پرسش و پاسخ

/
/
/

پرسش و پاسخ

به روز رسانی با Destiny
پرسش: من ابتدای امسال سیستم عامل ویندوز نصب شده خود را از ویندوز اکس پی پرو به ویندوز ۷ ارتقا دادم اما از دو ماه پیش ویندوز لود نمی شود و برای حل کردن مشکل، نیاز به ری بوت سیستم دارم و این پیغام نمایش داده می شود:Windows failed to start properly و دو گزینه Repair Windows یا Start normally نمایش داده می شود. استفاده از گزینه repair زمان زیادی می برد و هیچ اتفاقی نمی افتد و مجبور به ری استارت کردن عادی هستم. از آن زمان تاکنون، این مشکل ادامه داشته و تقریبا یکی در میان اتفاق می افتد. برخی اوقات این مشکل قبل از بالا آمدن ویندوز، و در برخی مواقع در حین یا پس از لود شدن ویندوز اتفاق می افتد. من فکر می کردم که ممکن است این یک مشکل سخت افزاری باشد اما بعدا متوجه شدم که شاید مشکل از آپدیت ویندوز باشد و زیرا مایکروسافت از مردم درخواست کرده بود که آپدیت امنیتی شماره ۲۹۸۲۷۹۱ را غیرفعال کنند. به نظر می رسد که این آپدیت ریشه مشکل من است و نمی دانم که چگونه می توان یک آپدیت امنیتی ویندوز را غیرفعال کرد. لطفا مرا راهنمایی کنید.
پاسخ: به نظر می رسد که آپدیت شماره ۲۹۸۲۷۹۱ مشکل جدی داشته و هر زمان که نصب می شود، مشکلاتی را در بوت بعضی سخت افزارها ایجاد می کند. اخیرا نیز ما چندین ایمیل دریافت کردیم که مشکل بوت را پس از نصب این آپدیت گزارش کرده بوند و شما تنها نفری نبودید که به این مشکل برخورده اید. شرکت مایکروسافت در اواسط ماه آگوست ۲۰۱۴ از مردم خواست تا این آپدیت را غیرفعال کنند و بعدا از کاربران خواسته شد که آپدیت شماره ۲۹۹۳۶۵۱ مایکروسافت را به جای آپدیت قبلی نصب کنند. البته توصیه شده که تمام کاربران ویندوز آپدیت ۲۹۹۳۶۵۱ را نصب کنند و عنوان شده است که این آپدیت، آپدیت قدیمی تر را خود به خود غیرفعال می کند و مشکل امنیتی را حل می کند. البته توصیه ی شده است که اگر تاکنون آپدیت ۲۹۹۳۶۵۱ رانصب نکرده اید، ابتدا آپدیت ۲۹۸۲۷۹۱را غیرفعال نمایید.
برای بررسی آپدیت نصب شده، از منوی Control Pannel گزینه Windows Update را انتخاب کرده و گزینه Installed Updates را ازسمت چپ پایین انتخاب کنید. گزینه Update History کمک چندانی نمی کند زیرا این گزینه لیست آپدیت های غیرفعال شده را نیز نمایش می دهد. بهتر است از گزینه جستجو در بالای صفحه استفاده کنید و آپدیت شماره KB2982791 را جستجو کنید. اگر این آپدیت را یافتید روی آن دوبار کلیک کرده و گزینه yes را از کادر باز شده کلیک کنید. اگرسیستم درخواست ری بوت کرد، سیستم را ری بوت کنید و پس از راه اندازی مجدد به گزینه Windows Update رفته و همه آپدیت ها مهم را نصب کنید. ضمنا بررسی کنید که گزینه به روزرسانی شما به طور خودکار، فعال باشد و یا حداقل در زمان وجود آپدیت جدید نتیفیکیشنی را به شما نشان دهد.
پرسش: من اخیرا یک شاسی شبکه (محل ذخیره سازی متصل به شبکه) برندSynology DS 415 NAS که دارای چهار هارددیسک ۳ ترابایتی است خریده ام. آیا باید یک هارددیسک پشتیبان دیگر برای مواقع از کار افتادن NAS نیز خریداری کنم؟ به علاوه، دو عبارت بر روی جعبه وجود دارد: Frustration-free packaging و OEM که نمی دانم به چه معنا هستند؟ لطفا معنای این عبارات را برای من توضیح دهید. همچنین در اینترنت مطلبی را در اینترنت یافته ام در مورد هارددیسک Western Digital که عنوان می کند این دیسک نیاز به باتری دارد. من اطلاع نداشتم که هارددیسک های داخلی نیاز به باطری دارند. آیا این مطلب درست است؟ سوال بعدی من این است که اگر در آینده بخواهم هارددیسک های ۳ ترابایتی خود را آپگرید نمایم آیا می توانم آن را یک جا تعویض نمایم تا بتوانم داده ها را حفظ کنم؟ اگر جواب بله است چه کار باید کرد؟ و سوال آخر این که بهتر است هاردیسک من از همان کارخانه شاسی شبکه باشد (NAS) و یا می توانم از هارددیسک کارخانه دیگری استفاده کنم؟
