ذخیره‌سازی آنلاین به کمک Cloud 10

/
/
/

ذخیره‌سازی کلاد فقط یک روش فوق‌العاده برای پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اطلاعات کاربران نیست. در این مقاله در دو قسمت ده سرویسی را که به طرق مختلف دسترسی به فایل‌ها و کار با آنها را امکان‌پذیر می‌کنند، تست و بررسی خواهیم کرد.
خرابی هارد دیسک مشکل گریزناپذیری است. در واقع، مسأله این نیست که آیا اصلاً چنین اتفاقی خواهد افتاد یا نه، بلکه این است که چه زمانی اتفاق می‌افتد و بدتر اینکه، در صورت وقوع، تمام فایل‌های شما را هم با خود به نابودی می‌کشد. درست اینجاست که ضرورت و حیاتی بودن پشتیبان‌گیری از فایل‌ها مشخص می‌شود.
اغلب کاربران به اندازه کافی از لزوم محافظت از سیستم خود در برابر خرابی‌های سخت‌افزاری از طریق پشتیبان‌گیری آنها روی یک هارد دیسک خارجی اطلاعات و حساسیت دارند. اما اینکار باز هم ایمنی صد در صد ایجاد نمی‌کند. مثلاً، کامیپوتر یا هارد دیسک شما ممکن است سرقت شود و یا در جریان حوادث طبیعی مثل سیل یا آتش‌سوزی آسیب ببینند و همین هم اطلاعات‌تان را از کف شما ببرد.
با اینهمه، خطر بسیار بزرگتر ناشی از بدافزارها است. یکی از انواع ویروس‌های باج‌افزار جدید و پیش‌رونده به نام Cryptolocker می‌تواند تمام فایل‌های روی پی‌سی  و تمام درایورهای اتچ شده به آن-از جمله دیسک بک‌آپ خارجی شما و حتی NAS مخفی شده در هر گوشه و کناری-را رمزگذاری کند. این بدافزار بزرگ‌‌ترین پروفایل را دارد. اگر پی‌سی شما به Cryptolocker آلوده شود، فایل‌های روی آن با یک الگوریتم غیر قابل کرک رمزگذاری خواهند شد. هکرها هم کلیدی را که شما برای قفل‌گشایی از داده‌هایتان نیاز دارید، تخریب می‌کنند و فقط در ازای پرداخت ۳۰۰ پوند آنرا آزاد خواهند کرد.
تنها راه برای محافظت واقعی و عملی از خودتان در برابر چنین حملاتی پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اطلاعات‌تان در کلاد است. وقتی فایل‌های شما در حالت آفلاین به صورت ایمن ذخیره می‌شوند، عملاً هم از هر صدمه و آسیبی مصون شده‌اند. فایل‌ها، حتی اگر بعد از آلوده و رمزگذاری شدن هم  پشتیبان‌گیری شوند، از آنجاییکه سرویس‌های بک‌آپ کلاد نسخه‌های متفاوتی ‌دارند، می‌توانید یک نسخه آلوده نشده از آنها را بازیابی کنید.
پشتیبان‌گیری در کلاد مزایای دیگری هم دارد. بسیاری از این سرویس‌ها از قابلیت همگام‌سازی هم بهره‌مند هستند و همین هم به کاربر اطمینان می‌دهد که آخرین نسخه هر فایلی از هر نوع کامپیوتر و گوشی‌ تلفن همراهی قابل دسترس خواهد بود. سرویس‌های کلاد دسترسی از طریق وب به داد‌ه‌های کاربر را هم امکان‌پذیر می‌کنند و بنابراین می‌توانید فایل مورد نظر خود را در هر کامپیوتری دانلود کنید.

تفاوت پشتیبان‌گیری با همگام‌سازی
در حال حاضر، تفاوت چندانی بین سرویس‌های همگام‌سازی و پشتیبان‌گیری کلاد وجود ندارد. بسیاری از سرویس‌های پشتیبان‌گیری امروزی کارکردهای همگام‌سازی را هم ارائه می‌کنند، از جمله اینکه یک فولدر تمام فایل‌هایی را که به آن انتقال می‌دهید، با سایر کامپیوترهایی که همان برنامه کاربردی را اجرا می‌کنند، همگام می‌نماید. این کارکرد نوعاً در قیمت آن سرویس بک‌آپ منظور می‌شود، اما گاهی اوقات مجبور هستید مبلغ اضافی به ازای آن پرداخت کنید. به همین ترتیب، سرویس‌های همگام‌سازی که هدف اصلی از طراحی آنها اطمینان از این است که یک نسخه واحد از هر فایلی به صورت خودکار در تمام وسایل مرتبط با این سرویس هم کپی‌ می‌شود، برای پشتیبان‌گیری هم قابل استفاده هستند.
با این وجود، دلایل بسیار فراوانی برای انتخاب یک سرویس اختصاصی برای همگام‌سازی یا پشتیبان‌گیری وجود دارد. بسیاری از سرویس‌های پشتیبان‌گیری، در قیاس با سرویس‌های همگام‌سازی، هزینه کمتری به ازای فضای ذخیره‌سازی بیشتر مطالبه می‌کنند، در حالیکه سرویس‌های همگام‌سازی تمایل دارند گزینه‌های همگام‌سازی بهتر و موارد اضافه‌ای از قبیل برنامه‌های کاربردی وب‌محور برای ویرایش سند ارائه کنند. قبل از هر چیزی تصمیم بگیرید که از سرویس ذخیره‌سازی کلاد خود بیشتر از هر چیزی به چه منظوری استفاده خواهید کرد و سپس بر اساس نوع نیاز خود انتخاب کنید. با تمام اینها باز هم حق دارید برای رفع تمام نیازهای اساسی خود، بیش از یک را سرویس انتخاب و استفاده کنید.
هزینه سرویس‌های ایمنی
بسیاری از ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی کلاد نسخه‌ رایگانی از سرویس خود را با حجم تقریباً متوسطی از فضای ذخیره‌سازی ارائه می‌کنند. هرچند این ارائه به کاربر فرصت می‌دهد تا یک سرویس خاص را امتحان کند، اما نیازهای اغلب افراد بوسیله هیچیک از این سرویس‌های رایگان تأمین نمی‌شود.
هزینه‌ای که برای ذخیره‌سازی کلاد خود پرداخت می‌کنید، به ارائه‌دهنده شما و مقدار فضای مورد نیازتان بستگی دارد. تمام سرویس‌های تست شده در این مقاله به ازای ماه یا سال هزینه پرداخت می‌کنند-در اغلب موارد اگر هزینه سالانه را از پیش پرداخت کنید، تخفیف دریافت خواهید کرد. در جدول انتهای قسمت دوم همین مقاله قیمت ارزان‌ترین بسته‌ هر ارائه‌دهنده را برحسب ماه و سال و اینکه آیا سرویس رایگانی ارائه می‌دهد یا خیر ذکر کرده‌ایم. ارائه‌دهندگان ممکن است پیشنهادات دیگری هم داشته باشند که بهتر با نیازهای شما همخوانی داشته باشد، بنابراین پیش از هر تصمیمی ابتدا سری به وب‌سایت‌ آنها بزنید. گاهی اوقات حتی لازم است برای امکان‌پذیر ساختن پشتیبان‌گیری از اطلاعات چندین کامپیوتر، دیسک‌های خارجی یا درایوهای NAS هزینه اضافه‌ پرداخت کنید. بنابراین همه چیز را بررسی کنید تا مطمئن شوید آیا یک بسته خاص تمام نیازهای شما را برآورده می‌کند.

محدودیت‌های در پهنای باند
هارد دیسک اغلب ما حداقل صدها گیگابایت اطلاعات و داده را در خود جا داده است. به همین دلیل باید هم به سرعت آپلود بسته باندپهن خود و هم به محدودیت‌های آپلود اطلاعات داده آن توجه داشته باشید. بعنوان مثال، سرعت آپلود اتصالات باند پهن Home ADSL بسیار کمتر از سرعت دانلود آن است. اگر سرعت آپلود عادی چنین ADSL کمتر از ۱Mbit/s، آپلود کردن یک هارد دیسک مملو از فایل ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد. همچنین باید مطمئن باشید که ارائه‌دهنده سرویس باند پهن شما هیچ محدودیت داده‌ای برای آپلود قائل نمی‌شود و بعلاوه اینکه با یک بازیابی گسترده و کامل، هیچیک از محدودیت دانلودی را زیر پا نگذاشته‌اید.
تمام بسته‌های نرم‌افزاری پشتیبان‌گیری کلادی که ما تست کردیم، از بک‌آپ‌های افزایشی پشتیبانی می‌کردند و این به این معناست که این سرویس‌ها فقط فایل‌هایی را که جدید هستند و یا از آخرین بک‌آپ‌گیری به این سو تغییر کرده‌اند، پشتیبان‌گیری می‌کنند. به همین دلیل بعد از پشتیبان‌گیری بزرگ اولیه، پشتیبا‌ن‌گیری‌های بعدی قاعدتاً  بسیار سریعتر انجام خواهند شد.
بسیاری از سرویس‌های پشتیبان‌گیری کلاد، علاوه بر ذخیره‌سازی داده‌های کاربر، آنها را رمزگذاری هم می‌کنند. همین باعث می‌شود تا اگر یک فرد خرابکار، گروه هک‌کننده و یا موسسه دولتی به طریقی به سرورهای ارائه‌دهنده سرویس پشتیبان‌گیری دسترسی شما نفوذ کند، برای دسترسی نتیجه‌دار به داده‌های‌تان باید وقت و حوصله زیادی صرف کند. از آنجاییکه تمام شرکت‌های ارائه دهنده سرویس پشتیبان‌گیری چنین کاری نمی‌کنند، به جدول انتهای قسمت دوم همین مقاله نگاهی بیندازید تا ببینید که هر سرویسی چه نوع محافظتی برای فایل‌های شما ایجاد می‌کند.
پشتیبان‌گیری آنلاین احتمالاً فقط یکی از چند روش ذخیره‌سازی هستند که هر کاربری استفاده می‌کند. هرچند فایل‌های ذخیره شده از راه دور قاعدتاً در برابر حملات مجازی و فیزیکی ایمن هستند، در مقابل حوادث غیرمترقبه‌ای از قبیل ورشکستگی ارائه‌دهنده و یا تعطیلی غیرمنتظره آن مصون نیستند. باوجودیکه چنین اتفاقاتی بسیار نامحتمل است، اما در هر صورت بهتر است هر زمانی که اقدام به پشتیبان‌گیری آنلاین می‌کنید، فایل‌های خود را در رسانه‌های محلی هم پشتیبان‌گیری کنید.

اشتراک‌گذاری
یکی از مزایای بزرگ ذخیره‌سازی Cloud این است که اشترا‌ک‌گذاری فایل‌های بزرگی را که به دلیل حجم بالا از طریق ای‌میل قابل ارسال نیستند، تا حد زیادی راحت و ساده می‌کند. اغلب شرکت‌های بزرگ همگام‌سازی Cloud، معمولاً با ساخت یک URL منحصر به فرد برای فایل‌ها یا فولدرهایی که قصد اشتراک‌گذاری آنها را دارید، به شما اجازه اشتراک‌گذاری می‌دهند. کافیست لینک را در قالب یک ای‌‌میل ارسال کنید تا گیرندگان‌تان بتوانند فایل را دانلود کنند. برخی از سرویس‌ها اینکار را به راحتی انجام می‌دهند، در حالیکه برای برخی دیگر باید مجوزهای متعدد و پیچیده‌ای از گیرندگان خود داشته باشید. در هر بخش در مورد سهولت یا سختی اشتراک‌گذاری فایل هم صحبت خواهیم کرد.

افزونه‌های دیگر
ذخیره‌سازی Cloud بازار بسیاری رقابتی است. به همین دلیل ارائه‌دهندگان مهم و معروف تلاش می‌کنند با افزودن ویژگی‌های اضافی خدمات خود را متمایز کنند. این سرویس‌های افزوده شامل مواردی از قبیل ویرایش سند وب‌محور است که به کاربر امکان می‌دهد تا بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار دسک‌تاپی، اسنادی را روی مرورگر وب خود باز، ویرایش و ذخیره‌سازی کند. Google Drive و OneDrive نمونه‌هایی از سرویس‌های کلاد هستند که از قابلیت‌ها و امکانات درون‌سازی شده ویرایش سند برخوردار هستند. در بررسی‌های خود در مورد نحوه عملکرد این سرویس‌ها بحث خواهیم کرد.
بسیاری از سرویس‌های کلاد برنامه‌های کاربردی هم برای تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها ارائه می‌کنند تا به شما در دسترسی به اسناد ذخیره‌ شده در کلاد در حین جابجایی و حرکت کمک کنند. کیفیت این برنامه‌‌ها برحسب سرویس‌ و حتی سیستم‌ عامل تلفن‌‌های همراه مختلف با هم تفاوت‌های فراوانی دارد-بعنوان مثال، برخی از برنامه‌های کاربردی iOS بهتر از برنامه‌های کاربردی اندروئیدی هستند و بالعکس٫ ما در بررسی‌های خود کیفیت برنامه‌های کاربردی هر یک از سرویس‌های کلاد را هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.
اگر وسیله‌ای شما یکی از سیستم عامل‌های تلفن همراه کمتر معروف و شناخته شده مانند ویندوز فون ۸ یا بلک‌بری را روی خود نصب دارد، ممکن است هیچ برنامه کاربردی برای سرویس کلاد مورد نظر شما موجود و قابل استفاده نباشد. در بین سرویس‌های کلادی که تست کردیم، تنها اندروئید و iOS در سرتاسر جهان پشتیبانی می‌شدند.
امکان بازگشت به نسخه‌های قبلی
یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده مفید و مناسب سرویس‌های پشتیبان‌گیری کلاد، امکان رجوع به نسخه‌های قبلی فایل‌ها و یا حتی بازیابی فایل‌هایی است که کاربر قبلاً حذف کرده‌ است. سرویس‌ها از نظر تعداد ورژن‌های فایلی که می‌توانند ذخیره کنند و مدت زمان این ذخیره‌سازی با هم تفاوت دارند. در بررسی‌های خود و جدول انتهای قسمت دوم این مقاله تمام جزئیات را ذکر کرده‌ایم.

پشتیبان‌گیری سفت و سخت
هرچند پشتیبان‌گیری از اطلاعات و داده‌ها در کلاد حتمی و ضروری است، نباید از پشتیبان‌های محلی هم غافل شد. بعنوان مثال، اگر به هر دلیلی مجبور به تعویض دیسک اصلی سیستم خود شوید، بازیابی داده‌های‌تان از یک دیسک محلی بسیار سریع‌تر از دانلود آن از حافظه ذخیره‌سازی آنلاین خواهد بود. بعلاوه، داشتن یک کپی محلی به محافظت از شما در برابر رویدادهای ناخواسته‌ای از قبیل ورشکستگی ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی آنلاین‌تان هم کمک خواهد کرد.
پیش از ثبت‌نام (ساین‌آپ کردن) در ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی کلاد انتخابی خود، باید ابتدا تصمیم بگیرید که دقیقاً کدامیک از فایل‌ها را می‌خواهید در کلاد پشتیبان‌گیری کنید و کدامیک را باید به حافظه ذخیره‌سازی محلی بسپارید. پشتیبان‌گیری تا ۲ترابایت اطلاعات در کلاد ممکن است هزینه‌بر و گران‌ باشد، اما اگر ۵/۱ترابایت از این اطلاعات بازی‌های Steam، برنامه‌های دانلود شده و توزیع‌های لینوکس باشد که حتی در صورت وقوع بدترین اتفاق هم، باز تقریباً به راحتی قابل جایگزینی هستند، می‌توانید آنها را در یک دیسک محلی هم پشتیبان‌گیری کنید. اینکار فضای حافظه ذخیره‌سازی کلاد شما را آزاد می‌کند تا بتوانید فایل‌های واقعاً غیرقابل جابجایی از قبیل عکس‌هایتان را در آن قرار دهید.
فرآیند پشتیبان‌گیری در صورتی بسیار ساده‌تر می‌شود که برنامه پشتیبان‌گیری‌ محلی معقول و مناسبی داشته باشید. Acronis True Image 2014 یکی از برنامه‌های پرکاربردترین این برنامه‌هاست. علاوه بر برنامه‌ها، اپلیکیشن‌های رایگان فراوانی هم مثل Duplicati در نشانی www.duplicati.com موجود و قابل استفاده هستند.
نکته آخر هم اینکه، به فکر استفاده از بیش از یک دیسک برای پشتیبا‌ن‌گیری‌های محلی و گردش کار در بین آنها باشید. اگر شما در بیش از دو دیسک پشتیبان‌گیری کنید و یکی را در حال استفاده و دیگری را خارج از دسترس نگه دارید، همیشه بک‌آپی خواهید داشت که به راحتی قابل دسترس است. با استفاده از برنامه کاربردی CrystalDiskInfo در نشانی
http://crystalmark.info/download/index-e.html
هم می‌توانید سلامت هارد دیسک پی‌سی خود را بررسی کنید. علاوه بر این مطمئن شوید که در هنگام نصب مجبور به نصب هیچیک از نرم‌افزارهای اضافی پشتیبانی شده در تبلیغات نیستید.
نقد و نظر
Adrive بسته پشتیبان‌گیری و همگام‌سازی کلاد ارزان‌قیمتی است، اما اشکالات نرم‌افزاری و بازیابی دشوار فایل‌ها آنرا تا حدی از چشم انداخته است.

ADRIVE قابلیت پشتیبان‌گیری کلاد با امکان همگام‌سازی درون‌سازی شده برای آندسته از افرادی است که می‌خواهند از هر وسیله‌ای به فایل‌های خود دسترسی داشته باشند. قیمت پایین این پکیج را شاید بتوان جاذبه اصلی برای مشتریان آن دانست. خود شرکت در ابتدا به صورت رایگان فضای ذخیره‌سازی قابل توجه ۵۰گیگابایت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. البته غیر از اینهم می‌توان با پرداخت پایین‌ترین تعرفه تحت عنوان Personal Premium، یعنی ۵۰/۲ دلار (حدود ۵۰/۱ پوند) ۱۰۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی در ماه همراه با محدودیت حداکثری سایز فایل ۱۶گیگابایت، دریافت کرد. اگر هزینه یک سال حافظه ذخیره‌سازی را پیش‌پرداخت کنید، این قیمت باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، بطوریکه دو ماه رایگان خواهید داشت. با این وجود، برخلاف رقبایی مثل LiveDrive و SquirrelSave هیچ امکانی برای ذخیره‌سازی نامحدود وجود ندارد که البته جای تأسف و تعجب دارد.
اغلب سرویس‌های پشتیبان‌گیری به صورت خودکار رمزگذاری را در مورد فایل‌های پشتیبان‌گیری شده شما اعمال می‌کنند و یا حداقل وقتی داده‌ها به سرورهای آنها منتقل می‌شود، اطلاعات را رمزگذاری می‌کنند. اما ADrive هیچیک از اطلاعات کاربران رایگان را رمزگذاری نمی‌کند. اگر هم که کاربر پولی آن باشید، فقط از رمزگذاری SSL برای تبادل داده استفاده می‌کند. در زمانه‌ای که دولت‌ها حق هر سیاستی را به خود می‌دهند و هکرها هم در کمین رمزگذاری اطلاعات شما هستند، ممکن است این تنظیم چندان هم کاربردوست نباشد.

ویژگی‌های متمایزکننده
در نگاه اول، معایب و نقاط ضعف این برنامه‌ کاربردی دسک‌تاپی خود را بروز می‌دهد. ADrive فاقد برخی ویژگی‌ها از قبیل گزینه‌های زمان‌بندی پیشرفته، به‌روزآوری دائمی فایل‌ها و تنوع پهنای باند است که در سرویس‌های پشتیبان‌گیری رقیب مشاهد می‌شود. یکی از مواردی که ADrive به خوبی از آن پشتیبانی می‌کند، چندین عملیات پشتیبان‌گیری است و همین به کاربر امکان می‌دهد تا برخی فولدرها را بیش از سایر فولدرها پشتیبان‌گیری کند و یا فولدرهای بزرگتر را مثلاً نیمه شب پشتیبان‌گیری کند. این امکان خصوصاً برای افرادی مفید و مناسب است که با فایل‌های رسانه‌ای بزرگ سر و کار دارند و تمایلی هم ندارند که پهنای باندشان با آپلودهای حجیم و بزرگ در طول روز اشغال شود.
در کنار این قبیل مزایا، این نرم‌افزار از سایر جهات به صورت مشخصی از سایر ویژگی‌ها محروم است. ما خصوصاً از نبود هیچگونه عملیات بازیابی فایل در آن متعجب شدیم. برای بازیابی فایلی که از آن پشتیبان‌گیری کرده‌اید، باید به سراغ واسط وب پیچیده ADrive بروید که حقیقتاً هیچ شباهتی به ایده‌آل‌ها ندارد.
ابزار همگام‌سازی Cloud که در این نرم‌افزار درون‌سازی شده، مطابق انتظار ما عمل کرد. برای اینکه یک فایل در اختیار سایر وسیله‌ها هم قرار بگیرد، فقط کافیست آنرا به رایو ADrive بکشید و بیندازید که در اینصورت به کلاد آپلود می‌شود.
برای دسترسی به یک فایل همگام‌سازی شده از کامپیوتر دیگر، می‌توانید یا برنامه کاربردی دسک‌تاپی ADrive را دانلود کنید و یا از یکی از چند ابزار دسترسی از راه دور و وب‌محور آن استفاده کنید. این ابزارها شامل دسترسی به FTP و WebDAV است که به شما امکان می‌دهد از ADrive بعنوان یک وسیله ذخیره‌سازی شبکه‌ای بهره ببرید.
برای دسترسی به فایل‌های همگام‌سازی و پشتیبان‌گیری شده خود هم می‌توانید از واسط شبکه ADrive استفاده کنید. در همینجا هم می‌توانید نسخه‌های قبلی فایل‌ها را جستجو و دانلود کنید. بنابراین قادر هستید به نسخه قدیمی‌تری از یک سند و یا فایلی که تصادفاً پاک کرده‌اید، دسترسی پیدا کرده و آنرا از اینجا بازیابی کنید. همچنین می‌توانید از این واسط برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دوستان و همکاران خود استفاده کرده و برای لینک‌های اشتراک‌گذاری تاریخ انقضاء تعیین کنید.
متأسفانه، در مقایسه با سایر سرویس‌های کلادی که امتحان کردیم، ADrive دسترسی بسیار محدودتری به فایل‌های قدیمی‌تر کاربر ایجاد می‌کند. به ادعای شرکت ADrive، این سرویس هر یکشنبه اسنپ‌شات‌هایی از فایل تهیه می‌کند که به مدت هفت روز موجود و قابل استفاده هستند و حتی یک اسنپ‌شات روزانه هم تهیه می‌کند که به مدت دو روز موجود و قابل استفاده است. سایر شرکت‌های پشتیبان‌گیری در اینمورد بسیار دست و دلبازتر عمل کرده‌اند و سابقه فایل را حداقل به مدت ۳۰ روز نگه می‌دارند.
آخرین نسخه فایل‌های شما در مرورگر فایل موجود هستند. هر چند ما در ابتدا از وجود سرویس ویرایش اسناد وب‌محور درون‌سازی شده Zoho در ADrive خوشحال شدیم، به سرعت با مشکلات جدی در آن مواجه شدیم. اولین مشکل این بود که تغییراتی که در داخل واسط وب انجام دادیم، در کپی‌های اسناد ذخیره شده در فولدر ADrive روی پی‌سی دسک‌تاپ ما اعمال نشد. در واقع تلاش ADrive برای اصلاح آنها ناکام مانده بود. در مورد صفحه گسترده‌ها، وضعیت به مراتب بدتر بود: تغییراتی که اعمال کردیم در فایل‌های محلی ما منعکس نشده بودند، با این وجود Zoho قالب‌بندی صفحه گسترده ما را تا حدی شکسته بود و یک کپی از همان فایل هم روی سیستم‌مان ایجاد کرده بود که اکسل قادر به باز کردن آن نبود. از همینجا به بعد ما اعتماد خود را به Zoho برای کار با ویرایش اسناد وب‌محور کاملاً از دست دادیم و همین اشکال هم کل نرم‌افزار و قابلیت‌های آنرا از چشم ما انداخت.
مشکلات زمانی
ADrive برنامه‌های کاربردی تلفن همراهی هم برای گوشی‌ها و تبلت‌های iOS و اندروئید دارد. این برنامه‌های کاربردی تا حد زیادی تاریخ‌ مصرف گذشته و قدیمی به نظر می‌رسند. حتی باوجودیکه نرم‌افزار iOS اغلب کارکردهای مورد انتظار ما، از قبیل دانلود فایل‌ها و دکمه‌های اشتراک‌گذاری، را دارا بود، خود برنامه کاربردی به دلیل واسط کاربری پیچیده و عدم امکان اشتراک‌گذاری فایل، ساده و ابتدایی است. امکان دسترسی به فایل‌ها در حین حرکت و جابجایی مطلوب هر کاربری است، اما اگر دسترسی به فایل‌های روی یک گوشی برای شما مهم است، برنامه‌های بهتری از ADrive هم برای تلفن همراه در بازار وجود دارند.
ADrive ارزان‌قیمت است، اما خود محصول بسیار ساده و ابتدایی و فاقد بسیاری از موارد مهم و کلیدی است که مایه پیشرفت و برتری رقبای آن شده است. برنامه کاربردی دسک‌تاپی آن بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است. کار با واسط آنهم به سختی امکان‌پذیر است و به برخی از فایل‌های ما، در حین ویرایش، آسیب رساند. این اشکال و وجود برنامه‌های کاربردی نه چندان استاندارد موبایلی آن باعث شده تا، با وجود قیمت پایین، نتوان این سرویس را به کسی پیشنهاد کرد.
نقد و نظر
این پکیج همگام‌سازی همه چیز تمام و قدرتمند ممکن است به نظر برخی افراد افراطی باشد، اما واسط وب و برنامه‌های کاربردی تلفن همراه هنرمندانه و ماهرانه آنرا نمی‌توان نادیده گرفت.
BOX سرویس همگام‌سازی است که به کاربر خود امکان می‌دهد علاوه بر دسترسی به فایل‌های خود از هر جایی، آنها را به اشتراک بگذارد و در آنها مشارکت کند. این سرویس اساساً تجاری‌محور است، اما اکانت‌های شخصی پولی و رایگان هم دارد.
BOX همانند سرویس‌های رقیب خود یعنی Dropbox، Copy، Google Drive و OneDrive فقط فایل‌های ذخیره شده در فولدر Box Sync روی پی‌سی شما را همگام می‌کند. به همین دلیل اگر بخواهید فایلی از هر جایی قابل دسترس باشد، باید آنرا به این فولدر منتقل کنید.
BOX ده گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان ارائه می‌کند. اما می‌توانید با پرداخت ۱۰ دلار (حدود ۶ پوند) در ماه این طرح موسوم به Personal را آپگرید کنید. با اینکار ۱۰۰ گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی و یک محدودیت ۵گیگابایتی در سایز فایل شخصی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. یک اکانت ۱۰۰ گیگابایتی دراپ‌باکس هم قیمت مشابهی دارد، با این تفاوت که محدودیت سایز فایل آن انعطاف کمتری دارد.‌
حتی می‌توانید با پرداخت ۵ دلار (۳ پوند) در ماه یک اکانت BOX Starter داشته باشید. این تعرفه ۱۰۰گیگابایت فضای ذخیره‌سازی، در قبال فقط ۲ گیگابایت سایز حداکثری فایل ارائه می‌کند. چنانچه قصد پشتیبان‌گیری از فایل‌های بسیار بزرگ (از قبیل تصاویر ویدئویی یا دیسک) نداشته باشید، این سرویس تا به امروز مناسب‌ترین قیمت را دارد.
سیاست یا همه چیز یا هیچ چیز
اپلیکیشن دسک‌تاپی Box بسیار ساده است. هرچند ما سهولت تنظیم و استفاده از آنرا واقعاً تحسین می‌کنیم، نبود گزینه‌های بیشتر برای سفارشی کردن سرویس با نیازهای شخصی هر کاربر را نمی‌پسندیم. آزاردهنده‌ترین غایب این میان امکان همگام‌سازی انتخابی فولدرها است. به همین دلیل همیشه مجبور هستید کل فولدر Box را در کامپیوتر دیگری دانلود کنید، حتی اگر فقط قصد همگام‌سازی تعداد معدودی فایل را داشته باشید. این رویکرد یا همه چیز یا هیچ چیز بخش برنامه‌های کاربردی Box را تا به امروز به ضعیف‌ترین بخش Box بدل کرده است.
با این وجود، آپلود کردن و اشتراک‌گذاری فایل‌ها بسیار راحت و ساده است. فقط کافیست یک فایل یا فولدر را به فولدر Box Sync خود بکشید و بیندازید، روی آن راست‌کلیک کرده و دکمه اشتراک‌گذاری را انتخاب کنید تا لینکی به کلیپ‌بورد شما کپی شود. حالا می‌توانید این لینک را برای دیگران ارسال کنید.

