اتاق کار و ترفندها

/
/
/

اتاق کار و ترفندها

میانبرهای آفیس مخصوص خود را بسازید
آنچه نیاز دارید : مایکروسافت ورد یا اکسل (۲۰۰۷، ۲۰۱۰ یا ۲۰۱۳)
زمان لازم: ۳۵ دقیقه
مایکروسافت آفیس دارای میانبرهای ناشناخته زیادی است، اما بی شک، بهترین آن¬ها ماکروها هستند. ماکروها به شما امکان ضبط یکسری عمل ها را می دهند، مثلاً بکارگیری تغییرات فرمتینگ درمتن یا درج متنی که مکرراً آن را تایپ می کنید و سپس بصورت یک فرمان ذخیره می کنید. می توانید با استفاده از یک میانبر صفحه کلید، یا کلیک کردن روی آیکنی که ساخته اید آن را بکار بگیرید یا در نوار ابزار Quick Access به نمایش بگذارید. این کار در ورد انجام می شود، اما می توانید در اکسل نیز این کار را انجام دهید.
مرحله اول : ابتدا تصمیم بگیرید که قرار است ماکرو شما چه کاری برایتان انجام دهد. برای مثال ما ماکرویی می سازیم که فونت متن را به Cambria و اندازه فونت را به ۱۲ تغییر دهد و آن را Bold یا پررنگ کند، زیر آن خط بکشد، آن را با یک bullet point فرمت و در مرکز صفحه ردیف نماید. برای شروع ساخت این ماکرو در آفیس ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ روی تب View در ریبون کلیک کرده، منوی کرکره Macros را در انتهای سمت راست کلیک نمائید، سپس Record Macro را کلیک کنید. در آفیس ۲۰۰۷، منوی Tools را در بالا کلیک کرده، مکان نما را به Macro ببرید، سپس Record(New)Macro را کلیک کنید.
مرحله دوم : در کادر Record Macro، ماکروی خود را نامگذاری نمائید (بین حروف فاصله نباشد) و توضیحی را برای آن تایپ کنید. اگر آن را نامگذاری نکنید، Macro1 نامیده می شود. مطمئن شوید منوی کرکره ای “Store macro in” روی All Documents(Normal.dotm) تنظیم شده باشد و نامی برای آن سند انتخاب نمائید.
مرحله سوم : ابتدا یک میانبر صفحه کلید برای ماکروی جدید خود بسازید، دکمه Keyboard را در زیر فیلد “Assign macro to” کلیک کرده و سپس فیلد Press new shortcut key را کلیک ویک ترکیب کلید را با استفاده از کلید ALT و یکی از حروف صفحه کلید خود فشار دهید(۱). اگر ‘unassigned’ (۲) رادر کنار ‘Currently assigned to’ می بینید به این معنی است که می توانید از آن ترکیب کلید استفاده کنید. برای این کار روی Assign (3) کلیک کرده و ضبط ماکرو خود را آغاز نمائید.
مرحله ۴: مکان نمای شما حالا به یک آیکن شبیه نوارکاست (۱) تغییر شکل می یابد (این یعنی ماکروی شما ضبط شده است). روی تب Home کلیک کنید، منوی کرکره ای فونت را کلیک کرده و آن را به Cambria تغییر دهید. سپس اندازه فونت را به ۱۲ تغییر داده و دکمه های Bold و Underline و سپس دکمه های Bullet Point و Central align (3) ( در بخش Paragraph ) را کلیک نمایید.می توانید با کلیک کردن روی تب View، و منوی کرکره ای Macros و سپس کلیک کردن Stop Recording ، Pause Recording یا Resume Recording ، ضبط خود را Stop/Pause/Resume نمائید.
