پیشرفت ها در سال ۲۰۱۵

/
/
/

در سال پیش رو، چشم انداز فناوری چگونه خواهد بود؟ مطمئناً راکد و ساکن نخواهد بود. این امر با اطمینان خاطر است. متخصصین ما از چشم انداز ۱۲ ماه آینده پرده بر می دارند.
شیوه سنتی آغاز یک ویژگی این چنینی، یادآوری جهان فردا و اظهارات عجیب و غریب و نیز افسوس خوردن نداشتن هاورد بردها و ماشین های پرنده در شرایط امروزمان است. اما از دیدگاه خواننده: در سال ۲۰۱۵، ما هم اکنون هم در این شرایط زندگی می کنیم. ذهن خود را به پنج سال گذشته ببرید و جهانی که اکنون در آن زندگی می کنیم، شبیه کوچ ستارگان است.
گوشی های هوشمند یک منبع کلی برای همگان تبدیل شده است، همچنین رایانه های قایل حمل و دستگاه های ارتباطاتی. اینها، تلویزیون های قابل حمل هستند، دستگاه های ویدئویی و کنسول های بازی های رایانه ای که هزینه ای کمتر از ۱۰۰ یورو در بر دارد. و برای یک ارزیابی مطلوب در سال ۲۰۱۵، ما بیش از پیش به گوشی های هوشمندمان دسترسی داریم، اما نه از طریق صفحات روشن لمسی آنها، بلکه به طریق گجت های قابل پوششی که می توان آنها را روی بدن خود نصب کرد. با وجود ساعت های هوشمند، بندها و هت ست هایی که تبدیل به مد روز شده اند، دیگر تقلا برای کشیدن گوشی های موبایل از جیب تان به سر رسیده است.
گجت های قابل پوشش در حال توسعه هستند و نه تنها دسترسی آسان تر را برای دستگاه های موجود قابل اتصال به ارمغان می آورند، بلکه حرکات ما را سنجیده و وضعیت سلامت ما را ارزیابی می کنند. این امر صحبت از سه گرایش بیشتر را می کند: ذخیره سازی ابری، پرینت سه بعدی و فراهم سازی اینترنت برای تجهیزات. ایده ی دستگاه خانگی هوشمند، چند دهه ای است که بایکوت شده، اما به عنوان منبع گاز می تواند فرصت هایی برای صرفه جویی در پول و انرژی را که توسط منازل گرمایشی عرضه می گردد، بکار گرفته شود، همانگونه که ترموستات های هوشمند تبدیل به دستگاه هایی استاندارد و معمول شده اند.
در حالیکه شیوه ای که ما خود را سرگرم می کنیم، اساساً تغییر یافته است. تعداد محدودی حتی میل دارند که این روزها برچسبی تحت عنوان دنیای فردا را ببینند، چراکه بسیاری از خدمات تلویزیونی فقط آنچه را که می خواهیم به ما نشان می دهد. ما نمی خواهیم همه این محتویات را ذخیره کنیم. این محتویات در سیستم ذخیره سازی رایانش ابری وجود دارد و هر جا بخواهیم می توانیم به صورت آنلاین به آن دسترسی داشته باشیم. اگر چیزی که می خواهیم، فیزیکی باشد، خیلی زود قادر خواهیم بود که در منزل خود آنرا بسازیم. پرینت سه بعدی تقریباً جنبه جدی به خود گرفته و اخبار خوبی در خصوص دستگاه کپی استار ترک برای طرفداران به گوش می رسد.
هر وسیله نمایش را در جلوی یک کودک بگذارید و آنها قادر خواهند بود با سیستم لمسی آن دستگاه، کنترل آنرا به دست گیرند. و اگر آن صفحه نمایش به اینترنت وصل نمی شود، کودک آنرا یک دستگاه معیوب می انگارد. هر دستگاهی دیگر تبدیل به یک دستگاه هوشمند می گردد. و این گرایشی است که تنها در یک مسیر یکطرفه تداوم خواهد داشت.
انتظار بر این است که سال آینده و یا نه چندان دور بتوان یک خانه را به طریق یک دستگاه متصل به اینترنت، کنترل نمود و شمار نقاط لمسی به واسطه دسترسی به این موارد کنترل که می توانیم داشته باشیم، سیر صعودی خواهد داشت. زمانی فرا می رسد که هر یک از صفحات نمایش در منزل شما می تواند یک صفحه نمایش لمسی متصل به اینترنت باشد و این زمان به سرعت خواهد رسید. این جریان، دیگر یک داستان علمی تخیلی نیست، بلکه یک امر ضروری و یک واقعیت پیش پا افتاده خواهد بود.
در این ویژگی، ما تنها یک سال دیگر رو به جلو گام می نهیم، یعنی تا پایان سال ۲۰۱۵٫ ما از متخصصین خود می خواهیم که نگاهی دقیق تر به ساعت ها، تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها و ویندوز ها، اینترنت و چاپگرهای سه بعدی داشته باشند. همه پیشرفت هایی که ما توقع داریم، تصاعدی هستند اما این پیشرفت ها، ما را به جاهایی می برند که حتی همین چند سال گذشته هم به نظر شگفت انگیز و آینده نگرانه می آمد. آینده اینجاست، در صفحات بعد، آینده را خواهید دید.

ساعت های هوشمند
شاید یکی از بزرگترین چیزهایی که اتفاق افتاده است، دسته بندی ساعت های هوشمند در سال ۲۰۱۵ است که با ساعت Apple در ماه بهار آغاز خواهد شد. در این مرحله ، سازندگان ساعت های هوشمند نیاز دارند تا بازی خود را به راه اندازند. در حالی که ساعت اپل که با پلتفرم IOS 8 عمل می کند، برتری خاصی نسبت به ساعت اندروید ندارد و تنها بالعکس، به اندازه کافی کاربران هر پلتفرمی را قانع می کند که از خیر آن بگذرند، و این درس های ناچیزی را به سازندگان رقیب در حوزه ساعت هوشمند در سال ۲۰۱۵ خواهد داد.
