رام کردن اندروید و iOS

/
/
/

رام کردن اندروید و iOS
با مواجه شدن شما با آخرین و جدیدترین فناوری های روز دنیا حتی ما را نیز به چالش می کشد. در دنیایی که اختراعات فناوری همانند یک اتفاق روزمره به وقوع می پیوندند، به راحتی دچار دردسر می شویم. برای برخی افراد، که از نسل قدیم هستند یا این که نتوانسته اند خود را با فناوری وفق دهند، این امر حتی سخت تر هم هست.
مخصوصاً رابط کاربری لمسی برای همه افراد طبیعی به نظر نمی رسد. این به ویژه زمانی اتفاق می افتد که شما تازه کار باشید، زیرا این دستگاه های جدید بسیار پیچیده تر از زمانی هستند که گوشی های iPhone اولیه در سال ۲۰۰۷ به بازار وارد شدند. از آنجایی که عوامل دیگری که در این محصولات وارد می شود، زبان است، پس استفاده از تبلت ها و گوشی های هوشمندی که وارد بازار می شودند، نیازمند یادگیری زبان خارجی برای برخی افراد است.
خوشبختانه، چندین راه برای انجام کارها در دستگاه های اندرویدی و iOS وجود دارند که کار ما را راحت تر کرده اند. این راه ها از سیستم عامل های توکار درون دستگاه ها گرفته تا نصب لانچر ها و برنامه ها متنوع هستند. در این جا به شما استفاده راحت تر از یک گوشی یا تبلت را می آموزیم.
سیستم عامل اندروید
گزینه های دسترسی (Accessibility)
اندروید دارای بسیاری از توابع دسترسی به صورت توکار است تا رسیدن به یک مکان را در درون آن راحت کند. همگی این ها در منوی Settings در زیر Accessibility قابل دسترسی هستند. برخی از این گزینه ها در همه نسخه های اندروید در دسترس نیستند، اما اکثر آنها موجود می باشند. ما از آخرین نسخه اندروید یعنی Android Lollipop استفاده کردیم.
سیستم عامل اندروید دارای یک ویژگی به نام TalkBack است که آیتم های روی صفحه را به صورت بازخورد صوتی به شما معرفی کرده و اگر بینایی شما مشکلی دارد، به این طریق می توانید از گوشی یا تبلت خود برای یافتن شماره تلفن ها یا مکان یابی کردن استفاده کنید. زمانی که برای اولین بار آن را روشن می کنید یک آموزش مفید وجود دارد که شما را در تمامی مراحل استفاده از ویژگی های آن یاری می کند، که این آموزش هرچند در ابتدا شاید کمی پیچیده به نظر برسد، اما ارزش خواندن را دارد.
برای افرادی که در بینایی اختلال دارند، با روشن کردن گزینه Magnification Gestures می توانید گوشی خود را در حالتی قرار دهید که با سه بار لمس کردن صفحه نمایش بزرگنمایی انجام شود. اگرچه چیزی که در این جا آزار دهنده است این است که مدت زمان خاصی برای فاصله بین این لمس ها در اندروید مشخص نشده است. در حالی که در حالت بزرگنمایی می توانید صفحه را با دو انگشت خود بزرگتر یا کوچکتر کنید، تا آیکن ها به اندازه ای باشند که مورد علاقه شما برای دیدن و کار کردن تنظیم شوند.
روشن کردن تنظیمات Large Text اندازه فونت را برای عنوان برنامه هایی که در این سیستم عامل وجود دارند افزایش می دهد. متاسفانه، این ویژگی برای تغییر فونت های تمامی برنامه ها قابل اجرا نیست. زمانی که ما آن را تست کردیم، برنامه Twitter فونت های بزرگتری داشت اما اندازه فونت برای برنامه Facebook در همان اندازه باقی ماند. شما همچنین می توانید ویژگی وارونگی رنگ (colour inversion) را روشن کنید که ممکن است برای افرادی، صفحه نمایش را بهتر نشان دهد.
