تجارت الکترونیکی بنگاه به مصرف‌کننده (B2C)

/
/
/

تجارت الکترونیکی بنگاه به مصرف‌کننده (B2C)

خرده‌فروش‌ها از طریق کانال‌های آنلاین، خدمات مالی و خدمات مسافرتی در واقع شکل‌های بسیار متداول تجارت B2C محسوب می‌شوند. Amazon.com شناخته‌شده‌ترین سایت B2C است که توسعه‌های فناوری اطلاعات آن سند ثبت اختراع ایالات متحده را دریافت کرد تا در رقابت پیشتاز بماند.
برخی از صنایع پیش‌رو خدمات آنلاین عبارتند از: بانکداری، خرید و فروش اوراق بهادار (سهام و اوراق قرضه) و خدمات کار، مسافرت و املاک.
بانکداری آنلاین. بانکداری آنلاین شامل فعالیت‌های متنوع بانکداری می‌شود که به‌جای محل فیزیکی ساختمان از طریق اینترنت انجام می‌شود. بانکداری آنلاین را بانکداری مستقیم نیز می‌نامند که قابلیت‌هایی را عرضه می‌کند که از پرداخت صورت‌حساب‌ها تا در‌خواست وام را در برمی‌گیرد.
مشتریان می‌توانند در هر زمان در طول شبانه‌روز حساب‌های خود را کنترل و نسبت به انتقال وجوه اقدام کنند. از نظر بانک‌ها، این بانکداری در واقع جایگزینی کم هزینه به جای بانکداری شعبه‌ای محسوب می‌شود. هزینه‌های تراکنش به ازای هر تراکنش در مقابل $۱٫۰۷ در شعبه فیزیکی تقریباً ۲ سنت برآورد می‌شود.
بیشتر بانک‌های متداول سنتی به ارائه خدمات بانکداری آنلاین پرداخته و از تجارت الکترونیکی به‌عنوان استراتژی عمده رقابتی استفاده می‌کنند. مشتریان به این موضوع واقف هستند که در صورت داشتن حساب صرفاً در یک مؤسسه سنتی، ممکن است از گزینه‌های سرمایه‌گذاری کلان یا نرخ‌های وام رقابتی محروم شوند که به‌راحتی بسیاری از نهاد‌های بانکداری سنتی را تضعیف می‌کند.
ING Direct یکی از بانک‌های صرفاً آنلاین و با بهره بالا محسوب می‌شود. این بانک از طریق بازار‌یابی شاخص و پیشرفته به یکی از موفق‌ترین بانک‌های بی‌واسطه تبدیل شده است.
بانكداري بين‌المللي و چندارزي. بانكداري بين‌المللي و توانايي مديريت داد و ستد با ارزهاي مختلف، براي داد و ستد بين‌المللي حياتي است. انتقالات وجوه الكترونيكي و اعتبارنامه‌هاي الكترونيكي، خدمات مهمي در بانكداري بين‌المللي هستند. نمونه‌ای از پشتیبان تجارت جهانی تجارت الکترونیکی توسط TradeCard (TradeCard.com) فراهم شده است. TradeCard مدلی از «نرم‌افزار به‌عنوان خدمات» (SaaS) را ارائه می‌دهد که همکاری زنجیره تأمین و پلت‌فرم سازگار با امور مالی را فراهم می‌کند.
هرچند می‌توان بعضی از خرده خرید‌های بین‌المللی را با دادن شماره کارت اعتباری انجام داد، سایر تبادلات ممکن است به پشتیبانی بانکداری فرامرزی نیاز داشته باشند. به‌عنوان مثال، بانک هنگ‌کنگ و شانگهای (hsbc.com) سیستم ویژه‌ای با نام HSBCnet را برای ایجاد بانکداری آنلاین در ۶۰ کشور توسعه داده است. این بانک با استفاده از این سیستم از زیرساخت و شهرت خود در اقتصاد‌های در حال توسعه آسیا نهایت استفاده را به عمل آورده است تا به سرعت به یکی از بانک‌های مهم بین‌المللی بدون توسعه شبکه گسترده‌ای از شعبات جدید تبدیل شود.
بازار کار آنلاین. بیشتر شرکت‌ها و نهاد‌های دولتی از طریق اینترنت به تبلیغ فرصت‌های شغلی، پذیرش رزومه‌ها و دریافت تقاضانامه‌ها مبادرت می‌ورزند. بازار کار آنلاین به‌ویژه برای مشاغل مبتنی بر فناوری نقش فعال و مؤثری ایفا می‌کند که به‌عنوان مثال می‌توان به dice.com و monster.com اشاره کرد. در بسیاری از کشور‌ها، دولت‌ها باید به تبلیغ فرصت‌های شغلی در اینترنت بپردازند. به‌علاوه، صد‌ها دلال کار‌یابی و خدمات مرتبط در وب فعالیت می‌کنند. برای نگارش رزومه خود می‌توانید از jobweb.com کمک بگیرید.