پاسخ: Frustration-free packaging صرفا یک اقدام شرکت آمازون است برای کاهش بسته بندی و استفاده از پلاستیک در بسته بندی ها و این محصولات با بقیه محصولات عادی تفاوتی ندارند. عبارت OEM مخفف original equipment manufacturer و به معنای سازنده تجهیزات اصلی است. این محصولات اغلب برای تولیدکنندگان سیستم ساخته می شوند و معمولا وارد بازار فروش قطعات نمیشوند و فقط در دسترس تولید کننده های سیستم های کامل (Dell, HP, Lenovo, Acer, Apple, …) قرار می گیرند و معمولا این محصولات معادلی در بین قطعات موجود در بازار دارند. در ضمن، این محصولات جعبه های شیک نداشته و نرم افزار و خدمات اضافی نیز ندارند و قیمت آن ها نیز کمتر می باشد. معمولا گارانتی این بسته ها مانند محصولات دیگر است اما غالبا پشتیبانی فنی رایگانی را که محصولات مصرف کننده ها دارا می باشند، این محصولات ندارند. در رابطه با سوال دوم عنوان کرده بودیدکه هارد دیسک داخلی نیاز به باتری دارد ما Western Digital Red 4 ترابایتی را در صفحه محصولات سایت آمازون پیدا کردیم که نیاز به باتری دارد و باید عنوان کنیم که ما هیچ دیسک ½ ۳ را نمی شناسیم که نیاز به باتری داشته باشد و همچنین Western Digital اعلام کرده است که اشتباهی در این مورد رخ داده و این شرکت با آمازون درحال تصحیح اطلاعات صفحه هستند.
در رابطه با هارد دیسک پشتیبان، ما پیشنهاد نمی کنیم که هارد دیسک پشتیبانی را پیشاپیش برای شاسی شبکه (NAS) خود تهیه نمایید. دلیلی که هارد دیسک پشتیبان خریداری می کنیم این است که در هنگام خرابی در کمترین زمان ممکن زمانی که سروری از مدار خارج شد، داده ها را از آرایه دیسک ها بر روی دیسک پشتیبان کپی کرد و اگر شاسی شبکه (NAS) هیچ وقت از کار نیفتد، این کار هدر دادن پول است. به علاوه با توجه به روند بازار، قیمت دیسک ها به مرور زمان کم می شود و در زمان رخداد مشکل، می توان هارددیسک را همان زمان خریداری نمود. در این صورت نیز گارانتی دیسک پشتیبان شما بلا استفاده هدر نمی رود.
هارددیسک های DS 145 را بعدا می توانید بدون صدمه زدن به داده ها، آپگرید کنید فقط اگر آن ها با Synology Hybrid Raid (SHR), RAID 1, RAID 5, RAID 6 پیکربندی شده باشند . به این شیوه، آپگرید کردن ساده است. شرکت Synology پیشنهاد می کند که از داده های NAS پشتیبانی تهیه کنید. برای این کار NAS را خاموش کنید و اولین دیسک را جایگزین کنید، آن را روشن کنید و به Storage Manager وارد شوید. به تب HDD/SDD بروید و بررسی کنید که هارددیسک جدید شناخته شده باشد. این هارددیسک باید عنوان Not Initialised داشته باشد و سپس Volume را انتخاب کنید و وضعیت به Degraded است.
درایو موردنظر را انتخاب کنید و Manage را کلیک کنید. سپس گزینه Repair را انتخاب کرده و دیسک جدید را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا راه اندازی شده و به آرایه دیسک ها اضافه شود. لازم است بدانید که کپی کردن داده ها زمان زیادی می برد. حتما منتظر بمانید تا این مرحله تمام شود و این کار را به نوبت برای درایوهای دیگر نیز انجام دهید. در ضمن مهم است که هربار پیش از تغویض درایو آن را تعمیر کنید. اطلاعات بیش تری را می توانید در www.tinyurl.com/synologyreplacehd بیابید.
در رابطه با سوال آخر اجباری نیست که هارددیسک های شما از یک شرکت تولید کننده، یک مدل و با ظرفیت یکسانی باشد اما به صورت کلی پیشنهاد می کنیم که بهتر است همه از یک مدل باشند تا نتایج قابل پیش بینی به دست آید. به ویژه توجه داشته باشید که ظرفیت دردسترس اغلب آرایه های RAID به سایز کوچک ترین درایو محدود می شود. اگر فقط ۳ تا از ۴ دیسک را آپگریدکنید هیچ فضای اضافه ای در دسترس نخواهید داشت تا زمانی که دیسک چهارم را نیز آپگرید کنید. می توانید لیست دیسک های سازگار با Synology را در سایت tinyurl.com/synologycompabality بیابید.

