نمایشگر Apple 27in iMac با صفحه نمایش Retina 5K

/
/
/

نمایشگر Apple 27in iMac با صفحه نمایش Retina 5K

شکی در انتخاب این محصول وجود ندارد، این محصول جدید از iMac تعداد خیلی زیادی از پیکسل ها را در خود جای داده است. اگر بخواهیم دقیق باشیم، رزولوشن ۵۱۲۰*۲۸۸۰ به این معنی است که تعداد پیکسل ها برابر با ۱۴٫۷ میلیون عدد می باشد. اگر شما به یکی از این دستگاه ها برخورد کردید که  نرخ آن یک پیکسل بر ثانیه است، می توانید با کیفیت بالایی از آن استفاده کنید.

اگر صفحه نمایش این محصول را خاموش کنید، بسیار شبیه به نسخه های قبلی ۲۷in iMac است زیرا طراحی فیزیکی آن از سال ۲۰۱۴ هیچ تغییری نکرده است- و دلیل این ثبات در طراحی فیزیکی، شکب بسیار زیبای آن است. قسمتی از قاب آن از جنس “استیل آبی” محصول Derek Zoolander است، قسمتی از آن از جنس شیشه Jony Ive است. این محصول به طور چشمگیری شیک تر و جذاب تر از هر نوع نمایشگر ۲۷in است که من در ده سال گذشته دیده ام، و هنوز به نوعی شرکت Apple در حال ساختن یک کامپیوتر کامل است یعنی قصد دارد یک سیستم کامپیوتر را با تمام لوازم جانبی بسازد. اگر ما در قرن ۱۴ زندگی می کردیم، Jony Ive به جرم جادوگری سوزانده می شد. گله­ی من از این محصول iMac این است که در ارتفاع این محصول اصلاحی انجام نداده است- شما فقط می توانید آن را به عقب و جلو کج کنید.

با این حال چیزی که در این محصول وجود ندارد، انقلابی در نسل iMac می باشد. از آنجایی که مدل سال گذشته آن، اولین شروع برای نمایشگرهای Retina 5K بود، و در سال ۲۱۰۵ شاهد یشرفت های تدریجی و افزایشی در این محصول بودیم- محصول های iPhone 6s و iPhone 6s Plus را در نظر داشته باشید که البته این پیشرفت ها برای افرادی که دید خوبی نسبت به این فناوری ها ندارند، به چشم نمی آیند.

کیفیت تصویر

اولین چیزی که باید گفت- این محصول از Retina که جدیدترین محصول از این خانواده است، یک محصول بسیار عالی است. هنوز هم مانیتورهای خیلی کمی وجود دارند که شما به محص دیدن، بتوانید آنها را خریداری کنید و آنهایی هم که در دسترس هستند قیمتی بالای ۱۰۰۰ یورو دارند. اگرچه، اگر عادلانه قضاوت کنیم، Apple به این iMac جدید، یک پنل ۵K داده است که دامنه وسیع تری از رنگ ها را برای کاربر تولید می کند. در اصطلاح Layman، این دامنه وسیع رنگی به این معنی است که شما می توانید سبزهای سبزتر، آبی های آبی تر و صورتی های صورتی تری را نسبت به آنچه قبلاً داشته باشید. در گویش حرفه ای، شما می توانید ۹۹ درصد از دامنه رنگی DCI-P3 را داشته باشید.

پیچیدگی های هوشمندانه آن را فراموش کنید، و صفحه نمایش این iMac را به این گونه خلاصه کنید: این صفحه نمایش روشن و به طرز  خیره کننده ای شفاف است، و در هر برنامه مانند Photoshop، Final Cut Pro کار می کنید، این مانیتور به طرز عجیبی کیفیت را به شما ارائه می دهد. مشکی در این نمایشگر، واقعاً مشکی است، سفید خیلی سفید است. برای اکثر مردم، این نمایشگر در اوج قرار دارد- اما هنوز هشدارهایی وجود دارد.

همه این ایرادها تعدادی بیشتر نیستند. رنگ شمار ما به نام X-Rite i1Display Pro یک معشوقه خشن به حساب می آید، که این دستگاه قادر است تمامی رنگ های ناقص را نشان می دهد و مشخص می کند مگر این که خیلی دقیق و کامل باشند- چشم های مصلح هم به سختی می توانند این کار را بکنند، اما این نمایشگر Retina نمایش دارد که حس پرواز را به شما می دهد. برای نمونه، روشنایی این نمایشگر به میزان ۴۶۶cd/m2 رسید- این مقداری بود که ما از یک TV فوق پیشرفته انتظار داشتیم نه یک نمایشگر میزی- و کنتراست آن به نسبت ۱۱۶۶:۱ رسید که قطعاً مقدار خیلی خوبی است.

