Apple iPad mini 4

/
/
/

Apple iPad mini 4
شاید نشانه ای که باعث شهرت زیاد این iPad شده باشد، کم رنگی آن است، کمپانی Apple امسال مدل iPad mini 4 (و iPad Pro) را به همراه iPhone 6s و iPhone 6s Plus به جای این که به طور جداگانه به بازار معرفی کند، باهم معرفی کرد. اما اگر در بازار به دنبال یک تبلت خوب می گردید، mini 4 حرف های زیادی برای گفتن دارد.
طراحی
با یک نگاه کوتاه به این تبلت ۸ اینچی جدید شاید به ویژگی های هوشمندانه ای که به این تبلت اضافه شده است، توجه نکنید و دیدن قاب آن گویای همه چیز نباشد. اما همانطور که کمپانی Apple، محصول خود به نام iPad Air 2 را باریک تر از iPad Air اصلی ساخت، به همان گونه mini 4 هم ۱۸ درصد باریک تر، کمی بلندتر و سبک تر است.
با وجود این که قاب های قبلی از لحاظ فیزیکی به این تبلت به خوبی متصل می شوند، شما باید یک قابی را انتخاب کنید که برای mini 4 طراحی شده باشد زیرا آهنرباهای موجود در این تبلت نسبت به قبل کمی جابه جا شده اند و ممکن است قاب های قدیمی تر به راحتی و به خوبی به این تبلت متصل نشوند.
بعید است که قاب های قبلی و قدیمی تر iPad mini با این محصول جدید از اپل به خوبی کار کنند. اپل هم برای این این تبلت جدید یک قاب مخصوص را طراحی نکرده است، اما شما می توانید برای محافظت همه جانبه از این تبلت جدید، از قاب های سیلیکونی جدید iPhone-style استفاده کنید.
اگر دل شما برای Air 2 تنگ شده است، دلتان برای اسلایدر چرخشی mute/lock از iPad mini 4 نیز تنگ خواهد شد، زیرا این ویژگی هم از بین رفته است. این تنظیمات در حال حاضر فقط در قسمت Control Centre که با لمس قسمت پایین صفحه و کشیدن انگشت به طرف بالا فعال می شود، وجود دارند.
صفحه نمایش
هنوز هم این تبلت دارای ۷٫۹ اینچ صفحه نمایش با رزولوشن ۲۰۴۸*۱۵۳۶ است، اما صفحه نمایش در این محصول جدید ارتقای بسیاری یافته است. این همان صفحه ای است که ما انتظار داشتیم برای mini 3 ببینیم، اما حداقل در حال حاضر این امکان فراهم نشده است. کمپانی اپل فضای خالی بین محافظ شیشه ای و LCD را در این محصول حذف کرده است، که این امر باعث ارتقای ساخت این تبلت هم شده است. این تبلت خیلی خشک به نظر می رسد ولی در عین حال تفاوت را با نسل های قبلی ایجاد کرده و همه چیز را خیلی بهتر از قبل نشان می دهد.
با این که صفحه نمایش این محصول مانند محصول Air 2 دارای خاصیت anti-glare است ولی بازهم بازتاب هایی را به ما منتقل می کند، این خاصیت ضد تابشی ما را قادر می سازد تا به طور قابل ملاحضه ای تابش را حذف کنیم و به بهبود بیشتر کیفیت صفحه نمایش کمک کنیم.
با اندازه گیری برخی از ویژگی ها این صفحه نمایش با استفاده از Spyder4، می توانیم بگوییم که این صفحه نمایش در iPad mini در نهایت با برادر بزرگتر خود انطباق دارد و دارای ۱۰۰ درصد پوشش RGB می باشد، این را هم باید گفت که تغییر خیلی زیادی نیست و احساس نمی شود. این نتایج در real world به این معنی است که رنگ ها خیلی درخشان هستند: تبلت قدیمی تر iPad mini را در مقابل یک mini 4 قرار دهید و خواهید دید که به وضوح دارای کیفیت نمایش پایین تری نسبت به mini 4 است. همچنین این رنگ های موجود در iPad mini خیلی دقیق تر هستند، پس نمایش عکس ها و فیلم ها در آن مانند iPhone 6 Plus، iPad Air 2 و mini 4l می باشد.
عملکرد
بسیاری از افراد به mini 4 به عنوان یک Air 2 ولی با رتبه پایین تر نگاه می کنند، اما دقیقاً هم به همین قدرتمندی نمی باشد. کمپانی اپل به جای تراشه A8X برای تبلت جدید خود از تراشه موجود در iPhone 6 به نام A8 استفاده کرده است- یا این که حداقل خیلی شبیه به آن تراشه است.
