رویکردها و ابزار نوین در هوشمندی کسب‌و‌کار و داده های حجیم

/
/
/

مقدمه
امروزه ما در عصر داده زندگی می‌کنیم. تخمین این‌که چه حجم داده دیجیتالی در هر سال تولید می‌شود باعث تعجب و شگفتی خواهد بود. در سال ۲۰۰۶ میلادی حجم داده تولیدی برابر با  ۱۸/۰ زتا بایت۱ و در سال ۲۰۱۰ میلادی برابر با ۲/۱ زتابایت بوده و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ میلادی حجم داده‌‌های تولیدی به ۳۵ زتابایت برسد. بنابراین امروزه  با حجم داده بسیار زیادی مواجه هستیم. باتوجه به اینکه بیشترین حجم آن در اختیار دنیای وب مانند موتورهای جستجو ، دانشگاه‌ها ، مراکز علمی و سازمان‌ها  می باشد، این داده حجیم۲ می‌تواند تاثیرات بسیار مهمی داشته باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که موفقیت از آن کسانی است که با مهارت خود به استخراج  داده ارزشمند۳  بپردازند.
از طرفی تغییرات محیط کسب وکار، باعث پیچیده‎تر شدن عملیات سازمانی شده است. این پیچیدگی‎ها از طرفی منشاء فرصت‎ها می‎باشند و از طرفی دیگر، مشکلات و موانعی را برای کسب و کار ایجاد می‎کنند. علاوه براین، عوامل تأثیرگذار سازمانی و عواملی که بر محیط کسب و کار تأثیر دارند شامل بازارها، تقاضای مشتری، تکنولوژی و جامعه می‎باشند که شدت تأثیر این عوامل در طی زمان بیشتر و بیشتر می‎شوند و در نتیجه فشارهای محیطی و داخلی بیشتر، رقابت شدیدتر و همچنین مشکلات مدیریتی بیشتر می‎شوند. بنابراین، حجم وسیعی از داده‎ها و اطلاعات وارد سازمان شده و سازمان‎ها را دچار مشکل می‎کنند. مشاهده می‌شود که در این حالت تغییرات محیطی منجر به تولید داده حجیم شده است.
با توجه به محیط متغیر و حجم داده‌های تولیدی ، مدیران باید فعال‎تر، منعطف‎تر، سریع‎تر باشند تا بتوانند به تحولات محیطی پاسخ مناسب بدهند. بنابراین موضوع مهم  ، موضوع تصمیم‎گیری مدیران است زیرا تصمیم‎گیری  مترادف با مدیریت می‎باشد و تصمیم‎گیری مترادف با پیدا کردن بهترین راه‌حل‏ها در بین گزینه‎های مختلف می‎باشد، نیاز به اطلاعات مناسب دارد. با توجه به داده‎های حجیم و انبوهی که وارد سازمان شده‎اند، دسترسی به این اطلاعات یا امکان‎پذیر نیست و یا اگر هم اطلاعاتی هم باشد با توجه به متنوع بودن آنها ، تفکیک آنها غیر ممکن می‎باشد. بنابراین نیاز به راه حلی می‎باشد تا بتواند به حل مشکل بپردازد. از آنجایی که دانش در سازمان‌های امروز بسیار مهم تلقی می‎شود و حتی به عنوان یک دارایی شناخته می‎شود، دسترسی به این دانش بسیار با اهمیت می‎باشد. راه‌حل استفاده از هوشمندی کسب‌وکار می‎باشد. در رابطه با هوشمندی کسب‌وکار در شماره‌های پیشین ماهنامه رایانه (شماره‌های ۲۵۵ ، ۲۵۶ و ۲۵۷) به تفضیل بحث شده است. در این مقاله هدف این است که با مبحث داده حجیم ، نحوه مدیریت آن ، رویکردها و ابزارهای  نوین استفاده شده در هوشمندی کسب‌و‌کار آشنا شویم.
داده حجیم
داده حجیم به مجموعه‌ای از دادههای بزرگ و پیچیده اطلاق می شود که نرم‌افزارهای سنتی پردازش اطلاعات امکان پردازش آنها را ندارند.چالش اصلی برخورد با داده حجیم شامل تجزیه‌وتحلیل، جمع آوری و جستجو در میان داده‌ها است. فرآیندهای دیگری مانند به اشتراک گذاری، انباشت، انتقال و  حفظ امنیت داده‌ها در پردازش داده‌های حجیم مطرح می‌شوند.
با دسترسی آحاد مردم  به ابزارهای هوشمند قابل‌حمل )نظیر تلفن‌همراه و تبلت(  و گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو و در حالت کلی  با افزایش نفوذ اینترنت در زندگی روزمره مردم ، حجم این داده‌ها با سرعت رو به افزایش است. همچنین گسترش استفاده از  ۴RFID ، دوربین‌های مداربسته، خودپردازها ، کارت‌خوان‌ها و نگهداری داده‌های  نرم‌افزارهای ERP در سازمان‌ها منجر به تولید داده‌های حجیم می‌شود.
بنابراین تعریف داده حجیم متناسب با مکان و زمان متفاوت می‌باشد. طبیعی است که  آنچه امروز به عنوان داده حجیم تعریف می شود در آینده مفهومی دیگر داشته باشد و داده حجیم  شناخته نشود.  همچنین مفهوم داده حجیم از یک سازمان به سازمان دیگر و از یک کسب‌وکار به کسب و کار دیگر در حال تغییر است.

ویژگی های داده های حجیم
در سال ۲۰۰۱ میلادی داگ لنی۵ داده حجیم را  به صورت سه V یعنی حجم۶ ، سرعت۷ و  تنوع۸ تعریف نمود. امروزه داده  حجیم با پنج ویژگی حجم ، تنوع ، سرعت ، تغییر۹ و پیچیدگی۱۰  شناخته می شود.
۱-حجم : کمیت داده‌هایی که جمع‌آوری می شود اهمیت زیادی دارند. اندازه داده مشخص می کند که آیا این داده‌ها می توانند به صورت بالقوه داده حجیم تلقی شوند؟
۲-تنوع:  یکی دیگر از مشخصات داده های حجیم، تنوع داده‌ها است. بنابراین این مسئله که داده‌ها مربوط به چه کسب‌وکاری است و چه مفهومی را پشتیبانی می‌کند و درنتیجه به چه میزان  نیاز به تجزیه و تحلیل داده‌ها وجود دارد ، در تعیین آنها به عنوان داده حجیم نقش دارد.
۳- سرعت : میزان داده تولید شده در یک بازه زمانی یا به بیان دیگر ، سرعت ایجاد داده‌های جدید یکی دیگر از مشخصه‌های داده‌های حجیم است.
۴- تغییر : تغییر داده‌های ورودی، یکی از اصلی‌ترین مشکلات مرتبط با داده‌های حجیم است. این مفهوم به ناپایداری محیط‌هایی که داده در آن تولید می شود بر می‌گردد. هر چه ناپایداری در محیط بیشتر باشد، مدیریت و تحلیل داده‌ها دشوارتر خواهد شد.
۵- پیچیدگی : مدیریت داده‌ها فرآیند بسیار پیچیده‌ای است به خصوص هنگامی که  حجم زیادی از داده‌های پیچیده از منابع مختلفی تولید شود که نیاز به یکپارچه‌سازی و همگن‌سازی دارد.
هدف اصلی این نیست که مقدار زیادی داده بدست آید بلکه هدف این است که بدانیم با حجم انبوهی از داده چه باید کرد. بنابراین باید راهبردی اتخاذ شود تا سازمان ها قادر به دریافت داده از هر منبعی باشند  ، داده‌های مرتبط را تهیه و تحلیل کنند تا سوالاتی طرح شود که دستیابی به پاسخ آنها منجر به کاهش هزینه‌ها ، کاهش زمان، توسعه محصولات جدید و پیشنهادات جدید و  تصمیم  گیری هوشمندانه تر در کسب  وکار شود.
در مسائل مرتبط با داده‌هاي‌حجیم ، اندازه و حجم داده‌‌ها یک مفهوم نسبی است و بستگی به نقطه آغاز تحلیل و نحوه‌جمع‌آوری داده‌‌ها دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود  رشد سریع تعداد کاربران و نیاز روزافزون به خدمات‌رسانی همزمان به همه کاربران ، به صورت بدون وقفه و با کمترین هزینه  ممکن است. یکی دیگر از مشکلات ، انجام تحلیل‌هاي مختلف و پردازش‌هاي مربوط به داده‌های حجیم است که مي‌تواند حجم بسیار زیادی از داده‌هاي موقت تولید کند که مدیریت این نوع داده‌‌ها و نگهداری مناسب آن‌ها جهت بهینه نمودن سرعت محاسبات متوالی و بسیار سنگین تحلیلی، امری بسیار چالش‌برانگیز است. امروزه در مواجه با چنین مسائلی از روشی با نام MapReduce استفاده مي‌شود که برای نخستين‌ بار توسط گوگل معرفی شده است و یک مدل برنامه‌نویسی برای تولید یا پردازش مجموعه‌هاي بزرگ داده‌اي به‌صورت خودکار و موازی روی خوشه‌ای از تعداد زیادی از سرورها است[۲]. در ادامه مقاله به بررسی MapReduce خواهیم پرداخت.
از طرفی با عنایت به تغییرات سریع در بازار سخت‌افزار و نوآوری‌های جدید در زمینه فضاهای ذخیره‌سازی ، توان پردازشی و حافظه اصلی سرورها و معرفی سرورهای ارزان قیمت، تمایل سرویس‌دهندگان به استفاده از آن‌ها در مراکز داده را افزایش داده است. تا چند سال گذشته که از پایگاه‌هاي‌داده‌اي رابطه‌اي  به عنوان راه‌حل‌ ذخیره‌سازی داده‌ها  استفاده می‌شد ، در بحث داده‌های حجیم ، معماری مناسب و ایده‌آل برای سیستم‌هاي نرم‌افزاری و پایگاه‌هاي داده‌اي سنتي جهت بهره‌برداری مناسب از مجموعه‌اي از سخت‌افزارها را نداشته و محدودیت‌هاي ساختاری، سیستم‌های نرم‌افزاری را در مواجهه با ابعاد مختلف داده‌هاي حجیم نظیر حجم ، سرعت و تنوع و ناکارآمد ساخته بود. بر این اساس، در چند سال اخیر راه‌حل‌هایي  برای مدیریت و تحلیل این داده‌‌های حجیم تحت عنوان ۱۱NOSQL مطرح شده است که پرداختن به آن در این مقاله نمی‌گنجد و نیازمند بررسی در مقاله‌ای دیگر است.
ارزش افزوده پردازش صحیح و به موقع داده حجیم عبارتنداز :
۱ – داده حجیم مي‌تواند دستیابی به ارزش بسیار بالای نهفته در داده‌هاي خام را با شفاف‌سازی داده‌هاي جمع‌آوری‌شده و استفاده از آن‌ها با تناوب بیشتر، فراهم‌سازد.
۲ – سازمان‌ها مي‌توانند ضمن  ذخیره‌سازی حجم بیشتری از داده‌ها ، از تنوع و دقت بیشتری نیز بهره ببرند و به تحلیل‌هاي صحیح‌تر و منعطف‌تری دست یابند.
۳ –  استفاده از حجم‌هاي بیشتری از داده‌ها، این امکان را فراهم مي‌سازد تا کسب‌و‌کارهای  مختلف بتوانند تقسيم‌بندي‌هاي دقیق‌تری روي مشتريان انجام داده و خدمات و محصولاتی مناسب‌تر با نیازهای آن‌ها عرضه کنند.
۴ – سیستم‌هاي مبتنی‌بر داده‌هاي حجیم ، مي‌توانند تحلیل‌هاي پیچیده‌تری را ارائه نمایند که قدرت تأثیر مستقیم در تصمیم‌گیری‌هاي کلان را خواهند داشت.
۵ – مفهوم داده حجیم مي‌تواند در بهینه‌شدن و تصحیح محصولات تولید‌کنندگان مختلف مؤثر باشد چراکه حس‌گرهای مختلف در ابزارهای امروزی، امکان تحلیل نیازها، خواست کاربران و نقاط ضعف و قوت محصولات حاضر را فراهم کرده و راهی برای بهبود محصولات را پيش پای تولید‌کنندگان مي‌گذارد.
شرکت‌هایی نظیر نظیر آی‌بی‌ام۱۲، مایکروسافت۱۳ و اس‌ای‌پی۱۴ بیش از ۱۵ میلیارد دلار در زمینه داده حجیم سرمایه‌گذاری نموده‌اند. صنعت داده‌های حجیم ارزشی بالغ بر چند صد میلیارد دلار داشته و هر سال با در نظر گرفتن نرخ رشد ۱۰% ، با سرعتی دوبرابر کل تجارت نرم‌افزار در حال پیشرفت است.

