افزايش بهره وريِ مرکز داده

/
/
/

افزايش بهره وريِ مرکز داده
فناوري اطلاعات هيچ گاه براي انوع کسب و کار تا اين اندازه استراتژيک نبوده است. کلاد، ابرداده ها، رسانه هاي اجتماعي و تکنولوژي هاي موبايل، فرصت هاي جديدي براي خدمت به مشتريان، فعالسازي همکاري نيروهاي کاري و تحت کنترل درآوردن هزينه ها ايجاد مي کنند. مشخصات استراتژيک آي تي به لطف اين طرح کسب و کار جديد، فشار جديدي بر روي سرورها، فضاي ذخيره سازي و شبکه ها وارد مي کند – و همچنين بر زيرساخت مرکز داده اي که به آن متکي است.
مديران آي تي بايد به طرق مختلفي پاسخ دهند. اين مقاله بر حداکثرسازي راندمان فيزيکي زيرساخت مرکز داده تمرکز دارد.
يک مرکز داده فيزيکي که به خوبي طراحي شده و به طور هوشمندانه نظارت مي شود نه تنها ابتکارات امروز را با شيوه اي انعطاف پذير ممکن مي سازد، بلکه منابعي براي تلاش هاي آتي نيز فراهم مي کند. هر بار که تجهيزات مرکز داده منتقل شده و يا يک دستگاه اضافه مي شود، توازن قدرت، خنک کنندگي، فضا و اتصال تغيير مي يابد. درنتيجه، نياز به تغيير است، اما عمل صحيح چيست؟ براي تصميم گيري درست، نياز به اطلاعات مي باشد. يک سيستم قوي مديريت زيرساخت مرکز داده (DCIM) اطلاعاتي را نه تنها براي پيگيري تغييرات، بلکه طرحي براي يک مرکز داده ترسيم مي کند که حداکثر ارزش افزوده را ارائه مي دهد. اين يک مرز هوشمند است که مي تواند تفاوت بين موفقيت و شکست را براي يک سازمان معني کند.

اهميت اطلاعات عملي
يک سيستم DCIM، اطلاعات مفصل، بلادرنگ و عملي در مورد دارايي ها، توان مصرفي، خنک کنندگي، اتصال، امنيت رک، کابل کشي، پهناي باند و انتقال توان فراهم مي کند. طرح جامعي که شامل اين عوامل باشد مي تواند بهره وري زيرساخت مرکز داده را به حداکثر رسانده و از نظارت مستمر اطمينان حاصل کند، به طوري که مديران بتوانند تنظيمات مورد نياز براي استفاده از منابع کارآمد با تغيير نياز را اعمال کنند.
سيستم هاي DCIM تفاوتهاي گسترده اي دارند. چه به صورت نرم افزار در دسترس باشند يا به عنوان يک سخت افزار، بهترين آنها، اطلاعات استانداردسازي شده را از منابع مرکز داده جمع آوري کرده و مجموعه اي کامل از اطلاعات را به مديران از طريق يک رابط کاربر گرافيکي ارائه مي کنند. يک DCIM ماژولار را مي توان به صورت مجموعه اي از اجزاي نرم افزاري به دست آورد و با گسترش منابع مرکز داده به آن اضافه کرد. در عمل، سيستمهاي DCIM سطوح مختلفي از جزئيات را ارائه مي کنند.

