جستجوگر بهتری در گوگل باشید

/
/
/

جستجوگر بهتری در گوگل باشید
در حدود یک و نیم از شروع و به کار موتور جستجوی گوگل گذشته است، و جستجوی گوگل تبدیل به یک فناوری پیچیده و مفید شده است. با این که شما هر روز از جستجوی گوگل استفاده می¬کنید، اما به صورت کامل نمی¬دانید چگونه از آن استفاده کنید. ترفندها و نکات ما به شما کمک می-کند که مهارت جستجوی خودتان را افزایش دهید.
الگوریتم به کار برده شده در Google برای یافتن مسیرهای موردنظر شما بسیار چیره و دقیق است، حتی زمانی که شما خودتان هم از جستجوی خود اطمینان ندارید، گوگل به خوبی عمل می¬کند. اما زمانی که مطمئن هستید دقیقاً چه چیزی نیاز دارید، آنگاه جستجوهای خود را با استفاده از نکات زیر اصلاح کنید تا نتایج بهتری را بگیرید.
اصطلاحات را با نشان منها (-) از هم جدا کنید:
فرض کنید که می¬خواهید مورد آتش سوزی¬های جنگل آمازون جستجو کنید اما علاقه¬ای به یافتن نتایج شامل سخت¬افزارهای جدید Jeff Bezos ندارید. حال تمامی اصطلاحاتی را که علاقه¬ای به جستجوی آنها ندارید با استفاده از منها (-) از جستجوی خود کم کنید: برای مثال، amazon fire-kindle-phone-tv
برای ترکیب عبارات جستجوی خود از “OR” استفاده کنید:
از این علامت تعدیل کننده زمانی استفاده کنید که دو و یا چند نوع از اطلاعات مورد نیاز شما، به هم ارتباط دارند اما از همدیگر جدا هستند. گوگل معمولاً از نسبت به بزرگ یا کوچک نوشتن حروف حساس نیست، اما در این نوع جستجو حتماً باید عبارت “OR” با حروف بزرگ نوشته شود. برای مثال نتایج مربوط به جستجوی دو نوع عبارت ‘capital city Tennessee or Spain’ و ‘capital city Tennessee OR Spain’ کاملاً باهم متفاوت خواهند بود.
برای جستجوی یک عبارت با رعایت دقیق ترتیب حروف، از نقل قول استفاده کنید:
در جستجوی عبارت “Danny DeVito hair” تنها نتایجی را مشاهده خواهید کرد که شامل تمامی این واژه¬ها و با رعایت ترتیب آن¬ها باشند. اما اگر بدون قرار دادن نقل¬قول عبارت Danny DeVito hair را تایپ کنید انواع مختلفی از نتایج در مقابل شما ظاهر خواهند شد. همه این نتایج شامل تمامی واژه¬های مورد جستجوی شما می¬باشند اما لزوماً به ترتیبی که شما آن را تایپ کرده¬اید نمی¬باشند.
علائم جستجو
گوگل از دامنه وسیعی از علائم پشتیبانی کرده تا به شما در جستجوی دقیق و فیلتر کردن بهتر نتایج خود کمک کند.
جستجو در درون یک وب¬سایت خاص:
اگر می¬خواهید نتایجی که دریافت می¬کنید از یک وب¬سایت خاص باشد از دستور site: URL استفاده کنید. در این جا URL همان آدرس کامل وب-سایت موردنظر است. همچنین وارد کردن نام کامل سایت امری ضروری است- برای مثال عبارت Galaxy S site:pcmag اشتباه است و عبارت درست آن به صورت Galaxy S site:pcmag.com می¬باشد.
جستجو فقط برای عناوین:
از عبارت اختصاری intitle: برای جستجوی یک عبارت درون عناوین صفحه وب استفاده کنید. برای مثال، اگر عبارت grasshoppers intitle:gross فقط سایت¬هایی را نمایش می¬دهد که در قسمت عنوان خود عبارت “gross” را داشته باشند. برعکس، اگر عبارت allintitle: را تایپ کنید، در آن به جای جستجو به دنبال یک عبارت، می¬توانید چندین کلمه را جستجو کنید. برای نمونه، allintitle:cow meat yummy برای شما در آن عنوان به دنبال سه عبارت cow و meat و yummy می¬گردد.
جستجو فقط برای URLها:
همانند تابع intitle: استفاده از توابع inurl: یا allinurl: به شما اجازه می¬دهد که فقط در URL ها جستجوی خود را انجام دهید.
جستجو فقط برای عبارات متنی:
برای جستجو در متن هر وب¬سایت، می¬توانید از دستورات intext: یا allintext: استفاده کنید، این نوع جستجو، عنوان و URL را کنار گذاشته و فقط به دنبال متن مورد نیاز ما می¬گردد. شما می¬توانید از این اصطلاحات در ارتباط با یکدیگر استفاده کنید یا از همان دستورهای ذکر شده بهره گیرید.
