نکته‌ها و ترفندها

/
/
/

ذخیره کردن محتویات جالب فیسبوک
شبکه های اجتماعی
همان طور که می دانیم، امکان فیلتر کردن اطلاعات دریافتی در فیسبوک وجود دارد و این ویژگی به ما اجازه می دهد تا از این شبکه ی اجتماعی به عنوان منبعی از اطلاعات جذاب و مورد نظرمان استفاده کنیم.
در کنار ویژگی های قبلی فیسبوک، به تازگی متوجه شده ام که می توانم موضوع های جذاب و مورد علاقه ام را ذخیره کنم تا در یک فرصت مناسب آن ها را بخوانم. برای ذخیره کردن می بایست ابتدا هنگامی که با یک موضوع (post) جالب روبرو می شوید (که می تواند یک متن، فیلم، لینک یا هر چیز دیگری باشد)، بر روی نشانه ی فِلِش در گوشه ی بالایی سمت راست آن کلیک کرده و پس از آن بر روی Save کلیک کنید. بعد از انجام این کار، یک قسمت (category) جدید با نام Saved در گوشه ی بالایی سمت چپ صفحه ی فیسبوک نمایش داده شده و شما به صفحه ای وارد می شوید که تمام post های ذخیره شده را مشاهده خواهید کرد. می توانید از گزینه های بالای این صفحه برای مرتب کردن post های ذخیره شده بر اساس لینک، فیلم یا هر دسته بندی دیگری استفاده کنید.
برای حذف کردن post های ذخیره شده تنها کافی است نشانگر موس خود را روی آن قرار داده و بر روی علامت ضربدر (×) کلیک کنید. در حقیقت با این کار، post مورد نظر به صفحه ی Archive انتقال داده می شود (که می توانید با کلیک کردن بر روی گزینه ی Archive در بالای صفحه ی Saved به آن دسترسی پیدا کنید).
به توجه به وجود صفحه ی Saved در فیسبوک، این شبکه ی اجتماعی تبدیل به یکی از کاربردی ترین سایت هایی شده که من آن ها را در طول روز مشاهده می کنم.

خواندن آنلاین
دانلود مطالب مجانی روزانه برای برنامه های خواندن کتاب الکترونیکی
برای هیچ کس باور کردنی نبود که روزی می توان به جای کاغذ، کتاب و روزنامه را به صورت الکترونیکی و در هر جا و هر زمانی مطالعه کرد. یکی از بهترین هدیه هایی که در سال جدید گرفتم، یک تبلت Kindle بود. در این دنیای جدید الکترونیکی، خواندن کتاب به صورت آنلاین و مجازی بسیار لذت بخش بوده و زمانی که موضوع نگهداری و دسته بندی کتاب ها مطرح می شود، Calibre یکی از بهترین برنامه ها برای این کار است. البته این ویژگی تنها کارایی Calibre نبوده و این برنامه در کنار دسته بندی کتاب های الکترونیکی، اخبار جدید بهترین روزنامه ها و مجله های دنیا را نیز دانلود کرده و در اختیار شما قرار می دهد.
برای استفاده از این قابلیت Calibre، ابتدا به
www.snipca.com/14805
مراجعه کرده و آخرین نسخه ی برنامه را دانلود کنید. پس از نصب برنامه، در قسمت بالای آن بر روی Fetch news کلیک کنید. برای انتخاب منبع خبر ها می توانید یکی از منبع های پیش فرض را انتخاب کرده یا منبع مورد نظرتان را در نوار جستجو تایپ کنید. بعد از انتخاب یا پیدا کردن منبع، تیک Schedule for download را فعال کرده و سپس روز هایی از هفته که می خواهید در آن ها اخبار به صورت خودکار دریافت شوند را انتخاب کنید.
در پایین پنجره، می توانید گزینه ی پاک کردن خودکار اخبار قدیمی را انتخاب کنید. پس از انجام تنظیمات مورد نظر، بر روی Save کلیک کنید. شما می توانید منابع مختلفی را انتخاب کنید تا Calibre بعد از اجرا شدن، تمام اخبار آن ها را به صورت خودکار دریافت کند.

