تجارت الکترونیکی بنگاه به بنگاه (B2B) و تدارکات الکترونیکی

/
/
/

تجارت الکترونیکی بنگاه به بنگاه (B2B) و تدارکات الکترونیکی
در کاربرد‌های بنگاه به بنگاه، خریداران، فروشندگان و تبادلات فقط شامل سازمان‌ها می‌شوند. B2B تقریباً ۸۵ درصد از حجم دلاری تجارت الکترونیکی را در برمی‌گیرد. B2B دارای کاربرد‌هایی است که به سازمان این امکان را می‌دهند تا با توزیع‌کنندگان، واسطه‌های فروش، تأمین‌کنندگان مشتریان و سایر شرکا روابط الکترونیکی بر‌قرار کند. سازمان‌ها با استفاده از B2B، می‌توانند روابط با شرکا و زنجیره‌های تأمین خود را باز‌سازی کنند.
چندین مدل کسب‌و‌کار برای کاربرد‌های B2B وجود دارد که انواع اصلی آن شامل بازار‌های سمت فروش و منبع‌یابی الکترونیکی (بازار‌های سمت خرید) می‌شود.

بازار سمت فروش
در مدل بازار سمت فروش ، سازمان‌ها محصولات یا خدمات خود را از طریق بازار الکترونیکی خصوصی خود یا از طریق سایت عامل سوم به سایر سازمان‌ها می‌فروشند. این مدل به مدل B2C شباهت دارد که در آن انتظار می‌رود که خریدار با مراجعه به سایت فروشنده، کاتالوگ‌ها را مشاهده کرده و اقلام موردنظر خود را سفارش دهد. با این حال در بازار سمت فروش B2B، خریدار در واقع یکی از سازمان‌ها است. دو سازوکار کلیدی در مدل سمت فروش عبارتند از: مزایده‌های مستقیم و کاتالوگ‌‌‌‌‌های آنلاین که می‌توان آن‌ها را برای هر خریدار سفارش‌سازی کرد.
فروشندگانی نظیر (dellauction.com) Dell Computer به‌طور گسترده از مزایده‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها علاوه بر بر‌گزاری مزایده‌ها از وب‌سایت‌های خود می‌توانند از سایت‌های مزایده عامل سوم مثل eBay برای فروش اقلام استفاده کنند. شرکت‌هایی نظیر overstock.com به سازمان‌ها برای مزایده موجودی‌ها و دارایی‌های اضافی و کهنه (قدیم) کمک می‌کنند.
مدل سمت فروش از سوی صد‌ها شرکت از میان هزاران شرکت مورد استفاده قرار گرفته و به‌ویژه برای شرکت‌های پر آوازه ابزار قدرتمندی محسوب می‌شود. فروشنده می‌تواند به‌عنوان تولید‌کننده (مثل IBM)، توزیع‌کننده (به‌عنوان مثال avnet.com که یکی از توزیع‌کنندگان بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات محسوب می‌شود) یا خرده‌فروش ایفای نقش کند. فروشنده از تجارت الکترونیکی برای افزایش فروش، کاهش فروش و هزینه‌های تبلیغاتی، افزایش سرعت تحویل کالا و کاهش هزینه‌های اجرایی استفاده می‌کند. این مدل به‌ویژه برای سفارشی‌سازی مناسب است. به‌عنوان مثال، مشتریان سازمانی می‌توانند سفارش‌های خود را به‌طور آنلاین در cisco.com و سایت‌های دیگر پیکر‌بندی کنند. «خود پیکر‌بندی» سفارش‌ها، اشتباهات و سوءتعبیر‌های کمتری را مبنی بر این‌که مشتریان به چه اقلامی نیاز داشته و چگونه می‌توان با سرعت بیشتری سفارش‌ها را تکمیل کرد، به همراه خواهد داشت.

