img

حذف یک گره از SQL Server Failover Cluster

/
/
/

مشگل:
باید یکی از گره‌های کلاستر SQL Server را از پیکربندی failover cluster حذف کنم. لطفاً فرایند گام به گام انجام این کار را توضیح دهید؟
راه حل:
failover cluster ویندوز، یک گروه از سرورها هستند که با یکدیگر کار می‌کنند تا قابلیت دسترسی بالا به اپلیکیشن‌ها را حفظ نمایند. واحد اصلی کلاستر یک کامپیوتر است به نام “گره” یا “node” . حالا فرض کنید که باید یک گره را از پیکربندی failover cluster حذف کنید. روند کار به چه صورت است؟
برای انجام این کار، SQL Server setup را در گره‌ای که قرار است از SQL Server failover cluster حذف کنید، اجرا نمایید. تب “Maintenance” را در کادر سمت چپ انتخاب کنید و کار حذف گره را از SQL Server failover cluster ادامه دهید. مراحل زیر را دنبال نمایید.
حذف گره از SQL Server failover cluster
مرحل ۱:
ما یک کلاستر دوگره‌ای مبتنی بر سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۲R2 داریم که در آن SQL Server 2014 نصب شده است. ما هر دو گره را با استفاده از DMV sys.dm_os_cluster_nodes در SQL Server بررسی خواهیم کرد طوریکه از مقایسه نتایج اولیه با نتایج آخر این پرس و جو مطمئن شویم که گره واقعاً حذف شده است.

می‌توانید هر دو گره را در تصویر بالا ببینید؛ پس کار ما حذف کردن SQL-NODE2 از این پیکربندی failover cluster است. برای این کار، setup SQL Server را در سروری که حذف گره SQL Server در آنجا انجام می‌گیرد، کپی کنید. به محل فایل setup.exe بروید، روی setup.exe راست کلیک کرده و “Run as administrator” را انتخاب نمایید همان طور که در تصویر زیر می‌بینید.

مرحله ۲:
پنجره SQL Server Installation Center در صفحه شما ظاهر خواهد شد تا بتوانید به کار حذف گره ادامه دهید. حال روی گزینه “Maintenance” در کادر سمت چپ کلیک کنید، همانگونه که در شکل زیر می بینید.

مرحله ۳:
وقتی در کادر سمت چپ روی “Maintenance” کلیک می‌کنید، چندین گزینه مربوط به این تب در کادر سمت راست ظاهر می‌شوند. روی لینک “Remove node from a SQL Server failover cluster” در سمت راست کادر کلیک کنید. setup با نمایش این پنجره از شما می‌خواهد منتظر بمانید.

مرحله ۴:
پنجره Remove a Failover Cluster Node ظاهر می‌شود و Global Rules را برای این پیکربندی بررسی می‌نماید. همانطور که می‌بینید تمام قوانین اجباری تصویب شده‌اند. حال روی “Next” کلیک کنید تا کار ادامه پیدا کند.

مرحله ۵:
وقتی روی دکمه “Next” کلیک می‌کنید، مرحله “Remove Node Rules” مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تمام قوانین تصویب(passed) شده‌اند، بنابراین می‌توانیم همانند تصویر زیر به مرحله بعدی برویم. اگر قانونی رد (fail) شد، پیشنهاد می‌شود که آن قوانین را از ابتدا اصلاح کنید و بعد به کار حذف گره ادامه دهید.

مرحله ۶:
از آنجایی که تمام قوانین در پنجره بالا با موفقیت تصویب شده‌اند، روی دکمه “Next” کلیک کنید. پنجره بعدی صفحه Cluster Node Configuration است. لازم نیست کاری انجام دهید. این پنجره به شکل خودکار اطلاعات پیکربندی گره را همانند نام SQL Server Instance، نام شبکه SQL Server ، نام گره‌ها و ویژگی‌هایی که برای این کلاستر نصب شده‌اند را در کادر سمت راست نمایش می‌دهد. کافیست اطلاعات را تایید کنید و سپس برای ادامه کار روی دکمه “Next” کلیک نمایید.

مرحله ۷:
پنجره بعدی Cluster Network Configuration است که پیکربندی شبکه failover cluster را تایید می‌کند. آدرس IP مجازی مربوط به SQL Server failover cluster در ستون “Address” به همراه آدرس ماسک زیرشبکه (subnet mask) و نام شبکه عنوان شده است. لازم نیست در اینجا کاری انجام دهید، فقط اطلاعات failover cluster را تایید کنید و روی “Next” کلیک نمایید.

مرحله ۸:
وقتی روی دکمه “Next” کلیک می‌کنید، پنجره نهایی ظاهر می‌شود تا تمام مراحل انجام شده را تایید نماید. از آنجایی که می‌خواهیم گره را از SQL Server failover cluster حذف کنیم، روی دکمه “Remove” که در تصویر زیر هایلایت شده کلیک می‌کنیم.

مرحله ۹:
وقتی دکمه Remove را کلیک می‌کنید، فرایند حذف گره آغاز می‌گردد و به صورت تصویر زیر به نمایش در می‌آید.

وقتی گره با موفقیت از SQL Server failover cluster حذف شد، این پنجره را می‌بینید که به شما اطلاع می‌دهد که حذف تمام مولفه‌ها و ویژگی‌ها با موفقیت صورت گرفته است. روی دکمه “Close” کلیک کنید تا پنجره setup بسته شود.

تایید حذف گره از کلاستر SQL Server
ما حذف این گره را با موفقیت پشت سر گذاشتیم. حالا همان فرمان مرحله اول را اجرا می‌کنیم، به این صورت می‌توانیم بفهمیم که آیا گره SQL-NODE2 از SQL Server failover cluster حذف شده است یا خیر.

در نهایت تنها یک گره در failover cluster وجود دارد و آن گره SQL-NODE1 است و ما تایید کردیم که گره SQL-NODE2 از SQL Server failover cluster حذف شده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text