چگونه یک فلش، سرعت مرورگر شما را نابود می کند

/
/
/

چگونه یک فلش، سرعت مرورگر شما را نابود می کند
تابستان امسال، به نظر می رسد که تبر Adobe Flash پایین آمده است: سه نقص از این محصول که تابحال سرپوشیده بودند اکنون نشت پیدا کرده و افشا می شوند. در پاسخ، Mozilla Firefox برنامه Flash را به صورت پیش فرض مصدود (بلاک) کرد و این تحریم تا جایی ادامه داشت که Adobe یک patch برای فلش ارائه داد. شما باید این را بدانید که نصب کردن برنامه فلش مساوی است انجام یک ریسک امنیتی، اما این را هم می دانید که چقدر PC شما می تواند با این ریسک از سرعتش کاسته شود؟
۸۰ درصد امتحان کنید
در جمع مرورگرهایی که بیشتر استفاده می شوند، ما توانایی این مرورگرها را برای اجرا کردن فلش، تست کردیم. دو مرورگر Mozilla Firefox و Opera برنامه فلش را بر روی خود ندارند پس شما می توانید برای فعال کردن آن، از سایت Adobe یک پلاگین را دانلود کنید. مرورگر جدید مایکروسافت به نام Edge به صورت پیش فرض فلش را بر روی خود دارد، همچنین می توانید به صورت دستی آن را غیرفعال کنید. هردو مرورگر Internet Explorer 11 و Google Chrome به صورت پیش فرض فلش دارند و می توانید در منوی تنظیمات در آنها، فلش را فعال یا غیرفعال کنید.
Adobe Flash یکی از آن برنامه های به میراث مانده ای است که به نظر نمی رسد کنار گذاشته شود. شاید این گونه به نظر برسد که هیچ دلیل منطقی برای نصب آن وجود ندارد- و این تصور تا زمانی باقی است که شما به یک نقطه پوچ می رسید و از شما درخواست می شود که پلاگین مربوط به Flash را آپدیت کنید. پس شما این پلاگین را دانلود (یا فعال) خواهید کرد و به جستجوی خود در فضای این مرورگر ادامه خواهید داد. پاک کردن فلش هم به خودی خود کامپیوتر شخصی شما را در یک ریسک قرار می دهد، این کار قابل انجام است اما ما تمایل زیادی به این کار نداریم.
تست کردن آن در real world
اجازه دهید که با این فرض ساده شروع کنیم که فلش، باعث به وجود آمدن خطرهای امنیتی نمی شود. نقص ها در پس زمینه اتفاق می افتند، و اطلاعات شما را به صورت محرمانه برمی دارند، روت کیت ها (حمله نرم افزاری) را نصب می کنند و از این قبیل کارها. اما این نقص ها بر روی کارهای روزمره شما تاثیری نمی گذارند. شاید نمی گذارند، اما استفاده از مرورگری که دارای فلش است می تواند عواقب گسترده ای را برای عملکرد آن مرورگر به جای بگذارد.
ما از یک تست استفاده کردیم که در آن ۳۰ سایت زنده و به روز را از Amazon گرفته تا CNN مورد بررسی قرار دادیم. اکثر این سایت دارای بسیاری از تبلیغات و پاپ آپ های مختلف تبلیغاتی، و tracker هایی بودند که شما را احاطه می کنند (یک پروفایل بسازید و وسایلی را که نیازی ندارید، به فروش برسانید)، بودند. از آنجایی که این سایت ها زنده هستند، احتمال این که تبلیغاتی که در یک بازدید می بینید با بازدید بعدی تفاوت داشته باشند، زیاد است اما ما توانستیم تست زنده خودمان را در یک دوره یک روزه انجام دهیم تا بتوانیم این تغییرات را در تبلیغات به حداقل برسانیم.
ما مرورگرهای Chrome 44، Edge 12، Firefox 39، Internet Explorer 11، و Opera 31 را تست کردیم- توجه کنید که همه این مرورگرها با آخرین و جدیدترین نسخه های موجود در زمان نوشتن این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند. ما از تست مرورگر شرکت اپل به نام Safari امتناع کردیم. برای Firefox و Opera ما تست خود را بدون فعال بودن فلش انجام دادیم، و سپس از سایت Adobe پلاگین مربوط به آن را دانلود کردیم. برای مرورگر Edge فلش را روشن و خاموش کردیم و این کار را با استفاده از تنظیماتی که درون این مرورگر قرار داده شده انجام دادیم. ماشینی که این تست را برای ما اجرا کرد، نوت بوک Lenovo Yoga 12 بود که دارای پردازنده ۲٫۶GHz Intel Core i7-5600U بود، و ۸GB رم داشت و سیستم عامل آن یک کپی از Windows 10 Pro در نسخه ۶۴ بیتی بود.
