نکته‌ها و ترفندهای اندروید مارشمالو

نکته‌ها و ترفندهای اندروید مارشمالو
تصویر
با ویژگی DO NOT DISTURB مارشمالو، کنترل نوتیفیکیش‌ها را در دست بگیرید
مارشمالو با استفاده از ویژگی به نام DO NOT DISTURB ، ویژگی‌های فعلی mute یا حالت بی‌صدای اندروید را تقویت می‌کند.
در لالی‌پاپ اندروید۵ ، گوگل ویژگی‌های جدیدی را افزود که امکان بی‌صدا کردن نوتیفیکیشن‌های ناخواسته را در زمان‌هایی مثل زمان خواب یا کار ساده‌تر می‌ساخت. اندروید مارشمالو ۶ ویژگی‌هایPriority Notifications و Downtime لالی‌پاپ را ساخت و نام جدید DO NOT DISTURB را به این ابزارهای مدیریت نوتیفیکیشن اختصاص داد. حال نگاهی می‌اندازیم به کارهایی که این ویژگی‌های بی‌صدا کننده نوتیفیکیشن‌ می‌توانند انجام دهند.
هر زمان که می‌خواهید DO NOT DISTURB را فعال نمایید
مارشمالو به شما اجازه می‌دهد هر زمان که می‌خواهید تنها با یک ضربه نوتیفیکیشن‌ها را به حالت بی‌صدا دربیاورید. notification drawer را به پایین بکشید و مجدد به سمت پایین سوییپ کنید تا به Quick Settings برسید. روی DO NOT DISTURB ضربه بزنید و سپس هشدارهایی را که می‌خواهید پس از فعال کردن ویژگی DO NOT DISTURB دریافت شوند را انتخاب نمایید. می‌توانید انتخاب کنید که نوتیفیکشن‌ها همچنان به همراه یک آلارم دریافت شوند یا اینکه نوتیفیکیشن‌ها را الویت‌بندی نمایید یا می‌توانید همه را بی صدا کنید.
در نهایت، می‌توانید انتخاب کنید که این ویژگی تا زمانیکه شما می‌خواهید فعال باشد ( تا زمانی که خودتان آن را غیرفعال نمایید) یا این که پس از یک دوره زمانی ( مثلا ۱ ساعت به طور پیش فرض) غیرفعال گردد. اگر گزینه دوم را انتخاب می‌کنید، از دکمه‌های + و – برای مدت زمان فعال بودن ویژگی DO NOT DISTURB استفاده نمایید.

تصویر۱
در اندروید ماشمالو DO NOT DISTURB را با یک سوییپ و یک ضربه فعال نمایید

نوتیفیکیشن‌های دارای الویت
لالی‌پاپ اندروید مفهوم “نوتیفیکیشن‌های دارای الویت” یا “Priority notification” را معرفی کرد. این نوتیفیکیشن‌ها در بالای صفحه نوتینفیکیشن‌ها قرار می‌گیرند و شما می‌توانید حتی زمانی که تمام نوتیفیکیشن‌های دیگر mute یا بی‌صدا هستند، برای این نوتیفیکیشن‌ها صدا بگذارید یا آن‌ها را در حالت ویبره قرار دهید.
برای انتخاب نوتیفیکیشن‌ها به عنوان نوتیفیکیشن‌های دارای الویت، به اپ تنظیمات گوشی خود بروید، سپس روی Sound and notification ضربه بزنید. بعد روی Do not disturb و Priority only allows ضربه بزنید. از این صفحه، می‌توانید انواع نوتیفیکیشن‌هایی که از جانب‌ آن‌ها هشدار دریافت می‌کنید را محدود نمایید.
ابتدا، مشخص کنید که آیا می‌خواهید نوتیفیکیشن‌های براساس ریمایندر و رویدادهای تقویم الویت‌بندی شوند.سپس گزینه‌های مربوط به نوتیفیکیشن‌های دارای الویت را برای پیام‌ها و تماس‌های تلفنی بررسی نمایید. با ضربه زدن روید “Messages” یا “Calls” الویت‌بندی خود را مشخص نمایید. وقتی این کار را انجام دادید، منوی با ۴ گزینه باز می‌شود:
– From anyone : این گزینه تمام نوتیفیشکن‌ها را بدون توجه به فرد تماس گیرنده مجاز می‌داند.
-From contacts only: با این گزینه فقط نوتیفیکشن‌هایی را دریافت می‌کنید که از سوی کسانیست که در لیست Contacts شما قرار دارند.
-From starred contacts only : با این تنظیم فقط نوتیفیکیشن‌هایی در الویت قرار می‌گیرند که به عنوان افراد مورد علاقه شما در لیست Contacts، علامت گذاری شده‌اند. برای علامت‌گذاری افراد در لیست محبوب‌ها، روی نام آن شخص ضربه بزنید و بعد روی آیکون ستاره که در بالا گوشه راست قرار دارد، ضربه بزنید.
-None : با این گزینه هیچ کدام از نوتیفیکیشن‌ها چه پیامی یا تماسی، الویت ندارند.
وقتی تنظیمات مورد نیاز خود را برای تماس‌ها یا پیام‌ها انتخاب کردید، مشخص کنید که آیا می‌خواهید نوتیفیکیشن‌هایی که از تماس‌گیرنده‌‌های تکراری دریافت می‌کنید، در الویت باشند یا خیر. برای این کار اسلایدر “Repeat callers” را روی On قرار دهید. وقتی این اسلاید روی on قرار گرفت، اگر کسی ظرف ۱۵ دقیقه دوبار با شما تماس بگیرد، یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید، بدون توجه به این که نوتیفیکشن‌های آن فرد در الویت قرار داشته باشد.

