Microsoft Sway

/
/
/

از PowerPoint خسته شده اید؟ به نظر می آید که شرکت مایکروسافت هم از تولید آن خسته شده است! این شرکت به تازگی یک نرم افزار ارائه ی جدید را طراحی و عرضه کرده است

Sway چیست؟
در حقیقت Sway ابزار جدید، رایگان و آنلاین ارائه ی (presentation) مایکروسافت است که با شعار «تصویر سازی دوباره ی افکار» عرضه شده است. از انتهای سال گذشته ی میلادی، امکان استفاده از Sway برای تمام کسانی که دارای یک حساب کاربری (account) مایکروسافت بودند، فراهم شده است (البته نسخه ی آزمایشی این برنامه چند ماه پیش از عرضه ی نسخه ی نهایی آن در اختیار کاربران قرار داده شده بود). شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که وب سایت رسمی این برنامه (به نشانی sway.com)، تنها در ۱۰ هفته ی ابتدایی راه اندازی، بیشتر از یک میلیون بازدید کننده داشته و ۱۷۵ هزار درخواست عضویت (join request) را دریافت کرده است.
اگر چه می توان گفت که Sway یک تهدید برای نرم افزار ارائه ی مایکروسافت (PowerPoint) در بسته ی نرم افزاری آفیس به حساب می آید اما هدف اصلی این شرکت از طراحی و عرضه ی این برنامه، واکنشی به برنامه های ارائه ی آنلاینی مانند Google Slides (به نشانی www.google.com/slides) بوده که در سال های اخیر به عنوان رقیب های PowerPoint مطرح شده اند.

چه کار هایی می توان با آن انجام داد؟
شما می توانید با استفاده از این برنامه، ارائه (presentation) های (یا Sway های) مختلفی شامل عکس، فیلم، متن و به روز رسانی های شبکه های اجتماعی که می توانند از صفحه ی دسکتاپ و سایت های گوناگونی مانند OneDrive، Facebook، YouTube، Bing و Twitter آمده باشند را ایجاد کنید. کار کردن با رابط کاربری drag-and-drop این برنامه بسیار آسان بوده و مایکروسافت با قرار دادن زمینه (theme) های گوناگون و متنوع، امکان ترکیب مجدد (remix) ارائه (presentation) های مختلف را برای کاربران فراهم کرده است. پس از تکمیل شدن ارائه ی (presentation) شما، هر کسی می تواند آن را به صورت آنلاین مشاهده کند. برای این کار تنها کافی است لینک ارائه ی (presentation) خود را برای کسانی که می خواهید آن را ببینند ایمیل کنید تا آن ها با کلیک کردن بر روی آن، ارائه ی (presentation) شما را مشاهده کنند.

چه تفاوت هایی با PowerPoint دارد؟
تفاوت اساسی بین دو نرم افزار ارائه ی (presentation) مایکروسافت این است که در PowerPoint، کاربران کنترل بیشتری بر روی طراحی فایل خود دارند. تردیدی وجود ندارد که هنوز هم PowerPoint بهترین نرم افزار درست کردن فایل های ارائه (presentation) برای استفاده های تجاری و کاری است اما برای کسانی که نمی خواهند از همه ی قابلیت ها و ویژگی های گسترده ی PowerPoint استفاده کنند (و در حقیقت نیازی به آن ها ندارند)، Sway یک انتخاب بی نظیر به حساب می آید. این برنامه ی جدید برای درست کردن ارائه (presentation) های مربوط به برنامه های درسی مدرسه ها، کار های شخصی و پروژه های کوچک، از هر نظر مناسب است.
بهترین راه برای آشنا شدن با قابلیت ها و ویژگی های این برنامه، دیدن ارائه (presentation) های ایجاد شده توسط کاربران Sway در سراسر دنیا است. شما می توانید این ارائه (presentation) ها را در پایین صفحه ی اصلی وب سایت این برنامه و در قسمت Sways we love مشاهده کنید. در این جا می توانید چند ارائه ی (presentation) بی نظیر مانند Amazing Animal Migrations (به معنی مهاجرت های شگفت انگیز حیوانات به نشانی sway.com/animal_migrations) و The Universe (به معنی جهان هستی به نشانی sway.com/universe_cheatsheet) را ببینید و از قابلیت های شگفت انگیز Sway که در آن ها به کار رفته است، لذت ببرید. اگر می خواهید درباره ی ابزار جدیدی که از ماه دسامبر سال گذشته میلادی به Sway اضافه شده اند اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، باید نگاهی به موضوعات نوشته شده توسط شرکت مایکروسافت در وبلاگ آفیس (به نشانی www.snipca.com/14769) بیندازید. اکنون برای شروع تنها کافی است بر روی Get started! در وب سایت Sway کلیک کنید. البته در شروع از شما خواسته می شود که به حساب کاربری مایکروسافت خود وارد شوید.

چه ابزار جدیدی اضافه شده است؟
کاربردی ترین ابزاری که به تازگی به Sway اضافه شده اند، دکمه های undo و redo (برگرداندن و دوباره انجام دادن) هستند که با استفاده از آن ها می توانید اشتباهات خود را تنها با یک کلیک اصلاح کنید. طبق اعلام رسمی مایکروسافت، بیشتر کاربرانی که از نسخه ی آزمایشی (Preview) این برنامه استفاده کرده اند، درخواست اضافه شدن این دکمه ها را داشته اند. دو ویژگی جدید دیگر، نقطه های موارد (bullet ها) و شماره گذاری خودکار (auto numbering) می باشند که به ابزار متن (text) اضافه شده و شباهت های Sway و PowerPoint را بیشتر از قبل کرده اند. یکی دیگر از ویژگی های جالب Sway، امکان ویرایش متن ها در همان حالت نمایش است (که در Sway با نام Canvas شناخته می شود). در نسخه ی جدید، امکان قراردادن (embed کردن) فایل های PDF در ارائه (presentation) های Sway وجود داشته و گزینه های بیشتری برای تغییر رنگ در اختیار کاربران قرار داده شده است.

می توان از Sway بر روی تبلت نیز استفاده کرد؟
هم اکنون تنها می توان از Sway بر روی تبلت های iPad و در کشور های استرالیا و زلاند نو (www.snipca.com/14770) استفاده کرد. باید توجه کرد که هدف مایکروسافت از عرضه ی محدود این برنامه، بررسی چگونگی عملکرد آن و دریافت بازخورد کاربران بوده تا پس از بهبود و تکمیل قابلیت های Sway، این برنامه را به صورت سراسری در تمام کشور های دنیا در اختیار کاربران قرار دهد. برنامه ی شرکت مایکروسافت این است که ابتدا Sway را برای سیستم عامل iOS در سراسر دنیا عرضه کرده و پس از آن، این برنامه را در اختیار کاربران اندروید قرار دهد.

کاربران از Sway راضی هستند؟
البته که راضی هستند! استفاده ی آسان، سرعت بالا و جذابیت های قابل توجه Sway، همه و همه نشان می دهند که یک برنامه ی کامپیوتری می تواند در کنار سادگی، قابلیت های بی نظیری نیز داشته باشد. نشانه ی زیبا و جدید این برنامه نیز مانند تمام نشانه های برنامه های جدید ترین نسخه ی بسته ی نرم افزاری آفیس طراحی شده است.
اگر می خواهید ارائه (presentation) های خود را با یک برنامه ی ارائه ی (presentation) ساده، کاربردی و جذاب ایجاد کرده و از پیچیدگی های PowerPoint خسته شده اید (و نیازی به آن ها ندارید)، پیشنهاد می کنیم Sway را امتحان کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text