در گذشته، اکثر گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید کار می کردند و طالب کمی در بین شمار کثیر کاربران آیفون داشت و به همین صورت نخستین گوشی های هوشمند که با چرخ دنده Tizen کار می کرد، برای هر کاربری به جز دارندگان دستگاههای سامسونگ جذابیت چندانی نداشت. اما با وجود ساعت های هوشمند مناسبی که برای هر دو سبک کاربران قابل دسترس است، نهایتاً دسته بندی ساعت های هوشمند رفته رفته جاذبه خاصی برای عموم خواهد یاغت.
بر اساس منابع آتیه که از میان ۸ هزار مشتری در ایالات متحده، انگلستان، فرانسه و آلمان در ماه می و اکتبر سال ۲۰۱۴ به رای گذارده شده، در طی پنج ماه، کشش مشتریان ۱۲۵ درصد به سمت ساعت های هوشمند کشیده شده و ۵۰ درصد نیز جذب دستبندهای تناسب اندام گردیدند. شاید چندان حیرت آور نباشد، اما طیف وسیعی از کاربران آیفون مستوجب این تغییر شده اند: در حالیکه ۶ درصد کاربران در ماه می جذب این ساعت های هوشمند بودند، اما تا ماه اکتبر، ۱۷ درصد این انگیزش این افراد به سمت فناوری قابل پوشش نظیر ساعت و دستنبد سوق یافت.
در سال ۲۰۱۵، انتظار ما این است که پیشرفت هایی را در مورد ساعت های هوشمند در پنج جبهه شاهد باشیم: طراحی، قابلیت استفاده، دستبند سلامت و تناسب اندام، تناسب قیمت و عمر باتری آن.
برای سازندگان مهم است که این مسئله را به یاد داشته باشند که ساعت بیشتر صحبت از فشن و مد است تا بخشی از فناوری مفید. در حالیکه بیشتر ساعت های هوشمند اندروید را نمی توان نهایتاً بیش از انتخاب یک بند یا صفحه مختلف مانور داد، اما ساعت اپل در دو سایز مردانه و زنانه و سه مجموعه قابل دسترس است: ساعت اپل، ساعت اسپرت اپل و ساعت ادیشن اپل. انتظار ما بر این است که سازندگان ساعت هوشمند اندروید، در پی طراحی هایی باشند که همه نوع کاربرهایی را جذب خود کند.
ما همچنین ساعت های هوشمند بیشتری می بینیم که ظاهری گرد به سبک ساعت های مچی قدیمی دارند. مدل های موتورلا موتو ۳۶۰ (شکل روبرو) و ال جی جی آر نمونه های بارز هستند و انتظار بر این است که ساعت های گرد با طراحی های کمتر شبیه فناوری را در سال ۲۰۱۵ مشاهده کنیم.
ساعت اپل به طور کامل به صورت لمسی کار نمی کند و همیشه روی یک صفحه کوچک عملی نیست. برخی از ساعت های هوشمند اندروید، ویژگی های مشابه دارند. تاج دیجیتالی ممکن است استاندارد نباشد اما شما می توانید تضمین کنید که سازندگان ساعت های هوشمند، گامی به سمت ارتقای مسیر یابی (Navigation) و راحتی استفاده در سال ۲۰۱۵ خواهند برداشت، شاید با خصلت های ارتقا یافته. در مفاهیم خود فناوری،سلامت و تناسب اندام یک شکاف کلیدی و باریکی بین ساعت هوشمند و بند تناسب اندام باقی خواهد گذارد. با طراحی های عملی تر، ما عاقبت توانستیم کاملاً جایگزین بندهای تناسب اندام را ببینیم. در سال ۲۰۱۵ تصور می کنیم که بیشتر شاهد دستبندهای تناسب اندام و سلامت باشیم تا گام شمار یا سنسور ضربان قلب که زمانی که فعالش می کنید، روشن می شود. این دستگاه ها کاملاً روی صفحه پیش زمینه خود صداهای تیک تاک دارند و تصاویر واقعی تری از سلامت و فعالیت روزمره شما ایجاد می کنند.
هر چه بیش تر از این دستگاه های برای تمرین و فعالیت خود استفاده می کنید، بیشتر نیاز دارید تا در برابر این نوع پوشش ها مقاومت کنید. انتظار می رود ساعت ها در سال ۲۰۱۵ بتوانند ساعت های نیرومند، ضد آب یا دست کم باران و عرق بدن باشد.
از انجا که ما به راحتی به شارژ کردن ساعت هایمان در طول شب عادت نخواهیم کرد، از این رو ارتقای عمر باتری، امری کلیدی خواهد بود. انتظار نداریم که باتری های این ساعت های هوشمند در عرض چند روز به اتمام برسد. ما می خواهیم که این ساعت ها نیز شبیه ساعت های سنتی عمل کند.
انتظار می رود که شارژ وایرلس Qi در سال ۲۰۱۵ به زحمت ویژگی ساعت های هوشمند را پشتیبانی نماید. این به اندازه کافی نامطلوب است که باید ساعتمان را دربیاوریم تا بتوانیم شارژش کنیم. بد است که مجبور باشیم آنرا به پورت یو اس بی وصل کنیم.
قیمت برای دارندگان جاه طلب ساعت های هوشمند، در گذشته نگران کننده بود. ساعت ال جی جی یکی از نمونه های قابل خرید با مبلغ ۱۵۹ یورو است، اما برای اکثر ساعت های هوشمند شما به دنبال مدل حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ بورو خواهید بود. در سال ۲۰۱۵، ما دیگر بخاطر یافتن ساعت های هوشمندی که با بودجه شما سازگار باشد و از شرکت های هواووی، زد تی ای و دیگر سازندگان بنام در حوزه ساخت دستگاه های ارزنده تولید می گردند ، شگفت زده نخواهیم شد.