مرحله پنجم: حال، هرگاه بخواهید این تغییرات را در هر متنی به کار بگیرید، متن را هایلایت کرده، منوی کرکره ای Macros ، View Macrosرا کلیک نمائید،ماکروی خود را کلیک کرده (۱)و سپس Run(2) را کلیک کنید. متناوباً از میانبر صفحه کلیدی که در مرحله ۳ ساخته اید (در مورد ما Alt+E) استفاده نمایید. اگر می خواهید ماکرو را دوباره بسازید Delete (3) را کلیک و کل فرآیند را دوباره تکرار کنید.
مرحله ششم : حال به شما نحوه ساخت یک ماکرو را نشان می دهیم که متنی را که مکراً استفاده می کنید را درج می کند و آیکن Quick Access Toolbar که میتوانید هرکجا که بخواهید این متن را درج نمائید. ابتدا منوی کرکره ای Macros را کلیک نمائید، سپس Record Macro را کلیک کرده و آن را نامگذاری نمائید (۱) و توضیحی را به آن اختصاص دهید (۲) و سپس Ok را کلیک کرده تا ضبط آغاز شود.
مرحله هفتم : حال تب Home را کلیک کرده، فرمت فونت (استایل، اندازه و غیره) را انتخاب و متن خود را تایپ نمائید. سپس تب View، منوی کرکره ای Macros و سپس Stop Recording را کلیک کنید. برای ویرایش ماکرو، منوی کرکره ای Macros و سپس View Macros را کلیک نمائید، ماکرویی که میخواهید متن آن را ویرایش کنید(۱) را انتخاب و سپس دکمه Edit را کلیک نمائید (۲).

مرحله هشتم : حال پنجره Microsoft Visual Basic for Application (VBA) را می بینید که شامل تمام چیزهای است که در مایکروی خود به صورت کد ضبط کرده اید. متن ماکرو را در فیلد متن (۱) ویرایش کنید و وقتی تمام شد File (2) ،Save Normal (3) را کلیک کرده و سپس پنجره VBA را ببندید. حال برای دیدن متن ویرایش شده مجدداً از ماکرو استفاده نمائید.
مرحله نهم : برای افزودن آیکن Quick Access Toolbar برای ماکرویی که ساخته اید، روی آیکون Customize Quick Access Toolbar (1)کلیک نمائید، سپس More Commands را کلیک کنید. سپس منوی کرکره ای Choose commands from (2) را کلیک کرده و ماکروها را انتخاب کنید. باید هر دو ماکرویی که ساخته اید را ببینید. روی ماکرویی که میخواهید برای آن آیکن داشته باشید کلیک کرده (۳)و سپس دکمه Add را انتخاب کنید. در ستون سمت راست این ماکرو را می بینید که نشان می دهد حالا بخشی از Quick Access Toolbar می باشد.
مرحله دهم : آیکن پیش فرض این ماکرو را میتوانید تغییر دهید. دکمه Modify (1) را کلیک کرده و یک آیکن را انتخاب، یک نام را تایپ (۲)و Ok (3)(در کادر Modify Button) را کلیک نمائید و مجددا Ok (3) را در پنجره Word Options کلیک نمائید. حال آیکن در بالای Quick Access Toolbar (در گوشه چپ ورد) ظاهر می شود.

ساخت پرزنتیشن ها با استفاده از Microsoft Sway
آنچه نیاز دارید : MS Sway
زمان لازم : ۲۵ دقیقه
Sway ابزار آنلاین و رایگان مایکروسافت است که به شما امکان ساخت پرزنتیشن¬های پیمایشی (به نام Swayها را می دهد). در حالی که PowerPoint رِنج گسترده ای از گزینه ها را عرضه می کند، تمرکز Sway بر سادگی است. شما می توانید متن، تصاویر، کپشن ها و فایل ها را از کامپیوتر خود بیافزائید و آن ها را همانطور که می خواهید، مرتب نمائید. Sway می تواند توسط هرکسی که اکانت مایکروسافت (هات میل یا اوت لوک) دارد مورد استفاده قرار بگیرد. Sway در iOS (www.snipca.com/15040) موجود است و اپ اندرویدی آن وجود دارد.
