OpenWRT را جذاب تر کنید

/
/
/

OpenWRT را جذاب تر کنید
در ماه گذشته ما نحوه جایگزین کردن نرم افزار محدود مودم را با استفاده از نرم افزار قابل اعتماد و مرسوم OpenWRT آموزش دادیم. فرآیند آن شاید سرراست ترین فرآیند موجود نباشد (زیرا این یک پروسه حرفه ای است)، اما از نظر ما این کار ارزش انجام دادن را دارد. و سیستم مقدماتی OpenWRT دارای مزیت های زیادی نسبت نرم افزار استاندارد مودم ها می باشد. در این مقاله می خواهیم نحوه اضافه کردن توانایی های اضافی به مودم OpenWRT شما، با استفاده از نرم افزارهای معمولی، به شما آموزش دهیم.
در نصب برنامه ها امکان بروز مشکل بسیار کم است، پس اکنون زمان خوبی برای پشتیبانی کردن از OpenWRT router و اعمال کردن تمامی تنظیماتی است که در ماه قبل از این مجموعه مقالات یاد گرفته اید. به منوی روتر (مودم) خود وارد (log in) شوید و قسمت System را انتخاب کرده و به Backup/Flash Firmware بروید. اکنون بر روی آرشیو Generate کلیک کنید. یک فایل آرشیو با فرمت ‘.tar.gz’ در پوشه پیش فرض دانلودها در PC شما ساخته خواهد شد. برای این مودم خود را به حالت استاندارد اولیه برگردانید باید به منوی آن وارد شوید و به System رفته، Backup/Flash Firmware را انتخاب کرده و سپس این فایل که فرمت .tar.gz دارد را با استفاده از ابزار Restore backup انتخاب کنید. اگر هر زمان احساس کردید که مودم شما متوقف شده است، هنوز هم قادر خواهید بود که به System رفته و گزینه Reboot را انتخاب کنید و با این کار همه چیز برطرف می شود- این کار به خاموش کردن مودم ترجیح داده می شود. اگر مودم شما زمانی غیر قابل boot کردن شد، با دقت گام های موجود در wiki.openwrt.org/doc/howto/generic.failsafe را دنبال کرده تا این مشکل برطرف شود.
کیفیت خدمات (Quality of Service)
نرم افزار OpenWRT در ساختار اصلی خود فاقد بسته ای تحت عنوان Quality of Service (QoS) می باشد و این به دلیل ساختار ‘OS and apps’ این نرم افزار است. شما انتخاب هایی را برای بسته های QoS دارید، و بسته به نحوه استفاده شما از مودم، می توانید بسته هایی را نصب کنید. ما فرض می کنیم که شما از یک دستگاه VoIP (وسیله ای برای ارسال صورت و پیام های چندرسانه ای از طریق اینترنت) استفاده نمی کنید (به همین دلیل ممکن است از opensips-mod-qos QoS را انتخاب کنید) پس نرم افزار luci-app-qos را نصب کنید. هرگز نباید بیش از یک بسته QoS را در یک زمان نصب کنید.
زمانی که بسته مورد نظر را نصب کردید، در منوی Network یک بخش جدید به نام QoS را مشاهده خواهید کرد. قسمت بالای آن مختص اتصالات WAN (internet) است، پس فقط در صورتی این بخش را فعال کنید که مودم شما همان مودم اصلی می باشد. اگر WAN-based QoS را فعال کنید، همچنین گزینه بالایی آن مربوط به Calculate را هم فعال کنید، که این کار تاخیر مربوط به ترافیک را کاهش می دهد. ارائه دهنده سرویس اینترنت شما (ISP) اگر اتصال به اینترنت شما نیم-دوبلکس باشد (که بهتر است نباشد) باید شما را مطلع کند، همچنین می توانید با استفاده از یک تست در سایت speedtest.net سرعت اینترنت خود را تست کنید(این سایت سرعت شما را در ۱۰۰۰ ضرب کرده و از Mbit/s آن را به سرعت واقعی Kbit/s تبدیل کند). تجربه این تنظیمات باعث می شود که شما در بالا بردن سرعت اینترنت خود تلاش کنید و به این طریق سرویس قابل اعتمادتری را دریافت کنید.
