سرمقاله ۲۵۸

/
/
/

با سلام خدمت کلیه خوانندگان محترم ماهنامه رایانه
امروزه شبکه های کامپیوتری جزء لاینفک دنیای کامپیوتر و زندگی ما شده ، به گونه ای که بدون آن دنیای کامپیوتر معنی خود را از دست می دهد، از حرفه ای ترین کارها همانند فعالیتهای بانکی و بیمه تا ساده ترین آنها مانند دسترسی به ایمیل روزانه، همگی محتاج شبکه است. این نیاز به گونه ای شده که اگر شبکه را از دنیای حاضر جدا کنیم، می توان گفت که سیستمهایی که داریم دیگر مفید نخواهند بود و یا به عبارتی بخش عمده ای از قابلیت های خود را از دست می دهند. در این میان افزایش نیازهای هر روزه، باعث هر چه گسترده تر وپیچیده تر شدن شبکه می گردد. گسترده شدن شبکه خود نیازمند مصرف انرژی بیشتر و مدیریت دقیق تر المانهای شبکه است.
مجازی سازی شبکه، استفاده بهینه از آن، مدیریت آسان، دیدگاه جدیدی است نسبت به دیدگاههای قبلی که امروزه طرفداران زیادی دارد.
(Networking becomes software – oriented)
اینکه به توان به منابع شبکه نیز همانند سیستمهای مجازی ساز نگاه کرد یک آرزوی دیرینه ای بوده که با پیاده سازی شبکه مبتنی بر SDN محقق گردیده و دیگر می توان به تمامی المانهای شبکه دیدی نرم افزاری و مجازی داشت.
کاهش مصرف انرژی، کاهش گرمای تولید شده (Green DCN) ، انعطاف پذیری شبکه، توپولوژیهای پویا، افزایش بهره وری و اطمینان بالاتر ، همگی شبکه های سنتی ما را به سمت پیاده سازی به شکل SDN هدایت می نماید. عدم وابستگی به میزان گستردگی و نوع برندهای استفاده شده مواردی است که در شبکه های SDN مطرح می گردد.
در این شماره با ارائه مقاله ای سعی بر آن شده که مفاهیم پایه ای SDN بیان شده و یکی از ویژگیهای بارز آن یعنی Elastic tree بررسی گردد.
با تشکر

رضا علیجانی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text