کلید کنترل
Box قدرتمندترین واسط وب را در بین تمام سرویس‌های کلادی که در این مقاله تست کردیم، داراست. برخی از کاربران ممکن است آنرا بسیار پیچیده بدانند، اما اگر به دنبال کنترل مطلق بر روی فایل‌های خود هستید، هیچ چیزی بهتر از Box نمی‌تواند این خواست شما را محقق کند. این واسط وب حتی به شما امکان می‌دهد تا بجای نرم‌افزار دسک‌تاپی Box Sync، فایل‌های ذخیره شده خود را در برنامه‌های کاربردی MS Office از قبیل ورد، اکسل و پاورپوینت باز کنید. حتی در صورت عدم نصب اپلیکیشن دسک‌تاپی Box باز هم می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.
علاوه بر این می‌توانید ویرایش شدن یا نشدن یک برنامه کاربردی خاص را بررسی کنید. Box اطلاعاتی هم در مورد تعداد نسخه‌های ارائه شده یک فایل در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تا با بازگشت به آنها، هر نوع تغییری را لغو کنید. حتی می‌توانید ببینید که چه کسی در حال مشاهده و ویرایش اسناد است و یا روی فایل‌ها کامنت بگذارید.
از آنجاییکه این ابزارها به سمت کسب و کار و کار گروهی تمایل دارند، ممکن است برای افرادی که فقط به دنبال آپلود کردن و اشتراک‌گذاری چند عکس معدود هستند، زیاد هم باشد. پشتیبانی Box از چندرسانه‌ای به اندازه قابلیت‌های اسناد آن جامع و کامل نیست. هرچند کاربر می‌تواند عکس‌ها را در مرورگر وب خود مشاهده کند، اما ما موفق به اجرای هیچ فایل ویدئویی در اپلیکیشن وب آن نشدیم.
یکی از نقاط قوت کلیدی Box مجموعه افزونه‌های طرف ثالث آن است که در فروشگاه OneCloud موجود و قابل دسترس هستند. بسیاری از این افزونه‌ها برنامه‌های کاربردی گران‌قیمتی هستند که علی‌الخصوص برای کاربران تجاری تهیه و تدارک دیده شده‌اند. در مقابل برخی دیگر از آنها هم برای عملیات‌های عمومی‌تری مثل چاپ کردن، امضای دیجیتالی اسناد و ای‌میل کردن اتچ‌ها طراحی شده‌اند که برای کاربران خانگی هم کاربرد دارد. فروشگاه OneCloud به برنامه‌های کاربردی تلفن همراه هم راه پیدا کرده است، به هیمن دلیل می‌توانید افزونه‌های Box را برای گوشی و تبلت خود هم دانلود کنید.
Box در مقایسه با Dropbox، Google Drive، Copy، OneDrive و SugarSync در گلچین کردن برنامه‌های کاربردی تلفن همراه سلیقه و خلاقیت بیشتری به خرج داده است. این نرم‌افزار بر روی آیفون و آی‌پد، تبلت‌ها و گوشی‌ها و تبلت‌های اندروئیدی و وسایل مجهز به Windows Phone و BlackBerry هم موجود و قابل استفاده است.
برنامه‌های کاربردی با بیش از صد فرمت فایل سازگار هستند، به همین دلیل می‌توانید تقریباً هر نوع سند و فایل چندرسانه‌ای را در داخل برنامه‌های کاربردی Box پیش‌مشاهده کنید، بدون اینکه مجبور به باز کردن برنامه کاربردی دیگری باشید. با این وجود، تجربه ما در مورد پیش‌نمایش فایل‌ها نتایج متفاوتی داشت. خواندن صفحه گسترده‌‌های حجیم بر روی وسایل Android و Windows Phone ما ناممکن بود، چون نمی‌توانستیم به اندازه کافی روی آنها زوم کنیم. در حالیکه همین عملیات روی آ‌ی‌پد نتیجه عالی و فوق‌العاده‌ای داشت.
بسته به اینکه از این سرویس روی کدام برنامه کاربردی استفاده می‌کنید، برخی از ویژگی‌های مفید ممکن است حاضر یا غایب باشند. بعنوان مثال، در برنامه کاربردی Windows Phone نمی‌توانید فایل‌ها را برای استفاده در حالت آفلاین دانلود کنید و هیچ فروشگاه Box OneCloud درون‌سازی شده‌ای هم وجود ندارد. برنامه‌های کاربردی iPad و Windows Phone هم به شما اجازه ایجاد اسناد ورد و اکسل را نمی‌دهند، در حالیکه در برنامه کاربردی اندروئید اینکار امکان‌پذیر است. با این وجود تصور نمی‌کنیم این ناهماهنگی‌های جزئی‌ مشکلات زیادی ایجاد کنند. استفاده از Box در وسایل تلفن همراه هم تجربه مفید و لذت‌بخشی برای کاربر ایجاد می‌کند. Box محصول قدرتمندی است. استفاده از آن صرفاً برای آپلود کردن چند سند یا عکس ممکن است نادیده گرفتن قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن باشد. اگر قصد همکاری در پروژه‌‌ای را دارید و یا به فکر انتقال کسب و کار کوچک خود به کلاد هستید، Box یکی از قدرتمندترین سرویس‌های موجود است. برای رفع نیازهای کاری جزئی‌تر هم بهتر است در عوض Copy را امتحان کنید، چون هزینه‌ای هم که باید به ازای هر گیگابایت در ماه پرداخت کنید، کمتر است. اگر هم که فقط به فکر دست و پا کردن یک حافظه ذخیر‌سازی شخصی در کلاد و همگام‌سازی هستید، SugarSync یا OneDrive را به شما توصیه می‌کنیم که کاربرد ساده‌تر و راحت‌تری هم از Box دارند.
نقد و نظر
این پکیج همگام‌سازی کلاد علاوه بر طراحی خوب و کم‌نظیر، امکانات رایگان فراوان و تعرفه‌های مناسبی هم دارد.
COPY یک سرویس ذخیره‌سازی کلاد است که روی قابلیت‌هایی مثل حافظه ذخیره‌سازی رایگان، اشتراک‌گذاری فایل و دسترسی در حین حرکت تأکید دارد. مانند بسیاری دیگر از ارائه‌دهندگان کلاد، این سرویس به کاربران امکان می‌دهد تا فایل‌ها را آپلود کرده و آنها را در بین تعداد نامحدودی وسیله همگام‌سازی کنند. سرویس کلاد آنهم برای کسب و کارها و تیم‌های کاری کوچک مفید و مناسب است.
Barracuda Networks، شرکت مادر Copy که تازه چند سال بعد از همه رقبا به بازار وارد شد، قصد دارد با بذل و بخشش مقدار زیادی حافظه دخیره‌سازی رایگان و تنوع امکانات ذخیره‌سازی پولی مشتریان زیادی را به خود جلب کند. البته در نگاه اول هم در اینکار موفق به نظر می‌رسد. طرح‌های رایگان و پولی Copy از نظر قیمتی بسیار خوب و مناسب هستند: بعنوان مثال می‌توانید فقط با ثبت‌نام در سایت، ۱۵گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان را از آن خود کنید که با فضای ارائه شده توسط Google Drive برابری می‌کند، اما بسیار بیشتر از ۲گیگابایت حافظه Dropbox است. با پرداخت ۱۰ دلار (حدود ۶ پوند) دیگر در ماه هم صاحب ۲۵۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی اضافی خواهید شد. تمام اینها سرویس Copy را از نظر حجم گیگابایت در هر پوند، هم‌رتبه OneDrive مایکروسافت و Drive گوگل قرار می‌دهد.
یکی دیگر از مولفه‌های تأثیرگذار در مدل قیمتی Copy که آنرا از سایر سرویس‌ها مجزا می‌کند، چیزی است که این شرکت آنرا «ذخیره‌سازی عادلانه» می‌خواند. بعنوان مثال، در Dropbox اگر فولدری حاوی ۲۰گیگابایت فایل در بین چهار کاربر به اشتراک گذاشته شود، ۲۰گیگابایت از محدودیت ذخیره‌سازی فردی هر کاربر را اشغال می‌شود. درحالیکه در Copy اندازه فولدر به صورت مساوی در بین کاربران تقسیم می‌شود. بنابراین در این مثال فولدر ۲۰گیگابایتی فقط ۵گیگابایت از محدودیت ذخیره‌سازی هر کاربر را اشغال می‌کند.
علاوه بر این، Copy اکانت‌های حرفه‌ای رایگان برای حداکثر ۵ عضو تیم را امکان‌پذیر می‌کند. این اکانت‌ها به ادمین‌ اجازه می‌دهد یک شرکت با‌نام ایجاد کند، تیم تشکیل بدهد و به این تیم‌ها اجازه دسترسی به فولدر خاصی را بدهد. باوجودیکه سایر سرویس‌های کلادی هم که تست کردیم، ویژگی‌های مشابهی دارند، اما هیچیک از آنها چنین کاری را با این سهولت و به صورت رایگان انجام نمی‌دهد.
به محض ثبت نام، Copy فوراً با پیشنهاد انتقال تمام داده‌ها ی کاربر از سایر سرویس‌های کلادی به این سرویس قدرت خود را به رخ تازه‌وارد می‌کشد. اگر کاربر پیشنهاد انتقال را قبول کند، Copy هم با استفاده از ابزار طرف ثالث Move.io به Dropbox، Box و Google Drive دسترسی پیدا خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری
نرم‌افزار دسک‌تاپی Copy تا حد زیادی مشابه Dropbox است. بعنوان مثال، این سرویس تمام ویژگی‌های Dropbox، از قبیل تنظیمات پراکسی، محدودیت‌های سرعت آپلود و دانلود و همگام‌سازی LAN را داراست. علاوه بر این واسط اختصاصی هم دارد که فایل‌ها و فولدرهای قبلاً به اشتراک گذاشته شده با سایر کاربرها را نشان می‌دهد. گزینه‌ای هم برای عدم اشتراک‌گذاری فولدرها یا ایجاد لینک‌های اشتراک‌گذاری در نظر گرفته شده است. در سایر سرویس‌های Cloud این نوع عملیات فقط از طریق یک واسط وب امکان‌پذیر است. اگر صرفاً بخواهید از فایل‌ها پشتیبان‌گیری کنید و از راه دور به آنها دسترسی داشته باشید، کشیدن و انداختن آنها در فولدر Copy روی هارد دیسک‌تان معادل همگام‌سازی کلادی آنها است.‌ اشتراک‌گذاری فایل‌ها از دسک‌تاپ هم بسیار راحت و ساده است. کافیست روی یکی از فایل‌ها راست‌کلیک کنید تا Copy امکان ارسال یک لینک از طریق ای‌میل و یا کپی کردن یک لینک به کلیپ‌بورد شما را بدهد.
وب‌سایت Copy مشابه واسط دسک‌تاپی OS X اپل است. در سایت چهار ستون به چشم می‌خورد که می‌توانید اکانت‌ها و گروه‌هایی را که در آنها ثبت‌نام کرده‌اید، فولدرهای اشتراک‌ گذاشته شده در داخل هر یک، لیستی از فایل‌ها و یک پنجره پیش‌نمایش فایل برای مشاهده اسناد، تصاویر و سایر فایل‌های رسانه‌ای را مشاهده کنید، بدون اینکه نیازی به دانلود کردن آنها باشد.
باوجودیکه خود واسط بسیار ساده به نظر می‌رسد، تمام ویژگی‌هایی که از یک سرویس اشتراک‌گذاری کلاد انتظار می‌رود را در خود دارد. با راست کلیک روی یک فایل، منوهای بافتی آشکار می‌شوند که در آنها می‌توانید جزئیات فایل، گزینه‌های اشتراک‌گذاری و سابقه را مشاهده کنید. اگر هم که مدیر باشید، حتی اجازه دارید کاربرهایی را به شرکت خود اضافه کنید و مدیریت گروه‌هایی را به دست بگیرید. این فعالیت‌های مدیریتی فقط از طریق واسط وب قابل انجام هستند، نه نرم‌افزار دسک‌تاپی یا برنامه‌های کاربردی موبایلی. عجیب‌ترین حذفی از واسط آنلاین Copy یک عملکرد جستجو است که ممکن است غیاب آن برای کاربرهایی که فولدرهای فراوان و متعددی دارند، واقعاً گران تمام شود.

ابزارهای دفتری
Copy، برخلاف SkyDrive Microsoft و Drive Google، هیچ نرم‌افزار ویرایش درون‌سازی شده‌ای ندارد و به همین دلیل کاربر محتاج Microsoft Office یا LibreOffice است. این برنامه هیچ برنامه جایگزین طرف ثالثی هم به کاربران پیشنهاد نمی‌دهد. هیچ کتابخانه‌ای از افزونه‌ها هم برای دسترسی کاربران وجود ندارد و بنابراین از این نظر برخلاف Box و Dropbox است. بعنوان یک دلیل برای همه اینها می‌توان به جدید بودن خود سیستم و تلاش آن برای جذب توسعه‌دهنده‌ها اشاره کرد. Box به یک واسط برنامه‌ریزی اپلیکیشن (API) هم مجهز است، اما ظاهراً کمتر توسعه‌دهنده‌ای در حال حاضر رغبتی به استفاده از آن از خود نشان می‌دهد.
Copy برنامه‌های کاربردی موبایلی هم برای Android، iOS و Windows Phone دارد. این برنامه‌ها علیرغم سادگی و ویژگی‌محور بودن خود، هر کاری را که از آنها انتظار دارید، انجام می‌دهند. حتی می‌توانید با مارک کردن فایل‌های مورد علاقه خود، به آنها در حالت آفلاین هم دسترسی پیدا کرده یا آنها را جابجا، اشتراک‌گذاری و تعویض نام کنید. یک پنجره پیش‌نمایش هم برای اسناد و فایل‌های رسانه در نظر گرفته شده که از این نظر بسیار شبیه واسط اینترنت است.
ممکن است Copy دیر به جمع ابزارهای ذخیره‌سازی Cloud پیوسته باشد، اما نقاط قوت اصلی رقبای خود را جمع کرده و آنها را در قالب یک سرویس بسیار مقرون به صرفه ارائه کرده است. تنها اشکال در اینجاست که Copy هیچ ویژگی خاص یا متمایزکنند‌ه‌ای ندارد که بتواند کاربرهای قدیمی OneDrive، Dropbox یا Google Drive را محو خود کند. با این وجود، Copy برای آندسته از کاربرانی که صرفاً به دنبال ابزاری برای پشتیبان‌گیری و اشتراک‌گذاری فولدرها و فایل‌ها در بین چند کامیپوتر هستند، انتخاب بسیار ارزشمند و قیمت‌‌مناسب‌تری است.
نقد و نظر
Dropbox یک محصول کلادی با قابلیت همگام‌سازی راحت و روانی است، اما برای کاهش قیمت برخی اضافات‌‌ از آن کسر شده و همین هم آنرا از چشم بسیاری از طرفدارانش انداخته است.
DROPBOX بیشتر یک سرویس همگام‌سازی است تا پشتیبان‌گیری. به همین دلیل علاوه بر آنکه می‌توانید از آن برای پشتیبان‌گیری فایل‌های مهم استفاده کنید، از نقطه قوت فروش آن، یعنی توانایی در دسترسی به فایل‌های مهم از هر وسیله‌ای و از هر جایی، هم نهایت لذت و استفاده را ببرید.
فقط با ساخت یک اکانت رایگان و ساده می‌توانید ۲گیگابایت فضا برای خود دست و پا کنید. با انجام کارهای دیگری مثل ارجاع دادن دوستان یا آپلود کردن عکس‌ها باز هم فضای بیشتری از آن شما خواهد شد. اگر هم که فضای بیشتری نیاز دارید، با پرداخت تقریباً ۶ پوند در ماه می‌توانید ۱۰۰گیگابایت دریافت کنید. هیچ قیمت متوسطی برای کاربرانی که به مقدار حافظه‌ ذخیره‌سازی رایگان بین ۲ تا ۱۰۰گیگابایت نیاز دارند، وجود ندارد. این امکان Dropbox را گران‌قیمت‌تر از OneDrive و Google Drive کرده است.
اگر هم که برای آپلود از برنامه کاربردی دسک‌تاپی استفاده ‌کنید، مادامیکه از محدودیت ذخیره‌سازی خود تجاوز نکرده‌اید، هیچ محدویتی برای ابعاد فایل‌هایی که می‌توانید آپلود کنید، وجود ندارد. اما اگر از واسط وب برای آپلود استفاده ‌کنید، حداکثر سایز فایل ۱۰گیگابایت است که باز هم قابل توجه است.

دایرکتوری خارجی
اپلیکیشن دسک‌تاپی Dropbox روی Windows، Mac و Linux کار می‌کند. این برنامه فقط فایل‌های ذخیره شده در دایرکتوری Dropbox را همگام می‌کند، به همین دلیل ابتدا باید مطمئن شوید که تمام اسناد، تصاویر و سایر فایل‌هایی که می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید، حاضر و آماده هستند. اگر هم که تمایل دارید فایل‌ها در محل خاصی از فولدر Documentsتان ذخیره شوند، به راحتی می‌توانید از آن فولدر یک میانبر به Dropbox خود بزنید.
استفاده از این برنامه کاربردی دسک‌تاپی راحت و ساده است. با این وجود، ابزارهای قدرتمندی هم وجود دارند که به کاربر در حفظ پهنای باند کمک می‌کنند. تنوع پهنای باند دانلود و آپلود مهمترین ویژگی‌ است. این قابلیت از اشغال شدن تمام پهنای باند Dropbox در حین همگام‌سازی فایل‌ها جلوگیری می‌کند. Selective Sync یکی از این ابزارهای مفید است، چون به شما امکان می‌دهد فقط محتویات فولدرهای خاصی را به پی‌سی مورد نظرتان دانلود کنید. اگر هیچگاه از لپ‌تاپ کاری خود برای مثلاً عکس‌هایتان استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از اشغال فضای هارد دیسک لپ‌تاپ خود توسط این فایل‌ها جلوگیری کنید و مانع از هدر رفت پهنای باند Dropbox در اثر دانلود آنها شوید.
اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دیگران هم بسیار راحت و ساده است. وقتی روی فایل یا فولدری که در Dropbox ذخیره شده راست کلیک می‌کنید، به شما امکان داده می‌شود تا یک URL در کلیپ‌بورد خود کپی و بعداً آنرا در یک پیام پیست کنید. گیرنده می‌تواند روی نت پیش‌نمایشی از فایل را دریافت کند و کپی از آنرا هم دانلود و برای خود نگه دارد. با مشاهده این واسط وب‌محور و حذف فایل‌های اشتراک‌گذاری شده هم می‌توانید در هر زمانی دسترسی به لینک‌ها را متوقف کنید.
همچنین می‌توانید یک فولدر خاص را برای کاربران Dropbox دسترس‌پذیر کنید. چنین فولدری هم در اکانت آنها و هم در اکانت شما نمایش داده می‌شود. به این ترتیب چندین عضو یک تیم پروژه می‌توانند در یک فایل تغییراتی انجام دهند و فایل‌هایی را به یک فولدر اضافه کنند. اگر یک کاربر به فولدری دسترسی داشته باشد، محتویات آن فولدر روانه فضای ذخیره‌سازی اکانت اعضاء خواهد شد.
اگر لازم است به یکی از فایل‌های خود از یک کامپیوتر عمومی و یا از وسیله‌ای که چندان از آن استفاده نمی‌کنید، دسترسی داشته باشید، بهتر است به سراغ واسط وب فوق‌العاده خود Dropbox بروید. این واسط به شما قدرت می‌دهد تا تقریباً هر کاری را از طریق برنامه کاربردی دسک‌تاپی انجام دهید. وب‌سایت Dropbox هم یک ویژگی اسلاید شوی درون‌سازی شده برای عکس‌ها و همچنین یک ویدئو پلیر دارد. شما حتی می‌توانید اسناد را با قالب‌های معمولی مثل XLS، DOC و PDF از داخل واسط وب مشاهده کنید و همین هم شما را دانلود آنها بی‌نیاز می‌کند. با این وجود، هیچ قابلیت ویرایشی درون‌سازی‌شده‌ای مثل قابلیت‌های ارائه شده در OneDrive و Google Drive وجود ندارد.
این واسط وب به شما امکان می‌دهد تا نسخه‌های قبلی یک فایل را مشاهده کنید و به شما نشان می‌دهد که چه کسی و چه زمانی آنرا اصلاح کرده است. کاربر فقط به سابقه ۳۰ روزه نسخه‌های قبلی دسترسی دارد، اما با ثبت‌نام در قابلیت Dropbox Packrat (به ارزش تقریبی ۵۰/۲ پوند در ماه) از امکان بازیابی تعداد نامحدودی اسنپ‌شات‌های فایل، مربوط به زمانی که برای اولین بار از Packrat استفاده کرده، برخوردار خواهد شد.
برنامه‌های کاربردی فوق‌العاده موبایلی Dropbox بر روی طیف عظیمی از وسایل از قبیل گوشی‌ها و تبلت‌های اندروئیدی، آیفون‌ها، آی‌پدها و وسایل بلک‌بری قابل دسترس هستند. غایب مهم این میان Windows Phone است. به همین دلیل اگر قصد دارید از Dropbox روی وسیله‌ای که به این سیستم عامل مجهز است، استفاده کنید، باید به یک برنامه کاربردی طرف ثالث اعتماد و اطلاعات خود را به آنها واگذار کنید.