در یک مقیاس دیگر، افرادی هستند که دوست دارند پول بسیاری را برای ساعت های خود خرج کنند. شاعیاتی مبنی بر آن است که ساعت طلای اپل هزینه بسیار بالای ۳۰۰۰ یورو در بر دارد.
تلفن های هوشمند
امسال، یک سال بزرگ دیگر برای گوشی های هوشمند بوده که اکنون دوباره یکی از متداولترین  بخش های کجت ها به شمار می آید. گوشی های مهم توسط شرکت های اپل، سامسوسنگ، ال جی، سونی، اچ تی س ، گوگل و شماری از رقبای کوچک تولید و عرضه گردیده است. گرچه گوشی های هوشمند تا یک اندازه به سقف مفاهیم نواوری و فناوری تازه دست یافته که امیدواریم کشف مفید و سودمندی برای سال آینده باشند.
سایز صفحات به طور متوسط بزرگ شدهو حتی اپل هم ایفون ۶ پلاس خود را در صفحه ۵٫۵ اینچی عرضه کرده اما کمتر شاید صفحه نمایش های منحنی یا انعطاف پذیر بوده ایم. LG G Flex بسیار بزرگ است و گوشی مفهومی تار از یک محصول پیشنهادی است، در حالی که گلکسی نوت اج (عکس صفحه پایین) با بخش منحنی شکلش درکنار گوشی که توانایی نمایش محتویات مختلف زمینه اصلی را دارد، گوشی بسیار جذابی است.
در سال ۲۰۱۵، امیدواریم(گرچه احتمالاً نخواهیم بود) شاهد نسل بعدی صفحه انعطاف پذیری در گوشی های هوشمند باشیم که خود گوشی منعطف است تا آنکه صفحه ای داشته باشد که در یک دستگاه منحنی ثابت شود. یک تلفن می تواند به طور متناسب جمع شود و خراب نشود. فناوری همچنین باید به مفهوم پیشرفت در بازار وسائل قابل اتصال بر روی بدن باشد، در شرایطی که صفحه منحنی یا منعطف بسیار در این زمینه معنا و مفهوم داشته باشد.
محیطی که ما شاهدش هستیم، تقریباٌ هیچ پیشرفتی در عمر باتری نداشته و این همان چیزی است که همه می خواهیم در آن به پیشرفت برسیم. گوشی هوشمند تقریباًٌ جزء اولیه همه کاربران در فناوری روزانه محسوب می شود و ما شدیداً می خواهیم به دورانی بازگردیم که تنها با یکبار در هفته و شایدم کمتر بتوانیم گوشی های تلفن خود را شارژ کنیم.
زمان شارژ کردن غالباً به طور قطع کاهش می یابد، اما موفقیت ناچیزی در آن خواهد بود. اینکه آیا عمر باتری های هوشمند با پک خود باتری بهبود خواهد یافت یا اجزای کاربردی و یا ترکیب این دو، باید شاهد تفاوت قابل توجه و قابل قیاسی بین دستگاه های امسال باشیم. یکی از مدل های جدید جافظه، مشتری را به واسطه نگهداری باتری تا چندین هفته، جلب خود می کند.
گوشی های هوشمندی پیمانه ای، سال بعد آغاز به کار می کند که در نوع خود بسیار جذاب است (اگر ثابت نشود که مدل کانسپ است). پروژه آرای  گوگل اوایل ژانویه پا به عرصه می گذارد. ایده ی مذبور این است که شما یک گوشی خریداری می کنید اما می توانید بخش های مختلف آنرا به دلخواه خودجدا نموده و یا تغییر دهید. این گوشی پتانسیل آنرا دارد که در بازار گوشی های هوشمند در راس همه گوشی ها قرار گیرد.
یک گوشی هوشمند پیمانه ای از بلوک های سازه ای تشکیل شده، به طوریکه شما قادر خواهید بود تا اجزای آنرا به طور مستقل ارتقا بخشید (درست مثل رایانه دسکتاپ خود). اگر شما یک پردازنده جدید، حافظه ذخیره بیشتر و یا دوربین بهتری را تصور کنید، سپس فقط نیاز است که ماژول را بیرون کشیده و ماژول جدید را وارد نمایید. این مفهوم توسط Phonebloks توسعه می یابد.
در نهایت ما توانسته ایم گوشی های هوشمند کمتری با ظاهر مطلوب که در حال حاضر به باز می آیند را ببینیم. سازندگانی نظیر اچ تی سی سابقاً این مسیر را رفته اند و بازیگر بزرگی چون سامسونگ، در پی آن است که شمار دستگاه هایی را تولید می کند به بیش از یک سوم کاهش دهد.
تبلت ها
علیرغم افزایش فبلت ها (تلفیق فون و تبلت)، صفحات بزرگ تر کماکان در سال ۲۰۱۵ به کار خود با قدرت ادامه می دهند. در سال بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ در بریتانیا، تبلتها فروش بیشتری از لب تاپ ها داشته اند و بیشتر تبلت ها بیش از پی سی ها و لپ تاپ های ترکیبی بر اساس داده های بر آمده از تحلیل گران شرکت آی دی سی، فروش خواهد داشت.
تعجبی ندارد اگر دربازه این قضیه تعمق کنید. گرچه بیشتر ما کماکان از پی سی دسکتاپ یا لپ تاپ برای کار خود استفاده می کنند، امام تا حدی تبلت یا گوشی های هوشمند را برای هر انچه که به کارمان ارتباطی ندارد (که این موارد کم هم نیست) به کار گرفته ایم. اما در حالی که تبلت ها برای وب گردی، خرید، بازی، ایمیل ها و چیزهای دیگر بزرگ هستند، از این رو رو به روز به ما اجازه می دهند تا بتوانیم به واسطه آنها کارهای واقعی خود را انجام دهیم.مستندات، برگه های گسترده و موارد ارائه همگی را می توان به واسطه تبلت ها ایجاد و یا ویرایش نمود. اما کماکان راه زیادی پیش از آنکه تبلت ها تبدیل به دستگاه های پربازده شوند، پیش رو است. آنها همچنین به شما اجازه می دهند تا به شبکه های گروهی به واسطه وی پی ان متصل گردید. شما حتی می توانید از یک تبلت، پرینت بگیرید، به طوریکه تنها وسیله ای با سیستم های تخصصی است که برای یک صفحه لمسی که مجبورید به یک پی سی متوسل شویدف بهینه نمی شود.