مسائل مربوط به خرده‌فروشی الکترونیکی
به رغم رشد مستمر خرده‌فروشی الکترونیکی، بسیاری از خرده‌فروشان الکترونیکی پیوسته با چالش‌هایی مواجه می‌شوند که می‌تواند در رشد فعالیت‌های خرده‌فروشی اختلال ایجاد کند. مسائل عمده بعداً تشریح می‌شوند.
۱- رفع تضاد کانال: فروشندگان مثل Levi’s یا GM که جزء شرکت‌های فیزیکی و البته فعال در زمینه فروش الکترونیکی هستند با توزیع‌‌کنندگان دائمی خود اختلاف پیدا می‌کنند، البته هنگامی که آن‌ها این توزیع‌کنندگان را با فروش مستقیم به مشتریان دور می‌زنند. این وضعیت را تضاد کانال می‌نامند، زیرا تضاد بین کانال فروش آنلاین و کانال‌های فروش فیزیکی محسوب می‌شود. تضاد کانال برخی شرکت‌ها را وادار کرده است تا فعالیت‌های B2C خود را محدود کرده یا از فروش مستقیم آنلاین صرف‌نظر کنند. روش جایگزین یک نوع همکاری با توزیع‌کنندگان فعلی است که ممکن است خدمات آن‌‌ها را دچار ساختاردهی مجدد کند. به‌عنوان مثال، شرکت تولید‌کننده اتومبیل می‌تواند امکان پیکر‌بندی آنلاین را برای مشتریان فراهم سازد. ولی انجام آن مستلزم دریافت اتومبیل از یک نمایندگی فروش است که در آن مشتریان می‌توانند در مورد پرداخت هزینه‌ها، ضمانت‌ها و خدمات به توافق برسند.
۲- رفع تضادها میان سازمان‌های فیزیکی و فعال در فروش الکترونیکی. زمانی که یک شرکت مطرح، اقلام خود را مستقیماً به‌طور آنلاین به مشتریان می‌‌فروشد، در واقع تضادی در عملیات آفلاین خود ایجاد می‌کند. ممکن است تضادها در حوزه‌هایی نظیر قیمت‌گذاری محصولات و خدمات، تخصیص منابع (مثل بودجه تبلیغاتی) و خدمات پشتیبانی نشأت بگیرد که به‌واسطه فعالیت‌های آفلاین برای فعالیت‌های آنلاین فراهم می‌شود (مثل مدیریت عودت اقلام به‌طور آنلاین). برای به حداقل رساندن این نوع اختلاف، ممکن است شرکت‌ها شعبه آنلاین خود را از شعبه سنتی مجزا کنند. جنبه منفی این اقدام آن است که جدا‌سازی می‌تواند موجب افزایش هزینه‌ها شده و همیاری بین دو بخش سازمانی را کاهش دهد.
۳- مدیریت تکمیل سفارش و آماد و پشتیبانی. خرده‌فرو‌شان الکترونیکی با مشکلات آماد و پشتیبانی و تکمیل سفارش به‌طور انعطاف‌نا‌پذیر در زمان فروش آنلاین مواجه هستند، زیرا سیستم‌ها به نحوی طراحی شده‌اند تا قابلیت پذیرش و پردازش حجم عظیمی از سفارش‌های کوچک، جمع‌‌آوری فیزیکی اقلام از قفسه‌های انبار و قرار دادن آن‌ها درون جعبه‌ها، اطمینان از به‌کار‌گیری برچسب‌های صحیح و پذیرش مرجوعی‌ها را داشته باشند. فرآیند مرجوع کردن اقلام به‌عنوان آماد و پشتیبانی معکوس نیز مورد اشاره قرار می‌گیرد.
