نحوه تنظیم کردن برنامه های پیش فرض

/
/
/

نحوه تنظیم کردن برنامه های پیش فرض
ویندوز دارای ابزار برنامه های پیش فرض ویندوز که به صورت توکار در آن قرار دارد، محدود است. ما به شما نحوه استفاده از ویرایش گر برنامه های پیش فرض را می آموزیم تا در زمانی که می خواهید، ویندوز شما برنامه های مورد علاقه شما را بارگذاری کند.
زمانی که شما دوبار بر روی یک فایل در ویندوز کلیک می کنید، چه فرمت آن فایل text ، audio، یک فایل تصویری و یا هرچیز دیگری باشد، ویندوز در حالت عادی آن فایل را به وسیله برنامه مرتبط با آن فایل باز خواهد کرد. شما می توانید این برنامه مرتبط را در Defaul Programs از قسمت Control Panel تغییر دهید، اما در ویندوز تنها همین کار را می توانید انجام دهید. برای مثال، شما نمی توانید زمانی را که بر روی یک فایل کلیک راست می کنید، تغییر دهید. برای اینکه به معنای واقعی کلمه بر روی فایل های خود کنترل داشته باشید، به برنامه Default Programs Editor نیاز دارید. این برنامه رایگان به شما اجازه می دهد تا برنامه های پیش فرض خود را تغییر داده، صفحه ای را که با کلیک راست باز می شود را ویرایش کنید، و بسیاری از کارهای جانبی دیگر را انجام دهید.
گام ۱: به آدرس defaultprogramseditor.com رفته و بر روی دکمه Download Now کلیک کنید. فایل زیپ دانلود شده را در یک محیط مناسب استخراج (Extract) کنید، این برنامه از هرجایی اجرا می شود. دوبار بر روی این برنامه کلیک کنید تا اجرا شود. شاید ویندوز از شما بخواهد که ابزار .Net Framework را دانلود و نصب کنید، پس این کار را انجام دهید. زمانی که برنامه را اجرا کردید، می توانید آن را در Control Panel ویندوز خود نصب کنید. بر روی آیکن چرخ دنده در پایین صفحه مورد نظر کلیک کنید، سپس بر روی install to the control panel کلیک کنید. اکنون قادر هستید که به داخل Control Panel رفته و ابزار Default Programs Editor را پیدا کنید.
گام ۲: برای ویرایش کردن یک زمینه یک منو، بر روی File Type Settings کلیک کرده، سپس Context Menu را انتخاب کنید. حال به پایین صفحه حرکت کنید، یا این که از جعبه جستجو استفاده کنید، تا افزونه فایل مورد خود را بیابید. برای مثال، اگر قصد دارید زمینه منوی مربوط به تصاویر دوربین خود را تغییر دهید، به دنبال ‘jpg’ بگردید. حال بر روی Next کلیک کنید. صفحه بعدی به شما گزینه هایی را برای نوع فایل نمایش خواهد داد، همچنین نام ورودی منو و فایل ها و برنامه های مربوطه در اختیار شما قرار می گیرد. ورودی موردنظر خود را که قصد تغییر آن را دارید، انتخاب کنید، مثلاً ورودی Edit، آنگاه بر روی Edit Selected Command کلیک کنید.
گام ۳: در صفحه بعدی، برای یافتن برنامه مورد نظر خود جهت ویرایش تصاویر، بر روی Browse کلیک کنید. برای مثال، اگر قصد استفاده از Paint.NET را دارید، بر روی Browse کلیک کرده و به مسیر C:\Program Files\paint.net رفته و بر روی PaintDotNet.exe دوبار کلیک کنید. بر روی Next کلیک کنید تا به Context Menu برگردید. در این جا می توانید آیتم های دیگری از زمینه منو را تغییر دهید، یا فقط بر روی Save Context Menu کلیک کرده تا ویرایش را تمام کنید. حال زمانی که بر روی یک فایل با فرمت ‘jpg’ راست کلیک می کنید، و گزینه Edit را انتخاب می کنید، این فایل را به جای Windows Paint با استفاده از برنامه Paint.Net باز خواهد کرد، که بسیار مفیدتر عمل می کنید.
گام ۴: فرآیند ویرایش آیکن ها، توضیحات مربوط به آن ها، و برنامه های پیش فرض، واضح است و نیازی به توضیح ندارد. کافی است گزینه مربوط به نوع فایلی را که قصد تغییر آن را دارید، انتخاب، و گام ها را دنبال کنید. تنظیمات مربوط به Autoplay کمی پیچیده تر هستند. بر روی Autoplay Settings کلیک کرده، نوع فایل media، مانند فیلم های DVD، را که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید و Next را بزنید. صفحه بعدی به شما گزینه هایی را نشان می دهد که ویندوز در هنگام قرار دادن یک DVD درون PC، به شما حق انتخاب آن ها را می دهد. شما قادر به تغییر دستورات توکار ویندوز مانند ‘Ask me every time’ نخواهید بود. عملی را که می خواهید تغییر دهید، انتخاب کنید، مانند ‘Play DVD movie’ و بر روی Edit Selected Handler کلیک کنید. حال بر روی Browse کلیک کنید تا برنامه مورد نظر خود برای اجرای فایل های DVD را بیابید، مثلاً C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe را انتخاب کنید. شما می توانید تیک مربوط به ‘infer’ را فعال کنید تا ابزار Default Program Editor را به گونه ای تنظیم کند که یک آیکن مناسب را به برنامه مورد نظر شما اختصاص دهد. بر روی Next کلیک کنید و سپس بر روی Save Autoplay Settings کلیک کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text