نرم افزارهای تلفن های همراه، قربانیان حملات جدید

/
/
/

نرم افزارهای تلفن های همراه، قربانیان حملات جدید
نرم افزارهای موبایل بهره وری را بالا می برند اما همچنین می تواند باعث شوند که یک کاربر در معرض خطرهای امنیتی و فضای خصوصی خود، از قبیل دزدی دستگاه ها، لو رفتن اطلاعات، پخش بدافزارها و دسترسی غیرقانونی به شبکه ها و سیستم های مالی، قرار گیرد.
در سال ۲۰۰۴، آزمایشگاه های آنتی ویروس Kaspersky ویروسی به نام “Cabir” را کشف کرد که معتقد بود این ویروس توسط برنامه نویسان متخصص در زمینه ویروس سازی ساخته شده است و هدف آنها از ساخت این ویروس این بوده است که به همه ثابت کنند هیچ فناوری یا دستگاهی از حملات آنها در امان نیست. این ویروس گوشی های نوکیا را که دارای سیستم عامل Symbian بودند، آلوده کرد. این یک شروع جدیدی برای تهدیدهای جدید بود و اکنون شاهد طرف تاریک تر آن هستیم.
نرم افزارهای موبایل باعث افزایش بهره وری می شوند اما به همین نسبت هم انواع خطرهای امنیتی و فضای خصوصی را به سمت کاربر روانه می کنند، این خطرها عبارتند از دزدی دستگاه ها، لو رفتن اطلاعات، توسعه بدافزارها جهت دسترسی غیرقانونی به شبکه های مالی کاربر، هستند.
با افزایش استفاده از نرم افزارهای موبایل در سراسر دنیا باعث افزایش تهدیدهای اینترنتی و انتقال این تهدیدها از کامپیوترهای شخصی به گوشی های هوشمند ما شده است. فروشگاه های نرم افزار (app store) هاب هایی برای دانلود نرم افزار هستند، در حالی که نرم افزارهای موبایل به عنوان برنامه هایی عمل می کنند که ما بر روی دستگاه های موبایل خود، دانلود می کنیم.
کاربرانی که که از app store ها دانلود می کنند، کمتر در معرض خطر دانلود بدافزارها قرار دارند، به همین دلیل است که نرم افزارهای موبایل در معرض خطرهای جدیدتری از حملات قرار گرفته اند.
در عصر استفاده عمده از گوشی های هوشمند و فقدان آگاهی در بین کاربران، مجرمان اینترنتی سوء استفاده کرده و برنامه های مخربی را می سازند و در مقیاس عمده ای توزیع می کنند.
چرا نرم افزارهای موبایل هدف حمله قرار گرفته اند؟
با افزایش استفاده از گوشی های هوشمند، تقاضا برای نرم فزارهای موبایل هم در حال رشد است و مشتریان می توانند این نرم افزارها را از مکان هایی مانند Android Play Store، iTunes App Store، Windows Phone Marketplace، BlackBerry App World و Samsung Apps و البته بسته به نوع سیستم عامل موورد استفاده، دانلود کنند.
به گفته سایت Gartner، در سال ۲۰۱۷، تمرکز بر روی نقص های امنیتی، به تبلت ها و گوشی های هوشمند منتقل خواهد شد، و باید گفت که قبل از این هم به ازای هر یک حمله به کامپیوترهای شخصی، سه حمله به گوشی های موبایل صورت می گیرد. همچنین در سال ۲۰۱۷، حدود ۷۵ درصد از رخنه های امنیتی موبایل، حاصل از پیکربندی اشتباه نرم افزارهای موبایل خواهد بود- مانند سوء استفاده از سرویس شخصی Cloud در بین برنامه ها بر روی گوشی ها و تبلت ها- و این مقدار حاصل از حملات تکنیکی به موبایل ها نخواهد بود.
آسیب پذیری سیستم عامل اندروید
سیستم عامل های اندروید در سراسر دنیا مشهور هستند و ۵۷٫۲۹ درصد از جمعیت کل جهان که قبلاً از سیستم عامل های iOS و Windows استفاده می کردند، اکنون از این سیستم عامل استفاده می کنند. سیستم عامل اندروید، هدف حملات مداوم سایبری شده است و دلیل آن این نوع توزیع نرم افزارهای آن است که این سیستم عامل را برای همه برنامه نویسان باز قرار داده است.
طبق اعلام گزارش دهنده امنیت در مقابل تهدید های اینترنتی کمپانی Symantec (ISTR.20)، ۱۷ درصد از تمام نرم افزارهای اندرویدی (تقریباً یک میلیون عدد) بدافزارهایی بودند که خود را در قالب یک نرم افزار معرفی کرده بودند. این تعداد در بردارنده ۴۶ خانوده جدید از بدافزارهای اندرویدی در سال ۲۰۱۴ هم می شود. به علاوه، شاید در حدود ۲٫۳ میلیون برنامه هایی به نام “graware” وجود داشته باشند، این برنامه ها در حالی که از لحاظ فنی شبیه به بدافزارها نیستند، اما رفتارهای غیرمنتظره ای را نشان می دهند، مثلاً کاربر را با نمایش تبلیغات بیش از حد کلافه می کنند. تعدادی از آسیب پذیری های جدید اندروید به حمله کنندگان از راه دور اجازه می دهد که با ارسال ویروس ها در قالب پیام چندرسانه ای (MMS)، گوشی کاربران را آلوده کنند.
