بهترین برنامه ها و بازی ها برای کودکان

/
/
/

امروزه، سرگرم کردن کودکان، کار چندان آسانی برای پدر ها و مادر ها نیست. اگر بتوانید کودکانتان را سرگرم کرده، به آن ها آموزش داده و در کنار این ها زمانی را نیز به خودتان اختصاص دهید، می توانید لقب پدر یا مادر موفق را به خودتان بدهید! در این مقاله اپلیکِیشن ها و برنامه های مفید برای کودکان و نوجوانان را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید با نصب آن ها بر روی تلفن هوشمند یا تبلت خود، بچه هایتان را سرگرم کنید.
هزاران هزار برنامه و اپلیکیشن اندروید برای کودکان و نوجوانان وجود دارد اما همه ی آن ها مفید و قابل استفاده نیستند. برخی از این برنامه ها تنها می توانند چند دقیقه یک کودک را سرگرم کنند و برخی دیگر ممکن است برای شما هزینه های زیادی داشته باشد (ممکن است فرزندانتان از امکان خرید در برنامه ها استفاده کنند). همچنین، برنامه های زیادی نیز وجود دارند که برای کودکان و نوجوانان ساخته شده اند اما به هیچ وجه برای آن ها مناسب نیستند.

بهترین برنامه ها برای نو پا ها و  کودکان (تا ۶ سالگی)

Sign and Sing Lite
این برنامه یک فرهنگ لغت تصویری برای تمرین کلمه ها را در اختیار شما قرار می دهد. در این برنامه در کنار تصویر های زیبا، که علاوه بر نوزادان برای پدر ها و مادر ها نیز جذاب است، توانایی سخن گفتن نوزادان افزایش پیدا می کند.
Peppa Pig Happy Mrs Chicken
این برنامه برای کودکان جذاب است اما مجانی نیست. البته قیمت چندان زیادی هم ندارد. تمام بازی های P2 که شخصیت های اصلی آن ها Peppa Pig و Fireman Sam هستند، برنامه های خوبی هستند. البته برنامه های مشابهی نیز وجود دارند که به هیچ وجه برای بچه های مناسب نیستند پس بهتر است قبل از نصب هر کدام از این برنامه ها، به تولید کننده (publisher) آن توجه کنید.
Fun for Kids – Puzzles
کودکان شما در Fun for Kids – Puzzles، حل کردن پازل ها را به چهار روش یاد می گیرند. هر بار که یک پازل کامل می شود یا قطعه ای در جای صحیح خودش قرار می گیرد، یک صدای کوتاه و زیبا پخش خواهد شد. پازل های متنوع، جلوه های گرافیکی زیبا و سطح های مختلف بازی (از آسان تا سخت)، قدرت تحلیل و حل معما را در کودکان شما را افزایش می دهد. این برنامه ی بسیار ارزان، دارای ۴ نوع مختلف پازل و ۴۰ معمای جذاب است.

