سرمقاله ۲۶۲

/
/
/

با سلام و عرض احترام خدمت کلیه خوانندگان ماهنامه رایانه
یکی از مباحثی که امروز بعنوان دغدغه در دنیای کامپیوتر و الکترونیک مطرح است ، بحث افزایش سرعت پردازنده ها و قدرت پردازشی آنها است . در سالهای اخیر ، سرعت پردازنده ها تقریبا هر شش ماه دستخوش تغییرات و افزایش می گردید ، در یک نگاه کلی پردازنده ها در مدلهای خانواده های X86 از ۸۰۸۶ شروع و با  ۳۸۶ , ۴۸۶ و پنتیوم جلو رفت ، در پردازنده های پنتیوم هر مدل نسبت به مدل قبلی خود از سرعت  بالاتری برخودار بود .
البته در کنار افزایش سرعت ،عوامل مهمتر دیگری هماند تکنیکهای پردازشی ، تعداد بیتهای پردازشی (۱۶,۳۲,۶۴) بیتی و معماری آنها نیز در حال تغییر بوده و هست.
اما در سالهای اخیر تقریبا سرعت پردازنده ها ثابت مانده و تولید کنندگان آنها ، همانند اینتل و AMD فقط با افزودن تعداد هسته ها به پردازنده ها ، تلاش در افزایش قدرت پردازنده ها کرده اند.
دلیل اصلی این موضوع ، بحث به پایان رسیدن سرعت الکترون در مدارات مجتمع می باشد. کوچکترین ترانزیستوری که ساخته شده و دیگر شاید نتوان اندازه آنرا از این حالت کوچکتر کرد از سه سلول تشکیل شده است که هر سلول نقش کلکتور ، بیس و امیتر را بازی می کند و الکترون از این سرعتی که حرکت می کند ، نمی تواند سریعتر عمل نماید به همین دلیل تقریبا در دنیای الکترونیک  به لحاظ تئوری نمی توان مدارات مجتمعی داشت که سرعت بیشتری  داشته باشند.
اما دنیای اطلاعات نمی تواند منتظر این نقیصه بماند ، به همین دلیل به دنبال راه کار دیگری رفتند ، فتونیک ، در این روش جدید نور بجای الکترون  استفاده می شود.
سرعت نور به مراتب بالاتر از الکترون می باشد ، بالاترین سرعت در جهان.
هم اکنون ساخت ترانزیستورهای نوری ، مدارات مجتمع  نوری آغاز شده و شاید در آینده ای نزدیک اولین پردازنده های نوری وارد بازار شوند و جای پردازنده های الکتورنیکی را بگیرند. از محاسن این پردازنده ها مصرف انرژی کمتر ، گرمایش کمتر ، سرعت بالاتر و اندازه کوچکتر پردازنده ها خواهد بود.
فتونیک در آینده  به جای الکترونیک خواهد نشست و دنیای پردازنده ها را متحول خواهد کرد.
طراحی ها دیگر بر اساس فیزیک نور صورت خواهد گرفت و فیزیک نور به جای علم الکترونیک خواهد نشست.

با تشکر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text