سرمقاله ۲۶۳

/
/
/

با سلام و عرض احترام خدمت کلیه خوانندگان ماهنامه رایانه

این سر مقاله را  به مشکلات پیش روی شرکتهای کامپیوتری اختصاص داده ایم ، در دهه ۷۰ و اواسط دهه ۸۰ هجری شمسی شرکتهای کامپیوتری بیشماری در ایران بوجود آمدند و مطابق با رشد دنیای انفورماتیک نیاز به این شرکتها نیز هر روز بیشتر و بیشتر گردید. عمده این شرکتها به دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری تفکیک می شدند که بعدها شرکتهای سرویس دهنده نیز بنا به نیاز جامعه اضافه شدند.

شرکتهای شخت افزاری یا وارد کننده قطعات و لوازم کامپیوتری بودند و یا در برخی موارد تولید ککنده و شرکتهای نرم افزاری عمدتا تولید کننده نرم افزارها بودند که سرآمد این نرم افزارها سیستم های حسابداری ، مالی ، اتوماسیون اداری ، پرتالها و نرم افزاری در خواستی شرکتها و سازمانها بود.

در این باره زمانی رشد این شرکتها بسیار زیاد و نوید دهنده یک جامعه انفورماتیک جوان و پویا بود. شرایط به گونه ای بود که هر مهندس کامپیوتر که از دانشگاه فارغ التحصیل می گردید براحتی می توانست با دست و پا کردن یک تیم ، یک فعالیتی ا شروع کند.

تا اینجا همه چیز به خوبی و خوشی در جریان بود تا اینکه چند سالی از شروع این شرکتها سپری گردید. مشکلات از این زمان آغاز شد و سز آمدی برای از بین رفتن و کوچک شدن این شکوفایی گردید. رشد شرکتها نه تنها به نقطه ثابتی نرسیده بود بلکه در حال تنزل نیز بود. دلایل متعدد زیادی وجود داشت که برخی از آنها مقطعی و برخی از آنها تا کنون ادامه دارد. گسترش شرکتها و متوقف شدن درخواست بازار یکی از این دلایل در آن زمان محسوب می شود.

مهاجرت مهندسین کامپیوتر به دیگر کشورها  و شرایط مناسب و بهتر از جمله پرداختهای بیشتر از دیگر علتهای از بین رفتن این شرکتها به حساب می آید. اما دلایل بزرگتر دیگری نیز در راه بودند. از این جمله می توان به عدم حمایت واقعی قانونی از تولید کنندگان بود که یکی از دغدغه ها در این کار محسوب می گردد. ورود بیشمار مهندسین کامپیوتر به عرصه کامپیوتر کشور نیز باعث گردید که رقابت سنگین در انجام کارها و دریافت دستمزد کمتر ایجاد شود به شکلی که تولد کنندگان حرفه ای نرم افزار دیگر تولید نرم افزار را مقرون به صرفه ندانسته و ترجیح دهند تجارت و شغل دیگری را انتخاب کنند. شرکتهای اندکی توانستند از این طوفان سهمگین به سلامت خارج شوند که عمده آنها از پشتیبانان مالی قدرتمندی برخوردار بودند و مابقی از بین رفتند که از بین رفتن همین بنگاهای  کاری کوچک  باعث افزایش بیکاری و مهاجرت مهندسین کامپیوتر  به شغلهای دیگر گردید.

عدم تجربه مدیران این شرکتها به علت کم سن سال بودن آنها و ورود مستقیم از دانشگاه به عرصه کار که از  این طرفی یک نقطه قوت محسوب می گردید از طرف دیگر نقطه ضعفی به شمار می رفت چرا که به علت عدم تجربه کافی هزینه های این شرکتها افزایش می یافت از این هزینه می توان به درج تبلیغات و بازاریابی در مکانها و زمانهای مناسب اشاره کرد و یا استخدام پرسنل اضافی که سربار حقوقی فراوانی برعهده داشت. از دیگر مشکلات می توان به پرداخت  مالیات توسط این شر کت اشاره کرد ، اکثر این شرکتها در مقوله مالیاتی جزء شرکتهای خدمات محور محسوب می گردیدند که قرار گرفتن در این ردیف باعث افزایش ضریب و نرخ مالیاتی بالاتر می گردید.

هزینه پنهان ایسن شرکتها که قابل اثبات و درج در دفاتر مالیاتی در برخی از موارد نه بودند و یا عدم امکان قبول آن از ممیز مالیاتی از یک طرف و از طرف دیگر پرداخت مالیات با ضریب بالاتر در سالهای اولیه شرکتها خود باعث گردید که تعداد بسیار زیادی از مدیران این شرکتها ترجیح دهند شرکتهای خود را معوق و یا بسته نگه دارند. البته دلایل گوناگون دیگری نیز وجود داشته و دارد که باعث گردیده تا امروزه ، ما یک شرکت قدرتمند در حوزه انفورماتیک همانند Adobe نداشته باشیم در حالی که پتانسیل آن در  داخل وجود دارد. عدم بازار یابی محصولات تولیدی داخل در خارج از کشور و ورود کشورهایی همانند چین ، هند و مکزیک در عرصه کامپیوتر نیز خود باعث سریعتر شدن این روند گردید؛پس تا دیر نشده باید فکری کرد.

با تشکر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text