از اندروید خودتان بیشتر استفاده کنید…

/
/
/

گوشی اندروید شما می تواند بیش از آنچه که شما فکر می کنید کار انجام دهد، اما فقط زمانی که آن را روت (root) کنید. Martyn Casserly نحوه روت کردن تمام گوشی ها و تبلت های اندروید را، برای باز کردن ویژگی های بیشتر، آپدیت آن به آخرین نسخه اندروید، و حتی نصب یک custom ROM ، مانند CynogenMod مشهور، به شما یاد می دهد.
در کل، گوشی های اندروید، وسیله های قدرتمندی هستند. هرکدام از مدل های Sony Z5، Samsung Galaxy S6، یا LG G4، این گوشی ها دارای قابلیت خصوصی سازی شدن و درخور میل صاحب خود شدن، هستند. فقط برخی مواقع چیزی که ندارند، شانس است. نرم افزار سنگین/ف پوسته های رابط کاربری سنگین، و محدودیت های دیگر می توانند مانع استفاده بهینه شما از توانایی های آنها شوند. یک راه حل وجود دارد، و در این جا توضیح می دهیم که چگونه تبلت یا گوشی اندرویدی خود را روت کنید. روت کردن کنترل بر روی ظاهر، حس، و رفتار دستگاه شما را به شما بر می گرداند.
نیازی نیست که یک متخصص، یک هکر یا یک متخصص نرم فناوری باشید: این راهنمایی برای افراد تازه کار است، و به آن سختی نیست. شما فقط باید از خظرات بالقوه و عواقب احتمالی آن مطلع باشید. ما به طور مختصر به آنها می پردازیم، اما جای نگرانی نیست. به شما نشان می دهیم که چگونه امنیت را حفظ کنید، از آزادی جدید خود استفاده کنید و حتی چیزهایی را که دوست دارید در جای اول خود قرار دهید.
روتینگ چیست؟
روت کردن یک دستگاه اندرودی، فرآیندی است که طی آن به کنترل ممتاز یا کامل بر روی سیستم عامل، و حتی نرم افزارهایی که سیستم عامل را اجرا می کنند، دست می یابیم. این ایده برای دسترسی ریشه ای است، حالا چرا تحت عنوان روتینگ شناخته شده است. این کمی شبیه به داشتن یک پسوورد VIP در یک سایت موسیقی است، شما می توانید هر جایی که بخواهید بروید و هر کاری که بخواهید انجام دهید. Rooting  در اندروید همان کار «jailbreaking» را در iPhone انجام می دهد.

چرا یک گوشی یا تبلت را Root می کنیم؟
اندروید در حال حاضر یک سیستم عامل بالغ است، و بحث هایی وجود دارد که چندین سال پیش با عقل جور در می آمد ولی این روزها معقول به نظر نمی رسد. گوگل برای تصحیح تجربه کاربران به سختی کار کرده است.
مشکل از جایی به وجود می آید که تولید کنندگان گوشی ها، رابط های خودشان را در بالای آن قرار می دهند. این کار، قبل از بهبود یافتن اندروید، اغلب چیزها را آهسته تر، زشت تر و گیج کننده تر می ساخت. پس گناه آنها در این مورد، برنامه های از قبل نصب شده ای است که اغلب کپی از نسخه های گوگل است، و در حذف کردن آن برنامه ها، ناتوان می باشند.
نه تنها این برنامه ها فضای ارزشمند کاربر را اشغال می کند، بلکه این گونه به نظر می رسد که این دستگاه گرانی که برای خرید آن پول پرداخت کرده اید، به شما تعلق ندارد. اگر یک تجربه می خواهید، سر زدن به Apple Store ایده خوبی است، حداقل، زمانی که تصمیم دارید گوشی خود را ارتقا دهید، می توانید با یک قیمت معقول آن را به فروش برسانید.
خبر خوب این است که همیشه به این گونه نخواهد بود. اگر می خواهید تمام جنبه های وسیله خود را کنترل کنید، Root کردن، یک گزینه خیلی خوب است. این فرآیند رایگان است، مدت زمان زیادی طول نمی کشد، و در بسیاری از موارد قابل برگشت است.
البته مجموعه برنامه های سنگین از قبل نصب شده را نمی خواهید، پس دیدگاه سرمایه داری که در اینجا وجود دارد به ما می گوید که گوشی خود را از تولید کنندگانی که این گونه برنامه را نصب می کنند، خریداری نکنید. در عوض، می توانید یکی از مدل های Nexus از شرکت Google یا Moto G، Moto X Play، یا Moto X Style از Motorola، را که همگی دارای کمترین مقدار ممکن از این گونه برنامه ها هستند، انتخاب کنید.
اما اگر شما از قبل دارای یک گوشی اندروید هستید، و نرم افزارهای خود را به صورت سریع باز نمی کنند، پس Root کردن آنها می تواند شرایطی را برای شما فراهم کند که بر اساس رویاهای خود، محیط آنها را طراحی کنید.