مقایسه با سرویس‌های مشابه
برنامه‌های کاربردی موبایلی دراپ‌باکس عجایب زیادی دارند. بعنوان مثال، اگر کارکردی را راه‌اندازی کنید که به صورت خودکار هر عکسی را که می‌گیرید، آپلود می‌کند، نهایتاً دو کپی از هر عکس خواهید داشت: یک کپی در فولدر Dropbox خود و یک کپی دیگر در فولدر دوربین پیش‌فرض آن عکس٫ به همین دلیل اگر به هر دلیلی مجبور به پاک کردن هر اثر و نشانه‌ای از عکس‌های خود شوید، باید دو برابر زحمت بکشید.
البته فایل‌ها به صورت پیش‌فرض به دستگاه تلفن همراه شما دانلود نمی‌شوند. این برنامه کاربردی فقط بعنوان میانبری برای دانلود فایل‌ها عمل می‌کند. اگر تمایل دارید یک  فایل خاص در حالت آفلاین هم قابل دسترسی باشد، باید آنرا به لیست علاقه‌مندی‌های خود اضافه کنید.
Dropbox همیشه مترادف با حافظه ذخیره‌سازی باکیفیت Cloud بوده است. اما ظرف چند سال گذشته رقبای Dropbox از هر جهت به پای آن رسیده‌اند و تقریباً در هر زمینه‌‌ای هم پیشی گرفته‌اند. باوجودیکه Dropbox در کل مجموعه خوبی است، اما باز هم کیفیت آن به حدی نیست که  با امثال OneDrive قابل مقایسه باشد. Box از Dropbox پیشرفته‌تر است، SugarSync از آن انعطاف‌پذیرتر است و Google Drive هم ویژگی‌های بیشتر و هم قیمت بسیار پایین‌تری دارد. در یک کلام، Dropbox نیازمند یک استحاله و تغییر قیمتی است، چون با وضعیت فعلی دیگر جذاب‌ترین سرویس همگام‌سازی کلاد موجود نیست. Google Drive
نقد و نظر
انبوه حافظه ذخیره‌سازی در قبال هزینه بسیار ناچیزی که به ازای Google Drive پرداخت می‌کنید، در کنار امکانات تحسین‌برانگیز وب و موبایل، این محصول گوگل را یکی از برندهای مطرح در زمینه سرویس‌های ذخیره‌سازی بدل کرده است.   Google driveیک سرویس همگام‌سازی کلاد است که با سایر سرویس‌های آنلاین گوگل از قبیل Gmail، Android، مرورگر Chrome و برنامه‌های کاربردی آنلاین گوگل برای کسب و کارها تلفیق می‌شود. هرچند Drive اساساً یک ابزار همگام‌سازی فایل است، ملحقات‌ جانبی فراوان دیگری هم دارد که به کاربر در کار با کلاد بسیار کمک می‌کنند.
مقدار حافظه رایگان ارائه شده توسط این محصول گوگلی حتی با سخاوتمند‌ترین رقبای خود هم برابری می‌کند. فقط با باز کردن یک اکانت در گوگل می‌توانید ۱۵گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان از آن خود کنید. طرح‌های ذخیره‌سازی پولی هم به میزان باورنکردنی ارزان هستند: برای ۱۰۰گیگابایت باید ۲ دلار (حدود ۲۰/۱ پوند) در ماه پرداخت کنید که حقیقتاً قیمت ناچیزی است (OneDrive در حال حاضر فقط ۶۵گیگابایت فضا را با بهای ۲۰/۱ پوند در ماه ارائه می‌کند). قابل تأمل‌تر اینکه فقط با پرداخت ۱۰ دلار (۶ پوند) در ماه می‌توانید ۱ترابایت فضا از آن خود کنید. این فضای ذخیره‌سازی بیشتر از فضای ذخیره‌سازی بسیاری از هارد دیسک‌های لپ‌تاپ‌ها و پی‌سی‌های دسک‌تاپی است. محدودیت ابعاد فایل به ازای هر تک فایل در Google Drive، یک ترابایت است ک به احتمال قوی نیاز اغلب کاربران را کاملاً برطرف می‌کند.

امکانات فوق‌العاده
اپلیکیشن دسک‌تاپی Google Drive برای مک و ویندوز علیرغم سادگی و سهولت، اغلب نیازهای مورد انتظار کاربر خود را برآورده می‌کند. پس از نصب، برای آپلود کردن هر فایلی به Drive فقط کافیست آنرا به فولدر Google Drive بکشید و بیندازید. گزینه‌های انتخابی همگام‌سازی هم جالب توجه‌اند، چون مثلاً می‌توانید انتخاب کنید که کدامیک از فایل‌ها روی وسایلی که Drive در آنها نصب شده، به‌روز نگه داشته شوند.
اگر فایلی اصلاح و تغییر داده شود، Google Drive آنرا فوراً به کلاد آپلود می‌کند تا دسترسی همیشگی شما به آخرین نسخه تضمین شود. اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دوستان و همکلاسی‌ها از واسط دسک‌تاپی هم پیچیده‌تر از OneDrive و Dropbox است. وقتی روی فایل ذخیره شده در Drive در ویندوز اکسپلورر راست‌کلیک می‌کنید و روی دکمه اشتراک‌گذاری هم کلیک می‌کنید، کادر محاوره‌‌ای ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد دقیقاً مشخص کنید که قصد دارید فایل را چگونه و با چه کسی به اشتراک بگذارید-البته هیچ لینک اشتراک‌گذاری نمایش داده نمی‌شود. هرچند این شیوه اشتباهات کاربران در روش اشتراک‌گذاری فایل‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، به نظر می‌رسد که برای چنین کارکرد اساساً ساده‌ای پیچیدگی‌های غیرلازمی ایجاد کرده است.
قدرت واقعی Google Drive در واسط وب آن در نشانی
https://drive.google.com
به خوبی عیان است. در اینجا شما می‌توانید تمام فایل‌های موجود در Drive خود را مشاهده کنید و حتی اسناد سازگار را ویرایش کنید، بدون اینکه نیازی به استفاده از یک برنامه کاربردی دسک‌تاپی مثل Microsoft Word باشد. این به این معناست که وقتی دور از پی‌سی خانگی خود هستید، می‌توانید بسیاری از انواع فایل‌ها را مشاهده و ویرایش کنید. گوگل به تازگی سرویس‌های موبایل و وب خود را به‌روزآوری کرده است، به این امید که کاربران دیگر بتوانند فایل‌های با فرمت Microsoft Office از قبیل .docx و .xlsx را در داخل Drive ویرایش کنند، بدون اینکه نیازی به تبدیل آنها در درجه اول داشته باشند. باوجودیکه این ویژگی هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، انعطاف‌پذیری Drive را برای کاربرانی که بین نرم‌افزار دسک‌تاپی آفیس مایکروسافت و برنامه‌های کاربردی وب Google Drive جابجا می‌شوند، افزایش می‌دهد.
چیزی که این طراحی عجیب و غریب عملاً از خود به نمایش می‌گذارد، گستردگی و تنوع طیف افزونه‌های طرف ثالث است که می‌توانند با Google Drive یکپارچه و منسجم شوند. هرچند Drive نتوانست به ما بگوید که با فایل چه کنیم و هیچ افزونه مناسبی هم برای آن پیشنهاد نکرد، با یک جستجوی سریع در اینترنت به سرویس آبونمانی به نام AudioBox برخورد کردیم که می‌تواند فایل‌های .flac را مستقیماً از Drive بر روی اینترنت اجرا کند. افزونه‌های بیشماری وجود دارند که قابلیت‌های Drive را به این ترتیب بسط و گسترش می‌دهند. با این وجود ممکن است همیشه هم همانطور که Box با سرویس‌ کلاد خود یکپارچه می‌شود، با برنامه‌های کاربردی موبایلی Google Drive یکپارچه نشوند.
واسط وب هم برنامه‌های کاربردی وب‌محوری را برای ویرایش اسناد، صفحه گسترده‌ها و تصاویر، نرم‌افزارهای ارائه و ابزارهایی را برای تولید نظرسنجی‌ها و فرم‌های اینترنتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. هرچند تمام این برنامه‌ها در مقایسه با برنامه‌های کاربردی دسک‌تاپی مانند Microsoft Office تقریباً ساده و ابتدایی هستند، اما برای کار روی پروژه‌های نسبتاً ساده و معمولی فوق‌العاده هستند.
برنامه‌های کاربردی Google Drive برای تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند هم تقریباً خوب هستند، هرچند تعداد آنها به زحمت از انگشتان دست تجاوز می‌کند. این نرم‌افزار فقط بر روی آیفون‌ها، آی‌پدها و وسایل اندروئیدی قابل نصب است. به همین دلیل کاربران BlackBerry و Windows Phone مجبور به استفاده از برنامه‌های کاربردی طرف ثالث هستند.

ذخیره‌سازی سرد
برنامه‌‌های کاربردی هنگامی بهترین کارکرد را دارند که کاربر آنلاین باشد. با این وجود می‌توانید برخی فایل‌ها و فولدرهای خاص را انتخاب کنید تا در حالت آفلاین هم دسترس‌پذیر باشند. در حال حاضر، حتی یک تغییر جزئی و خارج از برنامه در نسخه‌های آی‌پد و اندروئید هم باعث می‌شود تا وقتی فایلی در وسیله‌ای دانلود شد، دیگر آپدیت نشود، حتی اگر تغییرات هم بعداً در آن اعمال شده باشند. همین مسأله باعث می‌شود نهایتاً فایل مهمی داشته باشید که تاریخ گذشته است. البته شاید این اشکال یک باگ باشد تا یک ویژگی؛ اما اشکال بزرگتر اینجاست که مشخص نیست کاربر چه زمانی تصمیم به نگه داشتن یک فایل روی وسیله خود می‌گیرد تا برنامه هم در آنزمان فریز باقی بماند.
Google Drive ‌مناسب‌ترین قیمت را در بین سرویس‌های ذخیره‌سازی کلاد در بازار، از هر دو نظر مقدار حافظه ذخیره‌سازی و ملحقات جانبی آن، داراست. با این وجود، Box و OneDrive هر دو از نظر قابلیت‌های اشتراک‌گذاری و همکاری قدرت و توانمندی برابری دارند. اما وقتی نوبت به همگام‌سازی انواع فولدرها می‌رسد، SugarSync انعطاف‌ بیشتری دارد.
نقد و نظر
وجود یک پلتفورم قوی و قدرتمند با فضای پشتیبان‌گیری نامحدود Livedrive را در رقابت ذخیره‌سازی کلاد جلوتر از بقیه رقبای آن انداخته است.
سرویس پشتیبان‌گیری آنلاین Livedrive فضای ذخیره‌سازی کلاد نامحدودی ارائه می‌کند. به همین دلیل می‌توانید بدون هیچ نگرانی در مورد نقض محدویت‌های ذخیره‌سازی، هر فایلی را روی کامپیوتر خود پشتیبان‌گیری کنید. با پرداخت ۵ پوند در ماه می‌توانید به فضای پشتیبا‌ن‌گیری نامحدود به ازای یک وسیله دسترسی پیدا کنید. برای هر کامپیوتر اضافی هم باید ۱ پوند بیشتر در ماه پرداخت کنید. اگر هزینه دو سال سرویس را پیش‌‌پرداخت کنید، بهای سرویس به ۳ پوند در ماه کاهش پیدا خواهد کرد که حقیقتاً قیمت بسیار خوبی است. متأسفانه، برای پشتیبان‌گیری از وسایل NAS مجبور هستید ۵ پوند دیگر هم در ماه پرداخت کنید که با توجه به اینکه می‌توانید همینکار را در Memset SquirrelSave به صورت رایگان انجام دهید، نسبتاً گران و پرهزینه است.
بعنوان دیگر محصولات Livedrive باید به سرویس همگام‌سازی کلاد Briefcase به قیمت ۱۰ پوند دیگر در ماه و Pro اشاره کرد که شامل ۵ترابایت حافظه ذخیره‌سازی Briefcase و ذخیره‌سازی نامحدود برای پنج کامپیوتر به ازای پرداخت ۱۵پوند در ماه اشاره کرد. این هزینه بالایی است، اما اگر از Livedrive استفاده کامل و تمام را ببرید، این قیمت فوق‌العاده و بی‌نظیر است. تمام محصولات هم یک نسخه آزمایشی رایگان ۱۴ روزه دارند.
عملکرد نرم‌افزار دسک‌تاپی در ویندوز و مک تقریباً به اندازه نرم‌افزار پشتیبان‌گیری خوب و مناسب است. پشتیبان‌گیری و بازیابی فایل‌ها هم بسیار ساده و راحت است. این برنامه کاربردی به صورت پیش‌فرض هر ساعت تغییرات صورت گرفته در فایل‌ها و فولدرهایی که خواستار پشتیبان‌گیری از آنها هستید را بررسی می‌کند. حتی می‌توانید در صورت دلخواه این زمان را تغییر دهید. همچنین می‌توانید برنامه را طوری تنظیم کنید که هر تغییری را که در فایلی انجام می‌دهید، در آن واحد در آن آپلود کند. با وجود این امکان، تمام تغییرات به محض ذخیره توسط شما فوراً در نسخه بک‌آپ اعمال می‌شوند که واقعاً ویژگی کارآمد و مفیدی است.
به روش‌‌های متعددی می‌توان مطمئن شد که Livedrive همان چیزی را که شما دوست دارید، به همان روش مورد نظر شما پشتیبان‌گیری می‌کند. مثلاً می‌توانید ترتیبی دهید که فایل‌ها پیش از آپلود شدن رمزگذاری شوند و محدودیت‌های سرعت آپلود و دانلود برای آنها قائل شوید. همچنین می‌توانید به انتخاب خود برخی انواع فایل‌ها از قبیل فایل‌های اجرایی و گزارش، را از قاعده پشتیبان‌گیری حذف کنید. البته خود Livedrive هم به صورت خودکار برخی فایل‌های سیستمی از قبیل فایل‌های کاشه مرورگر وب و تامب‌نیل‌های تصاویر را که ممکن است بسیار بزرگ و حجیم باشند، نادیده می‌گیرد. حتی می‌توانید برای برخی انواع فایل‌ها هم اولویت قائل شوید. بعنوان مثال، اگر برای عکس‌هایتان بیشتر از اسنادتان ارزش و اهمیت قائل هستید، تنظیمات را طوری انجام دهید که در هر جلسه پشتیبان‌گیری، ابتدا این فایل‌ها آپلود شوند.
بازیابی فایل‌ هم به همین راحتی انجام می‌شود. کافیست روی آیکون سینی سیستم راست‌کلیک و روی دکمه بازیابی کلیک کنید تا لیستی از تمام فایل‌ها و فولدرهای پشتیبان‌گیری شده نمایش داده شود. در هنگام بازیابی، حتی می‌توانید روی فایل‌ها و فولدرهای موجود رونویسی کنید یا فولدر جدیدی برای فایل‌‌های بازیابی شده بسازید تا بعداً آنها را در زمان فراغت و سر حوصله مرتب کنید.

مزایا
اگر برای به خدمت گرفتن Livedrive Pro هزینه اضافی پرداخت کنید یا در آن آبونمان شوید، عملاً به ویژگی همگام‌سازی Briefcase هم دسترسی پیدا خواهید کرد. تمام فایل‌های انتقال یافته به Livedrive Briefcase که در یک درایو جداگانه روی کامیپوتر شما نصب می‌شود، به کلاد آپلود می‌شوند. این روش برای اشتراک‌گذاری فایل‌های بزرگ با دوستان و همکاران و همچنین افرادی مناسب است که به دلیلی با چندین وسیله کار می‌کنند و می‌خواهند به فایل‌هایی که روی پی‌سی دیگر ذخیره شده، دسترسی داشته باشند.
واسط وب Livedrive هم به راحتی قابل استفاده است. بکمک این واسط می‌توانید فایل‌های پشتیبان‌گیری شده را در هر کامپیوتری دانلود کنید. اگر قصد دارید از کامیپوتری که فاقد نرم‌افزار مناسب برای باز کردن فایل‌های مورد نظرتان است، به آنها دسترسی پیدا کنید، می‌توانید با استفاده از سرویس Livedrive تصاویر، اسناد، صفحه گسترده‌‌ها، ویدئوها و صدا را از داخل مرورگر خود مشاهده کنید. البته این سرویس  قادر به اجرای فایل‌های صوتی .flac یا .ogg ما نبود، اما از عهده سایر فایل‌های رسانه‌ای را که به آن انتقال دادیم، برآمد.
این واسط همچنین به شما امکان می‌دهد تا ۳۰ نسخه از هر فایلی را دانلود کنید. Livedrive هم این نسخه‌ها برای مدت زمان نامعلوم نگه می‌دارد. این به این معناست که اگر کاربر فایلی را به اشتباه ویرایش کنید یا اطلاعاتی را حذف کند و بعداً به آنها نیاز پیدا کند، می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کند.

بخش برنامه‌های کاربردی
Livedrive برنامه‌های کاربردی موبایلی هم برای واسط Modern ویندوز هشت و PlayBook بلک‌بری و همچنین وسایل Android و iOS دارد. کاربر می‌تواند در صورت استفاده از ویژگی Briefcase، فایل‌های ذخیره شده در آنرا به اشتراک بگذارد و فایل‌‌هایی را که سایر کاربران Livedrive با او به اشتراک گذاشته‌اند، تعقیب کند. یک موزیک پلیر درون‌سازی شده هم وجود دارد و کاربر می‌تواند فایل‌های صوتی ذخیره شده خود را بر اساس آلبوم و هنرمند مرتب کند. به این ترتیب قادر است Livedrive را بعنوان سرویس استریمینگ موسیقی و جیوک‌باکس کلاد خود به خدمت بگیرد.
Livedrive با توجه به حجم حافظه ذخیره‌سازی که در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد، قیمت فوق‌العاده‌ مناسبی دارد. این سرویس با بهترین ویژگی‌ها در دسترس قرار گرفته و تنها دغدغه جزئی ما هزینه‌ بالای پشتیبان‌گیری از وسایل NAS، ظاهر قدیمی برنامه‌های کاربردی موبایلی و همچنین قیمت بالای کارکردهای همگام‌سازی افزوده شده است. این سرویس ۵ترابایت فضای همگام‌سازی در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد که فوق‌العاده سخاوتمندانه است-در واقع، فضای بسیار کمتر از اینهم می‌تواند نیازهای اغلب کاربران را به طور کامل برآورده کند.
در مجموع، اگر فقط به دنبال اشتراک‌گذاری چند فایل هستید، بهتر است همیشه در کنار Livedrive از یک سرویس همگام‌سازی رایگان مثل Dropbox استفاده کنید. در حالیکه فقط برای پشتیبان‌گیری در کلاد هیچ سرویس دیگری حتی به گرد پای Livedrive نمی‌رسد. تمام اینها باعث شده تا Livedrive عنوان «بهترین خرید» را از آن خود کند.
نقد و نظر
فضای ذخیره‌سازی Mozy محدود است، اما سرویس همگام‌سازی رایگان و نرم‌افزار پشتیبان‌گیری فوق‌العاده را باید از امتیازات آن دانست.
قابلیت پشتیبان‌گیری محلی و کلاد MozyHome با دارا بودن مجموعه‌ای از ویژگی‌های قدرتمند به شما اطمینان می‌دهد که با نزول هر بلای طبیعی و غیرطبیعی، فایل‌های شما باز هم در جای ایمنی از کامپیوتر خانگی‌تان به صورت آنلاین ذخیره شده‌اند. با ثبت‌نام درMozy عملاً به MozySync هم که یک ابزار همگام‌سازی کلاد مشابه Dropbox برای همگام نگه داشتن فایل‌‌ها در بین چندین وسیله است، دسترسی پیدا خواهید کرد.
با پرداخت ۵ پوند در ماه صاحب ۵۰گیگابایت فضای پشتیبان‌گیری کلاد به ازای یک کامپیوتر خواهید شد. اگر ماهانه ۲پوند دیگر هم پرداخت کنید، می‌توانید یا یک کامپیوتر دیگر به لیست کامپیوترهای خود اضافه کنید یا ۲۰گیگابایت فضای اضافی داشته باشید. یکی از طرح‌های حقیقتاً ارزنده‌تر، طرح ۸پوند در ماه برای سه کامپیوتر است که در مجموع ۱۲۵گیگابایت فضا در اختیار شما قرار می‌دهد و به همین دلیل برای خانواده‌ها یا کاربرانی ایده‌آل است که چندین پی‌سی و روی هر پی‌سی‌ هم فایل‌های مختلفی دارند.
نرم‌افزار دسک‌تاپی MozyHome پشتیبان‌گیری‌های منظم را راحت کرده و گزینه‌های سفارشی‌سازی مختلفی هم در اختیار شما قرار می‌دهد. به این ترتیب می‌توانید سرویس را بر حسب سلیقه و خواست خود سفارشی کنید. این برنامه کاربردی، پس از نصب، در سینی اعلان‌های ویندوز می‌نشیند و به شما امکان می‌دهد تا هر زمانی که نیت کردید، فقط با فشردن یک دکمه یک بک‌آپ تهیه کنید. اولین بک‌آپ قاعدتاً زمان زیادی خواهد برد، چون Mozy باید تمام فایل‌های شما را از اول آپلود کند. درحالیکه، پشتیبان‌گیر‌ی‌های بعدی سریعتر انجام می‌شوند، چون فقط فایل‌هایی که از زمان آخرین بک‌‌آپ تغییر کرده‌اند، آپلود خواهند شد. حتی می‌توانید Mozy را به نحوی تنظیم کنید که از برخی انواع فایل‌ها مثل تصاویر، اسناد، موسیقی، ویدئوها و تماس‌ها به صورت خودکار پشتیبان‌گیری کند یا از آن بخواهید که فقط فولدرهای خاصی را روی پی‌سی شما پشتیبان‌گیری کند.
اشتراک‌گذاری بار
امکانات مختلف این برنامه کاربردی به هر کاربری امکان می‌دهد طرح پشتیبان‌گیری را برای خود تهیه کند که هم با برنامه زمانبندی و هم با عملکرد کامپیوتر و پهنای باند اینترنت خود هماهنگی و تناسب داشته باشد. زمانبندی بک‌آپ‌ها بسیار ساده و راحت است. جالب‌تر اینکه رویدادهای زمانبندی شده را هم می‌توان در صورت نیاز به زمان مناسب دیگری موکول کرد. حتی می‌توانید ترتیبی دهید که در موارد خاص مثلاً در هنگام پرکاری پردازشگر، پشتیبان‌گیری سرویس متوقف شود.
اگر نمی‌خواهید که یک بک‌آپ خاص تمام اتصال اینترنت شما را به خود اختصاص دهد، می‌توانید سرعت آپلود شدن بک‌آپ‌ها را هم تغییر دهید. حتی می‌توانید سرعت رمزگذاری فایل‌های خود را-که به صورت محلی انجام می‌شود-کاهش دهید تا بک‌آپ‌‌گیری‌ها تأثیر چندانی بر عملکرد پی‌سی‌تان نداشته باشند. Mozy می‌تواند در همان زمانیکه سرویس مشغول پشتیبان‌گیری در کلاد است، پشتیبان‌های محلی هم بگیرید. با به خدمت گرفتن این ابزار می‌توانید داده‌ها و اطلاعات خود را در وسایل خارجی از قبیل USB فلش درایوها پشتیبان‌گیری کنید، هرچند از پشتیبان‌گیری در NAS محروم می‌شوید.
اگر هم که اتفاق بدی برای سیستم شما بیفتد و بخواهید فایل‌های خود را بازیابی کنید، این برنامه کاربردی کار را برای شما سهل و آسان خواهد کرد. بعنوان مثال می‌توانید فایل‌های ذخیره شده مورد نظر خود برای بازیابی را انتخاب کنید و یا اینکه اگر به سیستم اصلی دسترسی ندارید، فایل‌ها را در یک وسیله کاملاً جدید بازیابی کنید. فایل‌ها به مدت ۳۰ روز ذخیره می‌شوند. اگر هم که بخواهید به نسخه قدیمی‌تری از یک فایل دسترسی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از ابزار هیستوری بک‌آپ به سراغ تمام نسخه‌های قدیمی فایل‌‌های پشتبان‌گیری شده بروید.
علاوه بر این باید به نرم‌افزار جداگانه MozySync هم اشاره کرد که بیشتر شبیه یک ابزار ذخیره‌سازی کلاد عمل می‌کند تا یک قابلیت پشتیبان‌گیری. کافیست فایل‌ها را به فولدر MozySync روی پی‌سی خود بیندازید تا این فایل‌ها با سایر کامپیوترهایی که MozySync را روی آنها نصب کرده‌اید، همگام شوند. این فایل‌ها کل سهیمه فضای ذخیره‌سازی Mozy شما را مصرف می‌کنند. واسط وب Mozy مانند یک جستجوگر فایل ساده برای بک‌آپ‌ها و فایل‌های MozySync شما عمل می‌کند. با این وجود، خود واسط کمی کند است، بطوریکه بارگذاری هر فولدری چند ثانیه‌ای زمان می‌برد. بدتر اینکه هیچ مشاهده کننده رسانه‌ای وجود ندارد و از هر فایلی هم چیزی غیر از چند تصویر جزئی نمایش داده نمی‌شود. اگر نرم‌افزار Mozy را روی پی‌سی خود نصب نکرده باشید، با استفاده از واسط می‌توانید به سهولت و از راه دور به فایل‌های پشتیبان‌‌گیری شده دسترسی پیدا کنید. با این وجود واسط وب Mozt باز هم به اندازه محصولات اینترنتی ارائه شده توسط سرویس‌های همگام‌سازی کلاد از قبیل Box و Google Drive پیشرفته نیست.

اشکالات ناامیدکننده
Mozy برنامه‌های کاربردی تبلتی و اسمارت فونی برای هر دو گروه وسایل اندوروئیدی و iOS Apple تدارک دیده است، اما هیچیک از این برنامه‌‌ها در حد و اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، نبودند. برنامه‌ها تقریباً کند هستند و چندان هم جاذبه تصویری ندارند. استفاده از آنها برای جستجوی فایل‌ها گاهاً چالش‌برانگیز و دشوار است و فرآیند لاگ‌این هم ممکن است تا چند دقیقه زمان ببرد. هرچند این برنامه‌ها شدیداً نیازمند به‌روزآوری هستند، اما اگر کار اضطراری برای شما پیش آمده باشد و نیازمند دسترسی به یک فایل در حال جابجایی هستند، حداقل عملی و کاربردی هستند.
سرویس پشتیبان‌گیری MozyHome قیمت مناسبی دارد و به راحتی می‌تواند داده‌ها و اطلاعات شما را در برابر هر نوع حادثه و مشکلی محافظت کند. اپلیکیشن دسک‌تاپی فوق‌العاده است و هر چند واسط وب و برنامه‌های کاربردی موبایلی آن چندان چنگی به دل نمی‌زنند، قابلیت‌های پشتیبان‌گیری Mozy به تنهایی ارزش هزینه آبونمانی که به ازای آن پرداخت می‌کنید را دارند. افزودن MozySync هم طرفداران زیادی دارد، چون به کاربر امکان می‌دهد تا با یک برنامه کاربردی در کلاد هم همگام‌سازی و هم پشتیبان‌گیری کند. با این وجود، اگر فقط قصد پشتیبان‌گیری در کلاد داشته باشید، Livedrive از نظر قیمتی مناسب‌تر است. در صورت انتخاب این سرویس باید برای کارهای همگام‌سازی همیشه از یک سرویس رایگان دیگر هم استفاده کنید.
نقد و نظر
هرچند سرویس همگام‌سازی کلاد فوق‌العاده ارزا‌ن‌قیمت OneDrive فقط از Google Drive برتر است، یکی از محصولات ضروری برای هر کاربر مایکروسافت است.
OneDrive تلاش مایکروسافت برای ورود به بازار ذخیره‌سازی و همگام‌سازی در کلاد است. این سرویس که سابقاً به نام SkyDrive معروف بود، علاوه بر انواع قابلیت‌ها و برخورداری از ابزارهای همگام‌سازی معمول، به خوبی هم با ای‌میل Outlook و ویرایش اسناد Office Online یکپارچه می‌شود و همین هم آنرا به سرویس قدرتمندی برای آندسته از افرادی بدل کرده که به فکر ذخیره‌سازی و کار با اطلاعات و داده‌های خود در کلاد هستند.
برخلاف سایر سرویس‌های صرفاً پشتیبان‌گیری که تمام فایل‌های کاربر را به کلاد کپی می‌کند، OneDrive فقط یکی از فولدرهای روی پی‌سی شما را همگام‌سازی می‌کند و به همین دلیل می‌توانید از هر جایی و از هر تعداد وسیله‌ای، به فایل‌های موجود در آن دسترسی پیدا کنید.
OneDrive هم بعنوان استاندارد با ویندوز ۱/۸ یکپارچه می‌شود و هم یک افزودنی رایگان به سایر اکانت‌های مایکروسافت (از جمله Hotmail، MSN، Live، Xbox Live و Outlook) است. بنابراین می‌توان گفت مایکروسافت در حال حاضر یک پایگاه کاربر بالقوه مهم برای خود دارد. با این وجود، با توجه به مجموعه ابزارهای قدرتمند OneDrive، حافظه ذخیره‌‌سازی سخاوتمندانه رایگان و برنامه‌های کاربردی موبایلی عالی آن مایکروسافت هنوز آنرا جدی نگرفته و سرمایه‌گذاری چندانی روی آن نکرده است.

