آفیس آنلاین یا آفیس ۳۶۵ ؟

/
/
/

نرم افزار مایکروسافت آفیس که زمانی سرمایه ای گران قیمت به حساب میومد، امروزه به صورت رایگان و دقیقا با امکانات نسخه های پولی روی تمامی دستگاه های دارای صفحه نمایش قابل دسترس می باشد.
البته این موضوع جالب به همینجا ختم نمی شود. مطمئنا نسخه آنلاین آفیس اورجینال که تحت وب ارائه می شود ، ویژگی های خوب زیادی را دارا می باشد. همچنین اخیرا مایکروسافت اعلام کرده که آفیس به صورت رایگان و از پیش نصب شده بر روی تمامی موبایل های هوشمند و تبلت هایی که از سیستم عامل ویندوز ۱۰ استفاده می کنند، ارائه خواهد شد و می تواند با تمامی برنامه های کاربردی اصلی و رایگان اندروید و iOS به صورت همزمان خدمات خود را ارائه کند.
علاوه بر این مایکروسافت با ارائه امکانات مفید و قابل توجه بر روی آفیس ۳۶۵ که از طریق پرداخت اشتراک ماهیانه یا سالیانه در دسترس می باشد کاربران بسیاری را مجذوب خود کرده است.
بدین ترتیب امروزه، بر خلاف گذشته که دسترسی به آفیس چالش بزرگی محسوب می شد، انتخاب ورژن مناسب برای هر فرد نیاز به بررسی های بیشتری دارد.
در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد تا ورژن مناسب خودتان را انتخاب نمایید.

کدام امکانات رایگان هستند؟
چهار هسته اصلی آفیس که شامل ورد، اکسل، پاورپوینت و وان نوت می باشد در آفیس آنلاین به صورت رایگان به کاربران ارائه می شود . این قسمت ها مشابه موارد اصلی ارائه شده در نسخه های آفیس خانگی و دانش آموزی ۲۰۱۳ می باشند.همچنین می توانید با استفاده از outlook.com بدون پرداخت هزینه جداگانه ای از امکانات اوت لوک استفاده کنید. در واقع با ارائه این پنج مورد شما از نسخه آفیس خانگی یا تجاری ۲۰۱۳ به صورت رایگان استفاده می کنید.
البته برنامه های کاربردی آفیس آنلاینی که به صورت رایگان برروی دستگاه های موبایل ارائه می شود، امکانات محدودتری نسبت به نسخه های مشابه پولی دارند.
برای مثال اگر بخواهیم نوار ابزار خانه را در نسخه های وردآنلاین و ورد ۲۰۱۳ با یکدیگر مقایسه کنیم، هر دو نوار ابزار تقریبا یکسان می باشند. شما می توانید متون خود را کپی کرده یا منتقل کنید، مشخصه های فونت ها را تغییر دهید و از امکانات این چنینی بهره برید.
اما از مواردی که امکان استفاده از آن را ندارید می توان به عدم وجود گزینه های قالب بندی نقاشی اشاره کرد. امکاناتی مانند کپی کردن قالب یک بخش به بخشی دیگر، عدم وجود تعدادی از امکانات فونت ها مانند افکت های متنی و تایپوگرافی یا بزرگ و کوچکی حروف که در نسخه آنلاین ورد ارائه نمی شوند.
نسخه آنلاین ورد امکانات پایه ای قالب بندی متون مانند لیست های اعداد و نشانه گذاری، قابلیت های چپ چین، راست چین و وسط چین را ارائه می کند اما امکاناتی مانند سایه سازی، لیست های چند سطحی و حاشیه ها که در نسخه ورد ۲۰۱۳ ارائه می شوند را شامل نمی شود. البته قسمت هایی که به وضوح عدم وجود آنها به چشم می آید، امکانات نوارابزارهایی است که در نسخه آنلاین ورد وجود ندارند.  برای مثال اگر به سربرگ/تب های موجود در نوار ابزار بالایی توجه کنید، مشاهده می کنید ورد ۲۰۱۳ دو تب اضافه تر نسبت به نسخه ورد آنلاین دارد. سربرگ منابع و سربرگ نامه نگاری اداری.