روت کردن چه خطرهایی دارد؟
Root کردن یک کار ۵ دقیقه ای نیست. برای گرفتن این تصمیم باید مدتی به آن فکر کنیم. اول، Root کردن گوشی شما، به کلی گارانتی گوشی شما را باطل می کند. شکرت های سازنده از شما می خواهند که این کار را نکنید، Google از شما می خواهد که این کار را نکنید، و اگر به مشکلی بر بخورید، از هیچ حمایت مشتری توسط شرکت های سازنده برخوردار نخواهید بود… و احتمال این که به مشکل بخورید هم وجود دارد. بدترین حالت این است که شما گوشی خود را با آجر بشکنید.
این به این معنی نیست که انقدر از آن نا امید شوید که آن را به دیوار بکوبید- این یعنی که اگر فرآیند به مشکل بخورید، چقدر گوشی شما توانایی فناوری صرف می کند. که بعد از آن هیچ چیزی دستگیر شما نخواهد شد، و سپس، آجر.
امنیت یک نگرانی خیلی جدی است. بسیاری از گزارش هایی که شما درباره حمله های بدافزاری به کاربران اندروید، می خوانید، احتمالاً مربوط به دستگاه های روت شده هستند، یا قطعاً آن هایی که از نرم افزارهایی استفاده می کنند که در Google Play Store وجود ندارد. پس روت کردن خطر بیشتری از یک نصب معمولی دارد.
اما خیلی هم مهم است که در صورت تحقیق کردن، از یادگیری این فرآیند نترسید و به فکر وقتی که برای تنظیم نرم افزارها بعد از روت کردن صرف می کنید، نباشید، روت کردن می تواند شما را آزاد کند و به شما دستگاهی بدهد که به معنای واقعی کلمه متعلق به شماست. فقط به ییاد داشته باشید، قبل از شروع، یک بک آپ (پشتیبان) از هر چیز مهمی که دارید، ترجیحاً در یک PC یا سرویس ابری، تهیه کنید.

چه کسی باید روت کند؟
با توجه به خطرهایی که در روت کردن وجود دارد، پس باید این کار را کسی انجام دهد که اگر چیزی در حین این کار به مشکل خورد، بتواند آن مشکل را حل کند. اگر شک داشتید، پس بهتر است همه چیز را همانگونه که هست رها کنید. گفتیم که این مقاله یک راهنما برای افراد تازه کار است، اما این حرف به این معنا نیست که روت کردن برای هر کسی مناسب است.
اگر برای یادگیری روت کردن، مشتاق هستید، یک گوشی قدیمی و ارزان بخرید و قبل از این که سراغ دستگاه اصلی خود بروید، بر روی آن تمرین کنید.