از جمله عناصر اصلي که DCIM بايد بر روي آنها اطلاعات ارائه کند عبارتند از:
استفاده از فضا. فضايي که شامل سوئيچ ها، سرورها و دستگاه هاي ذخيره سازي است نه تنها بايد براي حداکثر استفاده آماده باشد، بلکه براي توان الکتريکي و خنک کننده اي که بتواند به طور موثر مديريت شود نيز بايد آماده باشد. سيستم DCIM بايد نشان دهنده بار خنک کنندگي و توان در هر کابين و همچنين فضاي مورد استفاده در آن کابين باشد.
بازيابي ظرفيت. تنها با درک ظرفيتي که داريد مي توانيد آن را طوري تنظيم کنيد که بيشترين بهره وري را داشته باشد. اغلب اوقات، فضا، قدرت، خنک کنندگي و قابليت اتصال، براي اثربخشي کامل بهره برداري نشده اند، اما يک مدير مرکز داده ممکن است از ناکارآمدي آنها بي اطلاع باشند. به عنوان مثال، ممکن است توان خود را به طور کامل استفاده کرده باشيد، اما هنوز هم خنک کنندگي، فضا و پورت هاي اتصال در دسترس باشند. هنگامي که مي دانيد چه داريد، مي توانيد استفاده بهتري از آن داشته باشيد. گاهي اوقات ناکارآمدي مشکوک است، اما عملي براي بازيابي منابع بي استفاده، انجام نمي شود، زيرا اعتقاد بر اين است که بازپرداخت آن، تلاش را توجيه نمي کند. يک ماشين حساب دقيق ROI مي توانيد هزينه ها و مزاياي بهبود را نشان دهد.
برنامه ريزي هاي آينده. از آنجايي که کسب و کار نياز به تغيير دارد، مرکز داده ها نيز بايد تغيير کند. يک سيستم DCIM که اطلاعات کامل و دقيقي درباره نيازهاي توان، خنک کننده و اتصال فراهم مي کند، مي تواند نشان دهد که در آينده تجهيزات مرکز داده را در کجا مي توان اضافه کرد و زيرساخت هاي پشتيبان چگونه بايد براي تطبيق با آن تغيير کنند.
ماشين هاي مجازي. يک سيستم DCIM مي تواند با اشاره به سطح توان، فضا و خنک کننده، محل سروري را که يک ماشين مجازي مي تواند با بيشترين بهره وري روي آن اجرا شود را مشخص کند، به طوري که VM را مي توان به آن مکان منتقل کرد.
امنيت کابين. يک سيستم DCIM قوي اجازه مي دهد مشتريان از راه دور به کابين نظارت و کنترل دسترسي داشته باشند که اجازه مي دهد تکنسينها خدمات به روز رساني معمول نرم افزارها را در شبکه، سرور و تجهيزات ذخيره سازي نصب و/ يا هدايت کنند.

اجتناب از هزينه هاي اضافه
زماني که اطلاعات ناکافي در دسترس باشد، احتمال اشتباه در برنامه ريزي هاي آتي وجود دارد. نتيجه آن به هدر رفتن هزينه به شکل هزينه هاي سرمايه گذاري تجهيزات و ديتاسنترهاي جديد و هزينه هاي عملياتي براي هزينه اجراي ديتاسنتر مي باشد.
در اينجا مثالي از يک شرکتهاي فناوري آورده شده که از هزينه هاي غير ضرروي اجتناب کردند:
در حين ساخت يک ديتا سنتر جديد اين شرکت پي برد که بايد نيازهاي مربوط به رسيدن به توان و خنک کنندگي مورد نياز را براورده کند و با چشم انداز اضافه کردن يک مرکز داده ديگر براي پاسخگويي به نيازهاي رو به رشد مواجه شد. اما با تجزيه و تحليل کاربرد مرکز داده با يک سيستم DCIM، پي بردند که ظرفيت خنک کننده تلف مي شده و با سازماندهي آن، قادر به کاهش نياز به خنک کننده خواهند بود در نتيجه ظرفيت خنک کننده براي همه سيستمها به اندازه کافي در دسترس بود. در نتيجه، اين شرکت عمر مرکز داده خود را تا دو سال و نيم افزايش داد. به تعويق انداختن نياز به ساخت يک مرکز داده ديگر، اين شرکت را قادر ساخت از مزاياي کامل دارايي موجود خود استفاده کند و از هزينه هاي بزرگ سرمايه جلوگيري کند، زيرا ساخت يک مرکز داده جديد حدود ۱۰ ميليون دلار در هر مگاوات ظرفيت الکتريکي هزينه دارد. در يک مثال ديگر، يک موسسه مالي از هزينه هاي غير ضروري عملياتي اجتناب کرد. اين شرکت مي دانست هزينه هاي عملياتيش بيش از حد بالا است، اما دليل آن را نمي دانست و ترديد داشت که زمان و دردسر مورد نياز براي حفاظت از انرژي، بازدهي داشته باشد. اين سازمان از ديدن اينکه نتايج يک محاسبه ROI نشان داد که يک سيستم مهار جديد با حدودا ۲۴ تا ۲۸ کابين سالانه بيش از ۱۲ هزار دلار براي شرکت در هزينه ها صرفه جويي ميکند و همچنين بازگشت کامل سرمايه در حدود ۱۸ ماه را خواهد داشت، شگفت زده شد. صرفه جويي در هزينه پس از بازپرداخت، پتانسيل رسيدن به صرفه جويي قابل توجهي را براي اين سازمان داشت.
سخت افزار هوشمند، کارايي بهينه

