پاسخ متخصصان کامپیوتر به پرسش های کاربران

/
/
/

پاسخ متخصصان کامپیوتر به پرسش های کاربران
پیشنهاد های متخصصان کامپیوتر برای برطرف شدن مشکلات کامپیوتری شما

پاک کردن یک فولدر Windows.OLD
پرسش: بعد از این که ویندوز ۸ روی کامپیوتر خودم را به ویندوز ۸٫۱ ارتقا دادم، با مشکل کم بودن فضای دیسک روبرو شدم. بعد از جستجوی درایو ها، فولدری با نام Windows.OLD را پیدا کردم که فضای زیادی را اشغال کرده است. این فولدر چیست و آیا می توانم آن را پاک کنم؟
پاسخ: فولدر Windows.OLD در زمان ارتقا دادن سیستم عامل های شرکت مایکروسافت ساخته می شود. این فولدر شامل فایل هایی از ویندوز نصب شده ی قبلی است که در نسخه ی جدید نیازی به آن ها نبوده یا امکان استفاده از آن ها وجود ندارد. تنها در زمانی که مشکلی در به روز رسانی ایجاد شود و شما بخواهید به نسخه ی قبلی سیستم عامل برگردید، به این فولدر نیاز خواهید داشت.
برای کاربرانی که با مشکل کمبود فضای دیسک روبرو نشده اند، توصیه می کنیم این فولدر را بر روی کامپیوتر خود نگه دارند تا اطمینان پیدا کنند که همه چیز در سیستم عامل جدید مرتب بوده و تمام فایل ها و تنظیمات قبلی در سَرِ جای خودشان قرار دارند.
اما در شرایطی که با کمبود فضای دیسک روبرو می شویم، ویندوز ۸٫۱ پس از چند روز به صورت خودکار فولدر Windows.OLD را پاک می کند. البته خودتان نیز می توانید با اجرا کردن Disk Clean-up آن را پاک کنید. برای این کار، به صفحه ی Start رفته و Disk Clean-up را تایپ کنید. سیستم عامل، برنامه ی مورد نظر را پیدا خواهد کرد. این برنامه را اجرا کرده و درایو سیستم خود را به عنوان درایو مورد نظر برای انجام تغییرات، انتخاب کنید. با این کار، یک نشانه ی کوچک ویندوز به عنوان قسمتی از نشانه ی قبلی، آن ظاهر خواهد شد.
با کلیک کردن بر روی دکمه ی Clean Up System Files (که ممکن است از شما بخواهد درایو را دوباره انتخاب کنید)، فهرستی از مواردی که می توانید آن ها را پاک کنید، برای شما نمایش داده خواهد شد. تیک کنار Previous Windows installation(s) را برای پاک شدن Windows.OLD فعال کنید. البته در این فهرست، فایل های دیگری هم وجود دارند که می توانید با پاک کردن آن ها، فضای خالی بیشتری را در اختیار داشته باشید.
در انتها بر روی Ok کلیک کرده و Delete files را انتخاب کنید. با این کار، مشکل کم بودن فضای دیسک شما برطرف خواهد شد.
پاک کردن فولدر Windows.OLD
اشتباه دیکته ای در اطلاعات ورود (sign-in)
پرسش: من با استفاده از نشانی حساب ایمیل مایکروسافت خود به ویندوز ۸ وارد شده ام. بعد از کُند شدن سرعت لپ تاپ خودم، ویندوز آن را دوباره نصب کرده ام.
متاسفانه در زمان نصب ویندوز، نشانی حساب کاربری خود را به صورت اشتباه تایپ کردم (غلط دیکته ای در آن وجود دارد) و پس از آن که در زمان نصب از من درخواست شدن تا نشانی ایمیل را تایید کنم، متوجه این اشتباه شدم. در این شرایط، در صورت درخواست ایمیل تایید نشانی، ایمیل از طرف مایکروسافت به همان نشانی اشتباه ارسال می شود و به دست من نخواهد رسید.