هوشمندی کسب‌وکار ۱۵
برخی اهداف مهم زیرساختی هوشمندی کسب‌وکار در سازمان ، مربوط به ایجاد یک بستر ،چهارچوب و معماری با ثبات ، قابل گسترش ، تعامل‌پذیر و منعطف است که امکان به‌کارگیری فن‌آوری‌های نوین تجاری را در سازمان فراهم می‌کند. می‌توان عنوان نمود که احساس نیاز به وجود یک سیستم هوشمندی کسب‌وکار در سازمان برای اولین بار در سطوح بالای مدیریتی احساس می‌شود و از بالای هرم ساختار سازمانی به بخش‌های زیرین منتقل می‌گردد. مهم‌ترین عملکرد یک مدیر ، تصمیم‌گیری است. فرآیند تصمیم‌گیری می‌تواند به سه بخش کلی تقسیم شود که عبارتنداز:
* دسترسی ، جمع‌آوری و پالایش داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز٫
* پردازش ، تحلیل و نتیجه‌گیری بر اساس دانش.
* اعمال نتیجه و نظارت بر پیامدها یا جریان اطلاعات.
در هر یک از موارد فوق ، سازمان‌های قدیمی که از هوشمندی کسب‌وکار استفاده نمی‌کنند ، دارای مشکلاتی هستند که اغلب به دلیل حجیم ‌بودن داده‌ها ، پیچیدگی تحلیل‌ها و ناتوانی در ردگیری پیامد‌هایی که در مورد آنها تصمیم گرفته شده ، به وجود می‌آیند. هوشمندی کسب‌وکار با کمک به حل مشکلات فوق ، به دلیل ساختاری که درسازمان اعمال می‌کند، فرصت‌های جدیدی برای سازمان به وجود می‌آورد.
سیستم‌های کاربردی هوشمندی کسب‌وکار سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا با آگاهی بیشتری تصمیم‌گیری نموده و مزیت رقابتی را برای شرکت ایجاد می‌نمایند. به عنوان مثال یک شرکت با استفاده از این سیستم‌ها، اطلاعات و شاخص‌های محیطی ، پیرامون را مقایسه نموده و همچنین آینده پیشرفت و روند کارها را در زمینه فعالیت خود پیش‌بینی می‌کند.
سیستم‌های کاربردی هوشمندی کسب‌وکار به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا روند تغییرات را در بازار سهام، تغییرات در رفتار مشتریان و الگوهای مصرف، اولویت‌های مشتریان، توانایی‌های شرکت و در نهایت وضعیت شرکت را تجزیه و تحلیل کنند. همچنین به تحلیلگران و مدیران برای تنظیم پاسخ به روند تغییرات نیز کمک می‌نماید و نیز به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا ثبات و پایداری بیشتری را ایجاد کنند و فرآیند تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها را که نتایج بهتری دارد جایگزین تصمیم‌گیری برمبنای حدس و گمان در فعالیت‌های تجاری نمایند. به علاوه ارتباط بین واحد‌ها را افزایش داده، فعالیت‌ها را هماهنگ می‌کند و سازمان‌ها را برای پاسخ سریع‌تر به تغییرات تجهیز می‌نماید.
زمانی که سیستم‌های هوشمندی کسب‌وکار به طور مناسب و صحیح طراحی و با فرآیند‌های سازمان منطبق شده باشند و از سوی دیگر اطلاعات آن برای تصمیم‌سازی قابلیت استفاده داشته باشد، قادر خواهد بود تا عملکرد سازمان را بهبود دهد. دسترسی به اطلاعات صحیح و به موقع، سرمایه مهمی برای هر سازمان محسوب می‌شود، این موضوع سرعت تصمیم‌گیری‌ها را افزایش داده و رضایت مشتریان را به همراه خواهد داشت.
ارائه خدمات به مشتریان به عنوان یک موضوع رقابتی، سازمان‌ها را ملزم به داشتن اطلاعات به روز و دقیق در مورد اولویت‌ها و نیاز های مشتریان می‌کند تا بتواند به سرعت، خودشان را با تغییر تقاضاها در بازار رقابتی وفق دهند.
هوشمندی کسب‌وکار ، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا اطلاعاتی را در مورد روند فعالیت‌ها در بازار جمع‌آوری کنند و تغییر در تولیدات یا خدمات مورد انتظار مشتریان را پیش‌بینی نمایند. همچنین این سیستم‌ها به مدیران کمک می‌کنند تا از فعالیت‌های شرکت رقیب مطلع شوند.
برای کارکرد موثر سیستم‌های هوشمندی کسب‌وکار، سازمان‌ها باید سیستم‌های مکانیزه قابل اطمینانی داشته باشند تا بتوانند براساس سطوح مختلف سازمانی دسترسی به انبار داده‌ها را براساس سطح استفاده‌کنندگان یعنی کارمند، مدیر یا مدیر اجرایی تعیین کنند. به علاوه این سیستم‌ها نیاز به ظرفیت کافی برای اطلاعات و برنامه‌ای برای ذخیره و نگهداری داده‌ها دارند.نرم‌افزار‌هایی که توسط تحلیل‌گران هوشمندی کسب‌وکار تولید می‌شود امکان جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌های بدون ساختار را مانند معیارهای اندازه‌گیری تولید و تهیه گزارش‌هایی مانند آمارهای فروش، گزارش از خدمات ارائه شده و تعداد مشتریان انصراف داده، فراهم می‌نمایند. هر کدام از شرکت‌های ارائه کننده خدمات هوشمندی کسب‌وکار به طورمعمول سیستم‌های متفاوت و خاص خود را تولید می‌کند. هوشمندی کسب‌و‌کار بر پایه معماری انبار داده۱۶ یا مخزن داده عمل می‌نماید. در قسمت بعدی مقاله با معماری مدرن انبار داده آشنا می‌شویم.
معماری انبار داده
امروزه معماری انبار داده بر اساس دو روش کلاسیک یا مدرن پیاده‌سازی می‌شود. در تصویر ۱ ، معماری کلاسیک انبار داده را مشاهده می‌نمائید. خوانندگان گرامی که تمایل دارند از جزئیات بیشتر این معماری آگاه شوند می‌توانند به شماره‌های قبلی ماهنامه رایانه و مقالات نگارنده مراجعه نمایند.
در چند سال اخیر معماری کلاسیک انبار داده دستخوش تغییر شده و مفاهیم جدیدی در معماری انبار داده وارد شده است. در تصویر ۲ معماری مدرن انبار داده را ملاحظه می‌نمائید. [۳]
در معماری مدرن انبار داده  تغییرات اساسی نسبت به معماری کلاسیک انبار داده مشاهده می‌شود. معماری مدرن انبار داده بر اساس مفاهیم داده حجیم شکل داده شده است. جهت انتخاب بهترین راهبرد جهت استفاده از داده‌های حجیم از Hadoop   استفاده شده است. از طرفی داده‌گاه/انبارک داده۱۷ در معماری کلاسیک تبدیل به انبارک تحلیلی۱۸ شده است.  انبارک تحلیلی ورودی خود را از Hadoop دریافت می نماید.  مشاهده می‌شود که مهمترین تغییر در معماری مدرن انبار داده ، استفاده از Hadoop  می‌باشد. در ادامه به بررسی Hadoop می‌پردازیم ولی قبل از آن ، چگونگی شکل گرفتن Hadoop با توجه فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت گوگل بسیار جالب است. بنابراین اجازه بفرمائید به سال ۲۰۰۳ میلادی برگردیم.

