نحوه متصل کردن لپ تاپ به تلویزیون (TV)

/
/
/

تصاویر بر روی TV شکل طبیعی ندارند
به این دلیل که رزولوشن صفحه نمایش لپ تاپ با رزولوشن تلویزیون های پیشرفته متفاوت است، هر زمان که لپ تاپ را به TV متصل می کنید این گونه به نظر می رسد که تصاویر کشیده شده و شکل طبیعی خود را از دست داده اند. لبه های پنجره دسکتاپ شما ممکن است در اندازه ای که بر روی لپ تاپ وجود دارد، روی TV نمایش داده نشود یا این که بریده شود-پدیده ای تحت عنوان overscan (تصویر بزرگتر از صفحه نمایش) شناخته شده است.
برای رفع این مشکل شما باید ترفندهایی را بر روی Settings موجود در TV اجرا کنید، و البته این تنظیمات بستگی به نوع و مدل TV شما دارد. به طور خلاصه، شما باید نسبت ابعاد TV خود را از ۱۶:۹ به حالت Scan یا Screen Fit تغییر دهید (در مدل های مختلف این نام ها متفاوت هستند).
مثلاً، برای انجام این کار در Samsung TV، با استفاده از کنترل، منوی TV را باز کرده و Picture، سپس Screen Adjustment، سپس Picture Size و در نهایت Screen Fit را انتخاب نمایید. برای LG TV منو را باز کرده، گزینه Picture Mode، سپس Aspect Ratio را انتخاب کرده و آن را بر روی حالت Just Scan قرار دهید. این کار باعث می شود تصاویر موجود در لپ تاپ شما متناسب با اندازه صفحه TV بر روی آن نمایش داده شوند.
هیچ تصویری بر روی TV نیست
اگر شما لپ تاپ خود را به TV متصل کردید اما صفحه دسکتاپ شما بر روی TV مشخص نبود، چند راه برای رفع این مشکل وجود دارد. اولین راهی که می توانید امتحان کنید، این است که با استفاده از کنترل TV به منوی مربوط به کانال های ورودی HDMI بروید (TV های مدرن ممکن است تا شش ورودی داشته باشند) و آن را چک کنید. اگر بر روی هیچ از این ورودی ها نتوانستید دسکتاپ خود را مشاهده کنید، گام بعدی این است که از سالم بودن کابل HDMI اطمینان حاصل کنید. کابل خود را به یک دستگاه پیشرفته دیگر مانند یک پخش کننده Blu-ray یا یک جعبه Sky HD متصل کنید، اگر تصویری مشاهده کردید یعنی کابل شما سالم است.
اگر کابل شما سالم بود، گام بعدی این است که TV را به عنوان خروجی پیش فرض برای لپ تاپ خود قرار دهید. آسان¬ترین راه برای انجام این کار این است که لپ تاپ را به TV وصل کنید، TV را روشن کنید، کانال ورودی HDMI مناسب را انتخاب کنید و سپس لپ تاپ خود را restart کنید. با روشن شدن مجدد لپ تاپ باید مشکل برطرف شده باشد و TV صفحه دسکتاپ شما را شناسایی کند و به صورت خودکار خروجی خود را برای آن تغییر دهد.
اگر این راه هم جواب نداد، کلیدهای Windows+P را در حالی که کابل به TV متصل است فشار دهید. این کار، منوی Project را باز خواهد کرد و می توانید از این منو لپ تاپ خود را برای اجرا با چندین صفحه نمایش تنظیم کنید. همانند تصویر، گزینه Duplicate را انتخاب کنید و بعد از چند ثانیه TV باید تصاویر موجود بر روی لپ تاپ شما را نمایش دهد.
کابل HDMI در پورت لپ تاپ جازده نمی شود
اگر پورت HDMI را روی لپ تاپ خود پیدا نمی کنید پس احتمالاً لپ تاپ شما برای انجام این کار کمی قدیمی است حتماً این لپ تاپ قبل از مرسوم شدن این کابل ها ساخته شده است. یا اینکه شاید لپ تاپ شما دارای سوکت های پیشرفته تر micro HDMI یا mini HDMI باشد. متاسفانه، این سوکت های micro و mini کابل های متفاوتی برای اتصال نیاز دارند، پس بهتر است قبل از خریدن یک کابل جدید، ابتدا نوع سوکت موجود در لپ تاپ خود را بررسی کنید.
برای چک کردن نوع سوکت، درون جعبه جستجو موجود در Start عبارت system information را تایپ کنید و همانند تصویر زیر به دنبال System Model بگردید. نام شرکت تولیدکننده، مدل و ‘spec’ (برای مثال Samsung 905S3G spec) را به صورت آنلاین جستجو کنید. یکی از آسان ترین راه های انجام این کار این است که مشخصات مدل مورد نظر خود را از وب سایت شرکت سازنده آن بیابید. در این جا، به دنبال یک ورودی به نام I/O Ports بگردید و بررسی کنید که نوع سوکت HDMI شما از نوع mini یا micro است.
کابل های HDMI نسبتاً ارزان هستند- شما می توانید یک کابل micro HDMI را در سایت www.snipca.com/20500 یا یک کابل mini HDMI را در www.snipca.com/20498 بیابید و با قیمت حدوداً ۴ یورو آنها را از Amazon خریداری کنید.
TV صدای لپ تاپ را پخش نمی¬کند
اگر شما می توایند تصویر صفحه دسکتاپ خود را بر روی TV مشاهده کنید اما هیچ صدایی پخش نمی شود، احتمالاً به این دلیل است که لپ تاپ شما از TV به عنوان بلندگوی پیش فرض خود استفاده نمی کند. برای رفع این مشکل، بر روی Start Menu راست-کلیک کنید، Control Panel را انتخاب کنید، گزینه ‘Hardware and Sound’ را انتخاب کرده و به منوی Sound بروید. شما لیستی از تمامی دستگاه های پخش در دسترس را مشاهده خواهید کرد. در تب Playback شما باید یک ورودی به نام Digital Audio (HDMI) یا چیزی شبیه به این را مشاهده کنید- تصویر را ببینید. بر روی این گزینه راست-کلیک کنید، بر روی Enable کلیک کنید و سپس Apply را بزنید تا TV موردنظر از خروجی صدای لپ تاپ شما استفاده کند.
اما اگر نتوانستید گزینه Digital Audio (HDMI) را پیدا کنید، در هرمکانی از تب Playback راست-کلیک کنید، و تیک مربوط به Show Disabled Devices و Show Disconnected Devices را فعال کنید. این کار لپ تاپ شما را مجبور می کند که همه دستگاه های صوتی غیرفعال شده را نمایش دهد. حال شما باید گزینه Digital Audio (HDMI) را مشاهده کنید.

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text