چند روزی است که با این مشکل روبرو شده ام و هیچ راهی برای برطرف کردن آن پیدا نمی کنم. شما می توانید راهی برای اصلاح کردن نشانی ایمیل به من پیشنهاد کنید تا بتوانم به حساب کاربری مایکروسافت ویندوز خود دسترسی پیدا کنم؟
پاسخ: یک راه این است که نشانی ایمیل مربوط به حساب کاربری خود را پاک کرده و دوباره از ابتدا شروع به وارد کردن اطلاعات کنید. شما می توانید به سادگی و با تبدیل حساب کاربری خود به یک حساب کاربری محلی (Local) و تغییر دوباره ی آن به یک حساب کاربری مایکروسافت، این کار را انجام دهید. در چنین شرایطی، مراحل وارد کردن حساب کاربری دوباره شروع شده و می توانید نشانی درست Microsoft Live خود را وارد کنید.
برای شروع، کلید های Windows و C را به صورت هم زمان فشار داده و پس از ظاهر شدن فهرست Charms، ابتدا Settings و پس از آن Change PC settings را انتخاب کنید. با این کار، اپلیکیشن تنظیمات کامپیوتر باز خواهد شد. در ستون سمت چپ، Users را انتخاب کنید. در ستون سمت چپ و در قسمت Your Account، باید دکمه ای با نام Switch to a Local Account را ببینید. برای اصلاح کردن اطلاعات اشتباهی که وارد کرده اید، تنها کافی است بر روی این دکمه کلیک کنید. پس از خارج شدن (sign-out کردن)، دوباره وارد شوید.
مراحل بیان شده را تکرار کرده و در آخر Switch to a Microsoft account را انتخاب کنید. اکنون می توانید نشانی درست ایمیل را وارد کنید.
اگر چه با این کار نشانی درست ایمیل ثبت می شود اما اگر از ویندوز ۸٫۱ استفاده می کنید، می بایست مراحل زیر را نیز انجام دهید.
مراحل بیان شده را دنبال کرده اما زمانی که به اپلیکیشن تنظیمات PC وارد شدید، ابتدا بر روی Accounts و سپس Your account کلیک کنید. در این پنجره، باید نشانی نادرستی که وارد کرده اید را در پنجره ی سمت راست ببینید. بر روی Disconnect در زیر حساب کاربری مایکروسافت کلیک کنید. در این قسمت باید کلمه ی عبورتان را وارد کرده و مراحل را دنبال کنید. اکنون پس از خارج شدن (sign-out کردن)، با حساب کاربری محلی جدید خود وارد شده و مراحل را تا وارد شدن به Account settings تکرار کنید. اکنون بر روی Connect to a Microsoft account کلیک کنید تا بتوانید حساب کاربری Microsoft Live خود اصلاح کنید.
اشتباه دیکته ای در اطلاعات ورود
باز گرداندن نشانه های (چهار خانه ها یا Tile های) ناپدید شده ی اَپلیکیشن ها
پرسش: تا دیروز، تمام برنامه های کاربردی (اپلیکیشن های) ویندوز من به درستی کار می کردند و می توانستم از صفحه ی Start به آن ها دسترسی پیدا کنم تا اینکه تصمیم گرفتم یک اپلیکیشن به نام Ginger را پاک کنم زیرا عملکرد برنامه ی Wordرا کُند کرده بود. برای انجام این کار، برنامه ی Perfect Uninstaller را دانلود کرده و با استفاده از آن، Ginger را پاک کردم. همه چیز خوب انجام شد تا این که امروز صبح، بعد از روشن کردن لپ تاپ متوجه شدم که تعدادی از اپلیکیشن ها از جمله اپلیکیشن های استاندارد Desktop و Store از روی صفحه ی Start پاک شده اند. چگونه می توانم آن ها را برگردانم؟
پاسخ: شما می توانید به سادگی چهار خانه های ناپدید شده را برگردانید اما مجبور خواهید بود آن ها را تک تک اضافه کنید. در حقیقت امکان برگرداندن هم زمان تمامی آن ها وجود ندارد. به صفحه ی Start رفته و بر روی قسمتی از صفحه که هیچ چهار خانه (Tile) ای در آن وجود ندارد، کلیک راست کنید. در گوشه ی سمت راست پایین صفحه، دکمه ای با نام All apps ظاهر می شود. با کلیک کردن بر روی آن، نشانه های کوچک (small icons) تمام برنامه های نصب شده بر روی کامپیوترتان را می بینید. یکی از نشانه های مورد نظرتان را در جایی که می خواهید قرار داده و بر روی آن کلیک راست کنید. در قسمت پایین سمت چپ صفحه، نشانه ای با علامت Pin to Start را مشاهده خواهید کرد. با کلیک کردن بر روی این نشانه، چهار خانه ی ناپدید شده، دوباره به صفحه ی Start بر می گردد.