مرحله اول : به www.sway.com بروید، دکمه سبز رنگ Get Started را کلیک کرده و با اکانت مایکروسافت خود وارد شوید. سپس در بالا سمت راست Create New را کلیک کنید تا ساخت پرزشنتین Sway آغاز شود. روی Title Your Sway کلیک کرده و آن را نامگذاری کنید(۱). می توانید لغات را هایلات کردن و با کلیک کردن Emphasize (2)، آنها را در تایتل خود Bold یا پررنگ نمائید. پیش نمایش تایتل در پائین ظاهر می شود. روی هرجایی که می خواهید در سمت راست صفحه خود کلیک کرده (۳)، تا ببینید پرزنتیشن شما چگونه ظاهر می شود. برای این که به ویوی ویرایش خود برگردید، روی فلش Storyline در بالا سمت چپ کلیک نمائید.
مرحله دوم : برای اضافه کردن تصویر پس زمینه به عنوان خود، کادر Background Image را کلیک نمائید. یک پنل همراه با گزینه¬ها و پیشنهادها و تصاویر مربوطه ظاهر می شود که می توانید روی آن ها کلیک کنید. اگر هیچکدام از پیشنهادها با آنچه که دنبالش می گردید هماهنگی ندارند، Show more را کلیک کنید(۱). روی منوی کرکره ای Suggested (2) کلیک کرده تا از تصاویر کامپیوتر خود، اکانت های شبکه های اجتماعی یا One Drive استفاده نمائید. با تایپ کردن در کادر جستجوی Bing (3) تصاویری را که میخواهید جستجو کنید و Enter را فشار دهید.
مرحله سوم : تصویری که میخواهید را کلیک کرده و سپس Add (1) را انتخاب کنید. تصویری را از پنل سمت چپ به کادر Drag an Image Here بکشید(۲). روی آیکن فلش کوچک در بالا کلیک نمائید (۳) تا پنل سمت چپ را پنهان نمائید و به ساخت پرزنتیشن خود ادامه دهید. اگر میخواهید تصویر پس زمینه را عوض کنید؛ روی آن کلیک نمائید و سپس آیکن Delete که ظاهر می شود را کلیک کرده و مرحله دوم را تکرار نمائید. سپس روی علامت + کوچک در پائین سمت چپ تایتل خود کلیک نمائید و مشخص کنید کدام المان¬ها (Heading، Text، Media و …) را می خواهید درج کنید.
مرحله چهارم : برای اضافه کردن متن، آن را در فیلد زیر تایپ و یا Paste کنید و لغات را پررنگ نمایید. ویژگی ها شامل undo و redo کردن (۱) هستند و نیز گزینه¬هایی برای ساحت لیستی از Bullet Pointها(۲). برای ساخت لینک ها به صفحات وب، متن مربوطه را هایلایت کرده و Link را کلیک کنید(۳). سپس در فیلد Web Link ، URL صفحه ای که می خواهید به آن لینک شوید را Paste کنید. می توانید با کلیک کردن Layout در سمت راست و انتخاب یک گزینه از پنل چپ، طرح کلی را تغییر دهید.رِنج این طرح ها محدود است اما مایکروسافت می گوید گزینه های بیشتری اضافه می شوند.
مرحله پنجم : Heading را در بالا کلیک کرده و عنوان خود را تایپ کرده و تصویری را (به اختیار، مرحله دوم) اضافه نمائید. سپس علامت + کوچک را در پائین سمت چپ کلیک نمائید. Upload را برای اضافه کردن فایل¬ها (مثل اسناد ورد یا PDFها) از کامپیوتر خود کلیک نمائید.اگر فایل شما بزرگ است، Sway بطور خودکار آن را به عنوان، تصویر و متن تقسیم می کند.
