Apple iPhone 6 Plus

/
/
/

Apple iPhone 6 Plus
شاید بر اثر لغزش زبانی به راحتی نام iPhone 6 Plus را با مدل دیگر به نام iPhone 6s Plus، به جای هم به کار ببریم، ولی باید گفت که از اکثر جهات، مدل ۶s Plus بهتر است. با وجود داشتن داشتن یک پسوند s در مدل خود، به نظر نمی رسد که بخواهد خودش را به عنوان یک مدل جدید، از دیگر مدل ها جدا کند. اما، طبق تبلیغاتی که Apple می کند و می گوید: “تنها چیزی که تغییر کرده، همه چیز است” اپل کمی اغراق می کند، اما می توان گفت بسیاری از چیز ها تغییر کرده است. مدل S همان طراحی فیزیکی مربوط به مدل سال قبل را حفظ کرده است، اما داخل آن برخی چیزها ارتقا یافته و برخی از ویژگی های جدید هم به آن اضافه شده است. امسال استثنا نیست.
قیمت
این یک چیز تغییر نکرده است: قیمت ۶s Plus دقیقاً با قیمت ۶ Plus برابر است و این قیمت همان قیمتی است که با ورود به بازار در سال ۲۰۱۴ بر روی آن گذاشته شده بود. پس این قیمت برای مدل های ۱۶GB، ۶۴GB، و ۱۲۸GB به ترتیب برابر با ۶۱۹ یورو، ۶۹۹ یورو، و ۷۸۹ یورو می باشد. باید گفت که مدل ۱۶GB به طور غیر قابل قبولی ضعیف، و حتی به عنوان یک گوشی که حافظه آن قابلیت ارتقا نداشت نامناسب تلقی می شود و با این حافظه محدود، فیلم هایی که ضبط می کند دارای کیفیت ۴K هستند که در هر دقیقه ۴۰۰MB از حافظه را مصرف خواهند کرد.
مدل جدید می گوید که ۶ Plus قیمت ها را شکسته است، پس اگر می خواهید گوشی که می خرید بدون سیم کارت باشد و قابلیت تعویض سیم کارت را داشته باشد، باید با کمی صرفه جویی مدل سال قبل را انتخاب کنید.
طراحی
مدل ۶s Plus یک گوشی بسیار زیبا است و در دست گرفتن آن به شما حس خوبی می دهد. اگرچه این گوشی یک گوشی معقول به نظر می رسد، ولی چه از دوربین برآمده متنفر باشید چه نباشید، به محض گرفتن این گوشی، یک قاب محافظ برای آن تهیه خواهید کرد تا در مقابل ضربه و خش خوردگی از آن محافظت کند.
ما یک صفحه نمایش بزرگتر را ترجیح می دهیم، ولی حمل کردن یک دستگاه که از ۶s بزرگتر و سنگین تر است کار معقولی به نظر نمی رسد. این گوشی از برخی گوشی های اندرویدی که صفحه های بزرگتری دارند نیز بزرگتر می باشد، اما هیچ کدام از آن دستگاه ها-مانند Nexus 6P، Galaxy S6، Edge+، Moto X Style- نمی توانند به خوبی ۶s در جیب شما به راحتی جای شوند.
البته باید گفت که تمامی نقد و بررسی هایی که قبلاً در مورد طراحی iPhone 6 Plus گفته شده برای ۶s Plus هم به کار برده می شوند. هردو دارای خوبی ها و بدی هایی هستند. هنوز هم قرار داده شدن دکمه روشن کردن آن در جهت مقابل دکمه کم و زیاد کردن صدا، با عکس گرفتن با همان دکمه قبلی، یک نوع مزاحمت به حساب می آید.
در بسیاری از اوقات، این گوشی به عنوان یک گوشی دو دست (چپ و راست) شناخته می شود. در بسیاری از مواقع استفاده از آن با دستی که عادت نداریم هم کار ساده ای است مانند لمس کردن بالای صفحه با دست غیر تخصصی.
