The Digital Yes Man

/
/
/

The Digital Yes Man
اگر شما به هر برنامه¬ای که برخورد می¬کنید، آن را نصب کنید، چه اتفاقی برای PC شما می¬افتد؟
یکی حرف ممکن است همه چیز را تغییر دهد. این فرضیه در کتاب Yes Man، متعلق به آقای Danny Wallace در سال ۲۰۰۶ آمده است، این پیش کسوت یک سال از عمر را صرف پیروی کردن از یک دیکته کرد: به همه چیز بله (yes) بگویید. او در پاسخ به هر پیشنهادی مربوط به کارت اعتباری، برای ملاقات با مردم عجیب و غریب، و به درخواست¬های تصادفی بر روی اینترنت، پاسخ “yes” داد. و البته اکثر اوقات اوقاتی خوشی را با همین کار برای خود رقم می¬زد. پس، این کتاب را تبدیل به یک فیلم با بازی بازیگر معروف Jim Carrey کردند.
من تصمیم گرفتم که چنین تجربه¬ای را خودم کسب کنم: به تمامی چیزهایی که در PC به من پیشنهاد شد بله گفتم و yes را انتخاب کردم. من تمامی نوارها را در حین نصب برنامه¬ها تیک گذاشتم، تمامی پیشنهادها برای دانلود از طریق وب سایت¬ها و pop-upها را پذیرفتم، و هر درخواستی را برای تغییر تنظیمات پیش فرض بر روی PC خودم OK کردم. می¬خواستم بدانم اگر تک تک این سوال¬ها و پیشنهادها را با یک yes جواب دهم، چه اتفاقی برای Pc من خواهد افتاد. و تست کنم که تا چه اندازه کامپیوتر من با این همه خوش¬بینی و مثبت اندیشی من دوام می¬آورد و در نهایت وقتی به زانو درآمد من چه قیافه¬ای خواهم داشت؟
قوانین نامزد شدن
من می¬خواستم ببینم برای نابود کردن یک سیستم عامل ویندوز سالم و کامل، چقدر آزمایش من زمان می¬برد. من با استفاده از Oracle VirtualBox یک Windows 7 مجازی راه¬اندازی کردم (www.virtualbox.org) و به این ویندوز مجازی را تا اندازه¬ای که نیاز داشت فضا دادم، دسترسی به تمامی ۴ هسته CPU که از جنس ۱٫۷GHz Intel Core i5 بود و میزان ۲GB از رم کامپیوتر، در اختیار این ویندوز مجازی قرار گرفت.
البته که در چند دقیقه شما می¬توانید با رفتن به سایت¬های غیرقانونی و دانلود فایل¬های خطرناک از آنها، به سرعت PC خود را نابود کنید، اما من این کار را نکردم تا نتیجه آزمایش واقعی¬تر باشد: تمامی کارهای روزمره را مانند بازی کردن، عکاسی دیجیتالی و گوش دادن به موسیقی با استفاده از خدمات و سایت¬های معروف، انجام دادم، در عین حال هم هرچیزی را که در حین کار با کامپیوتر برای نصب به من پیشنهاد شد با آن موافقت کردم. تمامی جعبه¬هایی را که در یک نصب تیک غیرفعال داشتند فعال کردم و هرچیزی را که دیدم تایید کرده و پذیرفتم.
برای اینکه به خوبی عمل کند و نتیجه تست واقعی باشد، از نصب بدافزارهایی که به وسیله آنتی¬ویروس تایید نشده بودند خودداری کردم، و تمامی موارد غیرقانونی را کنار گذاشتم (از جمله آنها فایل ¬ها و برنامه¬های کپی¬رایت شده بود که استفاده نکردم).