بهینه سازی نتایج جستجو های گوگل
گوگل
همه ی ما با گوگل و توانایی این موتور جستجو آشنا هستیم اما هیچ کدام از ما از تمام ویژگی ها و قابلیت های آن استفاده نمی کنیم. هنگامی در حال بررسی ویژگی های جستجوی پیشرفته ی گوگل بودم، متوجه شدم که قابلیت های بی نظیری در آن وجود دارد که می تواند به من در جستجو های مورد نظرم کمک کند. برای نمونه، اگر عبارت مورد نظرتان را در بین علامت « « قرار دهید، گوگل تنها همان عبارت یا کلمه را به صورت دقیق جستجو کرده و نتیجه هایی که شامل آن هستند را نمایش می دهد. شما می توانید در کنار این که یک کلمه یا عبارت را در بین « « قرار می دهید، کلمه یا عبارت های دیگری را نیز خارج از علامت « « قرار دهید تا گوگل آن ها را نیز جستجو کند (البته در چنین شرایطی نتیجه های نزدیک به عبارت یا کلمه ی خارج از « « نیز نمایش داده می شوند. برای نمونه اگر عبارت «Samsung galaxy s6» rumours را در گوگل جستجو کنید، تنها گوشی های سری Galaxy شرکت سامسونگ نمایش داده می شوند.
همچنین شما می توانید یک یا چند کلمه را با قرار دادن علامت منها (-) در مقابل آن ها، از نتایج جستجو حذف کنید. برای نمونه اگر می خواهید فلز کروم (chrome metal) را جستجو کنید و نمی خواهید نتیجه های مربوط به Google Chrome در آن نمایش داده شوند، باید عبارت metal chrome –google را تایپ کنید.

یک بررسی کامل برای فایرفاکس
فایرفاکس
پس از چند سال استفاده از Firefox می توانم بگویم که یکی از قابلیت های بی نظیر این مرورگر، ویژگی Health Report داخلی (built-in) است که می تواند مواردی مانند زمان اجرا شدن برنامه یا تعداد دفعه های crash کردن آن را بررسی کند.
برای استفاده کردن از این ویژگی، Firefox را باز کرده، بر روی نشانه ی فهرست در قسمت بالایی سمت راست (که با سه خط موازی افقی مشخص شده) کلیک کرده و سپس بر روی علامت سوال که در پایین فهرست قرار دارد کلیک کنید تا فهرست کمک (Help) باز شود. در این فهرست، بر روی Firefox Health Report کلیک کنید تا اطلاعات اساسی و مهم این مرورگر نمایش داده شود. یکی از جالب ترین اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده می شود، نمودار زمان اجرا شدن برنامه (بر حسب ثانیه) بوده که در وسط صفحه قرار می گیرد.
من همیشه بعد از نصب چند گسترش (extension) در چند روز از این گزارش استفاده می کنم تا از بیشتر شدن زمان باز شدن مرورگر توسط آن ها اطلاع پیدا کنم. اگر در نمودار نشان داده شود که در یک روز خاص زمان اجرای و باز شدن Firefox بیشتر بوده است، در فهرست menu بر روی Add-ons و سپس Extensions کلیک کرده تا تاریخ نصب شدن آن ها را مشاهده کنم. با این کار، گسترشی که زمان اجرا شدن را کُند کرده پیدا شده و می توانم آن را پاک کنم.

متوقف کردن به روز رسانی خودکار اپلیکیشن ها
اندروید
اگر چه بیشتر کاربران دوست دارند که در زمان اتصال به یک شبکه ی Wi-Fi تمام برنامه ها و اپلیکیشن هایی که روی موبایل یا تبلت دارند به صورت خود کار به روز شوند اما چند دلیل منطقی برای انجام ندادن این کار وجود دارد. برای نمونه، برخی از به روز رسانی ها بر روی همه ی دستگاه های کامپیوتری به درستی کار نمی کنند و بهتر است قبل از انجام به روز رسانی برای یک اپلیکیشن، ابتدا اشکال (bug) های احتمالی که ممکن در زمان نصب آن ایجاد شود را بررسی کرد. همچنین ممکن است شما فضای ذخیره سازی کافی برای دانلود و نصب به روز رسانی های مختلف را نداشته و نصب خودکار آن ها، شما را با مشکل کمبود فضای ذخیره مواجه کند.
شما می توانید به روز رسانی خودکار برنامه ها و اپلیکیشن ها را خاموش کرده و آن ها را به صورت تک به تک و در زمان مورد نظر خودتان به روز کنید. برای این کار، اپلیکیشن Play Store را باز کرده و بر روی menu (سه خط موازی در گوشه ی بالایی سمت چپ) ضربه زده و پس از آن بر روی Auto-update apps ضربه بزنید. پس از باز شدن فهرست pop-up بر روی Do not auto-update apps ضربه بزنید.
برای به روز رسانی غیر خودکار برنامه ها، پس از ضربه زدن بر روی نشانه ی Menu در Play Store گزینه ی My apps را انتخاب نموده و در گروه Installed، بر روی Update All ضربه بزنید.
همچنین می توانید هر کدام از برنامه هایی که در پایین Updates قرار گرفته اند را انتخاب کرده و بعد از مشاهده ی تغییراتی که پس از به روز رسانی ایجاد خواهند شد (در قسمت سبز رنگ What›s New)، اگر علاقمند به نصب به روز رسانی ارائه شده بودید، با ضربه زدن بر روی Update، برنامه را به روز کنید.

