آشنایی با سرویس های ریکاوری بحران در کلاد

/
/
/

آشنایی با سرویس های ریکاوری بحران در کلاد
کلاد چگونه می تواند سیستم های آی تی شما را قوی تر کند

مقدمه
از تبلیغات برنامه های تلویزیونی و شایعات موجود در مطبوعات فن آوری این طور به نظر می رسد که کلاد کامپیوتینگ روشی است که می تواند مشکلات عمیقا مقاوم موجود در مراکز داده را برطرف نماید. با این وجود بسیاری از سازمان ها اغلب از کلاد برای حل یک مشکل اولیه استفاده می کنند یعنی استفاده از کلاد به عنوان راه چاره و بستر آزمایش برای به دست آوردن دانش درباره پتانسیل ها. سال گذشته تحقیقی در Amazon Web Services Global Customer and Partner Conference نشان داد که در حدود دو سوم (۶۰ درصد) افراد صرفه جویی در هزینه ها و ریکاوری بحران را به عنوان عواملی ذکر کردند که بیشترین تاثیر را در هدایت به سمت اتخاذ سرویس ذخیره سازی کلاد داشته است.
با این وجود تمایل به استفاده از کلاد با واقعیت های عملی و ترس های دیگر پدید می آید. جهت تعیین این موقعیت، Zerto تحقیقات گسترده تری انجام داده است که پی برده هزینه و پیچیدگی، هر دو بزرگ ترین دغدغه های افرادی هستند که به کلاد رای مخالف داده اند. حتی شرکت هایی که DR implementation دارند تنها ۲۳ درصدشان مطمئن هستند که DR آنها در شرایط ضروری کار خواهد کرد.

یکی از مشکلات اصلی در استفاده از کلاد برای آی تی ریکاوری این است که تکنیک های تکثیر مبتنی بر آرایه کنونی در بار کاری به شدت رو به مجازی سازی که روز به روز متداول تر می شوند، در حوزه آی تی خیلی مناسب نیستند. محصولات تکثیر مبتنی بر آرایه توسط فروشندگان فضای ذخیره سازی فراهم می شوند و به عنوان ماژول هایی داخل آرایه های حافظه به کار گرفته می شوند. مثلا EMC SRDF و NetApp SnapMirror. به همین ترتیب، راهکارهایی با یک فروشنده هم وجود دارند که تنها با راهکار ذخیره سازی که در حال حاضر مورد استفاده است سازگارند.
در حال حضر محبوب ترین روش تکثیر مورد استفاده در سازمان ها، تکثیر مبتنی بر آرایه است که خواص granular بودن مورد نیاز در محیط مجازی و یا تکثیر این محیط های مجازی در کلاد را لازم ندارند.
نگاشت
برای مثال نگاشت میان دیسک های مجازی و array volume ها پیچیده بوده و به طور مداوم در حال تغییر است که منجر به ایجاد چالش های مدیریتی و سربار حافظه بیشتر می گردد. اغلب چندین ماشین مجازی در یک array volume یا واحد منطقی قرار می گیرند. یک رویکرد مبتنی بر آرایه، حتی اگر تنها یک ماشین مجازی در volume نیاز به تکثیر داشته باشد، کل volume را تکثیر می کند. این موضوع از فضای ذخیره سازی کمتر استفاده می کند و منجر به “پراکندگی ذخیره سازی” می گردد.
از آنجایی که تکثیر مبتنی بر آرایه فاقد قابلیت دید و granularity برای تشخیص ماشین های مجازی خاص در موقعیت های مختلف است، سازمان های تمایل دارند تمام دیسک های یک برنامه سازمانی را در یک واحد منطقی ذخیره سازی قرار دهند.
تکثیرهای مبتنی بر آرایه چندین نقطه ضعف دیگر نیز دارند که استفاده از آنها را در یک موقعیت DR مبتنی بر کلاد محدود می کند. به خصوص اینکه آنها برای این طراحی شده اند که موجودیت های فیزیکی را تکثیر کنند و نه موجودیت های مجازی. در نتیجه ماشین های مجازی را نمی بینند و به اجرای تغییرات بی تفاوت هستند – محیط های مجازی به سبب ماهیت پویای خود سرعت تغییرات بالایی دارند.
به عنوان یک موقعیت شروع برای استراتژی cloud DR موفق، یک روند رو به رشد استفاده از تکنولوژی تکثیر مبتنی هایپروایزر است که از ماشین های مجازی (VMها) به جای سطح LUN و یا سطح storage
Volume در سطح format file دیسک محافظت می کند، در نتیجه تکثیر را می توان بدون مدیریت و چالش های TCO مرتبط با تکثیر مبتنی بر آرایه انجام داد. از آنجایی که مستقیما درون زیرساخت مجازی نصب می شوند، تکثیر مبتنی بر هایپروایزر قادر به تکثیر درون لایه virtualization است به طوری که هربار که ماشین مجازی درون دیسک های مجازی آن می نویسد، دستورwrite گرفته می شود و به سایت ریکاوری کلاد ارسال می گردد. این روش نسبت به روش های قبلی کارامدتر و دقیق تر است.
تکثیر هایپروایزر
تکثیر مبتنی بر هایپروایزر به طور محلی از تمام سیستم عامل های ذخیره سازی و تمام قابلیت های امکانپذیر با مجازی سازی از جمله در دسترس بودن بالا، خوشه بندی و توانایی قرار دادن و تکثیر volume ها در حرکت پشتیبانی می کند.
تکنولوژی های مبتنی بر هایپروایزر در محیط مجازی، در حال استاندارد شدن هستند ولی حتی با این تکنولوژی هنوز گزینه هایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود همانند کلاد که به خوبی در DR جا افتاده است ولی برای همه رویکردها مناسب نیست. تعیین این گزینه ها می تواند مفید باشد زیرا به درک مزایا و محدودیت های رویکردهای مختلف مبتنی بر کلاد کمک می کند.
اولین نوع این رویکردها کلاد خصوصی است که در آن تداوم کسب و کار و ریکاوری از بحران در میان دو یا چند سایتی که از نظر جغرافیایی مجزا هستند (که همه تحت کنترل تیم آی تی شرکت می باشد و به عنوان کلاد خصوصی به کار گرفته می شود) قرار می گیرد.
این رویکرد به شرکت ها این امکان را می دهد که یک محیط دینامیک و انعطاف پذیر ایجاد کنند که در آن دپارتمان های آی تی بتوانند برنامه ها را بر اساس نیازها و منابع در هر زمان با انتقال زیرساخت های آی تی در سایت های جغرافیایی مختلف بزرگ تر کرده و به حرکت در آورند.
استفاده از این رویکرد به سازمان ها نیز کمک می کند که بار تولید را به طور مساوی میان چندین مرکز داده و سایت ریکاوری توزیع کنند. با این وجود راه اندازی و مدیریت چنین تاسیساتی پیچیده تر است.