شرکت گوگل و  GFS 19
در  سال ۲۰۰۳ میلادی در نوزدهمین کنفرانس ACM ، مقاله سیستم‌فایلی  گوگل توسط سانجای گِماوات۲۰ ، هوارد گوبیوف۲۱ و شان‌تاک لیونگ۲۲ مهندسین نرم‌افزار شرکت گوگل ارائه شد. [۱]
جهت درک کاربرد و نتایج  این پروژه ، فناوري و دانشي را در نظر بگيريد که در پشت زمينه صفحه اصلي موتور جست‌وجوي گوگل مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در پشت الگوريتم‌ها و ساير قابليت‌هايي که گوگل جهت جستجو بر مبناي متن وارد شده فراهم مي‌نماید يک مرکز داده بزرگ نيز وجود دارد. در اين مرکز داده ، کپي متني و کاملي از هر آنچه در اينترنت وجود دارد ذخيره شده است. در همان زمان که کاربران در حال وارد کردن متن مورد نظر و جستجو اينترنتی هستند ، اين کپي عظيم از داده (داده حجیم) نيز به طور متناوب با داده‌هاي جديد به‌روزرساني مي‌شود. به موازات همه اين فرآيندها ، داده‌هاي موجود توسط پردازند‌ه‌های هزاران سرور مجزا در حال پردازش است. هر يک از اين پردازنده‌ها مي‌تواند هر کاري، از انتخاب آگهي متناسب با متن مورد جست‌وجوي کاربر تا فرآيند مرتب‌سازي جهت تعيين ترتيب نمايش آن‌ها را انجام دهند.
سيستم ذخيره‌سازي استفاده شده در موتور جست‌وجوي گوگل بايد این قابلیت را داشته باشد که در هر روز به ميليون‌ها درخواست خواندن و نوشتن اطلاعات پاسخ دهد. اين درخواست‌ها توسط پردازش‌‌هايي ارسال مي‌شود که به صورت مستقل روي هزاران سرور مختلف ، در حال اجرا هستند. فرآيند پشتيبان‌گيري يا نگهداري از سيستم ، تحت هيچ شرايطي نبايد منجر به غير‌فعال شدن اين سرويس‌ها شوند. از طرف ديگر اين مجموعه داده‌اي مجبور است به صورت بي‌وقفه در حال رشد و گسترش باشد. اين قابليت از آن جهت اهميت دارد که زيرساخت ذخيره‌سازي بايد بتواند صفحات يافته شده توسط روبات‌هاي جست‌وجو‌گر اينترنت را که هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده مي‌شود، ذخيره کنند.
روبات‌هاي موتور جست‌وجوي گوگل روزانه بيش از بیست پِتابايت۲۳ داده را پردازش مي‌کنند. شرکت گوگل براي پاسخ‌گويي به چنين نيازي نمي‌تواند حتي به قوي‌ترين معماري‌هاي ذخيره‌سازي که به صورت معمول در ساير پروژه‌هاي بزرگ استفاده مي‌شوند تکيه کند. ساير غول‌هاي دنياي وب و ابَرشرکت‌هاي ارائه دهنده محيط پردازش ابري۲۴ و مراکز داده فوق‌العاده بزرگ نيز با چالش‌هاي مشابهي روبه‌رو هستند. از جمله اين ابَر شرکت‌ها مي‌توان به یاهو۲۵ ، آمازون۲۶ ، وال‌مارت۲۷ و شبکه‌های اجتماعی نظیر Face Book اشاره نمود.
بيشتر مراکز داده سعي دارند تا فرآيند مقياس‌پذيري فضاي ذخيره‌سازي داده را از طريق افزودن به ظرفيت‌هاي ديسک‌ها و تعداد سرورهاي پايگاه‌داده و سرورهاي متصل به رسانه‌هاي ذخيره‌سازي، به انجام برسانند. اما اين رويکرد معمولاً با شکست مواجه مي‌شود زيرا محدوديت‌ها و الزامات موجود در محيط ابري جهت رسيدن به سطح کارآيي و عملکرد بالا، چالشي است که روش مذکور نمي‌تواند پاسخگوي آن باشد. در محيط ابري ممکن است در هر زمان با هزاران کاربر فعال مواجه باشيم که بايد به داده‌ها دسترسي داشته‌باشند و داده‌هايي که بايد در هر لحظه نوشته يا خوانده شوند، از چندين هزار ترابايت فراتر می‌رود.
بنابراین  مسئله‌ای که مطرح می‌شود  چيزي فراتر از سرعت خواندن و نوشتن ديسک است. وقتي جريان داده در سطح شبکه ذخيره‌سازي به اين حد مي‌رسد، عملکرد و بازدهي شبکه ذخيره‌سازي داده است که مشکل‌ساز مي‌شود. حتي در صورت استفاده از بهترين سرورها و رسانه‌هاي ذخيره‌سازي، باز هم ممکن است تجهيزات ۲۸SAN  مورد استفاده، تبديل به گلوگاهي در مسير دسترسي و پردازش داده،  شوند. معمولاً در اين وضعيت، با مشکلات مرتبط با محدوديت در مقياس‌پذيري سيستم بوجود می‌آید .
با در نظر گرفتن سرعت افزايش ظرفيت مراکز داده در شرکت‌هاي بزرگ مبتني بر وب  با استفاده از روش‌هاي معمولي که در مراکز داده کنوني براي ارتقاي ظرفيت به کار مي‌رود،‌هزينه‌هاي نرم‌افزاري، سخت‌افزاري و مديريتي اين فرآيند، بسيار زياد خواهد بود. سرعت افزایش ظرفیت به حدی است که امروزه در هر روز ظرفیتی برابر با ظرفیت سالانه سال ۲۰۰۱ میلادی به ظرفیت برخی مراکز داده اضافه می‌شود.
اين هزينه‌ها هنگامیکه که پايگاه‌هاي داده رابطه‌اي۲۹ به اين مجموعه افزوده شود، پيچيده‌تر مي‌شود.   ميزان اين پيچيدگي به نحوه توزيع داده و تهيه مرکز داده پشتيبان براي مرکز اصلي، وابسته است. نياز به چنين سطحي از مقياس‌پذيري و افزايش مداوم حجم مرکز داده و همچنين نياز به محيط ذخيره‌سازي پایدار، این نیاز را برای شرکت‌هاي عظيم ارائه‌دهنده  خدمات مبتني بر وب بوجود آورده است که سيستم‌هاي مديريت فايل توزيع‌شده۳۰ بر‌اساس رسانه‌ذخيره‌سازي مبتنی بر شیء۳۱ را انتخاب نمایند.
اين نوع سيستم‌ها، حداقل تا حدودي از ساير سيستم‌هاي فايلي توزيع شده و خوشه‌اي نظير Global File System شرکت ردهت۳۲ و فناوري  General Parallel Filesystem شرکت آی‌بی‌ام  الهام گرفته‌ شده‌اند.  معماري سيستم ‌فايلي در محيط شرکت‌هاي فراهم‌آورنده خدمات ابري، فراداده۳۳ را مستقل از خود داده ذخيره‌شده در نظر مي‌گيرد. بنابراین امکان نوشتن و خواندن حجم عظيمي داده از روي کپي‌هاي متعدد داده فراهم شود و بدین ترتيب مفاهيم و مشکلاتي نظير قفل شدن فايل از بین مي‌رود.
تأثير سيستم‌هاي فايلي توزيع‌شده، فراتر از محدوده مراکز داده بسيار عظيمي است که از اين نوع سيستم ‌فايلي استفاده مي‌کنند. اين نوع سيستم‌هاي فايلي تأثير مستقيمي  بر نحوه توسعه و پياده‌سازي برنامه‌هايي داشته‌اند  که کاربران خدمات ابري همگاني نظير ۳۴EC2/S3 آمازون، App Engine  گوگل يا Azure  مايکروسافت۳۵ در حال استفاده از آنها هستند.  همچنين این نوع سیستم‌های فایلی برای دولت‌ها ، دانشگاه‌ها و سازمان‌ها کاربرد بسیاری دارد تا بتوانند به سرعت داده‌هاي حجیم مورد نياز خود را ذخيره نموده و به آن دسترسی داشته باشند.
شرکت گوگل، يکي از نخستين سازمان‌هایی بود که با مشکل مقياس‌پذيري رسانه ذخيره‌سازي و مسائل مرتبط با آن روبرو شد و ايجاد يک سيستم‌فايلي توزيع شده، راه‌حلي بود که مهندسان نرم‌افزار گوگل در سال ۲۰۰۳ براي اين مشکل ارائه کردند.[۱]
اين سيستم‌فایلی که Google File System  يا GFS ناميده مي‌شود، به طور سفارشي و متناسب با راهبرد مورد استفاده در مراکز داده شرکت گوگل ايجاد و به کارگیری شده است. زيرساختار اصلي GFS براي تقريباً تمام سرويس‌هاي مبتني بر محيط ابري است که شرکت گوگل عرضه مي‌کند. اين سيستم‌فايلي نيازهاي متنوع مرتبط با ذخيره‌سازي داده را مرتفع مي‌کند که از جمله آن‌ها مي‌توان به پايگاه‌داده BigTable و همچنين داده‌هاي  AppEngine اشاره نمود.
گِماوات در مقاله سال ۲۰۰۳ مطرح نموده که سيستم‌فايلي GFS با در نظر گرفتن اولويت‌هاي خاصي طراحي شده است.[۱]  مطابق اطلاعات ارائه شده در این مقاله هدف از طراحي  GFS، تبديل تعداد زيادي از سرورها و دیسک‌های سخت۳۶ ارزان‌قيمت، به مجموعه‌اي است که قابلیت ذخیره و مدیریت صدها ترابايت داده را داشته باشد و در صورت بروز خطا يا نقص‌های سخت‌افزاري ، امکان برطرف نمودن مشکل وجود داشته باشد. نحوه عملکرد GFS بسيار شبيه روش انجام فرآيند RAID5  است که در آن داده به صورت تکه‌تکه در سطح تمام ديسک‌های RAIDشده ذخيره مي‌شود تا جلوي از بین رفتن داده گرفته شود. در GFS فايل‌ها به صورت قطعاتی با اندازه ثابت در سطح خوشه‌اي۳۷ از سرورها کپي و توزيع مي‌شود.  GFS به صورتی طراحي شده که بتواند بدون از دست دادن حجم قابل توجهي از داده براي اين گونه خطاها، راهکار ارائه دهد. در GFS مي‌توان سرورهاي مورد بحث را در سطح شبکه توزيع کرد. بنابراین سرورها مي‌توانند در يک يا چند مرکز داده توزيع شوند. در GFS موضوع مهم خواندن سريع داده است و شاخص‌هایی نظير سرعت دسترسي به يک قسمت خاص از فايل يا سرعت نوشتن داده در سيستم‌فايلي اهميت چنداني ندارد. هزينه دستيابي به سرعت بالا در سيستم‌فايلي GFS ، نوشتن و خواندن قطعه‌بندي شده روي چندين ديسک است. گِماوات در مقاله خود تاکید نموده “نوشتن قطعات کوچک داده در آدرس‌هاي متعدد و متفاوت توسط اين سيستم‌فايلي پشتيباني مي‌شود اما لزوماً کارآيي بالايي ندارد.”
ماهيت توزيع شده GFS و داده حجیمی که توسط اين سيستم‌فايلي مديريت مي‌شود به معني هزينه‌ها و اثرات جانبي مشخصي است و اين اثرات جانبي باعث مي‌شود تا سيستم‌فايلي GFS براي نصب روي يک سرور مستقل و منفرد گزينه نامناسبي باشد. اين سيستم‌فايلي بايد جامعيت داده‌ها را تضمين نموده و سربار ناشي از فرآيند همزمان‌سازي را نيز به حداقل برساند تا از هر گونه کاهش کارآيي جلوگيري شود.