اضافه کردن حساب های کاربری چند گانه
اندروید
اگر در کنار خانواده ی خود زندگی می کنید، ممکن است مجبور باشید از تبلت یا تلفن هوشمندتان به صورت مشترک با یک یا چند نفر از آن ها استفاده کنید. اما اگر یکی از آن ها اطلاعات کافی برای کار کردن با تبلت ها و تلفن های هوشمند را نداشته باشند، ممکن است برنامه های شما را پاک کرده، حساب های کاربری ایمیل شما را جابجا کرده یا bookmark های مختلفی را به اشتباه ذخیره کند.
برای جلوگیری از ایجاد چنین تغییراتی باید نمایه (profile) های مختلف و مجزایی برای هر کدام از کاربران ایجاد کنید. با این کار هر کابری می تواند از اپلیکیشن ها، حساب های کاربری و مرورگر اینترنت مورد نظر خود استفاده کرده و تغییری در تنظیمات کاربران دیگر ایجاد نخواهد شد. خبر خوب این است که حساب های کاربری مختلف، به سادگی ایجاد می شوند. ابتدا Settings را باز کرده و پس از وارد شدن به Users بر روی Add user or profile یا علامت جمع (+) ضربه بزنید (توجه داشته باشید که ممکن است با توجه به نسخه ی سیستم عامل یا نوع دستگاه، این گزینه ها شکل های دیگری داشته باشند).  در این قسمت می توانید یکی از گزینه های User یا Restricted profile را انتخاب کنید (گزینه ی دوم برای محدود کردن دسترسی کودکان و نوجوانان مناسب تر است). با فرض این که نمی خواهید برای یک کودک حساب کاربری ایجاد کنید، بر روی User ضربه زده و Set up now را انتخاب کنید.
از این به بعد، هر بار که صفحه ی تلفن هوشمند یا تبلت قفل (lock) شود، پس از لمس آن، نشانه (icon) های مختلفی که نشان دهنده ی کاربران مختلف است نمایش داده می شوند. برای وارد شدن با هر نام کاربری، تنها کافی است نشانه ی آن را به سمت padlock بکشید.
جلوگیری از بی نظمی در صفحه های اصلی
اندروید
به صورت پیش فرض، تمام اپلیکیسن هایی که دانلود می کنید، بر روی صفحه اصلی (homescreen) ظاهر می شوند. اگر صفحه اصلی پُر باشد، صفحه ی دوم ساخته شده و اگر صفحه ی دوم پُر باشد، صفحه ی سوم ساخته می شود و این داستان به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. یک راه ساده برای جلوگیری از این کار وجود دارد. ابتدا اپلیکیشن Play Store را باز کرده و بر روی نشانه ی Menu در گوشه ی بالایی سمت چپ ضربه بزنید. سپس وارد Settings شده و تیک گزینه ی Add icon to Home screen را بردارید.
یک روش بهتر، سازماندهی و قرار دادن اپلیکیشن ها در فولدر ها است. برای انجام این کار، انگشت خود را روی نشانه ی یک اپلیکیشن نگه داشته تا مات (نیمه شفاف) شود. اکنون می توانید نشانه ی برنامه را در همه جای صفحه نمایش جابجا کنید. اگر یکی از نشانه ها را بر روی وسط نشانه ی دیگر قرار دهید، یک فولدر شامل هر دو نشانه ی اپلیکیشن ها ایجاد می شود. توجه داشته باشید که اگر نشانه ی یک اپلیکیشن را بر روی گوشه ی نشانه ی اپلیکیشن دیگری قرار دهید، جای دو نشانه با یکدیگر عوض می شود. اگر نشانه ی یک اپلیکیشن را به گوشه ی یک صفحه کشیده و نگه دارید، نشانه ی مورد نظر به آن صفحه منتقل می شود.
پس از ایجاد شدن فولدر، بر رو آن (Unnamed Folder) ضربه زده و نام مورد نظرتان را تایپ کنید (در شکل نام Tech stuff انتخاب شده است). قرار دادن نشانه های دیگر در یک فولدر به دو روش امکان پذیر است که یکی از آن ها گرفتن و کشیدن نشانه ی مورد نظر بر روی فولدر و دیگری ضربه زدن بر روی علامت + و انتخاب نشانه ی های مورد نظر و در انتها ضربه زدن بر روی Done است.

