img

ایجاد تایپوگرافی های پیچیده سه بعدی در فتوشاپ

/
/
/

ما یک خودآموز ساده ي سه بعدی سازی را به شما ارائه می دهیم، راهی برای ساختن تیپ های پیچیده ي سه بعدی بدون استفاده از برنامه های انتقال. این یک راه ساده برای بدست آوردن اثرات انتقال است بدون اینکه نیاز باشد برنامه های دیگر را بیاموزید. نیل دوردن (Neil Duerden) معمولاً از برنامه های مجزا جهت انتقال استفاده می کند، بنابراین ما با فتوشاپ او را بر سر ایجاد تیپوگرافی به چالش می کشیم. شایان توجه است که هم فتوشاپ CS6 (که در اینجا استفاده شده) هم فتوشاپ CC قابلیت انتقال سه بعدی را دارند، اما CC بطور مشخصی استنتاجی تر از CS6 است و برای بروز رسانی در آینده بهتر است. بنابراین امکان ایجاد تیپوگرافی های ۳ بعدی منحصراً در فتوشاپ وجود دارد، اما اگر شما به ۳D علاقه مندید شاید بخواهید برخی انتقال ها را در برنامه های انتخابی خود ایجاد کنید تا استایل های اضافه تری را امتحان کنید. متن اینجا ابتدا بصورت تصویری ایجاد شده و سپس به فتوشاپ منتقل شده است، اما ابزارهای بهبود یافته ي تیپوگرافی CC شما را قادر می سازد که متن خود را در فتوشاپ بسازید چه با داشتن اسکرچ (طرح اولیه) یا یک فونتی که از قبل وجود دارد. این خودآموز شما را قادر می کند تا قضاوت و مهارت هنری خود را داشته باشید تا نتایج دلخواهتان را بدست آورید. پس حالا آماده ي کار انتقال باشید.—

مهیا کردن مقدمات
۱- مقدمات ساخت
متن خود را بصورت تصویری یا با استفاده از فونت های موجود ایجاد کنید و تصویر و اثرات متقابل را بررسی نمایید. برای هر کلمه از رنگی متفاوت استفاده کنید اگرچه این ها رنگهای نهایی نیستند اما آنها به شما کمک می کند که اثر متقابل بین کلمات را ببینید. شکل حروف را در فتوشاپ Paste کنید و مطمئن شوید که هم اندازه هستند و به درستی با هم ترکیب شده اند. مطمئن شوید که هر کلمه (یا حتی حرف) در یک لایه ي مختلف است و به درستی برچسب زده شده است.

۲- شروع کار با ۳D
لایه ای را که می خواهید منتقل نمایید را انتخاب کرده و از لایه ي مورد نظر به New 3D  ۳D > بروید. صبر کنید تا رایانه تصویر اولیه را بدهد. سپس در پالت انتخاب ۳D روی بزرگنمایی فونت کلیک کنید. پالت خواص را نگاه کنید که در آن گزینه های بسیار زیادی برای متن و رنگ دارید. یکی را که مناسب کار شماست انتخاب کنید. همچنین می توانید رنگ ها را با تغییر مقادیر توزیع (Diffuse value) انتخاب کنید.

۳- نور مناسب را انتخاب کنید
جهت نور را انتخاب کنید، نور سراسری را از پالت ۳D انتخاب کرده و سپس با استفاده از ابزار انتخاب آن را به جهت مطلوب خود هدایت کنید. این کار را می توان در یک حرکت (Stroke) برای کل قطعات انجام داد اما در این خودآموز جهت ساده سازی، این کار را بصورت لایه به لایه انجام می دهیم.

۴- ایجاد برجستگی ها
در زیر پالت ۳D روی آیکون لایه جدید (New Layer) کلیک کنید و Spot Light را انتخاب نمایید، آن را طوری حرکت دهید که بهترین شکل نور پردازی را ایجاد نماید. به یاد داشته باشید که این همه ي برجستگی ها اثر می گذارد. سپس به لایه های نور پردازی خودتان بروید و آن را طوری تنظیم کنید که شکل مطلوب شما را بدهد. حالا لایه ای که در آن کار می کنید را دوتایی کنید. در پایین پالت خواص آیکون مربع ایزومتریک وجود دارد. روی آن کلیک کنید تا متن شما منتقل شود. ممکن است این کار کمی طول بکشد.
۵- Rasterize
در همان لایه ای که مشغول به کار هستید در پالت لایه های انتخاب شده، کلیک راست کنید و آن را Rasterize نمایید. سپس به فایل تصویری خودتان برگردید (البته اگر از تصویر استفاده می کنید، اگر نه این کار را در فتوشاپ انجام دهید) و همان متن را ایجاد کنید. آن را در لایه ای بالای لایه ي Rasterize شده Paste کنید. قدم های ۳D را آنطور که قبلاً گفته شد تکرار کنید اما خروجی را تا یک سطح که زیبا به نظر بیاید کاهش دهید. ما در اینجا از مقدار ۱۶۵ استفاده کردیم. همچنین در پالت ۳D، محیط را انتخاب کرده و سپس در پالت خواص سایه ها را تا صفر درصد پایین بیاورید. این کار سایه ها را از جسم منتقل شده اصلی حذف می کند.