معماری سیستم فایلی GFS
سیستم‌فایلی GFS از سه لايه تشکيل می‌شود.يک کلاينت GFS که وظيفه آن پاسخگويي به درخواست داده از جانب برنامه‌ها است؛ يک مرجع که با استفاده از يک انديس مقيم در حافظه به رديابي فايل‌هاي داده و مکان قطعات هر فايل داده در حافظه مي‌پردازد. عنصر بعدي اين معماري سرورهاي ارائه خدمات است که “chunk servers” نامیده می‌شود.در نگارش اولیه این سیستم‌فایلی به منظور حفظ سادگي اين روش ، GFS از يک مرجع به ازاي هر خوشه استفاده مي‌کرد. بدین ترتیب ترتيب وظيفه سيستم اين بود که تا حد ممکن ، بار کاري پردازش مرجع را در جهت تعيين روش دسترسي به داده، به حداقل برساند. اما در نگارش‌های بعدی GFS ، گوگل يک سيستم مرجع توزيع شده فراهم نموده که مي‌تواند مديريت صدها مرجع را انجام دهد و هر يک از اين مرجع‌ها نيز مي‌تواند حدود صد ميليون فايل را مديريت کنند.
هنگامیکه که کلاينت فايل سيستم GFS ، درخواستي را به منظور دسترسي به يک فايل داده خاص دريافت مي‌کند درخواستي را براي سرور مرجع ارسال نموده تا آدرس فايل را به دست آورد. سرور مرجع ، آدرس يکي از کپي‌هاي داده مورد نظر را اعلام و کلاينت نيز به طور مستقيم با آن chunk  server تعامل مي‌کند و بدین ترتيب فرآيند نوشتن و خواندن داده انجام مي‌شود. بنابراین سرور مرجع ديگر در اين فرآيند نقشي نخواهد داشت، مگر آن‌که بخشي از اين فرآيند و عملکردها، با خطا مواجه شود. سيستم‌فايلي GFS براي تضمين بالاترين ميزان دسترسي به اين مجموعه داده ، بعضي از هزينه‌ها را پذیرفته و برخی قابلیت‌ها را قربانی می‌کند، نظير اصل ثبات و تشابه داده به ازاي کليه کپي‌هاي داده. همچنين GFS اصل تکه‌تکه‌کردن داده را تا حد ممکن اعمال مي‌کند. اگر يکي از فرآيندهاي نوشتن داده با خطا مواجه شود، در اين صورت فرآيند بازگرداندن فراداده به وضعيت قبلي انجام مي‌شود و يک کپي از داده قبلي را دوباره در اختيار درخواست مورد نظر قرار مي‌دهد. اما از طرفي ، عدم مشارکت سرور مرجع در فرآيندهاي نوشتن بدین معنا است که به موازات نوشته شدن داده در سيستم اين تغييرات به طور آني در ساير کپي‌هاي آن داده که در سطح هر خوشه وجود دارند، منعکس نمي‌شود. سیستم‌فایلی GFS  از فرآيندي بهره ‌می‌برد که گوگل آن را “relaxed  consistency  model” مي‌نامد. استفاده از اين فرآيند،‌ بدین معني است که GFS  هيچ مشکلي با ارائه اطلاعات کهنه و قديمي ندارد. به بیان دیگر اگر در آن لحظه خاص ، داده جديد هنوز در سطح سيستم توزيع نشده باشد و کپي‌هاي در دسترس ، نسخه‌هاي قديمي باشند، GFS  همان داده‌هاي قديمي را به درخواست کننده تحويل خواهد داد. البته سرور مرجع تا حد امکان سعي می‌کند داده‌ها را به روز نگه دارد و براي اين کار به رديابي تغييرات مي‌پردازد و براي اين منظور به ازاء هر کپي، شماره نگارش قطعات داده را با هم مقايسه مي‌کند. به محض این‌که بعضي از کپي‌هاي داده از فرآيند بروزرساني عقب ‌مانده باشند ، سرور  مرجع GFS اين اطمينان را ايجاد مي‌‌نماید که آدرس اين قطعات بروزرسانی نشده در اختيار کلاينت‌ها قرار نمي‌گيرد و اين محدوديت تا زماني اعمال مي‌شود که داده آن chunk  بروزرساني شود. البته الزامی در رابطه با داده‌هایی که chunk آنها از قبل انجام شده شده است وجود ندارد. فراداده تغييرات تا زماني که سرور مرجع، تغييرات را بررسي نکرده و آن‌ها را در فراداده منعکس نکرده‌باشد، اعمال نمي‌شود. البته فراداده  نيز در چندين مکان مختلف کپي شود تا در صورت بروز خطا در کپي اصلي، جايگزيني براي آن، وجود داشته باشد. اگر اين فرآيند انجام نشود، با از دست رفتن داده‌های مرجع، کل اطلاعات مورد نياز جهت استفاده از اين سيستم‌فايلي، از دست مي‌رود. همچنين اگر در طول فرآيند نوشتن، سرور مرجع با خطا مواجه شود، تغييرات نیز به طور کامل از دست مي‌روند.
سيستم‌فايلي GFS براي پاسخ‌گويي به برنامه‌هايي تهيه شد که گوگل در سال ۲۰۰۳ میلادی به کاربران خود معرفي نموده بود، يعني زماني که گوگل هنوز با مشکلات مرتبط با مقياس‌پذيري سيستم‌ها مواجه نشده‌بود. در آن مقطع زمانی گوگل برای استفاده از سيستم‌فايلي GFS با مشکلاتي مواجه شد.  بدین صورت که برنامه‌هاي جديد گوگل در تعامل با اندازه فايل ۶۴مگابايتي عملکرد صحیحی نداشتند. براي برطرف نمودن اين مشکل، گوگل براي ذخيره‌سازي داده به سراغ روش مبتني بر Bigtable  رفت که بر روي زيرساخت و سيستم‌فايلي GFS قرار مي‌گيرد. ماهيت Bigtable نيز همانند سيستم‌فايلي GFS “فقط يک‌بار نوشتن” است. بنابراین کليه تغييرات در قالب افزوده شدن داده به جدول‌ها ، بوجود می آیند. گوگل از اين راهکار در برنامه‌هايي نظير Google Docs استفاده مي‌کند تا مسئله کنترل نگارش داده را مديريت کند.
محيط  Google Cloud Storage، راهکاري را فراهم مي‌نماید تا  کاربران بتوانند آنچه را مي‌خواهند از طريق يک رابط تحت وب، در سطح سيستم‌فايلي GFS ، ذخيره  و به آن دسترسي داشته باشند. با گذشت بیش از ۱۲ سال همچنان  اطلاعات دقيقی در مورد رابط‌ها و ابزارهاي اصلي براي دسترسي به سيستم‌فايلي GFS منتشر نشده‌ اما وجود و ارائه مستنداتي که سيستم‌فايلي GFS را تشريح مي‌کنند ، منجر به ارائه يک سيستم‌فايلي توزيع‌شده ديگر به نام  Hadoop Distributed  File  System  شده است که در ادامه مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

هادوپ۳۸
هادوپ توسط داگلاس کاتینگ۳۹ طراح و نویسنده کتابخانه پُرکاربرد جستجوی متن Lucene و خزنده وب Nutch ، ایجاد شده است. ساخت موتور جستجوی وب از نقطه صفر هدفی بزرگ محسوب می‌شود چرا که از یک طرف نوشتن نرم‌افزاری که در وب‌سایت‌ها خزیده و آن‌ها را نمایه‌سازی۴۰ کند کاری پیچیده است و از سوی دیگر اجرای آن بدون یک تیم عملیاتی تمام‌وقت اختصاصی چالش‌برانگیز است. پروژه Nutch  در سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز و به سرعت یک خزنده وب و یک سامانه جستجو برای آن ساخته شد. تیم سازنده دریافتند که معماری آن‌ها برای میلیاردها صفحه روی وب گسترش‌پذیر نیست. چاپ مقاله‌ گِماوات در رابطه سیستم‌فایل گوگل در سال ۲۰۰۳ میلادی به آن‌ها کمک کرد که این مشکل گسترش معماری خود را حل نمایند. بدین صورت که نیاز آن‌ها به ذخیره‌سازی فایل‌های بسیار بزرگی که از خروجی فرآیند خزیدن در وب و نمایه‌سازی آن ساخته شده بود را حل می‌کرد. در سال ۲۰۰۴ میلادی آن‌ها شروع به پیاده‌سازی نسخه‌ای کُدباز از GFS نمودند و آن را سیستم‌فایل توزیع شده ناچ۴۱ نامیدند.
در سال ۲۰۰۴ جفری دین۴۲ و سانجای گماوات از شرکت گوگل مقاله‌ی دیگری چاپ نمودند که در آن نگاشت‌-کاهش یا MapReduce  را معرفی کردند [۲]. نگاشت-کاهش یک مدل برنامه نویسی برای پردازش مجموعه داده‌های حجیم است. در چارچوب نگاشت‌-کاهش ، کاربر ، محاسبات را در قالب یک تابع نگاشت و یک تابع کاهش می‌نویسد و سیستم به صورت خودکار ، محاسبات را در بین خوشه‌های بزرگی از ماشین‌ها به صورت موازی انجام می‌دهد و خرابی‌های ماشین را مدیریت و ارتباطات بین‌ماشینی را زمانبندی می‌کند تا استفاده از شبکه و منابع دیسک‌ها ساده‌تر و سودمندتر گردد. بدین ترتیب برنامه نویس تنها بر روی نوشتن این دو تابع تمرکز کرده و موازی سازی محاسبات انبوه و بکار بردن سیستم و مدیریت خرابی ها برایش ساده می‌شود. به عنوان نمونه مجموعه‌ای حجیمی از اسناد را در نظر بگیرید که می‌خواهیم در این اسناد به  دنبال یک کلمه بگردیم. به شِبه‌کُد زیر توجه نمائید:
map(String key, String value):
// key: document name
// value: document contents
for each word w in value:
EmitIntermediate(w, “۱”);
reduce(String key, Iterator values):
// key: a word
// values: a list of counts
int result = 0;
for each v in values:
result += ParseInt(v);
Emit(AsString(result));

در هنگام انجام پردازش با MapReduce  به صورت خودکار ، داده‌های ورودی به چندین بلوک شکسته شده که هر بلوک توسط یک تابع map() پردازش می‌شود و سپس نتایج تمامی توابع map ، به عنوان ورودی به تابع reduce() ارجاع داده شده و توسط تابع reduce() ترکیب می شوند.
MapReduce روش برنامه‌نویسی است که امکان مقیاس‌پذیری گسترده در سطح صدها یا هزاران سرور در یک خوشه را می‌دهد. MapReduce دو وظیفه جداگانه و مجزا انجام می‌دهد. اولین وظیفه ، نگاشت (map) است که یک مجموعه داده را گرفته و آن را به مجموعه دیگری از داده تبدیل می‌کند، که در آن عناصر فردی به جفت کلید/مقدار۴۳ شکسته می شوند. مرحله کاهش (reduce) ، خروجی را از یک نگاشت می‌گیرد و جفت‌های کلید/مقدار را به یک مجموعه جفت کلید/مقدار  کوچک‌تر تبدیل می‌کند. مرحله کاهش همیشه بعد از مرحله نگاشت انجام می شود.
کاتینگ و همکارانش در اوایل سال ۲۰۰۵ میلادی نسخه‌ای از MapReduce را پیاده‌سازی نموده و در همان  سال تمامی الگوریتم‌های اصلی Nutch برای کار با  MapReduce  و NDFS  تغییر دادند. نسخه‌ی پیاده‌سازی شده از MapReduce و NDFS در Nutch برای کاربرد‌هایی فراتر از جستجو نیز کاربرد داشت بنابراین در آغاز سال ۲۰۰۶ میلادی تجربیات و نتایج حاصله از Nutch  جدا و مستقل شده و Hadoop  پا به عرصه وجود گذاشت.
داگلاس کاتینگ  نام فيل اسباب‌بازي پسرش ، هادوپ را برای محصول جدید انتخاب نمود. در همان زمان  داگلاس کاتینگ به یاهو پیوست که تیم و منابع اختصاصی را برای کار بر روی هادوپ فراهم کرده بود تا آن را به سیستمی برای کار در مقیاس وب تبدیل نماید.در سال ۲۰۰۸ میلادی یاهو اعلام نمود که نمایه جستجوی آن توسط خوشه‌ای از هادوپ با ۱۰۰۰۰ هسته ساخته شده است. در همان سال هادوپ یک پروژه سطح بالای بنیاد آپاچی۴۴ شد که نشان دهنده موفقیت، مقبولیت و جامعه کاربری فعال آن است. سازمان‌های دیگری نظیر فیس‌بوک و نیویورک تایمز از هادوپ استفاده کرده‌اند. نیویورک تایمز از سرویس ابری EC2 آمازون استفاده کرد تا ۴ ترابایت صفحه پویش شده را به PDF مناسب برای وب تبدیل نماید. عملیات پردازش با استفاده از ۱۰۰ سرور کمتر از ۲۴ ساعت زمان برد. در اواسط سال ۲۰۰۸ میلادی، هادوپ تیدیل به سریع‌ترین سیستم مرتب‌سازی یک ترابایت داده شد. با اجرا روی خوشه‌‌ای با ۹۱۰ گره ، هادوپ یک ترابایت را در ۲۰۹ ثانیه  مرتب کرد. در همان سال گوگل اعلام نمود که پیاده‌سازی MapReduce  یک ترابایت را در ۶۸ ثانیه مرتب کرده است. در سال ۲۰۰۹ میلادی یاهو اعلام کرد که توانسته یک ترابایت را با استفاده از هادوپ در ۶۲ ثانیه مرتب نماید.
از هادوپ برای ذخیره اطلاعات ساخت نیافته یا شِبه‌ساخت‌یافته در پایگاه داده های NoSQL نیز استفاده می‌شود.با توجه به این مسئله که پایگاه داده‌های رابطه‌ای کارآیی خود را برای پخش داده‌های حجیم بر روی سرورهای مختلف از دست داده‌اند حرکت به سوی پایگاه داده های NoSQL آغاز شد و امروزه هادوپ  بستری برای NoSQL می باشد.