استفاده از Siri بدون لمس کردن تلفن
iOS
یکی از ویژگی های بی نظیر iOS 8 امکان استفاده از Siri بدون برداشتن تلفن است! اضافه شدن ویژگی های صوتی برای Siri یکی از جذاب ترین به روز رسانی ها در سیستم عامل iOS است. البته این ویژگی که با نام Hey Siri شناخته می شود، به دلیل مصرف زیاد باتری، تنها زمانی قابل استفاده است که تلفن هوشمند شما در حال شارژ شدن (اتصال به منبع تغذیه) باشد.
برای فعال کردن Hey Siri به فهرست تنظیمات (Settings) رفته و در صفحه ی سمت چپ، General را انتخاب کنید. در این صفحه در صورتی که کلید کنار Siri در سمت چپ قرار دارد، آن را به سمت راست بکشید. همچنین اطمینان پیدا کنید که کلید کنار Allow Hey Siri نیز در سمت راست قرار داشته باشد. از این به بعد، هر بار که iPhone یا iPad شما در حال شارژ شدن باشد، می توانید با گفت Hey Siri از این ویژگی استفاده کنید. در این حالت، Siri فعال شده و منتظر شنیدن فرمان های صوتی شما (البته به زبان انگلیسی) می ماند.

بزرگ تر و واضح تر کردن فونت ها
iOS
اگر چه تغییرات جدیدی برای سفارشی کردن هر چه بیشتر سیستم عامل های اندروید و iOS ایجاد شده اند اما همچنان تغییر دادن فونت ها در آن ها چندان آسان نیست.
البته اَپِل این اشکال را در iOS 8 برطرف کرده و انعطاف پذیری بیشتری به این سیستم عامل داده است. شما می توانید در این سیستم عامل فونت ها را بزرگ تر کرده و آن ها را واضح تر از قبل ببینید. برای این کار، بر روی Settings ضربه زده و پس از انتخاب Display & Brightness، بر روی Text Size ضربه بزنید. در این صفحه، نشانگر اندازه ی حروف را به سمت چپ و راست بکشید تا اندازه مورد نظرتان را مشاهده کنید. نکته ی جالب این است که فونت همان اپلیکیشن اندازه ی حروف نیز با حرکت نشانگر، تغییر می کند.
برای دُرُشت شدن حروف باید کلید کنار Bold Text در صفحه ی Display & Brightness را فعال کنید. فراموش نکنید که برای ایجاد تغییرات، دستگاه باید راه اندازی مجدد (restart) شود.