انعطاف پذیری این دستگاه ها است که آنها را برای بسیاری افراد، جایگزین لپ تاپ کرده است. زمانی که یک لپ تاپ قدیمی یا پی سی خراب و یا کند می شود، با خرید یک تبلت می توانیم با با آخرین هم ترازی ها جایگزینی برای سیستم خود بیابیم.
همیشه در دسترس بودن، وزن سبک و عمر بهتر باتری نسبت به اکثر  لپ تاپ ها، تبلت ها را این روزها پر معنا تر می کند، خصوصاً اینکه انها حتی از یک لپ تاپ کف خرید نیز ارزان تر است.
آیا ما شاید تبلت های بیشتری مثل Surface Pro 3 خواهیم بود (شکل بالا).؟ مایکروسافت عنوان می کند که این نخستین تبلتی است که می تواند جایگزین لپ تاپ شما شما باشد، اما ویندوز ۸ در برابر اندروید یا سیستم عامل آی او اس در زمان استفاده از تبلت کنار گذارده نمی شود. به همین دلیل است نرم افزار معمولا مهم تر از سخت افزار است.
و اما در خصوص سخت افزار، انتظار ما این نیست که هر نوع تغییرات اصلی فناوری در تبلت ها، طی ۱۲ ماه آینده روی دهد. فناوری باتری کماکان تا حدی روند کندی پیش می رود که این بدان معناست که سوای شارژ سریع سیستم روی تبلت های اندروید (بدان معنا که انها می توانند طی ۳۰ دقیقه یک سوم یا بیشتر شارژ شوند)، ما کماکان شاهد ان هستیم که برای شارژ بهترین تبلت ها، بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت زمان لازم است.
فناوری نمایش نیز کماکان زیبا هستند، البته با وجود رزولوشن هایی که احتمالاً سرعت پیشرفت کندی را طی می کنند. برخی سازندگان در ابتدا برای در اختیار داشتن صفحه ۴k 10 اینچ در صفحه رقابت خواهند کرد، اما کاملاً بعید است که انقلاب خاصی در این حوزه روی دهد.
اگر در انتظار یک تبلت تمام عیار هستید، این اتفاق تا سال ۲۰۱۵ روی نخواهد داد. بهترین حالتی که می توانیم شاهدش باشیم، صفحه منحنی است که ما روی دو گوشی هوشمند نظیر LG G Flex و سری Edge منحنی از سری های نوت اج سامسونگ مشاهده کرده ایم. در حال حاضر، فناوری بکار رفته برای تولید صفحات تاچ حساس، انعطاف پذیر نیستند، اما مسئله بزرگ تر این است که هیچ یک از اجزای دیگر نیز نظیر باتری ها از این قابلیت برخوردار نیستند.
تمامی اجزای دیگر با آسیب عملکردی مواجه خواهند شد: وای فای روی  ۸۰۲٫۱۱ac استانداردسازی می شود، بلوتوث تا ۴٫۱ و دوربین ها از مگاپیکسل های بیشتری برخوردار خواهند بودف حتی اگر سایز سنسور آنها به همان صورت قبل باقی بماند.
هر قدر، اپل نسخه های جدیدی از آیپد را تا پایان سال ۲۰۱۵ تولید خواهد نمود. تا حدی عجیب نیست، اما خبری که می تواند چشمگیر باشد، شایعه آیپد برو است که شکلآن در زیر امده است. یک نسخه آیپد از Surface pro 3 با صفحه نمایش سایز لپ تاپ و توانایی اجرای بیش از یک برنامه روی صفحه در یک زمان می تواند تغییر دهنده بازی باشد.
لپ تاپ ها
صنعت لپ تاپ پی سی نظیر بسیاری از موارد موجود، یک مورد مغایر با ریسک است و بسیار این صنعت ترجیج می دهد تا از انچه یک ایده موفق مالی می بیند، کپی برداری کند تا صرفاً یک خلاقیت و نواوری. از این رو در بازار گسترده لپ تاپ های مشتریان که علیرغم تلاش های گوگل با محصول کروم بوک ، کماکان به عنوان لپ تاپ های ویندوز دار از انتخاب فردی بیشتری برخوردار است، ما همچنان شاهد رایانه های نوت بوکی هستیم که قیمت پایین داشته و کپی های کم کیفیتی از مک بوک پرو هستند (عکس بالا سمت راست).
اپل برای آیتم عمر باتری محصولات خود، استفاده راحت و آزادی عمل از دست افزونه ضد کاربر نظیر sponsored bloatware تلاش بسیاری کرده و با وجود پیشرفت های اینتل در توسعه و تولید چیپ های کم توان (کمترین توان لازمه برای انجام عملکردهای مربوطه) x86 برای اپل مک ها، لپ تاپ های ویندوزدار معمولی اکنون توان اجرایی بیش از دو یا سه ساعت را دارا هستند. در سال ۲۰۱۵، شاهد متوسط لپ تاپ های ویندوز داری معادل شارژ ۶ ساعت خواهیم بود.