طبق گفته های یکی از مسئولین کمپانی Symantec به نام Ritesh Chopra، “آسیب پذیری جدید اندروید Stagefright نام داشت. این آسیب پذیری ها به این گونه برای کاربر ایجاد مزاحمت می کردند که کاربر اندروید در اکثر موارد برای دیدن پیام ها مجبورند این پیام ها را باز کنند و به همین دلیل قربانی حملات از راه دور هکر ها می شوند. نقص های موتور پخش فایل های رسانه ای گوگل بر مولفه ای از اندروید که تحت عنوان Stagefright شناخته شده، اثر گذاشته است، که این موتور وظیفه پخش فایل های چندرسانه ای را بر عهده دارد. اگر هکری بتواند هرگونه اطلاعات اضافی در مورد این آسیب پذیری ها داشته باشد می تواند از آنها استفاده کرده و در هک کردن آسان دستگاه های شما کار سختی نداشته باشد. از این طریق هکر قادر خواهد بود بدافزار را بر روی دستگاه شما نصب کند و اطلاعاتی را که در حیطه مجاز برای Stagefright قابل دسترسی هستند، از شما بدزدد.”
ریسک های دانلود نرم افزارها از app store ها
اخیراً، تمرکز کمپانی ها از کمیت به کیفیت تغییر کرده است تا بتوانند برای کابران دستگاه های بهتری را تولید کنند. در حالی که استفاده از نرم افزارهای موبایل برای کاربران حرفه ای امری ضروری است، استفاده این کاربران باید همراه احتیاط جدی همراه باشد. در سال ۲۰۱۴، ISTR.20 به این موضوع پی برد که نرم افزارهای grayware که در طراحی خود شبیه به بدافزار نیستند اما برای کاربران مزاحمت ایجاد کرده و کارهای مضری را بر روی کاربر انجام می دهند، مثلاً این نرم افزارها در ۳۶ درصد ار موارد رفتار کاربران را دنبال کرده و این کار را غیرقانونی و بدون اجازه کاربر انجام می دهند.
ما بارها و بارها مشاهده کرده ایم که بخش قابل ملاحضه ای از برنامه نویسان نرم افزارهای موبایل در مرحله امنیت اطلاعات، کارهای خوبی را انجام نمی دهند. در یک تحقیق که توسط کمپانی Symantec بر روی نرم افزارهای مشهور تناسب اندام و سلامت صورت گرفت، نشان داده شد که بسیاری از نرم افزارهای موبایل با امنیت کامل از اطلاعات محرمانه کاربران محافظت نمی کنند و در واقع نمی توانند امنیت دستگاه یا کاربر و حریم خصوصی را به روش های مختلف، تضمین کنند. Ritesh Chopra گفت: “بسیاری از نرم افزارهای موبایل ممکن بدون توجه به این مسئله، اطلاعات خصوصی افراد را لو دهند زیرا این نقص به نحوه عملکرد این نرم افزارها بر می گردد. نرم افزارهای موبایل همچنین می توانند آسیب پذیری های مخرب را با دیگر دستگاه ها به اشتراک بگذارند که همین امر به هکر اجازه می دهد که اطلاعات را بدزدد و کارهای بدافزاری دیگری را هم به اجرا درآورد”.
ریسک های دیگری که برای امنیت وجود دارد شاید شامل فعالیت هایی از قبیل دسترسی به سرویس های نرخ حق بیمه، ارزهای مجازی، کلاهبرداری و دیگر ویژگی های غیرقانونی باشد.
بنابراین، با این وجود که نرم افزارها ابزار خوب و سرگرم کننده ای هستند، و بازدهی شما را بالا برده و زندگی شما را آسان تر می کنند، برنامه های “Rogue” هم دارای ریسک های قابل ملاحضه ای هستند.
چگونه در برابر گوشی خود در برابر تهدیدها مراقبت کنیم؟
با افزایش شهرت و همه گیری گوشی های هوشمند و تبلت ها، هکرها به شدت رو به هک کردن دستگاه های موبایل آورده اند و هک کردن دستگاه های موبایل قاعدتاً در مقایسه با لپ تاپ ها کار آسان تری است. ما مواردی را مشاهده کرده ایم که پیش از مورد حمله قرار گرفتن توسط هکرها اقدامات لازم را انجام نداده اند و عواقب تاسف بار و گرانبهایی را برای آنها در پی داشته است، پس بهتر است که ما از اشتباهات گذشته خود درس بگیریم و این اقدامات را جدی بگیریم.
در اینجا چند عدد از ترفندها که توسط معان رئیس کل کمپانی ManageEngine آقای Sridhar lyengar مطرح شده است که کاربران می توانند برای محافظت از دستگاه های خود از آن ها استفاده کنند:
محفظه دار کردن موبایل: اطلاعات شرکت ها در کانتینرهای رمزگذاری شده و امنی نگهداری می شوند، در حالی که فضای خصوصی کابران حرفه ای بدون هیچ سد یا مانعی می باشد و این همان جایی است که کانتینر کردن اطلاعات ضرورت دارد. سرمایه گذاری شرکت های فناوری اطلاعات برای به دست آوردن کنترل کامل بر روی این کانتینرها، می باشد و قصد دارند نرم افزارها را به گونه ای طراحی کنند که بتوانند نظارتی هم بر جریان اطلاعات داشته باشند. این یکی از کارهای مهم در امنیت برنامه های موبایل، مخصوصاً در محیط های BYOD و COPE است.