Potato Head Color
این بازی، در حقیقت یک کتاب رنگ آمیزی مجازی برای کودکان است که با قابلیت های زیبای گرافیکی، توجه آن ها را جلب کرده و لحظات شادی را برای آن ها به همراه خواهد داشت.
Forestry
یک بازی کوچک جذاب و آموزشی که در آن کودک شما به کسانی که در جنگل زندگی می کنند کمک می کند تا یک خانه ساخته، محصولات کشاورزی و میوه ها را جمع کرده، برای شنا کردن به استخر رفته و البته برای خوابیدن آماده شوند. این بازی جالب و زیبا، برای تقویت حافظه ی فرزندان شما مناسب است. این برنامه مجانی است اما امکان خرید درون برنامه (in-app) در آن وجود دارد.
Toca Boca Hair Salon 2
تمام بازی های Toca Boca (به غیر از Toca Band) برای کودکان عالی هستند اما Toca Hair Salon یکی از بازی هایی است که هر خانواده ای باید آن را بر روی یک تلفن هوشمند یا تبلت داشته باشد. تمامی بازی های Toca Boca عالی بوده و طراحی زیبای آن ها که از اسباب بازی های چوبی سوئدی الهام گرفته شده، از هر نظر به واقعیت نزدیک هستند. انجام این بازی برای بچه ها بسیار لذت بخش است.
Peekaboo Barn و Peekaboo Wild
این بازی های زیبا، ساده و جذاب، به بالا بردن قدرت تشخیص کودکان (به خصوص شناختن حیوانات) کمک می کند. از آن جایی که به روز رسانی های سالیانه ی این بازی به سادگی قابل دسترسی بوده، برای کودکان جذاب و دوست داشتنی است.
Frostcraft
این بازی، یک بازی جذاب و سرشار از رنگ ها متنوع برای بالا بردن قدرت خلاقیت و توانایی های تشخیصی کودکان است. قدرت تخیل و ابتکار کودکان با انجام این بازی افزایش پیدا می کند. همچنین، از آن جایی که شخصیت های اصلی این بازی حیوانات هستند، جذابیت خاصی برای کودکان (در سنین پایین) دارد.

LEGO DUPLO Train
بدون تردید می توانید اطمینان داشته باشید که کودک نو پای شما از بازی کردن با این قطار زیبا لذت خواهد برد. حرکت دادن قطار از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر، انتخاب واگن ها و قرار دادن بار در آن ها، ساختن پُل ها، متوقف کردن قطار در زمان رسیدن به تقاطع ها، سوخت گیری و کار های متنوع دیگر، کودکان شما را برای ساعت ها سرگرم خواهد کرد.
بهترین برنامه ها برای کودکان (۶ تا ۹ سال)