وظیفه۱
یک مرورگر بهتر نصب کنید
من کار خودم را با ویندوز ۷ انجام دادم زیرا هنوز هم مشهورترین سیستم عامل در سراسر دنیا می¬باشد، اما همانطور که کاربران ویندوز هم می¬دانند، در این ویندوز مرورگر سریع Edge وجود ندارد و به جای آن شما مرورگر کندتر Internet Explorer را دارید. به همین دلیل، اولین کاری که انجام دادم دانلود Google Chrome بود. من تمامی تیک¬ها را در حین نصب فعال کردم تا این مرورگر تبدیل به مرورگر پیش¬فرض من شود و تمامی نقص¬ها را به Google گزارش کند.
همچنین من به یک حساب ایمیل جدید نیاز داشتم، زیرا دوست نداشتم ایمیل اصلی خودم پر از اسپم حاصل از yes گفتن به تمامی گزینه¬ها، شود و سرعت آن کم شود، پس یک حساب Gmail ساختم تا همه چیز به آن فرستاده شود. همین ساختن ایمیل جدید نیازمند این بود که من شماره موبایل خودم را در اختیار گوگل قرار دهم تا کد تایید برای من ارسال شود. در اینجا یک صفر به نفع آنها شد. اگر نیمه شب از این فروشنده¬های چرب¬زبان تماسی را دریافت کنم، آنگاه با Sergey و Larry (بنیانگذاران گوگل) به مشکل برخواهم خورد.
حساب ایمیل من فعال شد، من چند مورد گشت و گزار ساده را انجام دادم. به سایت Google News رفتم و نگاهی به سرخط خبرها انداختم. طولی نکشید که با حجمه¬ای از پیشنهادها محاصره شدم. روزنامه Argus آدرس ایمیل من را طلب می¬کند تا خبرها را برای من ایمیل کند، سایت Telegraph جزئیات و اطلاعات من را می¬خواهد تا من را در قرعه کشی سفر به سیدنی برنده کند، روزنامه گاردین برای “کمک به نگه¬داری شجاعت و استقلال روزنامه” خودش پول مرا می¬خواهد بگیرد- اما هرچقدر هم روزنامه¬نگارها بی¬باک باشند به اندازه منی که می¬خواهم به تمامی گزینه¬های موجود در اینترنت، بر روی PC خودم yes بگویم، بی¬باک نخواهند بود.
طولی نکشید که همان صندوق دریافتی Gmail جدید من شروع به پر شدن با تاییدها، تقاضاهایی برای ثبت¬نام با جزئیات در سایت¬ها و دیگر ارتقاها کرد. این قسمت از کار کمی کسل کننده است، حال وقت آن رسیده که کارهای جالبی انجام دهیم.
وظیفه۲
کمی بازی کنید
من با جستجوی ساده ‘games’ در گوگل کمی بازی جالب را در همان محیط مرورگر انجام دادم. در بالای نتایج این جستجو سایت بازی Miniclip قرار دارد (www.miniclip.com)، که در صفحه اصلی آن با کلیک کردن بر روی آیکن بزرگ Play تبلیغاتی را برای Minecraft مشاهده کردم. چون نتوانستم برای باز نکردن آن مقاومت کنم، بر روی آن کلیک کردم تا یک نسخه کامل آنلاین از این بازی را، که در زیر آن یک دکمه ‘Install Now’ قرار داشت، داشته باشم، و باید گفت که اگر نسخه پولی این بازی را بخواهید تهیه کنید با قیمت ۲۰ دلار قابل خرید بوده و یکی از بهترین بازی¬های آنلاین محسوب می¬شود. یک نشانه مزاحم کوچک در پایین قرار داشت، و هشدار می¬داد که شما در حال نصب کردن GamesFlight هستید، که این برنامه یک افزونه با پشتیبانی از تبلیغات است و زمانی که شما در اینترنت گشت می¬زنید، تبلیغات متنوعی را باز خواهد کرد و فقط اطلاعات غیرشخصی شما را جمع آوری می¬کند. این اصلاً Minecraft ای که ما می¬خواستیم نیست، اما چون این بازی آنلاین را رایگان دریافت می¬کنم پس ارزش تحمل کمی تبلیغات را هم دارد.