سهولت استفاده، جهش چشمگیر به عقب از نقطه شروع سابق با ویندزو ۸ بوده اما ضرورت مهم مایکروساغت برای حل این مشکل بدان معناست که ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۵ دست کم می بایست موجب شود تا مردم با ابتکار مجدد سیستم face-losing در منوی استارت، راه خود را بیابند. اما فشار افزوده از سوی پلتفرم های دیگر و نیز دیگر روش ها به منظور محاسبه پیشرفت به معنای این است شمار  فروش برای برخی سازندگان لپ تاپ های سیستم ویندوز بیش از پیش کاهش یافته است؛ به طوریکه شما ممکن است حتی نرم افزارهای ناخواسته بیشتری را روی لپ تاپ خود بیابید که سازندگان حتی سعی بر حل آن نموده اند.
انتظار می رود در کنار دکوراسیون های معمول دسکتاپ نظیر مک آفی، نورتون، نسخه های ازمایشی مایکروسافت افیس، دراپ باکس، ای بی و امازون، والپیپرهای متحرک نیز از سوی رستوران های محلی فست فوت نیز ببینید. (فرد می داند که تخفیف بیشتر ممکن است حتی از جانب خریداران لپ تاپ نیز پیشنهاد گردد که موافق همکاری در تبلیغ مک دونالد باشد که در پوش لپ تاپ را با لوگو I’s, lovin windows می پوشاند.
الترابوک به عنوان هم ردیف اینتل برای مک بوک ایر با ویندوز بکار می رود تا یک سازنده چیت ف طرحی را با شریک نرم افزاری خود به منظور درست کردن تاچ الترابوک ترتیب ببیند. متاسفانه هیچ شرکتی بر آن نیست که عنوان کند مشتریان لپ تاپ صفحه لمسی نمی خواهد زیرا این گونه لپ تاپ ها از حد متوسط بودجه مشتریان بالاتر و گران تر است و نه از کاربردپذبرب لب تاپ ها به این نتیجه نمی رسد که دسکتاپ ویندوز به طور چشمگیری به عنوان یک واسطه محاسباتی کنترل به صورت تاچ (لمسی) به ناکامی انجامیده است.
لپ تاپ های صفحه لمسی بیش از آنچه نشان می دهد، از صحنه محو شده است و خریداران لپ تاپ های دارای ویندوز کماکان اولویت خود را روی ارزان بودن آن می گذارند. این موارد محدود لمسی که اسم و رسمی به جای گذاشته اند، کماکان گرایش به طراحی ۲۰۱۴ دارند و از پایین ترین درجه TFT موجود بهره می برد، و با کیفیت تصویر بسیار پایین، مزیت اولیه برای افرادی محسوب می شود که تجربه صفحه لمسی آن با دانش این افراد از خط بریل بیشتر و شدیدتر می شود
این در حالی است که سال ۲۰۱۵ شاهد آن است که اپل، لپ تاپ خود را با توان ARM برای نخستین بار معرفی می کند و موقعیت چشمگیر کنونی آن این است که تنها کمپانی ساخت رایانه است که می تواند یک پردازنده سریع مناسب ۶۴ بیتی RISC را طراحی کند. و فرد نیاز به Fusion drive (فناوری ذخیره سازی داده توسط شرکت اپل) برای توانمندسازی آن ندارد.
با چیپ اپل ای ۸ایکس در آیپد ایر ۲ ساخت ۲۰۱۴، اکنون این محصول گامی سریع تر از تلاش های اینتل را برای تولید خط سی پی سو با باتری کارامد نهاده است و سازندگان مک بوک، مزیت این دستگاه را به خانه ها خواهد اورد و لپ تاپ های بدون فن (خنک کننده) می سازد که فراتر از طول عمر ۱۲ ساعته فعلی مک بوک ایر است. سیستم عامل مک، او اس ایکس دوباره جهشی به نسب خود یعنی RISCy خواهد داشت و شرایط کار با نرم افزاری را برای کاربران و توسعه دهندگان باقی می گذارد که کماکان دوباره با مک های خود کار کنند.
در دسته بندی مشتریبا برچسب Barrel’s bottom در رقابت با مایکروسافت، کروم بوک گوگل به سبقت در بازاریابی خواهد رسید و اکنون به عنوان صفحه نمایش به یک اعتبار و حسن نیتی دست پیدا کرده است. کاربرانی که از تاثیرات نابهنجار ضربه به کلید و نیز ضبط حالات چهره غافل هستند، دست کم خوشحال و خوشنودند که آنها مجبور نیستند نگران بک آپ (نسخه پشتیبان|) خود باشند. هر چند با تمام جدیت، ما تا حدی شاهد کروم بوک های تولید شده و ارزان تر از لپ تاپ های مایکروسافت هستیم که از اینتل سری Core M با چیپ های کم توان با عملکرد هماهنگی بهره می برند. بزرگ ترین اخبار در خصوص کاربران لپ تاپ در سال ۲۰۱۵ ، ویندوز ۱۰ است.
ویندوز
نیاز نیست به گوی پیش بینی زل بزنیم تا دریابیم که در جهان ویندوز در سال پیش رو چه روی خواهد داد. مایکروسافت، عزم خود را بر ویندوز ۱۰ نهاده است و به طرز عجیبی از ورژن ۹ (که درگیر گوش فرا دادن به بازخور های مشتری از یک برنامه باز نسخه آزمایشی یا بتا است) گذر کرده است.
هر فردی می تواند نسخه های سیستم عامل را دانلود کند، اما این موارد در حال حاضر بیشتر برای کاربران کسب و کار هدفمندی می گردند که ماکروسافت نیازمند جذب آنها پس از مختصری کشش نسخه ویندوز ۸ از سوی آنان است.
ویژگی های مشتری برای ویندوز ۱۰ تا حد زیادی کماکان ناشناخه است، اما مایکروسافت سابقا عنوان کرده بود که نمایه مشتری برای سال ۲۰۱۵ قابل دسترس خواهد بود. همچنین در رونمایی ویندوز ۱۰ این جمله را عنوان کرد «یک پلتفرم برای همه دستگاه ها». این بدان معناست که گرچه واسطه کاربری به نظر متفاوت خواهد رسید، اما سیستم عامل زیر لایه برای گوشی های ویندوز دار، تبلت ها، لپ تاپ ها، پی سی ها و حتی کنسول های ایکس باکس یک نیز مشابه یکدیگر است.
