سفر به اعماق ویندوز جدید

/
/
/

امکان دارد بعضی افراد شما را مجذوب ویژگی های بصری جدید ویندوز ۱۰ کرده باشند اما ما در این مقاله قصد داریم شما را با فوت و فن ها و امکانات مهم این سیستم آشنا کنیم.

توجه کورتانا را به حرف های خود جلب کنید
بالاخره کورتانا با جهشی بلند، خود را به ویژگی های ویندوز ۱۰ اضافه کرد تا با انجام عملیات های از پیش تعریف شده ای مانند جستجو، پاسخگو نیازهای کاربران باشد، حتی به قیمت پاسخگویی به اولین سوال لهستانی. البته این دقیقا مزیت پیش نمایش ها می باشد و توجه داشته باشید که کورتانا به صورت پیش فرض به دستورات شما اهمیتی نمی دهد.
چنانچه تمایل دارید خیلی سریع دستورات خودتون رو به کامپیوتر اعلام کنید، می توانید از جستجوی موجود در نوار وظیفه/تسک بار گزینه کورتانا رو جستجو کنید. سپس کافیست منوی امکانات سه خطی را در گوشه بالایی سمت چپ انتخاب نمایید. حالا در قست تنظیمات گزینه کورتانا را فعال کنید تا به سادگی هر زمانی که کلمه « سلام کورتانا « را اعلام کردید، این برنامه شروع به پاسخگویی کند. البته فراموش نکنید که احتیاج به یک میکروفون فعال دارید!
همانطور که در حال بررسی امکانات کورتانا هستید، می توانید وارد منوی نوت بوک شده و اطلاعات شخصی که دستیاران دیجیتالی مایکروسافت در دسترس قرار داده اند رو بررسی کنید. البته تاثیر گذاری کورتانا نیز مانند « الان گوگل» مستقیما به میزان اطلاعاتی که از شما دارد مرتبط می شود.

با یک ویرایش ساده در رجیستری می توانید بهه ساعت و تقویم در نوار ابزار وظیفه دسترسی داشته باشید
حال اجازه دهید تقویم و ساعت جدید و تخت ویندوز ۱۰ را فعال کنیم. در این مرحله از مراحلی که وینبتا – winbeta.org استخراج کرده شروع به کار می کنیم. البته برای این مورد احتیاج به ویرایش ساده ای در رجیستری دارید ، بنابراین مطمئن شوید که قبل از آن یک نسخه بکاپ تهیه نمایید(tinyurl.com/nmgtkog).
با کلیک راست بر روی منوی استارت-شروع گزینه ران-run را انتخاب کنید. در پنجره باز شده کلمه regedit را تایپ کرده و اینتر کنید. بین فایل سیستم هایی که مشاهده می کنید به ترتیب مراحل زیر اقدام کنید، HKEY_LOCAL_MACHIN >> Software >> Microsoft >> Windows. سپس در یک قسمت خالی صفحه کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه جدید ، مقدار DWORD (32-bit )Value را انتخاب کنید.
نام آن را UseWin32TrayClockExperience گذاشته و اینتر کنید.  حالا همه چیز آماده است و تنها کافیست از نوار ابزار وشیفه تقویم را باز کرده و از ظاهر زیبا و تخت آن، نهایت لذت را ببرید
نوار ابزارتون رو خلوت کنید
دو ویژگی برجسته ویندوز ۱۰ جستجوی تعاملی کورتانا و قابلیت حمایت از دسکتاپ مجازی می باشد. اما متاسفانه این دو برنامه فضای زیادی از نوار ابزاروظیفه را اشغال می کنند. بنابراین اگر اهمیتی به این موضوع نمی دهید ( یا از امکان گزینه Tab و کلیدهای کیبورد برای جابجایی بین برنامه ها استفاده نمی کنید ) می توانید اصلاحاتی روی صفحه نمایش خود داشته باشید.
برای انجام اینکار تنها کافیست در قسمتی خالی از نوارابزار وظیفه کلیلک راست نموده و در منویی که ظاهر می شود ، تیک مربوط به گزینه نمایش وظیفه – Show Task View – را بردارید. بدین ترتیب آیکون نمایش وظیفه ( دسکتاپ مجازی ) حذف می شود . همچنین می توانید با انتخاب قسمت جستجو، گزینه « هرچه می خواهی بپرس» را که مربوط به کورتان می باشد ، غیرفعال کنید