افزونه GamesFlight با موفقیت بر روی Chrome نصب شد و ناگهان یک فرآیند نصب دیگر باز شد، این بار درخواست نصب برای فایلی به نام Minecraft-pcgdemo.exe است. حال مشخص شد که این نسخه آنلاین رایگان از بازی معروف Minecraft فقط دموی این بازی است، پس درواقع این فایل دانلود شده نه “رایگان” و نه “آنلاین” است. به علاوه این دموی بازی Minecraft نیاز به محیط برنامه¬نویسی Java Runtime برای اجرا شدن دارد.
این نوع درخواست¬ها در واقع نوعی سرمایه¬گذاری بر روی برخی نرم¬¬افزارها برای معروف شدن است. مثلاً شما می¬توانید نرم¬افزار Yacht Fund را به صورت رایگان دریافت کنید اما کمپانی Oracle از شما درخواست خواهد کرد که نرم¬افزار شریک این برنامه¬ را نیز با آن نصب کنید، معمولاً این شریک و همراه ناخوشاید در این برنامه Ask Jeeves می¬باشد. با این حال، این دفعه، Java به Amazon فروخته شده است. پس زمانی که می-خواهید Java را دانلود کنید حداقل مجبور به تیک گذاشتن سه گزینه Amazon Assistant، Amazon Smart Search و make Amazon my default search engine and homepage خواهید بود.
مرورگر Chrome برای اعتبار خود، به نظر می¬رسد این گزینه تعرض Amazon را رد کرده است، اما یک پنجره به صورت جدا باز شده و به من اطلاع می¬دهد که مرورگر Internet Explorer به گونه¬ای تنظیم شده است که Amazon را باز کند، و با به کارگیری مجدد IE یک بار دیگر من به استفاده از مرورگر مایکروسافت به عنوان مرورگر پیش فرض خودم، تشویق شدم، البته چاره دیگری نداشتم. من سعی داشتم بفهمم که چرا Amazon مرورگر را به گونه¬ای تنظیم کرده که حتی گوگل هم تحت آیکن آمازون باز می¬شود و در نوار آدرس برای West Ham جستجو می¬کند. با کلیک کردن بر روی لینک مربوط به یک خطا برخورد می¬کنم: “متاسفیم، آدرس سایتی که وارد کرده¬اید یک صفحه فعال در سایت ما نمی¬باشد”. حال آنکه هر عبارتی که وارد کردم همین خطا بالا آمد. به نظر می¬رسد که Amazon Smart Search به من اجازه جستجوی هر عبارتی را می-دهد، اما تنها نتایجی را به من نشان می¬دهد که در لیست مربوط به Amazon وجود داشته باشند.
پس برای تلاشی ساده جهت انجام یک بازی رایگان و نسخه آنلاین بازی Minecraft، من مجبور شدم تعدادی افزونه مزاحم، جاوا و یک دمو از Minecraft، را هم دانلود کنم و مرورگر پیش¬فرض من تغییر کرد و توسط Amazon تسخیر شد، و جستجوهای اینترنت من با مشکل مواجه شدند. برای یک صبح کاری، تجربه خوبی بود.
وظیفه۳
تماشای فیلم
شاید با این وضعیت دیگر نتوانم در اینترنت جستجو کنم اما هنوز می¬توانم با نوشتن آدرس سایت¬ها درون نوار آدرس به سایت مورد نظر بروم، پس من آدرس www.bbc.co.uk/iplayer را تایپ کردم تا به Only Connect برسم. با این اوصاف، اکنون زمانی که به جای استفاده از Chrome از Internet Explorer استفاده می¬کنم، از آنجایی که Flash به صورت توکار در آن نصب نشده است باید Flash Player را دانلود کرده و نصب کنم تا بتوانم فیلم¬ها را به صورت آنلاین تماشا کنم.