اگر صفحه ی شروع را ببینید، چهار خانه ی مورد نظر شده به این صفحه اضافه شده اما مشاهده خواهید کرد که این نشانه در سمت راست و پس از چهار خانه های قبلی قرار گرفته است. می توانید با کشیدن (drag کردن)، آن را در جای مورد نظرتان قرار دهید.
با تکرار مرحله های بیان شده، می توانید تمام چهار خانه های ناپدید شده را به صفحه ی شروع برگردانید.
بازگرداندن Tile های برنامه ها
ویندوز XP مجازی
پرسش: سیستم عامل ۶۴ بیتی ویندوز ۷ نصب شده بر روی کامپیوتر من، با وجود تمام ویژگی ها، مشکلاتی در استفاده از چند برنامه و دستگاه جانبی برای من ایجاد کرده بود. برای نمونه، من نمی توانستم Palm Tungsten E2 PDA قدیمی خودم را بر روی این سیستم عامل نصب کنم و چاپ کردن (پرینت گرفتن) برایم غیر ممکن شده بود. البته این مشکل را با نصب Oracle VirtualBox و سپس ویندوز XP در آن برطرف کردم.
همان طور که می دانید، شرکت مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز XP را از ماه آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی متوقف کرده و من نمی دانم که چه کاری می توانم انجام دهم. یک بار تلاش کردم تا با استفاده از تلفن هوشمند خود این مشکل را حل کنم اما امکان چنین کاری وجود نداشت و استفاده از Ubuntu نیز با توجه به این که نرم افزار مورد نظرم را نمی توانستم بر روی Linux نصب کنم، بی فایده بود.
اگر به استفاده کردن از ویندوز XP در VirtualBox ادامه دهم و راهی پیدا کنم که ارتباط اینترنتی سیستم را قطع کنم، آیا دچار مشکلات و خطرات امنیتی نخواهم شد؟
پاسخ: از آن جایی که ما یک Palm Tungsten E2 در اختیار نداریم، نمی توانیم شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. به عنوان ساده ترین راه، می توانید از وب سایت Palm یک نسخه ی جدید تر Palm Desktop (نسخه ی ۶٫۲) را دانلود کنید. تعداد زیادی از کاربرانی که از این نرم افزار استفاده کرده اند، اعلام کرده اند که مشکلی در استفاده از آن بر روی ویندوز ۷ نداشته اند.
اگر این نرم افزار بر روی سیستم عامل شما کار نکند، شما می توانید یک کامپیوتر مجازی با استفاده از VirtualBox ایجاد کنید که نیازی به اتصال به اینترنت نداشته باشد. البته باید بدانید که با وجود متوقف شدن پشتیبانی از ویندوز XP، همچنان این سیستم عامل به عملکردش بر روی کامپیوتر شما ادامه داده، در مقابل ویروس ها مقاومت کرده و از اطلاعات شخصی شما محافظت می کند. از آن جایی که شما تنها از این سیستم عامل برای چاپ کردن اطلاعات خود و استفاده از Palm PDA استفاده می کند، مشکلی برایتان ایجاد نخواهد شد. اگر هیچ نرم افزاری را با این نسخه از ویندوز XP دانلود نکنید و هیچ خرید اینترنتی نیز انجام ندهید، خطر امنیتی بسیار کمی شما را تهدید خواهد کرد.