تصویر
Do Not Disturb در اندروید مارشمالو فقط با یک سوییپ و یک ضربه کار می‌کند

تصویر
با تعیین نوتیفیکیشن‌های دارای الویت می‌توانید مشخص کنید که کدام نوتیفیکیشن‌ها حتی با وجود فعال بودن Do Not Disturb دریافت شوند

تصویر
شما می‌توانید با وجود فعال بودن Do Not Disturb نوتیفیکیشن‌های پیامی یا تماسی را از سوی برخی افراد دریافت نمایید

Downtime
اگر می‌خواهید بیشتر وقت‌ها نوتیفیکشن‌ها را دریافت كنيد، اما می‌خواهید هشدارها را در زمان‌های خاصی محدود نمایید، ویژگی Downtime در خدمت شماست. به این ترتیب در زمان‌هایی که خودتان می‌خواهید هشدارها را دریافت می‌نمایید؛ گوشی شما به تمام نوتیفیکیشن‌های به صورت بی‌صدا دریافت می‌نماید.
نوتیفیکیشن‌ها منتظر شما می‌مانند تا بیدار شوید، اما گوشی شما صفحه را روشن نمی‌کند، سر و صدا ایجاد نمی‌کند یا ویبره نمی‌رود.
اگر می‌خواهید از Downtime استفاده کنید، ابتدا باید روزهای هفته و زمان‌هایی را که می‌خواهید نوتیفیکیشن‌ها بی‌صدا باشند را انتخاب نمایید. به Settings> Sounds and notification>Do not disturb>Automatic rules بروید. اندروید مارشمالو تنظیماتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید برای آخر هفته‌ها و شب‌های هفته استفاده نمایید، و گزینه از پیش تنظیم شده برای مدیریت نوتیفیکیشن‌ها در رویدادهای تقویم وجود دارد.
هر کدام از این سه گزینه را با ضربه زدن روی آن‌ها فعال نمایید- سپس سوییچ on/off را روی on قرار دهید. روزهایی (Days) که می‌خواهید این پیش تنظیم در آن‌ها اعمال شود را انتخاب نمایید، سپس زمان آغاز و زمان پایان را تنظیم نمایید. در نهایت، نوع هشدارهایی که می‌خواهید مجاز باشند را انتخاب کنید. شما می‌توانید بین Alarms only ( هشدارها می‌توانند به صدا دربیایند اما نوتیفیکیشن‌های دیگر ساکت می‌مانند)،Priority only (تنها نوتیفیکیشن‌های الویت دار مجاز هستند)، یا Total silence (که تمام نوتیفیکیشن‌های را در حالت بی‌صدا قرار می‌دهد) انتخاب کنید.
نگاهی هم به پیش تنظیم Event داشته باشید، و ببینید آیا می‌خواهید که نوتیفیکیشن‌ها در هنگام رویدادهای لیست‌شده در تقویم شما بی‌صدا شوند، با این ویژگی دیگر گوشی شما مثلاً در میان جلسات به صدا در نمی‌آیند. این ویژگی را on کنید، تقویم و نوع پاسخگویی که می‌خواهید این ویژگی در آن استفاده شود را انتخاب نمایید، سپس نوع نوتیفیکیشنی که می‌خواهید دریافت نمایید را انتخاب کنید.
شما می‌توانید برای نوتیفیکیشن‌ها قوانین اضافی وضع کنید. برای مثال، می‌توانید قانونی را تنظیم کنید تا زمانی که در اداره هستید، تنها نوتیفیکیشن‌های الویت‌دار امکان فعالیت داشته باشند. روی Add rule ضربه بزنید، نامی را وارد نمایید، ببینید که آیا می‌خواهید زمانی (Time) را برای ارسال تمام نوتیفیکیشن‌ها انتخاب کنید یا این که نوتیفیکیشن‌های مربوط به اپ‌های خاص را به عنوان نوتیفیکیشن‌های الویت‌دار علامت‌گذاری می‌نمایید.
ابتدا، به Settings>Sound & notification بروید. سپس، به پایین پیمایش کرده و روی App notifications ضربه بزنید، سپس روی اپی که می‌خواهید تنظیمات نوتیفیکیشن را برای آن تنظیم نمایید، ضربه بزنید. Block all slider را روی موقعیت on قرار دهید تا مانع از دریافت نوتیفیکیشن از آن اپ شوید. اسلایدر Treat as Priority را روی on قرار دهید اگر می‌خواهید نوتیفیکیشن‌های آن اپ در میان نوتیفکیشن‌های Priority باشد.