همچنین یک فروشگاه یکپارچه برای خرید بازی ها، اپلیکیشن ها، موسیقی، ویدئوها و دیگر موارد یکسان است. این امر عملا (انگونه که به نظر می رسد) عملی خواهد بود، خصوصا برای اپلیکیشن ها، اما اگر شما بتوانید یک اپلیکیشن را روی یک دستگاه بخرید و آنرا روی تمامی بخش کیت ویندوز قابل دسترس داشته باشید، پس این مسئله مطلوب و دلیل بالقوه ای برای سرمایه گذاری در اکوسیستم ویندوز خواهد بود.
ویندوز فونن، خودش بروز رسانی داخلی دارد که قاعدتاٌ تا اوایل سال ۲۰۱۵ به بازار گوشی های هوشمند، با وارد شدن کورتانا به تلفن های دستی قدیمی تر با سیستم عامل ویندوز موبایل، وارد بازار می شود.
بروز رسانی ویندوز فون ۸٫۱ نیز به کاربران اجازه می دهد تا بتوانند فولدرهایی را بر روی صفحه اصلی یا همان خانگی ایجاد کنند و معرف نوعی از قالب میهمان (guest mode) به علاوه قالب مخصوص کودکان است؛ جایی که شما می توانید شرایطی برای دسترسی به اپلیکیشن های خاص و نیز اپلیکیشن های اضافی جدید را به دوستان خود داده که اطلاع رسانی هایی را از گوشی شما بر یک دستگاه قابل نصب روی بدن نظیر activity tracker (پیگیری فعالیت) فراهم می سازد. جالب اینکه یک وی پی ان برای ایمن تر کردن آن جهت استفاده از هات اسپات های عمومی وای فای طراحی شده است.
ممکن است بعدها در تاریخ ۲۰۱۵ به همراه انتشار عمومی ویندوز ۱۰، ما شاهد اعلام و یا حتی آغاز به کار ویندوز موبایل ۱۰ باشیم. مایکروسافت همچنین خواستار آن است که کاربران شاهد ویندوز به عنوان یک پلتفرم باشند و این امر نیازمند ارائه سریع تعداد نسخه های ممکنه باشد و نیز خاطر نشان از اینکه دارندگان فعلی را در خصوص تغییر ویندوز فون ۷ به ۸ خسته یا بی رغبت نکند.
این می تواند یک فاجعه باشد که ویندوز فون نهایتا خود را در قالب یک گزینه سوم معتبر در کنار سیستم عامل های اندروید و IOS جا انداخته است، اما تنازع بر سر افزایش سهم بازار آن است. این امر در عوض موجب سردرگمی توسعه دهندگان می شود؛ در شرایط کمبود اپلیکیشن ها یا کیفیت پایین آنها که موجب انصراف و بی رغبتی کاربران به ویندوز فون ها می شود، یک سناریوی پیچیده را موجب می گردد.
با تمرکز شدید ویندوز ۱۰ بر روی کیبورد و موس در هنگام اجرا روی یک پی سی یا لپ تاپ، ما همچنین قاعدتاً شاهد تفکیک بیشتر بین رایانه های شخصی (پی سی) و تبلت ها خواهیم بود. کماکان فشار نامتعارف و غیراستادانه ای در مسیر به اصطلاح تولید دو دستگاه در یک دستگاه وجود دارد که سعی بر تولید دستگاهی است که هم نقش لپ تاپ را ایفا کند و هم تبلت، اما به طور کلی بدترین دنیای این دو دستگاه را به ارمغان آورده است.
پرینترهای سه بعدی
در سال ۲۰۱۵ نیز همانند سال ۲۰۱۴، دو برابر پرینترهای سه بعدی به فروش خواهد رسید و بدین ترتیب در سال ۲۰۱۶ نیز دوباره شاهد فروش دوبرابری خواهیم بود. آیا این بدین معناست که همه ما در اتاق مطالعه، کارگاه یا آشپزخانه دارای پرینترهای سه بعدی خواهیم بود؟ احتمالاً خیر اما مشتری مداری و جلب مشتری به طریق فناوری، دست یافتنی شده و این امر به شیوه های جذابی بر زندگی تان اثر خواهد گذارد.
رشد عمده در پرینترهای سه بعدی که شرکت تحلیل گر آی دی سی پیش بینی می کند، در منازل نخواهد بود، گرچه یک پرینتر برای مصرف کننده معادل ۲۴۹ دلار است، اما  New Matter MOD-6 در سال ۲۰۱۵ به روند فروش خود ادامه خواهد داد. روشن است که جایی در منازل و استدیوهای سرگرمی و نیز نیمه حرفه ای برای پرینترهای سی بعدی وجود خواهد داشت، همانطور که برای طراحان، هنرمندان، توسعه دهندگان از Arduinos  و Raspberry Pis گرفته lathes  و easels موجود است. در اینجا موارد فروش تا حدی به سبب کاهش قیمت است و دارندگان فعلی می توانند به مدل های بهتری دستگاه خود را ارتقا بخشند.
به واقع در شرایطی که قرار است رشد و توسعه در تولید بازرگانی اتفاق افتد،( مثل نخستین پرینتر سه بعدی اچ پی) پرینتر سه بعدی مولتی جت فیوژن (شکل پایین) مورد هدف طراحی شرکت هاست و از زمان آماده سازی آن تا سال ۲۰۱۶، بیش از ۱۰۰ هزار یورو هزینه در بر خواهد داشت. این محدوده ای است که پربنت سه بعدی یا تولیدات افزایشی با عنوان رسمی یا خسته کننده، دیگر برای چند سال آینده جذابیتی نخواهد داشت. در اینجا تولیدات جدیدی نظیر پرینت چند کاره مقرون به صرفه وجود دارد که یه سمت طراحی های هیجان انگیز طراحان در عرصه فناوری، محصول، ابزار و مد می روند و ما هم پاداش تلاش های انان بهره می بریم.