معماری سیستم‌فایلی هادوپ۴۵
معماری سيستم‌فايلی HDFS شبیه به GFS است و از ساختار سه‌لايه‌اي و تک‌مرجع آن پيروي مي‌کند. هر خوشه از هادوپ، يک سرور مرجع دارد که NameNode ناميده مي‌شود. اين سرور مرجع مسئول رديابي فراداده است و آدرس و وضعيت کپي‌هاي مربوط به هر يک از بلاک‌هاي ۶۴ مگابايتي داده را نگه‌داري مي‌کند. داده‌ها از طريق همين NameNode در محيط خوشه کپي مي‌شوند و سيستم‌هاي Data Node مسئوليت نوشتن و خواندن داده را بر عهده دارند. به طور پيش‌فرض هر بلاک داده، سه بار کپي مي‌شود اما مي‌توان از طريق تغيير تنظيمات خوشه‌ها ، تعداد کپي‌ها را نيز تغيير داد.
در HDFS همانند GFS ، سرور مرجع به سرعت از فرآيندهاي نوشتن و خواندن کنار گذاشته مي‌شود. اين کار مانع از ايجاد گلوگاه در عملکرد سيستم مي‌شود. زماني که درخواستي براي دسترسي به داده مطرح مي‌شود، سرور مرجع  NameNode اطلاعات مکاني مربوط به  DataNode را بازمي‌گرداند. در اين فرآيند آدرس مربوط به يکي از کپي‌ها برگردانده مي‌شود که کمترين فاصله را تا محل درخواست داده داشته ‌باشد. همچنين سرور مرجع  NameNode، مسئول بررسي و رديابي سلامت هر يک از  DataNodeها می‌باشد. اين فرآيند از طريق پروتکلي به نام heartbeat انجام مي‌شود که مانع ارسال درخواست به DataNodeهايي که پاسخ نمي‌دهند مي‌شود و آن‌ها را با برچسب۴۶  «dead» علامت‌گذاري مي‌کند. بعد از اعلام آدرس، سرور مرجع NameNode براي تکميل فرآيند هيچ مسئوليت ديگري بر عهده ندارد. هرگونه تغيير در  DataNodeها بعد از کامل‌شدن ، به سرور  NameNode گزارش داده شده و در قالب يک فايل ثبت جزئيات عمليات۴۷ ذخيره مي‌شود. اين فايل در مرحله کپي‌برداري از داده و به منظور اعمال تغييرات در سطح  DataNodeها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين فرآيند نيز همانند فرآيند معادل در محيط  GFS، به کندي انجام مي‌شود. در اين فرآيند نيز به موازات هدايت درخواست‌ها به سمت به‌روزترين داده‌ها، پردازش‌هاي پس‌زمينه‌اي که در حال فعاليت هستند غالباً ‌از همان داده‌هاي کهنه و قديمي استفاده مي‌کنند تا فرآيند به روزآوري به اتمام برسد.
از آنجا که داده‌ها و سرويس‌هاي محيط HDFS طوري طراحي ‌شده‌اند که داده‌ها فقط يک‌بار نوشته شود، شرايط فوق به ندرت رخ مي‌دهد. تغييرات داده‌ها در اين روش معمولاً در قالب افزوده شدن داده به داده‌هاي قبلي است، نه بازنويسي روي داده‌هاي جديد و در نتيجه حفظ ثُبات داده، آسان‌تر خواهد بود. از طرف ديگر به دليل ماهيت برنامه‌هايي که از هادوپ استفاده مي‌کنند، داده‌ها معمولاً به صورت گروهي و در قالب قطعات بزرگ براي سيستم‌فايلي، ارسال می‌شوند. زماني که يک کلاينت، داده‌اي را براي نوشته‌شدن در محيط HDFS  ارسال مي‌کند، اين داده در نخستين مرحله توسط برنامه کلاينت، در يک فايل موقت محلي ذخيره مي‌شود تا اندازه آن به ۶۴ مگابايت که اندازه پيش‌فرض بلاک‌ها است، برسد. سپس کلاينت درخواستي را براي NameNode ارسال مي‌کند و نام يک DataNode را دريافت مي‌کند.
در مرحله بعدي، آدرس مذکور  قفل شده و داده در آن ذخيره مي‌شود. اين فرآيند به طور متوالي و مجزا ، به ازاء هر بلاک از داده نهايي، انجام مي‌شود. با اين روش حجم ترافيک شبکه نيز کاهش مي‌يابد و اما سرعت نوشتن داده نيز کندتر مي‌شود. ولی بايد در نظر داشت که HDFS بيشتر براي انجام فرآيندهاي خواندن داده طراحي شده و هدف اصلی آن فرآيندهاي نوشتن و ذخيره داده نمی‌باشد
يکي ديگر از ويژگي‌هاي HDFS که منجر به کاهش ترافيک نوشتن داده در سطح شبکه مي‌شود، به نحوه تهيه کپي از داده در اين سيستم‌فايلي باز مي‌گردد. با فعال‌کردن يکي از قابليت‌هاي HDFS با نام “rack  awareness”  امکان مديريت توزيع‌هاي مختلفي از داده فراهم مي‌شود. بدین ترتيب، مدير سيستم مي‌تواند به ازاي هر گره۴۸ ، يک rack ID تعيين کند. با اين کار و از طريق يک متغير در فايل متني تنظيمات، محل فيزيکي هر يک از داده‌ها مشخص می‌شود. به صورت پيش‌فرض، تمامی  گره‌ها در يک rack قرار دارند، اما هنگامیکه پارامتر  rack  awareness فعال شود ، سيستم‌فايلي HDFS ، يک کپي از داده را در گره ديگري و در محل فيزيکي ديگری قرار مي‌دهد که در همان مرکز داده متناظر با آن rack قرار دارد و کپي ديگر را در rack  ديگري قرار مي‌دهد.
اين کار ميزان ترافيک ناشي از نوشتن داده را در سطح شبکه، کاهش داده و بر اين منطق استوار است که احتمال بروز خطا در کل محيط rack در مقايسه با هر تک‌گره، بسيار ناچيز است. اين روش به صورت تئوري عملکرد نوشتن داده در سيستم‌فايلي HDFS را بهبود مي‌دهد بدون آن‌که قابل اطمينان بودن آن ‌را بامشکل روبه‌رو نماید. سرور مرجع NameNode  در سيستم‌فايلي HDFS همانند نگارش‌هاي اوليه  GFS، به صورت بالقوه به عنوان عامل شکست کل سيستمي به شمار مي‌آيد که قرار بود يک سيستم به شدت دردسترس و توزيع‌شده باشد. چراکه اگر فراداده ذخيره شده در NameNode از دست برود، کل سيستم‌فايلي HDFS مطلقا غيرقابل دسترس و استفاده خواهد بود. درست مانند ديسک سختي که جدول اختصاص دهي فضا به فايل‌هاي۴۹ آن خراب شده باشد.
سیستم فایلی HDFS  داراي قابليت معرفي گره پشتيبان است. اين قابليت، يک کپي همزمان شده از فراداده NameNode  را در حافظه نگهداري مي‌کند و کپي‌هايي از وضعيت‌هاي قبلي سيستم را نيز تهيه مي‌کند تا بتوان در صورت لزوم فرآيند بازگشت به عقب۵۰ را نيز از طريق آن انجام داد.
این امکان وجود دارد که ، مي‌توان کپي‌هایي از وضعيت قبلي را روي سيستم‌هايي جداگانه نگه‌داري کرد که در اين فرآيند check point  node   ناميده مي‌شوند. مطابق مستندات  HDFS، اين سيستم‌فايلي فعلاً از فرآيند بازيابي خودکار داده سرور مرجع NameNode  پشتيباني نمي‌کند و گره پشتيبان نمي‌تواند به صورت خودکار ، جايگزين گره اصلي شده و خدمات گره مرجع را ارائه دهد.
هر دو سيستم‌فايلي HDFS و GFS  با توجه به نيازهاي برنامه‌هايي نظير موتورهاي جست‌وجو طراحي شده‌اند. اما در سرويس‌هاي محيط ابري که براي فرآيندهاي محاسباتي عمومي‌تر طراحي ‌شده‌اند یا در سیستم‌های هوشمندی کسب‌و‌کار که دارای داده حجیم هستند قابل استفاده می‌باشند. اساسا معماری نوین انبار داده بر روی همین ویژگی ها ارائه شده است.
البته ناديده گرفتن بعضي نکات نظير رويکرد نوشتن فقط يک بار و تغييرات محدود در آن که براي تضمين عملکرد بهينه در پرس‌وجو از داده کاربرد دارد، نمي‌تواند رويکرد مناسبي باشد. به همين دلیل شرکت آمازون سيستم‌فايلي توزيع‌شده مختص به خود را توسعه داده و معرفي کرد که با  نام  داينامو۵۱ شناخته مي‌شود.