میانبرهای کیبورد را از نو ایجاد کنید
ویندوز ۱۰ مجموعه ای بسیار مفید از میانبرهای کیبورد را مناسب توانایی های جدید سیستم عامل ارائه می کند. تعداد این میانبرها به قدری زیاد است که امکان بررسی همه آنها در این مقاله وجود ندارد، بنابراین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص تمامی میانبرهای کیبورد ویندوز به راهنمای «دنیای کامپیوتر» مراجعه کنید.
ابزارهای جدید، قوی و پنهانی برای خط فرمان
ویندوز ۱۰ مجموعه امکانات زیرکانه و جدیدی مانند امکان استفاده از دستور Crtl-C و Crtl-V. در محیط فرمان ارائه می کند.
برای فعال سازی این گزینه  محیط فرمان prompt command را باز کرده و با  کلیلک راست در قسمت عنوان ، گزینه «خصوصیات» را انتخاب نمایید. در تب ویژگی های آزمایشی می توانید گزینه مربوطه را پیدا و غیر فعال کنید.
بازگشایی خودکار برنامه های کاربردی تصاویر را غیرفعال کنید
برنامه های کاربردی مربوط به تصاویر در ویندوز ۱۰ به عنوان برنامه های جامع مجددا ایجاد شده اند و می توانند مطابق با هر وسیله ای همسان شوند. یکی از ویژگی های کوچک ولی جالب توجه ارائه شده ، افزایش خودکار سایز عکس ها جهت افزایش وضوح و پانچ می باشد.
چنانچه ترجیح می دهید عکس های شما بدون هیچ تغییری در سایز نمایش داده شوند، کافیست وارد قسمت تنظیمات که در ستون چپ و با آیکون «چرخ دنده» ارائه شده، شوید و در پایین بخش های « ویرایش» و «پیش نمایش» ، گزینه «افزایش خودکار عکس ها هنگام نمایش» را غیرفعال کنید.

دسترسی سریع به فایل ها را خاموش کنید
در ویندوز ۱۰ هنگامی که قصد بازکردن فایل های خود را دارید، در صفحه ای که برایتان بارگذاری می شود، فولدرهایی که اخیرا بازدید بیشتری داشته اند را مشاهده می کنید. چنانچه تمایل دارید نمایش فایل ها مانند نمایش پیش فرض ویندوز ۸ با عنوان « این کامپیوتر « باشد، می توانید از مسیر زیر اقدام کنید.
صفحه فایل/پنجره مرورگر فایل خود ر ا باز کنید و از گزینه «نمایش» ، گزینه امکانات نوار ابزار را اتخاب کنید. سپس منوی گزینه « مرورگر فایل « را  که در بالای صفحه قرار دارد باز کرده و گزینه « این کامپیوتر» را انتخاب کنید. حال تنها کافیست دستور را با کلید OK تایید کنید
نقشه های آفلاین
هنگامی که بحث برنامه های کاربردی به میان می آید، مخصوصا برنامه هایی مانند نقشه ها، امکان ارائه آفلاین آنها از مهم ترین مسائل مورد توجه خواهد بود.
آیکون تنظیمات در قسمت نقشه را انتخاب کنید و قسمت « نقشه های آفلاین» گزینه دانلود یا آپلود نقشه ها را انتخاب نمایید
بدیت ترتیب شما می توان استان مورد نظر خود را در ه شور انتخاب نماییید تا نقشه آفلاین دانلود گردد. خوشبختانه ویندوز میزان حجم فایل دانلودی را قبل از شروع به اطلاع شما می رساند. می توانید نقشه آفلاین استان و کشور مورد نظر خود را دانلود کنید.