این دو گوشی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، مگر اینکه شما نسخه Rose Gold را انتخاب کنید، اما این کمپانی برای مدل های ۶s و ۶s Plus از آلومینویم مرقوب و محکم تری استفاده کرده است، و به احتمال زیاد این کار را در پاسخ به Bendgate انجام داده است. این یعنی مدل ۶s Plus با وزن ۱۹۲ گرم، ۲۰ گرم سنگین تر شده است، که همین ویژگی این گوشی را تبدیل به یکی از سنگین ترین گوشی های ۵٫۵ اینچی کرده است، و برای نگاه کردن یک فیلم با این گوشی، استفاده از یک دست برای تحمل وزن آن کافی نخواهد بود.
برخی تفاوت های زیرکانه دیگری وجود دارد. برای مثال، دکمه home، به نظر می رسد کمی تغییر کرده است، و اگر شما این گوشی را از لحاظ ضخامت اندازه گیری کنید خواهید دید که این مدل ضخیم تر از مدل قبلی است. با این حال، تاکنون ما قابی از ۶ Plus را ندیده ایم که برای ۶s Plus مناسب نباشد.
صفحه نمایش
هنوز هم صفحه نمایش آن، محکم ترین است. این صفحه دارای قابلیت Force Touch است به این معنی که دارای خاصیت Peek and Pop است یعنی به میزان فشاری که به صفحه وارد می کنید پاسخ های متناسب می دهد. این یعنی شما دو قابلیت صفحه نمایش خازنی و مقاومتی را درون یک صفحه نمایش دارید، اما کیفیت عکس آن از هر صفحه نمایش مقاومتی دیگری بیشتر می باشد.
۳D Touch بزرگترین ویژگی جدید در ۶s Plus است و راهی جدید را برای تعامل با سیستم عامل iOS ارائه می دهد. از آنجایی که این یک ویژگی جدید است پس شما نمی توانید کارهای زیادی را با آن انجام دهید، اما بدون شک کاری که بتوانید با آن انجام دهید، مفید خواهد بود. شما می توانید محکم بر روی آیکن یک برنامه فشار دهید و از میانبرهای جدید Quick Access استفاده کرده و به صورت مستقیم به جای مورد نظر خود بروید. برای مثال، با Mail، شما مستقیم به قسمت نوشتن یک پیام جدید یا VIP inbox می پرید. همین کار را می توانید برای قسمت های پیام ها، یا ارسال یک پیام برای مخاطبی که بیشترین ارتباط را با او داشته اید، انجام دهید.
با استفاده از Quick Actions در برنامه دوربین، می توانید بدون نیاز به باز کردن این برنامه و عوض کردن حالت های دوربین، یک سلفی بگیرید.
در بین برنامه ها می توانید از Peek and Pop استفاده کنید. به آرامی بر روی یک ایمیل درون inbox خود فشار دهید تا به شما اجازه دهد بدون باز کردن آن، بر روی آن peek کنید. هنوز هم می توانید با کشیدن آن به سمت چپ، آن را پاک کنید و با کشیدن آن به طرف بالا، به این ایمیل پاسخ دهید. اگر می خواهید یک پیام را به صورت کامل بخوانید، با فشار دادن بیشتر می توانید آن، می توانید آن را از ویژگی pop باز کنید. در داخل یک ایمیل یا پیام، می توانید بر روی وب سایت یا نقشه آدرس هایی که افراد با شما به اشتراک گذاشته اند، peek کنید.
استفاده دیگری برای استفاده از ۳D Touch وجود دارد: زمانی که با استفاده از صفحه کلید مجازی تایپ می کنید، با فشار دادن صفحه می توانید آن را تبدیل به یک تاچ پد کنید، و به این طریق می توانید نشان گر را حرکت داده و متن مورد نظر را انتخاب کنید.
یک ویژگی جالب دیگر آن که استفاده کمتری دارد ولی می توانید در حضور افراد دیگری که گوشی iPhone 6s ندارند، خود نمایی کنید تصویر پشت زمینه زنده و متحرک (انیمیشن) آن است. اپل چند عدد عکس باکیفیت را انتخاب کرده و می توانید با فشار دادن زیاد بر روی صفحه گوشی خود، این عکس ها را حرکت دهید. (همچنین می توانید تصاویر زنده دیگر را برای صفحه نمایش خود قرار دهید).
چیزی که شما را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد این که هرچه بیشتر بر روی صفحه فشار دهید، این انیمیشن سریعتر بازی می کند، و به شما حس سه بعدی را می دهد.