مزایا و معایب
صرفاً با ساخت یک اکانت مایکروسافت می‌توانید ۱۵گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان از آن خود کنید. با نصب OneDrive بر روی هر وسیله قابل حمل دستی و فعال‌سازی قابلیت آپلود خودکار رول دوربین هم می‌توانید این مقدار را به ۱۸گیگابایت افزایش دهید. با دعوت ده نفر از دوستان خود برای ملحق شدن به OneDrive باز هم می‌توانید این مقدار را به حداکثر ۲۳گیگابایت برسانید-در واقع به ازای هر معرفی موفق ۵/۰گیگابایت از آن شما خواهد شد. هرچند این مقدار سخاوتمندانه‌تر از ۲گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان در Dropbox است، در عوض Dropbox پیوندها و پیشنهاداتی دارد که با پذیرش آنها می‌توان تقریباً به راحتی ۵۰گیگابایت حافظه یا حتی بیشتر را هم به صورت رایگان از آن خود کرد.
OneDrive یکی از ارزان‌قیمت‌ترین ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی کلاد در بازار است، بطوریکه ۱۰۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی آن نزدیک به ۱۵ پوند در سال هزینه دارد. این قیمت تقریباً ۴۵ پوند کمتر از بهای Dropbox برای همین مقدار حافظه است. با این وجود، یکی از حوزه‌هایی که OneDrive در آن شکست می‌خورد، حداکثر ابعاد فایل است، چون کاربر می‌تواند فقط فایل‌های کوچکتر از ۲گیگابایت را ذخیره کند. اگر شما فایل‌های بزرگتری داشته باشید و بخواهید آنها را آپلود کنید، بهترین راه این است که با استفاده از WinRAR یا ۷-Zip آنها را به یک آرشیو چندبخشی تقسیم کنید.
OneDrive علیرغم قیمت پایین، فقط به گنجاندن چند ویژگی‌ در خود اکتفا نکرده است، بطوریکه عملاً Dropbox را در چند حوزه مهم و کلیدی شکست می‌دهد. بعنوان مثال، برنامه کاربردی وب و دسک‌تاپی آن به راحتی قابل استفاده هستند. بعلاوه، مشابه Dropbox، با انتقال دادن فایل‌ها به یکی از فولدرهای روی پی‌‌سی خود و یا با استفاده از واسط وب یا برنامه کاربردی موبایلی، فایل‌ها به OneDrive آپلود می‌شوند. فایل‌ها پس از آپلود شدن، با هر وسیله‌ای که به واسطه این سرویس در آن ثبت‌نام کرده‌اید، همگام می‌شوند.
اپلیکیشن دسک‌تاپی OneDrive کمی ساده‌تر و پیش‌پاافتاده‌تر از اپلیکیشن Dropbox است. بعنوان مثال، شما نمی‌توانید دانلودها را کنترل کنید و یا هیچیک از تنظیمات پراکسی را تغییر دهید، اما این اشکالات تأثیر چندان زیادی بر کار ما نداشت. مانند Dropbox، فقط فایل‌ها و فولدرهای ذخیره شده در دایرکتوری OneDrive به صورت خودکار همگام‌سازی می‌شوند. کاربر می‌تواند انتخاب کند که کدامیک از فولدرها با کدام پی‌سی همگام شوند و همین هم او را از دخیره کردن تمام فایل‌ها روی تمام کامیپوترها خلاص می‌کند.
بعلاوه، به راحتی می‌توانید اسناد و صفحه گسترده‌ها را از طریق واسط وب OneDrive ویرایش کنید، بدون اینکه هیچ نرم‌افزار آفیسی را نصب داشته باشید. کاربر می‌تواند فایل‌های ورد و اکسل را در مجموعه رایگان Office Online مایکروسافت ویرایش کند. حتی چندین نفر می‌توانند روی فایل‌ها به صورت همزمان کار کنند و تغییرات صورت گرفته توسط آنها هم در آن واحد منعکس شود. Office Online یکی از پرویژگی‌ترین مجموعه‌های محصولات وب‌محور است که برای هر کسی که طالب ویرایش اسناد خود در حال حرکت است، مزیت و امتیاز بالایی محسوب می‌شود. این اپلیکیشن وب هیستوری نسخه‌ها را نگهداری می‌کند و تا حد زیادی مانند ویندوز، یک Recycle Bin دارد که به شما امکان می‌دهد تا فایل‌هایی را که قبلاً حذف کرده‌اید، بازیابی کنید.

اعمال تغییرات از راه دور
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد OneDrive توانایی آن در دسترسی به فایل‌های ذخیره شده روی یک دستگاه راه دور از طریق واسط وب است، حتی اگر این فایل‌ها در فولدر OneDrive هم قرار نداشته باشد. این ویژگی چند محدودیت دارد که کارآیی آنرا به شدت تحت الشعاع قرار می‌دهد. با این وجود، اگر هیچ راه دیگری برای نگهداری از فایل‌های خود سراغ ندارید، می‌تواند فوق‌العاده ارزشمند باشد. برای افراد تازه‌کار یادآوری می‌کنیم که دستگاه مورد نظر باید روشن باشد، روی آن ویندوز ۷ یا ۸ نصب باشد (عجیب اینکه این ویژگی در ویندوز ۱/۸ غیرفعال شده است) و مدیر IT یا فایروال هم هیچ تنظیمات شبکه‌ای غیر قابل تغییری قائل نشده باشد. کاربر همچنین می‌تواند به درایوهای خارجی و شبکه‌ای از قبیل NAS یا حافظه ذخیره‌سازی USB متصل به پی‌سی دسترسی پیدا کند.
برنامه‌های کاربردی OneDrive برای وسایل اندروئیدی، آیفون، آی‌پد و ویندوز فون ۸ موجود هستند. تمام این برنامه‌های کاربردی به شما امکان می‌دهند تا فایل‌ها را در برنامه‌های کاربردی خارجی باز و مشاهده کنید. عملکرد ذخیره‌سازی آفلاین به حدیکه انتظار داشتیم، خوب نبود، چون با دانلود کردن یک فایل آن فایل در وسیله شما قرار می‌گرفت و با OneDrive هم همگام نمی‌شد. به همین دلیل، تا زمانیکه نسخه جدیدتری از فایل دانلود نشود، فایل اساساً فریز (تعلیق) باقی می‌ماند. برنامه‌های کاربردی هم برای Xbox 360 و Xbox One و همچنین یک نسخه واسط کاربری Modern برای ویندوز ۸ و ویندوز ۱/۸ وجود دارند.
OneDrive ابزار قدرتمندی است که فراتر از صرفاً یک ابزار همگام‌سازی فایل ساده عمل کرده و می‌تواند با Google Drive از نظر اضافات جانبی و فضای ذخیره‌سازی رقابت کند. برنامه کاربردی دسک‌تاپی آن سهل و ساده‌تر از Dropbox است و برنامه‌های کاربردی موبایلی آنهم خصوصیات عجیب و غریبی دارند. با اینهمه OneDrive در مجموع محصول ارزشمندی است. خصوصاً اگر در حال حاضر کاربر سایر وسایل و سرویس‌های مایکروسافتی باشید، به مراتب مفیدتر هم هست.
نقد و نظر
هرچند این سرویس پشتیبان‌گیری ارزان‌قیمت کلادی کم‌کم پا به سن می‌گذارد، اما هنوز هم عملکرد موثق و قابل قبولی دارد و از مزیت افزوده ذخیره‌سازی نامحدود برخوردار است.
SquirrelSave یک قابلیت ساده و پایه‌ای پشتیبان‌گیری در کلاد است که فضای ذخیره‌سازی نامحدودی را برای هر تعداد پی‌سی در قبال پرداخت یک هزینه ماهانه ثابت ارائه می‌کند. SquirrelSave از تمامی جذابیت‌های اضافی سرویس‌های گران‌قیمت‌تر از قبیل برنامه‌های کاربردی موبایلی و دسترسی به وب محروم است، اما هنوز هم به لطف قیمت پایین و انعطاف‌پذیری بالای خود در صدر لیست رتبه‌بندی قدیمی ذخیره‌سازی کلاد ما قرار گرفته است.
مشتریان SquirrelSave فقط یک پیشنهاد قیمتی دارند: با پرداخت ۰۵/۵ پوند در ماه ذخیره‌سازی نامحدود دریافت خواهید کرد. برای افزودن پی‌سی‌های دیگر نباید هیچ هزینه اضافی پرداخت کنید (هرچند همانطور که در ادامه هم توضیح خواهیم داد، اینکار تا حدی پیچیده است). برخلاف ادعای شرکت سازنده که این سرویس با وسایل ذخیره‌سازی شبکه‌ای مانند NAS کار نمی‌کند، ما توانستیم به خوبی با آن کار کنیم.

ساده و بی‌پیرایه
نرم‌افزار SquirrelSave نمونه کامل سادگی و بی‌پیرایگی است. طراحی این سرویس ما را به یاد روزهای یکه‌تازی ویندوز اکس‌پی و منوهای گاهاً مبهم و گنگ آن می‌اندازد. با اینهمه، این سرویس فایل‌ها را بدون هیچ خطایی پیشتیبان‌گیری و بازیابی می‌کند. به همین دلیل وقتی آنرا به نحوی تنظیم می‌کنید که پشتیبان‌گیری‌های‌تان را به صورت خودکار انجام دهد، حتی نیازی هم به نظارت بر برنامه نخواهید داشت، مگر اینکه اتفاق ناخواسته‌ای بیفتد و نیاز به بازیابی فایل‌های خود پیدا کنید.
مانند دیگر سرویس‌های بک‌آپ‌گیری، کاربر فایل‌ها و فولدرهایی را که می‌خواهید در کلاد پشتیبان‌گیری شوند، انتخاب می‌کند و آنهایی را که تمایلی برای پشتیبان‌گیری ندارد، حذف می‌کند. با این وجود نحوه انجام اینکار دقیقاً مشخص نیست. بعنوان مثال، برای حذف یک فولدر از بک‌آپ‌های خود، باید آنرا انتخاب ‌کنید و Delete را فشار دهید. برخلاف کاربران فنی‌تر و باتجربه‌تر که احتمالاً این فرآیند را به خوبی درک و اجرا می‌کنند، به عقیده ما بهتر بود دکمه‌ای هم برای انجام این عملیات تعبیه می‌شد.
به صورت پیش‌فرض حداکثر سرعت آپلود پشتیبان‌گیری روی رقم بسیار ناچیز ۵۷Kbit/s تنظیم شده است. با این سرعت، پشتیبان‌گیری چند گیگابایت یا ترابایت حافظه ذخیره‌سازی ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد، به همین دلیل مجبور هستید سرعت مجاز را روی ارقام بالاتر (یا روی صفر، به معنای سرعت نامحدود) قرار دهید. برای تغییر این تنظیم باید عملیات پشتیبان‌گیری فعلی خود را متوقف و آنرا ری‌استارت کنید تا تغییر اعمال شود.
گزینه پیش‌فرض عجیب دیگر این است که SquirrrelSave فایل‌های با سایز بیش از یک گیگابایت را نادیده می‌گیرد. به همین دلیل اگر با فایل‌های بزرگ کار می‌کنید، باید این تنظیم را تغییر دهید. وقتی اولین پشتیبان‌گیری خود را تکمیل کردید، SquirrelSave از آن به بعد فقط فایل‌های تغییر یافته را پشتیبا‌ن‌گیری خواهد کرد. با این وجود می‌توانید نرم‌‌افزار را به نحوی تنظیم کنید که هر روز بک‌آپ‌های کامل تهیه کند.
Memset، SquirrelSave را به عنوان یک قابلیت پشتیبان‌گیری تک‌سیستمی تبلیغ می‌کند. از نظر فنی، شما می‌توانید تعداد نامتناهی پی‌سی را با استفاده از SquirrelSave پشتیبان‌گیری کنید. با این وجود در عمل باید در مورد نحوه انجام اینکار به شدت دقت نظر به خرج دهید. اگر دو پی‌سی از دو فولدر با دایرکتوری‌های مشابه، مثلاً C:UsersShopper، پشتیبان‌گیری کنند، بک‌آپ یک سیستم روی دیگری رونویسی می‌شود. به عبارت دیگر، اگر در دایرکتوری هر کدام از پی‌سی‌ها، فایل‌های مختلفی داشته باشید، فقط فایل‌های روی دستگاهی که اخیراً بک‌آپ‌گیری کرده‌اید، موجود و در دسترس خواهند بود.
همچنین به ادعای Memset، نباید از SquirrelSave برای پشتیبان‌گیری از حافظه ذخیره‌سازی شبکه استفاده کرد. وقتی ما تلاش کردیم یک NAS را که به حرف یکی از درایوها نگاشت داده شده بود، پشتیبان‌گیری کنیم، یک کادر محاوره‌ای با این مضمون نمایش داده شد که قادر به انجام اینکار نیستیم. این در حالی بود که NAS چند لحظه قبل‌ شروع به پشتیبا‌ن‌گیری کرده بود! این قابلیت حتی اگر از نسخه‌های بعدی SquirrelSave هم حذف شود، در حال حاضر ویژگی مفید و کارآمدی است.
بازیابی فایل‌ها هم کار ساده‌ و راحتی است. با کلیک روی دکمه Retrieve لیستی از آخرین بک‌آپ‌ها، از جمله تمام بک‌آپ‌های گرفته شده ظرف ۱۲ساعت اخیر، نمایش داده می‌شود. فایل‌های حذف شده را می‌توان تا ۳۲ روز بازیابی کرد. فایل‌های ذخیره شده طی بک‌آپ اول هم برای همیشه نگه داشته می‌شوند.

دسترسی محدود
در حال حاضر هیچ واسط وب یا اپلیکیشن موبایلی برای SquirrelSave وجود ندارد. به همین دلیل اگر مجبور هستید در حین جابجایی و حرکت هم به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید، باید برای این مشکل چاره‌اندیشی کنید. یک روش برای حل این مشکل، دانلود یک کلاینت File Transfer Protocol(FTP) است که از رمزگذاری SSH پشتیبانی ‌کرده و کلید SSH را از پی‌سی شما به وسیله‌ای که قصد استفاده از آنرا دارید، منتقل می‌کند. این فرآیند هم پیچیده است و هم اینکه اگر تنظیمات شما کمی اشتباه پیکربندی شده باشد، ممکن است حتی کار نکند. ما این کلاینت را امتحان کردیم و موفق شدیم آنرا با کلاینت FileZilla Windows کدباز بکار بیندازیم، در حالیکه نرم‌ا‌فزاری اندروئیدمحور دیگری که برای همینکار استفاده کردیم، کوچکترین تأثیری نداشت. به طور خلاصه، فقط در صورتی از این کلاینت استفاده کنید که راه دیگری برای دسترسی به فایل‌های SquirrelSave خود از راه دور نداشته باشید.
SquirrelSave بعنوان یک قابلیت پشتیبان‌گیری ساده از نظر ارزشی به Livedrive برتری دارد. با این وجود، در کنار سادگی جذاب و خیره‌کننده آن، ممکن است قدیمی هم به نظر برسد. بعلاوه بعلت نداشتن هیچ برنامه کاربردی وب یا موبایلی، از تمام رقبای اصلی خود هم عقب است. اما اگر نیاز به فضای ذخیره‌سازی نامحدود برای چند پی‌سی با حداقل قیمت داشته باشید، SquirrelSave خرید خوبی است. اگر هم که به دنبال سرویس پیشرفته‌تری هستید، اکیداً SugarSync یا Livedrive را توصیه می‌کنیم.
نقد و نظر
Sugarsync علیرغم قیمت نامتعارف خود، انعطاف‌پذیرترین سرویس همگام‌سازی کلادی موجود در بازار است و به همین دلیل ارزش خرید را دارد.
Sugarsync یک سرویس همگام‌سازی کلادی است که همگام‌سازی فایل‌های ذخیره شده در هر جایی از پی‌سی شما با کلاد و سایر وسایل‌تان را امکان‌پذیر می‌کند. این سرویس فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است-بنابراین بعنوان مثال، می‌توانید یکی از فولدرهای ذخیره شده روی درایو C پی‌سی خود را با فولدری در درایو D پی‌سی دیگر همگام کنید. این قابلیت SugarSync را به برای پشتیبان‌گیری و همچنین همگام‌سازی فوق‌العاده می‌کند، چون می‌توانید فایل‌ها را به صورت یکدست روی چند پی‌سی و همچنین در کلاد همگام کنید.
SugarSync آبونمان رایگان خود را متوقف کرده و در حال حاضر فقط یک نسخه آزمایشی رایگان سی روزه همراه با هر سرویس ارائه می‌دهد. طرح‌‌های قیمت‌گذاری آنهم به طرح‌های پیشنهادی Dropbox و Box شباهت زیادی دارند و همین هم این سرویس را به ازای هر گیگابایت به شدت گران‌تر از Microsoft OneDrive و Google Drive کرده است. با پرداخت تقریباً ۵۰/۴ پوند در ماه می‌توانید ۶۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی را از آن خود کنید. اگر هم که هزینه یک سال کامل را از پیش پرداخت کنید، دو ماه رایگان بعنوان هدیه دریافت خواهید کرد.

نقاط ضعف و قوت
SugarSync می‌تواند هر فولدری روی پی‌سی‌ شما را به اینترنت وصل کنید، تا اینکه هر نوع تغییراتی که در فایل‌های داخل آن انجام می‌دهید، فوراً و بلادرنگ در کلاد آپلود شوند و با سایر پی‌سی‌های متصل به آن فولدر همگام شوند. SugarSync از این نظر با امثال OneDrive و Dropbox که فقط فایل‌ها و فولدرهای ذخیره شده در یک دایرکتوری خاص را همگام می‌کنند، تفاوت دارد. به عبارت دیگر، SugarSync به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها را در کلاد همگام‌سازی کنید، بدون اینکه مجبور به تغییر شیوه سازماندهی داده‌هایتان شوید. وقتی SugarSync را بر حسب سلیقه و خواست خود تنظیم و تعدیل کردید، تازه معنی واقعی یکدستی و یکپارچگی کلاد را درک خواهید کرد، چون هر زمان که اراده کنید، آخرین نسخه هر فایل را در اختیار خواهید داشت. از طرف دیگر، SugarSync، مانند Dropbox، بعنوان یک درایو جداگانه روی پی‌سی شما سوار می‌شود و تمام فایل‌های روی این درایو را به صورت خودکار با کلاد همگام می‌کند. شما می‌توانید در ویندوز اکسپلورر به این فایل‌ها دسترسی داشته باشید، اما برای اینکار باید یک اتصال اینترنت داشته باشید. اینکار روش مفیدی برای ایجاد دسترسی سریع کاربر به هر یک از فایل‌ها است، بدون اینکه مجبور به همگام‌سازی کل فولدر در یک کامیپوتر باشید.

مشکلات سرویس
وب‌سایت SugarSync تمام فایل‌هایی را که همگام‌سازی کرده‌اید و همچنین تا چهار نسخه قبلی را هم برای دانلود آماده و در دسترس قرار می‌دهد. ما ترجیح می‌دادیم نسخه‌های بیشتری از فایل‌ها قابل دسترس باشد، خصوصاً اینکه Dropbox تمام نسخه‌های قبلی را تا ۳۰ روز نگه می‌دارد. پیش‌نمایش فایل‌ها بسیار محدود است، چون فقط فایل‌های تصویری را می‌توان در مرورگر فایل پیش‌مشاهده کرد. اسناد، ویدئوها و فایل‌‌های صوتی باید همگی پیش از باز و ویرایش شدن، دانلود شوند.
برنامه‌های کاربردی SugarSync برای آی‌پد، آیفون و وسایل اندروئیدی و حتی گوشی‌های قدیمی‌تر بلک‌بری و پلتفورم‌های قدیمی‌تر Symbian و Windows Mobile موجود هستند. اینها به هیچ وجه برنامه‌های کاربردی رسمی نیستند که برای BlackBerry 10 یا Windows Phone 8 طراحی شده باشند. به همین دلیل، اگر قصد دارید فایل‌های خود را با این وسایل همگام کنید، باید یک برنامه کاربردی طرف ثالث نصب کنید و به آن اجازه دسترسی به اکانت SugarSync خود را بدهید.
برنامه‌های کاربردی iOS و Android هم طراحی عالی دارند و هم به راحتی قابل استفاده هستند. انتخاب فولدرها برای همگام‌سازی هم بسیار راحت و ساده است. اما علیرغم ظاهر باکلاس خود، به مشکلات متعددی در این برنامه‌های کاربردی برخوردیم. بعنوان مثال، اگر قصد همگام‌سازی فایل‌های بزرگ در iOS را داشته باشید، نباید چشم از وسیله خود بردارید، چون سیستم عامل اپل، برای وسیله‌ای که در حالت استندبای قرار دارد، محدودیت مدت زمان همگام‌سازی SugarSync قائل شده است. ما مجبور بودیم برای یک فایل ۱۰۰مگابایتی سه بار گزینه ادامه دانلود را روی آی‌پد خود انتخاب کنیم. البته می‌توانید با تنظیم تایم‌اوت نمایشگر آی‌پد خود روی یک عدد بسیار زیاد، این مشکل را حل کنید، هرچند اینکار اصطلاحاً حل کردن  صورت مسأله است.
علاوه بر این مشکلاتی هم با برخی از فایل‌هایی که با آی‌پد خود همگام کرده بودیم، داشتیم. بعنوان مثال، وقتی یک صفحه گسترده را روی پی‌سی خود اصلاح کردیم و فایل آنرا روی برنامه کاربردی SugarSync در آی‌پد باز کردیم، با نسخه قدیمی فایل مواجه شدیم و مجبور شدیم برای مشاهده آخرین نسخه، خود برنامه کاربردی را دوباره همگام کنیم. برنامه کاربردی اندروئید هم بی‌مشکل نبود. این برنامه به ما اجازه نمی‌داد یک فایل خاص را در حالت آفلاین باز کنیم، حتی اگر قبلاً هم به طور کامل کل فولدر را همگام کرده بودیم. وقتی هم سعی کردیم فایل را باز کنیم، برنامه یک پیغام خطا با این مضمون نمایش داده شد که فایل قابل دانلود نیست. با این وجود وقتی دوباره به اینترنت وصل شدیم، توانستیم فایلی را که قاعدتاً پیشتر روی وسیله ذخیره شده بود، دانلود کنیم. عامل فروش منحصر به فرد SquirrelSave توانایی آن در همگام‌سازی هر فولدر با هر وسیله‌ای است که نقطه قوت بلاتردید آن است. هر چند این سرویس تا حدی گران است و برنامه‌های کاربردی موبایلی آنهم در حد و اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، ظاهر نشده‌اند، باز هم بعنوان یک سرویس پی‌سی دسک‌تاپی برای افرادی که دفترهای کار مختلف دارند و روی وسایل متعدد کار می‌کنند، بسیار ارزشمند و ارزنده است. به همین دلیل می‌توان نشان «بهترین خرید» را به آن اعطا کرد.
نتیجه‌گیری کلی
برای پشتیبا‌ن‌گیری، هیچ سرویس ذخیره‌سازی کلادی را از نظر قیمتی بهتر از Livedrive پیدا نخواهید کرد. با به خدمت گرفتن این سرویس نه تنها یک حافظه ذخیره‌سازی نامحدود ۵پوندی در سال خواهید داشت، یک نرم‌افزار قدرتمند که به راحتی قابل استفاده است بعلاوه یک واسط وب عالی و برنامه‌های کاربردی موبایلی هم از آن خود خواهید کرد. Livedrive انتخاب فوق‌العاده‌ای برای پشتیبان‌گیری تک‌سیستمی است و به همین دلیل هم عنوان «خرید برتر» ما را به خود اختصاص داده است.
در مورد سرویس‌هایی هم که بجای پشتیبان‌گیری، بیشتر به سمت و سوی همگام‌سازی تمایل دارند، دو سرویس مطرح می‌شوند و انتخاب شما بین آنها هم به نوع نیازتان بستگی دارد. اولین برنده این رقابت، SugarSync است که از نظر توانایی‌های خود در همگام‌سازی هر تعداد فولدر در بین چند کامپیوتر مختلف بی‌رقیب است. این سرویس به شما امکان می‌دهد تا با چند کامپیوتر کار کنید، طوریکه گویا همگی یک وسیله واحد هستند و به همین دلیل هم نشان «بهترین خرید» ما را از آن خود کرده است.
در این میان، Google Drive هم به صورت باورنکردنی ارزان‌قیمت و هم به صورت شگفت‌انگیزی کارآمد و مفید است. اگر شمای کاربر به برنامه‌های کاربردی ویرایش سند موبایل و وب کلادمحور آن نیاز داشته باشید، این سرویس بهترین است. اما حتی در غیر اینصورت هم، قیمت حافظه ذخیره‌سازی Google Drive را بی‌رقیب کرده است. این سرویس هم به همین دلیل عنوان «بهترین خرید» ما را از آن خود کرده است.ذخیره‌سازی کلاد فقط یک روش فوق‌العاده برای پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اطلاعات کاربران نیست. در این مقاله در دو قسمت ده سرویسی را که به طرق مختلف دسترسی به فایل‌ها و کار با آنها را امکان‌پذیر می‌کنند، تست و بررسی خواهیم کرد.
خرابی هارد دیسک مشکل گریزناپذیری است. در واقع، مسأله این نیست که آیا اصلاً چنین اتفاقی خواهد افتاد یا نه، بلکه این است که چه زمانی اتفاق می‌افتد و بدتر اینکه، در صورت وقوع، تمام فایل‌های شما را هم با خود به نابودی می‌کشد. درست اینجاست که ضرورت و حیاتی بودن پشتیبان‌گیری از فایل‌ها مشخص می‌شود.
اغلب کاربران به اندازه کافی از لزوم محافظت از سیستم خود در برابر خرابی‌های سخت‌افزاری از طریق پشتیبان‌گیری آنها روی یک هارد دیسک خارجی اطلاعات و حساسیت دارند. اما اینکار باز هم ایمنی صد در صد ایجاد نمی‌کند. مثلاً، کامیپوتر یا هارد دیسک شما ممکن است سرقت شود و یا در جریان حوادث طبیعی مثل سیل یا آتش‌سوزی آسیب ببینند و همین هم اطلاعات‌تان را از کف شما ببرد.
با اینهمه، خطر بسیار بزرگتر ناشی از بدافزارها است. یکی از انواع ویروس‌های باج‌افزار جدید و پیش‌رونده به نام Cryptolocker می‌تواند تمام فایل‌های روی پی‌سی  و تمام درایورهای اتچ شده به آن-از جمله دیسک بک‌آپ خارجی شما و حتی NAS مخفی شده در هر گوشه و کناری-را رمزگذاری کند. این بدافزار بزرگ‌‌ترین پروفایل را دارد. اگر پی‌سی شما به Cryptolocker آلوده شود، فایل‌های روی آن با یک الگوریتم غیر قابل کرک رمزگذاری خواهند شد. هکرها هم کلیدی را که شما برای قفل‌گشایی از داده‌هایتان نیاز دارید، تخریب می‌کنند و فقط در ازای پرداخت ۳۰۰ پوند آنرا آزاد خواهند کرد.
تنها راه برای محافظت واقعی و عملی از خودتان در برابر چنین حملاتی پشتیبان‌گیری از داده‌ها و اطلاعات‌تان در کلاد است. وقتی فایل‌های شما در حالت آفلاین به صورت ایمن ذخیره می‌شوند، عملاً هم از هر صدمه و آسیبی مصون شده‌اند. فایل‌ها، حتی اگر بعد از آلوده و رمزگذاری شدن هم  پشتیبان‌گیری شوند، از آنجاییکه سرویس‌های بک‌آپ کلاد نسخه‌های متفاوتی ‌دارند، می‌توانید یک نسخه آلوده نشده از آنها را بازیابی کنید.
پشتیبان‌گیری در کلاد مزایای دیگری هم دارد. بسیاری از این سرویس‌ها از قابلیت همگام‌سازی هم بهره‌مند هستند و همین هم به کاربر اطمینان می‌دهد که آخرین نسخه هر فایلی از هر نوع کامپیوتر و گوشی‌ تلفن همراهی قابل دسترس خواهد بود. سرویس‌های کلاد دسترسی از طریق وب به داد‌ه‌های کاربر را هم امکان‌پذیر می‌کنند و بنابراین می‌توانید فایل مورد نظر خود را در هر کامپیوتری دانلود کنید.

