AMD Radeon R9 Nano

/
/
/

AMD Radeon R9 Nano

کمپانی AMD به خاطر ساخت Radeon R9 Nano شایسته تقدیر های جدی است. این نیروگاه خانگی محصولی از خانواده مشهور AMD است که قبلاً هم نسخه های دیگری از این خانواده تولید شده است. به اندازه زیادی کوچک و سریع با پهنای باند حافظه بالایی ساخته شده است، این ۶in Nano می تواند در مکان هایی قرار داده شود که بسیاری از کارت گرافیک های دیگر این توانایی را ندارند و همین ویژگی این محصول را به گل سرسبدی در بین هم نوعان خود تبدیل کرده است.

یک محصول خارق العاده از آینده در حال نزول یک PC

 

در روزگاری که همه کارت گرافیک ها در حال بیشتر کردن تعداد شیارهای گرمایی، سینک های گرمایی و فن خود هستند، تا بتوانند عملکرد را بالا ببرند، این محصول از Nano به گونه ای طراحی شده است که می تواند به راحتی هوای تازه را تنفس کند و این محصول توانست کارت گرافیک های mini-ITX را در کانون توجه همگان قرار دهد. این یک حس آینده نگری را القا می کند- اولین نسل از کارت گرافیک های top-tier برای آینده ای طراحی شدند که محاسبات کامپیوتری به طرز فزاینده ای تمایل به دستگاه های NUC (واحد بعدی محاسبات) و Steam Machine و مخصوصاً فرم های ساخته شده کوچک و قابل حمل دارند. هیچ کارت دیگری در بازار مانند این کارت وجود ندارد، و این محصول از Nano برای افرادی که به دنبال ترکیبی از ویژگی های جدید در قالب یک دستگاه کوچک هستند، وسیله ای بی نظیر است.

اما پیشبرد اکوسیستم PC ها به جلو، بدون تحمل رنج امکان پذیر نیست. این Radeon Nano این کار را می کند ولی برای همه افراد کاربرد نخواهد داشت.

در زیر بدنه

قیمت مورد نیاز ۴۹۸ یورو برای خریدن یک عدد Radeon R9 Nano بسیاری از مردم را شوکه کرده است، اما کمی زمان می برد تا AMD بتواند قیمت مربوط به این طراحی ماهرانه را تعدیل کند و به یک سطح مناسب برساند. این قدرتمندترین کارت گرافیک از خانواده mini-ITX است که تا بحال ساخته شده است، و از همه جنبه ها این وسیله، وسیله ای کامل است.

قابل توجه ترین نکته در این محصول، طول ۶in آن است، که به طور طبیعی قادر است فضای زیادی را برای صرفه جویی در انرژی، با داشتن پهنای باند حافظه بالا، در اختیار ما قرار دهد، و البته این محصول با GPU (واحد پردازش گرافیکی) یکپارچه شده است. این کارت ها از لحاظ طول و پهنا در مقایسه با Asus GTX 970 DirectCU Mini، که از خانواده GeForce است و بزرگترین رقیب Nano است، کوچک تر می باشد. همچنین در مقایسه با محصول درشت Asus به نام Strix Fury کوچک تر است. Fury محصول دیگری از کارت گرافیک های AMD است که دارای خنک کننده هوایی است و به همراه Fiji GPU ساخته شده و دارای پهنای باند حافظه بالایی می باشد. این محصول از Nano با الگو گرفتن از گل سرسبد دیگری از AMD به نام Radeon R9 Fury X که دارای سیستم خنک کنندگی آب است و از لحاظ قیمت شبیه به هم هستند، ساخته شده است. این Nano دارای یک پوشش مشکی و دارای سر وته آلومینیومی نرمی است، و Radeon برای لبه های خارجی آن از رنگ قرمز روشن استفاده کرده است. اگرچه فاقد یک قاب پشتی است، و برای خنک شدن، به یک فن که به قاب اصلی آن چسبیده متصل است و این فن به صورت افقی بر روی این کارت نصب شده و گرمای کارت را خارج می کند. و خود این GPU نیز به لطف داشتن ترکیبی از لوله های گرمایی مسطح/ محفظه بخار، خنک نگه داشته می شود. همچنین حتی یک لوله گرمایی اختصاصی از جنس مس وجود دارد که فقط ماژول ولتاژ Nano را تنظیم می کند.

طبق بررسی های عمیق ما در مورد طراحی Nano در این بین ساختار داخلی آن می درخشد، اما بخش مهم تر آن این است که سیستم خنک کننده آن به خوبی کار می کند. این ویژگی خیلی خوبی است، زیرا AMD می گوید Nano های خصوصی سازی شده، که از فروشنده های شریک این کمپانی مانند Asus و Sapphire منتشر می شوند، شاید با این ویژگی در دسترس نباشند. اگر هم باشند، حداقل سه ماه پس از پخش این محصول در بازار این اتفاق خواهد افتاد- و تازه این را هم باید در نظر گرفت که فروشنده های دیگر، حق ندارند ویژگی های مربوط به این GPU را دستکاری کنند.