۴- تعیین کارایی و ریسک خرده‌فروشان الکترونیکی آنلاین. بسیاری از خرده‌فروشان الکترونیکی کاملاً آنلاین در دوره دات-کام در نتیجه مشکلات و چالش‌ها در نقدینگی، جذب مشتری، تکمیل سفارش و پیش‌بینی تقاضا دچار ور‌شکستگی شدند. رقابت آنلاین به‌ویژه در کالاهای اساسی نظیر لوح فشرده، اسباب‌بازی، کتاب یا خوار‌بار به علت سهولت ورود به بازار بسیار تشدید شده است. بر اساس توضیح مدل پنج عاملی Porter، موانع معدود ورود موجب تشدید رقابت در صنعت می‌شوند. لذا مشکلی که بیشتر خرده‌فروشان دیرینه و تازه وارد با آن مواجه می‌شوند، تعیین مدت زمان فعالیت در خلال ضرر دادن و چگونگی تأمین پول لازم برای جبران این ضرر‌ها است.
۵- شناسایی مدل‌های درآمد (کسب‌و‌کار) مناسب. یک مدل اولیه دات-کام بر در‌آمد‌زایی کافی از تبلیغات به‌منظور شناور نگه‌داشتن کسب‌و‌کار تا زمان رسیدن مشتریان به حداقل میزان مطلوب متمرکز است. این الگو از کارایی لازم بر‌خوردار نبود. بسیاری از دات-کام‌ها بابت دلار‌های تبلیغاتی بسیار نا‌چیزی رقابت می‌کنند که عمدتاً به برخی از سایت‌های شناخته‌شده نظیر AOL، MSN، Google و Yahoo می‌رسد. به‌علاوه سایت‌ها با همان معمای معروف اثبات مرغ یا تخم‌مرغ مواجه بودند: سایت‌ها در صورت نداشتن بازدید‌کنندگان کافی نمی‌توانستند آگهی‌‌دهند‌گان را مجاب به همکاری کنند. برای کسب موفقیت در تجارت الکترونیکی، شناسایی مدل‌های درآمد مناسب و اصلاح این مدل‌ها به موازات تغییر بازار امری ضروری قلمداد می‌‌‌‌شود.

کسب‌و‌کار آنلاین و برنامه‌ریزی بازار‌‌یابی
برنامه‌ریزی بازار‌یابی آنلاین به ایجاد برنامه دیگر بازار‌یابی بسیار شباهت دارد. داشتن برنامه‌های مجزای آنلاین و آفلاین ممکن است عجیب به نظر برسد؛ زیرا به چگونگی درک کسب‌و‌کار از جانب مشتریان ارتباطی ندارد. برخی از توصیه‌های کسب‌و‌کار و برنامه‌ریزی آنلاین عبارتند از:
 ایجاد برنامه بازار‌یابی در خصوص مشتری و نه در خصوص محصولات
 پایش پیشرفت نسبت به چشم‌انداز یک ساله کسب‌و‌کار برای شناسایی زمان انجام اصلاحات و تغییرات و چابکی لازم برای پاسخگویی به آن‌ها داد.
 شناسایی تمام فرضیه‌های کلیدی در برنامه بازار‌یابی. در مواقعی که مدارکی دال بر اشتباه بودن این فرضیه‌ها وجود داشته باشد، شناسایی فرضیه‌های جدید و به‌روزرسانی برنامه باید صورت گیرد.
 ایجاد برنامه‌های داده و حقیقت‌محور.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text