همچنین در آخرین نسخه بیرون آمده از این نمایشگر، دقت رنگ نیز افزایش چشمگیری داشته است. درحالی که مدل ۲۰۱۴ iMac از این نمایشگر به Delta E 1.8 دست یافته بود، ولی مدل امسال آن به مقدار ۰٫۷ نزول پیدا کرده بود. اختلاف بین مدل های مختلف رنگی iMac ها- RGB ها، Adobe RGB، DCI-P3 – و شما می توانید رنگ ها و دقت خوبی در عملکرد پردازش رنگ ها، در هر برنامه ای که روی آن کار می کنید، را از آن انتظار داشته باشید. این پنل می تواند دقت RGB را به ۹۹٫۹ درصد برساند، و Adobe RGB و گوشه های مربوط به DCI-P3 را به ۸۶٫۱ درصد برساند. و البته رنگ های آبی و آبی آسمانی را به حالت سایه تبدیل می کند.

پس حرکت نزولی چیست؟ اگر شما یک فرد حرفه ای هستید که با می خواهید بهترین کار را انجام دهید، روشنایی پشت زمینه iMac به اندازه استاندارد های سطوح حرفه ای مانیتورها نیست. اگر تغییرات روشنایی را از گوشه به گوشه حساب کنید، این مانیتور به صورت قوی عمل نمی کند و چند درصد نقص را نشان می دهد- برای مدل های خاصی که من آزمایش کردم، این مقدارها بین ۱۰ تا ۱۶ درصد در سمت چپ پایین، و میزان ۱۰ درصد در سمت راست آن نقص داشت و این نقص همان کم نور بودن آن بود. اگر مطلقاً به صفحه نمایشی نیاز دارید که برای تمامی این پنل ثابت و بدون تغییر باشد، پس این محصول، نمایشگری نیست که شما به دنبال آن هستید، اما شما باید دیدگاه بی نقصی داشته باشید و البته کمی تجربه جدی هم نیاز است تا بتوانید مشکلات و مسائلی که در اولین بار به آن برخورد کردید را شناسایی کنید.

عملکرد

آیا برای پاره کردن بسته بندی و باز کردن بسته iMac باید به اندازه کافی مطمئن باشید، آنگاه شاهد قسمت های داخلی قابل بستن خواهید بود. در داخل، پردازنده های quad core Intel SkyLake کار خود را شروع می کنند، و در کنار آنها کارت های گرافیک جدید از AMD موجود هستند. با توجه به آزمون Benchmarks، این ترکیب را می توان یک ترکیب منطقی برای تحویل دادن یک عملکرد خوب در برنامه ها و حالت ۳D دانست. مدل مورد بررسی ما پردازنده ۳٫۲GHz Intel Core i5-6500 می باشد- که آهسته ترین پردازنده در دسترسی در خط تولید جدید است- تقریباً ۱۰ درصد سریع تر از پردازنده ۳٫۵GHz Core i5 در جدیدترین تولید iMac است، که پیشرفت قابل توجهی می باشد. آیا شما در استفاده روزانه از این محصول، متوجه اختلاف آنها شده اید؟ شاید نه. چند ثانیه در برنامه ای مانند فتوشاپ، شاید این سرعت کمتر و بیشتر شود ولی اگر مدل جدید آن را خریداری کرده اید، لازم نیست نگران باشید.

در واقع، یکی از ناامیدی های موجود در باره مدل ۲۷in iMac در امسال این است که پردازنده جدید AMD به صورت کامل به توانایی های خود نمی رسد و شاید تمام قابلیت های خود را اجرا نکند. بسته به این که به دنبال چه مدلی هستید، یکی از مدل های R9 M380، R9 M390 یا R9 M395X تهیه کنید اما این پردازنده ها اساساً از پردازنده های سال قبل، برتر نیستند. سرعت های مربوط به پردازنده مرکزی و حافظه مقداری افزایش یافته است، و چند ترفند هوشمندانه در آن به وجود آمده است، اما پردازنده های گرافیکی جدید کمی بیشتر از محصولات سال پیش R9 M280X و R9 M290X و R9 M295X سرعت دارند. صرف نظر از این که به چه میزان پول خرج کرده اید، بازهم انتظار نداشته باشید که تمامی جزئیات را در ۵K داشته باشید. در واقع، شما در نیمی از توانایی های رزولوشن ۵K از iMac، شما می توانید الزامات خود را برطرف کنید- از Wutcher 3 برای به حداکثر رساندن جزئیات استفاده کنید و می توانید یک تصویر زیبا را با استفاده از slideshow تماشا کنید. در هر صورت، چندین سال طول می کشد تا iMac بتواند صفحه نمایشی یکنواخت ۵K را مخصوص بازی کردن تولید کند.