در این جا هم قبل از کلیک کردن بر روی free download چند تیک را مشاهده کردیم که به صورت پیش¬فرض فعال بودند، و کم هم نبودند. این جا باید Chrome را دانلود می¬کردم، آن را تبدیل به مرورگر پیش¬فرض خودم قرار می¬دادم و به طرز عجیبی، ابزار Google Toolbar را برای Internet Explorer خودم نصب می¬کردم. اگر قرار است Chrome مرورگر پیش¬فرض من باشد، چرا باید گوگل بخواهد که ابزار آن بر روی IE هم نصب شود؟
به هر حال، با تمامی گزینه¬هایی که مشاهده کردم موافقت می¬کنم و بر روی Finish کلیک می¬کنم، و به زودی نمونه¬های جدیدی از مرورگرهای Chrome و IE باز خواهند شد. من اکنون حس و حال کودکی را دارم که در اوضاع آشفته طلاق بین پدر و مادرش گیر افتاده است. Chrome اصرار دارد که مرورگر پیش فرض من است، درحالی که با نصب کردن Google Toolbar بر روی IE، مرورگر IE هم اصرار دارد که گوگل باید Amazon را جایگزین صفحه خانگی و موتور جستجوی پیش فرض خود کند. یک نفر جلوی آن را بگیرد.
به وضوح بعد از خارج کردن IE از مرورگر پیش¬فرض بودن، Amazon برای خود یک راه پس قرار داده است. زمانی که شما Flash را بر روی Chrome نصب کنید، restart می¬شود و حال این مرورگر می¬خواهد تمامی افزونه¬های مزخرف Amazon را که ما فکر می¬کردیم کروم در زمان نصب جاوا آنها را دور ریخته است، نصب کند. حال من یک افزونه Amazon دارم و جستجو و صفحه خانگی من شبیه به بازار و مغازه شده است. حداقل Amazon branded search در Chrome کار می¬کند، من را به وب¬سایت¬ها می¬برد، اما یک صفحه خطای آمازون را باز نمی¬¬کند.
حال افزونه آمازون شروع به کار می¬کند، و پنجره¬هایی را به صورت پاپ¬آپ باز کرده و ویسکی برند Johnnie Walker با قیمت ۲۳دلار را به من پیشنهاد می¬کند. من آن را می¬خرم. چون بعد از این کارها واقعاً نیاز به یک نوشیدنی دارم.
وظیفه۴
عکس¬ها
نظر شما درباره ویرایش عکس¬ها چیست؟ برای گوگل یک افزونه به نام Picasa، که یک ویرایشگر و سازمان دهنده معقول و سبک است، اضافه شده است. قبل از این که من بتوانم این نرم¬افزار را به دست آورم، از من درخواست شد که ایمیل¬هایم را چک کنم تا آنها بتوانند یک مطالعه را انجام دهند، و زمانی که نصب شروع شد از من خواسته شد تا به جای استفاده از Windows Explorer عکس¬های خود را با برنامه خود گوگل یعنی Photo Viewer باز کنم.
هنوز هم کار گوگل با من تمام نشده است؛ حالا از من می¬خواهد که یک کمک¬برنامه به نام Google Photos Backup را نصب کنم، این برنامه این اطمینان را حاصل می¬کند که تمامی عکس¬های من به صورت خودکار در Google Cloud ذخیره می¬شوند، اما زمانی که بر روی این برنامه سوم کلیک کنیم، یک صفحه Internet Explorer باز خواهد شد- اگرچه در این جا بازهم Chrome مسلط¬تر است و از ما درخواست می¬کند که Google Picasa را دانلود و نصب کنیم.
من آن پنجره را می¬بندم و یک پنجره دیگر وجود دارد که در پشت آن مخفی شده بود و مربوط به برنامه Auto Backup است، اما قبل از این که بتوانیم این را نصب کنیم باید از سایت Google بازدید کنیم و حساب مربوط به Google Photos را فعال کنیم. با یک تیر سه شکار را می¬زنیم، یعنی در یک سایت ثبت¬نام می¬کنیم، یک دنیا درد و رنج تحمل می¬کنیم، و سوژه یک تحقیق می¬شویم. آنها با این تحقیق بخشی از عقیده و سلیقه من را می¬فهمند، پس گفتن آن به شما دردی را دوا نمی¬کند.