سیستم عامل iOS
گزینه های دسترسی (Accessibility)
سیستم عامل کمپانی اپل به نام iOS استفاده آسانی دارد و برای افراد مبتدی دو گزینه مشهور iPhone و iPad را به همراه دارد. چندین راه وجود دارد که از طریق گزینه های Accessibility استفاده از این سیستم عامل را حتی آسان تر از قبل کنیم. این راه ها در برنامه Settings در زیرمنوی General > Accessibility وجود دارند.
از این جا شما دارای چندین انتخاب مفید از ویژگی های دسترسی هستید. ویژگی Larger Text به شما اجازه می دهد که فونت برنامه هایی از نوع Dynamic Type مانند برنامه Twitter را در سراسر گوشی خود به میل خود تغییر دهید. اگرچه، همه برنامه ویژگی Dynamic Type را ندارند، مگر برنامه هایی که به صورت توکار بر روی این سیستم عامل نصب شده اند.
ویژگی توکار zoom به شما اجازه می دهد تا با استفاده از ضربه انگشتان خود، اندازه صفحه نمایش و دید خود را بزرگتر کنید، و این باعث می شود تا لینکها و آیکن های ریز را راحت تر ببینید و بخوانید. شما می توانید با استفاده از یک صفحه نمایش زوم شده، یا حالت های پنجره ای در این سیستم عامل، اندازه صفحه را به دلخواه و به راحتی مطابق میل خود تغییر دهید. اگر استفاده از gesture ها کمی سخت به نظر می رسند، یک گزینه Show Controller یک رابط شبیه به صفحه کلید را بر روی صفحه نمایش به صورت دائمی قرار می دهد، که استفاده شما را از این ویژگی ها آسان تر می کنند.
ویژگی VoiceOver در این سیستم عامل می تواند آیتم های روی صفحه را برای شما بخواند و مکانی را که می خواهید به این طریق به راحتی پیدا کنید. اگر بر روی یک آیتم بر روی صفحه نمایش ضربه بزنید، ویژگی VoiceOver به جای باز کردن آن برنامه، برای شما توضیحات مربوط به آن را می خواند. در این حالت با دوبار ضربه زدن، همانند باز کردن برنامه ها و لینک ها در Safari، می توانید مانند قبل برنامه را باز کنید. تنظیمات دیگر در منوی Speech از جمله گزینه ای برای روشن کردن Speak Screen وجود دارند، گزینه Speak Screen می تواند تمامی متن مربوط صفحه ای را که با استفاده از دو انگشت خود در آن حرکت می کنید، برای شما بخواند.
سیستم عامل iOS دارای افکت ها و انیمیشن های زیبا، مانند افکت های parallax بر روی آیکن های مربوط به هشدارها می باشد، اما این افکت ها برای استفاده افرادی که دید ضعیفی دارند مناسب و مفید نیستند. خوشبختانه، اکثر این افکت ها در منوی Accessibility > Reduce Motion قابل غیرفعال کردن می باشند. شما همچنین می توانید شفافیت یک افکت را کاهش دهید و آن را تیره تر کنید یا این که شدت رنگ ها را در آن از بین ببرید و یا کنتراست آن ها را بیشتر کنید.
همچنین می توانید سرعتی را که برای فعال کردن دکمه Home با استفاده دوبار ضربه زدن، نیاز دارید را تنظیم کنید، که این ویژگی برای افرادی که قدرت ضربه زدن کندتری دارند بسیار مفید است.
سازماندهی کردن و notification ها
زمانی که شما شروع به نصب کردن نرم افزارها می کنید، صفحه اصلی سیستم عامل iOS می تواند به سرعت پر از آیکن های در هم ریخته شود که پیدا کردن آیکن ها را برای کاربران به کاری سخت تبدیل می کند. با قرار دادن برنامه های خود در پوشه های خاص با عناوین ساده، مانند Photos یا Reading، این برنامه ها را سازماندهی کنید تا به محض نیاز به هر برنامه، راحت تر بتوانید آن را بیابید. حتی بعد از انجام این کار، همه پوشه ها و آیکن ها ممکن است کمی در هم ریخته به نظر برسند، اما شما می توانید برنامه هایی را بیشتر از بقیه استفاده می کنید، به صفحه اصلی گوشی خود یا همان Home Screen منتقل کنید تا این که به راحتی برای شما در دسترس باشند.