برای نمونه، آزمون Heaven از Unigine یک ارائه خوبی را از میزان ویژی های مورد نیاز یک بازی در یک دستگاه ارائه می دهد- همه این ویژگی ها مربوط به گرافیک هستند- که این ویژگی ها دارای بافت های پرجزئیات می باشند و این آزمون نشان می دهد که دقیقاً به چه میزان قدرت GPU در iMac محدود شده است. در رزولوشن ۲۵۶۰*۱۴۴۰ و جزئیات متوسط، در بررسی ما R9 M390 دارای ۲۶fps بود که منطقی بود ولی بازهم کمی می لنگد. در اکثر موارد این به این معنی است که، فقط زمانی می توانید از تمامی امکانات بازی باکیفیت استفاده کنید، لازم است که از رزولوشن Full HD بهره مند باشید. از آن ۱۴٫۷ میلیون پیکسلی که قبلاً معرفی کردیم، حدوداً ۱۲ میلیون پیکسل از آنها برای نیازها اضافی می باشند، حداقل برای بازی ها اضافی هستند.

محصول ۱TB Fushion Drive از iMac ارزش خیلی بیشتری دارد. متاسفانه، به دلیل وجود انرژی هسته ای، به صورت همزمان این امر هم نگران کننده است و هم تاثیر گذار است- اما یک حافظه ۲۴GB SSD را با یک هارد ۱TB ترکیب می کند. تئوری به ما می گوید که همه برنامه های شما که بیشتر استفاده کرده اید و داده هایی که در SSD ذخیره می شوند، و همه چیزهای دیگر همگی به هارد درایو منتقل می شوند. آیا این جواب می دهد؟ شاید جواب دهد. این محصول از iMac در آزمون benchmarks خیلی سریع بود، اما گفتن این که به چه میزان این سیستم بتواند با حافظه پرشده، آن هم زمانی که شما اطلاعات مربوط به استفاده چند ساله را بر روی هم انباشته کرده اید، کار کند کار سختی است. در خارج از جعبه، بسیار سریع می باشد- من سرعت آن را که در حال خواندن فایل ها به میزان ۶۸۷MB/sec اندازه گیری کردم، و درحالی که این فایل ها را مجدداً بر روی یک دیسک رایت می کردم، سرعت نوشتن آن برابر با ۱۷۰MB/sec بود.

این عملی سریع است اما در هیچ جایی به سرعت خالص یک حافظه فلش بر روی یک MacBook Pro 13in نمی رسد. اگر شما پول بیشتری دارید، می توانید از Fusion Drive برای استفاده حافظه فلش در iMac مورد نظر استفاده کنید- تنها مسئله ای که وجود دارد این است شما مجبور خواهید بود یک وسیله ۷۰۰ یورویی دیگر را هم به مجموعه اضافه کنید یا این که یک هارد درایو ۱ ترابایت تهیه کنید. اما خیر، هیچ یک از این کارها را انجام ندهید، اگر می خواهید پول بیشتری را صرفه جویی کنید به سراغ ارزان ترین محصول ۵K iMac بروید- این محصول دارای یک هارد درایو ۱ ترابایتی درون خود است. به خاطر این انتخاب هیچ گاه خود را سرزنش نخواهید کرد. پس خود را سرزنش نکنید.

لوازم جانبی

در امسال، کمپانی Apple تمامی محصولات iMac خود را ارتقا داده است- به این کار لوازم جادویی گویند. صفحه کلید آن، باطری های دلپذیر AA خود را از دست داده است تا یک باطری لیتیومی را در آن قرار دهند که باشگفتی و رویایی کار می کند، یعنی کابل های درخشانی را قرار داده اند. در واقع این کار را برای تمامی محصولات جادویی انجام داده اند- کابل های درخشان در همه طرف قرار داده اند. بین شارژها، این باطری عمر یک ماهه دارد. دکمه های کوچک on/off در قسمت پشتی این وسیله قرار دارند. همه چیز هوشمند بسته شده است.