وظیفه۵
موسیقی
حال وقت آن رسیده است که با گوش کردن به چند موسیقی استرس را کمتر کنیم. من خودم حالم از دانلود کردن بهم می¬خورد، پس به سایت YouTube می¬روم تا در آنجا گروه مورد علاوه خودم یعنی Elbow را پیدا کنم و به آن گوش دهم. زمانی که یوتیوب با گزینه “Click here to download the track in iTunes” از من می¬خواهد که این را در آی¬تونز دانلود کنم حس بدی به من دست می¬دهد.
iTunes برای ویندوز، مجازات اپل برای خریداری نکردن یک دستگاه Mac برای کاربران می¬باشد: این دستگاه ها دارای خاصیت¬هایی همچون Auto update و QuickTime installer می¬باشد. iTunes به شما اجازه نمی¬دهد که با یک کلیک آهنگ را دانلود کنید و بیرون بیایید، بلکه از شما درخواست می¬کند که به قسمت ‘default programs Control Panel’ رفته و در آنجا تمامی افزونه¬های برنامه Windows Media Player خود را که از قبل نصب کرده بودید، غیرفعال کنید. همچنین از من خواسته شد که جزئیات آلبوم¬های موسیقی خودم را با Apple به اشتراک بگذارم و از من دعوت شد که از iTunes Store دیدن کنم، جایی که حداقل می¬توان آهنگ موردنظر را با کیفیت ۹۹p دانلود کرد.
به جای اینکه پولی را برای چیزی پرداخت کنم، موسیقی¬های موردعلاقه خودم را با استفاده از برنامه music متعلق به کمپانی freeloader به نام Spotify پیدا کردم: آدرس¬های Gmail خودم را در آنجا وارد کردم و Spotify Client را دانلود کردم. این برنامه بدون هیچ افزونه مزاحمی نصب شد و هیچ درخواست برای نصب دیگر برنامه¬ها از من نکرد، و به سادگی برنامه¬ای را که نیاز داشتم به من داد. انتقادی بر این وارد نیست.

آنتی¬ویروس
به تازگی نصب Spotify را تمام کردم، زمانی که یک حباب کوچک در محل اعلان¬های سیستم ظاهر می¬¬شود، به من هشدار می¬دهد که شما به یک نرم¬افزار آنتی ویروس نیاز دارید. البته که Windows Defender روشن و فعال است، اما مایکروسافت توصیه می¬کند که من از برندهای دیگر آنتی-ویروس دیگری را انتخاب کنم و با وجود رقابت بر سر اینکه چه نرم¬افزاری را معرفی کنند، اولین آنتی¬ویروس در لیست توصیه شده¬های این کمپانی نرم¬افزاری به نام Tencent PC Manager می¬باشد.
من بر روی دانلود آن کلیک می¬کنم و من را به یک صفحه اینترنتی هدایت می¬کند که تقریباً تمامی آن به خط چینی نوشته شده است. Google Chrome به حدی باهوش است که بداند ترجمه من مخصوصاً برای زبانی مانند چینی خیلی ضعیف است. پس گزینه دانلود در وسط صفحه (همانطور که در تصویر می¬بینید) به انگلیسی ترجمه شده است.