در این فناوری، دسترسی هم فراموش نشده است. فناوری ۳Dtouch برای افرادی که نابینا یا کم بینا هستند بسیار عالی است. می توانید آن را بر روی حالت منوهای Quick Actions قرار دهید و آنها را بلند بیان کنید، و زمانی می توانید از این استفاده کنید که صفحه را فشار دهید. به علاوه، در منوی دسترسی ۳D Touch، می توانید حساسیت آن را بر روی کم، متوسط و زیاد قرار دهید و به آن دسته از افراد که نمی توانند صفحه را به خوبی فشار دهند یا مهارت فشار آرام صفحه را ندارند، کمک زیادی خواهد کرد.
این کمپانی همچنین یک ویژگی به نام Taptic Engine را اضافه کرده است، که نسبت به موتور لرزشی نسل های قبل، عکس العمل سریعتری دارد. این همان سیستمی است که در Apple Watch موجود است و قطعاً نسبت به موتور ۶ Plus هم پیشرفت خوبی داشته است. این لرزش به شما کمک می کند که زمان فشار دادن زیاد صفحه، متوجه شوید اما ممکن است برای برخی از لمس های شما، بیش از حد حساس باشد.
مانند Siri، شما می توانید به طور کامل از ۳D Touch صرف نظر کنید. اما با این کار سرعت انجام کارهای خود را کم کرده اید. (اگر شما یک iPhone دارید که سیستم عامل iOS Siri بر روی آن است و از آن استفاده نمی کنید، پیشنهاد ما این است که استفاده کنید).
در مورد شمخصات این گوشی می توان گفت، صفحه نمایش همان صفحه قبلی است: ۱۹۲۰*۱۰۸۰، ۴۰۱ppi، فناوری IPS، پوشش ۱۰۰ درصدی از رنگ های RGB همه همان ویژگی های قبل هستند. این یک صفحه نمایش فوق العاده است، و هیچ شکایتی نمی توانید از این صفحه کنید. به ان دسته از افرادی که اعتقاد داشتند که اپل باید از صفحه نمایش Quad HD استفاده می کرد باید گفت که هیچ گونه نیازی برای فراتر رفتن از ۴۰۰ppi وجود ندارد.
شیشه محافظ آن شاید سفت باشد، اما اگر آن را بشکنید، تامیر آن هزینه ای برابر با ۱۲۶٫۴۴ یورو برای شما خواهد داشت، مگر اینکه AppleCare+ داشته باشید و فقط دستمزد نصب آن را پرداخت کنید. این هزینه ۲۰ یورو بیشتر از ۶ Plus (و ۶s) است و ۴۰ یورو بیشتر از iPhone 6 می باشد.
عملکرد
این iPhone جدید، دارای یک پردازنده جدید ۶s Plus است: A9 و کمک متحرک M9. اپل میزان RAM را نیز از ۱ گیگابایت به ۲ گیگابایت افزایش داده است. شما می توانید ببینید که این افزایش، در نمودارهای الگوی ما چه تاثیری داشته است.
در استفاده از آن در real-world متوجه شدیم که ۶s plus به اندازه دوبرابر ۶ Plus سرعت ندارد، اما هردو گوشی های قدرتمندی هستند و این اختلاف زیاد سرعت زمانی است که مدتی از آنها استفاد شود و آپدیت های مناسبی را برای آنها دریافت کنید آنگاه سرعت بیشتری را از ۶s Plus خواهید دید.
برنامه های آن خیلی زود وارد بازار می شوند معمولاً به ندرت تاخیری بین انتشار برنامه های iOS 9 می افتد. هیچ گاه این حس به شما دست نمی دهد که ۶s Plus به علت کمبود سرعت، گیر کرده است. این گوشی دارای یک حسگر Touch ID است که با هوشیاری بالا اثر انگشت شما را تشخیص می دهد و اگر شما بدون این که قفل گوشی را باز کنید، می توانید با استفاده از یک لمس با انگشت خود، ساعت و اعلان های خود را چک کنید، البته برای این کار از هرانگشتی می توان استفاده کرد و نیازی نیست که حتماً انگشت خود را برای این حسگر تعریف کرده باشید. اکثر اوقات با استفاده از انگشتی که گوشی آن را شناسایی کرده است می توانید قفل صفحه را باز کنید و این کار با یک حرکت ساده قابل انجام است.