نگاشت-کاهش (Map Reduce) در هادوپ
در قسمت‌های قبلی مقاله مطرح شد که نگاشت-کاهش یک چهارچوب نرم‌افزاری است که در سال ۲۰۰۴ توسط گوگل عرضه شد تا محاسبات توزیع‌شده روی مجموعه عظیمی از داده‌های ذخیره شده روی خوشه‌های رایانه‌ای را پشتیبانی نماید[۲]. برخی از بخش‌های این چهارچوب در برخی کشورها به صورت حق اختراع انحصاری۵۲ ثبت شده‌اند. این چهارچوب از توابع map و reduce  که به صورت معمول در برنامه‌نویسی رویه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، الهام گرفته است؛ اما عملکرد آن‌ها در این چهارچوب هیچ شباهتی به فرم اولیه ندارد. کتابخانه‌های Map Reduce به زبان‌های مختلفی از جمله C++ ، C# ، Java، Perl، Phyton، PHP، F# ، R  و سایر زبان‌ها نوشته شده‌ است. نگاشت-کاهش یک مدل برنامه‌نویسی برای پردازش مجموعه داده‌های حجیم و بزرگ است. در چهارچوب نگاشت-‌کاهش  ، محاسبات در قالب یک تابع نگاشت و یک تابع کاهش نوشته شده و سیستم به صورت خودکار محاسبات را در بین خوشه‌های بزرگی از ماشین‌ها به صورت موازی انجام می‌دهد و خرابی‌های ماشین‌ها را مدیریت  و ارتباطات بین‌ماشینی را زمانبندی می‌کند تا استفاده از شبکه و دیسک‌ها ساده‌تر و سودمندتر گردد. بدین ترتیب برنامه نویس تنها بر روی نوشتن این دو تابع تمرکز کرده و موازی سازی محاسبات انبوه و بکار بردن سیستم و مدیریت خرابی ها برایش ساده می‌شود.
در هنگام انجام پردازش با MapReduce ، به صورت خودکار، داده های ورودی به چندین بلوک شکسته می شوند که هر بلوک توسط یک تابع map() پردازش می شود و سپس نتایج تمامی توابع map، به عنوان ورودی به تابع reduce() ارجاع داده شده و توسط این تابع ترکیب می شوند. نگاشت-کاهش  قلب تپنده هادوپ است. روش برنامه‌نویسی است که امکان مقیاس‌پذیری گسترده در سطح صدها یا هزاران سرور در یک خوشه هادوپ را می دهد. MapReduce در حقیقت به دو وظیفه جداگانه و مجزا که در برنامه های هادوپ انجام می شود، اشاره می کند. اولین کار، نگاشت است که یک مجموعه داده را می گیرد و آن را به مجموعه دیگری از داده تبدیل می کند، که در آن عناصر فردی به زوج‌های مرتب دوتایی<کلید،مقدار>53  شکسته می‌شوند. مرحله کاهش خروجی را از یک نگاشت می گیرد و زوج‌ مرتب دوتایی<کلید،مقدار> را به یک مجموعه  کوچک‌تر ترکیب می کند. همانطور که ترتیب نام MapReduce اشاره دارد، مرحله کاهش همیشه بعد از مرحله نگاشت انجام می شود.
مزایای استفاده از نگاشت-کاهش عبارتند از :
* مقیاس‌پذیری بالا
* پخش بار محاسباتی  به صورت متعادل بر روی گره‌ها
* بهینه‌سازی انتقال اطلاعات  بین منابع دیسک و شبکه
* اجرای موازی بدون تداخل
* مقاومت در برابر خطای بالا
به عنوان نمونه در نظر بگیرید ورودی نگاشت-کاهش یک فایل متنی و هدف شمردن کلمات درون فایل باشد.
مراحل در  تصویر ۱۱ مشاهده می‌شود بدین صورت که فایل متنی در مرحله اول به سه قسمت تقسیم می‌شود. در مرحله بعد زوج مرتب <کلید،مقدار> تشکیل شده و سپس برای هر کلمه در قسمت جستجو شده و کلمات یکسان سدر یک قسمت جدید قرار داده می‌شوند. در مرحله بعد زوج‌های مرتبی که کلید آنها یکسان است حذف مشده و مقادیر آنها به زوج مرتب باقیمانده باقیمانده در هر قسمت افزوده می‌شود. در نهایت یک نتیجه نهایی که شامل کلمات و تعداد دفعات تکرار آنها است تشکیل می گردد.
در نمونه برنامه ساده جاوای ذیل می‌توان نمایی کلی از مدل برنامه‌نویسی نگاشت-کاهش را بدست آورد. این برنامه نگارشی  بسیار ساده از برنامه نویسی در مدل MapReduce قبل از آماده سازی برای اجرا بر روی هادوپ می باشد. این برنامه یک عبارت رشته‌ای را از خط فرمان دریافت و تعداد کاراکترهای هر عبارت را شمارش و مجموع تمام کاراکترها را در خروجی نمایش می‌دهد.
لیست ۱٫ دستورات کلاس Main برای برنامه جاوا MapReduce
public static void main(String[] args)  {
MyMapReduce my = new MyMapReduce();
my.init();
}
لیست ۲٫ دستورات کلاس MyMapReduce.java
// MyMapReduce.java
import java.util.*;
public class MyMapReduce {
List<List<String>> buckets = new ArrayList<List<String>>();
List<String> intermediateresults = new ArrayList<String>();
List<String> values = new ArrayList<String>();
public void init() {
for (int i = 1; i <= 30; i++) {
values.add(“zyx” + new Integer(i).toString());
}
System.out.println(“**Running Conversion into Buckets**n”);
//convert the input data in smaller chunks. Here dividing 30 strings into chunks of 6 chunks of 5.
List b = step1ConvertIntoBuckets(values, 5);
System.out.println(“*DONE*n”);
System.out.println(“**Running #Map Function# concurrently for all Bucketsn”);
List res = step2RunMapFunctionForAllBuckets(b);
System.out.println(“*MAP Done*n”);
System.out.println( “**Running #Reduce Function# for collating Intermediate Results and Printing Resultsn”);
step3RunReduceFunctionForAllBuckets(res);
System.out.println(“*REDUCE Done*n”);
}
public List step1ConvertIntoBuckets(List list, int numberofbuckets) {
int n = list.size();
int m = n / numberofbuckets;
int rem = n % numberofbuckets;
int count = 0;
System.out.println(“BUCKETS”);
for (int j = 1; j <= numberofbuckets; j++) {
List<String> temp = new ArrayList<String>();
for (int i = 1; i <= m; i++) {
temp.add((String) values.get(count));
count++;
}
buckets.add(temp);
temp = new ArrayList<String>();
}
if (rem != 0) {
List<String> temp = new ArrayList<String>();
for (int i = 1; i <= rem; i++) {
temp.add((String) values.get(count));
count++;
}
buckets.add(temp);
}
System.out.println(buckets);
return buckets;
}
public List step2RunMapFunctionForAllBuckets(List list) {
for (int i = 0; i < list.size(); i++) {
List<String> elementList = (ArrayList) list.get(i);
new StartThread(elementList).start();
}
try {
Thread.currentThread().sleep(1000);
} catch (Exception e) {
}
return intermediateresults;
}
public void step3RunReduceFunctionForAllBuckets(List list) {
int sum = 0;
for (int i = 0; i < list.size(); i++) {
//you can do some processing here, like finding max of all results etc
int t = Integer.parseInt((String) list.get(i));
sum += t;
}
System.out.println(“nTotal Count is “ + sum + “n”);
}
class StartThread extends Thread {
private List<String> tempList = new ArrayList<String>();
public StartThread(List<String> list) {
tempList = list;
}
public void run() {
System.out.println(“In Map…”);
for (String str : tempList) {
synchronized (this) {
intermediateresults.add(new Integer(str.length()).toString());
}
}
}
}
این کلاس دارای ۴ متد بوده که در زیر به توضیح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت :
* init() : وظیفه این متد ایجاد مجموعه‌ای از عبارت های رشته‌ای شامل ۳۰ عبارت رشته‌ای به‌صورت دلخواه بوده که از آنها به عنوان پارامتر برای سایر قسمتهای برنامه استفاده می شود. البته در این مثال حجم عبارت رشته‌ای مورد بررسی بسیار بسیار کم است و در دنیای واقعی حجم این عبارت های رشته‌ای  در حد گیگابایت، ترابایت یا پتا بایت می‌باشد.
* step1ConvertIntoBuckets() : وظیفه این متد تقسیم داده‌های ورودی به چندین بخش می باشد. در این مثال، داده های ورودی به شش بخش کوچک تقسیم شده و هر بخش در یک شیء از نوع ArrayList با نام buckets قرار داده می‌شود. این متد دارای دو پارامتر ورودی است.  پارامتر اول یک شیء از نوع list حاوی عبارت‌های رشته‌ای ایجاد شده و پارامتر دوم، متغیری از نوع int است که از آن برای تعیینِ تعداد تقسیم هایِ لازم برای عبارت رشته‌ای استفاده می شود. مقدار این پارامتر در بهترین حالت می بایست برابر با ۵ باشد زیرا اگر ۳۰ عبارت رشته ای را به ۵ مجموعه تقسیم شود ، هر مجموعه دارای ۶ عنصر خواهد بود. در ادامه هر مجموعه عبارت رشته‌ای بدست آمده در یک شیء از نوع ArrayList قرار داده شده و خودِ این ArrayList جدید در یک شیء از نوع List قرار می‌گیرد و به خروجی ارسال می شود. پس از اجرای این متد، یک مجموعه از اشیاء ArrayList  ایجاد شده که هر کدام از آنها شامل ۶ عبارت رشته‌ای می باشد. این مجموعه از اشیاء را می توان در حافظه قرار داد یا بر روی دیسک ذخیره نمود یا بر روی یک گرهِ  دیگر در شبکه خوشه‌بندی شده ارسال نمود.
* step2RunMapFunctionForAllBuckets() : این متد ، دومین متدی است که توسط متد init() فراخوانی می‌شود. این متد وظیفه ایجاد پنج  threads را دارد. کلاسی که برای ایجاد threadsها استفاده می‌شود، تحت عنوان StartThread معرفی شده است. هر thread یک شیء ArrayList که خود شامل ۶ عبارت رشته‌ای است را پردازش کرده ، تعداد کاراکترهای آن را شمارش و نتیجه را در یک شیء از نوع List بنام intermediateresults ذخیره می‌کند. در این مثال تمام محاسبات، فراخوانی‌ها و ایجاد threadها بر روی یک ۵۴JVM و یک رایانه اجرا می‌گردد. اگر هر شیء ArrayList بر روی یک رایانه مجزا قرار داده شود ، رایانه Master  وظیفه بررسی گره‌ها را داشته تا از نتیجه اجرای دستورات مطلع و دستوراتی که روند کار آنها به درستی بر روی گره‌ها اجرا نشده است را به گره دیگری تحویل دهد.
* step3RunReduceFunctionForAllBuckets() : این متد، نتایج بدست آمده در متد قبل را که در آرایه intermediateresults ذخیره شده است را جمع آوری و جمع نموده و سپس نتیجه را به خروجی ارسال می کند.
اکنون به نحوه چگونگی انجام کار۵۵ در نگاشت-کاهش می‌پردازیم. در MapReduce یک سرویس مرکزی به نام Job Tracker وجود دارد. این سرویس یک زمانبند۵۶ برای خوشه است و اشتراکاتی با زمانبندهای کارآمد متداول دارد. یک کار به این سرویس سپرده شده و Job Tracker از اجرای آن اطمینان حاصل می‌کند. برای اجرای یک کار ، Job Tracker کار را به وظیفه‌هایی۵۷ تقسیم و اجرای وظیفه‌ها را به Task Trackerها می‌سپرد. یک خوشه‌ معمولی را در نظر بگیرید. معمولاً در یک خوشه تعدادی رایانه خاص وجود دارند که به دقت از آن‌ها مراقبت می‌شود و سایر رایانه‌ها ،‌ رایانه مخدوم۵۸ هستند. رایانه‌های مخدوم ، هم گرهِ داده که به آن‌ها امکان نوشتن و استفاده از دیسک را می‌دهد و هم سرویس Task Tracker که به سیستم اجازه‌ی زمانبندی محاسبات روی آن کامپیوتر  می‌دهد را اجرا می‌کنند. نکته قبل توجه این است که Job Tracker می‌تواند محل داده‌ها را پیدا نموده و کار مربوط به آن را برای اجرا روی کامپیوتر محلی همان داده‌ها زمانبندی کند. به عنوان نمونه در نظر بگیرید  که تعداد زیادی فایل‌های بزرگ لاگ۵۹ وجود دارد. و بلاک‌های این فایل‌ها در سراسر سیستم پخش شده‌اند. در نظر بگیرید که می‌خواهیم یک مجموعه محاسبات ساده‌ی مربوط به رکوردهای ثبت شده در این فایل‌ها انجام شود.می‌خواهیم برای انجام این کار از   MapReduceاستفاده کنیم.  MapReduceمی‌تواند به صورتی برنامه‌ریزی شود که رایانه‌ای که این محاسبات را انجام می‌دهد رایانه‌ای باشد که اطلاعات مورد نظر را به صورت محلی در اختیار دارد. این مسئله باعث می‌شود که پهنای باند بیشتری از شبکه برای انجام سایر کارها باقی بماند.
اکنون این سوال پیش می‌آید که Job Tracker  از چه منطقی برای زمانبندی استفاده می‌کند؟ پاسخ این است که در حقیقت بیش از یک نوع زمانبند وجود دارد که تا حدی قابل اتصال۶۰ به کُد هستند. برخی کارها میان تمامی زمانبندها مشترک هستند. اول اینکه آن‌ها سعی می‌کنند میان توان عملیاتی کل سیستم و تأخیر۶۱ یک موازنه برقرار کنند. اتقافی که می‌افتد این است که گاهی اوقات کارهای کوچکی وجود دارند که تنها به مقدار کمی داده نیاز دارند. ترجیح این است که این کارها طی چند دقیقه‌ی آینده انجام شوند نه اینکه یک هفته معطل شوند. بنابراین معطل نمودن چنین کارهای کوچک ، پشت کارهای بزرگ درون یک صف ، منطقی به نظر نمی‌رسد. از طرفی می‌دانیم که هر کار از تعدادی وظیفه تشکیل شده است. ممکن است رایانه‌ای وجود داشته باشد که اطلاعات مورد نیاز یک وظیفه را به صورت محلی در اختیار داشته باشد. زمانبند تلاش می‌کند این مسئله را به صورت بهینه حل نماید. اجازه دهید مسئله سوم  با مثالی مطرح شود.
فرض کنید که دو گروه در یک سازمان وجود دارند که هر کدام از آن‌ها یک خوشه ۳۰ گره‌ای از Hadoop نیاز دارند و مدیر فناوری اطلاعات پیشنهاد خرید یک خوشه‌ ۶۰ گره‌ای و به اشتراک گذاشتن آن میان دو گروه را می‌دهد. در نتیجه هر دو گروه زمانی که دیگری در حال استفاده از خوشه نباشند ، از امکانات بیشتری بهره خواهند برد و تنها یک مدیر۶۲ برای این خوشه لازم خواهد بود. پرسشی که ممکن است مطرح شود این است که اگر یک گروه در حال استفاده از خوشه باشد آیا کارهای گروه دیگر انجام نخواهد شد؟ به این مسئله زمانبندی عادلانه می‌گویند. یک زمانبند عادل تلاش می‌کند در شرایطی که خوشه بیکار است، بتوان از تمامی آن استفاده کرد و اگر رقابت برای دسترسی به منابع وجود دارد بتوان از یک پیکربندی۶۳ برای تقسیم منابع استفاده کرد.
اکنون به نحوه ارتباط JobTracker  و TaskTracker  می‌پردازیم. JobTracker به صورت مداوم با استفاده از سیگنال‌های سرویس Hearbeat  که با نام پیام‌های کنترلی۶۴ شناخته می‌شوند ، TaskTracker را نظارت و کنترل می‌کند.  سیگنال‌های Heartbeat از TaskTracker به JobTracker  فرستاده شده و پس از دریافت این سیگنال‌ها ، JobTracker پاسخی به همراه برخی دستورات (نظیر شروع ، پایان ، اجرای مجدد ) به TasKTracker ارسال می‌کند[۸] . اگر JobTracker در یک بازه زمانی مشخص ، پاسخی از TaskTracker  دریافت ننماید ، درمی‌یابد که وظیفه سپرده شده به TaskTracker  با شکست مواجه شده است. هنگام وقوع چنین حالتی ، JobTracker نیاز دارد که برنامه‌ریزی مجددی برای تمامی TaskTrackerها داشته باشد. اکنون بحث شکست۶۵  و رسیدگی به شکست مطرح می‌شود.
این سناریو را در نظر بگیرید که یک کار در حال اجرا باشد و یک نگاشت‌دهنده۶۶  هم وجود داشته باشد و به هر دلیل فرآیندی شکست بخورد. اولین اتفافی که می‌افتد این است که JobTracker از طریق اطلاع رسانی TaskTracker یا به این دلیل که مدتی است که از TaskTracker پاسخی دریافت نشده است متوجه شکست این فرآیند می‌شود و آن را دوباره اجرا می‌کند. فرآیند مجدداً روی همان رایانه اجرا می‌شود و ممکن است دوباره شکست بخورد.  JobTracker تشخیص می‌دهد که ممکن است مشکل از رایانه  باشد یا ممکن است همسایه‌های آن رایانه خراب باشند یا  پیکربندی رایانه نادرست باشد یا خرابی دیگری وجود داشته باشد. در نتیجه کار را به رایانه دیگری می‌سپارد. در نهایت اگر مواجهه با خطا ادامه پیدا کند شکست عملیات گزارش می‌شود. بنا به خواست مدیر سیستم  ممکن است گاهی اوقات در صورتی که درصدی از وظایف با موفقیت انجام شوند، شکست گزارش نشود. در صورتی که یکی از رایانه‌ها خود به خود خراب شود JobTracker متوجه می‌شود که TaskTracker  گزارش پیشرفت را نداده و آن را جای دیگری اجرا می‌کند. یک نکته مهم در این فرآیند این است که یک قرارداد صریح میان برنامه‌نویس و چارچوب موجود وجود دارد و آن این است که چارچوب می‌تواند تابع نگاشت را روی یک عنصر داده به تعداد دلخواه تکرار کند. بنابراین باید این اطمینان وجود داشته باشد که عملیات تکرارپذیر است.