من چگونه آن را انجام دهم؟
اولین چیزی که باید بدانید این است که دکمه «گوشی من را روت کن» بر روی گوشی شما وجود ندارد. حتی اگر هم به راحتی این کار انجام شود، همه قسمت های این کار واضح نیست. پس قبل از این که به ROM custom ها یا برنامه های Root کردن، استفاده کنید، باید درباره گوشی یا تبلت اندروید خود، به خوبی تحقیق کنید.
یک واژه خوب برای جستجو «نحوه روت کردن» است. بدون شک بهترین منبع برای این گونه کارها XDA Developers (xda-developers.com) است که اغلب شاید لینکی برای ورود به آن نداشته باشیم. در این جا شاید ببینید که چندین نوع دیگر از گوشی شما وجود دارد، که هرکدام با شماره شناسایی و کدهای متفاوت هستند. مدل های اروپایی تمایل دارند که از مدل های آمریکای شمالی مجزا باشند، همانگونه که اکثر مدل های دیگر در دنیا قصد دارند.
برای این که واحد دقیق گوشی خود را پیدا کنید، به Settings گوشی خود رفته سپس General>About Phone، سپس شماره مدل (Model number) را چک کنید. در برخی از انولع اندروید ممکن است این گزینه را در Hardware Information option، که در منوی About Phone قرار دارد، پیدا کنید.
همچنین شاید بخواهید بدانید که کدام یک از نسخه های اندروید را استفاده می کنید، پس از منوی Settings>General>About Phone، گزینه Android version را چک کنید. بازهم در برخی اندرویدها، این گزینه را می توان در Software Information یافت.
یک کار دیگر که قبل از روت کردن گوشی تان باید انجام دهید، از هر روشی که استفاده می کنید، این است که حالت Developer mode را روشن کنید. برای این کار به مسیر Settings>General>About Phone بروید و چندین بار بر روی Build number کلیک کنید تا این که پیام «you are now a developer»، را به شمان نشان دهد. سپس وقتی که به Settings>General برگردید، خواهید دید که در منوی شما گزینه Developer Option ظاهر شده است. بر روی آن کلیک کنید تا مطمئن شوید که USB debugging روشن شده است.
با داشتن اطلاعات لازم در مورد مدل گوشی خود، باید بتوانید روشی را که برای روت کردن گوشی شما وجود دارد، پیدا کنید. در حالی که ما این راهنما را می نوشتیم، از یک LG G3 استفاده کردیم که در دفترمان داشیم، و چندین ابزار متفاوت پیدا کردیم که سفارش شده بودند. پرکاربردترین آنها OneClickRoot بود (oneclickroot.com)، که یک وب سایت است که برای چند گوشی اندروید، یک روش ساده روت کردن را ارائه می دهد. شما از سایت دیدن کنید، گوشی خود را پیدا کنید، نرم افزار رایگان آن را دانلود کنید، سپس گوشی خود را کامپیوتر وصل کنید و فرآیند روت کردن را اجرا کنید. چندین ابزار روت قابل دانلود دیگر هم وجود دارند که می توانید از بین آن ها نیز انتخاب کنید، مانند SuperOneClick، UnlockRoot، و Universal AndRoot، اما باید ابتدا چک کنید که گوشی شما را پشتیبانی کنند.
خطرات احتمالی تلاش برای روت کردن یک گوشی، جایی که روش OneClickRoot جواب نداد، به صورت مستقیم برای ما آشکار شد. گوشی ما در لیست ظاهر شد، با شماره مدل هم سازگار بود، اما وقتی سعی کردیم روت را انجام دهیم، یک پیام ظاهر شد و به ما گفت که گوشی شما هنوز واجد شرایط نیست، اما امیدواریم که در آینده اضافه شود. یک گزینه گفتگو وجود داشت، اما ما تصمیم گرفتیم که خودمان تحقیق کنیم. سپس یک نرم افزار دیگر را که در چندین سایت سفارش شده بود، امتحان کردیم، اما این دفعه نرم افزار بر روی کامپیوتر ما اجرا نشد، حتی بهد از گرفتن چندین کپی از آن و تلاش های زیاد برای نصب کردن آن، بازهم نصب نشد.
این را گفتیم زیرا مسیر روت کردن دارای چنین دردسر هایی هم هست. این خیلی بد است که این همه تلاش کنید، در گروه های مختلف تحقیق کنید و سپس آنگونه که انتظار داشتید نتوانید کارتان را انجام دهید. الببه شما باید هریک از این برنامه را امتحان کنید و برای اولین بار این کار را انجام دهید، که ما هم اگر با Stump Boot شروع می کردیم، برای ما هم یک تجربه می شد.
این نرم افزار باهوش به شما اجازه می دهد که بدون نیاز به کامپیوتر، گوشی خود را روت کنید. اول باید به سایت stumproot.org بروید. و د آنجا می توانید با زدن گزینه دانلود، Stump Root V1.2.0 را دریافت کنید. آنگاه کشوی برنامه ها را در گوشی خود باز کنید، File Manager را پیدا کنید و به downloads folder بروید. بر روی Stump-v1.2.0.apk کلیک کرده و install را بزنید. گوگل پیام ترسناک «از این نرم افزار استفاده نکنید چون از حدود امنیت خارج شده» را نشان می دهد، اما این برای روت کردن یک گوشی، معمولی است. برنامه را نصب کرده و در صفحه اصلی گوشی Grind، و سپس Stump Root را بزنید تا گوشی شما به صورت خودکار روت شود. حالا تمام کاری که باید انجام دهید یک ریست کردن است و دیگر مشکلی وجود ندارد.