توصیه می کنیم که یک نسخه ی پشتیبان (snapshot) از ویندوز XP در VirtualBox تهیه کرده و در صورت ایجاد هر گونه اشکال بر روی سیستم عامل، آن را به وضعیت قابل قبولی که هم اکنون دارد برگردانید. این نوع پشتیبان گیری (تهیه ی snapshot) درست مانند پشتیبان گیری کامل و باز گرداندن تمام نرم افزار ها عمل می کند و می تواند در صورت وجود مشکل، کامپیوتر شما را در کوتاه ترین زمان ممکن و به سادگی هر چه تمام تر، به شرایط عادی برگرداند. با این کار، در صوتی که کامپیوتر شما به بد افزار ها یا ویروس ها آلوده شود، به سادگی می توانید آن ها را از بین ببرید.
برای بالا بردن امنیت سیستم عامل، می توانید تنظیمات کامپیوتر مجازی XP خودتان را تغییر داده و تطبیق دهنده ی شبکه ی مجازی (virtual network adaptor) آن را غیر فعال کنید. در زمانی که کامپیوتر مجازی (Virtual PC) خاموش است، Oracle VM VirtualBox Manager را باز کرد، بر روی نشانه ی virtual PC کلیک راست کرده و Settings را انتخاب کنید. در ستون سمت چپ بر روی Network کلیک کرده و پس از آن از ستون سمت راست، تیک Enable Network Adapter را بردارید. این کار را برای تمام تطبیق دهنده ی های شبکه ای (network adaptor) که از قبل پیکر بندی شده اند، تکرار کنید.
با غیر فعال کردن تطبیق دهنده های شبکه، هر گونه ارتباط شبکه ای بین کامپیوتر مجازی XP با کامپیوتر ویندوز ۷ نیز قطع خواهد شد. اگر می خواهید ارتباط شبکه ای بین ویندوز مجازی XP و ویندوز ۷ برقرار باشد، می توانید شبکه را فعال نگه داشته و تنها نوع آن را به Host-only networking تغییر دهید.
ویندوز XP مجازی
ویندوز XP بر روی لپ تاپ
پرسش: من یک Dell Inspiron Mini 10 Netbook دارم که سیستم عامل ویندوز XP بر روی آن قرار داده شده است. از آن جایی که پشتیبانی از این سیستم عامل در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی متوقف شده است، آیا پیشنهاد می کنید که سیستم عامل XP را به روز کرده و از یک سیستم عامل جدید استفاده کنم؟ حقیقت این است که من بسیاری از کار هایم را با استفاده ی زیادی از این دستگاه انجام می دهم و نمی خواهم هیچ مشکلی برای آن ایجاد شود.
پاسخ: ابتدا باید توجه کنید که نباید به خاطر متوقف شدن پشتیبانی از ویندوز XP نگران باشید اما اگر امکان به روز کردن سیستم عامل را دارید، بهتر است این کار را انجام دهید.
بهترین انتخاب برای شما، به استفاده ای که می خواهید از لپ تاپ داشته باشید بستگی دارد. اگر می خواهید برنامه هایی که از آن ها استفاده می کنید را به روز نگه داشته و تمام قابلیت های آن ها را به کار بگیرید، باید هم گام با به روز رسانی های سیستم عامل ویندوز حرکت کرده و سیستم عامل خود را به روز کنید.
خبر خوب برای شما این است که بیشتر کاربرانی که ویندوز XP موجود بر روی Dell Inspiron Mini 10 را به ویندوز ۷ ارتقا داده اند، با هیچ مشکلی روبرو نشده اند. البته اگر حافظه ی ۱ گیگا بایتی RAM را به ۲ گیگا بایت افزایش دهید، عملکرد ویندوز ۷ بر روی دستگاه شما، بهتر خواهد بود. همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت پشتیبانی محصولات شرکت Dell (به نشانی support.euro.dell.com)، درایور های موجود برای نسخه ی ۳۲ بیتی ویندوز ۷ را دریافت کنید.
اگر می توانید با سیستم عامل های دیگری به غیر از ویندوز کار کنید (یا آشنایی مختصری با آن ها دارید)، پیشنهاد می کنیم از Linux به جای ویندوز XP استفاده کنید. بهتر است بدانید که Dell Inspiron Mini 10 به صورت رسمی برای Ubuntu تایید شده و شما می توانید این سیستم عامل را به صورت رایگان دانلود کرده و از آن استفاده کنید.