تصویر
شما می‌توانید قوانین خود را تنظیم کنید. این ویژگی زمانی به کار شما می‌آید که نمی‌خواهید در محل کار کسی مزاحم شما شود.

تصویر
شما می‌توانید نوتیفیکیشن‌ اپ‌هایی که می‌خواهید را در الویت قرار دهید. می‌توانید تمام نوتیفیکیشن‌های یک اپ را بی صدا کنید.

تصویر
تعیین ساعات خاموشی برای آخر هفته‌ها
در این موقعیت می‌توانید قانون جدید خود را وضع کنید. یا با ضربه زدن روی نام یک قانون و سپس ضربه زدن روی آیکن سطل زباله، آن قانون را حذف نمایید.
نوتیفیکیشن‌های اپ
اندروید مارشمالو همانند لالی‌پاپ و قبل از آن، به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تنظیم Allow peeking نوتیفیکیشن‌ اپ‌ها را برای یک اپ خاص بلاک نمایید.
هر بار که نوتیفیکیشن یک اپ ظاهر می‌شود، می‌توانید به این صفحه دسترسی پیدا کنید. این گونه که انگشت خود را روی نوتیفیکیشن گذاشته و نگه دارید تا زمانی که دکمه کوچک info ( شبیه ‘i’ در داخل یک دایره) ظاهر شود. روی آن ضربه بزنید تا به تنظیمات نوتیفیکیشن مربوط به آن اپ دسترسی پیدا کنید.
پس از اتمام کار، از اپ Settings خارج شوید و لذت ببرید.