اطلاعات ضروري است، اما هدف از اين اطلاعات اين است که عملکرد موثر را ممکن سازد. بنابراين، يک راه حل DCIM بايد با سخت افزار هوشمند همراه شود، به طوري که زيرساخت هاي مراکز داده بتوانند براي ارائه عملکرد مطلوب تحت نظارت و کنترل قرار گيرند. تعامل بين يک راه حل DCIM و يک سيستم مديريت حرارتي، به ويژه، مي تواند سود قابل توجهي داشته باشد. از آنجا که خنک کنندگي يکي از بزرگترين هزينه ها است، زماني که بهينه سازي شود به احتمال زياد بازگشت سرمايه گذاري قابل توجهي خواهد داشت.
قطعات مختلف تجهيزات داراي ويژگي هاي حرارتي متفاوتي هستند. بنابراين اين مهم است که يک سيستم مديريت حرارتي و راه حل DCIM مربوط به آن، آن ويژگي ها را درک کنند – براي مثال، نحوه تنفس سوئيچ هاي سيسکو. با استفاده از اطلاعاتي با اين سطح از جزئيات، مديران مرکز داده مي توانند به طور بهينه تجهيزات را براي هدايت جريان هوا مستقر کنند.
در يک مثال ديگر، توانايي راه حل DCIM براي پيگيري پورت هاي اتصال و اينکه آنها در حال استفاده هستند يا خير، مي تواند سود قابل توجهي از نظر انعطاف پذيري مرکز داده و قابليت توسعه داشته باشد. اطلاع از موقعيت پورتها و در دسترس بودن آنها، مدير مرکز داده را قادر مي سازد به سرعت و به طور کارآمد دارايي هايي مانند سرورها و ابزارهاي ذخيره سازي را مستقرار کند.
جمع بندي
طرح هاي استراتژيک IT مانند کلاد، ابر داده ها، رسانه هاي اجتماعي و .. روش هاي جديد انجام کسب و کار را ممکن مي سازند. اما خواسته هاي بي سابقه اي را نيز بر مراکز داده تحميل مي کنند.
هر تغيير در مراکز داده بايد با تغييرات مربوط به چهار تا از مهم ترين منابع مديريت ظرفيت مراکز داده همراه شود تا از سطح بالاي عملکرد و آپ تايم اطمينان حاصل کند:
خنک کننده: ظرفيت خنک کننده منجر به خرابي هاي ناشي از حرارت مي شود. Overcooling، که براي اطمينان از ايمني تجهيزات در نظر گرفته شده، گران قيمت و بي فايده است.

توان: ظرفيت توان مورد استفاده به دليل عدم ديد درست در مصرف است. بدون ديد، ارائه مدارک دقيق از رد پاي کربن و مصرف انرژي براي گواهي نامه هاي «green « دشوار است.
فضا: استفاده ناکارآمد و حتي از دست دادن دارايي ها با توجه به رديابي ضعيف آنها مي تواند استقرار را کند کرده و مانع از بهره برداري موثر از فضاي رک شود.
اتصال: عدم رديابي اتصال مي تواند بر استقرار تجهيزات تاثير بگذارد. قطعي و تغييرات غير مجاز عمليات را به خطر مي اندازد.
سيستم DCIM که اطلاعات مورد نياز شما را فراهم کند و اجازه مي دهد با سرمايه گذاري فعلي خود در مرکز داده هاي موجود، بهره وري بيشتري داشته باشيد، براي به حداکثر رساندن عملکرد مرکز داده و جلوگيري از هزينه هاي غير ضروري، لازم است. مورد ضروري ديگر، سخت افزار هوشمندي است که مي تواند براي سيستم DCIM اطلاعات دقيق بلادرنگ فراهم کرده و مي تواند به کنترلهايي که سيستم DCIM توصيه کرده پاسخ دهد. به طور خاص، يک راه حل DCIM که دوش به دوش يک سيستم مديريت حرارتي کار مي کند، شما را قادر به نظارت بر سيستم هاي خود براي رسيدن به خنک کنندگي بسيار کارآمد مي نمايد.
يک سيستم DCIM کامل، سازمان IT شما را قادر مي سازد از کسب و کار به طور موثرتر پشتيباني کند، به طوري که بتوند با سرعت بيشتري براي در آغوش گرفتن فرصت هاي جديد حرکت کند. سازماني که مجبور به صرف هزينه زياد نيست، قادر خواهد بود براي نوآوري بيشترهزينه کند تا سريع تر حرکت کرده، روش هاي جديد انجام کسب و کار را در آغوش بکشد و مزيت رقابتي به دست آورد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text