تفاوت پشتیبان‌گیری با همگام‌سازی
در حال حاضر، تفاوت چندانی بین سرویس‌های همگام‌سازی و پشتیبان‌گیری کلاد وجود ندارد. بسیاری از سرویس‌های پشتیبان‌گیری امروزی کارکردهای همگام‌سازی را هم ارائه می‌کنند، از جمله اینکه یک فولدر تمام فایل‌هایی را که به آن انتقال می‌دهید، با سایر کامپیوترهایی که همان برنامه کاربردی را اجرا می‌کنند، همگام می‌نماید. این کارکرد نوعاً در قیمت آن سرویس بک‌آپ منظور می‌شود، اما گاهی اوقات مجبور هستید مبلغ اضافی به ازای آن پرداخت کنید. به همین ترتیب، سرویس‌های همگام‌سازی که هدف اصلی از طراحی آنها اطمینان از این است که یک نسخه واحد از هر فایلی به صورت خودکار در تمام وسایل مرتبط با این سرویس هم کپی‌ می‌شود، برای پشتیبان‌گیری هم قابل استفاده هستند.
با این وجود، دلایل بسیار فراوانی برای انتخاب یک سرویس اختصاصی برای همگام‌سازی یا پشتیبان‌گیری وجود دارد. بسیاری از سرویس‌های پشتیبان‌گیری، در قیاس با سرویس‌های همگام‌سازی، هزینه کمتری به ازای فضای ذخیره‌سازی بیشتر مطالبه می‌کنند، در حالیکه سرویس‌های همگام‌سازی تمایل دارند گزینه‌های همگام‌سازی بهتر و موارد اضافه‌ای از قبیل برنامه‌های کاربردی وب‌محور برای ویرایش سند ارائه کنند. قبل از هر چیزی تصمیم بگیرید که از سرویس ذخیره‌سازی کلاد خود بیشتر از هر چیزی به چه منظوری استفاده خواهید کرد و سپس بر اساس نوع نیاز خود انتخاب کنید. با تمام اینها باز هم حق دارید برای رفع تمام نیازهای اساسی خود، بیش از یک را سرویس انتخاب و استفاده کنید.
هزینه سرویس‌های ایمنی
بسیاری از ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی کلاد نسخه‌ رایگانی از سرویس خود را با حجم تقریباً متوسطی از فضای ذخیره‌سازی ارائه می‌کنند. هرچند این ارائه به کاربر فرصت می‌دهد تا یک سرویس خاص را امتحان کند، اما نیازهای اغلب افراد بوسیله هیچیک از این سرویس‌های رایگان تأمین نمی‌شود.
هزینه‌ای که برای ذخیره‌سازی کلاد خود پرداخت می‌کنید، به ارائه‌دهنده شما و مقدار فضای مورد نیازتان بستگی دارد. تمام سرویس‌های تست شده در این مقاله به ازای ماه یا سال هزینه پرداخت می‌کنند-در اغلب موارد اگر هزینه سالانه را از پیش پرداخت کنید، تخفیف دریافت خواهید کرد. در جدول انتهای قسمت دوم همین مقاله قیمت ارزان‌ترین بسته‌ هر ارائه‌دهنده را برحسب ماه و سال و اینکه آیا سرویس رایگانی ارائه می‌دهد یا خیر ذکر کرده‌ایم. ارائه‌دهندگان ممکن است پیشنهادات دیگری هم داشته باشند که بهتر با نیازهای شما همخوانی داشته باشد، بنابراین پیش از هر تصمیمی ابتدا سری به وب‌سایت‌ آنها بزنید. گاهی اوقات حتی لازم است برای امکان‌پذیر ساختن پشتیبان‌گیری از اطلاعات چندین کامپیوتر، دیسک‌های خارجی یا درایوهای NAS هزینه اضافه‌ پرداخت کنید. بنابراین همه چیز را بررسی کنید تا مطمئن شوید آیا یک بسته خاص تمام نیازهای شما را برآورده می‌کند.

محدودیت‌های در پهنای باند
هارد دیسک اغلب ما حداقل صدها گیگابایت اطلاعات و داده را در خود جا داده است. به همین دلیل باید هم به سرعت آپلود بسته باندپهن خود و هم به محدودیت‌های آپلود اطلاعات داده آن توجه داشته باشید. بعنوان مثال، سرعت آپلود اتصالات باند پهن Home ADSL بسیار کمتر از سرعت دانلود آن است. اگر سرعت آپلود عادی چنین ADSL کمتر از ۱Mbit/s، آپلود کردن یک هارد دیسک مملو از فایل ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد. همچنین باید مطمئن باشید که ارائه‌دهنده سرویس باند پهن شما هیچ محدودیت داده‌ای برای آپلود قائل نمی‌شود و بعلاوه اینکه با یک بازیابی گسترده و کامل، هیچیک از محدودیت دانلودی را زیر پا نگذاشته‌اید.
تمام بسته‌های نرم‌افزاری پشتیبان‌گیری کلادی که ما تست کردیم، از بک‌آپ‌های افزایشی پشتیبانی می‌کردند و این به این معناست که این سرویس‌ها فقط فایل‌هایی را که جدید هستند و یا از آخرین بک‌آپ‌گیری به این سو تغییر کرده‌اند، پشتیبان‌گیری می‌کنند. به همین دلیل بعد از پشتیبان‌گیری بزرگ اولیه، پشتیبا‌ن‌گیری‌های بعدی قاعدتاً  بسیار سریعتر انجام خواهند شد.
بسیاری از سرویس‌های پشتیبان‌گیری کلاد، علاوه بر ذخیره‌سازی داده‌های کاربر، آنها را رمزگذاری هم می‌کنند. همین باعث می‌شود تا اگر یک فرد خرابکار، گروه هک‌کننده و یا موسسه دولتی به طریقی به سرورهای ارائه‌دهنده سرویس پشتیبان‌گیری دسترسی شما نفوذ کند، برای دسترسی نتیجه‌دار به داده‌های‌تان باید وقت و حوصله زیادی صرف کند. از آنجاییکه تمام شرکت‌های ارائه دهنده سرویس پشتیبان‌گیری چنین کاری نمی‌کنند، به جدول انتهای قسمت دوم همین مقاله نگاهی بیندازید تا ببینید که هر سرویسی چه نوع محافظتی برای فایل‌های شما ایجاد می‌کند.
پشتیبان‌گیری آنلاین احتمالاً فقط یکی از چند روش ذخیره‌سازی هستند که هر کاربری استفاده می‌کند. هرچند فایل‌های ذخیره شده از راه دور قاعدتاً در برابر حملات مجازی و فیزیکی ایمن هستند، در مقابل حوادث غیرمترقبه‌ای از قبیل ورشکستگی ارائه‌دهنده و یا تعطیلی غیرمنتظره آن مصون نیستند. باوجودیکه چنین اتفاقاتی بسیار نامحتمل است، اما در هر صورت بهتر است هر زمانی که اقدام به پشتیبان‌گیری آنلاین می‌کنید، فایل‌های خود را در رسانه‌های محلی هم پشتیبان‌گیری کنید.

اشتراک‌گذاری
یکی از مزایای بزرگ ذخیره‌سازی Cloud این است که اشترا‌ک‌گذاری فایل‌های بزرگی را که به دلیل حجم بالا از طریق ای‌میل قابل ارسال نیستند، تا حد زیادی راحت و ساده می‌کند. اغلب شرکت‌های بزرگ همگام‌سازی Cloud، معمولاً با ساخت یک URL منحصر به فرد برای فایل‌ها یا فولدرهایی که قصد اشتراک‌گذاری آنها را دارید، به شما اجازه اشتراک‌گذاری می‌دهند. کافیست لینک را در قالب یک ای‌‌میل ارسال کنید تا گیرندگان‌تان بتوانند فایل را دانلود کنند. برخی از سرویس‌ها اینکار را به راحتی انجام می‌دهند، در حالیکه برای برخی دیگر باید مجوزهای متعدد و پیچیده‌ای از گیرندگان خود داشته باشید. در هر بخش در مورد سهولت یا سختی اشتراک‌گذاری فایل هم صحبت خواهیم کرد.

افزونه‌های دیگر
ذخیره‌سازی Cloud بازار بسیاری رقابتی است. به همین دلیل ارائه‌دهندگان مهم و معروف تلاش می‌کنند با افزودن ویژگی‌های اضافی خدمات خود را متمایز کنند. این سرویس‌های افزوده شامل مواردی از قبیل ویرایش سند وب‌محور است که به کاربر امکان می‌دهد تا بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار دسک‌تاپی، اسنادی را روی مرورگر وب خود باز، ویرایش و ذخیره‌سازی کند. Google Drive و OneDrive نمونه‌هایی از سرویس‌های کلاد هستند که از قابلیت‌ها و امکانات درون‌سازی شده ویرایش سند برخوردار هستند. در بررسی‌های خود در مورد نحوه عملکرد این سرویس‌ها بحث خواهیم کرد.
بسیاری از سرویس‌های کلاد برنامه‌های کاربردی هم برای تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها ارائه می‌کنند تا به شما در دسترسی به اسناد ذخیره‌ شده در کلاد در حین جابجایی و حرکت کمک کنند. کیفیت این برنامه‌‌ها برحسب سرویس‌ و حتی سیستم‌ عامل تلفن‌‌های همراه مختلف با هم تفاوت‌های فراوانی دارد-بعنوان مثال، برخی از برنامه‌های کاربردی iOS بهتر از برنامه‌های کاربردی اندروئیدی هستند و بالعکس٫ ما در بررسی‌های خود کیفیت برنامه‌های کاربردی هر یک از سرویس‌های کلاد را هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.
اگر وسیله‌ای شما یکی از سیستم عامل‌های تلفن همراه کمتر معروف و شناخته شده مانند ویندوز فون ۸ یا بلک‌بری را روی خود نصب دارد، ممکن است هیچ برنامه کاربردی برای سرویس کلاد مورد نظر شما موجود و قابل استفاده نباشد. در بین سرویس‌های کلادی که تست کردیم، تنها اندروئید و iOS در سرتاسر جهان پشتیبانی می‌شدند.
امکان بازگشت به نسخه‌های قبلی
یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده مفید و مناسب سرویس‌های پشتیبان‌گیری کلاد، امکان رجوع به نسخه‌های قبلی فایل‌ها و یا حتی بازیابی فایل‌هایی است که کاربر قبلاً حذف کرده‌ است. سرویس‌ها از نظر تعداد ورژن‌های فایلی که می‌توانند ذخیره کنند و مدت زمان این ذخیره‌سازی با هم تفاوت دارند. در بررسی‌های خود و جدول انتهای قسمت دوم این مقاله تمام جزئیات را ذکر کرده‌ایم.

پشتیبان‌گیری سفت و سخت
هرچند پشتیبان‌گیری از اطلاعات و داده‌ها در کلاد حتمی و ضروری است، نباید از پشتیبان‌های محلی هم غافل شد. بعنوان مثال، اگر به هر دلیلی مجبور به تعویض دیسک اصلی سیستم خود شوید، بازیابی داده‌های‌تان از یک دیسک محلی بسیار سریع‌تر از دانلود آن از حافظه ذخیره‌سازی آنلاین خواهد بود. بعلاوه، داشتن یک کپی محلی به محافظت از شما در برابر رویدادهای ناخواسته‌ای از قبیل ورشکستگی ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی آنلاین‌تان هم کمک خواهد کرد.
پیش از ثبت‌نام (ساین‌آپ کردن) در ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی کلاد انتخابی خود، باید ابتدا تصمیم بگیرید که دقیقاً کدامیک از فایل‌ها را می‌خواهید در کلاد پشتیبان‌گیری کنید و کدامیک را باید به حافظه ذخیره‌سازی محلی بسپارید. پشتیبان‌گیری تا ۲ترابایت اطلاعات در کلاد ممکن است هزینه‌بر و گران‌ باشد، اما اگر ۵/۱ترابایت از این اطلاعات بازی‌های Steam، برنامه‌های دانلود شده و توزیع‌های لینوکس باشد که حتی در صورت وقوع بدترین اتفاق هم، باز تقریباً به راحتی قابل جایگزینی هستند، می‌توانید آنها را در یک دیسک محلی هم پشتیبان‌گیری کنید. اینکار فضای حافظه ذخیره‌سازی کلاد شما را آزاد می‌کند تا بتوانید فایل‌های واقعاً غیرقابل جابجایی از قبیل عکس‌هایتان را در آن قرار دهید.
فرآیند پشتیبان‌گیری در صورتی بسیار ساده‌تر می‌شود که برنامه پشتیبان‌گیری‌ محلی معقول و مناسبی داشته باشید. Acronis True Image 2014 یکی از برنامه‌های پرکاربردترین این برنامه‌هاست. علاوه بر برنامه‌ها، اپلیکیشن‌های رایگان فراوانی هم مثل Duplicati در نشانی www.duplicati.com موجود و قابل استفاده هستند.
نکته آخر هم اینکه، به فکر استفاده از بیش از یک دیسک برای پشتیبا‌ن‌گیری‌های محلی و گردش کار در بین آنها باشید. اگر شما در بیش از دو دیسک پشتیبان‌گیری کنید و یکی را در حال استفاده و دیگری را خارج از دسترس نگه دارید، همیشه بک‌آپی خواهید داشت که به راحتی قابل دسترس است. با استفاده از برنامه کاربردی CrystalDiskInfo در نشانی
http://crystalmark.info/download/index-e.html
هم می‌توانید سلامت هارد دیسک پی‌سی خود را بررسی کنید. علاوه بر این مطمئن شوید که در هنگام نصب مجبور به نصب هیچیک از نرم‌افزارهای اضافی پشتیبانی شده در تبلیغات نیستید.
نقد و نظر
Adrive بسته پشتیبان‌گیری و همگام‌سازی کلاد ارزان‌قیمتی است، اما اشکالات نرم‌افزاری و بازیابی دشوار فایل‌ها آنرا تا حدی از چشم انداخته است.

ADRIVE قابلیت پشتیبان‌گیری کلاد با امکان همگام‌سازی درون‌سازی شده برای آندسته از افرادی است که می‌خواهند از هر وسیله‌ای به فایل‌های خود دسترسی داشته باشند. قیمت پایین این پکیج را شاید بتوان جاذبه اصلی برای مشتریان آن دانست. خود شرکت در ابتدا به صورت رایگان فضای ذخیره‌سازی قابل توجه ۵۰گیگابایت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. البته غیر از اینهم می‌توان با پرداخت پایین‌ترین تعرفه تحت عنوان Personal Premium، یعنی ۵۰/۲ دلار (حدود ۵۰/۱ پوند) ۱۰۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی در ماه همراه با محدودیت حداکثری سایز فایل ۱۶گیگابایت، دریافت کرد. اگر هزینه یک سال حافظه ذخیره‌سازی را پیش‌پرداخت کنید، این قیمت باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، بطوریکه دو ماه رایگان خواهید داشت. با این وجود، برخلاف رقبایی مثل LiveDrive و SquirrelSave هیچ امکانی برای ذخیره‌سازی نامحدود وجود ندارد که البته جای تأسف و تعجب دارد.
اغلب سرویس‌های پشتیبان‌گیری به صورت خودکار رمزگذاری را در مورد فایل‌های پشتیبان‌گیری شده شما اعمال می‌کنند و یا حداقل وقتی داده‌ها به سرورهای آنها منتقل می‌شود، اطلاعات را رمزگذاری می‌کنند. اما ADrive هیچیک از اطلاعات کاربران رایگان را رمزگذاری نمی‌کند. اگر هم که کاربر پولی آن باشید، فقط از رمزگذاری SSL برای تبادل داده استفاده می‌کند. در زمانه‌ای که دولت‌ها حق هر سیاستی را به خود می‌دهند و هکرها هم در کمین رمزگذاری اطلاعات شما هستند، ممکن است این تنظیم چندان هم کاربردوست نباشد.

ویژگی‌های متمایزکننده
در نگاه اول، معایب و نقاط ضعف این برنامه‌ کاربردی دسک‌تاپی خود را بروز می‌دهد. ADrive فاقد برخی ویژگی‌ها از قبیل گزینه‌های زمان‌بندی پیشرفته، به‌روزآوری دائمی فایل‌ها و تنوع پهنای باند است که در سرویس‌های پشتیبان‌گیری رقیب مشاهد می‌شود. یکی از مواردی که ADrive به خوبی از آن پشتیبانی می‌کند، چندین عملیات پشتیبان‌گیری است و همین به کاربر امکان می‌دهد تا برخی فولدرها را بیش از سایر فولدرها پشتیبان‌گیری کند و یا فولدرهای بزرگتر را مثلاً نیمه شب پشتیبان‌گیری کند. این امکان خصوصاً برای افرادی مفید و مناسب است که با فایل‌های رسانه‌ای بزرگ سر و کار دارند و تمایلی هم ندارند که پهنای باندشان با آپلودهای حجیم و بزرگ در طول روز اشغال شود.
در کنار این قبیل مزایا، این نرم‌افزار از سایر جهات به صورت مشخصی از سایر ویژگی‌ها محروم است. ما خصوصاً از نبود هیچگونه عملیات بازیابی فایل در آن متعجب شدیم. برای بازیابی فایلی که از آن پشتیبان‌گیری کرده‌اید، باید به سراغ واسط وب پیچیده ADrive بروید که حقیقتاً هیچ شباهتی به ایده‌آل‌ها ندارد.
ابزار همگام‌سازی Cloud که در این نرم‌افزار درون‌سازی شده، مطابق انتظار ما عمل کرد. برای اینکه یک فایل در اختیار سایر وسیله‌ها هم قرار بگیرد، فقط کافیست آنرا به رایو ADrive بکشید و بیندازید که در اینصورت به کلاد آپلود می‌شود.
برای دسترسی به یک فایل همگام‌سازی شده از کامپیوتر دیگر، می‌توانید یا برنامه کاربردی دسک‌تاپی ADrive را دانلود کنید و یا از یکی از چند ابزار دسترسی از راه دور و وب‌محور آن استفاده کنید. این ابزارها شامل دسترسی به FTP و WebDAV است که به شما امکان می‌دهد از ADrive بعنوان یک وسیله ذخیره‌سازی شبکه‌ای بهره ببرید.
برای دسترسی به فایل‌های همگام‌سازی و پشتیبان‌گیری شده خود هم می‌توانید از واسط شبکه ADrive استفاده کنید. در همینجا هم می‌توانید نسخه‌های قبلی فایل‌ها را جستجو و دانلود کنید. بنابراین قادر هستید به نسخه قدیمی‌تری از یک سند و یا فایلی که تصادفاً پاک کرده‌اید، دسترسی پیدا کرده و آنرا از اینجا بازیابی کنید. همچنین می‌توانید از این واسط برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دوستان و همکاران خود استفاده کرده و برای لینک‌های اشتراک‌گذاری تاریخ انقضاء تعیین کنید.
متأسفانه، در مقایسه با سایر سرویس‌های کلادی که امتحان کردیم، ADrive دسترسی بسیار محدودتری به فایل‌های قدیمی‌تر کاربر ایجاد می‌کند. به ادعای شرکت ADrive، این سرویس هر یکشنبه اسنپ‌شات‌هایی از فایل تهیه می‌کند که به مدت هفت روز موجود و قابل استفاده هستند و حتی یک اسنپ‌شات روزانه هم تهیه می‌کند که به مدت دو روز موجود و قابل استفاده است. سایر شرکت‌های پشتیبان‌گیری در اینمورد بسیار دست و دلبازتر عمل کرده‌اند و سابقه فایل را حداقل به مدت ۳۰ روز نگه می‌دارند.
آخرین نسخه فایل‌های شما در مرورگر فایل موجود هستند. هر چند ما در ابتدا از وجود سرویس ویرایش اسناد وب‌محور درون‌سازی شده Zoho در ADrive خوشحال شدیم، به سرعت با مشکلات جدی در آن مواجه شدیم. اولین مشکل این بود که تغییراتی که در داخل واسط وب انجام دادیم، در کپی‌های اسناد ذخیره شده در فولدر ADrive روی پی‌سی دسک‌تاپ ما اعمال نشد. در واقع تلاش ADrive برای اصلاح آنها ناکام مانده بود. در مورد صفحه گسترده‌ها، وضعیت به مراتب بدتر بود: تغییراتی که اعمال کردیم در فایل‌های محلی ما منعکس نشده بودند، با این وجود Zoho قالب‌بندی صفحه گسترده ما را تا حدی شکسته بود و یک کپی از همان فایل هم روی سیستم‌مان ایجاد کرده بود که اکسل قادر به باز کردن آن نبود. از همینجا به بعد ما اعتماد خود را به Zoho برای کار با ویرایش اسناد وب‌محور کاملاً از دست دادیم و همین اشکال هم کل نرم‌افزار و قابلیت‌های آنرا از چشم ما انداخت.
مشکلات زمانی
ADrive برنامه‌های کاربردی تلفن همراهی هم برای گوشی‌ها و تبلت‌های iOS و اندروئید دارد. این برنامه‌های کاربردی تا حد زیادی تاریخ‌ مصرف گذشته و قدیمی به نظر می‌رسند. حتی باوجودیکه نرم‌افزار iOS اغلب کارکردهای مورد انتظار ما، از قبیل دانلود فایل‌ها و دکمه‌های اشتراک‌گذاری، را دارا بود، خود برنامه کاربردی به دلیل واسط کاربری پیچیده و عدم امکان اشتراک‌گذاری فایل، ساده و ابتدایی است. امکان دسترسی به فایل‌ها در حین حرکت و جابجایی مطلوب هر کاربری است، اما اگر دسترسی به فایل‌های روی یک گوشی برای شما مهم است، برنامه‌های بهتری از ADrive هم برای تلفن همراه در بازار وجود دارند.
ADrive ارزان‌قیمت است، اما خود محصول بسیار ساده و ابتدایی و فاقد بسیاری از موارد مهم و کلیدی است که مایه پیشرفت و برتری رقبای آن شده است. برنامه کاربردی دسک‌تاپی آن بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است. کار با واسط آنهم به سختی امکان‌پذیر است و به برخی از فایل‌های ما، در حین ویرایش، آسیب رساند. این اشکال و وجود برنامه‌های کاربردی نه چندان استاندارد موبایلی آن باعث شده تا، با وجود قیمت پایین، نتوان این سرویس را به کسی پیشنهاد کرد.
نقد و نظر
این پکیج همگام‌سازی همه چیز تمام و قدرتمند ممکن است به نظر برخی افراد افراطی باشد، اما واسط وب و برنامه‌های کاربردی تلفن همراه هنرمندانه و ماهرانه آنرا نمی‌توان نادیده گرفت.
BOX سرویس همگام‌سازی است که به کاربر خود امکان می‌دهد علاوه بر دسترسی به فایل‌های خود از هر جایی، آنها را به اشتراک بگذارد و در آنها مشارکت کند. این سرویس اساساً تجاری‌محور است، اما اکانت‌های شخصی پولی و رایگان هم دارد.
BOX همانند سرویس‌های رقیب خود یعنی Dropbox، Copy، Google Drive و OneDrive فقط فایل‌های ذخیره شده در فولدر Box Sync روی پی‌سی شما را همگام می‌کند. به همین دلیل اگر بخواهید فایلی از هر جایی قابل دسترس باشد، باید آنرا به این فولدر منتقل کنید.
BOX ده گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان ارائه می‌کند. اما می‌توانید با پرداخت ۱۰ دلار (حدود ۶ پوند) در ماه این طرح موسوم به Personal را آپگرید کنید. با اینکار ۱۰۰ گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی و یک محدودیت ۵گیگابایتی در سایز فایل شخصی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. یک اکانت ۱۰۰ گیگابایتی دراپ‌باکس هم قیمت مشابهی دارد، با این تفاوت که محدودیت سایز فایل آن انعطاف کمتری دارد.‌
حتی می‌توانید با پرداخت ۵ دلار (۳ پوند) در ماه یک اکانت BOX Starter داشته باشید. این تعرفه ۱۰۰گیگابایت فضای ذخیره‌سازی، در قبال فقط ۲ گیگابایت سایز حداکثری فایل ارائه می‌کند. چنانچه قصد پشتیبان‌گیری از فایل‌های بسیار بزرگ (از قبیل تصاویر ویدئویی یا دیسک) نداشته باشید، این سرویس تا به امروز مناسب‌ترین قیمت را دارد.
سیاست یا همه چیز یا هیچ چیز
اپلیکیشن دسک‌تاپی Box بسیار ساده است. هرچند ما سهولت تنظیم و استفاده از آنرا واقعاً تحسین می‌کنیم، نبود گزینه‌های بیشتر برای سفارشی کردن سرویس با نیازهای شخصی هر کاربر را نمی‌پسندیم. آزاردهنده‌ترین غایب این میان امکان همگام‌سازی انتخابی فولدرها است. به همین دلیل همیشه مجبور هستید کل فولدر Box را در کامپیوتر دیگری دانلود کنید، حتی اگر فقط قصد همگام‌سازی تعداد معدودی فایل را داشته باشید. این رویکرد یا همه چیز یا هیچ چیز بخش برنامه‌های کاربردی Box را تا به امروز به ضعیف‌ترین بخش Box بدل کرده است.
با این وجود، آپلود کردن و اشتراک‌گذاری فایل‌ها بسیار راحت و ساده است. فقط کافیست یک فایل یا فولدر را به فولدر Box Sync خود بکشید و بیندازید، روی آن راست‌کلیک کرده و دکمه اشتراک‌گذاری را انتخاب کنید تا لینکی به کلیپ‌بورد شما کپی شود. حالا می‌توانید این لینک را برای دیگران ارسال کنید.