تصویر۲
چگونه به File Manager پنهان اندروید مارشمالو دسترسی پیدا کنیم
آیا می‌دانید که می‌توانید سیستم فایل (file system) گوشی خود را در مارشمالوی اندریود بدون نیاز به دانلود کردن یک اپ مجزا، مرور کنید؟
اگر شما هم عادت دارید که فایل‌های خود را در کامپیوتر موشکافی کنید، فقدان یک file manager توکار در گوشی‌های هوشمند می‌تواند یک ضعف جدی باشد. چرا باید برای مدیریت فایل‌ها از اپی به سراغ اپ دیگر برویم؟ چرا نمی‌توانیم از همانجا این کار را انجام دهیم؟ مطمئناً می‌توانید اپ‌های مختلف مدیریت فایل را در گوگل پلی بیابید، اما خود اندروید هرگز چیزی را در این خصوص عرضه نکرد.
اما حالا، اندروید مارشمالو ۶ شامل file manager پنهان است که به طور پیش فرض پنهان می‌باشد، اما می‌توانید به راحتی آن را فعال کنید .
به اپ Settings بروید سپس روی Storage & USB ( پایین عنوان Device) ضربه بزنید. به پایین صفحه نمایش بروید و روی Explore ضربه بزنید: در این صورت به file manager می‌روید و می‌توانید هر آنچه را می‌‌خواهید در مورد فایل‌های داخل گوشی خود بفهمید.
این file manager بسیار ابتدایی است، اما برای کسانی که از OS X Finder یا Windows Explorer استفاده می‌کنند، آشناست: روی فولدری که می‌خواهید محتوای آن را ببینید، ضربه بزنید و آیکن فایل را فشرده و نگه دارید تا گزینه‌های اضافی را ببینید (Delete، Share و غیره).
ویژگی جستجوی اولیه موجب می‌شود تا یافتن فایلی را که به دنبالش هستید، آسان‌تر شود.همچنین می‌توانید ترتیب آیتم‌ها را هم تغییر دهید.( روی دکمه View ضربه بزنید- سه خط افقی در نوار ابزار) یا بین Grid view و List view سوییچ کنید ( روی دکمه منوی Options ضربه بزنید- سه نقطه در گوشه بالا سمت راست).
متاسفانه وارد شدن به file manager کمی دشوار است چون بخشی از اپ Settings می باشد، بنابراین نمی‌توانید مثلاً آن را به صفحه خانه بیافزایید. اما file manager اندروید مارشمالو می‌تواند یک افزودنی خوشایند باشد.

تصویر ۳
از بلوتوث برای بالا بردن دقت GPS در اندروید مارشمالو استفاده نمایید
دقت لوکیشن گوشی خود را با یک سوییچ بالا ببرید. GPS به خودی خود برای هدف قرار دادن لوکیشن به خوبی کار می‌کند. گاهی اوقات سیگنال ماهواره‌ای خوبی دریافت می‌کنید اما زمان‌هایی GPS موبایل شما نمی‌تواند دقیقاً به شما نشان دهد که کجا هستید.

تصویر
File manager اندروید ۶

تصویر
Grid View آیکن‌ها و پیش نمایش فایل بزرگتری را در مقایسه با List view در اختیار شما قرار می‌دهد

تصویر
Bluetooth scanning را روشن کنید بلوتوث به شما کمک می‌کند محل خود را پیدا کنید

تصویر
از مد لوکیشن High Accuracy استفاده کنید تا بتوانید از تمام متدهای مثلث بندی لوکیشن استفاده نمایید

تصویر
اندروید مارشمالو در یک نمای کلی نحوه استفاده گوشی شما از حافظه را نشان می‌دهد

تصویر
اگر نمی‌دانید که کدام اپ بیشترین حافظه را به خود اختصاص داده است، صفحه App usage به شما می‌گوید

تصویر
روی نام اپ ضربه بزنید تا اطلاعت بیشتری بدست بیاورید

اندروید می‌تواند قابلیت‌های GPS شما را با استفاده از نقاط دسترسی وای فای و برج‌های سلولی تقویت نماید تا محل‌ شما به شکل بهتری مثلث‌بندی (triangulate) شود. با اندروید مارشمالو می‌توانید دقت لوکیشن خود را با استفاده از بلوتوث تقویت نمایید.
برای این کار اپ Settings را باز کرده و به Location بروید، روی دکمه منوی Options – سه نقطه ای که در بالا سمت گوشه راست وجود دارد – ضربه بزنید و Scanning را از منو انتخاب نمایید.
در نهایت تاگل Bluetooth scanning را به سمت on ببرید.
مطمئن شوید که گوشی شما به گونه‌ای تنظیم شده که از Bluetooth scanning استفاده می‌کند. به Settings>Location بروید و روی Mode و سپس High accuracy ضربه بزنید. در این صورت گوشی شما می‌تواند از ترکیبی از سیگنال GPS و نیز وای فای، بلوتوث و مثلث بندی برج‌های مخابراتی برای اشاره دقیق محل شما استفاده نماید.

