این است که گاهی اوقات بدون هیچ منطقی سرعت شاتر را به میزان ۱/۱۰۰۰s میرساند، و به تبع آن سرعت ISO افزایش مییاید و در نتیجه میزان نویز در عکس شما بیشتر میشود. همچنین در زمانهایی که شما از اشیای کوچکی مانند گلها عکس میگیرید، فوکوس این دوربین به صورت خودکار بر روی پس زمینه قفل میشود. البته، در نهایت با انجام تست های گوناگون دیدیم که این مشکل در به ندرت اتفاق میافتد و جای نگرانی ندارد.
شاید این دوربین نقصهای خودش را داشته باشد، اما ویژگی فشرده و کوچک بودن آن با وجود دارا بودن سنسور ۱ اینچی به حدی ما را تحت تاثیر قرار داد که این نقصها برای ما بیمعنی و کم اهمیت شدند. دوربین Canon G9 X به راحتی قابل حمل است، قیمت بسیار معقولی دارد و عکس-هایی را برای شما میگیرد که کمتر دوربین کوچکی میتواند معادلش را بگیرد. حتی با در نظر گرفتن صفحه لمسی زیباتر دوربینهای G7 X یا RX100، باز هم این دوربین یک انتخاب خوب است و از لحاظ لنز، قدرت بالایی دارد.
دوربین FUJIFILM X70
این محصول تمام انتظارهای ما از یک دوربین را برآورده میکند. این دوربین در قلب خود یک سنسور APS-C (با همان اندازهای که در SLRها استفاده میشد) دارد. این سنسور و لنز آن با دیافگرام f/2.8 معادل با لنزهای موجود در یک دوربین تمامقاب با f/4.2 میباشد، و همین ویژگی، این دوربین را از لحاظ کیفیت عکس در بالاترین رده در بین گوشیهای جیبی قرار میدهد. صفحات آلومینیومی محکمی برای جبران نوردهی و سرعت شاتر بر روی آن قرار داده شدهاند، و بر روی حلقه لنز یک تنظیم دیافگرام تعبیه شده است. میتوانید حلقه دوم لنز آن را برای تنظیم سرعت ISO و چندین وظیفه دیگر تنظیم کنید و با استفاده از تنظیمات دستی، دیگر از فوکوس خودکار استفاده نکنید.
در پشت این دوربین یک صفحه لمسی هنری قرار دارد. شاید این صفحه به اندازه دریچه ها یا سنسور آن ما را تحت تاثیر قرار ندهد، اما قابلیت چرخش صفحه برای فیلمبرداری از ارتفاع و ضربه زدن بر روی آن جهت فوکوس خودکار بر روی نقاط، به حدی خوب عمل میکنند که احساس می-کنید بدون آنها قابل استفاده نیست.
همه این قابلیتها در یک دوربین جمع شده است که ضخامت آن ۴۴ میلیمتر (با درنظر گرفتن لنز آن ۴۷ میلیمتر خواهد شد) میباشد. دوربین-های جیبی زیادی وجود ندارند که از این چنین سنسور بزرگی استفاده کرده باشند، و حتی دوربینهای جیبی کمی با این باریکی میتوانید پیدا کنید. پس مشکل این دوربین این است که دکمهای برای زوم ندارد. فاصله کانونی ۱۸٫۵mm در این دوربین با فاصله کانونی ۲۸mm که در گوشیهای تمامقاب موجود است، معادل است والبته این مقدار فاصله برای یک دوربین که فاصله کانونی ثابتی دارد، غیرمعمول است.
این یک دوربین چالاک و سریع است، کمتر از ۱ ثانیه برای شما عکس میگیرد و در بین عکسهای متوالی تنها ۰٫۸ ثانیه باید صبر کنید. حالت Continuous mode در حدود ۸٫۱ ثانیه زمان میبرد، اما در این دوربین تنها به تعداد ۱۳ عکس JPEG یا ۷ عدد Raw shot حافظه موجود است و کم کم حافظه پر میشود. در تستهای ما، فوکوس خودکار این دوربین دقیق و پاسخگو بود، و با این که خیلی نمیتوانست با فوکوس خودکار خود سوژهها را دنبال کند، لنز زاویه پهن آن این نوید را به ما میدهد که بعدی است که این دوربین برای دنبال کردن سوژههای در حال حرکت مناسب باشد.