رمزگذاری های دستگاه: در بخش های صنعتی مانند قانون، سلامت، و دولت به این دلیل که دارای اطلاعات فوق سری در خود هستند، رمزگذاری اطلاعات نقش عمده و مهمی را ایفا می کند. این روش برای امنیتی کردن اطلاعات هنوز هم مثل همیشه مهم است و باعث بی استفاده شدن گوشی همراه برای هکرها و دزدها می شود و این افراد نمی توانند به هیچ وجه از اطلاعات موجود سوء استفاده کنند.
پاک کردن انتخابی/ قفل از راه دور: این گزینه ها برای شرکت هایی که از برنامه های BYOD استفاده می کنند مناسب هستند. پاک کن انتخابی (Selective Wipe) را برای پاک کردن اطلاعات یک سازمان از روی دستگاه شخصی کارمندانی که قصد ترک کردن این سازمان را دارند، استفاده می شود. قفل از راه دور (Remote Lock) را زمانی استفاده می کنیم که کارمند احساس کند گوشی خود را گم کرده است و بلافاصله این گزینه را فعال می کنیم تا از دزدیده شدن اطلاعات موجود در این دستگاه جلوگیری کرده باشیم.
آگاهی/ آموزش: بسیاری از کارهایی که در زمینه امنیت اطلاعات انجام شده مربوط به ارتباط بین آگاهی با دستگاه های کاربران حرفه ای می باشد. این کارها برای آموزش دادن به کاربران جهت استفاده از سرویس های تشخیص هویت مانند یک پسوورد قوی، قرار دادن PIN و برپا کردن VPN هایی برای دسترسی به اطلاعات سازمان، استفاده می شود و در بحث امنیت دستگاه های موبایل و جلوگیری از نفوذ هکرها به داخل آن، از اهمیت بالایی برخودار است.
نتیجه نهایی:
امنیت باید نکته کلیدی تمرکز برای برنامه نویسان در زمان ساختن و طراحی برنامه ها و سیستم عامل های جدید باشد. اگر برنامه نویسی بتواند این ویژگی را به خوبی در کارهای خود رعایت و طراحی کند، قطعاً از شهرت بالایی برخوردار خواهد شد و محصول او با حجم عمده ای به فروش خواهد رسید، در ضمن این برنامه نویس باید مواظب باشد که الگوریتمی که در ساخت نرم افزار یا سیستم عامل به کار می برد، قوانین اجتماعی را نقض نکند.
از آنجا که هر کاری دارای نرم افزار مختص خود است، مدیران امنیتی ملزم می شوند تا تخمین دقیق و کاملی را از ریسک های امنیتی خود داشته باشند و آینده آنها به این میزان ریسک بستگی دارد.
۱۰ ترفند برای امن تر کردن گوشی هوشمند شما
گوشی های هوشمند تبدیل به مبدأ زندگی شخصی و حرفه ای ما شده اند زیرا وظیفه نگهداری حساب های کاربری شبکه های اجتماعی ما، انتقال فایل های ما، اسناد مهم، ایمیل ها، عکس ها، پیام ها و … ما را بر عهده دارند. نحوه امن کردن همه این اطلاعات را یاد بگیرید.
اگر شما گوشی خود را در جای نامناسبی قرار دهید یا اینکه هک شود یا به وسیله فردی دزدیده شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ امن کردن دستگاه هوشمند شما باید اولین اولویت شما باشد. اگر شما از ترفند های امنیتی که ما در این مقاله مطرح می کنیم پیروی کنید و آنها را اجرا کنید، اندروید – شما بسیار امن تر و قابل اعتماد تر از قبل خواهد شد.
۱- نرم افزارهایی از منابع ناشناخته (unknown sources)
نصب برنامه هایی که از منابع ناشناخته هستند به جای برنامه های رسمی موجود در Google Play بر روی یک گوشی یا تبلت اندرویدی، آسان ترین و ساده ترین راه برای آلوده کردن گوشی شما به یک یا چند بدافزار است. پس، دانلود نرم افزارها از منابع ناشناخته را غیرفعال کنید، برای انجام این کار به منوی Settings در دستگاه خود رفته و گزینه installing ‘unofficial’ apps را غیرفعال کنید.
۲- تمام پسوردهای خود را ذخیره نکنید
یادآوری همه پسوردهایی که برای سرویس های آنلاین و سایت های مختلفی قرار داده اید کار سختی است و اکثر اوقات افراد این پسوردها را در دستگاه های خود ذخیره می کنند. اما اگر فردی به دستگاه شما دسترسی داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ اول از هر چیز، از ذخیره کردن همه پسوردهای مهم در دستگاه خود خصوصاً پسوردهای مربوط به نرم افزارهای بانکداری یا پرداخت، خودداری کنید. شما در بازار نرم افزارها شاهد برنامه های پسوردگذاری مانند Keepass2، Android Password Safe، Norton Identity Safe Password، RoboForm و LastPass Password Manager Premium هستیم که می توانند پسوردهای شما در محیطی امن ذخیره کنند.
۳- برنامه های خود را قفل کنید
App Locker دارای یک لایه دوم امنیتی برای دستگاه شما می باشد مخصوصاً اگر شما اطلاعات شخصی خود را در دستگاه نگهداری می کنید و نمی خواهید توسط افراد دیگری دیده شوند. شما همچنین می توانید از نرم افزار App Lock برای حفاظت از اطلاعات خود در صورت گم شدن دستگاه خود استفاده کنید. این نرم افزار رایگان است و همچنین می توانید توسط آن ایمیل ها یا file manager خود را با ترکیبی از پسوردهای pin یا pattern قفل گذاری کنید.