شما با استفاده از سربرگ نامه نگاری می توانید پاکت ها و برچسب هایی که برای نامه نگاری احتیاج دارید را پرینت نموده و اسناد ورد خود را ادغام، مدیریت و پرینت نمایید. همچنین امکانات سربرگ منابع در اسناد پیشرفته تر به کمک شما می آید و مواردی مانند محتوای جداول، نقل قول و تاریخچه کتاب ها، عنوان تصاویر، فهرست و جدول نویسندگان را ارائه می کند.
البته گزینه پاورقی نیز از امکانات سربرگ منابع در ورد ۲۰۱۳ می باشد  که در نسخه آنلاین ورد در سربرگ درج به کاربران ارائه شده است.
کاربران از طریق برنامه های کاربردی موبایل می توانند اسناد آفیس خود را مشاهده کنند، اسناد جدیدی را ایجاد یا ویرایش نمایند و آنها به صورت رایگان از طریق فضای دراپ باکس ابری یا وان درایو همسان سازی نمایند.
البته تنها کاربرانی که برنامه های کاربردی را خریداری کرده اند می توانند از امکاناتی مانند تغیرمکان لبه ها ، پذیرش تغییرات و یا تبدیل متن به جداول استفاده کنند. نسخه آندرویدی آفیس در ماه ژانویه ارائه شد و در کنار آفیس ارائه شده بر روی iPAD  به عنوان برنامه های کاربردی اصلی در اختیار کاربران موبایل قرار گرفت.

کدام امکانات رایگان نیستند؟
چنانچه شما به امکانات بیشتری نسبت به موارد پایه ای ایجاد و ویرایش اسناد احتیاج دارید، نسخه آنلاین آفیس اصلا مناسب شما نخواهد بود. در واقع جهت دریافت امکانات پیشرفته تر، می بایست مجموعه مایکروسافت آفیس را خریداری نمایید.
مایکروسافت نسخه های آفیس ۳۶۵ شخصی و خانگی را مانند طرح های تجاری بسیاری که همواره ارائه می کند با پرداخت هزینه اشتراک ماهیانه در اختیار کاربران قرار داده است.
هزینه اشتراک ماهیانه نسخه آفیس ۳۶۵ شخصی ، حدودا ۳۲ هزارتومان و اشتراک سالیانه به طور تقریبی۳۲۰هزار تومان می باشد. همینطور هزینه اشتراک ماهیانه نسخه ۳۶۵ خانگی حدودا ۴۳ هزار تومان و اشتراک سالیانه به طور تقریبی ۴۲۷هزار تومان می باشد که می تواند به ۵ قسمت مختلف تقسیم گردد.
طرح های تجاری آفیس ۳۶۵ ویژگی های اختصاصی را به کاربران تجاری ارائه می کند که هزینه های آن  به صورت متفاوتی محاسبه می شود. به عنوان مثال این طرح ها  از ماهیانه ۳۷ هزار تومان به ازای هر نفر برای افرادی که خواهان مجموعه کامل مایکروسافت می باشند شروع می شود.
همچینین بدون در نظر گرفتن اینکه از کدام یک از نسخه های آفیس ۳۶۵ استفاده می کنید ، هر کاربر یک مجموعه کامل از نسخه آفیس حرفه ای ۲۰۱۳ را برای سیستم عامل ویندوز یا مَک MAC دریافت خواهد کرد.
همچنین آفیس ۳۶۵ اشتراکی تمامی امکانات عملیاتی را بر روی تلفن های هوشمند و تبلت ها در اختیار کاربران قرار می دهد و امکانات جالب توجهی مانند دقیقه های تماس اسکایپ و یا فضای ذخیره سازی نامحدود وان درایو در مقایسه با فضای ۱۵ گیگ مایکروسافت که برای روی حساب های کاربری رایگان وان درایو ارائه می شود را در کنار آن ارائه می کند.
دقیقا احتیاج به چه امکاناتی دارید؟
برنامه های آنلاین آفیس معمولا برای قشر کثیری از مردم کفایت می کند. ورد، اکسل، پاورپوینت و وان نوت ، احتیاجات بیشتر کاربران را از مجموعه مایکروسافت آفیس برآورده می کند.