تصویر۴
چگونه از Memory manager اندروید سردربیاوریم

در مقایسه با iOS ، اندروید همیشه اطلاعات بیشتری در مورد سیستم عامل در اختیار کاربران قرار می‌دهد.در اندروید مارشمالو، گوگل با مدیر حافظه یا memory manager یک قدم فراتر نهاده و انواع اطلاعات مربوط به نحوه استفاده گوشی شما از رَم را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای این کاربه اپ Settings بروید و روی Memory ضربه بزنید. در اینجا یک نمای کلی از حافظه مصرف شده توسط گوشی خود را در سه ساعت گذشته دریافت می‌کنید. همچنین مقدار حافظه مصرف شده توسط اپ‌ها و مولفه‌های سیستم اندروید، حافظه کلی گوشی، میزان حافظه باقی مانده و درصد حافظه مورد مصرف به نمایش در می‌آید.
اگر می‌خواهید بدانید که گوشی شما چگونه در زمان طولانی‌تر حافظه خود را مدیریت می‌کند، روی فلش رو به پایین کنار ۳ hours تیک زده و مدت زمان متفاوتی را انتخاب نمایید. می‌توانید وضعیت مصرف کلی حافظه را برای ۳ ، ۶ ،۱۲ یا ۲۴ ساعت گذشته ببینید.
البته می‌توانید نگاه دقیقتری به نحوه استفاده هریک از اپ‌ها از حافظه داشته باشید. روی Memory used by apps ضربه زده تا بدانید هر کدام از اپ‌های اجرایی چقدر حافظه مصرف می‌کنند. پیش فرض، مصرف حافظه را برای سه ساعت قبل نشان می‌دهد، اما شما می‌توانید وضعیت حافظه را برای سه، شش، دوازده و بیست و چهار ساعت ببینید. روی نام هر کدام از اپ‌ها ضربه بزنید تا جزییات شسته رفته‌تری را ببینید، و برای بستن اجباری یا فورس استاپ کردن یک اپ مشگل‌دار ( روی منوی Options ضربه بزنید (یا سه نقطه در گوشه راست) سپس روی Force stop ضربه بزنید.
اگر علاقه ای ندارید که بفهمید گوشی چگونه از رم استفاده می‌کند و هیچ مشگلی در این خصوص ندارید، احتمالاً لازم نیست نگاهی به پنل Memory بیندازید. اما خوب است بدانید که در صورت نیاز می‌توانید به این اطلاعات مراجعه کنید.

تصویر
چگونه مرورگر و اپ‌های پیش فرض گوشی خود را در اندروید مارشمالو تغییر دهید
اندروید مارشمالو امکان تغییر مرورگر، اپ‌های گوشی وSMS پیش فرض را به راحتی فراهم می‌سازد. امکان تنظیم یک اپ پیش فرض متفاوت برای عمل‌های مختلف (همچون مرور وب و بررسی ایمیل) چیز جدیدی در اندروید مارشمالوی نیست. اما قبل از مارشمالو باید برای این کار ابتدا به Settings و Apps می‌رفتید، تنظیم اپ پیش فرض خود را مشخص می‌کردید و سپس به صفحه خانه برمی‌گشتید و دوباره پیش فرض جدید را انتخاب می‌کردید. مارشمالو یک one-stop shop جدید را می‌افزاید که امکان تغییر اپ پیش فرض را از هر زمان دیگری آسان‌تر می‌سازد.
به اپ Settings بروید و سپس Apps را ضربه بزنید. سپس آیکن Gear در گوشه بالا سمت راست را ضربه زده و سپس روی Default Apps ضربه بزنید. در این جا می‌توانید یک اپ، مرورگر وب،اپ پیام رسانی (SMS) و اپ دستیار( Assist and input voice) پیش فرض را تغییر دهید. در مورد Assist and input voice به صفحه دیگری خواهید رفت که گزینه‌های اضافی مربوط به این ویژگی را ارائه می‌دهد. برای تغییر این اپ، روی Assist and input voice ضربه زده و سپس روی اپ Assist در صفحه بعدی ضربه بزنید و اپ پیش فرض را مثل قبل انتخاب نمایید.
فوق‌العاده‌ است ‌بینیم گوگل ویژگی اپ‌های پیش فرض را در نسخه بعدی اندروید، جذاب‌تر و جالب‌تر کرده است. در حال حاضر، قاب Default Apps تا حدی در اپ Settings پنهان است و فقط می‌تواند اپ‌های پیام‌رسانی، مرورگر ، تلفن و دستیار پیش فرض را تغییر دهد. مثلاً اگر بخواهید اپ جدید ایمیل را تنظیم کنید، کم و بیش شانسی برای این کار ندارید. البته بهتر از هیچ چیز است و این انگیزه را به گوگل می‌دهد برای آینده چیزهایی بسازد.