مسیریاب Trackpad 2 خیلی شگفت انگیز تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم. گوشه های آن دارای طراحی Philippe Starck است، قیمت آن برابر با ۱۰۹ یورو می باشد. در همان زمانی که یک عدد iMac را خریداری می کنید می توانید یک عدد ماوس ۴۴ یورویی نیز علاوه بر آن دریافت کنید.

این Trackpad جدید، ۳۰ درصد بزرگتر از نسخه قبلی است، اما خبر مهم دیگر، خاصیت لمسی Force Touch است. این صفحه لمسی در هنگام خاموشی صفحه ای شیشه ای بیش نیست اما در زمان استفاده زیبایی یک MacBook Pro را به ما نشان می دهد. شاید تاچ پد ها در کامپیوترهای میزی، ایده به درد نخوری به نظر برسند، اما Apple به خوبی این ویژگی را برای محصولات خود به کار گرفته و نتیجه خوبی هم کسب کرده است- این ویژگی در بین چندین کامپیوتر آزمایش شده است و تنها در محصولاتی که عملکرد خوبی را دارد به کار برده شده است. آن را به سیستم متصل کنید، از آن استفاده کنید، و به شما اطمینان می دهم که اگر آن را از دست دهدید، دلتان برایش تنگ خواهد شد.

اما ویژگی واقعاً معجزه آسای این تاچ پد، کلیک بی صدا است. این ویژگی را در Control Panel فعال کنید تا فرکانس صدایی بالای ناشی از کلیک کردن از بین برود، میزان کمی از این فرکانس را انتخاب کنید و آن را بر روی Low قرار داده تا در زمان لمس با انگشت، بتوانید لمس خود را حس کنید. برای آنهایی که سکوت مطلق را ترجیح می دهند، این یک ترفند خیلی عالی است.

با دیدن Magic Keyboard 2 نیز شگفت زده خواهید شد. این صفحه کلید خیلی مسطح تر از قبل است، و بهترین دلیل این صاف بودن این است که باطری AA از قسمت پشتی این صفحه کلید، برداشته شده است، پس بسته به این که چقدر و با چه زاویه ای دوست دارید که صفحه کلید شما بچرخد، ممکن است این صفحه کلید کارایی زیادی برای شما نداشته باشد اما اگر علاقه ای به تغییر زاویه آن ندارید، فوق العاده کار می کند و انتخاب خوبی است.

اگر می توانید به این حالت عادت کنید- و علی رقم این که این صفحه کلید از صفحه کلیدهای به کار رفته در لپ تاپ های MacBook Pro بزرگتر نیست- صفحه کلید Keyboard 2 برای تایپ کردن فوق العاده است. کلیدهای تابعی آن در قسمت بالای صفحه کلید قرار دارند و در اندازه کامل خود ساخته شده اند، و کلیدهای جهت چپ و راست هم در جای خود قرار دارند. همچنین Apple طراحی کلیدها را تغییر داده است و کلیدها را در جایی که مناسب دیده اند، قرار داده اند. این صفحه کلید خیلی کوچکتر از صفحه کلید های کامپیوترهای میزی سابق است، به همین دلیل است که من حدس می زنم که برخی از مردم از همان ابتدا از آن متنفر باشند. با داشتن این انتخاب، شاید من ترجیح دهم که از یک صفحه کلید زشت و قدیمی شرکت مایکروسافت استفاده کنم. اما شما با خرید یک iMac، یکی از این صفحه کلیدها را به صورت رایگان دریافت خواهید کرد.

همچنین ماوسی به نام Magic Mouse 2 وجود دارد. در این ماوس چه ویژگی جادویی وجود دارد؟ این یک ماوس است. بی سیم است. و هر روز به اطراف حرکت داده می شود تا بتوانیم کارهایمان را با آن انجام دهیم. استفاده از آن راحت است، و اگرچه کلیدهای چپ و راست را ندارد، ولی خیلی قابل پیش بینی کار می کند. و درکنار تمامی لوازم جانبی جادویی، این ماوس هم به وسیله یک کابل درخشان شارژ می شود. این ماوس به صورت رایگان در بسته iMac تعبیه شده است، یا اینکه می توانید آن را از بازار به قیمت ۶۵ یورو خریداری کنید. این ماوس در واقع خیلی هم هیجان انگیز نیست. اگر از بازی کردن لذت می برید، این ماوس بهترین انتخاب برای شما نمی باشد- و یک ماس سیمی و ارزان تر، کار بهتری را برای شما انجام می دهد.