Zerto 2.0
شرکت ها در استقرار برنامه های کاربردی خود از هر روشی که استفاده کنند، Zerto یک راهکار BC/DR مناسب برای آن دارد. Zerto Virtual Replication تنها پلتفرم BC/DR آماده برای کلاد است که برای برنامه هایی که در محیط های مجازی و کلادهای خصوصی یا عمومی به کار گرفته می شوند، حفاظت رده سازمانی ارائه می دهد. این تکنولوژی Disaster Recovery-as-a- Service و cloud BC/DR واقعی برای ارائه دهندگان سرویس کلاد و مشتریان شرکت ارائه می دهد.
شرکت ها می توانند پشتیبانی از BC/DR را توسعه دهند تا علاوه بر دیتاسنتر های قدیمی، سایر سایت ها را نیز از طریق قابلت های multi-site پوشش دهد. به علاوه این کار موانع ورود به سازمان برای ارزیابی کلاد برای سایر برنامه ها در محیط را کاهش می دهد.
این ویژگی های multi-tenancy بازدهی سایت بحران را به شدت افزایش می دهد.
CSP ها می توانند هزینه را برای شرکت ها بسیار جذاب سازند زیرا محبور نیستند یک زیرساخت کاملا تکراری با سخت افزار، نرم افزار و شبکه یکسان ایجاد کند.
به علاوه مجبور نیستند یک تیم کاملا متخصص داشته باشند و می توانند تمرکز خود را بر آنچه در محیط دارند معطوف کنند.
www.zerto.com

نتیجه گیری
ظهور مجازی سازی و رشد کلاد کامپیوتینگ فرصت قابل توجهی برای قدرتمندتر سازی فرایندهای ریکاوری بحران ایجاد میکند. با ورود تکنولوژی های تکثیر مبتنی بر هایپروایزر و مزایای گزینه های کلاد خصوصی و as-a-service، هزینه و پیچیدگی ریکاوری بحران کاهش می یابد و وعده کاهش هزینه ها را برای اقتصاد به همراه دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text