سینک کردن تصویر های ویرایش شده
Microsoft Paint با Wordpad
ویندوز ۷، ۸ و ۸٫۱
یکی از برنامه هایی که همیشه از چشم کاربران ویندوز دور مانده است، برنامه ی Wordpad است که به صورت پیش فرض در تمام نسخه های سیستم عامل ویندوز وجود دارد. این برنامه، یک نسخه ی رایگان و محدود شده ی Word بوده و برای انجام کار های ساده ی نوشتاری، از هر نظر مناسب است.
نکته ی جالب توجه این است که امکان ویرایش عکس ها در این برنامه وجود دارد. شما می توانید تصویر ها را با استفاده از Microsoft Paint ویرایش کرده و تمام تغییرات ایجاد شده را در Wordpad همگام (sync) کنید. برای این کار، یک عکس را در Wordpad وارد (insert) کرده (برای این کار بر روی نشانه ی Picture در قسمت Insert کلیک کنید) و آن را از طرق جعبه ی گفتگو (dialog box) انتخاب کنید.
پس از وارد شدن عکس، بر روی آن کلیک کرده و کلید های Ctrl و D را به صورت هم زمان فشار دهید تا عکس نا پدید شده و Microsoft Paint باز شود. در برنامه ی Paint، کلید های Ctrl و V را به صورت هم زمان فشار دهید تا عکس مورد نظر در این برنامه وارد (paste) شود. با این کار، عکس دوباره در Wordpad ظاهر شده و هر تغییری که در Paint بر روی عکس انجام شود، در Wordpad نیز به وجود خواهد آمد. بعد از این که تمام تغییرات مورد نظرتان انجام شد، می توانید برنامه ی Paint را بدون ذخیره کردن ببندید چرا که تغییرات شما به صورت خودکار در Wordpad ذخیره شده اند.

جستجوی کامپیوتر و اینترنت از طریق نوار وظیفه
ویندوز ۷، ۸ و ۸٫۱
اگر مقداری فضای خالی بر روی نوار ابزار (Taskbar) در پایین صفحه ی دسکتاپ خود دارید، می توانید آن را برای دسترسی سریع به وب سایت ها و فولدر های مختلف اختصاص دهید.
برای این کار، بر روی یک قسمت خالی در نوار ابزار کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در پنجره ی جدیدی که باز شده است، بر روی زبانه ی Toolbars کلیک کرده و پس از فعال کردن تیک گزینه های Desktop و Address، بر روی OK کلیک کنید. در سمت راست نوار ابزار و در کنار کلمه ی Desktop، یک جعبه ی جستجو (search box) ظاهر می شود (شکل را ببینید). اگر نشانی یک وب سایت را در این جعبه ی جستجو تایپ کرده و Enter را فشار دهید، وب سایت مورد نظر در مرورگر پیش فرض سیستم عامل شما باز خواهد شد. همچنین می توانید نام یکی از فولدر های library مانند pictures، music یا videos را در این جعبه ی جستجو تایپ کنید تا پس از فشار دادن Enter، فولدر مورد نظر باز شود.
اگر بر روی نشانه ی >> در کنار کلمه ی دسکتاپ کلیک کنید، می توانید بدون مراجعه به دسکتاپ، تمام فولدر های روی آن را مشاهده کرده و آن ها (و فولدر های داخلی هر کدام) را بدون باز کردن پنجره های جدید، باز کنید.

گردش در میان برنامه های باز شده (مانند ویندوز XP)
ویندوز ویستا، ۷، ۸ و ۸٫۱
ویندوز XP یکی از دوست داشتنی ترین سیستم عامل های دنیا بوده است. به نظر می رسد که مایکروسافت متوجه این موضوع شده و تنظیماتی را ایجاد کرده تا احساس کار کردن با این سیستم عامل برای کاربران ویندوز ویستا به وجود بیاید.
این ویژگی ها بیشتر در میان بُر (shortcut) های صفحه کلید برای تغییر برنامه دیده می شود. اگر کلید Alt را نگه داشته و کلید Tab را فشار دهید،  برنامه های باز شده به صورت رشته ای (thumbnails) نمایش داده خواهند شد. اگر پس از نگه داشتن Alt، دکمه ی دیگر Alt را نیز نگه داشته و پس از آن کلید Tab را فشار دهید، به جای نمایش رشته ای، نشانه های برنامه ها نمایش داده می شوند که ما را بیشتر از قبل به یاد ویندوز XP می اندازد (شکل را ببینید).
اگرچه نمایش رشته ای برای بیشتر کاربران جذاب تر است اما نمایش داده شدن نشانه ها نیز ما را به یاد خاطرات خوبمان از ویندوز XP انداخته و پیشرفت این سیستم عامل در سال های گذشته را نیز نشان می دهد.