کلید کنترل
Box قدرتمندترین واسط وب را در بین تمام سرویس‌های کلادی که در این مقاله تست کردیم، داراست. برخی از کاربران ممکن است آنرا بسیار پیچیده بدانند، اما اگر به دنبال کنترل مطلق بر روی فایل‌های خود هستید، هیچ چیزی بهتر از Box نمی‌تواند این خواست شما را محقق کند. این واسط وب حتی به شما امکان می‌دهد تا بجای نرم‌افزار دسک‌تاپی Box Sync، فایل‌های ذخیره شده خود را در برنامه‌های کاربردی MS Office از قبیل ورد، اکسل و پاورپوینت باز کنید. حتی در صورت عدم نصب اپلیکیشن دسک‌تاپی Box باز هم می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.
علاوه بر این می‌توانید ویرایش شدن یا نشدن یک برنامه کاربردی خاص را بررسی کنید. Box اطلاعاتی هم در مورد تعداد نسخه‌های ارائه شده یک فایل در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تا با بازگشت به آنها، هر نوع تغییری را لغو کنید. حتی می‌توانید ببینید که چه کسی در حال مشاهده و ویرایش اسناد است و یا روی فایل‌ها کامنت بگذارید.
از آنجاییکه این ابزارها به سمت کسب و کار و کار گروهی تمایل دارند، ممکن است برای افرادی که فقط به دنبال آپلود کردن و اشتراک‌گذاری چند عکس معدود هستند، زیاد هم باشد. پشتیبانی Box از چندرسانه‌ای به اندازه قابلیت‌های اسناد آن جامع و کامل نیست. هرچند کاربر می‌تواند عکس‌ها را در مرورگر وب خود مشاهده کند، اما ما موفق به اجرای هیچ فایل ویدئویی در اپلیکیشن وب آن نشدیم.
یکی از نقاط قوت کلیدی Box مجموعه افزونه‌های طرف ثالث آن است که در فروشگاه OneCloud موجود و قابل دسترس هستند. بسیاری از این افزونه‌ها برنامه‌های کاربردی گران‌قیمتی هستند که علی‌الخصوص برای کاربران تجاری تهیه و تدارک دیده شده‌اند. در مقابل برخی دیگر از آنها هم برای عملیات‌های عمومی‌تری مثل چاپ کردن، امضای دیجیتالی اسناد و ای‌میل کردن اتچ‌ها طراحی شده‌اند که برای کاربران خانگی هم کاربرد دارد. فروشگاه OneCloud به برنامه‌های کاربردی تلفن همراه هم راه پیدا کرده است، به هیمن دلیل می‌توانید افزونه‌های Box را برای گوشی و تبلت خود هم دانلود کنید.
Box در مقایسه با Dropbox، Google Drive، Copy، OneDrive و SugarSync در گلچین کردن برنامه‌های کاربردی تلفن همراه سلیقه و خلاقیت بیشتری به خرج داده است. این نرم‌افزار بر روی آیفون و آی‌پد، تبلت‌ها و گوشی‌ها و تبلت‌های اندروئیدی و وسایل مجهز به Windows Phone و BlackBerry هم موجود و قابل استفاده است.
برنامه‌های کاربردی با بیش از صد فرمت فایل سازگار هستند، به همین دلیل می‌توانید تقریباً هر نوع سند و فایل چندرسانه‌ای را در داخل برنامه‌های کاربردی Box پیش‌مشاهده کنید، بدون اینکه مجبور به باز کردن برنامه کاربردی دیگری باشید. با این وجود، تجربه ما در مورد پیش‌نمایش فایل‌ها نتایج متفاوتی داشت. خواندن صفحه گسترده‌‌های حجیم بر روی وسایل Android و Windows Phone ما ناممکن بود، چون نمی‌توانستیم به اندازه کافی روی آنها زوم کنیم. در حالیکه همین عملیات روی آ‌ی‌پد نتیجه عالی و فوق‌العاده‌ای داشت.
بسته به اینکه از این سرویس روی کدام برنامه کاربردی استفاده می‌کنید، برخی از ویژگی‌های مفید ممکن است حاضر یا غایب باشند. بعنوان مثال، در برنامه کاربردی Windows Phone نمی‌توانید فایل‌ها را برای استفاده در حالت آفلاین دانلود کنید و هیچ فروشگاه Box OneCloud درون‌سازی شده‌ای هم وجود ندارد. برنامه‌های کاربردی iPad و Windows Phone هم به شما اجازه ایجاد اسناد ورد و اکسل را نمی‌دهند، در حالیکه در برنامه کاربردی اندروئید اینکار امکان‌پذیر است. با این وجود تصور نمی‌کنیم این ناهماهنگی‌های جزئی‌ مشکلات زیادی ایجاد کنند. استفاده از Box در وسایل تلفن همراه هم تجربه مفید و لذت‌بخشی برای کاربر ایجاد می‌کند. Box محصول قدرتمندی است. استفاده از آن صرفاً برای آپلود کردن چند سند یا عکس ممکن است نادیده گرفتن قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن باشد. اگر قصد همکاری در پروژه‌‌ای را دارید و یا به فکر انتقال کسب و کار کوچک خود به کلاد هستید، Box یکی از قدرتمندترین سرویس‌های موجود است. برای رفع نیازهای کاری جزئی‌تر هم بهتر است در عوض Copy را امتحان کنید، چون هزینه‌ای هم که باید به ازای هر گیگابایت در ماه پرداخت کنید، کمتر است. اگر هم که فقط به فکر دست و پا کردن یک حافظه ذخیر‌سازی شخصی در کلاد و همگام‌سازی هستید، SugarSync یا OneDrive را به شما توصیه می‌کنیم که کاربرد ساده‌تر و راحت‌تری هم از Box دارند.
نقد و نظر
این پکیج همگام‌سازی کلاد علاوه بر طراحی خوب و کم‌نظیر، امکانات رایگان فراوان و تعرفه‌های مناسبی هم دارد.
COPY یک سرویس ذخیره‌سازی کلاد است که روی قابلیت‌هایی مثل حافظه ذخیره‌سازی رایگان، اشتراک‌گذاری فایل و دسترسی در حین حرکت تأکید دارد. مانند بسیاری دیگر از ارائه‌دهندگان کلاد، این سرویس به کاربران امکان می‌دهد تا فایل‌ها را آپلود کرده و آنها را در بین تعداد نامحدودی وسیله همگام‌سازی کنند. سرویس کلاد آنهم برای کسب و کارها و تیم‌های کاری کوچک مفید و مناسب است.
Barracuda Networks، شرکت مادر Copy که تازه چند سال بعد از همه رقبا به بازار وارد شد، قصد دارد با بذل و بخشش مقدار زیادی حافظه دخیره‌سازی رایگان و تنوع امکانات ذخیره‌سازی پولی مشتریان زیادی را به خود جلب کند. البته در نگاه اول هم در اینکار موفق به نظر می‌رسد. طرح‌های رایگان و پولی Copy از نظر قیمتی بسیار خوب و مناسب هستند: بعنوان مثال می‌توانید فقط با ثبت‌نام در سایت، ۱۵گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان را از آن خود کنید که با فضای ارائه شده توسط Google Drive برابری می‌کند، اما بسیار بیشتر از ۲گیگابایت حافظه Dropbox است. با پرداخت ۱۰ دلار (حدود ۶ پوند) دیگر در ماه هم صاحب ۲۵۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی اضافی خواهید شد. تمام اینها سرویس Copy را از نظر حجم گیگابایت در هر پوند، هم‌رتبه OneDrive مایکروسافت و Drive گوگل قرار می‌دهد.
یکی دیگر از مولفه‌های تأثیرگذار در مدل قیمتی Copy که آنرا از سایر سرویس‌ها مجزا می‌کند، چیزی است که این شرکت آنرا «ذخیره‌سازی عادلانه» می‌خواند. بعنوان مثال، در Dropbox اگر فولدری حاوی ۲۰گیگابایت فایل در بین چهار کاربر به اشتراک گذاشته شود، ۲۰گیگابایت از محدودیت ذخیره‌سازی فردی هر کاربر را اشغال می‌شود. درحالیکه در Copy اندازه فولدر به صورت مساوی در بین کاربران تقسیم می‌شود. بنابراین در این مثال فولدر ۲۰گیگابایتی فقط ۵گیگابایت از محدودیت ذخیره‌سازی هر کاربر را اشغال می‌کند.
علاوه بر این، Copy اکانت‌های حرفه‌ای رایگان برای حداکثر ۵ عضو تیم را امکان‌پذیر می‌کند. این اکانت‌ها به ادمین‌ اجازه می‌دهد یک شرکت با‌نام ایجاد کند، تیم تشکیل بدهد و به این تیم‌ها اجازه دسترسی به فولدر خاصی را بدهد. باوجودیکه سایر سرویس‌های کلادی هم که تست کردیم، ویژگی‌های مشابهی دارند، اما هیچیک از آنها چنین کاری را با این سهولت و به صورت رایگان انجام نمی‌دهد.
به محض ثبت نام، Copy فوراً با پیشنهاد انتقال تمام داده‌ها ی کاربر از سایر سرویس‌های کلادی به این سرویس قدرت خود را به رخ تازه‌وارد می‌کشد. اگر کاربر پیشنهاد انتقال را قبول کند، Copy هم با استفاده از ابزار طرف ثالث Move.io به Dropbox، Box و Google Drive دسترسی پیدا خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری
نرم‌افزار دسک‌تاپی Copy تا حد زیادی مشابه Dropbox است. بعنوان مثال، این سرویس تمام ویژگی‌های Dropbox، از قبیل تنظیمات پراکسی، محدودیت‌های سرعت آپلود و دانلود و همگام‌سازی LAN را داراست. علاوه بر این واسط اختصاصی هم دارد که فایل‌ها و فولدرهای قبلاً به اشتراک گذاشته شده با سایر کاربرها را نشان می‌دهد. گزینه‌ای هم برای عدم اشتراک‌گذاری فولدرها یا ایجاد لینک‌های اشتراک‌گذاری در نظر گرفته شده است. در سایر سرویس‌های Cloud این نوع عملیات فقط از طریق یک واسط وب امکان‌پذیر است. اگر صرفاً بخواهید از فایل‌ها پشتیبان‌گیری کنید و از راه دور به آنها دسترسی داشته باشید، کشیدن و انداختن آنها در فولدر Copy روی هارد دیسک‌تان معادل همگام‌سازی کلادی آنها است.‌ اشتراک‌گذاری فایل‌ها از دسک‌تاپ هم بسیار راحت و ساده است. کافیست روی یکی از فایل‌ها راست‌کلیک کنید تا Copy امکان ارسال یک لینک از طریق ای‌میل و یا کپی کردن یک لینک به کلیپ‌بورد شما را بدهد.
وب‌سایت Copy مشابه واسط دسک‌تاپی OS X اپل است. در سایت چهار ستون به چشم می‌خورد که می‌توانید اکانت‌ها و گروه‌هایی را که در آنها ثبت‌نام کرده‌اید، فولدرهای اشتراک‌ گذاشته شده در داخل هر یک، لیستی از فایل‌ها و یک پنجره پیش‌نمایش فایل برای مشاهده اسناد، تصاویر و سایر فایل‌های رسانه‌ای را مشاهده کنید، بدون اینکه نیازی به دانلود کردن آنها باشد.
باوجودیکه خود واسط بسیار ساده به نظر می‌رسد، تمام ویژگی‌هایی که از یک سرویس اشتراک‌گذاری کلاد انتظار می‌رود را در خود دارد. با راست کلیک روی یک فایل، منوهای بافتی آشکار می‌شوند که در آنها می‌توانید جزئیات فایل، گزینه‌های اشتراک‌گذاری و سابقه را مشاهده کنید. اگر هم که مدیر باشید، حتی اجازه دارید کاربرهایی را به شرکت خود اضافه کنید و مدیریت گروه‌هایی را به دست بگیرید. این فعالیت‌های مدیریتی فقط از طریق واسط وب قابل انجام هستند، نه نرم‌افزار دسک‌تاپی یا برنامه‌های کاربردی موبایلی. عجیب‌ترین حذفی از واسط آنلاین Copy یک عملکرد جستجو است که ممکن است غیاب آن برای کاربرهایی که فولدرهای فراوان و متعددی دارند، واقعاً گران تمام شود.

ابزارهای دفتری
Copy، برخلاف SkyDrive Microsoft و Drive Google، هیچ نرم‌افزار ویرایش درون‌سازی شده‌ای ندارد و به همین دلیل کاربر محتاج Microsoft Office یا LibreOffice است. این برنامه هیچ برنامه جایگزین طرف ثالثی هم به کاربران پیشنهاد نمی‌دهد. هیچ کتابخانه‌ای از افزونه‌ها هم برای دسترسی کاربران وجود ندارد و بنابراین از این نظر برخلاف Box و Dropbox است. بعنوان یک دلیل برای همه اینها می‌توان به جدید بودن خود سیستم و تلاش آن برای جذب توسعه‌دهنده‌ها اشاره کرد. Box به یک واسط برنامه‌ریزی اپلیکیشن (API) هم مجهز است، اما ظاهراً کمتر توسعه‌دهنده‌ای در حال حاضر رغبتی به استفاده از آن از خود نشان می‌دهد.
Copy برنامه‌های کاربردی موبایلی هم برای Android، iOS و Windows Phone دارد. این برنامه‌ها علیرغم سادگی و ویژگی‌محور بودن خود، هر کاری را که از آنها انتظار دارید، انجام می‌دهند. حتی می‌توانید با مارک کردن فایل‌های مورد علاقه خود، به آنها در حالت آفلاین هم دسترسی پیدا کرده یا آنها را جابجا، اشتراک‌گذاری و تعویض نام کنید. یک پنجره پیش‌نمایش هم برای اسناد و فایل‌های رسانه در نظر گرفته شده که از این نظر بسیار شبیه واسط اینترنت است.
ممکن است Copy دیر به جمع ابزارهای ذخیره‌سازی Cloud پیوسته باشد، اما نقاط قوت اصلی رقبای خود را جمع کرده و آنها را در قالب یک سرویس بسیار مقرون به صرفه ارائه کرده است. تنها اشکال در اینجاست که Copy هیچ ویژگی خاص یا متمایزکنند‌ه‌ای ندارد که بتواند کاربرهای قدیمی OneDrive، Dropbox یا Google Drive را محو خود کند. با این وجود، Copy برای آندسته از کاربرانی که صرفاً به دنبال ابزاری برای پشتیبان‌گیری و اشتراک‌گذاری فولدرها و فایل‌ها در بین چند کامیپوتر هستند، انتخاب بسیار ارزشمند و قیمت‌‌مناسب‌تری است.
نقد و نظر
Dropbox یک محصول کلادی با قابلیت همگام‌سازی راحت و روانی است، اما برای کاهش قیمت برخی اضافات‌‌ از آن کسر شده و همین هم آنرا از چشم بسیاری از طرفدارانش انداخته است.
DROPBOX بیشتر یک سرویس همگام‌سازی است تا پشتیبان‌گیری. به همین دلیل علاوه بر آنکه می‌توانید از آن برای پشتیبان‌گیری فایل‌های مهم استفاده کنید، از نقطه قوت فروش آن، یعنی توانایی در دسترسی به فایل‌های مهم از هر وسیله‌ای و از هر جایی، هم نهایت لذت و استفاده را ببرید.
فقط با ساخت یک اکانت رایگان و ساده می‌توانید ۲گیگابایت فضا برای خود دست و پا کنید. با انجام کارهای دیگری مثل ارجاع دادن دوستان یا آپلود کردن عکس‌ها باز هم فضای بیشتری از آن شما خواهد شد. اگر هم که فضای بیشتری نیاز دارید، با پرداخت تقریباً ۶ پوند در ماه می‌توانید ۱۰۰گیگابایت دریافت کنید. هیچ قیمت متوسطی برای کاربرانی که به مقدار حافظه‌ ذخیره‌سازی رایگان بین ۲ تا ۱۰۰گیگابایت نیاز دارند، وجود ندارد. این امکان Dropbox را گران‌قیمت‌تر از OneDrive و Google Drive کرده است.
اگر هم که برای آپلود از برنامه کاربردی دسک‌تاپی استفاده ‌کنید، مادامیکه از محدودیت ذخیره‌سازی خود تجاوز نکرده‌اید، هیچ محدویتی برای ابعاد فایل‌هایی که می‌توانید آپلود کنید، وجود ندارد. اما اگر از واسط وب برای آپلود استفاده ‌کنید، حداکثر سایز فایل ۱۰گیگابایت است که باز هم قابل توجه است.

دایرکتوری خارجی
اپلیکیشن دسک‌تاپی Dropbox روی Windows، Mac و Linux کار می‌کند. این برنامه فقط فایل‌های ذخیره شده در دایرکتوری Dropbox را همگام می‌کند، به همین دلیل ابتدا باید مطمئن شوید که تمام اسناد، تصاویر و سایر فایل‌هایی که می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید، حاضر و آماده هستند. اگر هم که تمایل دارید فایل‌ها در محل خاصی از فولدر Documentsتان ذخیره شوند، به راحتی می‌توانید از آن فولدر یک میانبر به Dropbox خود بزنید.
استفاده از این برنامه کاربردی دسک‌تاپی راحت و ساده است. با این وجود، ابزارهای قدرتمندی هم وجود دارند که به کاربر در حفظ پهنای باند کمک می‌کنند. تنوع پهنای باند دانلود و آپلود مهمترین ویژگی‌ است. این قابلیت از اشغال شدن تمام پهنای باند Dropbox در حین همگام‌سازی فایل‌ها جلوگیری می‌کند. Selective Sync یکی از این ابزارهای مفید است، چون به شما امکان می‌دهد فقط محتویات فولدرهای خاصی را به پی‌سی مورد نظرتان دانلود کنید. اگر هیچگاه از لپ‌تاپ کاری خود برای مثلاً عکس‌هایتان استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از اشغال فضای هارد دیسک لپ‌تاپ خود توسط این فایل‌ها جلوگیری کنید و مانع از هدر رفت پهنای باند Dropbox در اثر دانلود آنها شوید.
اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دیگران هم بسیار راحت و ساده است. وقتی روی فایل یا فولدری که در Dropbox ذخیره شده راست کلیک می‌کنید، به شما امکان داده می‌شود تا یک URL در کلیپ‌بورد خود کپی و بعداً آنرا در یک پیام پیست کنید. گیرنده می‌تواند روی نت پیش‌نمایشی از فایل را دریافت کند و کپی از آنرا هم دانلود و برای خود نگه دارد. با مشاهده این واسط وب‌محور و حذف فایل‌های اشتراک‌گذاری شده هم می‌توانید در هر زمانی دسترسی به لینک‌ها را متوقف کنید.
همچنین می‌توانید یک فولدر خاص را برای کاربران Dropbox دسترس‌پذیر کنید. چنین فولدری هم در اکانت آنها و هم در اکانت شما نمایش داده می‌شود. به این ترتیب چندین عضو یک تیم پروژه می‌توانند در یک فایل تغییراتی انجام دهند و فایل‌هایی را به یک فولدر اضافه کنند. اگر یک کاربر به فولدری دسترسی داشته باشد، محتویات آن فولدر روانه فضای ذخیره‌سازی اکانت اعضاء خواهد شد.
اگر لازم است به یکی از فایل‌های خود از یک کامپیوتر عمومی و یا از وسیله‌ای که چندان از آن استفاده نمی‌کنید، دسترسی داشته باشید، بهتر است به سراغ واسط وب فوق‌العاده خود Dropbox بروید. این واسط به شما قدرت می‌دهد تا تقریباً هر کاری را از طریق برنامه کاربردی دسک‌تاپی انجام دهید. وب‌سایت Dropbox هم یک ویژگی اسلاید شوی درون‌سازی شده برای عکس‌ها و همچنین یک ویدئو پلیر دارد. شما حتی می‌توانید اسناد را با قالب‌های معمولی مثل XLS، DOC و PDF از داخل واسط وب مشاهده کنید و همین هم شما را دانلود آنها بی‌نیاز می‌کند. با این وجود، هیچ قابلیت ویرایشی درون‌سازی‌شده‌ای مثل قابلیت‌های ارائه شده در OneDrive و Google Drive وجود ندارد.
این واسط وب به شما امکان می‌دهد تا نسخه‌های قبلی یک فایل را مشاهده کنید و به شما نشان می‌دهد که چه کسی و چه زمانی آنرا اصلاح کرده است. کاربر فقط به سابقه ۳۰ روزه نسخه‌های قبلی دسترسی دارد، اما با ثبت‌نام در قابلیت Dropbox Packrat (به ارزش تقریبی ۵۰/۲ پوند در ماه) از امکان بازیابی تعداد نامحدودی اسنپ‌شات‌های فایل، مربوط به زمانی که برای اولین بار از Packrat استفاده کرده، برخوردار خواهد شد.
برنامه‌های کاربردی فوق‌العاده موبایلی Dropbox بر روی طیف عظیمی از وسایل از قبیل گوشی‌ها و تبلت‌های اندروئیدی، آیفون‌ها، آی‌پدها و وسایل بلک‌بری قابل دسترس هستند. غایب مهم این میان Windows Phone است. به همین دلیل اگر قصد دارید از Dropbox روی وسیله‌ای که به این سیستم عامل مجهز است، استفاده کنید، باید به یک برنامه کاربردی طرف ثالث اعتماد و اطلاعات خود را به آنها واگذار کنید.