تصویر
انتخاب اپ جدید SMS

تصویر
چگونه می‌توانید نوتیفیکیشن‌های Heads-Up را در اندروید مارشمالو غیرفعال نمایید.

تصویر
Allow Peeking را به سمت Off بکشید تا نوتیفیکیشن‌های heads-up برای اپ در نظر گرفته شده غیر فعال گردد.

آیا طرفدار نوتیفیکیشن‌ها heads-up لالی‌پاپ نیستید؟ مارشمالو این امکان را فراهم ساخته تا این ویژگی را در مورد تک تک اپ‌ها غیر فعال نمایید.
اندروید لالی‌پاپ نوع جدید از نوتیفیکیشن‌ها را معرفی کرده که گوگل آن را ‘heads-up notifications’ می‌نامد. به جای نشان دادن پیام‌های پیمایشی در نوار وضعیت- که در نسخه‌های ابتدایی اندروید شاهدش بودیم- نوتیفیکیشن heads-up لالی‌پاپ روی نوار وضعیت قرار می‌گیرد و پیام نوتیفیکیشن را به شکل بزرگتر و قابل رویت‌تری به نمایش می‌گذارد.
این نوتیفیکیشن‌های جدید ممکن است زیباتر و نسبت به قدیمی‌تر‌ها راحتر خوانده شوند، اما برخی کاربران به دلیل آن که این نوتیفیکیشن‌های جدید مانع خواندن محتویات دیگر روی صفحه می‌شوند، حس خوبی نسبت به این تغییر ندارند. نوتیفیکیشن‌های Heads-up هنوز هم در مارشمالو وجود دارند، اما شما می‌توانید در مورد هر اپی که می‌خواهید آن را غیرفعال نمایید.
اپ Settings را باز کنید، سپس روی Sound and notification ضربه بزنید. روی App notifications ضربه زده و روی نام اپی که دیگر نمی‌خواهید نوتیفیکیشن‌های آن را ببینید، ضربه بزنید. سپس سوییچ Allow peeking را به موقعیت off ببرید. در این صورت از رنگ آبی به خاکستری تغییر رنگ می‌دهد. به همین صورت این کار را برای اپ‌های مورد نظر خود اعمال کنید.
متاسفانه مارشمالو ظاهراً تنظیم system-wide برای این نوع نوتیفیکیشن‌ها ندارد، اما حداقل می‌توانید تعدادی از نوتیفیکیشن‌های heads-up را که می‌بینید، کاهش دهید.

تصویر
اپ‌ها را بدون خارج شدن از صفحه خانه حذف کنید

دیگر نیاز نیست برای حذف یا همان delete کردن یک اپ دنبال Settings بگردید، حالا می‌توانید با یک کشیدن و انداختن سریع این کار را انجام دهید.
در نسخه‌های قبلی اندروید، شما مجبور بودید برای حذف یک اپ از دستگاه خود به سراغ Settings بروید. در اندروید مارشمالو، گوگل فرایند را ساده کرده است تا فقط با کشیدن و انداختن یک آیکن این کار را انجام دهید.
اپی را که می‌خواهید حذف کنید را پیدا کنید، این اپ می‌تواند در app drawer یا در صفحه خانه باشد. آیکن آن اپ را فشرده و برای لحظه‌ای نگه دارید تا وزی صدا بدهد. اگر بتوانید اپ را حذف کنید، یک آیکن سطل زباله با کلمه ‘Uninstall’ کنار آن در بالای صفحه نمایش ظاهر می‌شود.
آیکن را بکشید و داخل سطل بیاندازید تا آن اپ حذف شود. اندروید از شما تایید حذف آن اپ را می‌پرسد: روی OK ضربه بزنید، اپ از دستگاه شما حذف خواهد شد.
شما نمی توانید اپ‌های ارائه شده با اندروید را حذف کنید، فقط می‌توانید اپ‌هایی را حذف کنید که جداگانه از گوگل پلی دانلود کرده‌اید. البته می‌توانید اپ‌ها را از صفحه خانه با استفاده از این ترفند هم حذف کنید. اما به جای کشیدن آیکن اپ به آیکن Uninstall ، آن را به آیکن Remove (X بزرگ) بکشید.