۴- مجوز نرم افزارها (app permissions)
قبل از این که شروع به نصب هر برنامه ای از Google Play Store کنید، یک لیست از مجوز های مورد نیاز بالا خواهد آمد و به شما می گوید که این نرم افزار، چه مجوز هایی را نیاز دارد. همیشه این مجوزها را بخوانید تا اطمینان حاصل شود که این برنامه واقعاً چه کاری را انجام می دهد. برای مثال، یک برنامه fash light نیازی به مجوز دسترسی به پیام های متنی شما ندارد.
۵- برنامه anti-virus
بدافزارها و ویروس های اندروید، قسمتی شناخته شده از دنیای شناخته شده گوشی های هوشمند می باشند و راه حل های زیادی برای مبارزه با آنها وجود دارند. اکثر کمپانی های بزرگ آنتی ویروس دارای برنامه anti-malware برای اندروید هستند، از جمله این کمپانی ها Kaspersky، AVG، Avast و Norton هستند که همگی آنها به صورت رایگان در دسترسی کابران قرار می گیرند. این برنامه همه جنبه های Anti-theft، anti-virus، anti-spam، حفاظت اطلاعات شخصی، رمزگذاری اطلاعات، کنترل مادر، و حفاظت فایروال را در خود دارد.
۶- شبکه های وای-فای نا امن
هرگز به یک شبکه وای فای عمومی یا ناامن متصل نشوید زیرا ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهند. برخی از شبکه های وای فای که توسط هکرها مدیریت شده اند می توانند به عنوان حمله “واسطه” استفاده شوند، این همان زمانی است که تمامی اطلاعاتی که وارد دستگاه می شوند توسط یک نفر سوم یعنی هکر ردیابی و مشاهده می شود و این اطلاعات شامل جزئیات و پسوردهای شخصی شما می باشد، مثلاً اطلاعات کارت اعتباری شما از این قبیل اطلاعات شخصی است. در صورتی که شما از شبکه های وای فای ناشناخته تحت شرایط خاصی استفاده می کنید، می توانید از نرم افزارهایی مانند Hideninj VPN برای اتصال استفاده کنید.
۷- یک برنامه Remote Wipe/Lock نصب کنید
شما می توانید با استفاده از برنامه های آنتی ویروس و رمزگذاری از گوشی هوشمند خود در برابر هک شدن حفاظت کنید، و در صورت گم شدن گوشی شما، این برنامه ها می توانند همچنین تمامی اطلاعات شما را پاک کرده یا قفل کنند. برنامه هایی در Google Play وجود دارند که دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهند، و هم از طریق متن و هم دستور از طرف یک رابط وب، کارها را انجام می دهند. برنامه های Remote Wipe و Remote Lock از جمله Cerberus و Avast Mobile Security می باشند.
۸- آپدیت های امنیتی
اندروید، یک سیستم عامل سر باز است و سازندگان گوشی های هوشمند، این سیستم عامل را به گونه ای خصوصی سازی کرده اند که بتوانند در کنار امنیت، عملکرد مطلوبی را در گوشی خود داشته باشند. اگر بر روی گوشی خود از این سیستم عامل استفاده کرده باشید خواهید دید که این سیستم عامل همیشه به شما توصیه می کند که آن را آپدیت کنید، این آپدیت ها شامل بسیاری از مولفه های کلیدی برای بهبود بخشیدن به عملکرد این سیستم عامل برای شما می باشد، همان گونه در کنار این اقدامات عملکردی، امنیت گوشی شما را هم به آخرین نسخه موجود بهبود می بخشند.
۹- حساب کاربری چند کاربره
سیستم عامل اندروید برای شما گزینه ای را قرار داده است که از این طریق می توانید حساب های کاربری چندگانه را بسازید. اگر شما دارای یک تبلت اندروید و می خواهید آن را برای استفاده در اختیار خواهر یا برادر خود، همسر، یا فرزندان خود قرار دهید می توانید از این حساب های کاربری چندگانه استفاده کنید که به شما کمک خواهد کرد که از محیط خصوصی خود مراقبت کنید. علاوه بر حساب های شخصی، شما می توانید یک حساب دیگر به صورت عمومی (general account) برای هر فرد دیگری که می خواهد از دستگاه شما استفاده کند، بسازید. این گزینه در قسمت Settings>Users قرار دارد.
۱۰- از لینک های کوتاه یا ناشناخته اجتناب کنید
مواظب لینک های مصنوعی یا خطرناکی که ممکن است از طریق ایمیل، پیام یا در حال چک کردن حساب های شبکه اجتماعی خود دریافت کنید، باشید. بسیاری از هکرها وجود دارند که از یک صفحه یک کپی می سازند و ایمیل هایی را که محتوای آنها حملات فیشینگ نام دارد به صورت تصادفی برای هر فردی که بر روی این لینک ها کلیک کند، ارسال می کند و سعی می کنند که صفحه لاگین شما را در سایت هایی از نوع PayPal است، پیدا کنند و از این طریق پسورد های شما را بدزدند. هرگز بر روی این چنین لینک هایی کلیک نکنید، مگر این که از ارسال کننده این ایمیل ها اطمینان کامل داشته باشید.