در ژانویه سال ۲۰۱۴، Stratasys نخستیت پرینترهای سه بعدی تمام رنگی چندکاره در دنیا را عرضه کرد که به سرعت پرینتر سه بعدی چندکاره رنگی Objet500 Connex3 لقب گرفت و به طرز چشمگیری قیمت ۲۰۰ هزار یورو به خود گرفت و سال بعد انتظار داشتیم تا شاهد پرینترهای ارزان تری باشیم که می تواند اجزای چندرنگی را پرینت بگیرد، هرچند بعید است قیمت آن آنقدر پایین بیاید که برای همه ما مقرون به صرفه باشد.
در شرایطی این محصول می تواند برایمان مثمر ثمر باشد که ما شاهد اجزای سفارشی بیشتر باشیم که با قیمت معقولانه ای به فروش رسد. هر چیزی از لباس تا لوازم جانبی تا تجهیزات خانگی و مسواک ها می توانند باب سلیقه ما سفارشی شوند. فکر کنید که تقریبا چگونه می شود هر بعد کفش های نایک را سفارشی کرد و یا هر آنچیز دیگر در زندگانی تان که شما دوست دارید داشته باشید. پرینتر چند کاره خصوصاً زمانی که یکی از این کاربردها به صورت الکتریکی عمل کند. به آن معنا که پرینت سه بعدی می تواند برای هر چه شما فکر کنید به کار رود . یکی از حوزه هایی که شما امیدوارید در زندگی خود ببینید، مزایای پرینت سه بعدی در بخش دارویی و پزشکی است. با گذشت دو سال، ما برخی نمونه های واقعا اعجاب انگیز را دیده ایم. چشم مصنوعی که ۱۰۰ یورو هزینه دارد نسبت به ۳۰۰۰ یورو که حکم یک ساعت نسبت به هفته ها نفاشی با دست دارد)، قالب بندی های دقیق برای استخوان های شکسته ساخته شده از منفذ که کماکان به شما اجازه خراشیدن می دهد تا حتی پوست سه بعدی برای سوختگی قربانیان را می دهد.
در سال ۲۰۱۵، ما انتظار داشتیم دست کم برخی از این موارد به واسطه شرکت های خصوصی تجهیزات پزشکی قابل دسترس شود. مقصود از این امر آن است که این تجهیزات، نتایج بهتری از تکنیک های کنونی می دهد، اما جایگزینی ابزارهای پرینت شده با ابزارهای دست ساز بدان معناست که آیتم های پزشکی که باید برای هر کاربر سفارشی شود، به طور چشمگیری ارزان تر خواهد بود. و با فشارهای بودجه ای در بخش NHS، این امر تاحدی می تواند مطلوب باشد.
از این رو پرینتر سه بعدی یک تلویزیون اچ دی، تبلت، استریمینگ باکس لپ تاپ، ظرف شویی یا مایکرو ویو ، تمامی دستگاه های موجودی که اکثر ما در منازل خود نگاهداری می کنیم، نخواهد بود. اما زمانی که چیزی سفارشی تر از تجیهزاتی می خواهیم که به طور انبوه تولید می شود اما قیمتش کمتر از ابزارهای دست ساز است، پرینتر سه بعدی گزینه پیش روی ما خواهد بود. نیل بنت
اینترنت موجود بر ابزار و تجهیزات
اینترنت تجهیزات یا IoT   رمز آلود و کمی عجیب به نظر می رسد اما در واقع درک آن بسیار ساده است. سابقاً فقط رایانه ها و تجهیزات شبکه می توانستند با اینترنت ارتباط داشته باشند، اما این روز بسیاری از دستگاه ها دارای ظرفیت آنلاین بودن هستند.
این تجهیزات تنها دستگاه هایی با یک آی پی نیستند که به عنوان یک ابزار یا شی محسوب شوند. هر دستگاه رایانه ای قابل تشخیص و منحصر بفردی به عنوان بخشی از اینترنت تجهیزات محسوب می شود به طوریکه می تواند شامل گجت های بلوتوث نظیر ارزیاب های فعالیت باشد.
البته ما فقط در مورد دستگاه هایی صحبت نمی کنیم که قابل نصب بر روی بدن ما باشد، اندازه گیرهای هوشمند الکتریکی و دیگر فناوری های نوین زیر چتر IoT قرار می گیرد و این ابزار در طول سال ۲۰۱۵ بازار داغی پیدا خواهد کرد.
شما احتمالا به بسیاری از تبلیغات تلویزیونی، جراید و یا تبلیغات روی وسائط حمل و نقل عمومی در خصوص ترموستات های هوشمند نظیر هیو توجه نموده اید. آنها طوری کار  می کنند که شما به راحتی از هر نقطه ای که دسترسی به اتصال اینترنت دارید، می توانید کنترل گرمایش آن را بدست گیرند و از این رو می توانید اگر از ابتدای تعطیلات به سفر رفته اید، آنرا روشن و یا اگر فراموش کرده اید انرا پیش از خارج شدن از منزل خاموش کنید. با استقبال از برخورداری با تامین کننده های انرژی در جایی که شما یکی از آن ها را رایگان داشته باشید، ترموستات های هوشمند به سمت آن می روند که در سال ۲۰۱۵ به تولید انبوه برسند و در دسترس عموم قرار گیرند. سنجشگرهای هوشمند پیش تر به بازار معرفی شده اند اما تعداد انبوه آن در سال ۲۰۱۵ جا خواهد افتاد. مقدمات دولت با هدف آن است که تمامی منازل و بخش های کسب و کار انگلستان تا سال ۲۰۲۰ به یکی از این تجهیزات مجهز گردد. سنجشگرهای هوشمند، نیاز شما را بر طرف می کند و اندازه مصرفی گاز و برق را برای شما می خواند به طوریکه شما بتوانید محاسبه کنید که جه میزان مصرف داشته اید. سنجشگرهای هوشمند از راه دور قابل خوانش است به طوریکه روزهایی که صورتحساب ارزیابی شده، نهایتا به اتمام خواهد رسید.