تصویر ۸
چگونه مد Doze را برای اپ‌های خاص در اندروید مارشمالو غیر فعال نمایید
مد Doze به شما کمک می‌کند در ذخیره باتری خود صرفه جویی کنید، اما می‌توانید به راحتی آن را غیر فعال نمایید. این ویژگی جدید در اندروید مارشمالو، “Doze mode” نام دارد که وقتی گوشی شما لحظه‌ای بیکار است، مانع از اجرای تسک‌های خاص می‌‌شود. هدف صرفه جویی در عمر باتری با کاهش مصرف برق در زمانی است که از گوشی خود استفاده نمی‌کنید.
اما اگر اپ خاصی دارید که می‌خواهید همچنان اجرا شود، می‌توانید مد Doze را برای آن اپ غیرفعال نمایید.
اپ Settings را باز کنید و روی Battery ضربه بزنید. دکمه منوی Options را ضربه زده ( سه نقطه در گوشه بالا سمت راست) و سپس Battery optimization ضربه بزنید. روی All apps از منویی که ظاهر می‌شود ضربه بزنید و سپس روی نام اپی که می‌خواهید مد Doze در خصوص آن غیرفعال شود، ضربه بزنید و در کادری که ظاهر می‌شود، دیگر Optimize را ضربه نزنید. پس از اتمام کار روی Done ضربه بزنید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید دوباره مد Doze را فعال نمایید. کافیست فرایند بالا را تکرار کرده اما وقتی اعلان شد، روی Optimize ضربه بزنید.

