مروری بر قانون Moore

/
/
/

مروری بر قانون Moore
اکنون که ما پنجاهمین سالگرد قانون Moore را جشن می گیریم، همگی عقاید خود را در مورد تاریخچه و آینده این قانون بیان می کنند. پس چرا من هم به این جمع نپیوندم؟ من به عنوان یک تحلیلگر ریزپردازنده ها، در هر روز کاری خودم، مطالبی را در مورد قانون مشهور Moore مطالعه کرده ام.
گاهی اوقات، خصوصاً نزدیک سالگردها، بعضی از افراد با من تماس می گیرند و از بدگویان چنین پیش بینی کرده اند که مدت این قانون به سر آمده و منقضی شده است. حال می خواهیم واقعیت قانون Moore را بدانیم.
این مطلب ارزشمند و مقدس، یک مقاله است که توسط یکی از مهندسان کمپانی Fairchild به نام Gordon Moore در تاریخ ۱۹ آوریل سال ۱۹۶۵ در مجله Electronics به چاپ رسیده است. عنوان این مقاله این بود: “جای دادن مولفه های بیشتر در یک مدار”. این مقاله چهار سال بعد از این که دو کمپانی Fairchild و Texas Instruments اولین مدارهای یکپارچه خود را به بازار معرفی کردند، نوشته شد. آقای Moore سه سال بعد از به چاپ رسیدن مقاله اش، کمپانی Intel را تاسیس کرد.
اگر می خواهید در اینترنت به دنبال این مقاله بگردید احتمالاً موفق به پیدا کردن آن نخواهید شد. در هیچ جا این مقاله تحت عنوان “قانون” تلقی نمی شود- زیرا سال ها بعد یک پروفسور دانشگاهی این مطلب را تحت عنوان “قانون Moore” نامگذاری کرد. و برای این که بتوانید از این مطلب به صورت دقیق نکته ای را برداشت کنید باید به دقت عبارت های آن را جستجو کنید. حتی زمانی هم که آن را پیدا می کنید تعجب خواهید کرد. این مقاله می گوید که تعداد مولفه های روی یک مدار یکپارچه (IC) که در اکثر موارد با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی روی قطعات نیمه هادی آنها تولید می شوند، هر ۱۲ ماه دوبرابر می شود.
شاید این چیزی که شما انتظار دارید نباشد. مگر دوره دوبرابر شدن ۱۸ ماه نیست؟ و مگر این مطلب درمورد ترانزیستورها نیست؟ یا سرعت عبور جریان؟ یا عملکرد؟ خیر، برای شروع، این قانونی در مباحث علمی نیست. این یک مشاهده زیرکانه و دقیق است که به وسیله هیچ ویژگی فیزیکی یا سیاست جهانی مجبور به رعایت چیزی نمی شود.
در سال ۱۹۶۵، Moore مشاهده کرد که تعداد مولفه های IC (مدار یکپارچه) در هر ۱۲ ماه، دو برابر می شوند. در سال ۱۹۷۵، زمانی که آقای مور شاهد کاهش در پیشرفت شد، این دوره را به ۲۴ ماه تغییر داد. باید گفت که دوره ای که تحت عنوان ۱۸ ماه از آن یاد می شود حاصل کار فرد دیگری است که در یک اقدام عجیب و غریب، برای این که نمودار این جریان را به نمودار داده های واقعی نزدیک کند، این دوره را به ۱۸ ماه تغییر داده بود.
مشکل اصلی قانون مور این است که نمودار آن با نمودار داده های واقعی همخوانی ندارد. به هرحال ما اختلاف زیادی با این نمودار داریم. برای تولید پردازنده ها برای سال ها از این قانون استفاده نمی شد. با این حال، قانون مور به حدی مشهور است که مردم نمی خواهند حقیقت را بشنوند. اما من بازهم به آنها اطمینان می دهم، با این که ما از این قانون استفاده نمی کنیم بازهم این قانون می تواند ما را نجات دهد و کمک بسیاری به ما کند.
واقعیت دیگر این است که این قانون فقط در مورد ترانزیستورها نیست، و هرگز هم در مورد سرعت انتقال یا عملکرد حرفی نمی زند. حتی در مورد ریزپردازنده ها هم که در زمان نوشتن این قانون توسط مور در سال ۱۹۶۵، اختراع نشده بودند حرف نمی زند. این قانون در مورد مولفه های موجود در مدارهای عمومی بود، از جمله ترانزیستورها، خازن ها و مقاومت ها. امروزه، مردم فقط تعداد ترانزیستورها را می شمارند. شاید این کم کاری مردم به این دلیل است که از این قانون استفاده نمی کنند و شمردن تعداد ترانزیستورها راحت تر از شمردن تعداد کل مولفه ها در یک مدار می باشد. در یک تراشه DRAM، هر سلول کوچکی دارای یک ترانزیستور و یک خازن است، اما در یک پردازنده چند عدد خازن وجود دارد؟ حتی طراحان تراشه ها هم در پاسخ دادن به این سوال دچار دردسر می شوند.
اشتباه نکنید، من قانون مور را نقض نمی کنم. این قانون مشاهده درخشانی بود که برای ۵۰ سال صنعت قطعات نیمه هادی را متحول کرد. اما نمودار سال ۱۹۶۵ آقای مور یک نمودار دوتایی و بر اساس داده های لگاریتمی است، نموداری همیشه صعودی است.
اکنون ما در سال ۲۰۱۵ قرار داریم. وقت آن رسیده است که کلمه دوم (قانون=Law) را در این اصطلاح اصلاح کنیم و بنویسیم “Moore’s Wall”. حال می توان گفت که این رشد غیرقابل کنترل، متوقف می شود-کاری که به دلایل مختلف، دانستن آن بسیار برای ما مفید است. وفردی که این نمودار را رسم کرده است بسیار مشهور خواهد شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text