مقایسه با سرویس‌های مشابه
برنامه‌های کاربردی موبایلی دراپ‌باکس عجایب زیادی دارند. بعنوان مثال، اگر کارکردی را راه‌اندازی کنید که به صورت خودکار هر عکسی را که می‌گیرید، آپلود می‌کند، نهایتاً دو کپی از هر عکس خواهید داشت: یک کپی در فولدر Dropbox خود و یک کپی دیگر در فولدر دوربین پیش‌فرض آن عکس٫ به همین دلیل اگر به هر دلیلی مجبور به پاک کردن هر اثر و نشانه‌ای از عکس‌های خود شوید، باید دو برابر زحمت بکشید.
البته فایل‌ها به صورت پیش‌فرض به دستگاه تلفن همراه شما دانلود نمی‌شوند. این برنامه کاربردی فقط بعنوان میانبری برای دانلود فایل‌ها عمل می‌کند. اگر تمایل دارید یک  فایل خاص در حالت آفلاین هم قابل دسترسی باشد، باید آنرا به لیست علاقه‌مندی‌های خود اضافه کنید.
Dropbox همیشه مترادف با حافظه ذخیره‌سازی باکیفیت Cloud بوده است. اما ظرف چند سال گذشته رقبای Dropbox از هر جهت به پای آن رسیده‌اند و تقریباً در هر زمینه‌‌ای هم پیشی گرفته‌اند. باوجودیکه Dropbox در کل مجموعه خوبی است، اما باز هم کیفیت آن به حدی نیست که  با امثال OneDrive قابل مقایسه باشد. Box از Dropbox پیشرفته‌تر است، SugarSync از آن انعطاف‌پذیرتر است و Google Drive هم ویژگی‌های بیشتر و هم قیمت بسیار پایین‌تری دارد. در یک کلام، Dropbox نیازمند یک استحاله و تغییر قیمتی است، چون با وضعیت فعلی دیگر جذاب‌ترین سرویس همگام‌سازی کلاد موجود نیست. Google Drive
نقد و نظر
انبوه حافظه ذخیره‌سازی در قبال هزینه بسیار ناچیزی که به ازای Google Drive پرداخت می‌کنید، در کنار امکانات تحسین‌برانگیز وب و موبایل، این محصول گوگل را یکی از برندهای مطرح در زمینه سرویس‌های ذخیره‌سازی بدل کرده است.   Google driveیک سرویس همگام‌سازی کلاد است که با سایر سرویس‌های آنلاین گوگل از قبیل Gmail، Android، مرورگر Chrome و برنامه‌های کاربردی آنلاین گوگل برای کسب و کارها تلفیق می‌شود. هرچند Drive اساساً یک ابزار همگام‌سازی فایل است، ملحقات‌ جانبی فراوان دیگری هم دارد که به کاربر در کار با کلاد بسیار کمک می‌کنند.
مقدار حافظه رایگان ارائه شده توسط این محصول گوگلی حتی با سخاوتمند‌ترین رقبای خود هم برابری می‌کند. فقط با باز کردن یک اکانت در گوگل می‌توانید ۱۵گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان از آن خود کنید. طرح‌های ذخیره‌سازی پولی هم به میزان باورنکردنی ارزان هستند: برای ۱۰۰گیگابایت باید ۲ دلار (حدود ۲۰/۱ پوند) در ماه پرداخت کنید که حقیقتاً قیمت ناچیزی است (OneDrive در حال حاضر فقط ۶۵گیگابایت فضا را با بهای ۲۰/۱ پوند در ماه ارائه می‌کند). قابل تأمل‌تر اینکه فقط با پرداخت ۱۰ دلار (۶ پوند) در ماه می‌توانید ۱ترابایت فضا از آن خود کنید. این فضای ذخیره‌سازی بیشتر از فضای ذخیره‌سازی بسیاری از هارد دیسک‌های لپ‌تاپ‌ها و پی‌سی‌های دسک‌تاپی است. محدودیت ابعاد فایل به ازای هر تک فایل در Google Drive، یک ترابایت است ک به احتمال قوی نیاز اغلب کاربران را کاملاً برطرف می‌کند.

امکانات فوق‌العاده
اپلیکیشن دسک‌تاپی Google Drive برای مک و ویندوز علیرغم سادگی و سهولت، اغلب نیازهای مورد انتظار کاربر خود را برآورده می‌کند. پس از نصب، برای آپلود کردن هر فایلی به Drive فقط کافیست آنرا به فولدر Google Drive بکشید و بیندازید. گزینه‌های انتخابی همگام‌سازی هم جالب توجه‌اند، چون مثلاً می‌توانید انتخاب کنید که کدامیک از فایل‌ها روی وسایلی که Drive در آنها نصب شده، به‌روز نگه داشته شوند.
اگر فایلی اصلاح و تغییر داده شود، Google Drive آنرا فوراً به کلاد آپلود می‌کند تا دسترسی همیشگی شما به آخرین نسخه تضمین شود. اشتراک‌گذاری فایل‌ها با دوستان و همکلاسی‌ها از واسط دسک‌تاپی هم پیچیده‌تر از OneDrive و Dropbox است. وقتی روی فایل ذخیره شده در Drive در ویندوز اکسپلورر راست‌کلیک می‌کنید و روی دکمه اشتراک‌گذاری هم کلیک می‌کنید، کادر محاوره‌‌ای ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد دقیقاً مشخص کنید که قصد دارید فایل را چگونه و با چه کسی به اشتراک بگذارید-البته هیچ لینک اشتراک‌گذاری نمایش داده نمی‌شود. هرچند این شیوه اشتباهات کاربران در روش اشتراک‌گذاری فایل‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، به نظر می‌رسد که برای چنین کارکرد اساساً ساده‌ای پیچیدگی‌های غیرلازمی ایجاد کرده است.
قدرت واقعی Google Drive در واسط وب آن در نشانی
https://drive.google.com
به خوبی عیان است. در اینجا شما می‌توانید تمام فایل‌های موجود در Drive خود را مشاهده کنید و حتی اسناد سازگار را ویرایش کنید، بدون اینکه نیازی به استفاده از یک برنامه کاربردی دسک‌تاپی مثل Microsoft Word باشد. این به این معناست که وقتی دور از پی‌سی خانگی خود هستید، می‌توانید بسیاری از انواع فایل‌ها را مشاهده و ویرایش کنید. گوگل به تازگی سرویس‌های موبایل و وب خود را به‌روزآوری کرده است، به این امید که کاربران دیگر بتوانند فایل‌های با فرمت Microsoft Office از قبیل .docx و .xlsx را در داخل Drive ویرایش کنند، بدون اینکه نیازی به تبدیل آنها در درجه اول داشته باشند. باوجودیکه این ویژگی هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، انعطاف‌پذیری Drive را برای کاربرانی که بین نرم‌افزار دسک‌تاپی آفیس مایکروسافت و برنامه‌های کاربردی وب Google Drive جابجا می‌شوند، افزایش می‌دهد.
چیزی که این طراحی عجیب و غریب عملاً از خود به نمایش می‌گذارد، گستردگی و تنوع طیف افزونه‌های طرف ثالث است که می‌توانند با Google Drive یکپارچه و منسجم شوند. هرچند Drive نتوانست به ما بگوید که با فایل چه کنیم و هیچ افزونه مناسبی هم برای آن پیشنهاد نکرد، با یک جستجوی سریع در اینترنت به سرویس آبونمانی به نام AudioBox برخورد کردیم که می‌تواند فایل‌های .flac را مستقیماً از Drive بر روی اینترنت اجرا کند. افزونه‌های بیشماری وجود دارند که قابلیت‌های Drive را به این ترتیب بسط و گسترش می‌دهند. با این وجود ممکن است همیشه هم همانطور که Box با سرویس‌ کلاد خود یکپارچه می‌شود، با برنامه‌های کاربردی موبایلی Google Drive یکپارچه نشوند.
واسط وب هم برنامه‌های کاربردی وب‌محوری را برای ویرایش اسناد، صفحه گسترده‌ها و تصاویر، نرم‌افزارهای ارائه و ابزارهایی را برای تولید نظرسنجی‌ها و فرم‌های اینترنتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. هرچند تمام این برنامه‌ها در مقایسه با برنامه‌های کاربردی دسک‌تاپی مانند Microsoft Office تقریباً ساده و ابتدایی هستند، اما برای کار روی پروژه‌های نسبتاً ساده و معمولی فوق‌العاده هستند.
برنامه‌های کاربردی Google Drive برای تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند هم تقریباً خوب هستند، هرچند تعداد آنها به زحمت از انگشتان دست تجاوز می‌کند. این نرم‌افزار فقط بر روی آیفون‌ها، آی‌پدها و وسایل اندروئیدی قابل نصب است. به همین دلیل کاربران BlackBerry و Windows Phone مجبور به استفاده از برنامه‌های کاربردی طرف ثالث هستند.

ذخیره‌سازی سرد
برنامه‌‌های کاربردی هنگامی بهترین کارکرد را دارند که کاربر آنلاین باشد. با این وجود می‌توانید برخی فایل‌ها و فولدرهای خاص را انتخاب کنید تا در حالت آفلاین هم دسترس‌پذیر باشند. در حال حاضر، حتی یک تغییر جزئی و خارج از برنامه در نسخه‌های آی‌پد و اندروئید هم باعث می‌شود تا وقتی فایلی در وسیله‌ای دانلود شد، دیگر آپدیت نشود، حتی اگر تغییرات هم بعداً در آن اعمال شده باشند. همین مسأله باعث می‌شود نهایتاً فایل مهمی داشته باشید که تاریخ گذشته است. البته شاید این اشکال یک باگ باشد تا یک ویژگی؛ اما اشکال بزرگتر اینجاست که مشخص نیست کاربر چه زمانی تصمیم به نگه داشتن یک فایل روی وسیله خود می‌گیرد تا برنامه هم در آنزمان فریز باقی بماند.
Google Drive ‌مناسب‌ترین قیمت را در بین سرویس‌های ذخیره‌سازی کلاد در بازار، از هر دو نظر مقدار حافظه ذخیره‌سازی و ملحقات جانبی آن، داراست. با این وجود، Box و OneDrive هر دو از نظر قابلیت‌های اشتراک‌گذاری و همکاری قدرت و توانمندی برابری دارند. اما وقتی نوبت به همگام‌سازی انواع فولدرها می‌رسد، SugarSync انعطاف‌ بیشتری دارد.
نقد و نظر
وجود یک پلتفورم قوی و قدرتمند با فضای پشتیبان‌گیری نامحدود Livedrive را در رقابت ذخیره‌سازی کلاد جلوتر از بقیه رقبای آن انداخته است.
سرویس پشتیبان‌گیری آنلاین Livedrive فضای ذخیره‌سازی کلاد نامحدودی ارائه می‌کند. به همین دلیل می‌توانید بدون هیچ نگرانی در مورد نقض محدویت‌های ذخیره‌سازی، هر فایلی را روی کامپیوتر خود پشتیبان‌گیری کنید. با پرداخت ۵ پوند در ماه می‌توانید به فضای پشتیبا‌ن‌گیری نامحدود به ازای یک وسیله دسترسی پیدا کنید. برای هر کامپیوتر اضافی هم باید ۱ پوند بیشتر در ماه پرداخت کنید. اگر هزینه دو سال سرویس را پیش‌‌پرداخت کنید، بهای سرویس به ۳ پوند در ماه کاهش پیدا خواهد کرد که حقیقتاً قیمت بسیار خوبی است. متأسفانه، برای پشتیبان‌گیری از وسایل NAS مجبور هستید ۵ پوند دیگر هم در ماه پرداخت کنید که با توجه به اینکه می‌توانید همینکار را در Memset SquirrelSave به صورت رایگان انجام دهید، نسبتاً گران و پرهزینه است.
بعنوان دیگر محصولات Livedrive باید به سرویس همگام‌سازی کلاد Briefcase به قیمت ۱۰ پوند دیگر در ماه و Pro اشاره کرد که شامل ۵ترابایت حافظه ذخیره‌سازی Briefcase و ذخیره‌سازی نامحدود برای پنج کامپیوتر به ازای پرداخت ۱۵پوند در ماه اشاره کرد. این هزینه بالایی است، اما اگر از Livedrive استفاده کامل و تمام را ببرید، این قیمت فوق‌العاده و بی‌نظیر است. تمام محصولات هم یک نسخه آزمایشی رایگان ۱۴ روزه دارند.
عملکرد نرم‌افزار دسک‌تاپی در ویندوز و مک تقریباً به اندازه نرم‌افزار پشتیبان‌گیری خوب و مناسب است. پشتیبان‌گیری و بازیابی فایل‌ها هم بسیار ساده و راحت است. این برنامه کاربردی به صورت پیش‌فرض هر ساعت تغییرات صورت گرفته در فایل‌ها و فولدرهایی که خواستار پشتیبان‌گیری از آنها هستید را بررسی می‌کند. حتی می‌توانید در صورت دلخواه این زمان را تغییر دهید. همچنین می‌توانید برنامه را طوری تنظیم کنید که هر تغییری را که در فایلی انجام می‌دهید، در آن واحد در آن آپلود کند. با وجود این امکان، تمام تغییرات به محض ذخیره توسط شما فوراً در نسخه بک‌آپ اعمال می‌شوند که واقعاً ویژگی کارآمد و مفیدی است.
به روش‌‌های متعددی می‌توان مطمئن شد که Livedrive همان چیزی را که شما دوست دارید، به همان روش مورد نظر شما پشتیبان‌گیری می‌کند. مثلاً می‌توانید ترتیبی دهید که فایل‌ها پیش از آپلود شدن رمزگذاری شوند و محدودیت‌های سرعت آپلود و دانلود برای آنها قائل شوید. همچنین می‌توانید به انتخاب خود برخی انواع فایل‌ها از قبیل فایل‌های اجرایی و گزارش، را از قاعده پشتیبان‌گیری حذف کنید. البته خود Livedrive هم به صورت خودکار برخی فایل‌های سیستمی از قبیل فایل‌های کاشه مرورگر وب و تامب‌نیل‌های تصاویر را که ممکن است بسیار بزرگ و حجیم باشند، نادیده می‌گیرد. حتی می‌توانید برای برخی انواع فایل‌ها هم اولویت قائل شوید. بعنوان مثال، اگر برای عکس‌هایتان بیشتر از اسنادتان ارزش و اهمیت قائل هستید، تنظیمات را طوری انجام دهید که در هر جلسه پشتیبان‌گیری، ابتدا این فایل‌ها آپلود شوند.
بازیابی فایل‌ هم به همین راحتی انجام می‌شود. کافیست روی آیکون سینی سیستم راست‌کلیک و روی دکمه بازیابی کلیک کنید تا لیستی از تمام فایل‌ها و فولدرهای پشتیبان‌گیری شده نمایش داده شود. در هنگام بازیابی، حتی می‌توانید روی فایل‌ها و فولدرهای موجود رونویسی کنید یا فولدر جدیدی برای فایل‌‌های بازیابی شده بسازید تا بعداً آنها را در زمان فراغت و سر حوصله مرتب کنید.

مزایا
اگر برای به خدمت گرفتن Livedrive Pro هزینه اضافی پرداخت کنید یا در آن آبونمان شوید، عملاً به ویژگی همگام‌سازی Briefcase هم دسترسی پیدا خواهید کرد. تمام فایل‌های انتقال یافته به Livedrive Briefcase که در یک درایو جداگانه روی کامیپوتر شما نصب می‌شود، به کلاد آپلود می‌شوند. این روش برای اشتراک‌گذاری فایل‌های بزرگ با دوستان و همکاران و همچنین افرادی مناسب است که به دلیلی با چندین وسیله کار می‌کنند و می‌خواهند به فایل‌هایی که روی پی‌سی دیگر ذخیره شده، دسترسی داشته باشند.
واسط وب Livedrive هم به راحتی قابل استفاده است. بکمک این واسط می‌توانید فایل‌های پشتیبان‌گیری شده را در هر کامپیوتری دانلود کنید. اگر قصد دارید از کامیپوتری که فاقد نرم‌افزار مناسب برای باز کردن فایل‌های مورد نظرتان است، به آنها دسترسی پیدا کنید، می‌توانید با استفاده از سرویس Livedrive تصاویر، اسناد، صفحه گسترده‌‌ها، ویدئوها و صدا را از داخل مرورگر خود مشاهده کنید. البته این سرویس  قادر به اجرای فایل‌های صوتی .flac یا .ogg ما نبود، اما از عهده سایر فایل‌های رسانه‌ای را که به آن انتقال دادیم، برآمد.
این واسط همچنین به شما امکان می‌دهد تا ۳۰ نسخه از هر فایلی را دانلود کنید. Livedrive هم این نسخه‌ها برای مدت زمان نامعلوم نگه می‌دارد. این به این معناست که اگر کاربر فایلی را به اشتباه ویرایش کنید یا اطلاعاتی را حذف کند و بعداً به آنها نیاز پیدا کند، می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کند.

بخش برنامه‌های کاربردی
Livedrive برنامه‌های کاربردی موبایلی هم برای واسط Modern ویندوز هشت و PlayBook بلک‌بری و همچنین وسایل Android و iOS دارد. کاربر می‌تواند در صورت استفاده از ویژگی Briefcase، فایل‌های ذخیره شده در آنرا به اشتراک بگذارد و فایل‌‌هایی را که سایر کاربران Livedrive با او به اشتراک گذاشته‌اند، تعقیب کند. یک موزیک پلیر درون‌سازی شده هم وجود دارد و کاربر می‌تواند فایل‌های صوتی ذخیره شده خود را بر اساس آلبوم و هنرمند مرتب کند. به این ترتیب قادر است Livedrive را بعنوان سرویس استریمینگ موسیقی و جیوک‌باکس کلاد خود به خدمت بگیرد.
Livedrive با توجه به حجم حافظه ذخیره‌سازی که در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد، قیمت فوق‌العاده‌ مناسبی دارد. این سرویس با بهترین ویژگی‌ها در دسترس قرار گرفته و تنها دغدغه جزئی ما هزینه‌ بالای پشتیبان‌گیری از وسایل NAS، ظاهر قدیمی برنامه‌های کاربردی موبایلی و همچنین قیمت بالای کارکردهای همگام‌سازی افزوده شده است. این سرویس ۵ترابایت فضای همگام‌سازی در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد که فوق‌العاده سخاوتمندانه است-در واقع، فضای بسیار کمتر از اینهم می‌تواند نیازهای اغلب کاربران را به طور کامل برآورده کند.
در مجموع، اگر فقط به دنبال اشتراک‌گذاری چند فایل هستید، بهتر است همیشه در کنار Livedrive از یک سرویس همگام‌سازی رایگان مثل Dropbox استفاده کنید. در حالیکه فقط برای پشتیبان‌گیری در کلاد هیچ سرویس دیگری حتی به گرد پای Livedrive نمی‌رسد. تمام اینها باعث شده تا Livedrive عنوان «بهترین خرید» را از آن خود کند.
نقد و نظر
فضای ذخیره‌سازی Mozy محدود است، اما سرویس همگام‌سازی رایگان و نرم‌افزار پشتیبان‌گیری فوق‌العاده را باید از امتیازات آن دانست.
قابلیت پشتیبان‌گیری محلی و کلاد MozyHome با دارا بودن مجموعه‌ای از ویژگی‌های قدرتمند به شما اطمینان می‌دهد که با نزول هر بلای طبیعی و غیرطبیعی، فایل‌های شما باز هم در جای ایمنی از کامپیوتر خانگی‌تان به صورت آنلاین ذخیره شده‌اند. با ثبت‌نام درMozy عملاً به MozySync هم که یک ابزار همگام‌سازی کلاد مشابه Dropbox برای همگام نگه داشتن فایل‌‌ها در بین چندین وسیله است، دسترسی پیدا خواهید کرد.
با پرداخت ۵ پوند در ماه صاحب ۵۰گیگابایت فضای پشتیبان‌گیری کلاد به ازای یک کامپیوتر خواهید شد. اگر ماهانه ۲پوند دیگر هم پرداخت کنید، می‌توانید یا یک کامپیوتر دیگر به لیست کامپیوترهای خود اضافه کنید یا ۲۰گیگابایت فضای اضافی داشته باشید. یکی از طرح‌های حقیقتاً ارزنده‌تر، طرح ۸پوند در ماه برای سه کامپیوتر است که در مجموع ۱۲۵گیگابایت فضا در اختیار شما قرار می‌دهد و به همین دلیل برای خانواده‌ها یا کاربرانی ایده‌آل است که چندین پی‌سی و روی هر پی‌سی‌ هم فایل‌های مختلفی دارند.
نرم‌افزار دسک‌تاپی MozyHome پشتیبان‌گیری‌های منظم را راحت کرده و گزینه‌های سفارشی‌سازی مختلفی هم در اختیار شما قرار می‌دهد. به این ترتیب می‌توانید سرویس را بر حسب سلیقه و خواست خود سفارشی کنید. این برنامه کاربردی، پس از نصب، در سینی اعلان‌های ویندوز می‌نشیند و به شما امکان می‌دهد تا هر زمانی که نیت کردید، فقط با فشردن یک دکمه یک بک‌آپ تهیه کنید. اولین بک‌آپ قاعدتاً زمان زیادی خواهد برد، چون Mozy باید تمام فایل‌های شما را از اول آپلود کند. درحالیکه، پشتیبان‌گیر‌ی‌های بعدی سریعتر انجام می‌شوند، چون فقط فایل‌هایی که از زمان آخرین بک‌‌آپ تغییر کرده‌اند، آپلود خواهند شد. حتی می‌توانید Mozy را به نحوی تنظیم کنید که از برخی انواع فایل‌ها مثل تصاویر، اسناد، موسیقی، ویدئوها و تماس‌ها به صورت خودکار پشتیبان‌گیری کند یا از آن بخواهید که فقط فولدرهای خاصی را روی پی‌سی شما پشتیبان‌گیری کند.
اشتراک‌گذاری بار
امکانات مختلف این برنامه کاربردی به هر کاربری امکان می‌دهد طرح پشتیبان‌گیری را برای خود تهیه کند که هم با برنامه زمانبندی و هم با عملکرد کامپیوتر و پهنای باند اینترنت خود هماهنگی و تناسب داشته باشد. زمانبندی بک‌آپ‌ها بسیار ساده و راحت است. جالب‌تر اینکه رویدادهای زمانبندی شده را هم می‌توان در صورت نیاز به زمان مناسب دیگری موکول کرد. حتی می‌توانید ترتیبی دهید که در موارد خاص مثلاً در هنگام پرکاری پردازشگر، پشتیبان‌گیری سرویس متوقف شود.
اگر نمی‌خواهید که یک بک‌آپ خاص تمام اتصال اینترنت شما را به خود اختصاص دهد، می‌توانید سرعت آپلود شدن بک‌آپ‌ها را هم تغییر دهید. حتی می‌توانید سرعت رمزگذاری فایل‌های خود را-که به صورت محلی انجام می‌شود-کاهش دهید تا بک‌آپ‌‌گیری‌ها تأثیر چندانی بر عملکرد پی‌سی‌تان نداشته باشند. Mozy می‌تواند در همان زمانیکه سرویس مشغول پشتیبان‌گیری در کلاد است، پشتیبان‌های محلی هم بگیرید. با به خدمت گرفتن این ابزار می‌توانید داده‌ها و اطلاعات خود را در وسایل خارجی از قبیل USB فلش درایوها پشتیبان‌گیری کنید، هرچند از پشتیبان‌گیری در NAS محروم می‌شوید.
اگر هم که اتفاق بدی برای سیستم شما بیفتد و بخواهید فایل‌های خود را بازیابی کنید، این برنامه کاربردی کار را برای شما سهل و آسان خواهد کرد. بعنوان مثال می‌توانید فایل‌های ذخیره شده مورد نظر خود برای بازیابی را انتخاب کنید و یا اینکه اگر به سیستم اصلی دسترسی ندارید، فایل‌ها را در یک وسیله کاملاً جدید بازیابی کنید. فایل‌ها به مدت ۳۰ روز ذخیره می‌شوند. اگر هم که بخواهید به نسخه قدیمی‌تری از یک فایل دسترسی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از ابزار هیستوری بک‌آپ به سراغ تمام نسخه‌های قدیمی فایل‌‌های پشتبان‌گیری شده بروید.
علاوه بر این باید به نرم‌افزار جداگانه MozySync هم اشاره کرد که بیشتر شبیه یک ابزار ذخیره‌سازی کلاد عمل می‌کند تا یک قابلیت پشتیبان‌گیری. کافیست فایل‌ها را به فولدر MozySync روی پی‌سی خود بیندازید تا این فایل‌ها با سایر کامپیوترهایی که MozySync را روی آنها نصب کرده‌اید، همگام شوند. این فایل‌ها کل سهیمه فضای ذخیره‌سازی Mozy شما را مصرف می‌کنند. واسط وب Mozy مانند یک جستجوگر فایل ساده برای بک‌آپ‌ها و فایل‌های MozySync شما عمل می‌کند. با این وجود، خود واسط کمی کند است، بطوریکه بارگذاری هر فولدری چند ثانیه‌ای زمان می‌برد. بدتر اینکه هیچ مشاهده کننده رسانه‌ای وجود ندارد و از هر فایلی هم چیزی غیر از چند تصویر جزئی نمایش داده نمی‌شود. اگر نرم‌افزار Mozy را روی پی‌سی خود نصب نکرده باشید، با استفاده از واسط می‌توانید به سهولت و از راه دور به فایل‌های پشتیبان‌‌گیری شده دسترسی پیدا کنید. با این وجود واسط وب Mozt باز هم به اندازه محصولات اینترنتی ارائه شده توسط سرویس‌های همگام‌سازی کلاد از قبیل Box و Google Drive پیشرفته نیست.

اشکالات ناامیدکننده
Mozy برنامه‌های کاربردی تبلتی و اسمارت فونی برای هر دو گروه وسایل اندوروئیدی و iOS Apple تدارک دیده است، اما هیچیک از این برنامه‌‌ها در حد و اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، نبودند. برنامه‌ها تقریباً کند هستند و چندان هم جاذبه تصویری ندارند. استفاده از آنها برای جستجوی فایل‌ها گاهاً چالش‌برانگیز و دشوار است و فرآیند لاگ‌این هم ممکن است تا چند دقیقه زمان ببرد. هرچند این برنامه‌ها شدیداً نیازمند به‌روزآوری هستند، اما اگر کار اضطراری برای شما پیش آمده باشد و نیازمند دسترسی به یک فایل در حال جابجایی هستند، حداقل عملی و کاربردی هستند.
سرویس پشتیبان‌گیری MozyHome قیمت مناسبی دارد و به راحتی می‌تواند داده‌ها و اطلاعات شما را در برابر هر نوع حادثه و مشکلی محافظت کند. اپلیکیشن دسک‌تاپی فوق‌العاده است و هر چند واسط وب و برنامه‌های کاربردی موبایلی آن چندان چنگی به دل نمی‌زنند، قابلیت‌های پشتیبان‌گیری Mozy به تنهایی ارزش هزینه آبونمانی که به ازای آن پرداخت می‌کنید را دارند. افزودن MozySync هم طرفداران زیادی دارد، چون به کاربر امکان می‌دهد تا با یک برنامه کاربردی در کلاد هم همگام‌سازی و هم پشتیبان‌گیری کند. با این وجود، اگر فقط قصد پشتیبان‌گیری در کلاد داشته باشید، Livedrive از نظر قیمتی مناسب‌تر است. در صورت انتخاب این سرویس باید برای کارهای همگام‌سازی همیشه از یک سرویس رایگان دیگر هم استفاده کنید.
نقد و نظر
هرچند سرویس همگام‌سازی کلاد فوق‌العاده ارزا‌ن‌قیمت OneDrive فقط از Google Drive برتر است، یکی از محصولات ضروری برای هر کاربر مایکروسافت است.
OneDrive تلاش مایکروسافت برای ورود به بازار ذخیره‌سازی و همگام‌سازی در کلاد است. این سرویس که سابقاً به نام SkyDrive معروف بود، علاوه بر انواع قابلیت‌ها و برخورداری از ابزارهای همگام‌سازی معمول، به خوبی هم با ای‌میل Outlook و ویرایش اسناد Office Online یکپارچه می‌شود و همین هم آنرا به سرویس قدرتمندی برای آندسته از افرادی بدل کرده که به فکر ذخیره‌سازی و کار با اطلاعات و داده‌های خود در کلاد هستند.
برخلاف سایر سرویس‌های صرفاً پشتیبان‌گیری که تمام فایل‌های کاربر را به کلاد کپی می‌کند، OneDrive فقط یکی از فولدرهای روی پی‌سی شما را همگام‌سازی می‌کند و به همین دلیل می‌توانید از هر جایی و از هر تعداد وسیله‌ای، به فایل‌های موجود در آن دسترسی پیدا کنید.
OneDrive هم بعنوان استاندارد با ویندوز ۱/۸ یکپارچه می‌شود و هم یک افزودنی رایگان به سایر اکانت‌های مایکروسافت (از جمله Hotmail، MSN، Live، Xbox Live و Outlook) است. بنابراین می‌توان گفت مایکروسافت در حال حاضر یک پایگاه کاربر بالقوه مهم برای خود دارد. با این وجود، با توجه به مجموعه ابزارهای قدرتمند OneDrive، حافظه ذخیره‌‌سازی سخاوتمندانه رایگان و برنامه‌های کاربردی موبایلی عالی آن مایکروسافت هنوز آنرا جدی نگرفته و سرمایه‌گذاری چندانی روی آن نکرده است.