چنانچه outlook.com را نیز جزو امکانات نسخه آفیس آنلاین به جساب بیاوریم، این دو نیازهای پایه ای کاربران را پوشش می دهند.
برنامه های کاربردی رایگان آفیس که مخصوص موبایل ها می باشند، امکانات محدودی مانند ایجاد، مشاهده و ویرایش فایل ها را ارئه می کنند. و شامل امکانات پایه ای هستند که کاربران به آنها احتیاج دارند.
البته چنانچه به اکسس یا پابلیشر احتیاج دارید، نسخه آنلاین آفیس مناسب شما نخواهد بود.  و برای استفاده از این دو برنامه می بایست مجموعه آفیس حرفه ای ۲۰۱۳ راخریداری نموده و یا از اشتراک آفیس ۳۶۵ استفاده کنید. آفیس ۳۶۵ امکان  نصب آفیس حرفه ای ۲۰۱۳ را بر روی چندین دستگاه کامپیوتری ارائه می کند.
همچنین اگر قصد انجام اعمالی مانند تغییر جهت اسناد( افقی، عمودی )، ایجاد بخش جدید در صفحه، یا امکانات پیشرفته بر روی تبلت یا تلفن هوشمند خود را دارید، می توانید برای اشتراک آفیس ۳۶۵ ثبت نام کنید.
بنابراین سوالی که باید از خودتون بپرسید اینست که دقیقا احتیاج به چه امکاناتی دارید؟ بیشتر از یک دهه است که همه ما ساعات زیادی از روز رو با محیط ورد سپری می کنیم اما هیچوقت، نه حتی یکبار، از امکاناتی مانند استشهاد، تاریخچه کتاب، فهرست بندی یا جدول نویسندگان استفاده نکرده ایم. حتی هرگز نامه های خود را ادغام نکرده ایم. تنها امکانی که در ورد آنلاین وجود ندارد و ما مکررا از آن استفاده می کنیم، جدول محتوا می باشد که به نوعی جزو امکانات پایه ای محسوب می شود.
کدام آفیس مناسب همه افراد است؟
نتیجه گیری؟ ساده است: امکاناتی که نسخه آنلاین ورد ارائه می کند، پاسخگوی تعداد زیادی از کاربران می باشد. در استفاده از آفیس آنلاین، مهم ترین موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد، دسترسی همیشگی به اینترنت می باشد. این درحالی است که با نصب مجموعه آفیس هر کاربری در هر زمان و شرایطی می تواند از امکانات آفیس استفاده کند. البته این موضوع به خودی خود آنچنان هم نگران کننده نیست. امروزه در بیشتر اماکن ، اینترنت وای فای عمومی ارائه می شود . در ضمن آیا دسترسی به برنامه های کاربردی آفیس زمانی که آفلاین هستید، اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد؟
همچنین لازم به ذکر است که کاربران جهت استفاده از فضای ذخیره سازی وان درایو و اسکایپ می بایست به ترتیب ماهیانه مبالغ ۳۲ هزار تومان و ۵۴۰۰ تومان پرداخت کنند. بنابراین هزینه اشتراکی که برای آفیس ۳۶۵ پرداخت می کنید با تمامی امکانات جذاب آن، مانند این است که به صورت رایگان از آفیس استفاده کرده اید و حتی تخفیف هم گرفته اید!
بنابراین اگرچه آفیس آنلاین پاسخگوی تعداد زیادی از کاربران می باشد،  امکانات جذابی که آفیس ۳۶۵ ارائه می کند ، باعث میشود که ما خرید اشتراک ماهیانه یا سالیانه را قویا بهتون پیشنهاد کنیم.
به زودی انتخاب های بیشتری نیز خواهید داشت. مایکروسافت اعلام کرده که اواخر امسال، مجموعه جدید آفیس برای ویندوز ۱۰ و آفیس ۲۰۱۶ ارائه خواهد شد. البته هنوز هیچ اطلاعی از ویژگی ها و قابلیت های جدید که ارائه خواهد شد، مانند  برنامه های کاربردی مناسب دستگاه های لمسی یا ورژن جدید نسخه دسکتاپ نداریم و نمی دانیم کدام یک از این ویژگی های جذاب در نسخه آنلاین نیز در دسترس خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text