نصب مجدد ویندوز بدون از دست دادن فایل ها و تنظیمات
ویندوز ۸ و ۸٫۱
اگر سیستم عامل شما کُند شده است، اسکن کردن سیستم با یک برنامه ی ضد ویروس، defrag کردن هارد درایو یا تمیز کردن کامپیوتر با استفاده از ابزاری مانند
Glary Utilities (با مراجعه به www.snipca.com/14758)
یا System Mechanic (با مراجعه به www.snipca.com/14759)
می تواند سرعت کامپیوتر شما ر ابیشتر کند. البته اگر هیچ کدام از این کار ها کمکی به بهبود سرعت سیستم عامل نکند، باید ویندوز را دوباره نصب کنید (توصیه می کنیم که هر ۶ ماه یک بار این کار را انجام دهید).
نکته ی جالب این است که شما می توانید ویندوز ۸ را بدون از دست دادن تنظیمات (مانند تنظیمات شبکه یا میان بُر ها) یا فایل هایتان، دوباره نصب کنید. البته برنامه ها و به روز رسانی های ویندوز به صورت خودکار نصب نشده و خودتان باید آن ها را نصب کنید. برای انجام این کار، دیسک نصب ویندوز ۸ یا دیسک بازیابی آن را داخل دستگاه قرار داده و به فهرست Charm وارد شوید (موس خود را در گوشه ی پایینی سمت راست دسکتاپ گرفته و به بالا بکشید). در این فهرست بر روی Settings و پس از آن بر روی Change PC settings کلیک کنید. در قسمت پایین صفحه و در سمت چپ ابتدا بر روی Update and Recovery و پس از انتخاب Recovery بر روی Get started که در زیر Refresh your PC without affecting your files قرار دارد، کلیک کنید. در پنجره ی Refresh your PC که پس از انجام مراحل قبل باز می شود، بر روی Next و پس از آن بر روی Refresh کلیک کنید.
مراحل باز آوری (Refresh) در حدود ۲۰ دقیقه طول کشیده و ممکن است کامپیوتر شما در طول این مدت چندین بار راه اندازی مجدد (restart) شود. پس از انجام شدن مراحل، کامپیوتر شما راه اندازی مجدد شده و صفحه ای ظاهر می شود که عبارت Press any key to reboot from disc در وسط آن نوشته شده است. این صفحه به دلیل قرار داشتن دیسک بازیابی یا نصب ویندوز ۸ در داخل درایو DVD ظاهر می شود. هیچ دکمه ای را فشار ندهید و اجازه دهید تا ویندوز راه اندازی (boot) شده و پس از آن دیسک را از داخل دستگاه خارج کنید.
بعد از بالا آمدن ویندوز، اجازه دهید تا به روز رسانی های ضروری انجام شوند. بر روی دسکتاپ، فولدری با نام Removed Apps وجود دارد که می توانید در آن لینک های داده شده به برنامه ها و اپلیکیشن های پاک شده را مشاهده کنید. شما می توانید با استفاده از این لینک ها، تمام برنامه های پاک شده را دوباره نصب کنید.

بیان کردن متن ها و کلمات
آفیس
در نسخه ی ۲۰۱۰ برنامه های Word، Excel و PowerPoint، می توانید ابزاری را به Ribbon اضافه کنید تا هر چیزی که تایپ می شود را تلفظ کند. این ویژگی برای کسانی که سخنرانی های خود را می نویسند، بسیار مفید است چرا که لَحن کلمات در نوشتن سخنرانی بسیار مهم است (بیشتر کلمات در زمان سخنرانی با زمانی که به آرامی خوانده می شوند، تفاوت دارند).
برای فعال کردن ویژگی Speak یا Narrator یک فایل Excel، PowerPoint یا Word را باز کرده و بر روی یک قسمت خالی  Ribbon در زبانه ی Home، کلیک راست کرده و Customize the Ribbon را انتخاب کنید. در صفحه ی سمت راست Home را انتخاب کرده و پس از آن بر روی New Group کلیک کنید. بعد از کلیک کردن بر روی Rename، یک نام (مانند Narration) و یک نشانه ی مناسب (مانند نشانه ی بلند گو) برای آن انتخاب کنید.
از فهرست Choose commands from در سمت چپ، بر روی فهرست فُرو ریز (dropdown) کلیک کرده و گزینه ی All Commands را انتخاب کنید. سپس به پایین صفحه ی سمت چپ رفته و بر روی Speak (یا Speak Cells در برنامه ی Excel) کلیک کنید. اکنون در فهرست سمت راست بر روی Narration (یا هر اسم دیگری که انتخاب کرده اید) کلیک کرده و پس از کلیک کردن بر روی Add، بر روی OK کلیک کنید.
اکنون دکمه ی Speak به انتهای زبانه ی Home اضافه شده است (شکل را ببینید). حالا می توانید متن مورد نظرتان را انتخاب کرده و بر روی Speak کلیک کنید تا خوانده شود.

