اوبونتو فراتر از دسک‌تاپ‌ها

/
/
/

مارک شاتلورث، موسس Cannonical از آینده اوبونتو روی تلفن‌های همراه و درس‌هایی که اپل از پروژه Ubuntu Edge گرفته، می‌گوید. هرچند شاتلورث از نقش مدیر عاملی خود در کانونیکال کنار کشیده است، اما هنوز هم وقتی اسم اوبونتو می‌آید، نام او قبل از هر کسی به ذهن می‌رسد. ناکامی دیگر وی در اوایل سال ۲۰۱۴ هنگامی بود که پروژه Ubuntu Edge که هزینه‌های آن از محل سرمایه‌گذاری اجتماعی تأمین شده بود، نتوانست به هیچیک از از اهداف بلندپروازانه سرمایه‌گذاری خود دست پیدا کند- شالتورث برای این پروژه به جای پول واقعی، نیروی پرسنلی خود را سرمایه‌گذاری کرده بود. با این وجود، به نظر او این پروژه به طور کامل هم شکست نخورد و حتی ممکن است توسط بهترین سازنده فعلی تلفن‌های همراه هوشمند هم تأیید و تقلید شود.
پرسش: اوبونتو برای چه مدت اساساً یک سیستم عامل دسک‌تاپی باقی خواهد ماند؟
پاسخ: اگر به کار طراحی که ما در تمام دسک‌تاپ‌ها، تلفن‌های همراه و تبلت‌ها انجام داده‌ایم، نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که آنرا مخصوصاً طوری طراحی کرده‌ایم که در یک پایگاه کد همگرا شود. کد موبایلی که ما در حال حاضر روی آن کار می‌کنیم، پایگاه کد دسک‌تاپ آینده هم خواهد بود. به این معنا که گوشی شما می‌تواند یک دسک‌تاپ به شما بدهد، چون تمام کد دسک‌تاپ قرار گرفته روی آن را در اختیار دارد.
همگرایی واقعی در جایی در جریان چرخه مهم بعدی-که ممکن است در ماه دهم سال ۲۰۱۴ یا ماه چهارم ۲۰۱۵ باشد-رخ خواهد داد. ما اعتقاد داریم که می‌توانیم پیش از اینکه مدیران مایکروسافت بتواند ویندوز را روی گوشی‌های تلفن همراه و پی‌سی‌ها همگرا کند، اینکار را انجام دهیم-شرکت مایکروسافت اینکار را هدف خود را از نقطه نظر طراحی و توسعه معرفی کرده است.
وقتی ما اینها را همگرا کردیم، این پرسش مطرح می‌شود که آیا سیکل‌های انتشار در ماه ششم دیگر به اندازه قبل منطقی هست؟ کاربران تلفن‌های همراه و تبلت‌ها به آپدیت‌های وقت و بی‌وقت گوشی‌ها عادت کرده‌اند. بنابراین شاید ما سنت انتشار شش ماه یکبار را کنار بگذاریم و هر زمانی آپدیت‌های خود را انتشار بدهیم.
پرسش: با وجود جایگاه محکم فعلی Android و iOS چطور می‌خواهید توسعه‌دهندگان را به تولید برنامه‌های کاربردی برای اوبوتو تشویق کنید؟
پاسخ: سوال کلیدی مطرح کردید. اوبونتو پلتفورم شماره یک برای تمام انواع محاسبات ابری است-بعنوان مثال اینستاگرام تماماً اوبونتویی است و بک‌اند بسیاری از بازی‌ها و خدماتی هم که مردم روی گوشی‌های تلفن همراه خود اجرا می‌کنند، روی اوبونتو در کلاد اجرا می‌شود. بنابراین، ما از این نظر پشتوانه بسیار خوب و محکمی داریم و به هیچ وجه نگران نیستیم.
من تصور می‌کنم تفاوت عمده بین اوبونتو و ویندوز ۸ این است که اوبونتو، درست مثل اندروئید، لینوکس‌محور است. همین باعث می‌شود تا برنامه‌های کاربردی اینترنتی و برنامه‌‌های کاربردی بومی که برای اندروئید طراحی شده‌اند، احتمال بسیار بیشتری دارد که به اوبونتو منتقل شوند تا ویندزو. بسیاری از توسعه‌دهندگان اندورئید از اوبونتو استفاده می‌کنند و برنامه‌‌های کاربردی خود را هم روی اوبونتو توسعه می‌دهند، بنابراین نشان کردن همزمان اوبونتو برای آنها بسیار ساده‌تر است.