منبع‌یابی الکترونیکی
منبع‌یابی الکترونیکی به بسیاری از روش‌های تدارکات اشاره دارد. این روش‌های اولیه عبارتند از: مزایده‌ها، پردازش RFQ و تبادلات خصوصی. منبع‌یابی الکترونیکی در تمام فعالیت‌های ثانویه دیگر نیز اعمال می‌شود که به زمان چرخه و هزینه تبادلات تدارکات افزوده می‌شود. فعالیت‌های ثانوی شامل همکاری شریک تجاری، مذاکره برای عقد قرارداد و انتخاب تأمین‌کننده می‌شود.
 تدارکات الکترونیکی. تدارکات سازمانی یا همان خرید سازمانی با خرید محصولات و خدمات توسط سازمان برای تأمین نیاز‌های عملیاتی و اساسی آن سروکار دارد. سازمان‌ها مواد لازم برای تولید کالا‌های تمام شده (که به‌عنوان تدارکات مستقیم مورد اشاره قرار می‌گیرند) و نیز برای تولید نیاز‌های عملیاتی روزانه (که به‌عنوان تدارکات غیرمستقیم مورد اشاره قرار می‌گیرند) را فراهم می‌کنند. تدارکات الکترونیکی به فرآیند‌های بازمهندسی شده تدارکات با استفاده از استراتژی‌ها و فناوری‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی اشاره دارد. استراتژی‌ها و راه‌حل‌های مرتبط با تدارکات الکترونیکی دارای دو هدف بنیادی هستند.
 کنترل هزینه‌ها: اولین هدف کنترل هزینه سازمان است. سازمان‌ها مایلند به‌طور هوشمندانه‌ای برای فعالیت‌های تدارکاتی به‌منظور به حداکثر رساندن ارزش هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری کنند (به عبارت دیگر، برای حصول اطمینان بابت این‌که پول‌های صرف شده برای دستیابی به محصول مناسب با بهترین ارزش). تدارکات الکترونیکی سازمانی بخش زیادی از هزینه¬های سازمان را شامل می¬شود. به عنوان مثال، برای سازمان¬های بزرگ تولیدی صرف میلیون¬ها دلار هزینه برای تهیه محصولات و خدمات، دور از انتظار نیست. در نتیجه سازمان¬ها سیستم¬های تدارکات الکترونیکی را برای تسهیل کنترل کلی هزینه¬های تدارکات طراحی می¬کنند.
 تسهیل فرآیند‌ها: دومین هدف کارآمد ساختن فرآیند تدارکات برای افزایش کارایی آن است. نا‌کارآمدی‌ها در فرآیند تدارکات معمولاً به بروز تأخیر‌ در سفارش و دریافت اقلام و نیز مالیات بر منابع داخلی منجر می‌شود.
دو هدف کنترل هزینه و کار‌آمد‌‌سازی را می‌توان به سه روش محقق کرد:
۱- کارآمد‌سازی فرآیند تدارکات الکترونیکی در چارچوب زنجیره ارزش سازمان. انجام این کار تعداد کارمندان موردنیاز برای پردازش خرید و نیز زمان چرخه تدارکات برای سفارش و دریافت اقلام را کاهش داده و به آن دسته از کارکنان سازمان که از اطلاعات کافی در مورد محصولات و خدمات بر‌خوردارند، این امکان را می‌دهد تا بهنگام تهیه اقلام، تصمیمات هوشمندانه‌ای بگیرند.
۲- هم‌راستا کردن فرآیند تدارکات سازمان با فرآیند تدارکات سایر شرکای تجاری که به زنجیره تأمین مجازی سازمان تعلق دارند. این هم‌راستایی با خودکارسازی کامل این فرآیند از ابتدا تا انتها از جمله سیستم‌های شرکای تجاری قابل‌دستیابی بوده و فرآیند خرید را تسهیل می‌کند. انجام این امر به تأمین‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا به‌طور کارآمد به نیاز‌های خریداران واکنش نشان دهند.
۳- استفاده از راه‌حل‌ها و استراتژی‌های مناسب تدارکات الکترونیکی. سازمان‌ها الگو‌های هزینه‌کرد را در تلاش برای بهبود تصمیمات و پیامد‌های بودجه مورد تحلیل قرار می‌دهند.
بازارهای مبادله‌ای خصوصی و دولتی. بازارهای مبادله‌ای مکان‌هایی هستند که در آن‌جا بسیاری از فروشندگان و خریداران به خرید و فروش می‌پردازند. با توجه به نوع خدمات‌رسانی و ملزومات دسترسی عمومی، این بازارها ممکن است خصوصی یا دولتی باشند.
بازارهای مبادله‌ای عمودی به یک صنعت (مثل اتومبیل یا پتروشیمی) همگام با کل زنجیره تأمین خدمت می‌کنند. بازارهای مبادله‌ای افقی به صنایع متعددی خدمات‌رسانی می‌کنند که از خدمات یا محصولات یکسان (مثل لوازم اداری و مواد بهداشتی) استفاده می‌کنند. چهار نوع بازار مبادله‌ای وجود دارد:
۱- بازارهای مبادله‌ای عمودی برای مواد مستقیم. این‌ها بازار‌هایی از نوع B2B هستند که در آن‌ها مواد مستقیم (موادی که ورودی‌های بخش تولید محسوب می‌شوند)، معمولاً در مقادیر بالا در محیطی با بلندمدت معروف به منبع‌یابی نظام‌مند مورد داد و ستد قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال می‌توان به PlasticsNet.com اشاره کرد که به‌عنوان بازار عمودی برای متخصصان حرفه‌ای صنعت عمل می‌کند.
۲- بازارهای مبادله‌ای عمودی برای مواد غیرمستقیم. مواد غیرمستقیم در یک صنعت معمولاً برحسب تقاضا نیاز خریداری می‌شوند که اغلب آن را منبع‌یابی نقدی می‌نامند. خریداران و فروشندگان ممکن است حتی از یکدیگر شناختی نداشته باشند. به‌عنوان مثال می‌توان به ChemConnect.com و iSteelAsiacom اشاره کرد. در بازارهای مبادله‌ای عمودی، قیمت‌ها بر مبنای مطابقت با عرضه و تقاضا به‌طور پیوسته دستخوش تغییر می‌شوند (مثل مبادله سهام). حراجی‌ها معمولاً در این نوع از بازار B2B مورداستفاده قرار می‌گیرند که گاه در اتاق‌های تجاری خصوصی که در بازارهای مبادله‌ایی نظیر ChemConnect.com در دسترس هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
۳- بازارهای مبادله‌ای افقی. برای مواد غیرمستقیم مثل لوازم اداری، لامپ‌های حبابی و مواد بهداشتی، بازارهای الکترونیکی وجود دارد که از آن‌ها در هر صنعتی استفاده می‌شود. با توجه به استفاده از این محصولات صرفاً برای «نگهداری، تعمیر و عملیات» (و نه برای فروش به‌منظور درآمدزایی)، آن‌ها را MRO می‌نامند. قیمت‌ها در این مبادله نظام‌مند ثابت یا در مورد آن مذاکره می‌شود. EcEurope.com، Glocalsources.com و Alibaba.com نمونه‌هایی از این موارد هستند.
American Express از تجارب خود در زمینه خرید غیرمستقیم برای توسعه ابزارهایی استفاده کرد که در بهبود پیروی از قوانین ثابت تدارکات درباره خریدهای غیرمستقیم یا لوازم MRO نقش ایفا می‌کند. به‌جای انبوهی از ترجیحات شخصی تأمین‌کننده یا کاتالوگ‌ها، سیستم به کاتالوگی اصلی متکی است که فقط محصولات تأییدشده از جانب فروشندگان مجاز را فهرست می‌کند. یکی از مزایای بزرگ این کار کاهش خرید بدون برنامه‌ریزی است. خرید بدون برنامه‌ریزی خارج از سیستم نهادینه شده انجام می‌شود. در صورت وجود پیچیدگی بیش از حد در فرآیند تدارکات، مردم با خارج شدن از سیستم، از فروشنده محلی خرید خواهند کرد. خرید مستقل قطعاً می‌تواند به دو دلیل هزینه‌بر باشد. بالا بودن احتمالی قیمت‌های فروشنده و عدم دسترسی به فروش عمده که سطوح جدیدی از تخفیف‌ها را ارائه می‌دهند.
از آنجایی که خرید با استفاده از کاتالوگ، هزینه‌های تبادل بالایی را به همراه دارد، American Express کاتالوگ‌های چندین تأمین‌کننده (و با دسته‌بندی قیمتی متفاوت) را در کاتالوگ اصلی خود به نام CatalogPro تجمیع کرد. این کاتالوگ امکان یافتن اقلام مناسب و خرید آن‌ها با نرخ‌های قراردادی را برای کاربران تسهیل می‌کند.
۴- بازارهای مبادله‌ای کارکردی. خدمات موردنیاز نظیر فضای اضافه یا راهنمایی موقت بر مبنای مواقع نیاز مورد داد و ستد قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال، Employease.com می‌تواند با استفاده از از شبکه‌ای به نام Employease Network که برای این منظور ایجاد کرده است، کارمندان را برای کار موقت پیدا می‌کند. در این نوع بازار، قیمت‌ها پویا بوده و بسته به عرضه و تقاضا تغییر می‌کنند.
جنبه مهم دیگر مدیریت تدارکات، مدیریت تقاضا است که با اطلاع یا پیش‌بینی اقلام موردنظر، زمان و میزان خرید صورت می‌گیرد. بهترین هزینه تدارکات هنگامی به صفر می‌رسد که افراد از خرید اقلام غیرضروری صرف‌نظر کنند.

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text