تصویر ۹
چگونه Quick Settings tray اندروید مارشمالو را اختصاصی کنیم

یک ویژگی پنهان در اندروید مارشمالو به شما امکان می‌دهد میانبرهای داخل Quick Settings tray را اضافه، حذف و مجددا مرتب نمایید.
Quick Settings tray ویژگی جدید در مارشمالو نیست، اما در سیستم عامل جدید موبایل گوگل یک ویژگی پنهان است که به شما امکان می‌دهد آنچه را که ظاهر می‌شود اختصاصی کنید. با این ابزار مفید اگر آیتم‌های خاصی را نخواهید، فضایی از Quick Settings tray اشغال نخواهد شد یا اگر می‌خواهید آیکن‌ها را دوباره مرتب کنید طوریکه میانبرهایی که اغلب استفاده می‌کنید، در محل قابل دسترس‌تر قرار بگیرند، این ابزار به شما کمک می‌کند.
ابتدا، باید System UI Tuner اندروید مارشمالو را فعال نمایید. برای این کار ، ابتدا از بالای صفحه نمایش به پایین سوییپ کرده و notification drawer را باز نمایید، سپس مجدد به پایین سوییپ کرده تا Quick Settings tray را باز نمایید.بعد آیکن چرخ دنده را فشار دهید و چند ثانیه‌ای نگه دارید تا آیکن چرخ دنده شروع به چرخیدن کند. انگشت خود را بردارید، پیامی ارائه می‌شود که می‌گوید System UI Tuner فعال شده و در حال اجراست.
اپ Settings را باز کنید سپس در زیر عنوان System روی System UI Tuner ضربه بزنید. اگر این اولین باریست که ازSystem UI استفاده می‌کنید پیامی دریافت می‌کنید که به شما هشدار می‌دهد ویژگی‌های System UI Tuner “آزمایشی” هستند و ممکن است در نسخه‌های بعدی تغییر کنند یا حذف شوند. پیام را خوانده و dismiss کنید، سپس روی Quick Settings ضربه بزنید. در این لحظه، می‌توانید به راحتی آیتم‌ها را دوباره مرتب کنید، حذف یا به Quick Settings tray اضافه نمایید. برای مرتب کردن آیتم‌ها، می‌توانید آن‌ها را به راحتی به این طرف و آن طرف بکشید. اگر بخواهید آیکنی را حذف کنید، آن را از محل خود در Quick Settings tray بکشید و داخل آیکن Delete قرار دهید. اگر بخواهید آیتمی را اضافه کنید، روی تایل Add ضربه زده سپس روی نام آیتمی را که می‌خواهید سریعاً به آن دسترسی داشته باشید ضربه بزنید.
ابزار اختصاصی Quick Settings خوب کار می‌کند اما نواقصی هم دارد.
در اندروید مارشمالو، گوگل نحوه مدیریت سطوح دسترسی به اپ را به کلی نونما کرده است. هر بار که اپی را از گوگل پلی دانلود می‌کنید این تغییر مشهود است. شما یک اعلان جدید با سطوح دسترسی بسیار مفصل‌تر دریافت خواهید کرد.
نمی‌خواهید کروم لوکیشن شما را بداند؟ مشگلی نیست. با اندروید مارشمالو می‌توانید انتخاب کنید که هر کدام از اپ‌ها به چه اطلاعات و منابع سیستمی دسترسی داشته باشند.حال ببینیم چگونه این ویژگی را بیابیم و استفاده کنیم.
اپ Settings را باز کرده و در زیر عنوان Device ، روی Apps ضربه بزنید. سپس روی آیکن Gear یا چرخ دنده در گوشه راست ضربه زده و روی App permissions در صفحه زیر ضربه بزنید. از اینجا لیست تمام سنسورها، اطلاعات و دیگر ویژگی‌های گوشی همراه خود که اپ‌ها می‌توانند دسترسی داشته باشند را دریافت نمایید. روی هرکدام ضربه زده تا ببینید کدام اپ‌ها می‌توانند به آن ویژگی خاص دسترسی داشته باشند. برای درک موضوع ببینیم مثلاً چه اپ‌هایی می‌توانند به دوربین گوشی و عکس‌های فوری دسترسی داشته باشند، پس روی Camera ضربه می‌زنیم.
برای لغو کردن سطح دسترسی اپ، روی سوییچ تاگل ضربه زده و آن را به سمت Off بکشید. در این صورت رنگ از سبزآبی به خاکستری تغییر می‌کند. برای اعطای مجدد دسترسی، دوباره روی سوییچ تاگل ضربه بزنید. به طور پیش فرض، شما تنها اپ‌ها را می‌بینید نه سرویس‌های سیستم اندروید را. برای آن که ببینید کدام سرویس‌های سیستم مجوز دسترسی دارند، روی دکمه Options ضربه زده ( سه نقطه در گوشه راست بالا) و بعد روی سیستم Show ضربه بزنید.
اگر ترجیح می‌دهید مجوزهای دسترسی را به جای مبنای پیش- ویژگی در مبنای پیش-اپ ببینید، به Settings>App بروید، روی نام اپ ضربه زده و بعد روی App permissions ضربه بزنید. از اینجا می‌توانید ببینید آن اپ خاص به چه ویژگی‌ها و اطلاعاتی می‌تواند دسترسی داشته باشد.
وقتی اپی را از گوگل پلی دانلود می‌کنید، پیامی دریافت می‌کنید که مجوزهای دسترسی لازم آن اپ را همانند قبل شرح می‌دهد، اما حالا اطلاعات بیشتری را مورد مفاهیم خصوصی ارائه می‌دهند.
متاسفانه اکثر اپ‌های اندروید هنوز هم صادقانه نمی‌گویند که چگونه می‌خواهند از اطلاعات شما استفاده کنند، اما ویژگی‌های دسترسی پیشرفته‌ی اندروید مارشمالو درک انجام این کارها را آسان‌تر می‌سازد.
توجه داشته باشید که برخی اپلیکیشن‌ها برای مدل جدید انتخاب وسواس‌گونه مجوزهای اندروید تنظیم نشده‌اند. شما می‌توانید مجوزهای دسترسی مجزایی را تاگل کنید اما ممکن است باعث شود آن اپ‌ها عجیب و غریب رفتار کنند. اگر اپی دارید که خوب کار نمی‌کند، باید نگاهی مجدد به آن مجوزهای دسترسی بیاندازید.

تصویر
صفحه تنظیمات پنهان System UI Tuner اندروید مارشمالو

تصویر
به راحتی و آسانی می‌توانید میانبرهایی که در Quick Settings tray
ظاهر می‌شوند را اضافه، حذف یا دوباره مرتب کنید

تصویر
چگونه مجوزهای دسترسی اپ را در اندروید مارشمالو تاگل کنیم

تصویر
در اینجا می‌توانید تمام اپ‌هایی که به دوربین گوشی شما دسترسی دارند را ببینید

تصویر
دیدن مجوزهای دسترسی بر مبنای پیش- اپ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text