Monster Math
این بازی (از گروه بازی های ریاضی)، از بیشتر بازی هایی که در آن ها از فِلَش کارت استفاده می شود، بهتر بوده و به قابلیت حل مسئله ی کودکان کمک می کند. شخصیت اصلی این بازی Maxx نام دارد که ماجرا های زیادی برایش اتفاق می اُفتد. هنگامی که Maxx به یک دنیای جدید وارد شده و با دشمنانش روبرو می شود، کودک شما باید به او در حل کردن مسئله های ریاضی کمک کند. این بازی از هر نظر برای کودکان جذاب بوده، به قدرت حل مسئله ی آن ها کمک کرده و در آن خبری از تصویر ها و شکل های نا مناسب برای فرزندان شما نخواهد بود.
Talking Rabbit
تمام کسانی که فرزندان کوچک دارند، با برنامه هایی که در آن ها کودکان با یک حیوان صحبت می کنند، آشنا هستند. بازی Talking Rabbit (خرگوش سخنگو) یکی از بهترین بازی ها یی است که برای تقویت مهارت های گفتاری کودکان ساخته شده است. انجام حرکت های مختلف، پس زمینه هایی که با توجه به ساعت و زمان تغییر کرده و ۱۸ نوع مختلف از لباس ها و اسباب بازی ها، جذابیت به خصوصی به این بازی داده است. این بازی برای مدت زیادی کودکان شما را سرگرم می کند اما نباید فراموش کنید که خرید داخل برنامه (in-app Purchase) در آن فعال است.
LEGO App4+
یک بازی خوب برای تقویت قدرت تخیل و ساختن قطعات که برای کودکان ۴ تا ۷ سال مناسب است. در این بازی بچه ها بعد از ساختن یک کامیون، از آن برای انتقال چیز های مختلف به مقصد استفاده کرده و سکه های طلا را به دست می آورند تا با استفاده از آن ها، تکه های LEGO بیشتری داشته باشند. یک بازی هیجان انگیز، زیبا و با مزه که پدر ها و مادر ها هم از آن لذت می برند.
Little Things Forever
در این بازی مجانی و ساده، کودکان شما باید تکه های کوچک مختلفی را در کنار هم قرار داده تا یک شکل بزرگ تر را درست کنند.
JetPack Joyride
یک بازی زیبا و جذاب بری کودکان و نوجوانان که شخصیت های آن با پوشیدن لباس هایی که موتور جِت به آن ها متصل است، پرواز کرده و با ماجراهای مختلفی روبرو می شوند.
Spy Mouse
در این بازی، کودکان شما باید یک موش را هدایت کنند تا از دست گربه ها فرار کرده و پنیر هایی که در اطراف خانه هست را جمع کند. هیجان این بازی بیشتر از آن چیزی است که می توانید تصور کنید.
Train Conductor 2 Lite
در این بازی، بچه ها به عنوان راننده ی یک قطار، آن را به سمت مقصد مورد نظر هدایت کرده و در بین راه باید مواظب باشند که قطار از مسیر اصلی خارج نشده و با چیزی برخورد نکند. هدایت قطار تنها با کشیدن انگشت ها به دو طرف صفحه نمایش انجام می شود. نسخه ی مجانی این بازی نیز می تواند ساعت ها فرزندان شما را سرگرم کند.
Petting Zoo
در این بازی، شما باید از حیوانات مختلف نگهداری کنید. جذابیت این بازی با توجه به استفاده از تصویر های بامزه ی کشیده شده توسط کریستوف نیمن (Christoph Niemann)، قابل توجه است. با وجود استفاده از تصویر ها کارتونی، این بازی برای کودکان جذاب است.
Wombi Airplane و Wombi Treasure
از Wombi Treasure می توان به عنوان یکی از بهترین بازی های جستجوی گنج که قابل نصب بر روی iPhone، iPad و تلفن های همراه و تبلت های دارای سیستم عامل اندروید است نام برد. در این بازی، بچه ها به دنبال گنج های مخفی می گردند و با پیدا کردن هر کدام از آن ها امتیاز به دست می ورند. محیط ساده ی بازی، هیجان انگیز بودن مرحله ها و جلوه های گرافیکی پیشرفته، برای بچه ها جذابیت زیادی دارد.
Stack the Countries
در حقیقت این بازی یک امتحان جغرافی (برای شناخت کشور ها، پرچم ها، شهر ها و نقاط مختلف دنیا) است. با انجام این بازی، فرزندان شما می توانند با کشور های مختلف آشنا شده و به صورت مجازی به تمام دنیا سفر کنند. این بازی یکی از جذاب ترین بازی ها برای بچه هایی است که تازه به مدرسه رفته اند.
Hoopa City
در Hoopa City، تلاش شده است که در کنار سرگرم کردن بچه ها، قدرت تخیل و توانایی حل مسئله ی آن ها نیز تقویت شود. در این بازی، بچه ها باید با در کنار هم قرار دادن تکه های مختلف، شهر ها را بسازند. آن ها باید ساختمان ها، جاده ها، مکان های تفریحی و هر چیز دیگری که برای یک شهر لازم است را درست کنند. یکی از جذاب ترین قسمت های این بازی این است که بچه ها با ساختن قسمت های مختلف شهر، قُفل ساختمان های مدرن را باز کرده و می توانند از آن ها در مرحله های بعد استفاده کنند.
Dr. Panda›s Toy Cars
یک بازی هیجان انگیز که بچه ها در نقش شخصیت اصلی بازی قرار گرفته و در بین دو شهر سفر می کنند تا جاده های و چیز های جدید را پیدا کنند. در این بازی آن ها می توانند از ماشین پلیس، ماشین آتش نشانی و قایق برای جابجا شدن بین دو شهر استفاده کنند. این بازی برای نوجوانان جذابیت به خصوصی دارد.
Tap Tap Revenge
در این بازی، فرزندان شما با ضربه زدن بر روی قسمت های مشخصی از صفحه نمایش، ضرب آهنگ های مختلف را ایجاد کرده و با توجه به دقت و زمان بندی مناسب، امتیاز می گیرند. سطح های مختلف، آهنگ های متنوع و امکان رقابت آنلاین، از ویژگی های این بازی به حساب می آیند.
Virtuoso Piano
این بازی، یک بازی زیبا و جذاب برای آموزش و تمرین موسیقی است. این بازی هم برای بچه هایی که به تازگی شروع به یادگیری موسیقی کرده اند و هم برای کودکانی که از آن برای تمرین کردن درس های موسیقی استفاده می کنند، مناسب است. همه ی ما می دانیم که خوشحالی و شاد بودن برای بچه ها مهم است و این بازی می توانند شادی زیادی برای بچه ها به همراه داشته باشد.
بهترین برنامه ها برای نوجوانان (بزرگتر از ۹ سال)