جستجوی بهتر تصاویر
شما می¬توانید اکثر علائم فوق¬الذکر را برای جستجو در قسمت Image search گوگل استفاده نمایید. برای نتایج دقیق¬تر گرفتن از جستجوهای گوگل بر روی صفحه جستجوی advanced image search کلیک کنید. این قسمت به شما اجازه می¬دهد تا جستجوی خود را بر اساس حجم تصویر، ناحیه مربوط به آن، نوع فایل تصویر، و حتی رنگ¬های خاص موجود در آن محدودتر و دقیق¬تر کنید تا زودتر به هدف خود برسید.
همچنین گوگل در اکثر مرورگرها از خاصیت جستجوی تصاویر “backward” پشتیبانی می¬کند. این قابلیتی است که به شما اجازه می¬دهد اطلاعاتی را در مورد تصویر مورد نظر خود پیدا کنید. برای مثال، یک تصویر از برج ایفل را آپلود کنید، به احتمال قریب به یقین گوگل آن را شناسایی می¬کند و به شما اطلاعات مرتبط با آن را در اختیار شما قرار می¬دهد. (این قابلیت با چهره افراد نیز سازگار است و کار می¬کند). یک جستجوی وارونه (Backward search) می¬تواند مستقیماً شما را به وب¬سایت¬هایی هدایت کند که تصویر موردنظر شما در آنجا آپلود شده است، و همچنین به شما تصاویری را نمایش دهد که تقریباً شبیه به تصویر موردنظر شما هستند.
برای اجرای یک Backward search به قسمت Google Image search رفته و بر روی آیکن دوربین در نوار جستجو کلیک کنید. در این جا می¬توانید یک تصویر را آپلود کرده یا اینکه لینک (آدرس) مربوط به یک تصویر را برای جستجوی آن وارد نمایید. نسخه¬های به¬روز شده از مرورگرهای Chrome، Firefox، و Edge حتی به شما اجازه می¬دهند یک تصویر را گرفته (drag) و به صورت مستقیم درون نوار جسجو رها (drop) کنید.
نوشتن ریاضیات در نوار جستجو
شما می¬توانید بلافاصله با نوشتن درون نوار جستجو، محاسبات ریاضی را انجام دهید. برای مثال، اگر عبارت ۳۴+۷ یک ماشین¬حساب را در زیر نوار جستجو باز می¬کند و پاسخ درست این جمع را درون آن قرار می¬دهد. شما همچنین می¬توانید برای حل مسائل ریاضی به یک زبان مرسوم از گوگل درخواست کمک کنید. جستجوی عبارت what is 3 times 7 (حاصل¬ضرب ۳ در ۷ چه عددی است) یک ماشین حساب را باز می¬کند و جواب درست را نمایش می¬دهد. شما می¬توانید سوالات پیچیده¬تری را بپرسید، مانند این سوال که ۲۰% از $۶۷٫۴۲ چقدر می¬شود و جواب متناظر با آن را دریافت کنید-در واقع، می¬توانید حتی از What is هم استفاده نکرده و به جواب درست برسید.
گوگل تقریباً همه چیز را تبدیل می¬کند
برای تبدیلات ساده (مثلاً میزان ۳۸ سلسیوس در واحد فارنهایت) نه¬تنها گوگل پاسخ را به شما می¬دهد (یعنی ۱۰۰٫۴ فارنهایت) بلکه یک ماشین-حساب آنلاین را به شما می¬دهد تا بتوانید محاسبات دیگر را انجام دهید. گوگل حتی می¬تواند پاسخ مربوط به برخی از تبدیلات مسخره و عجیب را نیز به ما بدهد: برای نمونه، ۱۷٫۵ میلی¬متر در سال نوری (برای ثبت، ۱٫۸۴۹۷۹۰۹۷*۱۰-۱۸ سال نوری) اما این حالت به شما یک ماشین¬حساب فعال را نمی¬دهد.
شما می¬توانید تبدیل نرخ واحدهای پولی را می¬توانید به راحتی و با چند ضربه زدن به کلید انجام دهید. این تابع معمولاً یک ماشین¬حساب را برای شما باز می¬کند. شما حتی نیاز به دانستن واحدهای رسمی پولی مانند دلار، یورو و غیره ندارید، و نیازی به دانستن قالب¬های ISO (USD برای دلار آمریکا، GBP برای پوند انگلیس) وجود ندارد، زیرا الگوریتم گوگل به گونه¬ای تنظیم شده است که می¬تواند جملات را تشخیص دهد و به جای نشانه¬ها و علائم از آنها استفاده کند. برای مثال یک جستجو برای ۳۸ dollars in Iceland پاسخ (در همان زمان تایپ کردن) را به شما می¬دهد که $۳۸ برابر با ۴۳۷۳٫۸۰ واحد کرونای ایسلند است. توجه داشته باشید که گوگل در این مورد مسئولیتی را قبول نکرده است و ضمانتی را برای به روز بودن واحدهای تبدیل پولی ارائه نمی¬دهد.