وضعیت تبلت را فعال کنید
ویندوز ۱۰ می تواند اتصال یا عدم اتصال کیبورد به تبلت را تشخیص داده و به صورت داینامیک بین دسکتاپ سنتی و دستکتاپ جدید تغییر وضعیت دهد.   بناباین می تواند فعالیت ها را از طریق کیبورد یا تماس لمسی پیگیری کند.
وضعیت تبلت را فعال کنید. بدین منظور مرکز فعالیت های جدید ویندوز ۱۰ را فعال کنید. مرکر فعالیت همان آیکون شبیه به کتاب های کمیک در سیستم تِری System Tray می باشد که می توان گزینه وضعیت تبلت را از آنجا فعال سازی کرد. بنابراین صفحه دسکتاپ ابتدا به آبی و سپس به مشکی تغییر رنگ می دهد و جعبه دسکتاپی کورتانا در حد یک آیکون کوچک می شود تا نشان دهنده تغییرات اعمال شده باشد. حالا کافیست وارد منوی استارت شوید تا شاهد تغییرات ایجاد شده باشید

برنامه های کاربردی باز را بین دستکتاپ های مجازی جا به جا کنید
قابلیت دسکتاپ های مجازی امکان جداسازی مکان هر برنامه کاربردی باز را در ورژن های متفاوت دستکاپ های مجازی و چندگانه ارائه می کند.
جهت جابه جایی بین برنامه های کاربردی می توانید به راحتی ازامکان task view یا کلیدهای کیبورد و Tab استفاده کنید. همچنین با استفاده از کلید Alt و Tab می توانید بین برنامه های کاربردی باز دسک تاپ ها جا به جا شوید. همچنین اگر تمایل به درهم سازی برنامه ها دارید می توانید برنامه های کاربردی باز را بین دسکتاپ های مختلف جابه جا کنید. برنامه کاربردی مورد نظرتون رو در دستکتاپ مجازی مربوطه باز کنید. در نوار بزار وظیفه گزینه «نمایش وظیفه» که شبیه دوبرگه رو به روی هم می باشد انتخاب کنید تا تمامی دسکتاپ های باز را به صورت لیست درکناریکدیگر نمایش دهد. بر روی برنامه ای که قصد جابه جایی آن را دارید، راست کلیک کنید و از گزینه انتقال به دسکتاپ مقصد را انتخاب کنید. نامگذاری دسکتاپ ها براساس اعداد می تواند برای این مورد مفید باشد
منوی استارت را شخصی سازی کنید
در انتها فراموش نکنید که منوی استارت را طبق سلیقه خودتان شخصی سازی نید. چنانچه جزو افرادی هستید که از منوی سنتی به همراه نمایش کاشی وار زنده لذت می برید، می توانید مانند تنظیمات منوی استارت ویندوز ۸ بر روی هر کاشی کلیلک راست کرده و بعدهای کاشی را مجددا سایزبندی کنید. همچنین اگر از نمایش کاشی وار و واسط کشویی آیکون ها و نمایش پشت سرهمشان متفرید، می توانید روی هریک از گزینه های پیش فرض منوی استارات راست کلیک کرده و آن نصب را لغو کرده و ازسیستم خود حذف کنید.
سپس بر روی هر کدام از برنامه های کاربردی موردنظر خود کلیک راست کرده و اتصال به منوی استارات را انتخاب کنید. علاوه بر آن، توجه نمایید که منوی استارت مجددا شبیه منو ویندوز ۷ خواهد بود

منوی استارات را به صورت تمام صفحه مشاهده کنید
چنانچه تمایل دارید منوی استارت خود را به صورت تمام صفحه مشاهده کنید و همزمان از موس استفاده کنید، خیالتان راحت باشد. کافیست منوی استارات را باز کرده و گزینه «گسترش کلیدهای استارت» را در گوشه بالایی سمت راست انتخاب کنید. بدین تریتب صفحه استارت تبدیل به صفحه ویندوز ۸ شده و می توانید تصویر اسلاید قبلی را با هر بار کیلک بر گزینه استارت مشاهده کنید. دیگر امکانات منوی استارت مانند قبل و به صورت معمولی ارائه شده اند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text