در این دوربین سه حالت Auto ISO mode وجود دارد که هرسه توسط کاربر قابل تعریف هستند، هرکدام از آنها دارای کمترین و بیشترین سرعت ISO و کمترین سرعت شاتر هستند. وقتی ما با استفاده از کلیک اختصاصی به حالت تمام خودکار (fully automatic) سوئیچ میکنیم، دوربین قادر خواهد بود که اشیای متحرک را تشخیص بدهد و به صورت خودکار سرعت شاتر و ISO را بالا میبرد تا از دچار شدن عکس یا فیلم به motion blur خودداری شود. متاسفانه این قابلیت در خارج از حالت Auto mode موجود نیست، اما به راحتی با بالابردن سرعت شاتر و انجام این تنظیمات به صورت دستی، امکان انجام آن در حالت طبیعی هم وجود دارد.
ترفندهای Q
با وجود نقصهای موجود، برخی جنبههای خوب در این دوربین وجود دارند. با زدن دکمه Q یک جدول ۱۶ تایی باز شامل توابعی که رایج و مفید هستند باز خواهد شد، اما به طرز عجیبی این دکمه قابل لمس نیست و باید با استفاده از پد چهارراه هدایت شود. استفادههای این پد نسبت به صفحه شمارهگیر رایج تغییر کرده است ولی به جای یک شمارهگیر از یک اهرم استفاده شده است، پس به همین دلیل تغییر وضعیت بین گزینه کمی کند انجام میشود. از این میتوانیم به این ۸ دکمه، توابعی را نسبت دهیم تا هریک کار خاصی را کنند خوشحال هستیم، اما بازهم اگر یک کلید بیشتر برای تنظیمات پیش فرض وجود داشت کار کردن با آن آسانتر هم میشد. با این اوصاف، این صحبتها نمیتوانند چیزی از ارزش این دوربین فوقالعاده کم کنند.
ویدئوها در دوربین FUJIFILM هرگز بهترین نبودند، اما فقط کاربران خیلی حساس و غرغرو ممکن است به آن ایراد بگیرند. در این دوربین انتخاب نرخ قاب از ۲۴ تا ۶۰fps در دست کاربر است و کیفیت فیلمها ۱۰۸۰p و ۷۲۰p میباشند. جزئیات در این فیلمهای ضبط شده با این دوربین تمیز و دقیق بودند اما بعضی از افکتهای مصنوعی در آنها دیده میشد، و بافت متراکم و پرپیکسلی را به فیلم میداد. Manual exposure برای ویدئوهای این دوربین در دسترس هستند، اگرچه تنها زیرمنوی آن همان سرعت ISO میباشد.
سنسور APS-C در اندازه، از بهترین سنسورهای موجود است و در حذف نویزها با سرعت ISO بالا عملکرد خوبی را دارد. همچنین این سنسور از لحاظ دامنه پویایی (dynamic range) سرآمد است، زیرا در قسمتهای روشن یک عکس تغییرات بهینهای را انجام میدهد و در عین حال بقیه قسمتها را بدون دست خوردگی رها میکند. این عمل نیازمند این است که سرعت ISO را از ۲۰۰ به ۸۰۰ افزایش دهید، اما در این سرعت ISO هیچ گواهی بر میزان نویزی که در کار شما وارد خواهد شد نیست.
در بین بهترین دوربینها
لنز این دوربین به خوبی عمل میکند، و حتی با وجود این که شاید در لبههای قاب خود کیفیت خیلی خوبی را مشاهده نکنید، اما به مرکز عکس شما دقت و درشندگی فوقالعادهای را میدهد. فاصله کانونی ۲۸mm این لنز مناسب برای عکاسی در خیابان و عکسهای افقی و عکسهای close-up portraits میباشد، اما این دروبین برای استفاده در حیات وحش یا پورترههای candid مناسب نمیباشد. مجموعاً، ما به ندرت دیدیم که این دوربین با فاصله کانونی ۲۸mm در انجام عدالت در مورد سوژههای ما شکست بخورد، و البته ۱۶ مگاپیکسل برای این دوربین مشتاقان زیادی را به سمت آن جذب خواهد کرد.
دوربین X70 یک ترکیب غیرمعمول از طراحیهای قدیمی و جدید است و دکمه exposure را بر روی صفحه لمسی قرار داده است، اما این یک ترکیب موفق بوده است. کیفیت عکس در این دوربین به قدری خوب است که باعث میشود از ضعفهای ریز آن چشمپوشی کنیم. قیمت آن هم معقول است.
قویترین و جدیترین رقیب این دوربین، Panasonic LX100 است که دارای سنسور کوچکتر و دیافگرام پهنتر و زوم ۳٫۱x میباشد. این دوربین همچنین دارای کیفیت ۴k برای فیلمبرداری است، اما از این دوربین سنگینتر بوده و صفحه نمایش آن نه هنری طراحی شده و نه لمسی است. اگر میخواهید یک دروبین لاکچری و جیبی با کیفیت عکس عالی داشته باشید، عقل ما میگوید که LX100 گزینه بهتری خواهد بود اما دل ما دوربین X70 را انتخاب خواهد کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text