آیا گوشی من روت شده است؟
زمانی که برای اولین بار یک گوشی روت شده را روشن می کنید، تفاوت خیلی زیادی با یک گوشی روت نشده ندارد. یک راه سریع برای مطمئن شدن، دانلود برنامه رایگان Root Checker از Google Play Store می باشد. فقط در بالا و سمت راست این برنامه نصب شده دکمه check را بزنید، و این برنامه یک اسکن کوچک و سریع روی گوشی شما انجام می دهد و داشتن یا نداشتن روت روی گوشی شما را به شما اطلاع می دهد. برای مثال، بسیاری از گوشی های چینی، از قبل روت شده وارد بازار می شوند.

فواید و منافع
یکی از اولین نرم افزارهایی که می توان از Google Play Store دانلود کرد، SuperSU است، که به شما اجازه می دهد مجوزهای مربوط به برنامه های روت را کنترل می کند، و دارای چندین تنظیمات دیگر هم هست. بسته به اینکه چگونه گوشی خود را روت کرده اید، ممکن است از قبل SuperSU نصب شده باشد، یا شاید یک مشابه آن به نام KingRoot روی سیستم خود پیدا کنید که خیلی از کارهای قبل را انجام می دهد.
نرم افزارهای خیلی مفیدی وجود دارند که نیازمند روت کردن هستند، و حالا می توانید هرکدام از اینها را بر روی گوشی خود استفاده کنید. اگر واقعاً می خواهید بر سیستم خود حکومت کنید پس Device Control یک برنامه خیلی خوب است که گزینه هایی برای کارهای جالبی مثل قرار دادن محدودیت سرعت روی سرعت CPU، کنترل گرمای داخلی، و یک Tasker که قوانینی برای گوشی شما وضع می کند که در شرایط مختلف چگونه رفتار کند، دارد. این ویژگی آخری به شدت مفید است، اما در نگاه اول ممکن است با عقل جور در نیاید. ما پیشنهاد می کنیم برای به دست آوردن چند آموزش به صورت آنلاین، کمی جستجو انجام دهید، و قبل از اینکه آن را بشناسید، استفاده از آن شما را گیج خواهد کرد. Device Control نیازمند یک نرم افزار دیگر به نام Busybox است، تا بتواند به خوبی کار کند، اما زمانی که نیاز به آن داشته باشید به راحتی می توانید آن را دانلود کنید.
پشتیبانی کردن از گوشی شما، یکی دیگر از ویژگی های کمک کننده است، و این ویژگی را می توانید با دانلود کردن برنامه Titanium Backup از Google Play Store به دست آورید. زمانی که آن را نصب کنید می توانید با استفاده از آن از اطلاعات کاربری خود، برنامه ها، و یا هردو، پشتیبان گیری کنید. برای اینکه برای اولین بار یک پشتیبان گیری کامل را انجام دهید، در بالای نرم افزار مورد نظر Backup/Restore را فشار دهید، سپس Menu>Batch action>Backup all user apps+system data را فشار داده، و سپس روی تیک سبز کلیک کنید.
اگر می خواهید سیستم خود را ب خوبی تنظیم کنید و رفتار آن را بیشتر خصوصی سازی کنید، اما شکل و ظاهر زیبای آن از بین نرود، پس Xposed Framework چندین مزیت از ROM ها را ارائه می دهد، اما بدون هیچ زحمتی. این یک برنامه استاندارد نیست که بتوانید آن را در Google Play Store پیدا کنید، پس باید به صورت آنلاین در مورد آن تحقیق کنید- به سایت XDA Developers بروید- سپس آن را نصب کنید، و چندین بسته ترفندی را که آن را متعادل تر می کنند، دانلود کنید. گزینه های مشهور آن شامل Tweakbox، و MoDaCo Toolkit می باشد.