در هر زمانی که می خواهید سیستم عامل ویندوز XP یک کامپیوتر (دسکتاپ یا لپ تاپ) را به ویندوز ۷ ارتقا دهید، بهترین کار این است که ابتدا به وب سایت سازنده ی آن مراجعه کرده و درایور های موجود برای ویندوز ۷ آن دستگاه را بررسی کنید. با این کار از امکان پذیر بودن نصب برنامه ها و دستگاه های جانبی بر روی ویندوز ۷، پس از به روز رسانی سیستم عامل، آگاه خواهید شد.
همچنین می توانید Microsoft Upgrade Advisor را با مراجعه به tinyurl.com/ybgop43 دانلود کرده و بر روی سیستم خود اجرا کنید. این برنامه، سخت افزار ها و نرم افزار های موجود بر روی کامپیوتر شما را بررسی کرده و شما را از مشکلات احتمالی که ممکن است بعد از به روز رسانی ویندوز با آن ها روبرو شوید، آگاه خواهد کرد.
ویندوز XP بر روی لپ تاپ
اشکال در چاپ رنگی
پرسش: دستگاه چاپگر Epson Stylus SX415 من هیچ کدام از رنگ ها را به درستی چاپ نمی کند. در تمام برگه های چاپ شده، تنها زمینه های آبی رنگ وجود داشته و رنگ های دیگر در آن دیده نمی شوند. تمام کارتریج ها (سبز، قرمز، زرد و مشکی) را بررسی کردم. همه ی آن ها پُر بوده و نیاز به تعویض نداشتند. چرا این مشکل ایجاد شده و چگونه می توانم آن را حَل کنم؟
پاسخ: اگر به تازگی کارتریج های جوهری را عوض کرده اید، به خصوص اگر از کارتریج های اصلی (اورجینال) اِپسون (Epson) استفاده نکرده اید، به احتمال زیاد مشکل از خود کارتریج ها یا درست قرار ندادن آن ها در سر جایشان است. اگر فرض کنیم که چنین مشکلاتی وجود نداشته و قبل از این با همین کارتریج ها می توانستید تصویر های رنگی را به خوبی چاپ کنید، بیشترین احتمال این است که جوهر سَرِ کارتریج ها خشک شده باشد.
یک برنامه ی کاربردی و بسیار مفید به نام Nozzle Check وجود دارد که نازِل (سوزن) های سَرِ کارتریج ها را بررسی کرده و امکان تشخیص مشکلات به وجود آمده برای آن ها را فراهم می کند. اگر این برنامه را ندارید، می توانید از فهرست چاپگر، به nozzle check داخلی دستگاه دسترسی پیدا کرده و از آن استفاده کنید.
این مشکل در چاپگر های جوهر افشان، به خصوص زمانی که مدتی از آن ها استفاده نشود، زیاد پیش می آید و در چنین موارد استفاده از nozzle check می تواند به کسانی که از دستگاه های جوهر افشان استفاده می کنند، کمک کند. از آن جایی که nozzle check مقدار زیادی از جوهر کارتریج ها را برای تمیز کردن نازل ها استفاده می کند، نباید زیاد از آن استفاده کرد.
اشکال در چاپ رنگی
تطبیق دهنده (آداپتور) های خط برقی (powerline)
پرسش: برای بهبود پوشش شبکه ی Wi-Fi در خانه ام، به تازگی از چند آداپتور (تطبیق دهنده ی) انتقال دهنده ی داده از طریق خط برق (powerline) دارای Wi-Fi داخلی (تو کار) استفاده کرده ام. درست است که اکنون می توانم از شبکه در همه جای خانه استفاده کنم اما در بعضی از قسمت های خانه، باید شبکه ها را تغییر دهم (سوییچ کنم).
