OSX 10.10 Yosemite

/
/
/

یک بروزرسانی فوق العاده که مجتمع سازی بین سیستم عامل های موبایل و دسکتاپ اپل را نزدیکتر می سازد
Yosemite یکی از بزرگترین تغییر و تحولات صورت گرفته در سیستم عامل دسکتاپ اپل در این سال هاست، که ویژگی های جدید زیادی را ارائه می دهد و موجب می شود اپل به شکل بسیار نزدیکی با iOS8 در دستگاه های موبایل مجتمع سازی شود. همانند بروزرسانی Mavericks در سال گذشته، Yosemite هم کاملاً رایگان است و در اکثر Macها از سال ۲۰۰۸ به این طرف اجرا می شود.
گرچه در نگاه اول دسکتاپ تغییر چندانی را نشان نمی دهد، اما اپل یک بازسازی ماهرانه ای را بر روی OS X اعمال کرده است، بهبود ظاهر و باطن (Look &Feel) و افزودن یک افکت ماهرانه و شفاف به پنجره ها. تغییر بزرگتر این است که Spotlight از محل قدیمی خود در گوشه راست بالای صفحه نمایش به وسط صفحه نمایش به یک پنجره بسیار بزرگتر انتقال یافته و استفاده از آن آسان تر شده است.
اپل صفحه نوتیفیکیشن ها را نیز دستکاری کرده است و در حال حاضر از لبه سمت راست ظاهر می شوند. ورژن Mac بسیار شبیه ورژن iOS می باشد و این سازگاری بین پلت فرم ها را بیشتر می کند.

مجتمع سازی آیپد و آیفون
یکی از بهترین ویژگی های جدید، Continuity است که دستگاه های Mac و iOS را بهم پیوند می زند. حال میتوانید در Mac تماس های تلفنی بگیرید و تماس ها را دریافت نمائید. در صورتیکه آیفون شما در یک شبکه مشابه باشد، تمام تماس های وارد شونده کاری می کنند تا Mac شما زنگ بزند.شما میتوانید با استفاده از اپ Face Time تماس بگیرید و پیام های متنی را ارسال و دریافت نمائید.
Handoff ویژگی مفید دیگری است که به شما امکان می دهد که کاری را در یک دستگاه آغاز و در دستگاه دیگر خاتمه دهید. مثلا می توانید در آیفون خود شروع به نوشتن ایمیل نمائید و در Mac بقیه آن را کامل کنید. Mac شما یک آیکن را به نمایش می گذارد تا نشان دهد با کدام اپ ها میتوانید به کارتان در دستگاه های دیگر ادامه دهید.
این سیستم فقط در صورتی به خوبی کار می کند که اکانت های ایمیل مشابه ای را در تمام دستگاه ها تنظیم کرده باشید. مثلا اگر ایمیلی را که مشغول نوشتن آن هستید از Mac به آیفون خود می فرستید، این کار انجام می شود، اما آیفون نمیتواند پیام بفرستد چون اطلاعات سرور خارج شونده را ندارد. این در تمام Mac ها کار نخواهد کرد چرا که باید Bluetooth Low Energy(LE) را در هر دو دستگاه Mac و iOS خود داشته باشید.

AIRDROP
AirDrop تکنولوژی اپل برای به اشتراک گذاری فایل ها، عکس ها، لینک های وب و داده های دیگر به شکل بی سیم بین دستگاه های اپل است. برای اشتراک گذاری بین Mac و iOS به Mac 2012 یا بالاتر و یک دستگاه نیاز دارید که iOS7 یا بالاتر را اجرا می کند.
وقتی Airdrop کار می کند، فوق العاده است، این تکنولوژی یک روش سریع و آسان برای انتقال محتوا بین کامپیوتر و تلفن شما ارائه می دهد، اما با این حال کمی عجیب است. تلفن ما و Mac همیشه یکدیگر را پیدا نمی کنند و معلوم هم نیست چرا.
اپل مدت هاست که iCloud را در OSX مجتمع سازی کرده است، اما این سیستم عامل جدید یک سری تغییرات اساسی را به همراه دارد. به جای آنکه هر اپلیکیشن فایل هایش را در یک محل منحصر  بفرد در iCloud ذخیره کند، شما خودتان می توانید ذخیره سازی کلاد خود را از طریق یک محل خاص به نام iCloud Drive ، مدیریت و سازماندهی کرده و در دست بگیرید. کار با iCloud Drive به مراتب آسانتر است. iCloud Drive بطور خودکار وقتی اپلیکیشن ها داده ها را ذخیره می کنند، فولدرهای جدید را می سازد و این فولدرها را می توان در پنجره Finder یافت.
Mail Drop
گرچه اپ Mail چندان تغییر نکرده ، اما دارای یک ویژگی جدید خوب است: Mail Drop. این یک روش اتوماتیک برای فرستادن ضمیمه های بزرگ (به اندازه ۵ گیگابایت) می باشد، وقتی که پیام می فرستید Mail Drop بطور خودکار ضمیمه ها را  در کلاد آپلود می کند. در انتهای دریافت، کامپیوترهای OS X Yosemite بطور خودکار ضمیمه را دانلود می کنند. کاربران سیستم عامل های دیگر و سرویس گیرنده ها، لینکی را دریافت می کنند که میتوانند از آن برای دانلود کردن فایل استفاده کنند.
Yosemite یک بازسازی خاص برای اپل است و ظاهر جدید و تر و تمیزتر آن یک تغییر خوشایند برای سیستم عامل محسوب می شود. این ویژگی ها واقعا باعث ایجاد تفاوت می شوند بخصوص مجتمع سازی بین دستگاه های اپل که یک امتیاز فوق العاده برای کسانی است که دارای Mac یا آیفون یا آیپد هستند. همچنین توانایی در ارسال پیام های متنی و کنترل تماس های تلفنی از راه دور که یک ویژگی فوق العاده محسوب می شود. برخی ابزارها مانند Airdrop کمی عجیب و غریب هستند اما انتظار می رود که با بروزرسانی های بعدی در آینده بهبود پیدا کنند و البته جای شرمندگی دارد که اپ iCloud Photos هنوز وجود ندارد.
این بروزرسانی قطعا جنبه مثبتی دارد و سیستم عامل را در مسیر جدیدی قرار می دهد و سطحی از مجتمع سازی را ارائه می دهد که مایکروسافت نمیتواند آن را با ویندوز ارائه دهد.  یک بروزرسانی فوق العاده برای تمام کاربران Mac است و یک ضرورت برای کسانی است که دارای بیش از یک دستگاه اپل می باشند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text