تولید افکت های صدا برای تولید فیلم ها

/
/
/

تولید افکت های صدا برای تولید فیلم ها
افکت های صدا مولفه ای مهم در تولید هر فیلم اکشن، تلویزیون یا تولید بازی های کامپیوتری می باشند. مشهورترین مثال ها در این زمینه، همان افکت هایی که در بازی های Tardis و The Six Million Dollar Man می باشند. بازی جنگ ستارگان (Star Wars) دارای صداهای طبیعی که حاصل از صلاح های مخصوص در بازی هستند و همچنین صدای نفس کشیدن افراد در آن شنیده می شود.
افکت های صدا محدود به علوم تخیلی نمی شود. یک صحنه معروف در فیلم پدرخوانده (Godfather) بود که شخصیت آل پاچینو در رستوران به دو مرد با اسلحه شلیک می کند. صدای این افکت ها را می توان با یک صدای موسیقی متن هم ترکیب کرد اما در این فیلم تصمیم بر این گرفته شده بود که صدای شلیک ها همراه با صدای لرزش و عبور یک قطار، باشد. همچنین یک صدای قطار بدون حضور فیزیکی در صحنه در فیلم مرد عنکبوتی (۲۰۰۲) به صورت متفاوتی شنیده می شد. این صدا به صورت صدای متن درون آپارتمان Peter Parker شنیده می شد و کارگردان این فیلم، در مورد نحوه استفاده از این افکت صحبت کرد و گفت که قصد او ایجاد حسی بوده است که Peter در یک منطقه فقیر نشین و معمولی زندگی می کند، که دقیقاً در کنار مسیر عبور قطار است. این نوع صداها به راحتی از صحنه ها قابل حذف شدن هستند، اما استفاده از این افکت ها باعث اضافه شدن یک لایه اضافی از خلاقیت به فیلم می شود که فیلم را حرفه ای تر جلوه می کنند.
افکت های Foley
افکت های خیلی کمی وجود دارند که در روی صحنه فیلم برداری ضبط شوند، و اکثر آنها در استودیوها خلق شده و یا ضبط می شوند. صداهایی که در استودیو خلق می شوند را Foley می نامند، و این افکت های Foley باعث تاثیر بیشتر فیلم ها بر روی بیننده می شوند. اکثر کارهای آنها خیلی واضح است: برای نمونه، صدای قدم ها بر روی سنگ ریزه ها که اینگونه به نظر می رسد که واقعاً فردی در همان صحنه در حال قدم زدن بر روی آنها می باشد نوعی از این افکت است. با این حال، زمانی که ما نیاز به صدای ناشی از یک موجود فضایی در حال سقوط بر روی یک ماشین کشاورزی داریم، این بستگی به تصور و تخیل هنرمند Foley دارد که چگونه این صدا را تولید کند و آن را وارد صحنه کند.
Foley به دهه ۱۹۲۰ برمی گردد و اولین استفاده از آن در همان زمان ها صورت گرفت. Warner Studios صدای The Jazz Singer را منتشر کرد و Universal نسخه بی صدایی از Show Boat را منتشر کرد. Jack Foley مردی بود که افکت های صدا را وارد صحنه های بازیگری کرد. تکنیک های این فرد در سراسر شرکت فیلم سازی هالیوود مشهور شدند و امروز هم از آن ها استفاده می شود.
همه افکت های صدا، به جای این که بر روی صحنه ضبط شوند، به صورت مجازی بعد از ضبط صحنه ها و به صورت post-production به فیلم ها اضافه می شوند. دلیل این کار این است که بهترین مکان برای قرار گرفتن یک میکروفون برای ضبط صداها چند قدم دورتر می باشد. کارگردان ها معمولاً سعی بر این دارند که صدای مربوط به دیالوگ ها را روی صحنه ضبط کنند، اگرچه گاهی اوقات برای این کار از دوبلاژ استفاده می کنند. کارگردان ها وقتی برای ضبط همه صداها بر روی صحنه به صورت زنده ندارند، زیرا در این صورت نیاز به تعداد زیادی از میکروفون ها خواهند داشت. جمع آوری همه این صداها بعد از ضبط صحنه ها بسیار کار راحت تری است.
در آن روز های قدیم، صداهای Foley به صورت زنده بر روی یکی از فیلم ها توسط هنرمندان Foley اجرا شد. این روش کار تا دهه ۱۹۷۰ ادامه یافت. امروزه ضبط های دیجیتالی، قرار دادن صداها به صورت آزادانه بر روی timeline فیلم ها را آسان کرده است، اما هنرمندان Foley هنوز هم کارهای خود را ضبط کرده و بر روی فیلم ها قرار می دهند. این کار باعث می شود که هنرمندان طبق خلاقیت خود صداهای مطلوبی را تولید کنند و بر روی تصاویر، آنگونه که بینندگان می پسندند، قرار دهند. همچنین این کار بسیار آسان تر از ضبط تک تک قدم ها بر روی صحنه اصلی فیلم برداری است.