قبل از خریدن این آداپتور ها، فکر می کردم که با استفاده از آن ها، شبکه ی اصلی تقویت می شود اما اکنون متوجه شده ام که با این کار به جای یک شبکه، دو شبکه ی جدا از هم ایجاد کرده ام. آیا راه حلی وجود دارد تا این دو شبکه را یکی کرده و مجبور به تغییر شبکه در خانه ام نباشم؟
پاسخ: این کار بسیار ساده است اما باید وارد تنظیمات تطبیق دهنده های خط برق خود شده و تغییراتی در آن ها ایجاد کنید. این آداپتور ها، دارای نرم افزاری هستند که امکان پیکر بندی آن ها برای کامپیوتر شخصی یا تلفن هوشمند را فراهم می کند. تنظیمات تمام آداپتور های خط برق مانند یکدیگر بوده و با دانستن نشانی IP، می توانیم پیکر بندی آن ها را با استفاده از مرورگر اینترنت نیز انجام دهیم. برای این کار تنها کافی است یک برنامه ی پشتیبانی شده توسط سازنده ی آداپتور را اجرا کنید تا آداپتور های متصل شده به شبکه ی شما را پیدا کند.
بعد از متصل شدن به آداپتور خط برق، باید به دنبال گزینه های پیکر بندی شبکه ی بی سیم بگردید. به خصوص باید تنظیماتی با نام SSID را پیدا کنید. در اینجا می توانید نام شبکه ی ایجاد شده توسط آداپتور ها را مشاهده کنید. در این قسمت باید این نام را به نام شبکه ی اصلی بی سیمی که در خانه ی خود دارید، تغییر دهید. البته باید مطمئن شوید که قفل روی این شبکه و کلمه ی عبور آن با شبکه ی اصلی شما یکسان باشد. پس از این کار باید به کانال Wi-Fi تنظیم شده برای شبکه ی خانه ی خود نگاهی بیندازید. شما باید کانالی را پیدا کنید که به اندازه ی کافی از کانال روتر Wi-Fi اصلی شما دور باشد تا اختلالی در شبکه های بی سیم شما ایجاد نشود.
آداپتور های جدید، ویژگی به نام WiFi Move دارند که امکان کُپی کردن خودکار تنظیمات آداپتور های خط برق و استفاده از آن ها در آداپتور های دیگر را فراهم کرده است. با توجه به این ویژگی، لازم نیست تنظیمات مورد نظرتان را برای هر کدام از آداپتور ها تکرار کنید.
اکنون در هر کجای خانه که باشید، شبکه ی بی سیمی که سیگنال قوی تری داشته باشد به صورت خودکار انتخاب خواهد شد.
تطبیق دهنده (آداپتور) های خط برق (powerline)

ساختن رسانه ی نصب قابل بوت شدن (bootable) ویندوز ۸٫۱
کاربران ویندوز ۸ می توانند سیستم عامل خود را از طریق Windows Storeبه صورت رایگان به سیستم عامل ویندوز ۸٫۱ ارتقا دهند. البته اگر شما چند کامپیوتر مختلف داشته باشید، مجبور می شوید که چندین بار، چند گیگا بایت اطلاعات را دانلود کنید. برنامه ریزی مایکروسافت به شکلی است که اگر بخواهید این فایل ها را تنها یک بار دانلود کنید یا بدون نصب ویندوز ۸، نصب و اجرای ویندوز ۸٫۱ را انجام دهید، کار چندان آسانی نخواهید داشت. اگر چه به روز رسانی به ویندوز ۸٫۱ برای تمام کاربران ویندوز ۸ رایگان است اما برای انجام این کار به کلید محصول (product key) ویندوز ۸ نیاز خواهید داشت.
خبر خوب این است که شما می توانید یک فایل .ios را تنها یک بار دانلود کرده و با استفاده از آن یک درایو فِلَش USB قابل بوت شدن (bootable) برای نصب یا به روز رسانی درست کنید.
ابتدا، یک فایل .ios شامل تصویری (image) از واسطه ی نصب Windows 8.1 را از tinyurl.com/92bxels دانلود کنید. سپس، Install Windows 8 را انتخاب کرده، برنامه ی نصب را اجرا نموده و هر زمان که از شما درخواست شد، کلید محصول ویندوز ۸ خودتان را وارد کنید. در انتهای مراحل، به شما پیشنهاد داده می شود که ویندوز ۸ را دانلود کنید. بر روی Next کلیک کرده و صبر کنید تا دانلود شروع شود. پس از شروع شدن دانلود، از برنامه خارج شوید تا دانلود متوقف شود. اکنون به وب سایت Microsoft برگشته و Install Windows 8.1 را انتخاب کنید. با این کار، یک برنامه ی نصب دیگر دانلود می شود اما این بار، این برنامه، فایل .iosویندوز ۸٫۱ خواهد بود.