QoS نوع و منبع اطلاعات را اولویت بندی می کند، و اجازه قاطی شدن فایل هایی همچون فیلم ها با فایل های دانلودی را نمی دهد. برای قرار دادن قانون جدیدی از QoS، بر روی Add در پایین قسمت Classification Rules کلیک کنید. Target to Express را برای فایل های دارای اولویت بیشتر بر روی higher-priority و فایل های کم اهمیت تر را بر روی Lowest-priority قرار دهید، و آدرس IP دستگاه مورد نظر را برای اولویت بندی ترافیک مربوط به میزبان وارد کنید.
موقعیت های زیادی برای اولویت بندی ترافیک از یک منبع شبکه وجود ندارند. شاید شما بتوانید یک درایو NAS را در اولویت های پایین منبع خود قرار دهید تا انتقال داده های حجیم شبکه شما را اشغال نکنند، اما این یک استفاده ضعیف است. شما بیشتر نیاز به این دارید که QoS را برای یک شبکه مقصد، همانگونه که در پایین توضیح داده شده، قرار دهید.
بالاترین اولویت مربوط به تنظیمات باید به اطلاعات کم حجم مانند نام دامنه سرور (DNS) اختصاص داده شود. استفاده از داده های پرحجم در اولویت های بالا باعث کندتر شدن پهنای باند شما خواهد شد. در مثال ما، همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید، پخش کننده هوشمند Blu-ray خودمان (با آدرس آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۶۳) برای یک Express Destination میزبان تنظیم کردیم تا بتواند صدا ها و فیلم ها را در آن اولویت بندی کند. درایو NAS (192.168.1.51) خودمان را در اولویت های پایین قرار دادیم تا این که فایل های دانلودی و فایل های انتقال داده شده، شبکه ما را اشغال نکند. به یاد داشته باشید که در پایین صفحه حتماً گزینه Save & Apply را فشار دهید تا تغییرات اعمال شوند.
استفاده از یک درایو USB
پیکربندی مودم شما برای این که شبیه به یک درایو NAS عمل کند- به این معنی که یک دستگاه ذخیره سازی را در شبکه شما به اشتراک بگذارد- تنها احتیاج به یک لیست از بسته های اضافی ندارد، بلکه نیاز به دنباله ای از نصب های متوالی دارد. زمانی که همه بسته ها را نصب کردید، با نظارت بر نرم افزار مطمئن شوید که همگی آن ها به خوبی کار می کنند. بر روی تمامی آیکن های غیرفعال شده کلیک کنید و منوی کشویی آن را برای فعال کردن آنها حرکت دهید.
زمانی که همه چیز را نصب کردید و اجرا شدند، دستگاه USB خود را متصل کنید. یک پورت USB متعلق به مودم ممکن است نتواند برق لازم را تهیه کند، پس USB های فلش با ظرفیت ۳۲گیگابایت یا بیشتر، و برخی هارد دیسک های پورتابل ممکن است به این روش کار نکنند.
برای آسان تر کردن فرآیند به اشتراک گذاری، دستگاه USB خود را با سیستم فایل ext4 (لینوکس) فرمت کنید. شما می توانید این کار را به صورت از راه دور و از طریق SSH انجام دهید. سیستم عامل های Linux و OS X دارای متصدیان SSH به صورت توکار هستند، در حالی که کاربران ویندوز باید نرم افزار PiTTY را دانلود کنند (tinyurl.com/puttydownload). آدرس IP مربوط به مودم را در سیستم SSH وارد کنید، سپس اطلاعات لاگین خود را وارد کنید. اکنون دستور زیر را وارد کنید:
mkfs.ext4/dev/sda -0 ^has_journal], -0 extent/
اگر درایو مورد نظر پیدا نشد، به جای دستور ‘sda’ از دستور ‘sbd’ استفاده کنید. ابزار mkfs ممکن است نگران این باشد که شما کل درایو را فرمت کنید (نه فقط یک پارتیشن را). این امر را که یک پارتیشن را فرمت می کنید تایید کنید. برنامه SHH را ببندید به یاد داشته باشید که حتماً بر روی گزینه Save & Apply برای اعمال تغییرات مورد نظر خود کلیک کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text