تصاویر خود را با تایپ کردن در فیلد ارائه شده کپشن کنید. برای تغییر موقعیت یک بخش، علامت =” ” آن را کلیک کرده (۱) و به بالا و پائین بکشید. برای حذف یک بخش، روی پنل در سمت راست آن کلیک کرده و آن را تیک بزنید(۲). این کار را برای هر بخشی که نمی خواهید انجام دهید و سپس Delete را کلیک کنید(۳).
مرحله ششم: همچنین می توانید بخش ها را در بالای یکدیگر بکشید تا در یک بخش گروهبندی شوند (۱) که اینکار بخصوص برای تصاویر مفید است. برای ویرایش تصاویر در گروه، روی منوی کرکره ای Group کلیک نمائید(۲). برای اضافه کردن تصاویر بیشتر روی Add Content کلیک کنید(۳).می توانید پیش نمایش Sway خود را با کلیک کردن در سمت راست ببینید.
مرحله هفتم : برای شخصی سازی پرزنتیشن روی دکمه Remix کلیک کنید(۱) تا یک تم به Sway شما اضافه شود. روی Remix کلیک کنید تا تم مورد نظر خود را بیابید. گزینه Mood به شما امکان تغییر ساختار پرزنتیشن، استایل و رنگ را می دهد. این ساختار به شما امکان می دهد تا نحوه پیمایش Sway خود را (عمودی یا افقی) انتخاب نمائید. Style به شما امکان می دهد تا طرح رنگ خود را تغییر دهید. روی آیکن Share کلیک کنید (۲) تا لینکی را که می توانید ایمیل کنید یا در وب سایت پنهان نمائید را بسازید. سه نقطه را کلیک کنید(۳) تا Swayجدید را بسازید یا فیدبک را به عهده مایکروسافت بگذارید، به این ترتیب آن ها میتوانند سرویس را ارتقاء و بهبود دهند.

ولوم صدای کامپیوتر خود را با استفاده از ماوس کنترل کنید
آنچه نیاز دارید : ماوس با غلطک پیمایش، ویندوز XP، ویستا، ۷ ، ۸ و یا ۱/۸
زمان لازم : ۱۵ دقیقه
برخی صفحه کلیدها دارای دکمه هایی برای کنترل ولوم کامپیوتر شما هستند. اگرچنین صفحه کلیدی ندارید، Volumouse بهترین گزینه رایگان برای این کار است. این ابزار کوچک از طریق Nirsoft به شما امکان می دهد تا با فشردن کلید تغییردهنده انتخابی خودتان (Shift ,Ctrl یاAlt ) و حرکت دادن غلطک پیمایش در ماوس ولوم کامپیوتر خود را کنترل نمایید.حتی می توانید سرعت تغییر صدا را تنظیم کنید. Volumouse همچنین امکان کنترل روشنایی و میزان شفافیت پنجره را به شما می دهد.
مرحله اول : قبل از دانلود کردن Volumouse ابتدا لازم است بدانید که کامپیوتر شما ۳۲بیتی است یا ۶۴ بیتی. آیکن Computer را در دسکتاپ یا در منوی استارت راست کلیک کنید، سپس Properties را کلیک نمائید. حال سیستم عامل خود را در کنار System Type (1) در بخش System عنوان شده، بررسی کنید. پس از اینکار، به www.snipca.com/15072 بروید، به Installing/Removing Volumouse پیمایش کنید و لینک volumouse.zip را که با سیستم عامل شما مطابقت دارد کلیک نمائید. فایل زیپ شده که در کامپیوتر شما دانلود می شود را باز کنید، فایل volumouse.exe را دوبار کلیک کرده و سپس Run را برای راه اندازی برنامه کلیک نمائید.
مرحله دوم : بطور پیش فرض Volumouse با فشردن کلید Alt و غلطک پیمایش ماوس، برای تغییر صدای کامپیوتر استفاده می شود. اگر می خواهید از کلید دیگری استفاده کنید، منوی کرکره ای اول Use the wheel when (1) را کلیک کرده و گزینه ای که میخواهید را انتخاب نمائید. گزینه ها، شامل دکمه¬های ماوس، Ctrl و Shift یا ترکیبی از Shift+ctrl+alt هستند. وقتی انتخاب خود را انجام دادید، Apply را کلیک کنید.