پرسش: آیا شریک سخت‌افزاری دارید که برای تولید گوشی و تبلت‌های اوبونتویی با شما همکاری کنند؟
پاسخ: ما با همکاری چند برند خانگی، چند وسیله تستی را بررسی کرده‌ایم. تمام این شرکت‌ها تیم‌های داخلی دارند و این تیم‌ها هم گزینه‌های پیشنهادی شرکت را به دقت بررسی می‌کنند. تغییر نظر آنها بسیار سخت است، چون چیزی را انتخاب می‌کنند که برای خودشان جالب و مهم باشد. با این وجود در چند مورد شاهد بوده‌ایم که وسایل مهم و کلیدی انتخاب شده‌اند و اوبونتو روی آنها اجرا شده است. از آنجاییکه پایه ما لینوکسی هم هست، اگر خودشان وسیله اندروئیدی داشته باشند، تقریباً به راحتی می‌توانند اینکار را انجام دهند. همینکه می‌بینیم آنها مستقلاً اوبونتو را روی وسایل کار می‌گذارند و عبارت «مجهز به اوبونتو» را روی کارتن وسیله هم درج می‌کنند، نشانه علاقه‌مندی زیاد آنهاست.
همه اینها نشان می‌دهد که هر چند ما هیچ شریک رسمی نداریم، اما خوشبختانه صنعت نگاه خوش‌بینانه و همه‌جانبه‌ای به اوبونتو و سرمایه‌گذاری زمان و پول لازم برای اجرایی کردن درست و مناسب آن دارد.
پرسش: آیا از اینکه Ubuntu Edge نتوانست بودجه لازم را جذب کند، ناراحت یا ناامید شدید؟
پاسخ: من از اینکه نتوانستیم آنرا به واقعیت تبدیل کنیم، بسیار بسیار ناراحت و ناامید شدم. من هنوز هم ایمیل‌هایی از طرف مردم با این مضمون دریافت می‌کنم که: «من از Edge پشتیبانی می‌کردم و از اینکه اجرایی نشد، ناراحت هستم». اما حقیقتاً از میزان پشتیبانی که بدست آوردیم، واقعاً متعجب شدم. برای ما، عرضه یک وسیله به بازار کار بزرگ و شاقی است، در حالیکه همین  تولیدکنندگان فعلی تلفن‌های همراه می‌توانند کاری مشابه Edge را با آستانه هزینه کمتر انجام دهند.
بعلاوه، علاقه به همگرایی هم افزایش پیدا کرده است. به گفته مردم، «پردازشگرهای تلفن همراه در حال رسیدن به پای کامپیوترهای دسک‌تاپی هستند». وقتی اپل آیفون نسل بعد خود [۵S]  را معرفی کرد، پردازشگر را «کلاس دسک‌تاپی» نامید. من اینرا به هیچ وجه تصادفی نمی‌دانم.
این مورد نادری بود که حتی اگر آنرا به پای اشتباه سهوی یا اغراق‌آمیز شرکت هم بگذاریم، باز هم نشانه بسیار روشن همگرایی آیفون و مک‌بوک ایر است؛ چون مادامیکه قصد نداشته باشید یک وسیله دسک‌تاپی با CPU خود بسازید، در مورد عملکرد دسک‌تاپی CPUتان هم صحبت نخواهید کرد.
بنابراین باوجودیکه از شکست پروژه Edge ناراحت شدم، مطمئن شدم که این ایده روزی ساخته خواهد شد. تمرکز ما روی ساخت بهترین مجموعه نرم‌افزاری برای دنیای همگرای آینده است.
پرسش: برای کارهای شخصی خود از چه تلفن همراه هوشمندی استفاده می‌کنید؟
پاسخ: من روی تلفن همراه هوشمند خودم اوبونتو را اجرا کرده‌ام-سیستم عامل فعلی من نکسوس است که جایگزین اندروئید قبلی‌ شده است. روی سایر وسایلم هم با همه نوع سیستم عاملی از Windows Phone گرفته تا iOS و Android کار می‌کنم. اینکار به من کمک می‌کند تا از انتظارات کاربران مطلع شوم.
پرسش: تلویزیون‌های اوبونتو در چه وضعیتی است؟ این فناوری در سال ۲۰۱۲ اعلام شد، اما دیگر هیچ خبری از آن نشنیدیم!
پاسخ: Ubuntu TV در کدبیس تلفن‌های همراه قرار داده شده است. در حال حاضر ما روی تولید آن کار می‌کنیم. ممکن است در نشر فعلی در گوشی و در نشر بعدی در تبلت باشد و نهایتاً تمام آنها همگرا شوند. ما یک پایگاه کد خواهیم داشت که تجربه اوبونتو را در سرتاسر تمام پایگاه‌های کد متفاوت از فاکتورها اجرا خواهند کرد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text