نصب دو سیستم عامل از نوع لینوکس و ویندوز ۷ بر روی یک دستگاه
آیا دوست دارید که از هر دو غول سیستم عامل، بهترین آنها را در سیستم خود داشته باشید؟ در این جا نحوه نصب هردو سیستم عامل ClearOS و Windows 7 در یک محیط دارای دو بوت، نشان داده خواهد شد.
ClearOS یک سیستم عامل است که از آن برای سرور، شبکه، و سیستم های gateway استفاده می کنند. این سیستم عامل برای منازل، تجارت های کوچک تا متوسط و محیط های جدا از هم طراحی شده است. این سیستم عامل تحت عنوان نسل جدید سرور برای تجارت های کوچک هم شناخته شده است، در حالی که عملکرد شبکه و دروازه های لازم می باشد. این سیستم عامل بر پایه CentOS کار می کند که در اکثر موارد با سیستم عامل های لینوکس سازگاری دارد. به عنوان یک پیش شرط، شما باید یک فایل image به صورت bootable از ClearOS و یک درایو اضافی یا یک پارتیشن خالی را برای نصب ویندوز داشته باشید.
ساختن یک پارتیشن برای ClearOS در Windows 7
گام ۱: اگر شما دارای یک درایو هستید و می خواهید این فضا را اصلاح کنید تا برای ClearOS بر روی دیسک درایو مناسب شود، بر روی My Computer کلیک راست کرده و مسیر Manage>Disk Management را انتخاب کرده تا یک تصویر گرافیکی را از دیسک درایوهای موجود در سیستم شما به شما نشان دهد.
گام ۲: بر روی پارتیشنی که می خواهید حجم آن را کم کنید کلیک راست کرده و Shrink Volume را انتخاب کنید. این ابزار بیشترین مقداری را که درایو موردنظر امکان کاهش حجم بدون از دست دادن اطلاعات موجود در آن، دارد را نشان می دهد (این فرآیند بسته حجم کلی درایو شما ممکن است چندین دقیقه به طول بیانجامد). زمانی که این آنالیز کامل شد، یک صفحه شبیه به شکل بعدی ظاهر خواهد شد.
گام ۳: شما می توانید به صورت دستی تنظیم کنید که به چه میزان از حجم درایو را می توانید کاهش دهید. در این شکل، ما ۸۰GB از حجم درایو را برای نصب ClearOS خرد کردیم. اکنون سیستم را restart کنید و از قسمت boot آن را با ClearOS DVD اجرا کنید.
نصب ClearOS
گام ۱: سیستم خود را با ClearOS bootable DVD با استفاده از منوی بوت سیستم خود اجرا کنید (در این منو دکمه F12 یا F11 را بزنید) و DVD drive خود را انتخاب کنید. شما گزینه های مختلفی را برای نصب ClearOS مشاهده خواهید کرد. این گزینه را انتخاب کنید: همانگونه که در تصویر پایین نشان داده شده است یک سیستم را نصب کرده یا اینکه یک سیستم موجود را ارتقا دهید.
گام ۲: اگر می خواهید به جای آدرس آی پی DHCP از آدرس آی پی static استفاده کنید، می توانید تنظیمات شبکه را به صورت دستی پیکربندی کنید.
گام ۳: اکنون، حالت نصب بر روی هارد درایو را انتخاب کنید. پنجمین گزینه را انتخاب نمایید: یعنی گزینه Create Custom Layout را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.
گام ۴: پارتیشینی را که در ویندوز خود برای ClearOS ایجاد کرده اید، انتخاب کنید. در تصویری که قرار داده ایم می توانید میزان فضای آزاد ۸۰ گیگابایت را که در گام ۱ ساخته شد، مشاهده کنید.
گام ۵: حال بر روی پارتیشن آزاد دوبار کلیک کنید و صفحه ای بالا خواهد آمد که به آن طریق می توانید یک پارتیشن اضافی را ایجاد کنید. پارتیشن Swap (جانشین) را با حجم ۲GB ایجاد کنید.
گام ۶: بعد از این که پارتیشن Swap ار ایجاد کردید، دوباره بر روی فضای خالی دوبار کلیک کرده و یک پارتیشن boot به حجم ۲۰۰MB همان گونه که در تصویر نشان داده شده است، ایجاد کنید.
گام ۷: زمانی که شما پارتیشن های Swap و Boot را ساختید، سپس بقیه فضای موجود را در root جمع آوری کنید. برای انجام این کار، فضای خالی را انتخاب کرده و بر روی گزینه Create کلیک کنید. گزینه Standard Volume را انتخاب کنید. یک پنجره بالا خواهد آمد که شما باید در آن از یک لیست به صورت آبشاری گزینه Mount point to/from را انتخاب کرده و از گزینه Additional size، سومین گزینه یعنی Fixed to maximum allowable size را انتخاب کنید.
گام ۸: اگر تمامی پارتیشن های مورد نیاز را با موفقیت ساختید، بر روی Next کلیک کنید تا صفحه ای را ببینید که از شما می پرسد کدام سیستم عامل را در لیست سیستم عامل های این کامپیوتر قرار دهد. همان گونه که هست آن را رها کنید و بر روی Next کلیک کنید.