معماری و اجزاء اکوسیستم هادوپ
سیستم هادوپ با توجه شماره نگارش دارای اجزاء مختلفی است. با هسته اصلی هادوپ یعنی دو جزء بسیار مهم یعنی HDFS و MapReduce در بخش‌های قبلی آشنا شدید. سایر زیرسیستم‌های هادوپ شامل HBase ، Hive ، Pig و Mahout می‌باشد.
Hbase : پایگاه‌داده هادوپ برای دسترسی خواندن و نوشتن تصادفی می‌باشد.  HBase پایگاه داده توزیع‌شده، غیر رابطه‌ای و کُدباز است که از روی BigTable گوگل مدل‌سازی و به زبان  جاوا پیاده‌سازی شده است. این پایگاه‌داده به عنوان جزئی از پروژه هادوپ در بنیاد نرم‌افزار آپاچی توسعه داده شده است و روی HDFS اجرا می‌شود و قابلیت‌هایی همانند BigTable را دارا می‌باشد. به بیان دیگر با استفاده از HBase  امکان ذخیره‌سازی حجم عظیمی از داده‌های پراکنده به روشی که تحمل خطا نیز وجود دارد فراهم می‌شود. پایگاه داده HBase قابلیت‌های فشرده‌سازی، اجرای عملیات داخل حافظه۶۷ و فیلترهای ستون محور را فراهم می‌کند. جدول‌‌های HBase می‌توانند به عنوان ورودی و خروجی عملیات MapReduce که بر روی هادوپ در حال اجرا هستند به کار برده شوند. در تصویر ۱۶ معماری HBase را مشاهده می نمائید.
مدل داده در HBase به صورت زیر است :
•    Hbase پایگاه داده‌ای مبتنی بر ستون است. به بیان دیگر جدول‌ها از یک‌سری  ردیف تشکیل شده است.
* Schema جدول فقط خانواده ستون‌ها را تعیین می‌کند.
* هر خانواده از تعدادی ستون تشکیل شده است.
* هر ستون از تعدادی version  تشکیل شده است.
* ستون‌ها تنها در هنگام وارد کردن بوجود می‌آیند و بنابراین مقدار Null وجود ندارد.
* همه‌چیز بجز اسم جدول‌ها ، byte[] هستند.
* هر مقدار در این پایگاه داده به صورت
(Row, Family: Column,Timestamo) Value
بیان می‌شود.
در پایگاه داده HBase چهار عمل اصلی Insert(Create) ، Read ،  Update و Delete روی جداول بزرگ قابل انجام است، علاوه بر این برخی اعمال اتمیک۶۸ ، قفل‌گذاری مربوط به پایگاه‌داده و ایندکس‌گذاری‌ها در آن لحاظ شده است.  HBase   از دو بخش Master و Slave تشکیل شده است که این بخش‌ها HMaster و Region Server نامیده می شوند (تصویر ۱۶). در پایگاه‌دادهHBase  از سیستم‌فایلیHDFS  به عنوان مسئول ذخیره سازی داده استفاده می‌شود. این مسئله باعث می شود که پایگاه‌داده HBase  از تمامی  خصوصیات و ویژگی‌های سیستم‌فایلی HDFS استفاده نماید (مانند Replication ).مدیریت داده‌ها در پایگاه داده  HBase در گره‌های  فرعی که توسط گره اصلی مدیریت می شود انجام می‌گیرد.
پایگاه‌داده  HBase در موتورهای جستجو ، تحلیل داده‌های حاصل از log و مدیریت جدول‌های بسیار حجیم بدون استفاده از join کاربرد دارد.
Hive  : واسط‌کاربری برای هادوپ است  که در Facebook توسعه داده می‌شود. این افزونه  با ارائه  HiveSQL، امکان نوشتن پرس‌و‌جو مبتنی بر SQL  را بر بالای  MapReduce ممکن می‌سازد. این افزونه با Hive tables خاص خود  یا با Hbase سازگار است. کاری که Hive انجام می‌دهد ارائه‌ی نوعی پوسته۶۹ نزدیک به SQL است. بنابراین این افزونه امکان نوشتن دستورالعمل‌هایی را فراهم می‌نماید که شباهت زیادی به SQL دارند و Hive نگاشت میان Schema و فایل‌ها را نگهداری می‌کند(۷۰HiveQL). اطلاعات فایل‌های درون سیستم‌فایلی HDFS و اطلاعاتی در مورد محتوای آن‌ها به Hive داده شده و Hive آن‌ها را در ستون‌هایی مرتب می‌کند. سپس پرس‌وجوهایی نوشته می‌شود که به عنوان کارهای MapReduce اجرا می‌شوند. Hive  دارای بهینه‌ساز۷۱ است و  قادر به اجرای کارهایی است که ممکن است شامل چندین کار MapReduce  باشد.
هسته اصلی توزیع باینری Hive شامل سه قسمت می‌باشد. قسمت اصلی هسته Hive  شامل فایل‌های کد جاوا نظیر  hive_exec*.jar  و hive_metastore*.jar می‌باشد. این فایل‌ها در مسیر $HIVE_HOME/lib  قرار دارند. این مسیر حاوی اسکریپت‌های اجرایی فراخوانی سرویس‌های Hive  و رابط خط فرمان۷۲ Hive است. Hive از سرویس Thrift  برای دسترسی از راه دور از طریق دیگر process‌ها و  بهره‌برداری از JBDC  و ODBC استفاده می‌نماید.  Hive  از سرویس metastor برای  ذخیره شمای۷۳ جدول و فراداده بهره‌برداری می‌کند. Hive  به عنوان یک زیرساخت برای انبار‌های داده مبتنی بر هادوپ برای خلاصه‌سازی ، پرس‌و‌جو و انجام تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. یاهو از Hive  در سرویس Amazon Elastic Map Reduce بهره‌برداری می‌نماید.Hive قابلیت تحلیل مجموعه داده‌های حجیمی که بر روی سیستم‌های فایلی سازگار با هادپ ذخیره شده‌اند را دارا می باشد (نظیر S3 آمازون).
Pig : پیگ بستری سطح بالا برای ایجاد برنامه‌های MapReduce بر روی هادوپ است که در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط یاهو گسترش داده شده است. زبان مورد استفاده در این بستر پیگ‌لاتین۷۴ نامیده می‌شود. پیگ‌لاتین برنامه‌نویس را از کدنویسی MapReduce  براساس کَدهای جاوا بی‌نیاز نموده و این قابلیت‌ها را به صورت سیستم نگارشی سطح بالایی عرضه می‌کند که بسیار شبیه SQL در پایگاه‌داده رابطه‌ای است. پیگ‌لاتین را می‌توان به کمک توابع تعریف شده توسط کاربر۷۵ گسترش داد به صورتی که کاربر می‌تواند این توابع را در جاوا پیاده‌سازی و بعدها مستقیماً از طریق پیگ‌لاتین فراخوانی کند. پیگ کمک می تماید که برنامه‌نویسان امکان استفاده از روشی ساده برای ایجاد و اجرای عملیات MapReduce  بر روی مجموعه‌های بسیار عظیم و حجیم داده در اختیار داشته باشند. پیگ امکان فراهم نمودن سناریوی ETL 76 را نیز فراهم می‌نماید. از سال ۲۰۰۷ میلادی پروژه پیگ به بنیاد نرم‌افزاری آپاچی منتقل شده است.
Chukwa : چُکوا زیرسیستمی مبتنی بر عامل۷۷ جهت جمع‌آوری logهای سیستم است. به بیان دیگر این زیرسیستم جهت سرویس نظارت۷۸ استفاده می‌شود. بدین صورت که هدف چُکوا فراهم نمودن سرویس ETL  برای خوشه‌های داده‌های log است. در این حالت برای کاربر نهایی ، مسیری ساده برای دسترسی به رویدادهای مهم log فراهم  می‌شود. این زیر سیستم از فایل‌سیستم HDFS  برای جمع‌آوری طیف وسیعی از اطلاعات و از MapReduce  برای آنالیز اطلاعات جمع‌آوری شده استفاده می‌نماید. یکی از ابزارهای مهم چُکوا ، HICC 79  است که یک رابط مبتنی بر وب جهت نمایش کارآیی سیستم می‌باشد. قابلیت اطمینان در این زیرسیستم با استفاده از دو مدل end-to-end reliability  و fast-path delivery  جهت کاهش تاخیرات زمانی ، فراهم می‌شود. چُکوا در تعامل با فایل سیستم HDFS از پایگاه داده MySQL استفاده می‌نماید. مکانیزم چرخشی مورد استفاده چُکوا بدین صورت است که هر از پنج دقیقه فایل‌ها گرد‌آوری شده و در پایان هر ساعت ، فایل‌های گردآوری شده تجمیع  و در قالب داده‌‌ای ساعتی ذخیره می‌شوند. در پایان هر روز فایل‌های ساعتی تجمیع شده و در قالب داده‌ای روزانه ذخیره می‌شوند. برای عملیات شرح داده شده از پروتکلی  مشابه syslog  استفاده می‌شود.
نتیجه‌گیری
فناوری‌های کسب و کار با سرعت بسیار زیادی به سمت هوشمند شدن در حال حرکت هستند. به بیان دیگر دوران شبکه سازی و شخصی سازی مدت‌ها قبل به پایان رسیده  و هوشمندی کسب‌و‌کار به عنوان یک مزیت در حال پیشرفت است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که دارای دو ویژگی مهم سرعت تحولات و تغییر است.  این دو ویژگی باعث هدایت بازارهای کسب‌وکار  به سمت هوشمندی می‌شوند. وجود رویکردها و ابزار نوین در هوشمندی کسب‌و‌کار نظیر مدیریت داده‌های حجیم ، هادُپ و زیرسیستم‌های آن باعث می‌شود که آینده‌ای متفاوت در انتظار صنعت هوشمندی کسب‌و‌کار باشد.[۱۱]
بازار نرم‌افزارها و راهکارهای مرتبط با هوشمندی کسب‌وکار با رشد مواجه هستند. مطابق گزارش فوربس بازار هوشمندی کسب‌وکار با رشد ۸% مواجه بوده است[۱۰]. هوشمندی کسب‌وکاردر سال ۲۰۱۲ میلادی هزینه‌ای برابر با ۱۳٫۳ میلیارد دلار داشته در سال ۲۰۱۳ به ۱۴٫۴ میلیارد دلار افزایش یافته است.  شرکت SAP به عنوان پیشرو  در هوشمندی کسب‌وکارسهم ۳٫۱ میلیارد دلاری بازار را با افزایش ۵٫۳% به خود اختصاص داده است. بخش زیادی از این رشد موجود ، ناشی از افزایش گرایش عمومی به سیستم‌های گزارش‌گیری و ابزارهای پرس‌و‌جو  مربوط می‌شود و مابقی حاصل رونق سیستم‌های داده‌کاوی و تجزیه و تحلیل پیشرفته آمار است.
در همین فاصله آن دسته از نرم‌افزارها که مبتنی بر بانک‌های اطلاعاتی متداول مانند SQL Server یا اوراکل بوده‌اند، تقریبا دو برابر میانگین رشد کل بازار رشد داشته‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از دلایل مهم این رشد شدید ، گرایش صنعت نرم‌افزار و برنامه‌نویسان بانک‌های اطلاعاتی به سمت استفاده از راهکار هوشمندی کسب‌وکار بوده است. امروزه شاهد هستیم که هوشمندی کسب‌وکاردر شاخه‌های هوشمندی کسب‌وکارسنتی ، هوشمندی کسب‌وکارمبتنی بر ابر ،  هوشمندی کسب‌وکار مبتنی بر تلفن همراه و هوشمندی کسب‌وکار اجتماعی در حال گسترش است. مطابق گزارش موسسه گارتنر رشد شاخه‌های هوشمندی کسب‌وکار تا سال ۲۰۱۸ میلادی تا ۲۰ میلیارد دلار خواهد بود. [۱۰]
بازار هوشمندی کسب‌وکاربه شدت درحال گسترش است و قابلیت‌های راهکار هوشمندی کسب‌وکار به گونه‌ای است که به کار هر نوع کسب‌و‌کاری می‌آید. مثلا از این راهکار می‌توان برای بررسی چرایی و چگونگی صفحات پربیننده یک سایت وب، استخراج گزارش‌های مالی از فراز و نشیب شرکت یا سازمان، میزان استقبال مردم از یک برنامه ملی، نظرسنجی و افکارسنجی پیرامون یک موضوع خاص، تغییرات رشد جمعیت و گرایش‌های آتی آن، برنامه‌ریزی برای آینده صنعت کشاورزی با توجه به تغییرات آب و هوا، تغییرات میزان فروش یک محصول در بازار رایانه و پیش‌بینی وضعیت احتمالی بازار در آینده استفاده کرد.
دلیل این استقبال را می‌توان در این مسئله جستجو کرد که استفاده از راه‌کارهای پیچیده و سیستم‌های نرم‌افزاری گران‌قیمت و اختصاصی این بازار، برای همه ممکن نیست و شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط ترجیح می‌دهند به جای سروکله زدن با این پیچیدگی‌ها و هزینه‌ها، به شرکت‌های نرم‌افزاری محلی یا برنامه‌نویسان منفرد مراجعه کنند تا برایشان یک سیستم تجزیه و تحلیل ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر بنویسند که متناسب با ساختار کسب‌و‌کارشان باشد. بدیهی است که اگر آنان سرمایه‌گذاری در این زمینه را قابل برگشت تشخیص دهند، پس از مدتی به استفاده از نرم‌افزارهای استاندارد بازار روی خواهند آورد.
منابع
[۱] Ghemawat Sanjay /  Gobioff Howard / Leung Shun-Tak , “The Goole File System” , ۱۹th ACM Symposium on Operating Systems Principles, ACM, Bolton Landing, NY (2003), pp. 20-43

