سرمقاله شماره ۲۵۹

/
/
/

با سلام و عرض احترام خدمت کلیه خوانندگان محترم ماهنامه رایانه
شرکتهای نرم افزاری و سخت افزاری بزرگی در این چند سال اخیر پا به عرصه گذاشته اند که دنیای IT را تحت تاثیر خود قرار داده اند ، از این جمله می توان به شرکت اپل ، hp ، مایکروسافت و دل اشاره نمود که هر کدام در بازه های زمانی مختلف دارای فراز و نشیبهایی بوده اند  ، اما  شرکت مایکروسافت که می توان آنرا حاکم مطلق دنیای نرم افزار در چند سال  اخیر دانست ، با ارائه نرم افزارها یی همانند ویندوز ، آفیس ، دنیای کامپیوتر را به یک دنیای تک قطبی  تبدیل کرده بود به شکلی که جای کاری برای شرکتهای دیگر نرم افزاری باقی نگذاشته بود ، اما با پیدایش تبلتها و سیستم عاملهلی آن به یک باره همه چیز تغییر کرد. نیاز مردم به پی سی ها کمتر شد و دنیای فروش قطعات کامپیوتری به پایین ترین حد خود رسید. مردم دیگر نیازی نمی دیدند که برای رفع کارهای روزمره که عمدتا چک کردن ایمیل و استفاده از آفیس بود ، ویندوز و نرم افزارهای آنرا خریداری کنند چرا که دیگر سیستم عاملهایی مانند اپل و یا اندروید ، این امکانات را براحتی و رایگان در اختیار همه قرار داده بودند  ، از طرفی توسعه نرم افزارها نیز آسانتر گردید و امکاناتی جهت تهیه و تولید نرم افزار های کاربردی بوجود آمد که از قبل وجود نداشت و باعث کندی و یا عدم تمایل دیگران در استفاده از آنها بود. حالا وضعیت در حال تغییر بود ، به یکباره این غول نرم افزاری دچار از هم پاشیدگی و ورشکستگی شد. virtual offices ۱۰ ها هزار کارمند اخراج شدند و استراتژیهای مایکروسافت به یکباره فرو پاشی کرد.

اما چرا چنین اتفاقی افتاد ؟
دلیل آن بسیار ساده بود ، عدم تخمین و آینده نگری این شرکت بود و یا شاید کمی مغرور بودن آن را هم می توان به این دلایل اضافه کنیم. واقعیت آن بود که مایکروسافت نمی خواست قبول کند که نیازهای مردم تغییر کرده و باید خود را با نیازهای آنها منطبق کند.
پس از نزول به یکباره سهام های این شرکت ، مدیران آن تازه  به فکر آن افتادند که باید تغییراتی در این شرکت و ساختار های آنها بدهند، ابتدا به سراغ شرکت نوکیا رفتند و با خریداری آن تصمیم گرفتند در مقابل گوشی iphone  قد علم کنند ، که در اینجا با ورود شرکتهای دیگری مانند سامسونگ خود اپل نیز دچاره مخاطره شد و این پروژه مایکروسافت نیز در ابتدا معدوم شد.
در قبل از آن نیز تبلتهای Surface  را روانه  بازار کرده بود که تا حدود زیادی با استقبال عمومی روبرو شد اما دو ضعف اصلی باعث شد که این پروژه نیز آنچنان شتاب نگیرد ، اول آنکه میزان تولید آن بسیار محدود بود و دوم  ، قیمت آن بسیار بالا بود.
در کنار موارد فوق می توان لوازم جانبی از جمله صفحه کلید ، ماوس و وب کم را نیز  به محصولات مایکروسافت اضافه نمود.
مایکروسافت متوجه آن شده بود که دیگر دوران تک قطبی بودن در دنیای نرم افزار به پایان رسیده و باید تغییراتی اساسی در اصول کاری خود دهد و در غیر اینصورت در چند سال آینده باید با مایکروسافت وداع نمود.
جدیدا مایکروسافت به سراغ تولید دیگر سخت افزارها در راستای اتوماسیون خانگی ، ساعتهای هوشمند و عینکهایی شبیه به عینک گوگل رفته است که شاید آخرین تلاش این شرکت جهت باقی ماندن در کورس رقابت باشد، عدم تشخیص نیاز بازار و کند عمل کردن این شرکت باعث چنین دردسرهایی برای آن شد.
با تشکر

رضا علیجانی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text