پاسخ به سوالات کاربران آفیس

/
/
/

رنگ بخش‌های مختلف را در word تغییر دهید
پرسش: پدرم یک نوشته در ورد دارد که هر بخش آن را شماره گذاری کرده است و بنابراین برای ارجاع دادن وقتی با دیگر اعضای خوانواده صحبت می‌کند راحت است. اما چشمانش دیگر مثل قدیم نیست و ضعیف‌تر شده‌اند در نتیجه خیلی علاقه‌مند هستم که بتوانم رنگ هر پاراگراف را تغییر دهم تا مجبور نباشد از خواندن اعدادی که تایپ کرده است استفاده کند.
می‌دانم که می‌شود هر کدام از این بخش‌ها  رنگی نسبت داد ولی به دنبال راهی هستم که بشود تمام بخش ها را یکی پس از دیگری تغییر رنگ دهد. من از ورد ۲۰۱۰ استفاده می‌کنم آیا این کار امکان‌پذیر است؟
پاسخ: قبل از هر کاری ابتدا یک نسخه کپی از سند خود تهیه کنید تا اگر خطایی احتمالی روی داد برای نسخه اصلی اتفاقی نیفتاده باشد. تغییر فرمت عنوان بخش‌ها امکان‌پذیر است ولی یک مشکل تکنیکی موجود است و اینکه تمام پاراگراف هایی که شامل فرمت بخش‌های ورد باشد را نیز تغییر می‌دهد!(حتی همین متن را). به همین خاطر این کار را یکبار انجام دهید و اینجا روش را شرح خواهیم داد. در نوار Home از روبان ribbon روی replace کلیک کنید. در بازه ای که باز می‌شود تایپ کنید chapter. می‌توانید رنگ و فرمت تنظیمات را با تمرکز روی دکمه Format و سپس کلیک روی font تغییر دهید. برای تمرکز روی متن کافی است در پنجره replace with تایپ کنید ^&. که این ترکیب در ورد یعنی محتویات قسمت find what. و باید بعد از آن کلید های ctrl و E را فشار دهید که کلید های میان‌بری برای محوریت قرار دادن متن است. حال روی replace all کلیک کنید تا بخش و عنوانش مرکزیت پیدا کند.
سپس به لیستی که در خط‌های اضافی در انتهای پاراگراف ها جای گرفته است توجه کنید. در مربع های find/replace تایپ کنید ^p^p در قسمت find what و ^p در قسمت replace with. که عبارت ^p کلیدی برای علامت دار کردن پاراگراف است که وقتی return را می‌زنید انجام می‌شود. حال به دنبال دو پاراگراف در یک ردیف هستیم زمانی که return بعد از یک جمله زده می‌شود و پس از آن یک خط خالی ساخته می‌شود. اگر فقط به دنبال علامت دار کردن یک پاراگراف هستید ورد آن‌ها را پس از هر پاراگراف معتبر پیدا می‌کند. با جستجوی مجموعه معیارهای شما و پیدا کردن آن‌ها روی replace all کلیک کنید. ممکن است نیاز داشته باشید که چندین بار این کار را تکرار کنید چرا که به تعداد سطرهای خالی که پدرتان بین پاراگراف ها گذاشته است بستگی دارد.
حال به فرمت عددهای پاراگراف ها بیشتر توجه می‌کنیم تا آن‌ها را قابل دید کنیم. در بخش find از find and replace به صورت زیر عمل کنید:  [۹-۰]{۱,}
این وردی کدگذاری شده برای دو بخش ساخته شده است. ابتدا ]۹-۰] شما را قادر می‌سازد تا از چندین بازه این شکلی برای مشخص کردن کاراکتری خاص یا محدوده‌ای از کاراکترها استفاده کنید پس مثلاً ]a-z] همه کاراکترهای حروف کوچک بین a تا z  را پیدا می‌کند و ]۰-۹] همه اعداد را.
قسمت بعدی یعنی {۱} هر تعداد از اعداد صحیحی که می‌خواهید برای شما پیدا کند را مشخص می کند. انتخاب های زیادی وجود دارد مثلاً {۱} یعنی دقیقاً یک عدد صحیح ظاهر شده. {۱و۳} بین یک تا سه عدد را مشخص می‌کند. البته که درون این براکت هرچیزی که دوست دارید پیدا کند را می‌توانید بنویسید نه فقط اعداد.
حال اگر در قسمت replace with چیزی ننویسید می‌توانید روی format  و font رفته و کلیک کنید. رنگ فونت را قرمز کنید و اطمینان حاصل کنید که قسمت use wildcards را تیک زده‌اید و سپس replace all را بزنید. با اینکار هر عددی را در سند شما جایگزین می‌شود نه فقط عدد های پاراگراف.

شفافیت را در Access کنترل کنید
پرسش: من در حال ساختن یک پایگاه داده در Access هستم و میخواه یک پس زمینه نسبتاً شفاف به فرم‌های اضافه کنم مشابه با کاری که در پاورپوینت انجام می‌دهم. دوست دارم بتوانم سطح شفافیت تصویر را کنترل کنم چرا که در پس زمینه بسیار  شفاف‌تر است نسبت به چیزی که در فرم‌ها است.
پاسخ: می‌توانید تصویری را در پس زمینه اضافه کنید، اما قادر به تنظیم شفافیت آن در Access نیستید. باید تصویر را با نرم‌افزار دیگری تنظیم کنید و سپس در Access قرار دهید. مثلاً تصویر را در پاورپوینت تنظیم کنید که کار کردن با آن راحت‌تر است. مطمئن شوید که سطح شفافیت همانی باشد که می‌خواهید و سپس آن را ذخیره کنید و در Access از آن استفاده کنید.
شماره اسلاید ها در پاورپوینت
پرسش: من از پاورپوینت استفاده می‌کنم و تعداد اسلایدهای زیادی نیز درست کرده‌ام. می‌خواهیم اسلایدهای X و Y را در پایین هر اسلاید قرار دهم مشابه چیزی که در ورد داریم ولی نمی‌دانم چگونه می‌توانم این کار را انجام دهم.
پاسخ: خبر بد اینکه راهی خودکار برای اینکار وجود ندارد. شما دو انتخاب دارید. می‌توانید یک افزونه برای پاورپوینتب بخرید یا دانلود کنید تا اینکار را برای شما انجام دهد. هرچند که این کار را توصیه نمی‌کنیم ولی محصولات زیادی برای انجام این کار هست. راه دوم ای را که پیشنهاد می‌دهیم کمی سخت است ولی مزایای زیادی دارد. می‌توانید شماره صفحه را اضافه کنید یا متن استاتیک را، پس وقتی ارئه تان کامل شد با استفاده از view و Slide master چک کنید که درست باشد.
روی محیطی که در گوشه سمت راست slide master هست در محیط number  روی <#> کلیک کنید. حال در قسمت سمت راست <#> در خط موازی آن چیزی تایپ کنید مثلاً ٬۲۳٬.(با فرض اینکه ۲۳ اسلاید دارید). به این شکل:
<#> of 23.
حال برگردید و در منو view گزینه normal را انتخاب کنید. نهایتاً در منو insert روی slilde number کلیک کنید. اگر نمی‌خواهید شماره صفحات ظاهر شود در صفحه اول، گزینه dont show on the title slide را تیک بزنید. تا زمانی که عوض کردن تعداد را نخواهید این روش به خوبی کار خواهد کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text