به راحتی می توان فهمید که mini 4 به اندازه Air 2 سرعت ندارد. در آزمون Geeckbench 3 این محصول نمره های ۱۷۱۹ در حالت تک هسته ای و ۳۱۰۱ در حالت چند هسته ای را کسب کرد. و محصول Air 2 به ترتیب نمره های ۱۸۱۶ و ۴۵۲۳ را کسب کرد، پس با اجرای برنامه های مشابه، که بیش از یک پردازنده را طلب می کنند، Air 2 به طور قابل ملاحضه ای سریع تر از mini 4 بود. طبق گفته Geeckbench 3، آنهایی که به عملکرد این محصول واقف هستند می دانند که به عملکرد Air 2 نخواهد رسید.
در استفاده real-world از این تبلت، mini 4 و هر اینچ از این صفحه نمایش، حس استفاده از یک تبلت کامل را به ما می دهد. زمانی که از دو برنامه به صورت همزمان در حالت Split View استفاده می کنیم، کمی تردید وجود دارد، ولی این کار برای اکثر بخش ها هموار است و ما هم عاشق حالت picture-in-picture در iOS 9 هستیم که در این حالت شما می توانید در یک پنجره کوچکی که در برنامه دیگری قرار گرفته، فیلم را تماشا کنید. معنی این ویژگی آن است که زمانی که یک اخبار در گوشه صفحه نشان داده می شود، می توانید در وب گشت و گذاری هم بزنید.
زمانی که حرف از ۳D می شود، بازهم Air 2 پیشتاز است. این محصول در آزمون های T-Rex و Manhattan GFXBench به ترتیب نمره های ۵۲fps و ۲۵fps را کسب کرده است. محصول mini 4 توانست به ترتیب نمرات ۳۷fps و ۱۵fps را کسب کند.
هنوز هم این محصول از iPad mini 2 و iPad mini 3 سریعتر است، و دارای همان تراشه گرافیکی است، و نمره ۲۲fps را در T-Rex و نمره ۹fps را در Manhattan کسب کرد. اما اگر شما به دنبال یک iPad mini هستید که قدرتی برابر با Air 2 داشته باشد، به زودی ناامید خواهید شد.
خبر خوب این است که باطری کوچکتر mini 4 از نسل های قبلی خود دوام بیشتری دارد. در تست های ابتدایی ما، این باطری حدوداً یک ساعت بیشتر از iPad mini 2 دوام آورد.
دوربین ها
ارتقای دیگری که در این محصول صورت گرفته دوربین عقبی آن است. این دوربین از ۵ مگاپیکسل به ۸ مگاپیکسل رسیده است، و با تمام ویژگی های موجود می توان گفت که این دوربین شبیه به iPad Air 2 می باشد. با این حال، اگر شما در نور مناسب عکس می گیرید، دوربین بدی هم نیست. و با داشتن این iPad mini، به دست گرفتن این تبلت برای تماشا کردن فیلم و عکس ها، برای شما عجیب و غریب به نظر نخواهد رسید.
کوچ کردن از دوربین ۵ به ۸ مگاپیکسلی تنها قسمتی از داستان است. در قدرت پردازش حاصل از A8 چندین منفعت وجود دارد. اول، دارای ویژگی اضافی تجملاتی عکس ها و فیلم های slo-mo باکیفیت (در ۷۲۰p دارای تعداد ۱۲۰fps) می باشد. دکمه مورد نظر را نگه دارید تا عکس ها با سرعت بالا گرفته شوند. و درحالی که فیلم های slo-mo به اندازه میزان ۲۴۰fps در iPhone 6 به بالا، آرام و باکیفیت نیستند، ولی هنوز هم این یک ویژگی خیلی خوب است. این چیزی است که شما با یک فیلم برداری ۱۰۸۰p در ۶۰fps نمی توانید داشته باشید، اما برای اکثر مردم ۳۰fps هم کافی به نظر می رسد.
چشم اندازها با کیفیت ۴۳ مگاپیکسل عکس برداری می شوند- این همان اندازه ای است که در iPhone 6 و ۶ Plus وجود دارد. و این ویژگی به گونه ای است که باعث می شود که شما بیش از یک بار از آن استفاده کنید. قابلیت تمرکز خودکار (Autofocus) آن خیلی سریع است، و تشخیص چهره آن بهتر از قبل شده است، پس کمتر پیش می آید که شما عکسی را بگیرید و افراد موجود در این عکس تار باشند، و لبه های موجود در این عکس ها خوب و دقیق خواهند شد.