Radeon R9 Nano دارای همان پردازنده گرافیکی ۴۰۹۶ stream Fiji است که در Fury X هم استفاده شده است، و دارای همان پهنای باند حافظه ۴GB می باشد. اگرچه، پردازنده گرافیکی Nano به آینه تمام نمای برادر بزرگتر خود نیست. جهت جا دادن Fiji درون یک mini-ITX در کارخانه بدون خنک کننده مایع، AMD به اندازه کافی سرعت مربوط به پردازنده گرافیکی Nano را کاهش داده تا به کارت اجازه تولید فقط ۱۷۵W انرژی را در هر کانکتور ۸ پینی بدهد. در طرف دیگر، Fury X، نیازمند دو کانکتور ۸ پینی با انرژی ۲۷۵W می باشد.

ویژگی هایی که بیان شد تنها بخشی از خواص این محصول است. بر روی کاغذ، Fury X دارای سرعت ۱۰۵۰MHz است در حالی که Radeon R9 Nano به اندازه ۱۰۰۰MHz می رسد، اگرچه کارت کوچکتر از یک نسخه قوی از فناوری PowerTune از AMD برای تعدیل سرعت اجرا جهت منطبق کردن گرمای کارت و انرژی مصرفی، استفاده می کند. با استفاده از GPU-Z و مشاهده سرعت واقعی، Nano از آزمون Furmark benchmark مقدار ۶۵۰ تا ۶۸۰MHz را برای خود کسب کرد، درحالی که در آزمون Fire Strike از ۳Dmark مقدار ۸۵۹ تا ۹۲۶MHz برای این محصول ثبت شد، و در آزمون Middle-earth نیز نمره ۸۵۲ تا ۹۱۷MHz را به خود اختصاص داد.

این کار شبیه به یک دستور و راهنما برای لکنت زبان و مشکلات نرخ قاب است، اما نه: در تست های ما، بازی ها به خوبی اجرا می شدند، درحالی که این کارت خنک و آرام و بی سروصدا ماند. AMD می گوید که این Nano، باعث خارج شدن نسل قبلی Radeon 290X که گل سرسبد این کمپانی در زمان خود بود، از گردونه رقابت شده است در حالی که از انرژی کمتری استفاده می کند و ما این محصول را همان چیزی که دنبالش بودیم، دیدیم.

این محصول همچنان GeForce GTX 970، که قدرتمندترین کارت گرافیک mini-ITX در nVidia است را از دور خارج کرده است. همچنین در بسیاری از موارد، Nano توانسته است GTX 980 را هم مغلوب خود کند.

این کارت گرافیک، قوی ترین کارت گرافیکی است که اکنون وجود دارد، که در عملکرد و کیفیت در نمودار توانسته یک کارت تمام عیار از Asus به نام Strix Fury که مجهز به سیستم خنک کنندگی قوی است، را شکست دهد. این محصول، GTX 970 را که تواناترین کارت گرافیک mini-ITX از کمپانی nVidia است، ویران کرد. این محصول آرام و بی صدا است، و با وجود اینکه برق کمی استفاده می کند، از هردوی ۲۹۰X و ۳۹۰X بهتر عمل می کند.

هیچ کارت گرافیک دیگری مانند آن وجود ندارد. اگر شما عملکرد غیر قابل انعطاف را از یک کامپیوتر دارای mini-ITX می خواهید و با رزولوشن بالاتر از ۱۰۸۰p بازی را انجام می دهید، پس قدرتمندترین گزینه در دسترس، این کارت گرافیک Radeon Nano می باشد. قامت کوچک و عملکرد خوب این محصول، به شما اجازه می دهد که آن را در قاب های کوچکی که کارت گرافیک های کامل نمی توانند جای گیرند و قرار گرفتن آنها در این مکان های کوچک برایشان رویا شده است، قرار دهید. اخیراً مدیر تولید کمپانی AMD، آقای Victor Camardo به یک واحد خبری به طور خلاصه گفته است: “برای هرکسی که می خواهد یک شاسی کوچک داشته باشد که توانایی اجرای بازی های ۴K را داشته باشد، این محصول از Nano واقعاً جالب است و همان چیزی است که می خواستیم برای این افراد بسازیم. برای آن دسته از افرادی که کارایی در انرژی را نیاز دارند، عملکرد بالا می خواهند، و یک راه حل کلی بهینه شده برای لذت بردن از همه جنبه های یک بازی می خواهند، این محصول مناسب است.”

AMD Radeon R9 Nano دقیقاً این کارها را برای آنها انجام می دهد. حس منحصر به فردی را ما می دهد. حس آینده نگری را می دهد، محصولی شگرف در دنیای PC است که بر روی عملکرد بالا تمرکز دارد و کوچک بودن از لحاظ اندازه را هم مد نظر قرار داده است. و بیشتر از این، یک محصول کامل است که از لحاظ شکل و استایل هم سرآمد می باشد. مردم ممکن است از قیمت این Nano بترسند، اما این محصول نسبت به Strix Fury و EVGA GTX 980 FTW، علی رقم اندازه کوچکی که دارد، دارای عملکرد خیلی بالاتری است و در مصرف برق هم صرفه جوتر است.