قدم سریع: نیاز به حافظه حجیم
بطور منظم در هنگام انتقال کار ذخیره سازی را انجام دهید. ریاضیات پیچیده حجم بالایی روی رایانه اشغال می کند، بنابراین در صورت امکان با کامپیوتری که فضا و رَم زیادی دارد کار کنید.

۶- دوتایی کردن
این لایه را مانند قدم قبلی دوتایی و Rasterize کنید. سپس عملیات ۳D را برای باقی مانده ي متن مانند راهنما تکمیل کنید. به یاد داشته باشید که نور پردازی را مانند لایه های دیگر انجام دهید و بدنبال قطعاتی باشید که به آن نیاز دارید.
۷- تمیز کردن خطاهای ریاضی
به علت اینکه این متن یک خودآموز ساده است، ما آنرا به یک برنامه ي ۳D منتقل نمی کنیم. فتوشاپ اغلب خطاهای ریاضی را کنار می گذارد. در اطراف متن زوم کنید و با استفاده از ابزار کلون (Clone) قسمتهایی که به نظر غیر جالب است را تمیز کنید. برخی لبه ها ممکن است اندکی تصنعی به نظر بیاید، با استفاده از ابزار قلم با کشیدن خط، شکل را تصحیح کنید و زاویه های اضافه را پاک کنید، سپس دوباره با استفاده از ابزار کلون محیط را تمیز کنید.
۸- زمان غذا
حالا وقت اضافه کردن عنصر غذاست. عکس غذایی را انتخاب کنید که مناسب کار شما باشد، فکر کنید که شکل حروف چگونه به کار شما می آید و اطراف منطقه ي منتخب که می خواهید چیزی اضافه کنید خطی بکشید. این خطوط را فعال کنید و سپس کپی نمایید. به قسمت کار حرفه ای (Master Artwork) باز گردید و سپس در قسمتی که می خواهید به آن ویژگی بیفزایید خط بکشید، ایده آل است که در زیر قسمت ایجاد شده در ۳D باشد. سپس خط را اکتیو کنید و تصویر خود را به منطقه ي مورد نیاز با استفاده از مسیر:
Edit > Paste Special > Paste into Command  الصاق کنید.

حذف و اضافه ي جزئیات
حالا وقت آن است که موضوع را اشتها آور کنیم.

۹- ماسک کردن حروف
این لایه حالا یک لایه ي ماسک دارد. روی ماسک در پالت لایه های کلیک کنید و با استفاده از ابزار مسواک (Brush) به دقت قسمتهای این ماسک را بوسیله ي نقاشی سفید روی ماسک پاک کنید. به این موضوع فکر کنید که قسمتها بتوانند نمایان باشند و با خطوط متن تداخل داشته باشند. اگر اشتباهی داشتید براحتی از آندو یا نقاشی سیاه استفاده کنید که از دیده شدن آن قسمت جلوگیری می کند.
دقت کنید که جزئیات چگونه ارتباط برقرار می کنند.
۱۰- ادامه ي ماسک کردن
وقتی از شکل و محدوده ي حروف راضی شدید به قسمت بعد بروید. در اسکچ اصلی خودتان باید فکر کنید که این حروف و رنگ های گوشه ها چگونه به نظر می رسند، مثلاً همگی قهوه ای باشند مثل یک کیک شکلاتی، یا گوشه ها مرکب از چند رنگ باشند. از این کار لذت ببرید و چیزی را ایجاد کنید که به آنچه مد نظر شماست نزدیک باشد. اجازه بدهید هر لایه بطور کامل خود را نشان دهد.

۰۱- کیک
در کلمه ي TASTY اثر کیک بر حرف T اعمال شده و یک مارپیچ دور آن ایجاد شده است.

۰۲- شیرینی
عبارت Candy در قسمت چپ حرف A دوبار روی بازوی راست آمده تا تقارن حرف را نشان دهد.

۰۳- میوه
توت فرنگی (Strawberry) روی حرف S اعمال شده است. اگر کل حرف را پوشش نمی دهد از ابزار کلون استفاده کنید.
۱۱- اضافه کردن جزئیات
در بالای این قسمت همه ي جزئیات را اضافه کنید:
قطراتی از شکلات، سیب در حال افتادن از شاخه ملاحظه کنید و ببینید که این ها چگونه ارتباط برقرار می کنند. آیا راه حلی که اختیار کرده اید مناسب کار شما هست یا خیر ؟
هر چه را که احساس می کنید ضرورت دارد به مقدار لازم اضافه کنید. بعضی وقتها در چنین مواردی یک مقدار کم هم زیاد جلوه می کند.