همان گونه که انتظار دارید، فیلم های ضبط شده توسط آن خیلی خوب به نظر می رسند. رنگ ها دقیق هستند، صدا شفاف است و جزئیات رسا و کامل می باشند. پایداری نرم افزارها هم به اندازه کافی خوب است. در نور کم احساس می کنید که همه چیز در سراشیبی حرکت می کند، در این حالت noise ها هم مانند فیلم ها به عکس ها هم راه پیدا می کنند. ولی خیلی سخت است که بگوییم تبلتی وجود دارد ه این کارها را بهتر از این انجام می دهد.
دو عکسی که در تصویر بالا می بینید از مقدار ۳۲۶۴*۲۴۴۸ به مقدار ۱۶۰۰*۱۲۰۰ پیکسل رسیده است:
دوربین جلوی آن دارای حسگر ۱٫۲ مگاپیکسلی است- بازهم این مقدار همان مقدار موجود در iPad Air 2 می باشد. در نور بیشتر دارای دیافگرام بزرگتری (نسبت به iPad mini 2) است، اگرچه افزایش کیفیت همیشه به وضوح دیده نمی شود. شاید در سال آینده آپدیت مناسبی را برای دوربین های FaceTime ببینیم.
قیمت، حافظه و رنگ ها
در هنگام خرید یک iPad شما برای انتخاب رنگ بین گزینه های خاکستری، نقره ای و طلایی هستید. مدل اصلی ۱۶ گیگابایتی حتی در سال ۲۰۱۵ نامناسب تر هم شده است، مخصوصاً آنها که دارای دوربین با کیفیت تری هستند.
در iPad mini 3 گزینه ۳۲GB حذف شد، پس شما باید بین نسخه های ۶۴GB یا ۱۲۸GB یکی را انتخاب کنید. مثل همیشه، این محصول دارای یک گزینه برای Wi-Fi+Cellular در تمامی سه قابلیت ذخیره سازی است که با داشتن این ویژگی ۱۰۰ یورو هزینه بیشتری دارد (و همچنین یک دریافت کننده GPS را هم به عنوان ۴G LTE به آن اضافه کرده اند). پس کمترین مقداری که می توانید پرداخت کنید ۳۱۹ یورو و بیشترین مقداری که می توانید پرداخت کنید ۵۷۹ یورو می باشد. البته مدلی که ما انتخاب کردیم مدل ۶۴GB بود که فقط Wi-Fi داشت و قیمت آن برابر با ۳۹۹ یورو بود.
و قبل از این که ما به “year-old innards argument” بپیوندیم، به یاد داشته باشید که این قیمت ها در اپل، برابر با پایین ترین قیمت های موجود برای iPad mini 3 بود. بله، شما می توانید با قیمت ۳۹۹ یورو یک iPad Air 2 را خریداری کنید، اما علی رقم تمامی نقص های موجود در عملکرد، ما ترجیح می دهیم که یک محصول کوچکتر مثل mini 4 با ۶۴GB حافظه و قیمت کمتر را خریداری کنیم.
این تبلت دارای سیستم Wi-Fi 802.11ac است که اولین بار در Air 2 دیده شده است و از نظر تئوری دارای سرعت ۸۶۶MB/s می باشد. همچنین دارای Bluetooth 4.2 است و به لطف وجود Touch ID می توانید با استفاده از Apple Pay پرداخت مربوط به برنامه های خاص را انجام دهید. به علاوه دارای سیستم عامل iOS 9 است که دلایل برتر و منطقی برای انتخاب این تبلت iPad در بین دیگر تبلت ها وجود دارد. این تبلت بسیاری از ویژگی ها و ترفند های مفید را به iOS 8 اضافه کرده است، و برنامه معروف app store شوکه کننده ترین ویژگی برای رقبای این کمپانی بود.
نتیجه نهایی
تبلت های ارزان تری هم وجود دارند- حتی iPad های ارزان تر هم وجود دارند- اما اگر توانایی تقبل هزینه iPad mini 4 را دارید، از خرید آن پشیمان نخواهید شد. درنهایت این محصول دارای صفحه نمایشی عالی است، و در عین حال نمی توان آن را با مدل قویتر iPad Air 2 منطبق دانست، زیرا Air 2 برای راضی کردن کاربران دارای ویژگی های بیش از حد خوبی می باشد. دوربین پشتی آن معقول است و نسبت به تبلت های ارزان تر پیشرفت بزرگی محسوب می شود. با داشتن طراحی و ساخت زیبا و طول عمر عالی باطری، خریداری نکردن این تبلت کار سختی است مگر اینکه شما منتظر بیرون آمدن iPad Air 3 باشید یا این که صفحه نمایش بزرگتر Air 2 را ترجیح دهید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text