گام ۹: زمانی که فرآیند نصب تمام شد، سیستم خود را restart کنید. از شما خواسته خواهد شد که هر دکمه ای را برای دیدن گزینه های دیگر بوت فشار دهید. حال یک دکمه ای را فشار دهید تا دو گزینه رو به روی شما قرار گیرد- ClearOS و other. گزینه مربوط به other options همان سیستم عامل Windows 7 می باشد. تمامی این گام ها برای زمانی هم که می خواهید هر نسخه ای از سیستم عامل لینوکس را در کنار هر نسخه ای از ویندوز از جمله ۷، ۸ و ۱۰ استفاده کنید، کاربرد دارند.
۸ شکل رایگان ساخت پلاگین های وردپرس
اشکالی که به خوبی طراحی شده اند همیشه نقش قابل توجهی را در هر وب سایتی بازی می کنند. پس این پلاگین های رایگان را در وب سایت خود استفاده کنید تا بازخوردهای زیبای آن ها را در قالب های متن، ایمیل، URL، متن پاراگراف، رادیو، چک باکس، منوی آبشاری و … دریافت کنید.
فرم های جاذبه ای Gravity Forms
فرم های Gravity دارای حالت نمایش بصری هستند که به شما کمک می کنند تا اشکال زیبایی را به صورت سریع و در چند دقیقه بسازید. از ویژگی های دیگر این فرم ها، قسمت های استاندارد و پیشرفته آن است، که می تواند ورودی را محدود کرده و برای آن برنامه ریزی کند.
ویژگی ها: Muli-Page Forms (فرم های چندصفحه ای)، Form Fields (فرم های بخش بندی)، Conditional Logic (منطق شرطی)، Order Forms (فرم های ترتیبی)، Entry Management (مدیریت ورود)، Notifications (اعلان ها)، Customization (خصوصی سازی) و…
فرم Contact Form 7
این شکل از پلاگین ها دارای تمامی ویژگی های استاندارد مورد نیاز برای ساختن اشکال کامل و عالی مانند CAPTCHA، Ajax-powered submitting، Akismet spam filtering و …می باشد. این سازنده شکل می تواند برای ساخت صفحات چندگانه، که به شدت قابل خصوصی سازی هستند، نیز مورد استفاده قرار گیرد.
ویژگی ها: Akismet spam filtering، Ajax-powered submitting، CAPTCHA، پلاگین اضافی در دسترس برای بالا بردن عملکرد پلاگین ها، که این پلاگین های اضافی شامل Flamingo، Postman، Bogo و Contact Form 7 می باشند.
فرم های نیرومند Formidable Forms
این فرم به شما اجازه می دهد تا رابطی را بسازید که در آن به راحتی می توان از Drag و Drop کردن فایل ها استفاده کرد. بهترین چیزی که دارد این است که نسخه رایگان آن به شما اجازه می دهد تا چندین فرم را با بسیاری از ویژگی هایی مانند گزینه های مربوط به صفحه بندی و شکل، فیلدهای مربوط به آنتی اسپم، خصوصی سازی کردن فیلدها، فیلدهای با قابلیت استفاده مجدد، گزینه های وارد کردن و صادر کردن، بسازید.
ویژگی ها: فرم ها را برای شما با هفت نوع می سازد: متن، ایمیل، URL، متن های پاراگرافی، رادیو، چک باکس، و منوهای آبشاری.
می توانید با استفاده از این فرم، از قالب های موجود هم فرم جدید تولید کنید یا این که این قالب ها را به فرم خود اضافه کنید.
تمامی اعلان های مربوط به ایمیل، از جمله پاسخ گوی خودکار را به ارسال کننده فرم ها، می فرستد.
با استفاده از استایل بصری این فرم، می توانید یک قالب ساده را طراحی کنید.
می توانید از XML ها import و export انجام دهید.
می توانید کدهای کوتاهی را مناسب با رابط کاربری و سلیقه خودتان، به وسیله این فرم تولید کنید.
فرم های Ninja
با استفاده از فرم های Ninja، نیازی به سروکار داشتن با کدها و سروکله زدن با محدودیت ها نخواهید داشت. با این فرم می توانید چندین فرم را برای وب سایت خود طراحی کنید. ویژگی های اضافی آن شامل گزینه های شکلی و صفحه بندی، فیلدهای آنتی اسپم، فیلدهایی با قابلیت خصوصی سازی شدن، فیلدهایی با قابلیت استفاده مجدد، گزینه های import و export در این فرم موجود هستند.
ویژگی ها: برای تعداد فرم ها، فیلدها، ایمیل ها، کارها، یا ارسال ها، هیچ محدودیتی وجود ندارد.
ماسک هایی برای محدود کردن ورودی ها توسط کاربران، برای شما موجود هستند و می توانید چیزهایی مانند شماره های تلفن، واحد پولی، و تاریخ را از دید بقیه مخفی کنید.
برای ارسالی ها توسط کابران گزینه هایی نظیر مدیریت، ویرایش، و صادرکردن وجود دارد.
فیلدهای مورد علاقه (Favourite) و import و export نیز برای شما موجودند.
JetPack
JetPack سایت های وردپرس شما را با آمارهای بازدیدکنندگان، سرویس های امنیتی، بالا بردن سرعت عکس ها، و … ارتقا می دهد. فرم contact که از همین پلاگین تهیه شده است فقط برخی از فیلدهای پابه ای را پشتیبانی می کند و این فیلدها شامل دکمه های drop، نام، ادرس ایمیل و چک باکس ها می باشند.