Let›s Create Pottery Lite
اگر چه این بازی به شما یاد نمی دهد که چگونه یک کوزه گر حرفه ای باشید اما بازی کردن با آن بسیار جذاب و لذت بخش است. این بازی نه تنها برای بچه های شما، بلکه برای خود شما نیز جذاب خواهد بود. اگرچه قابلیت های نسخه ی غیر رایگان آن شگفت انگیز است اما نسخه ی رایگان آن نیز به اندازه ی کافی سرگرم کننده است.
Temple Run
یکی از سبک های پُر طرفدار بازی های کامپیوتری، بازی هایی است که در آن ها قهرمان بازی به مکان های ناشناخته وارد شده و در کنار پیدا کردن گنج ها، مرحله ها را یکی پس از دیگری پُشت سر می گذارد. این بازی مجانی، یکی از بهترین بازی های جستجوی گنج است و تمام بچه ها (در سن های مختلف) از انجام آن لذت می برند.
Monument Valley
این بازی غیر مجانی، یکی از زیبا ترین و هیجان انگیز ترین بازی هایی است که تا کنون برای بچه ها ساخته شده است. در این بازی (که برای بزرگتر ها نیز جذاب است)، بچه ها به شاه زاده ی بازی کمک می کنند تا در میان قلعه ها و ساختمان های مرموز و ناشناخته حرکت کرده، مسیر های جدید را پیدا کرده، ابزار جدید برای ادامه دادن راه را به دست آورده و از دست دشمنانش فرار کند. این بازی می تواند فرزندان شما را برای ساعت ها سرگرم کند.

Dumb Ways To Die
با انجام این بازی، بچه ها یاد می گیرند که چگونه جان خودشان را در مقابل خطراتی که آن ها را تهدید می کند، نجات دهند. در این بازی، نخوردن قرص ها و دارو هایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته، انجام ندادن کار های خطرناکی که ممکن است باعث آتش سوزی شوند و موارد دیگری مانند این ها، به بچه ها آموزش داده می شود.
Minion Rush
در این بازی، Minion ها می پَرند، پرواز می کنند، در مقابل مانع ها جا خالی می دهند، موز ها را جمع می کنند، بر روی تک شاخ افسانه ای سوار می شوند و دشمنانشان را در محله های مختلف شکست می دهند. بچه ها (و البته خود شما) می توانید اسلحه ها، لباس ها و دیگر قسمت های ظاهری Minion خودتان را انتخاب کنید. مرحله های مختلف و زیبایی های این بازی، برای هر کسی جالب توجه خواهد بود. اگر چه قابلیت خرید داخل برنامه در این بازی وجود دارد اما عملیات خرید کردن در آن انجام نشده و لزومی ندارد نگران آن باشید.
Subway Surfers
بچه ها نباید در تونل های مترو بازی کنند اما بازی کردن آن ها در میان قطار های زیر زمینی بر روی تلفن هوشمند یا تبلت، خطری برایشان ندارد! در این بازی، آن ها به جای شخصیت اصلی بازی قرار گرفته و باید از برخورد او با قطار ها، تونل ها و مانع های دیگر جلوگیری کنند. جذابیت های گرافیکی، حرکت های متنوع و امکانات ویژه ی این بازی، می تواند برای ساعت ها شما و فرزندانتان را سرگرم کند. مراقب باشید که معتاد این بازی نشوید!

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text