برخلاف وزن سنگینی که دارد، باطری آن در مقایسه با ۶ Plus ظرفیت کمتری دارد: ۲۷۵۰mAh در مقابل ۲۹۱۵mAh. با این حال، با توجه به این که میزان مصرف آن از ۲۰nm به ۱۰nm کاهش یافته، می توان گفت که پردازنده A9 آن خیلی کم مصرف تر می باشد.
در نهایت، iOS 9 یک گزینه برای ذخیره باطری (battery-saving) ارائه می دهد. پس با وجود داشتن صفحه ۳D Touch، و پردازنده سریعتر، طول عمر باطری در این محصول، به اندازه ۶ Plus است، حتی زمانی که باطری به ۲۰ درصد می رسد، بازهم می توانید ساعت ها در حالت ذخیره سازی انرژی قرار می گیرد و برنامه های پرمصرف را خاموش کرده و با استفاده از کم کردن نور صفحه و مدت زمان روشن ماندن صفحه، مصرف انرژی را به حداقل می رساند.
در تست های ما، مشخص شد که این ویژگی به خوبی کار می کند، و اگر استفاده بیش از حد از این گوشی نکنیم، می توانیم حدود ۲ روز آن را روشن نگه داریم. این باعث می شود که از برنامه هایی که انرژی زیادی مصرف می کنند، کم تر استفاده کنیم و حتی آپدیت خودکار را برای برنامه هایی مانند فیس بوک غیرفعال کنیم، اما می توان گفت که حتی با استفاده شدید از ۶s Plus دیدیم که این گوشی به مدت ۱ روز کامل را دوام آورد.
دوربین ها
کاربران زمانی که دیدند دوربین iPhone 6 و ۶ Plus دارای همان مشخصات مربوط به iPhone 5 هستند، ناامید شدند. اکنون یک ارتقای خوب صورت گرفته است، یک پرش عمده از دوربین جلوی ۱٫۲ به ۵ مگاپیکسل صورت گرفت. از این لحاظ اپل برای مدتی خود را در پشت گوشی های اندرویدی پنهان کرده بود. در حالی که چت های FaceTime یا Skype خیلی منطقی بودند، ولی عکس ها و فیلم هایی که باید به صورت سلفی رفته می شدند آن هم با وجود این دوربین ضعیف جلو (در مقایسه با دوربین پشت)، کمی ناامید کننده بود.
اکنون سلفی ها بسیار باکیفیت هستند و عکس های حاصل، محدود به استفاده در فیس بوک و اینستاگرام نیستند. فلش این دوربین، زیاد موفق نشد. در مکان های کم نور، این فلش کم باعث روشن شدن تنها بخشی از صورت شما می شد، اما تاثیری که این فلش می گذارد این است که اختلاف بین تیرگی پس زمینه و روشنایی صورت شما را بیشتر جلوه می کند.
با این حال، تفاوت مشخص است و حداقل این است که به شما عکس های قابل استفاده ای را می دهد. با توجه به این که فلش مورد نظر براساس نور موجود در صفحه، رنگ های متناسبی را خارج می کند، به لطف این باهوشی دوربین و فلش، رنگ پوست شما طبیعی جلوه می کند.
دوربین پشتی این گوشی نسبت به قبل از ۸ به ۱۲ مگاپیکسل رسیده است. این دوربین به اندازه ای که به نظر می رسد کامل نیست، و کیفیت عکس ها در آن خیلی هم از iPhone 6 Plus بیشتر نیست. در عکس هایی که توسط این دو گوشی گرفته شده است مشخص است که لرزش دست در رزولوشن و جزئیات هیچکدام تاثیر نداشته است، اما نمی توان گفت که این عکس ها عالی هستند. به علاوه ۶s Plus تقریباً در همه شرایط و محیط ها عکس های خوبی را می گیرد، این کاری است که همه نسل های iPhone انجام می دادند. این حقیقت باعث عالی شدن دوربین آیفون شده است. این دوربین قابل اعتماد و سازگار است. درخشش، رنگ و تمرکز در اکثر اوقات عالی هستند. جزئیات بیشتر است، اما زمانی که یک عکس را زوم می کنید یا می برید، ممکن است متوجه این جزئیات ریز نشوید.
اپل از حفره های عمده موجود در ۶s صحبت کرد، یعنی نور باید درون پیکسل بیفتد نه در همسایگی آن، تا این که رنگ بهتری را داشته باشیم. فیلتر رنگ به بالای پیکسل ها منتقل شده است تا این مشکل را حل کند.