اگر مرحله ی دانلود ویندوز ۸ را انجام ندهید، در زمان دانلود ویندوز ۸٫۱ مجبور خواهید شد کلید محصول ویندوز ۸٫۱ را وارد کنید و امکان استفاده از ویندوز ۸ وجود ندارد. در حقیقت با شروع دانلود ویندوز ۸، درخواست کد محصول ویندوز ۸٫۱ به صورت خودکار حذف خواهد شد.
پس از کامل شدن دانلود فایل، می توانید یک درایو فِلَش را به صورت مستقیم ایجاد کرده یا مانند آن چه در ویندوز ۷ امکان پذیر بود، از گزینه ی فایل IOS برای ایجاد درایو های فِلَش USB به تعداد دلخواهتان استفاده کنید.
بعد از درست کردن واسطه ی نصب سیستم عامل، باید تنظیماتی را برای جلوگیری از درخواست وارد کردن کلید محصول ویندوز ۸٫۱ انجام دهید. برای این کار، برنامه ی Notepad را باز کرده و یک فایل شامل متن زیر را ایجاد کنید:
[Channel]
Retail
[VL]
۰
این فایل را با نام ei.cfg در فولدر Sources در درایو فِلَش USB ذخیره کنید. اکنون می توانید ویندوز ۸٫۱ را از این درایور نصب کرده و نیازی به وارد کردن کلید محصول این ویندوز نیز نخواهید داشت. پس از نصب کردن ویندوز ۸٫۱ می توانید آن را با استفاده از همان کلید محصول ویندوز ۸، فعال کنید.

اصطلاحات فنی جدید
درایور دستگاه (Device Driver): این واژه که به صورت مختصر، “درایور” گفته می شود، قسمتی از کُد برنامه ریزی است که قابلیت استفاده از یک دستگاه جانبی مانند چاپگر، کارت گرافیک یا دوربین (webcam) را در یک دستگاه میزبان (host device)، مانند یک کامپیوتر شخصی ایجاد می کند. بسیاری از دستگاه های جانبی، در هنگام عرضه شدن به بازار به صورت پیش فرض دارای تنظیمات لازم برای استفاده در سیستم عامل های مختلف (از جمله ویندوز) می باشند و نیازی به استفاده از درایور برای نصب آن ها نخواهد بود. البته در صورتی که نیاز به استفاده از درایور ها داشته باشید، می توانید به وب سایت تولید کننده ی دستگاه جانبی یا قطعه ی سخت افزاری مورد نظرتان مراجعه کرده و و درایور مربوط به سیستم عامل های مختلف را دانلود کنید.

Feature Phone: یک تلفن همراه با ویژگی های پیشرفته که فناوری آن به اندازه ی تلفن های هوشمندی که امروزه مشاهده می شوند نمی باشد. این نوع از تلفن های همراه، به اندازه ی تلفن های هوشمند قابلیت نداشته و فاقد یک سیستم عامل مانند اندروید یا ویندوز بوده و به همین دلیل، امکان پشتیبانی از تمام برنامه های کاربردی (اپلیکیشن ها) در آن ها وجود ندارد. در حقیقت، تفاوت بین تلفن های هوشمند و feature phone ها بستگی زیادی به پیشرفت فناوری دارد.

Google Chrome OS: یکی دیگر از نو آوری های گوگل که در گروه لپ تاپ های Chromebook است. در حقیقت Chrome OS سیستم عاملی است که به تقریب به صورت اختصاصی برای استفاده به وسیله ی مرورگر اینترنت Chrome طراحی شده است. این سیستم عامل، توانایی اجرای اپلیکیشن هایی که به صورت اختصاصی در HTML5 رمز گذاری (کُد) شده اند را دارد.