نصب custom ROM ها
یکی از اصلی دلایلی که افراد گوشی های خود را روت می کنند، نصب custom ROM ها می باشد. این ها جایگزین هایی برای سیستم عامل ها بر روی دستگاه می باشند، و اغلب نسخه آپدیتی از اندروید هستند که کارخانه های سازنده، آنها را در دسترس قرار نداده اند. مشهورترین ROM ها Cyanogenmod (cyanogenmod.org) و Paranoid Android (paranoidandroid.co) هستند، که هردوی آنها جانشین های خیلی خوبی برای بسیاری از سیستم عامل های سنگین اندروید هستند. نصب یک custom ROM هم یک ریسک دیگر است که این هم باید تحت این دانش انجام شود که مشکلات ممکن است پیش بیایند. ROM های بهینه سازی نشده ممکن است به سخت افزار صدمه بزنند، باطری را ضعیف کنند، و باعث شوند برخی دیگر از برنامه به خوبی کار نکنند. پس، این هم همان مشکل «آجر» را به وجود می آورد.
اتفاقاً برای نصب یک custom ROM باید یک Custom Recovery بسازید. این به دستگاه اجازه می دهد که یک پشتیبان از سیستم شما داشته باشد، ROMها را نصب کند، و راهی پیدا کند که اگر کاری به خوبی پیش نرفت، کارها را پیش ببرد. رایج ترین انواع آن Standard Recovery (این قسمتی از هر گوشی اندرویدی است)، ClockworkMod (CWM) و Team Win Recovery Project (TWRP) می باشد.
برنامه هایی مانند TWRP Manager، ROM Installer و ROM Manager توانایی ایجاد این ویژگی های Custom Recovery را دارند، و همچین راهی را برای دانلود ROM ها و نصب آنها بر روی گوشی شما، ارائه می دهند. همانگونه که فروش یک custom ROM می تواند یک حقه تجاری باشد، شما قطعاً باید از سایت های XDA Developers یا Cyanogenmod دیدن کنید، جایی که شما می توانید جزئیات گام به گام مورد نیاز برای شناسایی custom ROM را پیدا کنید. خیلی مهم است که این مراحل را به دقت دنبال کنید، و قبل از شروع کردن، آنها چندین بار مطالعه کنید. وگرنه خیلی سریع با دستگاه گران روی میز خود خداحافظی کنید.
ما بر روی LG G3 خود، از TWRP Manager برای نصب ROM استفاده کردیم که از سایت Cyanogenmod دانلود کردیم.
دنباله مراحل نصب custom ROM به شرح زیر است:
• گوشی خود را روت کنید
• نسخه ROM سازگار را برای دستگاه خود پیدا کرده و آن را برای گوشی خود دانلود کنید
• TWRP Manager یا یک برنامه مدیر ROM دیگر را دانلود کنید
• از ROM manager برای ساختن یک Custom Recovery
• از ROM موجود خود پشتیبان بگیرید تا بتوانید recovery mode را اجرا کنید
• ROM موجود را پاک کنید
• ROM جدید را نصب کنید
• دستگاه خود ریست کنید
ساختن یک پشتیبان برای ROM خود به این معنی است که اگر ROM نصب شده جدید را دوست نداشتید، یا این که بخواهید گوشی خود را به حالت قبلی خود برگردانید، با استفاده از یک ROM Manager پشتیبان آن را بازگردانید.
یک چیز که باید در نظر داشته باشید این است که CyanogenMod و ROM های دیگر به عنوان نرم افزارهای استاندارد در Google Play Store وجود ندارند، و مجبر خواهید شد که از سایت CyanogenMod یا سایت های سازنده مرتبط با ROM استفاده کنید تا بتوانید دستورالعمل هایی را برای نصب این خدمات پیدا کنید. این کار سخت نیست، قطعاٌ نه الان که شما تا اینجا پیش آمده اید، اما همچنین نیازمند دانلود نرم افزار و استفاده از Recovery mode بر روی سیستم، می باشد.

بازگشت به تنظیمات کارخانه
اگر تجربه ROM ها و Root کردن، کامل شده است، آنگاه یک راه ساده وجود دارد که گوشی خود را به همان گونه که قبلاً بود، تبدیل کنید. برنامه SuperSU را باز کنید، به Settings بروید و گزینه Full Unroot را انتخاب کنید. امید است که حالا گوشی شما به حالت روت نشده اش برگردد.
اگر این روش جواب نداد، هنوز هم می توانید گوشی خود را unroot کنید، اما باید در مورد گوشی خود تحقیق بیشتری انجام دهید و شاید لازم باشد چند سوال در گروه های سایت
XDA Developers (tinyurl.com/o87jgka)
بپرسید. آنها گروه دوستانه ای دارند، پس بد نیست که اوقاتی را هم در آنجا سپری کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text