کار معقول این است که میزان تاثیر بر روی CPU و RAM کامپیوتر شما بررسی شود. باز کردن یک صفحه، برای یک صفحه که دارای متن های سنگین و چند عنصر است، می تواند چند ثانیه به طول بیانجامد، درحالی که صفحاتی که ویدئوها در آنها قرار داده شده اند، یا تبلیغات سنگین در آن ها وجود داشته باشد، ممکن است چند دقیقه زمان برای باز کردن نیاز داشته باشند. ما سعی کردیم که این اختلافات را از هم تفکیک کنیم.
از لیست لینک هایی که داشتیم، هر لینک را cut کرده و در یک تب (صفحه جدید) در مرورگر paste کردیم، مقداری تخمین این که یک کاربر چگونه یک تب را اضافه کرده و سپس دیگری را اضافه می کند، را به ما نشان می دهد. اما این کار را سریع انجام دادیم، تا مرورگر را تحت فشار قرار داده و چندین عنصر را در یک زمان در آن اجرا کنیم. پس از باز کردن همه ۳۰ سایت مورد نظر، ۳۰ ثانیه صبر کردیم تا همه چیز به حالت پایدار خود برسد، و سپس Task Manager را از Windows 10 باز کرده و میزان مصرف CPU و RAM را در هر دو برنامه ثبت کردیم، و این کار را همزمان با اجرای این مرورگر ها انجام دادیم. اگر امکان پذیر بود، ما CPU و RAM مربوط به Flash را هم اضافه می کردیم. (ما از صفحه نمایش یک عکس گرفتیم، سپس نتایج را کپی کردیم- برای مثال، یک مرورگر مانند Chrome، پردازش های مربوط به پس زمینه زیادی را داشت، و هر ثانیه این فعالیت ها به صورت پویا در حال تغییر کردن بودند).
اشاره به این نکته مهم است که، مخصوصاً برای کامپیوتر های متوسط، ممکن است استفاده زیاد از CPU توسط یک برنامه باعث متوقف شدن کامپیوتر شما شود- و این همان مشکلی است که بیشتر از هر چیزی شما را عصبانی می کند.
نتایج شوکه کننده
برای مثال، ما مایکروسافت را محکوم کردیم که در تست فشار ما، مرورگر Edge در اجرای ۳۰ تب به صورت همزمان قفل شده است. ولی با فعال کردن فلش، Edge جان سالم به در برد- شاید این فلش یک سد بزرگ برای کدهای آپدیت شده ای است که مایکروسافت منتشر کرده است. با فعال بودن فلش، مرورگر Edge میزان ۴٫۷۲GB از حافظه و ۸۴٫۱ درصد از CPU را در تست ما مصرف کرد. با وجود این که فقط نرم افزار Word Mobile در حال اجرا بود، این مقدار برای یک کامپیوتر معمولی شاید غیرممکن باشد. اما زمانی که فلش را غیرفعال کردیم، این میزان از تب ها میزان ۴٫۱۲GB از حافظه، و فقط ۲۴٫۵ درصد از CPU کامپیوتر را مصرف کردند. این به این معنی است که با غیرفعال کردن فلش ۱۱ درصد در مصرف حافظه و ۶۱ درصد در مصرف CPU صرفه جویی شد.
و از آنجا به بعد نتایج بهتر شدند. Opera واقعاً با میزان کارکرد بالا و کارایی خود، ما را هیجان زده کرد، و با فعال بودن فلش هم میزان ۳٫۴۷GB از حافظه را مصرف کرد- این کمترین مقدار در بین تمامی مرورگر ها است. این مرورگر به میزان ۸۱٫۲ درصد از CPU را مصرف کرد. ولی با یک نصب درست و در صورت فعال نبودن فلش، مرورگر Opera به میزان ۱٫۸GB از حافظه و فقط ۶٫۶ درصد از کل CPU ما را مصرف کرد.
Firefox هم زمانی که فلش را از معادله خارج می کردیم، به همین خوبی عمل کرد. این مرورگر مقدار ۱٫۶۵GB از حافظه و فقط ۲۴٫۵ درصد از CPU را نیاز داشت. اما پس از این که ما فلش را دانلود کردیم، به نظر می رسید که Firefox خرخره خودش را فشار داده است. این مرورگر هیچ گاه بیش از ۲۹٫۱ درصد از CPU را درخواست نکرد، اما برخی از تب ها تا دقایقی بعد از باز شدن هم قابل استفاده نبودند، و ما مجبور بودیم هر تب را به صورت دستی بررسی کنیم تا بتوانیم میزان پیشرفت آن را ببینیم. و این کاملاً غیر قابل قبول است.
همچنین Chrome میزان ۴٫۲۳GB از حافظه و ۷۱٫۴ درصد از CPU را در حالت فعال بودن فلش، مصرف کرد. این نتیجه نسبتاً خوبی بود.