چند نمونه خارق العاده از افرادی وجود دارد که در زمینه هنر Foley فعالیت کرده اند و این افراد را در YouTube می توان دید. انتخاب این افراد برای کارهای خود ورقه های استیل، تخته هایی از چوب و قسمت هایی از بدن گاو، می باشد.
Foley و افکت های دیگر صدا فقط مختص فیلم های پرهزینه و تولیدات مربوط به تلویزیون نیستند، پس با بودجه کمتر و حتی بودجه های صفر هم این افکت ها قابل استفاده و مفید هستند و باعث کیفیت کار شما می شوند. تولید این افکت ها بسیار ارزان است. اکثر مکان هایی که توسط هنرمندان Foley مشهور در دنیا برای ضبط این افکت ها انتخاب می شود همان استفاده از منازل و وسایل موجود در آن ها می باشد و شما هم می توانید از هر ابزاری که در دسترس شماست، صداهای خوبی را تولید کنید.
مجهز شوید
برای ضبط یک افکت Foley شما نیاز به یک میکروفون و یک دستگاه ضبط دارید، اما این را مدنظر داشته باشید که دوربین فیلم برداری شما هردوی اینها را به صورت توکار در خود دارد. قطعه های صوتی که توسط میکروفون دوربین ضبط می شوند معمولاً کمی بی کیفیت می باشند، اما بیشتر دلیل استفاده نکردن از میکروفون دوربین برای ضبط این افکت ها این است که مکان قرار دادن میکروفون در هنگام ضبط امر مهمی است. برای این که افکت ها واضح باشند، میکروفون باید چند قدم از منبع صدا دورتر باشد، اما دوربین های فیلم برداری معمولاً بسیار دورتر از این فاصله باید قرار بگیرند.
یکی از نقص های احتمالی استفاده از میکروفون های دوربین این است که همه دوربین ها دارای تنظیم صدا به صورت دستی نمی باشند، و اکثر آنها فاقد یک هدفون برای نظارت بر موارد ضبط شده می باشند. تنظیم صدای خودکار برای اجتناب از تخریب صدا می تواند مفید باشد اما همچنین هم امکان افزایش صداهای مزاحم در متن فیلم را دارد زیرا این دوربین ها در محیط های آرام به صورت خودکار صدای ضبط کردن را کاهش می دهند.
گزینه دیگر دستگاه مخصوص ضبط صداها می باشد. این دستگاه ها دارای میکروفون های استریو می باشند و صدا ها را با فرمت WAV در کارت حافظه SD ذخیره می کنند. برخی از آنها دارای ورودی XLR می باشند تا به این طریق میکروفون هایی را به آنها متصل کنید. این دستگاه توسط شرکت های همچون Tascam، Zoom، و Olympus ساخته شده اند و قیمت آنها از ۸۰ یورو شروع می شود.
خرید سهام
بسیاری از صداهای مختلف وجود دارند که بعد از ضبط صحنه یا اصطلاحاً در مرحله post-production غیرقابل ساختن هستند: انفجارها، تصادف ها، صدای شلیک ها، صدای جیر جیر چرخ های ماشین، صداهای حیوانات تنها تعدادی مثال از این جمله می باشند. خوشبختانه، هیچ کمبودی در افکت های در دسترسی که به صورت آنلاین در اختیار مردم قرار دارند، وجود ندارد: سایت www.sounddogs.com یک منبع فوق العاده با بیش از ۷۰۰۰۰۰ افکت تولید شده برای افراد حرفه ای می باشد و قیمت های آنها از ۲ دلار تا ۱۰ دلار متغیر می باشند. اگر قیمت ها از نظر شما بالا هستند به iTunes Store بروید تا ببینید که برای هر آلبوم ۸ یورو و کیفیت هر قطعه ۷۹p می باشد. همچنین تعداد زیادی از مجموعه افکت های رایگان آنلاین وجود دارند، اگرچه کیفیت آن ها به صورت اجتناب ناپذیری با دیگر سایت ها تفاوت دارند.
این مجموعه های افکت صدا می توانند برای ایجاد صداهایی همچون بسته شدن در، زنگ در، کتری و … مفید باشند- این صداها به حدی معمولی هستند که می توانید شما هم آنها را ضبط کنید اما بهتر این است که آنها را با کیفیت ۷۹p خریداری کنید. افکت های موجود در این مجموعه ها برای محیط های زمینه و نزدیک مفید هستند اما نه برای محیط های ساکت، و تعداد زیادی از کارهای ضبط شده برای محیط های نزدیک در سایت هایی مانند Sounddogs.com، iTunes Store و غیره در دسترس هستند.
همانند قبل، ما گریزی کوتاه به یک مبحث بسیار خلاقانه و حرفه ای زدیم تا این که شما را تا حد ممکن با این فناوری درجه یک آشنا کنیم، حال آنکه برخی از شما شاید با خواندن این مطلب تصمیم به یادگیری این حرفه جالب بگیرید و امیدواریم که برای این کار به حد کافی توانسته باشیم شما را راهنمایی کنیم. اگر این کار را به عنوان شغل آینده خود انتخاب نمی کنید، پس حداقل مقداری در این مورد اطلاعات کسب کرده اید و ما تضمین می کنیم که از خواندن این مقاله پشیمان نخواهید شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text