دقیق¬تر شدن در جستجو
تعریف کردن کلمات:
شما می¬توانید از Google search تقاضا کنید که کلمات ناآشنا (یا عبارات دوکلمه¬ای) را با استفاده از دستور define: (یا definition:) برای شما تعریف کند. این کار گوگل را مجاب به پیدا کردن تعریف عبارت، تلفظ آن و در صورت دسترسی یک صرف مختصر از آن می¬کند.
پیگیری کردن بسته¬ها:
شما می¬توانید اکثر پکیج (بسته¬)ها را در نوار جستجوی خود پیگیری کنید. کافی است کد پیگیری بسته را در درون نوار جستجو paste کنید، گوگل این کد را شناسایی کرده و برای پیگیری بسته موردنظر به یک لینک می¬دهد.
جستجوی نوع فایل:
دستور filetype: نتایج جستجوی شما را با توجه به نوع فایل موردنظر فیلتر می¬کند. پس برای پیدا کردن PDF های قابل دانلود درمورد llama (شتر)، عبارت llama filetype:pdf را تایپ کنید. برای پیدا کردن فایل های قابل دانلود Microsoft Word docs با همین عنوان عبارت llama filetype:doc را تایپ کنید.
بررسی آب و هوا:
عبارت weather را جستجو کنید، گوگل یک صفحه فعال را به همراه جزئیات آب و هوا برای شما ارائه می¬دهد، این صفحه به The Weather Channel متصل است. به صورت پیش¬فرض، زمانی که شما عبارت “weather” را جستجو می¬کنید یک صفحه اطلاعات آب¬وهوا را برای محل آدرس IP شما باز می¬کند. هم چنین می¬توانید عبارت weather+[any location] برای یافتن گزارشی مختص یک مکان خاص در دنیا، جستجو کنید: برای مثال، weather Toledo, OH یا weather Kabul Afghanistan آب و هوای مکان مورد جستجو را به شما گزارش می¬دهد.
قیمت¬های بازار سهام را دریافت کنید:
بر روی نماد هریک از شرکت¬های تجاری کلیک کنید، گوگل اطلاعات مربوط به قیمت به روز آن شرکت را به شما نشان می¬دهد- مثلاً “GOOG” (برای گوگل)، “AAPL” (برای Apple)، یا “YHOO” (برای Yahoo). اکثر قیمت¬های مربوط به بازارهای بزرگ به صورت آنلاین به روز رسانی می-شوند. گوگل هیچ مسئولیتی را در قبال به تاخیر افتادن هریک از نرخ بهره ها قبول نمی¬کند.
طلوع و غروب آفتاب:
آیا می¬خواهید با توجه به آدرس IP خود و در نتیجه منطقه¬ای که در آن زندگی می¬کنید، چه زمانی خورشید طلوع یا غروب خواهد کرد؟ به راحتی عبارت sunrise (طلوع) یا sunset (غروب) را در نوار جستجو تایپ کنید.
زمان¬های پرواز:
شماره پرواز خود را در گوگل تایپ کنید، تا گوگل یک صفحه با محتوای شماره و زمان پروازها که به روز می¬باشد، در کنار ترمینال و اطلاعات مربوط به gate پرواز را در اختیار شما قرار دهد.
جستجو با عبارات ناقص:
زمان¬هایی اتفاق می¬افتد که سعی دارید متن یک آهنگ را به یاد بیاورید، یا این که به یک دیالوگ مشهور در یک فیلم فکر می¬کنید، اما هرچه تلاش کنید نمی¬توانید آنها را به خاطر بیاورید، در این صورت تا جایی که از عبارت موردنظر به یاد دارید را در نوار جستجو تایپ کنید، سپس یک علامت (*) را به همراه یک فاصله (space) در یک طرف آن قرار دهید، توجه کنید که این فاصله را در طرفی قرار دهید که جای عبارتی است که به یاد ندارید. گوگل در این مواقع معمولاً جای خالی را پر می¬کند (برای مثال، با نوشتن عبارت Frankly my * I don’t give a damn که دیالوگی از فیلم بربادرفته است، گوگل به صورت خودکار در جایی که عبارت موردنظر را به یادندارید، کلمه dear را قرار می¬دهد).
جاذبه¬های داخلی را پیدا کنید:
گاهی اوقات سر از وسط یک شهر غریب در می¬آورید و نمی¬دانید که باید چکار کنید. اسم شهر را به همراه عبارت attractions تایپ کنید تا گوگل یک صفحه بلندبالا از اطلاعات جاهای دیدنی نزدیک را به شما بدهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text