با این حال، جهت اضافه کردن ۵۰ درصد به این پیکسل ها، باید از لحاظ فیزیکی آنها را کوچکتر کنند، یعنی از ۱٫۵µ به ۱٫۲۲µ رسید. هنوز بیشترین مقدار دیافراگم f/2.2 باقی می ماند، که مانند برخی رقبای اندروید خود با دیافراگم f/2.0 که نور زیادی را به درون خود راه می دهند، عمل نمی کند و بهتر عمل می کند. این تغییر ویژگی هزینه ای دارد، و آن هزینه Noise است.
این ویژگی کمتر شایع است، اما زمانی که با دقت زیاد به عکس های گرفته شده توسط این دوربین نگاه می کنید شاید نور آن خیلی مناسب نباشد، noise هایی را در عکس مشاهده می کنید. همچنین در فیلم هایی هم که در روشنایی ضبط شده اند، این امر اثبات می شود.
هواداران فیلم هم به مشکلاتی برمی خورند زیرا هیچ پشتیبانی از ۴K وجود ندارد. شما به ۳۰fps محدود هستید، اما شما هنوز هم ثبات دارد: ثبات نوری تنها در ۶s Plus دیده شده است، برخلاف ۶ Plus اکنون برای فیلم ها استفاده می شود. ثبات نوری تفاوت زیادی را ایجاد می کند، و با دست ثابت می توانید یک فیلم حرفه ای را ضبط کنید. پردازنده A9 آن به اندازه کافی قدرتمند است و می توانید با آن فیلم های ۴K را درون گوشی خود ویرایش کنید. ولی در نظر داشته باشید که ۳۷۵MB بر دقیقه سرعت را از شما می گیرد.
البته، جزئیات آن فوق العاده است، و کیفیت آن به اندازه گوشی هایی است که دارای فناوری ۴K است. خبر بد این است که شما باید درون تنظیمات آن رفته تا بتوانید نرخ قاب آن را تنظیم کنید. ولی در iOS 9 گزینه ای برای این کار وجود ندارد. با وجود نور کافی این دوربین می تواند فیلم های ۱۰۸۰p را در ۶۰fps با کیفیت عالی ضبط کند، اما یک اتاق را در شب با نور کم امتحان کنید و خواهید دید که این فیلم تیره و سیاه است و این کیفیت به سختی به ۳۰fps می رسد.
نرم فزار
iOS 9 بسیار شبیه به iOS 8 است، اما بسیاری از عناوین آن تغییر کرده است تا استفاده از آن راحت تر شود. یکی از بهترین آنها لینک “Back to” می باشد که در بالا و سمت چپ قرار دارد، که زمانی ظاهر می شود که بر روی لینکی کلیک کنید که شما را برنامه ای دیگر ببرد. این به این معنی است که با استفاده از یک لینک سریع، می توانید به جایی که قبلاً بودید، بدون نیاز به رفتن به صفحه اصلی، برگردید.
چیز دیگری هم که وجود دارد: Notification ها اکنون به جای مرتب شدن به وسیله برنامه ها، بر اساس زمان مرتب شده اند. در واقع اکنون این ویژگی مفیدی است، و می توانید هر روز به وسیله آن هشدارها را غیر فعال (dismiss) کنید. هنوز هم دکمه ای مربوط به “dismiss all” وجود ندارد، اما با این حال این پیشرفت بزرگی است.
نتیجه نهایی
۶s Plus یک گوشی جالب توجه است، و بدون هیچ شکی می توان گفت که بهترین آیفونی است که اپل تابحال ساخته است. اما مدل ۱۶GB آن را نخرید، زیرا به اندازه کافی حافظه ندارد. گوشی های کمتری وجود دارند که زیر ۵in صفحه داشته باشد و دارای این ویژگی ها باشد، گوشی iPhone 6s بسیار کوچک به نظر می رسد و غولی به نام ۶s Plus اندازه ای طبیعی دارد. اگر یک iPhone 6 یا ۶ Plus خریده اید، ارتقای آن ها به فناوری ۳D Touch و دوربین بهبود یافته کار آسانی نیست. اما برای افرادی که iPhone 5s دارند، باید گفت که یک دنیا تفاوت با محصولات یاد شده دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text