اتصال

مثل همیشه، پورت های iMac به صورت ناشیانه ای در قسمت پشتی سمت راست آن مخفی شده اند. اگر شما از آن دسته افراد هستید که لوازم جانبی و درایو ها را می خواهید به آن متصل کنید، من مستقیماً یک USB Hub را به شما توصیه می کنم. در سمت دیگر این محصول، تمامی اتصالاتی که به فکرتان می رسد وجود دارد: ۴ پورت USB 3.0، دو عدد Thunderbolt 2، Gigabit Ethernet و یک SD card reader. و همچنین یک خروجی هدفون که از نوع optical digital می باشد. همچنین این محصول دارای سیستمdual-band 802.11ac  شبکه بلوتوث Bluetooth 4 می باشد. حتی شما می توانید یک پنل را از قسمت پشتی باز کرده و RAM بیشتری را به دستگاه اضافه کنید. ۴ شیار وجود دارد، در حالت استاندارد دو تا از آنها اشغال شده اند، و می توانید در مجموعه به میزان ۳۲ گیگابایت RAM را در آن به کار بگیرید. این کار، راه خیلی ساده ای برای ارتقای این محصول است.

نتیجه

یک حکم کوتاه کار ساده ای است: صفحه نمایش ۲۷in iMac Retina 5K عالی است. در بین تمام کامپیوترها، این محصول می درخشد.

تنها ترس من- با وجود اندازه غیرقابل تنظیم آن- فقدان قدرت واقعی گرافیکی است. اگر انتخاب این گرافیک با من بود، یک کارت GeForce GTX 980 از کمپانی nVidia را انتخاب می کردم- از آنجا که قرار دادن چنین گرافیکی در یک لپ تاپ ۱۷in امکان پذیر است، من از Apple انتظار دارم که این کارت گرافیک را در محصول خود قرار دهد. اگر من یک صفحه نمایش ۵K داشته باشم، می خواهم بهترین بازی ها را در رزولوشن ۲۵۶۰*۱۴۴۰ با کمترین تاخیر اجرا کنم.

با این وجود شاید شما اهمیتی به بازی کردن ندهید- و بازهم تنها سوالی که باقی می ماند این است که کدام مدل را خریداری کنم. این سوال ساده ای است: تا زمانی که شما ارزان ترین محصول iMac به قیمت ۱۴۴۹ یورو (همان که ۱ترابایت حافظه دارد) را خریداری نکنید، من مطکئن نیستم که از خرید خود خوشحال باشید.

مگر اینکه عملکرد برای شما فاکتوری حیاتی باشد، در این حالت این سوال بحث برانگیز پیش می آید که آیا ارزش دارد ۲۰۰ یورو پول بیشتر را برای داشتن پردازنده Core i7 پرداخت کنم. به نظر من این پول اضافی را هزینه نکنید.

تشریح کردن یک کامپیوتر با قیمت ۱۵۹۹ یورو به عنوان “ارزان” غیر ممکن است، اما محصول۲۷اینچی جدید iMac واقعاً ارزش این هزینه را دارد. یک صفحه نمایش با این این کیفیت شاید بیش از ۱۰۰۰ یورو قیمت داشته باشد و این هم باید در نظر داشت که شاید به زیبایی این محصول هم نتوانید جایی پیدا کنید و ویژگی های منحصر به فرد این کامپیوتر را نتوانید در محصول دیگری بیابید. البته باید گفت که شما می توانید یک کامپیوتر سریع تر را داشته باشید اما صفحه نمایش آن ۴K خواهد بود و این هم در نظر بگیرید که به پای این محصول از Apple نخواهد رسید.

مشخصات

Quad-core 3.1GHz Intel Core i5 processor- AMD Radeon R9 M390 graphics with 2GB GDDR5 memory- 8GB RAM- 1TB Fusion Drive- 27in 5120*2880 Retina 5K IPS Display- SDXC card slot- 4*USB 3 – ۲* Thunderbolt 2- Gigabit Ethernet- 802.11ac Wi-Fi- Bluetooth 4- FaceTime HD camera- OS X EI Capitan- 1 year RTB Warranty- 650*203*516 mm(WDH)- 9.5kg

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text