ویژگی ها: مدیریت مرکزی سایت
رشد ترافیک
امنیت و عملکرد
ارتقای شکل ظاهری
فرم contact
فرم سریع و امن Fast Secure Contact Form
فرم Fast Secure Contact Form می تواند فرم های زیبایی را برای وردپرس شما، در عرض چند دقیقه بسازد. پلاگین آن نیز به شما کمک می کند تا ایمیل های تاییدی را تنظیم کنید و با استفاده از Akismet Spam Plugin در برابر اسپم ها از وب سایت خود مراقبت کنید.
ویژگی ها: رابط کاربری جدید با تب های مختلف
فیلد های جدیدی که می توانید آن ها را با استفاده از ویژگی Drag-and-Drop بر حسب سلیقه خود مرتب کنید
فرم ها را می توان به راحتی اضافه، پاک، عنوان گذاری و ویرایش کرد و در حالت نمایش قرار داد. به هر اندازه که می خواهید از این فرم ها اضافه کنید.
دارای فیلدهای استاندارد مانند Name، Email، Subject، Message، می باشد. و هرکدام از این فیلدهای استاندارد را می توانید غیرفعال کنید.
فیلدها به آسانی اضافه، پاک و مرتب سازی می شوند
می توانید فیلدهای اضافی را از هر نوعی اضافه کنید: متن، ناحیه متنی، چک باکس، چک باکس چندگانه، رادیو، انتخاب، انتخاب های چندگانه، الصاق ها، تاریخ، زمان، مخفی، پسورد، و … را به راحتی می توان به این فیلدها اضافه کرد.
GuiForm
این پلاگین تابعی از نوع drag and drop را برای ساختن فرم ها برای شما فراهم می سازد. این فرم هایی که توسط این پلاگین ساخته می شوند بسیار سریع العمل و دارای قابلیت خصوصی سازی کردن با استفاده از گزینه های مختلف موجود در این پلاگین هستند. این پلاگین همچنین دارای این قابلیت است که تغییر را در اعلان های ایمیل شما و دیگر گزینه ها پشتیبانی کرده و می تواند فرم شما را خصوصی سازی کند.
ویژگی ها: WYSIWYG- what you see id what you get یعنی در این پلاگین هرچه را که می بینید می توانید به دست آورید.
سازنده فرم تعامل پذیری است
Ajax- فرم خود را بدون اینکه صفحه را load کنید بسازید.
چندین فرم را در یک صفحه بسازید
هیچ تداخلی بین کدهای CSS و تم های موجود در صفحات وجود ندارد
فرم های ورودی را می توانید مدیریت کنید
فرم های سریع العمل و کارایی را ارائه می کند.
Contact Form
پلاگین contact form به شما اجازه می دهد تا فرم های خوب و مطلوبی را بسازید، که در تمامی اندازه های صفحه نمایش و دستگاه های موبایل، عالی به نظر می رسند. همچنین می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، فرم خود را با یک صفحه وب یکپارچه کنید یا یک پست را در سایت خود قرار دهید.
ویژگی ها: استفاده آسان، حتی برای تازه کارها
فرم های سریع العمل contact آن در تمامی اندازه های صفحه نمایش عمل می کند.
فیلدهای اضافی از قبیل Add or Remove به راحتی عمل می کنند و هر contact form دلخواه خود را می توانید عنوان گذاری کنید.
می توانید تعیین کنید که کدام یک از این فیلدهای استاندارد مورد نیاز باشند و کدام یک نباشند
آدرس ایمیل پیش فرض یا ایمیل فرعی خود را تعیین کنید تا اعلان های مربوط به ایمیل را دریافت کنید
اطلاعات اضافی را در مورد ارسال کننده خود، با سلیقه خود انتخاب کنید
contact form خود را به تمامی زبان ها، با استفاده از خصوصی سازی قسمت زبان این پلاگین، به راحتی ترجمه کنید.
۷ ابزار یادگیری الکترونیکی رایگان
دوره های برگزار شده توسط مدرسان حرفه ای همراه با کوییزها، تحقیقات، تعامل ها، و… با استفاده از ابزارهای رایگان یادگیری
۱- AuthorPOINT Lite
AuthorPOINT Lite یک ابزار تجاری است که با استفاده از تبدیل پاورپوینت به فلش با یک پلاگین پاورپوینت، یادگیری الکترونیکی را برقرار می کند و به سرعت و به آسانی ارائه های پاورپوینت را به FlashauthorPoint Lite تبدیل می کند. استفاده از آن راحت است، و عملکرد آن سریع، دقیق است و با کیفیت بالایی فایل های پاورپوینت (.ppt، .pps، .pptx، .ppsx) را تبدیل می کند.
۲- CourseLab
یک ابزار یادگیری الکترونیکی قوی است که محیطی را تحت عنوان “آنچه را که می بینید، همان را به دست می آورید” برای شما فراهم می کند تا بتوانید به این طریق راه حل های پویای یادگیری را اجرا کنید. این ابزار برای ساختن محتوای باکیفیت و فعال کاربرد دارد. این ابزار را می توان برای استفاده در ابتکار عمل هایی که شامل تمرین فنی، تمرین مهارت های نرم و مجوز برای صدور مدارک، به کار گرفت.
۳- GLO Maker
GLO Maker (Generating Learning Objects) یک ابزار برای ساخت تجربه های یادگیری تعاملی و سرشار می باشد. این ابزار به ما اجازه گسترش دستگاه های موبایل است. این نرم افزار عمدتاً با هدف طراحی دوره های آموزشی یادگیری الکترونیکی ساخته شده است.