۱۲- گروه سازی، دوتایی کردن و آمیختن
همه ي لایه ها را در یک فولدر واحد با هم ترکیب کنید و سپس آنرا دوتایی نمایید. بعد، این فولدر را انتخاب کرده و با استفاده از کامَند در پالت لایه ها بیامیزید. سپس آنرا به پایین و در بالای پس زمینه ببرید و از:
Edit > Transform > Pespectiv or Distort
استفاده کنید، بسته به آنچه مد نظر شماست انعکاس را از جلو یا عقب انجام دهید. وقتی از این کار راضی شدید تیرگی لایه را تا جایی که به نظرتان زیبا برسد کم کنید.
در صورت نیاز می توانید یک لایه ماسک اضافه و فید (Fade) کنید.

۱۳- اضافه کردن بیشتر جزئیات
منبعی از عکس های میوه های مرتبط جمع آوری کنید یا خودتان عکس بگیرید تا موارد دلخواه را اضافه کنید، برای مثال توت فرنگی ها، با استفاده از ابزار قلم در منوی ابزار خطی بکشید. سپس این ها را در جلو یا پشت قسمت تیپوگرافی کپی و Paste کنید. بصورت دستی سایه ها را در یک لایه ي جداگانه اضافه کنید. لایه مود را چندتایی کنید و تیرگی را عوض کنید یا بوسیله ي امکان سایه ي اتوماتیک در پالت لایه ي استایل این کار را انجام دهید.
کارهای نهایی
حالا برجستگیها را اضافه و رنگ ها را درخشان سازید.

۱۴- توقف و ارزیابی مجدد
حالا کمی استراحت کنید، راه بروید چرا که شما مدت زیادی را به صفحه خیره شدید و بسیار با آن مانوس شدید. سپس به سر کار خود بازگردید و نگاه جدیدی به آن بیندازید. با نگاه جدید اشکالات و نقاطی را خواهید دیدکه مناسب کار نیستند و با کلیات همخوانی ندارند. اگر از کارخود راضی شدید ادامه بدهید و اگر نه اشکالات و کل مجموعه را تازمانی که به بهترین شکل در بیاید تصحیح کنید.

۱۵- اضافه کردن درخشش
درخشش در فایل همین خودآموز و در بخش Filesilo وجود دارد. براحتی لایه ي بالای طراحی خود را Paste کنید و جای آن را طوری قرار دهید که به نظر درست می آید و سپس مود لایه را به اسکرین (Screen) تغییر داده تا درخشش اضافه شود. میزان تیرگی را جهت اثر گذاری تنظیم کنید.

اثر اشتها (TASTY)
نوع بیان در غذا امروزه یک تمایل بزرگ است و به شما بسته به پیامی که می خواهید بدهید؛ امکان زیادی می دهد. گزینه های خود را بررسی کنید. برای مثال یک فونت دِسندِر (فونتی که حروف کوچک پایین تر از خط شروع می شود) برای توصیف پنیر مایع و قطره سسِ یک برگر مناسب است، در حالیکه برای توصیف یک کیک بهتر است از یک استایل منحنی یا سِریف (Serif) استفاده شود. ترکیب فونت ها و اینکه چگونه پیام را می رسانند و همین طور ترکیب رنگ ها برای غذای منتخب را هم با استفاده از همین قوانین امتحان کنید.

قدم سریع: آزمایشِ تطبیق لایه ها
تطبیق و تنظیم لایه بخشی از عکس شماست، اما گاهی نتیجه ي نهایی آنچه که مورد نیاز شما می-باشد نیست. گاهی تطبیق لایه ها با لایه ي ماسک ساخته شده مدنظر شما را فراهم نمی کند.

۱۶- افزودن برجستگی ها
یک لایه در بالای لایه ي اِستَک (Stack) اضافه کنید و مود تیره کننده را با آن ست نمایید و سپس قسمت سفید را در بالای عکس بکشید. میزان تیرگی را تا مقدار مناسب پایین بیاورید. سعی کنید مناطق را برجسته کنید تا نقاط کانونی که چشم به آن خیره می شود را بیشتر نمایید.

۱۷- رنگی کردن
رنگ ها را اکنون تنظیم کنید. در اینجا باز هم کار به سلیقه و قضاوت شخص شما باز می گردد. به قسمت Layer > new adjustment بروید و ویبرنس (Vibrance) را انتخاب کنید. اسلایدر را طوری تنظیم کنید که مناسب باشد؛ این قسمت از مرحله ي کم اشباع تا مرحله ي فوق اشباع بسته به نظر شما امکان پذیر است.
۱۸- نوک تیز کردن بوسیله ی High Pass
همه ي لایه ها را دوتایی و با دستور :
Cmd / Ctrl+Shift+Alt / Opt+E
به یک لایه ي واحد تبدیل کنید. مود این لایه را بالاگذار (Over Lay) کنید و به مسیر :
Filter -> Other-> High pass
بروید. با این فیلترها بازی کنید تا سطح مناسب شما پیدا شود و جزئیات را بیان کند. تیرگی لایه را کاهش دهید و حالا همه چیز انجام شده و قطعه مورد نظر شما باید آماده باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text