پرسش: آیا روتر بی سیمی وجود دارد که اجازه زمان بندی دستگاه هایی مانند آی پد، پلی استیشن و … را فراهم کند؟ آیا در روتر Sky من این امکان وجود دارد؟
پاسخ: اکثر روترهای ISP (مخفف Internet Service Provider به معنای شرکت فراهم آورنده اینترنت) مانند Sky ساده هستند و به این شکل برنامه زمان بندی ندارند. البته ارزش دارد که سری به صفحه کاربری ادمین وب روتر خود بزنید و آن را بررسی کنید. برای این کار صفحه مرورگر خود را باز نموده و در نوار آدرس http://192.168.0.1 را تایپ کنید. سپس در صفحه ظاهر شده نام کاربری و رمز عبور sky خود را وارد کنید. اگر مطلبی را که می خواهید، در این جا نیافتید، می توانید با یک روتر شخص ثالث خوب این مشکل را حل کنید.
یکی از ساده ترین گزینه ها برای حل این مشکل استفاده از شبکه مهمان برای دستگاه های مخصوص کودکان است. بسیاری از روترها به کاربران اجازه روشن و خاموش کردن شبکه مهمان را بر مطابق برنامه زمانی خاصی می دهند. در اغلب اوقات می توان پهنای باند این شبکه را نیز محدود نمود تا دانلود ویدیو و بازی توسط بچه ها، پهنای باند بزرگ ترها را اشغال نکند. توجه داشته باشید که روتر با کابل اترنت به دستگاه متصل نشده باشد چون در این صورت بچه ها می توانند این زمان بندی را دور بزنند و بنابراین درست نیست که پلی استیشن کنار روتر باشد.
اغلب روترها گزینه های را در اختیار والدین قرار می دهند تا کنترل والدین داشته باشند و یا بتوانند برخی از آدرس های مک را فیلتر کنند. برخی از آن ها دستیابی به اینترنت را قطع و برخی دیگر اتصال به هر شبکه ای را قطع می کنند. تنظیم آن ها مشکل می باشد اما می توان از آن ها برای زمان بندهای متفاوت برای دستگاه های مختلف استفاده کرد. برای مثال می توانید در ساعات معینی از دستیابی پلی استیشن به اینترنت جلوگیری کنید، اما آی پد و یا لپ تاپ را متصل به اینترنت نگه دارید تا بچه ها به دور از هر گونه مزاحمتی تکالیف درسی خود را انجام دهند.
می توانید روتر خود را طوری تنظیم کنید که گزینه های کنترل والدین و یا فیلترینگ با استفاده از آدرس آی پی یا آدرس مک دستگاه موردنظر فعال شوند. آدرس مک یک دستگاه، همیشه آدرس ثابتی است اما آدرس آی پی ممکن است متغیر باشد. در منوی مدیریت (administrator) اکثر روترها می توان آدرس آی پی و آدرس مک هر دستگاه متصل به DHCP را دید. زمانی که تنظیمات کنترل والدین یا فیلتر کردن برخی آدرس ها را انجام می دهید، آدرس مک دستگاه موردنظر را یافته و آن را کپی کنید و سپس در فیلد مربوطه پیست کنید. به یاد داشته باشید که اکثر روترها یک رابط کاربری کابلی و یک رابطه کاربری بی سیم دارند و بنابراین نیاز است که تنظیمات را در هر دوصفحه کاربری انجام دهید. و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بچه های بزرگ تر ممکن است بدانند چگونه گوشی هوشمند خود را تبدیل به هات اسپات کنند. مطمئنا اگر قوانین را در ابتدا برای فرزندان خود توضیح دهید آن ها احترام بیش تری به قوانین خواهند گذاشت.

عکس ها:
صفحه ۱۳۵ عکس بالا وسط: می توانید بدون از دست دادن داده ها، دیسک های Synology DS415 NAS را آپگرید کنید.
صفحه ۱۳۵ عکس پایین گوشه: راه کاری ساده و موثر: دستگاه های فرزندان خود را در شبکه مهمان بگذارید و در زمان خواب شبکه را خاموش کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text