۴- iSpring
این یک کیت ابزار یادگیری درسی سریع است که توسط کمپانی iSpring تولید شده است و هدف آن گسترش دوره های حرفه ای یادگیری الکترونیکی در قالب فایل های پاورپوینت به همراه کوییزها، تحقیقات، و تعامل ها، می باشد. iSpring یک ابزار قدرتمند یادگیری الکترونیکی است، این ابزار رایگان است و برای استفاده در قالب فایل های پاورپوینت مناسب است.
۵- LAMS
Learning Activity Management System یک ابزار سر باز رایگان برای ساخت و ارائه فعالیت های یادگیری آنلاین به کابران است. این ابزار دارای مدرسان حرفه ای با محیطی فوق العاده و مبتکرانه و البته بصری برای کابران خود است. و دوره های آموزشی را با برنامه ای منظم انجام می دهد.
۶- SmartBuilder
این ابزار، گسترش فرآیند مدیریت محتوا و ویژگی های همکاری را که باعث می شوند تیم شما به صورت موثر تری در کنار هم کار کند، به سادگی فراهم می کند. این ابزار دارای محیطی شی گونه برای خلق دوره های مبتکرانه و مستقیم است.
۷- Atutor
Atutor برای زمینه های مختلفی از جمله مدیریت دوره های آنلاین، توسعه مهارت های معلمان به صورت پیوسته، توسعه شغلی، و تحقیقات آکادمیک استفاده می شود. هدف این ابزار در مرحله اول بازار آموزشی است و دارای زمینه های مرسوم و ارائه محتوای خود به صورت وب و با استفاده از اینترنت است.
۵ سیستم عامل برای Internet Of Things
Internet of things (سیستمی شامل ابزارهای محاسباتی، ماشین های دیجیتالی، اشیاء، حیوانات یا افراد است که با هم مرتبط هستند، که این سیستم قادر است از طریق شبکه اطلاعات را بدون نیاز به ارتباط انسان با انسان یا انسان با کامپیوتر، رد و بدل کند)
در اینجا لیستی از ۵ سیستم عامل سر بازی را که برای پشتیبانی از حسگرهای شبکه، دستگاه های کم مصرف بی سیم، سیستم های نظارت سودمندی، و… به کار گرفته می شود، به شما معرفی می کنیم.
۱- Contiki
این یک ابزار سر باز است که عملکرد حافظه، شبکه کردن از طریق IP، آگاهی از انرژی، بارگذاری ماژول های پویا، و پشتیبانی از دامنه وسیعی از سخت افزارها را بالا برده و باعث کارایی بیشتری آن ها می شود. Contiki همچنین برای سیستم های روشنایی خیابانی، نظارت بر صداها برای شهرهای کوچک، سیستم های نظارت بر تابش، و سیستم های هشدار دهنده هم استفاده می شود. این سیستم عامل با استفاده از رد و بدل کردن به بسیاری از اعمال پیشگیرانه نیز کمک می کند.
۲- FreeRTOS
این سیستم عامل یک سیستم عامل قابل مقیاس بندی است که به خصوص برای سیستم های کوچک ساخته شده است. این سیستم عامل از واحد حفاظت حافظه (MPU) ARM Cortex-M3 پشتیبانی می کند. این سیستم از هردو ویژگی وظایف real-time و co-routines پشتیبانی می کند. این سیستم عامل برای کارها و مجموعه وظایف مختلف، نرم افزارها و گوشی های هوشمند، دارای روش های مختلفی است. یک گزینه بدون تیک هم برای کاربرد هایی نظیر مصرف کم برق مهیا شده است.
۳- Platformml0 Storage
Platformml0 Storage یک ابزار سازنده کدهای سیستم عاملی مشترک بین چند سیستم عامل است که با استفاده از یکپارچگی پیوسته و IDE این کدها را می سازد. این ابزار با Arduino و MBED سازگار است. این سیستم دارای یک ویژگی توسعه سیستم عامل است که از قبل در آن قرار داده شده است و متشکل از زنجیره های ابزار، خطایاب ها، آپلودکننده ها و چارچوب های کاری می باشد و تحت سیستم عامل های مشهور Mac، Windows و Linux کار می کند.
۴- Raspbian
Raspbian یک سیستم عامل رایگان است که بر پایه Debian کار می کند و برای سخت افزارهای Raspberry Pi ساخته شده است. این یک نرم افزار از پیش ساخته شده است و دارای شکل خیلی خوبی در نصب است. این سیستم عامل دارای ویژگی های امنیتی خوب، شبکه بندی عالی و توانایی دسترسی به هزاران برنامه رایگان و واحدهایی به نام بسته ها، که به راحتی قابل نصب هستند، می باشد.
۵- TinyOS
TinyOS یک محیط اجرایی است که برای استفاده در حسگرهای شبکه طراحی شده است. این سیستم عامل برای استفاده برای کار با دستگاه های بی سیم کم مصرف، مانند آنهایی که در Internet of Things مطرح شد، به کار برده می شود. TinyOS از شبکه کردن و اجرا در مصرف کم برق پشتیبانی می کند. این سیستم عامل میزان حجم ذخیره سازی را کاهش داده است تا از مصرف کم برق اطمینان حاصل کند. TinyOS به ما اجازه می دهد که از برنامه های بسیار کارا استفاده کنیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text