KVM Switch: یک عبارت مخفف شده از Video و Mouse بوده و ابزاری است که امکان اتصال هم زمان صفحه کلید، نمایشگر (مانیتور) و موس را به چند کامپیوتر فراهم می کند. با استفاده از این قابلیت، شما می توانید بدون جابجا کردن موس، صفحه کلید و نمایشگر، با چند کامپیوتر مختلف به صورت هم زمان کنترل کنید.

نوار ابزار (Toolbar): یک نوار ابزار (toolbar)، یک رابط کاربر بوده که شامل نواری از نشانه ها، دکمه ها یا کنترل های دیگر است. نوار ابزار در بیشتر موارد در بالا یا کناره های پنجره ی رابط کاربری قرار گرفته و با استفاده از آن، دسترسی به کنترل هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، سریع تر و راحت تر انجام می شود. در حقیقت نوار ابزار امکان دسترسی به برخی از کنترل های پُر کاربرد را بدون مراجعه به فهرست کامل برنامه فراهم می کند. یک نمونه ی خاص از نوار ابزار، نوار ابزار مرورگر اینترنت (web browser toolbar) است که در زمان جستجوی صفحه های وب، در دسترس شما قرار می گیرد. یکی از مشکلاتی که کاربران در زمان نصب برنامه های مختلف دارند، نصب شدن خودکار نوار ابزار این برنامه ها است که در بیشتر موارد کاربردی برای آن ها ندارد.

جستجو در میان پرسش و پاسخ های آنلاین متخصصان کامپیوتر
بدون شک می توان گفت که PC Advisor online Helproom یک پایگاه داده ی گسترده از پرسش و پاسخ های مختلف در مورد مشکلات کامپیوتری است. موارد مطرح شده، شامل محدوده ی وسیعی از ساده ترین مشکلات ویندوز تا مشکلات پیچیده ی مربوط به برنامه های نه چندان شناخته شده بوده و پرسش و پاسخ هایی در مورد تمام سخت افزار ها، نرم افزار ها، قطعات سیستم و دستگاه های جانبی کامپیوتر در این پایگاه داده وجود دارد.
همچنین می توانید در انجمن (Forum) های آنلاین، از متخصصان کامپیوتر و دانش آن ها استفاده کرده تا مشکلات کامپیوتری خود را برطرف کنید. شما می توانید به صورت رایگان به عضویت این Helproom در آمده و پس از وارد شدن به آن، انجمن های مورد نظر خود را جستجو کنید. در نخستین گام می توانید در مورد مشکل ایجاد شده در بایگانی (آرشیو) پرسش و پاسخ ها به جستجو بپردازید. با وجود بیش از یک میلیون و پانصد هزار پرسش و پاسخ، به احتمال فراوان و تنها با وارد کردن چند کلمه ی کلیدی در خصوص مشکل ایجاد شده، جواب مناسبی پیدا کرده و می توانید مشکل ایجاد شده را برطرف کنید.
اگر مشکل شما پیش از این مطرح نشده باشد می توانید آن را در انجمن Helproom، که روزانه در آن به طور متوسط در حدود۲۰۰ پرسش کاربران پاسخ داده می شود، ارسال کنید. در این انجن، متخصصان کامپیوتر آماده اند تا به پرسش های کاربران در سراسر دنیا پاسخ بدهند.
وب سایت: Pcadvisor.co.uk/helproom
ایمیل: helproom@pcadvisor.co.uk

ارتباط با متخصصان کامپیوتر
پرسش های کامپیوتری خود را با قرار دادن عبارت Helproom در قسمت موضوع (subject) و به همراه نام کامل خود، سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید و دیگر جزئیات سخت افزاری و نرم افزاری به نشانی helproom@pcadvisor.co.uk ایمیل کنید. اگر یک مشکل اساسی برای کامپیوتر شما به وجود آمده و می خواهید در کمترین زمان ممکن آن را برطرف کنید بهتر است به Helproom مراجعه کنید. متخصصان کامپیوتر به شما کمک خواهند کرد تا مشکلات ایجاد شده برای دستگاه های کامپیوتری مختلف خود را برطرف کنید.
همواره به خاطر داشته باشید که قبل از انجام هر کاری و برای جلوگیری از پاک شدن و از دست دادن اطلاعات، از سیستم خود یک نسخه ی پشتیبان تهیه کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text