دیگر مزیتی که برای شما وجود دارد این است که شما قادر خواهید بود به راحتی ببینید که دستگاه های برقی منزل شما چه میزان انرژی را استفاده می کنند و هزینه آن برای شما چقدر خواهد بود، با این امید که به صرف هزینه مالی شما کمک کند.
نظارت خانگی همچنین آرامش و امنیت را بالا می برد و تا سال ۲۰۱۵، ما شاهد شیوه های اسانی برای نصب و استفاده از دوربین ها و سنسورها خواهیم بود. این موارد می تواند شامل الارم های گاز سمی مونوکسید کربن به انضمام سیستم های امنیت باشد که هوشمندتر از  سیستم هشدار دزدگیر است. ما مطمئناً همچنین شاهد سیستم های ورودی هوشمند مقرون به صرفه نیز خواهیم بود که به شما و دیگر افراد مجاز اجازه ورود به منزلتان را خواهد داد. سیستم کنونی که با قفل و کلید است، خوب عمل می کند، اما تا زمانی که شما کلیدتان را گم می کنید و یا بخواهید اجازه دهید که میهمانان پیش از شما به منزل برسند. در حال حاضر کلیشه هایی وجود دارد اما سیستم های موجود موجب نگرانی برخی ها شده، چرا که این افراد تصور می کنند که چنین سیستم هایی می تواند هک شده و مورد سوء استفاده قرار گیرد.  مثال دیگر ردیاب مسیر است. ما بیشتر و بیشتر شاهد دستگاه های هوشمندی هستیم که می تواند به شما کمک کند تا رد وسایل خود را بیابید. برچسب های کوچک و کم بها حتی می تواند در چمدان ها، لباس ها جا گیرد و یا عملا به هر چیز با ارزش و قابل ردیابی به طریق آنلاین وصل شود.
چالش های پیش روی سازندگان شامل افزایش عمر باتری از ماه ها به سالها و بلکه دهه هاست که همچنین شامل استفاده از پردازنده ها، دستگاه های ارتباطی و سنسورهایی که توان بسیار کمتری نسبت به حال حاضر مصرف می کنند. BT شبکه اینترنت تجهیزات را با استفاده از پهنای باند بسیار کم معرفی خواهد کرد که این میزان پهنای باند مناسب برای ارسال میزان محدودی از داده ها به نسبت مسافت های بالا می باشد.
خانه هوشمند
خانه شما رفته رفته هوشمند می شود. چه بخواهید چه نخواهید. گرچه احتمالا از آن استقبال خواهید کرد. سیستم گرمایش هوشمند، اتوماسیون هوشمند خانگی به طور کلی در انگستان در سال پیش رو، رو به فزونی است.
از یک طرف شما یک درک تکنولوژیک دارید و همچنین مشتریان فراوانی که از گوشی های هوشمند و وای فای خانگی استفاده می کنند. و از طرفی دیگر؟ ملتی که از کمبود پول نقد و انرژی رنج می برند. به قول معروف تنها یک زمستان بد و طاقت فرسا باعث قطعی توان مصرفی و افزایش بیش از حد می شود و پیش از آن نیز قیمت های بسیار بالای گاز٫ اتوماسیون خانگی نه تنها یک راه موثر برای استفاده از فناوری است، بلکه می تواند شیوه ای مهم و حیاتی برای کاهش میزان پول و هزینه ای باشد که ما برای تجهیزات خود صرف می کنیم. مهم تر اینکه این امر می تواند پاسخ کوتاه مدتی به مشکل روشن نگاه داشتن چراغ ها و کاهش میزان سوخت فسیلی که ما تولید می کنیم باشد. و یا دست کم برای کمک به این مسائل، فقط یک روش کوچک است.
اگر من در این حوزه بتوانم پیش بینی کنم، آن پیش بینی این است که بین دو زمستان ما با انگیزه خاموش کردن دستگاه های برقی در طول اوج ساعات مصرف، آسوده خواهیم بود. این امر نیازمند شرکت های تامین کننده توان مصرفی برای تامین خانه ها با اتصل های هوشمند است که توسط مشتری کنترل می شود اما توسط تامین کننده نظارت می گردد. شاید کمی نظارت دولتی اما در عوض بهای ناچیز برای پرداخت. به عبارتی ۱ یورو در یک روز٫ اگر یخچال فریزر شما از ساعت بین ۵ تا ۶ عصر خاموش شود،  این کار، تغییری در مجموع برای غذای شما ایجاد نمی کند. دما با یکی دو درجه اختلاف تغییر خواهد کرد. اما این نقطه عطف هر روزه است که در آن شبکه تحت بالاترین فشار است و ما احتمالا باید انتظار شروع قطع توان مصرفی داشته باشیم. البته باید خاطر نشان کنیم که شرکت های تامین کننده انرژی به دنبال پالایش داده های شخصی نیست اما من خرسند می شوم که با جهانیان این مطلب را تسهیم کنم که چه زمانی یخچال من روشن است و چه زمان خاموش .
پس با سبک جدیدی از زندگی اشنا شوید و اسودگی را تجربه کنید. سرمایه گذاری در فناوری خانگی هوشمند اگر شما این ایده را دوست می دارید، اما متعجب نشوید اگر با کمک تامین کننده گاز و برق خودتان، این فناوری به شما هدیه می شود. این کار زندگی شما را بهتر می کند و بی شک در پول شما صرفه جویی خواهد کرد. اما این روش همچنین برای اینکه همواره آتش و روشنایی خانه شما روشن باقی بماند، تبدیل به یک ضرورت اولیه خواهد شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text