مرحله سوم: برای اینکه مطمئن شوید که کار می کند، یک فایل ویدئویی یا صوتی را باز کنید، کلید Alt را فشار دهید و غلطک پیمایشی را در ماوس خود فشار دهید. یک اسلایدر کوچک را می بینید که تغییر میزان صدا را نشان می دهد(۱). منوی کرکره ای Component را روی Default Playback تنظیم کنید(۲). به این معنی که استفاده از غلطک پیمایش به همراه کلیدی که در بالا تنظیم می کنید، میزان صدای کل کامپیوتر را تغییر می دهد. منوی کرکره ای Channels را روی All Channels قرار دهید(۳).
مرحله چهارم: منوی کرکره ای Steps (1)، میزان افزایش یا کاهش صدا را زمانی که روی غلطک چرخشی ماوس ضربه می زنید، نشان می دهد. مقدار پیش فرض ۱۰۰۰ است. منوی کرکره ای Steps را به مقدار بالاتر (مثلا ۵۰۰۰) تغییردهید(۱) تا حساسیت کنترل صدای شما بیشتر شود. می توانید از آن برای تغییر نحوه عملکرد غلطک چرخشی خود استفاده کنید. مثلا اگر میخواهید با حرکت دادن غلطک چرخشی به سمت پائین، صدا افزایش پیدا کند، منوی کرکره ای را به مقدار منفی (مثلا ۵۰۰۰-) تغییر دهید. Apply را کلیک کنید (۳). مقادیر دیگر را امتحان کنید تا ببینید کدامشان برای شما بهتر کار می کنند.
مرحله پنجم: شما میتوانید یک کلید متفاوت را برای کنترل صدای هدفون ها یا اسپیکرها اختصاص دهید. منوی کرکره ای را در سطر دوم کلیک کنید، کلیدی را که میخواهید انتخاب نمائید(۱) سپس منوی کرکره ای Component را در سطر دوم Headphones یا Speakers تغییر دهید (۲). یا قوانین جدایی برای هر دو بسازید.منوی کرکره ای Steps را تغییر دهید (۳) ( به مرحله چهارم نگاهی بیاندازید). Apply را کلیک کنید، هدفون های خود را وصل کنید و کلیدی که قرار است به هنگام حرکت دادن غلطک پیمایش فشار دهید را فشار داده تا ببینید کار می کند یا خیر.
مرحله ششم : شما میتوانید برای تغییر میزان روشنایی و شفافیت پنچره کامپیوتر خود از Volumouse استفاده کنید. برای کنترل میزان روشنایی، منوی کرکره ای Disabled در سطر سوم را کلیک کرده و کلید مورد نظر خود را انتخاب نمائید(۱). سپس منوی کرکره ای Component را از Default Playback به Screen Brightness تغییر دهید (۲). منوی کرکره ای Steps را تنظیم کرده و سپس Apply را کلیک کنید.
مرحله هفتم: برای تغییر میزان شفافیت پنجره¬های خود، یک کلید را به منوی کرکره ای Use the Wheel When در سطر چهارم، تخصیص دهید و منوی کرکره ای Component را به Windows Transparency تغییر دهید(۱). Apply را کلیک کرده و یک پنجره جدید مثل مرورگر خود را باز کنید. ترکیب غلطک پیمایشی و کلید اختصاص داده شده را امتحان کنید تا ببینید که پنجره مرورگر چگونه محو می شود و ظاهر می گردد. برای غیرفعال کردن قوانینی که تنظیم کرده اید، منوی کرکره ای Use the Wheel Ween را به Disabled تغییر دهید(۲). برای بارگذاری Volumouse در زمان راه اندازی، دومین گزینه(۳) را در General Options تیک بزنید.Apply و Ok را کلیک نمائید تا تغییرات ذخیره شوند. Volumouse آیکن Desktop ندارد، اما میتوانید از طریق محل Notification به آن دسترسی داشته باشید.

