سرمقاله ۲۶۰

/
/
/

با سلام خدمت کلیه خوانندگان محترم رایانه
فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آغاز فصل تابستان را به شما عزیزان تبریک عرض می کنم ، امیدوارم که برکت این ماه نصیب همه دوستان گردد.
یکی از مباحثی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و شاخه عملیاتی در علوم کامپیوتر را به خود اختصاص داده است بحث اتوماسیون خانگی است.
بحث اتوماسیونهای صنعتی از دیر باز مورد توجه بوده و در صنعت پیاده سازی شده ، اما در بحث سیستمهای خانگی و بصورت فراگیر در چند سال اخیر بحث آن جدی تر شده است. اتوماسیون خانگی (Home Automation) عمدتا به مکانیزه کردن سیستمهای خانگی برای استفاده بهینه و راحتر از سیستمهای خانگی اطلاق می شود که در آن گستره  وسیعی از وسایل خانگی مورد کنترل سیستمهای کامپیوتری قرار می گیرند.
در زیر چند مثال از این سیستمها آورده شده است :
بطور مثال فردی که ویلا و یا خانه ای در خارج از شهر دارد و یا آنکه خانه خود را برای مسافرت ترک کرده ، می خواهد در روز مشخصی زمین و چمنهای آن  را آبیاری کند که براحتی با مکانیزه بودن سیستم آبیاری و اتصال آن به شبکه ، این کار را از راه دور میسر می شود.
مثال دیگر روشن و خاموش کردن سیستم گرمایش ، سرمایش و یا نور یک خانه قبل از ورود به آن.
مات و شفاف  کردن شیشه ها در ساعتهای مختلف روز ، کم و زیاد شدن نور لامپها ، کنترل  درها ، کنترل سیستم تهویه ، کنترل و مانیتور دمای هر اتاق .از دیگر مواردی است که در بحث سیستمهای هوشمند خانگی مورد توجه قرار می گیرد.
یکی از ویژه گیهایی که باعث شده امروزه این هوشمند سازی بسرعت قابل پیاده سازی باشد ، بحث نحوه کنترل و ابزارهای آن است که بدون نیاز به هیچ ابزار خاصی و از طریق گوشیهای همراه میسر شده است ، که با نصب نرم افزار آن و اتصال به کنترل کننده خانگی براحتی تمامی کنترل کننده ها را بر روی صفحه موبایل خواهید داشت و تمامی ابزارها از طریق شبکه بی سیم خانگی و یا شبکه GSM در بیرون از خانه کنترل می شوند.
البته پیاده سازی مکانیزمهای اتوماسیون خانگی بسیار پیچیده و در حد مباحث تئوری  دانشگاهی است که در این مقاله جایی برای مطرح شدن ندارند، فقط در این مورد می توان به نوع هم بندی ابزارها و قرار گرفتن سنسورهای بیسیم اشاره کرد که از یک طرف باید میزان مصرف انرژی خود را به حداقل کاهش داده و از طرف دیگر در بهترین حالت کار کنند.
خود امنیت این شبکه ها نیز جای کار بسیار دارد.چرا که در صورت عدم رعایت آن مهاجمان می توانند به درون خانه شما نفوذ کنند و مثلا  با روشن کردن دوربین تلوزیون هوشمند شما ، شما را مانیتور نمایند و یا آنکه در پارکینگ را از راه دور باز کنند.
سیستم اتوماسیون خانگی یکی از مباحث  داغ و پرطرفداری است که در آینده سهم بزرگی از بازار را در دست خود خواهد داشت.
با تشکر

رضا علیجانی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text