کمی رستگاری برای Edge
از بین تمامی ویژگی هایی که کمپانی مایکروسافت در مورد مرورگر Edge تاکید کرده است، مهم ترین آنها این است در این مرورگر می توانیم فلش را on یا off کنیم. تمامی خبرهایی که توسط مایکروسافت منتشر شده است، به جای این که بر پایه تست real world باشد، بر روی عملکرد این مرورگر بر پایه چند الگو، تاکید و تمرکز دارند. و زمانی هم که فلش خاموش است، این عملکرد خیلی پایین است.
ما می توانیم به قطعیت بگوییم که کدام صفحات برای اجرای بهتر، نیاز به وجود فلش دارند، زیرا برای مدتی طولانی با این کار مدارا کرده ایم. اما خاصیت on یا off کردن فلش، باعث شده است که مایکروسافت بتواند با اعتماد به نفس کامل بگوید که Edge همان مرورگر مدرنی است که این شرکت انتظار آن را می کشید.
با این حال، مرورگر Edge یک مرورگر متوسط نیست. در Firefox شما می توانید فلش را در حالت “click to run” قرار دهید: فلش نصب شده است، اما تا زمانی که شما به آن به صورت دستی دستور ندهید، اجرا نخواهد شد. (مرورگر Chrome از گزینه “Click to Play” برای فلش استفاده می کرد، اما به نظر می رسد که این گزینه از بین رفته است.) در Firefox باید منوی مربوط به افزونه ها (Add-Ons) را پیدا کنید، سپس پلاگین مربوط به فلش را در حالت Ask to Activate قرار دهید. در مرورگر Edge، فلش یا on است و یا off پس می توانید این را هم تنظیم کنید.
در حالت ایده آل، این که ما قادر باشید در هر تب مورد نظر، فلش را on یا off کنیم، قابلیت خیلی خوبی است، اما به نظر نمی رسد که تیم Edge در آینده ای نزدیک اضافه کردن این ویژگی را در دستور کار خود داشته باشند.
فلش را خاموش کنید
اگر از مرورگری استفاده می کنید که فلش بر روی آن نصب است، احساس می کنید بدون آن کارتان را بهتر انجام می دهید، در این جا یک راهنمای سریع وجود دارد که به شما نحوه حذف کردن آن در مرورگرهای مختلف را یاد می دهد:
Microsoft Edge: این کار ساده است. بر روی منوی “…” در بالا و سمت راست کلیک کنید، به مسیر Settings > Advanced Settings رفته و سپس گزینه Adobe Flash را مشاهده خواهید کرد که می توانی از روبه رو، آن را on یا off کنید.
Google Chrome: از گوشه بالا سمت راست منوی سه خط افقی بر روی هم را انتخاب کنید، روی Settings کلیک کنید، به پایین صفحه مورد نظر آمده و گزینه Show advanced settings را انتخاب کنید. در زیر Privacy، بر روی Content Settings کلیک کنید. در این صفحه با استفاده از غلتک ماوس پایین آمده تا Plug-ins را ببینید، سپس Manage Individual Plugins را انتخاب کنید. در این جا گزینه خاموش یا روشن کردن فلش را مشاهده خواهید کرد.
Internet Explorer: در سمت راست و بالای این مرورگر، بر روی آیکن چرخ دنده کلیک کنید. با غلتک ماوس پایین آمده تا Manage add-ons را ببینید، آن را انتخاب کنید. زمانی که شما با یک لیست روبرو شدید، بر روی Shockwave Flash Object کلیک کنید و آن را Disable کنید، این گزینه در سمت چپ و پایین قرار دارد.
Mozilla Firefox: در Firefox شما باید به منوی بالا سمت راست که سه خط افقی بر روی هم است، بروید، سپس بر روی منوی Add-ons کلیک کنید و گزینه مربوط به پلاگین Shockwave Flash را بر روی حالت Never Activate قرار دهید.
Opera: برای حذف کردن فلش در مرورگر Opera، در ویندوز ۱۰ خود، مسیر Control Panel > Programs > Programs and Features را دنبال کرده و سپس به صورت دستی، برنامه Adobe Flash Player PPAPI را uninstall کنید.
به یقین می توان گفت که فلش به تنهایی، مقصر پایین آمدن کارایی مرورگر شما نیست: چیزهایی مانند تبلیغات، JavaScript، و پلاگین های دیگر، هرکدام به نوبه خود باعث می شوند که سرعت مرورگر شما در جستجوها و باز کردن صفحات مورد نیاز کاهش پیدا کند و محتوایی را که نیاز دارید نتواند به خوبی به شما ارائه دهد. اما همان گونه که تست ما نیز ثابت می کند، فلش قطعاً نقش به سزایی در این کاهش سرعت دارد و تفاوت را ایجاد می کند.
پاک کردن فلش می تواند یک دنیا تفاوت را در جستجو و گشت و گذار روزمره شما ایجاد کند، و همین مورد به همان اندازه ای که الگوها به شما می گویند که چگونه سرعت مرورگر خود را افزایش دهید، اهمیت دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text