با استفاده از ویندوز ۱/۸ مغز خود را فعال نگاه دارید
آنچه نیاز دارید : Fit Brains Trainer ، ویندوز ۸ یا ۱/۸
زمان لازم: ۱۵ دقیقه
Fit Brains Trainer یک اپ ویندوز ۱/۸ است که توسط عصب شناسانی طراحی شده که عقیده دارند فعال نگه داشتن مغز به اندازه حفظ سلامتی مهم است. این اپ شامل بازی های سرگرم کننده با هدف ارتقاء حافظه، تمرکز، حس و حال و مهارت های حل مسئله است. بازی¬های طولانی اعتیاد آور هستند مثل Perfect Patterns، که باید روی تایل صحیح کلیک کنید تا الگوی شماره دار کامل شود. شما می توانید آن ها را در مرورگر یا دستگاه اندرویدی خود بازی کنید.
کامپیوتر: www.fitbrains.com
سیتم عامل iOS : www.snipca.com/15086
اندروید : www.snipca.com/15087
مرحله اول : برای نصب Fit Brain Trainer به رابط تایل Modern بروید و تایل سبز رنگ Windows Store را کلیک نمائید. حال Fitness Brain Trainer را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. اولین گزینه را در گوشه بالا سمت چپ کلیک نمایید. سپس Install را کلیک کنید(ممکن است لازم باشد با استفاده از اکانت مایکروسافت لاگین شوید).اپ را باز کنید Paly games را در پائین سمت چپ کلیک نمائید. قبل از بازی باید یک اکانت رایگان Fit Brains بسازید. آدرس ایمیل خود را تایپ کنید (۱)و رمز عبور را وارد کرده (۲)و سپس Create Free Account را کلیک کنید(۳). در صفحه بعد Continue را کلیک نمایید. در نهایت، نام خود، سن و جنسیت را تایپ کرده و Start Training را کلیک کنید.
مرحله دوم: هر بازی یک علمکرد مغز را بهبود می بخشد. شما دستور العمل ها را می بینید از جمله اطلاعات مربوط به نحوه بازی که در بالا بردن مهارت به شما کمک می کند. مثلا اولین بازی Match Pairs ادعا می کند که تمرکز شما را بهتر کرده و کمک می کند اطلاعات پیچیده را سریع تر مرتب کنید. دکمه زردرنگ Start را برای بازی کردن کلیک کنید و ضمن انجام کار، خلاصه کوتاهی از زمان واکنش خود، پاسخ های صحیح و درصد درستی (۱) را خواهید دید. همچنین رده شما برحسب درصد (۲) به شما ارائه می شود که امتیاز شما با کاربران دیگر Fit Brains مقایسه می کند. View Session Results را برای ردیابی پیشرفت خود کلیک نمایید(۳).
مرحله سوم : حال دکمه آبی رنگ View Performance را برای دیدن امتیازات Fit Brains Index خود کلیک نمائید که عملکرد کلی شما را اندازه گیری می کند. Detail را در بالا سمت چپ کلیک کنید تا درصد کاربران هم شرایط خود از یک گروه سنی و جنسیت که شما از آنها بهتر بوده اید را ببینید و پیشروی روزانه را از طریق یک گراف دنبال نمائید. برای اجرای یک بازی دیگر، Games (1) را کلیک کرده یک طبقه بندی متفاوت را از بالا انتخاب و سپس Play را کلیک نمائید. شما با ارتقاء اکانت رایگان خود به یک اکانت پولی، می توانید بازی های بیشتری در اختیار داشته باشید. برای این کار Upgrade را کلیک کرده و یکی از طرح های پرداختی را انتخاب نمائید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text