[۲] Dean Jeffrey / Ghemawat Sanjay ,  “MapReduce: Simplied Data Processing on Large Clusters” , Communications of the ACM – 50th anniversary issue: 1958 – ۲۰۰۸ , Volume 51 Issue 1  , ۲۰۰۸ ,pp. 107-113

[۳] Lopez  Karen / D’Antoni Joseph , “The Modern Data warehouse : How Big Data Impacts Analytics Architecture” , Business Intelligence Journal , volume 19 , number 3 , 2014

[۴] Prajapati  Vignesh , “Big Data Analytics with R and Hadoop” , PACKET Publishing , 2013 , ISBN 978-1-78216-328-2

[۵] Turkington Garry  , “ Hadoop Beginner’s Guide “ ,  PACKET Publishing , 2013 , ISBN 978-1-84951-7-300

[۶] White  Tom  , “Hadoop: The Definitive Guide” , O’Reilly Publication ,  ۲۰۱۲ , ISBN: 978-1-449-31152-0

[۷] Dimiduk Nick / Khurana Amandeep , “HBase in Action” , Manning Publications Co. , 2013 , ISBN:9781617290527

[۸] Cogorno Matias / Rey Javier, Nesmachnow Sergio , “ Fault tolerance in Hadoop MapReduce implementation “ , UdelaR PERMARE Team , 2013 , HAL Id: hal-00863176

[۹] Karanth  Sandeep  , “ Mastering Hadoop “ , PACKET Publishing , 2014 , ISBN 978-1-78398-364-3
[۱۰] Columbos , Louis ,  (۲۰۱۴) , “ Roundup Of Analytics, Big Data & Business Intelligence Forecasts And Market Estimates” , www.forbes.com
[۱۱] Swoyer,  Stephan , (2015) , “۲۰۱۴ in Review : The changing face of BI” ;  The Data Warehousing Institute , volume12

پاورقی
۱-Zetta Byte = 1021 Byte
۲-Big Data
۳-Valuable Data
۴-Radio-frequency identificatio
۵-Doug Laney
۶-Volume
۷-Velocity
۸-Variety
۹-Change
۱۰-Complexity
۱۱-Not Only SQL
۱۲-IBM
۱۳-Microsoft
۱۴-SAP
۱۵-Business Intelligence
۱۶-Data Warehouse
۱۷-Data Mart
۱۸-Analytics Mart
۱۹-Google File System : GFS
۲۰-Sanjay Ghemawat
۲۱-Howard Gobioff
۲۲-Shun-Tak Leung
۲۳-Peta Byte = 1015 Byte
۲۴-Cloud Processing
۲۵-Yahoo
۲۶-Amazon
۲۷-Wal-Mart
۲۸-Storage Area Network (SAN)
۲۹-Relational Database
۳۰-Distribute File System Management
۳۱-Object Based
۳۲-RedHat
۳۳-Meta Data
۳۴-Elastic Compute Cloud
۳۵-Microsoft
۳۶-Hard Disks
۳۷-Cluster
۳۸-Hadoop
۳۹-Douglass Cutting
۴۰-Index
۴۱-Nutch Ditributed File Susyem (NDFS)
۴۲-Jeffrey Dean
۴۳-Tupples
۴۴-Apache
۴۵-Hadoop Disrtributed File System (HDFS)
۴۶-Tag
۴۷-log
۴۸-Node
۴۹-File Allocation Table (FAT)
۵۰-RollBack
۵۱-Daynamo
۵۲-Patent
۵۳-<key,value>
۵۴-Java Virtual Machine (JVM)
۵۵-Job
۵۶-Scheduler
۵۷-Task
۵۸-Slave
۵۹-log
۶۰-Pluggable
۶۱-Latency
۶۲-Administrator
۶۳-Configuration
۶۴-Control Messages
۶۵-Fail
۶۶-Mapper
۶۷-In-Memory
۶۸-Atomic
۶۹-Shell
۷۰-Hive Query Language
۷۱-Optimizer
۷۲-Command-Line Interface (CLI)
۷۳-schema
۷۴-Pig Latin
۷۵-User Defined Functions (UDF)
۷۶-Extract , Transform , Load (ETL)
۷۷-Agent
۷۸-Monitoring Service
۷۹-Hadoop Infrastructure Care Center (HICC)

————————

فرشاد وحیدپور

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text