AMD به فکر ساخت آینده‌ای مبتنی بر اندروئید

/
/
/

با اینکار پشتیبانی بومی اندروئید در قالب پردازشگرهای ۶۴ بیتی ۲۰nm ARM به بازار عرضه خواهد شد.
Micro Devices Advanced بلاخره جزئیات مربوط به بکارگیری اندورئید در چیپ‌های خود را افشا کرد. این در حالیست که این شرکت به فکر افزایش پشتیبانی خود از سیستم عامل‌هایی غیر از ویندوز در آینده است.
AMD در کنفرانس مطبوعاتی که اواسط سال گذشته میلادی برگزار شد، از برنامه خود برای پشتیبانی از اندروئید در چیپ‌های ۶۴ بیتی مبتنی بر ARM از ابتدای سال ۲۰۱۵ خبر داد. Project SkyBridge خبر مهم دیگر این کنفرانس بود که در واقع، مجموعه‌ای از محصولات برای ایجاد ارتباط بین هسته‌های ARM و x86 این شرکت است تا روی یک مادربورد واحد قابل تبادل یا ترکیب شوند.
AMD قصد دارد بجای x86، اندروئید را فقط در معماری ARM که در پی‌سی‌های ویندوزی و لینوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خدمت بگیرد. این شرکت پیشتر هم بیان کرده بود که اندورئید با پردازشگرهای ARM که در اغلب تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌شود، بهترین عملکرد را دارد. اینتل اخیراً شکلی از اندورئید را در چیپ‌های x86 خود به خدمت گرفته است.
لیزا سو، مدیر کل واحدهای تجارت جهانی AMD در جریان این رویداد رسانه‌ای اظهار داشت که چیپ‌های ARM و x86 جدیدی که بعنوان بخشی از Project SkyBridge ساخته شده‌اند، می‌توانند در وسایل کلاینتی فوق‌العاده باریک-که ممکن است تبلت‌ها را هم شامل شود-و وسایل درون‌سازی شده، مورد استفاده قرار بگیرند. به گفته وی، AMD تلفن‌های همراه هوشمند را کنار گذاشته تا بتواند روی محصولاتی تمرکز کند که می‌توانند تجربه محاسباتی و گرافیکی قوی را ایجاد و القاء کنند.
به لطف Project SkyBridge، سازندگان وسایل قادر به طراحی محصولات اندورئیدی خواهند بود که می‌توانند قدرت محاسباتی چیپ‌های ۶۴بیتی ARM Cortex-A57 و GPUهای Graphics Core Next (GCN) AMD را با هم داشته باشند. HAS (Heterogeneous System Architecture) Foundation تحت هدایت AMD در حال توسعه ابزارها و استانداردهای برنامه‌ریزی است تا تمام واحدهای پردازشی بتوانند با همکاری و در کنار یکدیگر سرعت یک سیستم را افزایش دهند، اما پردازشگرهای ARM شرکت AMD هنوز با استانداردهای HSA سازگار نیستند.
سو در اینباره گفت: «این اولین پلتفورم اندروئیدی هم در AMD خواهد بود که از استانداردهای HSA ما پشتیبانی می‌کند». به گواه یکی از نمودارهای نمایش داده شده، Project SkyBridge در حال حاضر از اندروئید، ویندوز و لینکوس پشتیبانی می‌کند و AMD هم در حال ساخت مجموعه‌ای از چیپ‌های جدید x86 و مبتنی بر ARM سازگار با اندورئید است که با پین هم سازگار باشند. این چیپ‌ها با استفاده از فرآیند ساخت ۲۰nm ساخته ‌خواهند شد. به اعتقاد تحلیل‌گران، اندورئید ممکن است اولویت AMD نباشد، اما این شرکت اگر بخواهد در رقابت بازار تبلت‌ها و کامپیوترهای سبک و کم‌عرض ادعایی داشته باشد، مجبور به پشتیبانی از این OS است. ناتان بروک‌وود، تحلیل‌گر ارشد Insight 64 در اینباره گفت: «اندورئید ممکن است به تبلت‌ها راه پیدا کند و تا جایی هم که ARM قدرت و قوت داشته باشد، در نات‌شل‌ها هم به کار گرفته شود».