گم کردن دائمی notification هایی که بالا می آیند، می تواند امر تهدید کننده ای باشد زیرا این اتفاق زیاد مشاهده شده است. شما می توانید iPhone یا iPad خود را به گونه ای تنظیم کنید که از شر notification ها خلاص شوید و این کار را می توانید با رفتن به قسمت Notifications در برنامه Settings انجام دهید. همه برنامه را، به غیر از برنامه های بسیار مهم مانند Message را به قسمت Do Not Include منتقل کنید.
صفحه کلید ها و لانچرهای مرسوم
یک مزیت و برتری که اندروید نسبت به iOS دارد، لانچرهای آن است. نصب کردن یک لانچر به نوعی شما را قادر می کند که ظاهر و شکل همه بخش های سیستم عامل اندروید، مانند منوها و قسمت های مربوط به برنامه ها را به سلیقه خود خصوصی سازی کنید. این کار برای دسترسی امری مهم محسوب می شود زیرا لانچرهایی که تولید می شوند برای استفاده آسان تر تولید شده اند و قطعاً دسترسی آسان به همه بخش ها را مدنظر قرار داده اند.
برخی از لانچرها مانند BIG Launcher (قیمت ۷٫۵۰ یورو) با رابط آیکنی که دارد، دسترسی و مکان یابی به برنامه ها را آسان می کند، که این دسترسی ها همگی قابل خصوصی سازی هم هستند. این به این معنی است که شما می توانید دستگاه اندرویدی خود را تنها برای دسترسی آسان تر به برنامه های ضروری تنظیم کنید. همچنین این کار روش خوبی برای محدود کردن مکان ها است تا این کاربران در محیط کاربری اندروید گم نشوند. شما حتی می توانید دکمه SOS را ه خصوصی سازی کنید و آن را برای مواقع اضطراری، در حالت پیام دادن یا تماس گرفتن با یک شماره خاص که شما آن را تعیین می کنید، قرار دهید. این ویژگی هم برای شما اطمینان خاطر را به همراه دارد. همچنین رنگ های غلیظ و بزرگ آن را می توانید با استفاده از theme های دلخواه خصوصی سازی کنید.
یک لانچر ساده با عملکردی مشابه، لانچر رایگان Wiser می باشد، اما بسیار جذاب تر از قبلی است. این لانچر به چهار تب قابل خصوصی سازی متنوع تفکیک شده است، که شامل یک تب Home است که در بردارنده برنامه هایی است که شما بیشتر از بقیه از آنها استفاده می کنید. متاسفانه، در این لانچر، برنامه پیام رسانی، همان برنامه پیام رسانی پیش فرض را باز می کند در حالی که در لانچر BIG به این شکل نبود و دارای یک نرم افزار اختصاصی برای پیام رسانی بود. اگر شما لانچر خود را تغییر می دهید، مطمئن شوید که با رفتن به برنامه Settings و سپس Home، آن را به عنوان لانچر پیش فرض خود قرار می دهید.
همچنین یک ایده خوب این است که لانچر مرسوم خود را با یک صفحه کلیدی که به راحتی متن ها در آن نوشته می شوند، pair کنید. اکثر صفحه کلیدهای پیش فرض در سیستم عامل اندروید برای افرادی که دید ضعیفی دارند خیلی هم مناسب برای استفاده نیستند. گزینه هایی مانند Big Buttons Keyboard (قیمت ۱٫۸۷ یورو) باعث می شوند که دید شما از صفحه کلید خوب شده و به راحتی به کلیدهای آن ضربه بزنید، اگرچه نمی توان در لایه این صفحه کلید تغییرات زیادی را اعمال کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text