نوشتن یادداشت بدون باز کردن OneNote
OneNote
همه ی ما از یادداشت برداری (و برنامه های یادداشت برداری) زیاد استفاده می کنیم. وقتی می خواهید چیز هایی که به ذهنتان می رسد را فراموش نکنید، بهترین راه این است که آن ها را هر چه سریع تر یادداشت کنید. اگر بخواهید از برنامه ی OneNote استفاده کنید، ممکن است تا زمان اجرا شدن آن، هر چیزی که در ذهنتان بوده است را فراموش کنید و چیزی برای یادداشت کردن نداشته باشید!
خبر خوب این است که امکان دسترسی سریع به برخی از ویژگی های OneNote وجود دارد. در هر جای ویندوز که قرار دارید، کلید های Win و N را به صورت هم زمان با هم فشار داده تا فهرست Send to OneNote باز شود. در این فهرست گزینه هایی مانند نوشتن سریع یک یادداشت، چسباندن قسمتی از دسکتاپ به یک یادداشت و ارسال یک فایل به OneNote وجود دارد (شکل را ببینید). با کلیک کردن بر روی هر کدام از این گزینه ها، یک پنجره ی کوچک باز شده و شما می توانید به جای باز کردن برنامه ی OneNote، یادداشت های خود را در سریع ترین زمان ممکن ثبت و ذخیره کنید. در استفاده از این فهرست، درست مانند برنامه ی OneNote، لازم نیست هیچ چیزی را ذخیره کنید چرا که اطلاعات نوشته شده به صورت خودکار ذخیره خواهند شد.

تنظیم یک تصویر
Word
همه ی کسانی که نرم افزار Word را می شناسند، از ویژگی جانمایی متن در راست، چپ یا مرکز صفحه استفاده کرده اند. اما می دانید امکان تنظیم جانمایی برای عکس های وارد شده در فایل های Word نیز وجود دارد؟
ابتدا تصویر مورد نظرتان را با استفاده از Insert یا کشیدن و انداختن (drag and drop) تصویر در فایل Word وارد کنید. پس از قرار گرفتن تصویر در فایل، در پایین Picture Tools، زبانه ی Format نمایش داده می شود که تمام ابزار ویرایش تصویر در آن قرار داده شده است.
بر روی Wrap Text کلیک کرده و یکی از گزینه های آن به غیر از In Line with Text را انتخاب کنید. سپس بر روی Align در قسمت Arrange کلیک کرده و جانمایی مورد نظرتان (راست، چپ، مرکز و غیره) را انتخاب کنید.

نمایش چند پویا نمایی (animation) در یک زمان
PowerPoint
برای قرار دادن جلوه های حرکتی و پویا نمایی (انیمیشن) بر روی یک متن یا تصویر در PowerPoint باید ابتدا بر روی آن کلیک کرده، زبانه ی Animation را انتخاب نمونه و بر روی Add Animation کلیک کنید. این روش برای نمایش تک به تک و پُشت سر هم انیمیشن ها مناسب است اما اگر بخواهیم چند انیمیشن را به صورت هم زمان نمایش دهیم چه کار باید کرد؟ برای نمونه اگر بخواهیم یک تصویر نا پدید شده و در همان زمان تصویر دیگری ظاهر شود چه کاری باید انجام دهیم؟
هر بار که یک تصویر، متن، جدول یا هر چیز دیگری را به فایل خود اضافه کنید، نام آن در زبانه ی Animation نمایش داده می شود. شما می توانید از فِلِش های Re-Order برای جابجا کردن آن ها استفاده کنید (تا زمان نمایش آن ها عوض شود). اما اگر می خواهید چند قسمت از فایل شما به صورت هم زمان نمایش داده شوند، کلید Ctrl را نگه داشته و قسمت های مورد نظرتان را از صفحه ی Animation یا خود فایل انتخاب کنید.
بعد از انتخاب، ابتدا بر روی زبانه ی Animation و پس از آن بر روی فهرست فُرو ریز (dropdown) کنار Start در قسمت Timing کلیک کرده و With Previous را انتخاب کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text