مزایا و معایب
صرفاً با ساخت یک اکانت مایکروسافت می‌توانید ۱۵گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان از آن خود کنید. با نصب OneDrive بر روی هر وسیله قابل حمل دستی و فعال‌سازی قابلیت آپلود خودکار رول دوربین هم می‌توانید این مقدار را به ۱۸گیگابایت افزایش دهید. با دعوت ده نفر از دوستان خود برای ملحق شدن به OneDrive باز هم می‌توانید این مقدار را به حداکثر ۲۳گیگابایت برسانید-در واقع به ازای هر معرفی موفق ۵/۰گیگابایت از آن شما خواهد شد. هرچند این مقدار سخاوتمندانه‌تر از ۲گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی رایگان در Dropbox است، در عوض Dropbox پیوندها و پیشنهاداتی دارد که با پذیرش آنها می‌توان تقریباً به راحتی ۵۰گیگابایت حافظه یا حتی بیشتر را هم به صورت رایگان از آن خود کرد.
OneDrive یکی از ارزان‌قیمت‌ترین ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی کلاد در بازار است، بطوریکه ۱۰۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی آن نزدیک به ۱۵ پوند در سال هزینه دارد. این قیمت تقریباً ۴۵ پوند کمتر از بهای Dropbox برای همین مقدار حافظه است. با این وجود، یکی از حوزه‌هایی که OneDrive در آن شکست می‌خورد، حداکثر ابعاد فایل است، چون کاربر می‌تواند فقط فایل‌های کوچکتر از ۲گیگابایت را ذخیره کند. اگر شما فایل‌های بزرگتری داشته باشید و بخواهید آنها را آپلود کنید، بهترین راه این است که با استفاده از WinRAR یا ۷-Zip آنها را به یک آرشیو چندبخشی تقسیم کنید.
OneDrive علیرغم قیمت پایین، فقط به گنجاندن چند ویژگی‌ در خود اکتفا نکرده است، بطوریکه عملاً Dropbox را در چند حوزه مهم و کلیدی شکست می‌دهد. بعنوان مثال، برنامه کاربردی وب و دسک‌تاپی آن به راحتی قابل استفاده هستند. بعلاوه، مشابه Dropbox، با انتقال دادن فایل‌ها به یکی از فولدرهای روی پی‌‌سی خود و یا با استفاده از واسط وب یا برنامه کاربردی موبایلی، فایل‌ها به OneDrive آپلود می‌شوند. فایل‌ها پس از آپلود شدن، با هر وسیله‌ای که به واسطه این سرویس در آن ثبت‌نام کرده‌اید، همگام می‌شوند.
اپلیکیشن دسک‌تاپی OneDrive کمی ساده‌تر و پیش‌پاافتاده‌تر از اپلیکیشن Dropbox است. بعنوان مثال، شما نمی‌توانید دانلودها را کنترل کنید و یا هیچیک از تنظیمات پراکسی را تغییر دهید، اما این اشکالات تأثیر چندان زیادی بر کار ما نداشت. مانند Dropbox، فقط فایل‌ها و فولدرهای ذخیره شده در دایرکتوری OneDrive به صورت خودکار همگام‌سازی می‌شوند. کاربر می‌تواند انتخاب کند که کدامیک از فولدرها با کدام پی‌سی همگام شوند و همین هم او را از دخیره کردن تمام فایل‌ها روی تمام کامیپوترها خلاص می‌کند.
بعلاوه، به راحتی می‌توانید اسناد و صفحه گسترده‌ها را از طریق واسط وب OneDrive ویرایش کنید، بدون اینکه هیچ نرم‌افزار آفیسی را نصب داشته باشید. کاربر می‌تواند فایل‌های ورد و اکسل را در مجموعه رایگان Office Online مایکروسافت ویرایش کند. حتی چندین نفر می‌توانند روی فایل‌ها به صورت همزمان کار کنند و تغییرات صورت گرفته توسط آنها هم در آن واحد منعکس شود. Office Online یکی از پرویژگی‌ترین مجموعه‌های محصولات وب‌محور است که برای هر کسی که طالب ویرایش اسناد خود در حال حرکت است، مزیت و امتیاز بالایی محسوب می‌شود. این اپلیکیشن وب هیستوری نسخه‌ها را نگهداری می‌کند و تا حد زیادی مانند ویندوز، یک Recycle Bin دارد که به شما امکان می‌دهد تا فایل‌هایی را که قبلاً حذف کرده‌اید، بازیابی کنید.

اعمال تغییرات از راه دور
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد OneDrive توانایی آن در دسترسی به فایل‌های ذخیره شده روی یک دستگاه راه دور از طریق واسط وب است، حتی اگر این فایل‌ها در فولدر OneDrive هم قرار نداشته باشد. این ویژگی چند محدودیت دارد که کارآیی آنرا به شدت تحت الشعاع قرار می‌دهد. با این وجود، اگر هیچ راه دیگری برای نگهداری از فایل‌های خود سراغ ندارید، می‌تواند فوق‌العاده ارزشمند باشد. برای افراد تازه‌کار یادآوری می‌کنیم که دستگاه مورد نظر باید روشن باشد، روی آن ویندوز ۷ یا ۸ نصب باشد (عجیب اینکه این ویژگی در ویندوز ۱/۸ غیرفعال شده است) و مدیر IT یا فایروال هم هیچ تنظیمات شبکه‌ای غیر قابل تغییری قائل نشده باشد. کاربر همچنین می‌تواند به درایوهای خارجی و شبکه‌ای از قبیل NAS یا حافظه ذخیره‌سازی USB متصل به پی‌سی دسترسی پیدا کند.
برنامه‌های کاربردی OneDrive برای وسایل اندروئیدی، آیفون، آی‌پد و ویندوز فون ۸ موجود هستند. تمام این برنامه‌های کاربردی به شما امکان می‌دهند تا فایل‌ها را در برنامه‌های کاربردی خارجی باز و مشاهده کنید. عملکرد ذخیره‌سازی آفلاین به حدیکه انتظار داشتیم، خوب نبود، چون با دانلود کردن یک فایل آن فایل در وسیله شما قرار می‌گرفت و با OneDrive هم همگام نمی‌شد. به همین دلیل، تا زمانیکه نسخه جدیدتری از فایل دانلود نشود، فایل اساساً فریز (تعلیق) باقی می‌ماند. برنامه‌های کاربردی هم برای Xbox 360 و Xbox One و همچنین یک نسخه واسط کاربری Modern برای ویندوز ۸ و ویندوز ۱/۸ وجود دارند.
OneDrive ابزار قدرتمندی است که فراتر از صرفاً یک ابزار همگام‌سازی فایل ساده عمل کرده و می‌تواند با Google Drive از نظر اضافات جانبی و فضای ذخیره‌سازی رقابت کند. برنامه کاربردی دسک‌تاپی آن سهل و ساده‌تر از Dropbox است و برنامه‌های کاربردی موبایلی آنهم خصوصیات عجیب و غریبی دارند. با اینهمه OneDrive در مجموع محصول ارزشمندی است. خصوصاً اگر در حال حاضر کاربر سایر وسایل و سرویس‌های مایکروسافتی باشید، به مراتب مفیدتر هم هست.
نقد و نظر
هرچند این سرویس پشتیبان‌گیری ارزان‌قیمت کلادی کم‌کم پا به سن می‌گذارد، اما هنوز هم عملکرد موثق و قابل قبولی دارد و از مزیت افزوده ذخیره‌سازی نامحدود برخوردار است.
SquirrelSave یک قابلیت ساده و پایه‌ای پشتیبان‌گیری در کلاد است که فضای ذخیره‌سازی نامحدودی را برای هر تعداد پی‌سی در قبال پرداخت یک هزینه ماهانه ثابت ارائه می‌کند. SquirrelSave از تمامی جذابیت‌های اضافی سرویس‌های گران‌قیمت‌تر از قبیل برنامه‌های کاربردی موبایلی و دسترسی به وب محروم است، اما هنوز هم به لطف قیمت پایین و انعطاف‌پذیری بالای خود در صدر لیست رتبه‌بندی قدیمی ذخیره‌سازی کلاد ما قرار گرفته است.
مشتریان SquirrelSave فقط یک پیشنهاد قیمتی دارند: با پرداخت ۰۵/۵ پوند در ماه ذخیره‌سازی نامحدود دریافت خواهید کرد. برای افزودن پی‌سی‌های دیگر نباید هیچ هزینه اضافی پرداخت کنید (هرچند همانطور که در ادامه هم توضیح خواهیم داد، اینکار تا حدی پیچیده است). برخلاف ادعای شرکت سازنده که این سرویس با وسایل ذخیره‌سازی شبکه‌ای مانند NAS کار نمی‌کند، ما توانستیم به خوبی با آن کار کنیم.

ساده و بی‌پیرایه
نرم‌افزار SquirrelSave نمونه کامل سادگی و بی‌پیرایگی است. طراحی این سرویس ما را به یاد روزهای یکه‌تازی ویندوز اکس‌پی و منوهای گاهاً مبهم و گنگ آن می‌اندازد. با اینهمه، این سرویس فایل‌ها را بدون هیچ خطایی پیشتیبان‌گیری و بازیابی می‌کند. به همین دلیل وقتی آنرا به نحوی تنظیم می‌کنید که پشتیبان‌گیری‌های‌تان را به صورت خودکار انجام دهد، حتی نیازی هم به نظارت بر برنامه نخواهید داشت، مگر اینکه اتفاق ناخواسته‌ای بیفتد و نیاز به بازیابی فایل‌های خود پیدا کنید.
مانند دیگر سرویس‌های بک‌آپ‌گیری، کاربر فایل‌ها و فولدرهایی را که می‌خواهید در کلاد پشتیبان‌گیری شوند، انتخاب می‌کند و آنهایی را که تمایلی برای پشتیبان‌گیری ندارد، حذف می‌کند. با این وجود نحوه انجام اینکار دقیقاً مشخص نیست. بعنوان مثال، برای حذف یک فولدر از بک‌آپ‌های خود، باید آنرا انتخاب ‌کنید و Delete را فشار دهید. برخلاف کاربران فنی‌تر و باتجربه‌تر که احتمالاً این فرآیند را به خوبی درک و اجرا می‌کنند، به عقیده ما بهتر بود دکمه‌ای هم برای انجام این عملیات تعبیه می‌شد.
به صورت پیش‌فرض حداکثر سرعت آپلود پشتیبان‌گیری روی رقم بسیار ناچیز ۵۷Kbit/s تنظیم شده است. با این سرعت، پشتیبان‌گیری چند گیگابایت یا ترابایت حافظه ذخیره‌سازی ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد، به همین دلیل مجبور هستید سرعت مجاز را روی ارقام بالاتر (یا روی صفر، به معنای سرعت نامحدود) قرار دهید. برای تغییر این تنظیم باید عملیات پشتیبان‌گیری فعلی خود را متوقف و آنرا ری‌استارت کنید تا تغییر اعمال شود.
گزینه پیش‌فرض عجیب دیگر این است که SquirrrelSave فایل‌های با سایز بیش از یک گیگابایت را نادیده می‌گیرد. به همین دلیل اگر با فایل‌های بزرگ کار می‌کنید، باید این تنظیم را تغییر دهید. وقتی اولین پشتیبان‌گیری خود را تکمیل کردید، SquirrelSave از آن به بعد فقط فایل‌های تغییر یافته را پشتیبا‌ن‌گیری خواهد کرد. با این وجود می‌توانید نرم‌‌افزار را به نحوی تنظیم کنید که هر روز بک‌آپ‌های کامل تهیه کند.
Memset، SquirrelSave را به عنوان یک قابلیت پشتیبان‌گیری تک‌سیستمی تبلیغ می‌کند. از نظر فنی، شما می‌توانید تعداد نامتناهی پی‌سی را با استفاده از SquirrelSave پشتیبان‌گیری کنید. با این وجود در عمل باید در مورد نحوه انجام اینکار به شدت دقت نظر به خرج دهید. اگر دو پی‌سی از دو فولدر با دایرکتوری‌های مشابه، مثلاً C:UsersShopper، پشتیبان‌گیری کنند، بک‌آپ یک سیستم روی دیگری رونویسی می‌شود. به عبارت دیگر، اگر در دایرکتوری هر کدام از پی‌سی‌ها، فایل‌های مختلفی داشته باشید، فقط فایل‌های روی دستگاهی که اخیراً بک‌آپ‌گیری کرده‌اید، موجود و در دسترس خواهند بود.
همچنین به ادعای Memset، نباید از SquirrelSave برای پشتیبان‌گیری از حافظه ذخیره‌سازی شبکه استفاده کرد. وقتی ما تلاش کردیم یک NAS را که به حرف یکی از درایوها نگاشت داده شده بود، پشتیبان‌گیری کنیم، یک کادر محاوره‌ای با این مضمون نمایش داده شد که قادر به انجام اینکار نیستیم. این در حالی بود که NAS چند لحظه قبل‌ شروع به پشتیبا‌ن‌گیری کرده بود! این قابلیت حتی اگر از نسخه‌های بعدی SquirrelSave هم حذف شود، در حال حاضر ویژگی مفید و کارآمدی است.
بازیابی فایل‌ها هم کار ساده‌ و راحتی است. با کلیک روی دکمه Retrieve لیستی از آخرین بک‌آپ‌ها، از جمله تمام بک‌آپ‌های گرفته شده ظرف ۱۲ساعت اخیر، نمایش داده می‌شود. فایل‌های حذف شده را می‌توان تا ۳۲ روز بازیابی کرد. فایل‌های ذخیره شده طی بک‌آپ اول هم برای همیشه نگه داشته می‌شوند.

دسترسی محدود
در حال حاضر هیچ واسط وب یا اپلیکیشن موبایلی برای SquirrelSave وجود ندارد. به همین دلیل اگر مجبور هستید در حین جابجایی و حرکت هم به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید، باید برای این مشکل چاره‌اندیشی کنید. یک روش برای حل این مشکل، دانلود یک کلاینت File Transfer Protocol(FTP) است که از رمزگذاری SSH پشتیبانی ‌کرده و کلید SSH را از پی‌سی شما به وسیله‌ای که قصد استفاده از آنرا دارید، منتقل می‌کند. این فرآیند هم پیچیده است و هم اینکه اگر تنظیمات شما کمی اشتباه پیکربندی شده باشد، ممکن است حتی کار نکند. ما این کلاینت را امتحان کردیم و موفق شدیم آنرا با کلاینت FileZilla Windows کدباز بکار بیندازیم، در حالیکه نرم‌ا‌فزاری اندروئیدمحور دیگری که برای همینکار استفاده کردیم، کوچکترین تأثیری نداشت. به طور خلاصه، فقط در صورتی از این کلاینت استفاده کنید که راه دیگری برای دسترسی به فایل‌های SquirrelSave خود از راه دور نداشته باشید.
SquirrelSave بعنوان یک قابلیت پشتیبان‌گیری ساده از نظر ارزشی به Livedrive برتری دارد. با این وجود، در کنار سادگی جذاب و خیره‌کننده آن، ممکن است قدیمی هم به نظر برسد. بعلاوه بعلت نداشتن هیچ برنامه کاربردی وب یا موبایلی، از تمام رقبای اصلی خود هم عقب است. اما اگر نیاز به فضای ذخیره‌سازی نامحدود برای چند پی‌سی با حداقل قیمت داشته باشید، SquirrelSave خرید خوبی است. اگر هم که به دنبال سرویس پیشرفته‌تری هستید، اکیداً SugarSync یا Livedrive را توصیه می‌کنیم.
نقد و نظر
Sugarsync علیرغم قیمت نامتعارف خود، انعطاف‌پذیرترین سرویس همگام‌سازی کلادی موجود در بازار است و به همین دلیل ارزش خرید را دارد.
Sugarsync یک سرویس همگام‌سازی کلادی است که همگام‌سازی فایل‌های ذخیره شده در هر جایی از پی‌سی شما با کلاد و سایر وسایل‌تان را امکان‌پذیر می‌کند. این سرویس فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است-بنابراین بعنوان مثال، می‌توانید یکی از فولدرهای ذخیره شده روی درایو C پی‌سی خود را با فولدری در درایو D پی‌سی دیگر همگام کنید. این قابلیت SugarSync را به برای پشتیبان‌گیری و همچنین همگام‌سازی فوق‌العاده می‌کند، چون می‌توانید فایل‌ها را به صورت یکدست روی چند پی‌سی و همچنین در کلاد همگام کنید.
SugarSync آبونمان رایگان خود را متوقف کرده و در حال حاضر فقط یک نسخه آزمایشی رایگان سی روزه همراه با هر سرویس ارائه می‌دهد. طرح‌‌های قیمت‌گذاری آنهم به طرح‌های پیشنهادی Dropbox و Box شباهت زیادی دارند و همین هم این سرویس را به ازای هر گیگابایت به شدت گران‌تر از Microsoft OneDrive و Google Drive کرده است. با پرداخت تقریباً ۵۰/۴ پوند در ماه می‌توانید ۶۰گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی را از آن خود کنید. اگر هم که هزینه یک سال کامل را از پیش پرداخت کنید، دو ماه رایگان بعنوان هدیه دریافت خواهید کرد.

نقاط ضعف و قوت
SugarSync می‌تواند هر فولدری روی پی‌سی‌ شما را به اینترنت وصل کنید، تا اینکه هر نوع تغییراتی که در فایل‌های داخل آن انجام می‌دهید، فوراً و بلادرنگ در کلاد آپلود شوند و با سایر پی‌سی‌های متصل به آن فولدر همگام شوند. SugarSync از این نظر با امثال OneDrive و Dropbox که فقط فایل‌ها و فولدرهای ذخیره شده در یک دایرکتوری خاص را همگام می‌کنند، تفاوت دارد. به عبارت دیگر، SugarSync به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها را در کلاد همگام‌سازی کنید، بدون اینکه مجبور به تغییر شیوه سازماندهی داده‌هایتان شوید. وقتی SugarSync را بر حسب سلیقه و خواست خود تنظیم و تعدیل کردید، تازه معنی واقعی یکدستی و یکپارچگی کلاد را درک خواهید کرد، چون هر زمان که اراده کنید، آخرین نسخه هر فایل را در اختیار خواهید داشت. از طرف دیگر، SugarSync، مانند Dropbox، بعنوان یک درایو جداگانه روی پی‌سی شما سوار می‌شود و تمام فایل‌های روی این درایو را به صورت خودکار با کلاد همگام می‌کند. شما می‌توانید در ویندوز اکسپلورر به این فایل‌ها دسترسی داشته باشید، اما برای اینکار باید یک اتصال اینترنت داشته باشید. اینکار روش مفیدی برای ایجاد دسترسی سریع کاربر به هر یک از فایل‌ها است، بدون اینکه مجبور به همگام‌سازی کل فولدر در یک کامیپوتر باشید.

مشکلات سرویس
وب‌سایت SugarSync تمام فایل‌هایی را که همگام‌سازی کرده‌اید و همچنین تا چهار نسخه قبلی را هم برای دانلود آماده و در دسترس قرار می‌دهد. ما ترجیح می‌دادیم نسخه‌های بیشتری از فایل‌ها قابل دسترس باشد، خصوصاً اینکه Dropbox تمام نسخه‌های قبلی را تا ۳۰ روز نگه می‌دارد. پیش‌نمایش فایل‌ها بسیار محدود است، چون فقط فایل‌های تصویری را می‌توان در مرورگر فایل پیش‌مشاهده کرد. اسناد، ویدئوها و فایل‌‌های صوتی باید همگی پیش از باز و ویرایش شدن، دانلود شوند.
برنامه‌های کاربردی SugarSync برای آی‌پد، آیفون و وسایل اندروئیدی و حتی گوشی‌های قدیمی‌تر بلک‌بری و پلتفورم‌های قدیمی‌تر Symbian و Windows Mobile موجود هستند. اینها به هیچ وجه برنامه‌های کاربردی رسمی نیستند که برای BlackBerry 10 یا Windows Phone 8 طراحی شده باشند. به همین دلیل، اگر قصد دارید فایل‌های خود را با این وسایل همگام کنید، باید یک برنامه کاربردی طرف ثالث نصب کنید و به آن اجازه دسترسی به اکانت SugarSync خود را بدهید.
برنامه‌های کاربردی iOS و Android هم طراحی عالی دارند و هم به راحتی قابل استفاده هستند. انتخاب فولدرها برای همگام‌سازی هم بسیار راحت و ساده است. اما علیرغم ظاهر باکلاس خود، به مشکلات متعددی در این برنامه‌های کاربردی برخوردیم. بعنوان مثال، اگر قصد همگام‌سازی فایل‌های بزرگ در iOS را داشته باشید، نباید چشم از وسیله خود بردارید، چون سیستم عامل اپل، برای وسیله‌ای که در حالت استندبای قرار دارد، محدودیت مدت زمان همگام‌سازی SugarSync قائل شده است. ما مجبور بودیم برای یک فایل ۱۰۰مگابایتی سه بار گزینه ادامه دانلود را روی آی‌پد خود انتخاب کنیم. البته می‌توانید با تنظیم تایم‌اوت نمایشگر آی‌پد خود روی یک عدد بسیار زیاد، این مشکل را حل کنید، هرچند اینکار اصطلاحاً حل کردن  صورت مسأله است.
علاوه بر این مشکلاتی هم با برخی از فایل‌هایی که با آی‌پد خود همگام کرده بودیم، داشتیم. بعنوان مثال، وقتی یک صفحه گسترده را روی پی‌سی خود اصلاح کردیم و فایل آنرا روی برنامه کاربردی SugarSync در آی‌پد باز کردیم، با نسخه قدیمی فایل مواجه شدیم و مجبور شدیم برای مشاهده آخرین نسخه، خود برنامه کاربردی را دوباره همگام کنیم. برنامه کاربردی اندروئید هم بی‌مشکل نبود. این برنامه به ما اجازه نمی‌داد یک فایل خاص را در حالت آفلاین باز کنیم، حتی اگر قبلاً هم به طور کامل کل فولدر را همگام کرده بودیم. وقتی هم سعی کردیم فایل را باز کنیم، برنامه یک پیغام خطا با این مضمون نمایش داده شد که فایل قابل دانلود نیست. با این وجود وقتی دوباره به اینترنت وصل شدیم، توانستیم فایلی را که قاعدتاً پیشتر روی وسیله ذخیره شده بود، دانلود کنیم. عامل فروش منحصر به فرد SquirrelSave توانایی آن در همگام‌سازی هر فولدر با هر وسیله‌ای است که نقطه قوت بلاتردید آن است. هر چند این سرویس تا حدی گران است و برنامه‌های کاربردی موبایلی آنهم در حد و اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، ظاهر نشده‌اند، باز هم بعنوان یک سرویس پی‌سی دسک‌تاپی برای افرادی که دفترهای کار مختلف دارند و روی وسایل متعدد کار می‌کنند، بسیار ارزشمند و ارزنده است. به همین دلیل می‌توان نشان «بهترین خرید» را به آن اعطا کرد.
نتیجه‌گیری کلی
برای پشتیبا‌ن‌گیری، هیچ سرویس ذخیره‌سازی کلادی را از نظر قیمتی بهتر از Livedrive پیدا نخواهید کرد. با به خدمت گرفتن این سرویس نه تنها یک حافظه ذخیره‌سازی نامحدود ۵پوندی در سال خواهید داشت، یک نرم‌افزار قدرتمند که به راحتی قابل استفاده است بعلاوه یک واسط وب عالی و برنامه‌های کاربردی موبایلی هم از آن خود خواهید کرد. Livedrive انتخاب فوق‌العاده‌ای برای پشتیبان‌گیری تک‌سیستمی است و به همین دلیل هم عنوان «خرید برتر» ما را به خود اختصاص داده است.
در مورد سرویس‌هایی هم که بجای پشتیبان‌گیری، بیشتر به سمت و سوی همگام‌سازی تمایل دارند، دو سرویس مطرح می‌شوند و انتخاب شما بین آنها هم به نوع نیازتان بستگی دارد. اولین برنده این رقابت، SugarSync است که از نظر توانایی‌های خود در همگام‌سازی هر تعداد فولدر در بین چند کامپیوتر مختلف بی‌رقیب است. این سرویس به شما امکان می‌دهد تا با چند کامپیوتر کار کنید، طوریکه گویا همگی یک وسیله واحد هستند و به همین دلیل هم نشان «بهترین خرید» ما را از آن خود کرده است.
در این میان، Google Drive هم به صورت باورنکردنی ارزان‌قیمت و هم به صورت شگفت‌انگیزی کارآمد و مفید است. اگر شمای کاربر به برنامه‌های کاربردی ویرایش سند موبایل و وب کلادمحور آن نیاز داشته باشید، این سرویس بهترین است. اما حتی در غیر اینصورت هم، قیمت حافظه ذخیره‌سازی Google Drive را بی‌رقیب کرده است. این سرویس هم به همین دلیل عنوان «بهترین خرید» ما را از آن خود کرده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text