به گفته بروک‌وود، برخلاف Intel که به x86 تکیه دارد، AMD تلاش دارد تا راهکار انعطاف‌پذیری را در مورد تراشه‌ها پیش بگیرد و چیپ‌های x86 و ARM را به مشتریان عرضه کند. AMD در سال ۲۰۱۲ مجوز ARM را صادر کرد و از آنزمان تاکنون طیفی از هسته‌های سرور و با توان الکتریکی پایین را بر اساس این معماری عرضه کرده است. بوک‌وود در اینمورد توضیح داد: «آنها در حال متمرکز کردن x86 با ‌توان الکتریکی کم ویندوزی خود و محقق کردن ایده تبلت‌های ARM در سایه اندروئید هستند. جیم مک‌گرگور، تحلیلگر ارشد در Tirias Research گفت: «AMD همچنین قادر بود که اندورئید بکار رفته در وسایل توکاری شده‌ در خودروها، امور نظامی و سایر حوزه‌ها را تغییر و تبدیل کند … یک نمونه خوب از این کاربرد می‌تواند infotainment [ترکیبی است از کلمات info و entertainment پلتفورمی است که سعی دارد با محتویات سرگرم‌کننده اطلاعات خاصی را به کاربر انتقال دهد] باشد که می‌توان برای آن از یک برنامه کاربردی طرف ثالث استفاده کرد».
اندروئید می‌توانست بازار جدیدی را برای انواعی از چیپ‌های تبلتی AMD که فقط از ویندوز پشتیبانی می‌کنند، ایجاد کند. چیپ‌های تبلتی قدیمی AMD، یعنی Z-01، Z-60 و Temash فقط در تعداد معدودی از تبلت‌های تخصصی ویندوز هشتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مدتی پیش AMD آخرین چیپ Mullins خود برای تبلت‌ها را به بازار عرضه کرد که فقط از ویندوز پشتیبانی می‌کند. با این وجود، کاربران می‌توانند با استفاده از شبیه‌ساز Bluestacks یک لایه مجازی اندورئید را اضافه کنند.
اما پشتیبانی از اندروئید به این معنا نیست که AMD قصد دارد ویندوز را به کل کنار بگذارد. بروک‌وود گفت: «ویندوز فرانشیز کامل و بی‌عیب و نقصی دارد و اساساً یک اجرای x86 است … AMD یکی از دو شرکتی است که قادر به اجرای x86 هستند. عدم استفاده کامل و تمام از این فرصت کار حقیقتاً احمقانه‌ای است».
به گفته مک‌گرگور، پشتیبانی از اندروئید به AMD کمک می‌کند تا به هدف خود، یعنی قرار دادن چیپ‌های خود در سخت‌افزارهایی غیر از پی‌سی، دست پیدا کند. AMD تلاش دارد تا با طراحی چیپ‌های سفارشی برای محصولاتی از قبیل کنسول‌های بازی و سرورها به کار خود تنوع ببخشد. با تمام اینها هنوز هم می‌توان بکمک یک ماردبورد Project SkyBridge و یک هسته ARM و x86، یک پی‌سی ویندوزی و اندروئیدی دوبوتی ساخت. با این وجود، به عقیده تحلیل‌گران، سیستم‌های دوبوتی در BIOS هنوز هم نیازمند تغییرات زیادی هستند. بعلاوه ممکن است کاربران از قطع ارتباط ویندوز و اندروئید، در حالیکه فایل‌ها در دو سیستم فایلی مختلف قرار دارند، دلزده شوند. وی گفت: «سیستم‌های دوبوتی برای Project SkyBridge هیچ معنا و اهمیتی ندارند».

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text