این یک کارت گرافیک شگفت انگیز است که با قیمت خود تناسب دارد و ارزش خریداری را دارد. با این حال، بسیاری از مردم شاید آن را خریداری نکنند.

نقاط لغزش (ضعف)

این Nano فقط یک محصول دکوری نیست، این یک محصول فوق العاده زیبا است که بیشتر از یک قاب نمایشی برای گرفتن فضا است. اخیراً، فقط یک قاب از PC ها وجود دارد که به طور مناسبی کوچک است و می تواند Nano را در خود جای دهد، اما برای کارت گرافیک های دیگر بیش از حد کوچک و فشرده است. اگر اندازه مسئله ای برای ما نباشد، منطقی تر این است که پول خودتان را برای داشتن عملکردی بالاتر در Fury X یا یک GTX 980 Ti هزینه کنید.

به علاوه، برخی از مشکلات فنی هم برای استفاده از Nano وجود دارد. در این اندازه، کارت AMD برای یک PC خانگی با نمایشگر ۴K عالی خواهد بود، اما خروجی HDMI آن از نوع ۱٫۴a است نه ۲٫۰، یعنی در آن رزولوشن در محدود به مقدار ۳۰Hz می باشد. اگر با انصاف قضاوت کنیم، کارت گرافیک پیشرفته GeForce از nVidia فاقد پورت های HDMI 2.0 هستند و از HDCP 2.2 پشتیبانی نمی کنند، پس نمی توانند محتواهای ۴K را پخش کنند. هنوز نکات ناامید کننده ای هم در Nano وجود دارد. برای یافتن یک کارت گرافیک با HDMI 2.0، HDCP 2.2 و H.265 encode/decode، شما باید به دنبال GTX 960 یا GTX 950 بگردید که در عملکرد و اجرای بازی ها، حتی به Radeon Nano نزدیک هم نیستند.

به همین طریق، اندازه کوچک ولی عملکرد بالای Radeon Nano به نظر می رسد که برای اجرای Steam Machine از Vavle ساخته شده، اما SteamOS بر پایه لینوکس است و درایورهای لینوکس AMD به خوبی اجرا نمی کنند، ولی با این اوصاف قابل اجرا می باشد.

درنهایت، نگرانی همیشگی ما در مورد Fury هنوز برای Radeon Nano هم وجود دارد. بله، این محصول می تواند بازی ها را با کیفیت ۴K نمایش دهد، اما در اکثر بازی ها فقط در دامنه ۳۰ تا ۵۰fps را آن هم در تنظیمات بالای گرافیکی اجرا می کند. استاندارد طلایی برای بازی های کامپیوتری ۶۰fps است، پس شما همچنین مجبور هستید که یک مانیتور FreeSync را برای نمایش ملایم تر و رزولوشن ۲۵۶۰*۱۴۴۰ انتخاب کنید، که این شرایط را قوانین Nano تایید می کند ولی هنوز هم GTX 970 mITX به خوبی در رزولوشن ۴K اجرا می شود، پهنای باند حافظه ۴ گیگابایتی Nano در حال حاضر خوب است، اما ما نگران این موضوع هستیم که با پیشرفت کردن بازی ها و بالا رفتن رزولوشن آنها، این مقدار از حافظه در یک آینده طولانی، پاسخگوی این نیازها نباشد.

همه این حرف ها را کنار هم بگذارید تا به یک دید کلی ازNano  برسید، و خواهید دید که محصولات زیبا، دلربا، و قدرتمند همیشه در بازار دارای قیمت زیادی هم هستند. برای کسی که می خواهد از ترکیبی از ویژگی های Nano استفاده کند، ارزش پرداخت کردن پول مورد نظر برای خریداری آن وجود دارد. PC هایی که از مادربردهای mini-ITX استفاده می کنند نیازی ندارند که برای اجرا و عملکرد بهتر خود، با اندازه خود را وفق دهند.

در نهایت، اجازه دهید به جایی که شروع کردیم برگردیم: AMD این شایستگی را دارد که این دستگاه را در جایی که می خواهد قرار دهد. این یک نوآوری است. در آینده کارت های گرافیک، کارایی قدرت و ذخیره فضا خیلی مهم می باشد و آن دسته از کارت هایی که کوچک ساخته می شوند کم کم در حال رشد کردن هستند و به استانداردی برای PC ها تبدیل می شوند.

AMD Radeon R9 Nano در امروز، تصویر کوتاهی از آینده را به ما نشان می دهد، به طور کامل توانسته پرچم خود را برافراشته کند و باعث ایجاد بازار رقابت بین سازندگان، و بقیه اعضای این اکوسیستم شده است و سرمایه گذاری های متعددی هم در PC های کوچکتر که مخصوص بازی کردن هستند ایجاد کرده است. شاید این محصول برای اکثر طرفداران بازی مناسب و معقول نباشد، اما ما از وجود آن خوشحالیم، و بی صبرانه منتظر دیدن نسخه بعدی از آن هستیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text