به محض این که یک گزینه انگلیسی در چنین سایتی مشاهده می¬کنم و مخصوصاً با توجه به این که این گزینه¬ای برای دانلود است بدون هیچ تعللی بر روی آن کلیک می¬کنم. مجدداً این صفحه اینترنتی را باز می¬کنم و با توجه به این که این صفحه به صورت تصادفی هربار یکی از آنتی¬ویروس¬های لیست شده توسط مایکروسافت را به ما پیشنهاد می¬کند، این بار آنتی¬ویروس معروف Avira به ما پیشنهاد می¬شود. این یک نرم¬افزار کامل و قابل اعتماد است و همه کاری را که یک آنتی¬ویروس می¬تواند انجام دهد، برای من انجام می¬دهد. برای بهبود عملکرد اویرا، پشتیبان¬گیری و نگه¬داری اطلاعات مهم، برنامه¬ای به نام Avira System Speedup وجود دارد. همچنین برای جستجو و مرور در اینترنت امن¬تر Avira SafeSearch Plus موجود است. به دنبال نصب این افزونه، Online Essential Dashboard وجود دارد، که برای محافظت از تمامی دستگاه¬های شما استفاده می¬شود و در زمان¬هایی که نوارهای پیشرفت کار شما متوقف شده باشد، در سمت راست و پایین صفحه یک گزینه باز می¬شود و به شما گزینه “Safeguard your browsing for free” را توصیه می¬کند که من فکر می¬کردم قبل از نصب آن هم این ویژگی به صورت پیش فرض وجود دارد. پس افزونه Avira Browser Safety بر روی Google Chrome نصب می¬شود.

مطرح کردن این همه بحث، چه دلیلی داشت؟
اگر شما بر روی هر موردی که به شما پیشنهاد می¬شود yes را انتخاب کنید، PC شما به سرعت به هرج و مرج می¬رسد. اگر شما چیزی به من بگویید که از آن اطلاعی ندارم آن را رد می¬کنم و اهمیت نمی¬دهم که من را بدبین بدانید. این تجربه¬ای برای شما می¬شود که آن را به جای ‘Digital Yes Man’ تحت عنوان ‘Digital Refuse Everything Man’ می¬شناسند زیرا بسیاری از این برنامه¬های بی¬مصرف وارد سیستم شما شده و برای شما مزاحمت ایجاد می¬کنند مگر اینکه به آن ها اجازه ورود ندهید.
Add-on هایی که به صورت پیش¬فرض تیک فعال شده دارند هم مستثنی نیستند، آنها هم همین گونه هستند. حتی نام بزرگترین صنعت¬ها مانند Amazon، Apple و Google هم سعی ندارند با استفاده از برنامه موردنیاز شما، چیزی را که انتظار ندارید وارد سیستم شما کنند. و اگر شما فکر می¬کنید که کاربران PC به اندازه کافی برای غیرفعال کردن همه این تیک¬ها عاقل هستند، من شما را دعوت می¬کنم که PC پدر من را ببینید. این سیستم دقیقاً مانند کامپیوتر اول من است که با توجه به این که تجربه کمی داشتم ویندوز ۷ را به صورت ناقص بر روی آن نصب کرده بودم. و اگر فکر می¬کنید که کودکان به اندازه¬ای باهوش هستند که بر روی پیشنهادهایی مانند بازی کردن ‘Minecraft Online’ به صورت رایگان کلیک کنند، توصیه می¬کنم دو بچه مرا زمانی که پشت این صفحه نمایش نشسته¬اند ببینید.
این اتفاق برای گوشی¬های هوشمند و تبلت¬ها نمی¬افتد. زمانی که شما با استفاده از iPad خود از App Store یک بازی را دانلود می¬کنید، سه آیکن بیشتر و اضافه را مشاهده نخواهید کرد. با یاد گرفتن و پذیرفتن چیزهایی که شرکت¬های نرم¬افزاری به من توصیه کرده¬اند که به صورت این ۵ وظیفه-ای برای شما خلاصه کردم، توانستم در IE جستجو کنم، بین جنگ دو مرورگر گیر بیفتم، یک افزونه را برای نرم¬افزار خودم دانلود کنم، و بتوانم تمامی واحدهایی را که علاقه¬ای به حضور آنها در نرم¬افزار ندارم در همان ابتدا غیرفعال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text