انـتـخـاب پـردازنـده

/
/
/

یک پردازنده (CPU) چه میزان توان نیاز دارد تا یک ویدئو را ویرایش نموده و یا بازهای رایانه ای را اجرا نماید؟ جیم مارتین هر انچه که شما نیاز دارید تا برای خریداری یک رایانه مطلوب و مناسب همراه با یک پردازنده، حافظه و یا هارد درایو مناسب بدانید را برایتان توضیح می دهد.
این پرسشی است که غالباً از ما سوال می شود: «چه پردازنده ای برای اجرای بازی ها و یا ویرایش ویدئو نیاز است؟» در اینجا ما مبانی را برایتان توضیح می دهیم، از این رو شرایط بهتری خواهید داشت تا پول خود را عقلانی تر خرج نمایید.

بازی های رایانه ای
بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که برای اجرای بازی های رایانه ای به پرسرعت ترین پردازنده های ممکنه نیاز دارند. اما این تفکر درستی نیست. در واقع تحمل فشار بار سیستم بر دوش کارت گرافیک پی سی شماست و این جزء سیستم است که مسئولیت ترجمه گرافیکی (Rendering) هر یک از فریم های بازی و نیز فرستادن آن به صفحه جهت نمایش آن گرافیک را بر عهده دارد. این نوع پردازنده اغلب به عنوان GPU (واحد پردازش گرافیکی) از آن یاد می شود.
در کنار پشتیبانی از آخرین ویژگی های گرافیکی (که قویاً برای اجرای اکثر بازی ها ضروری نیست)، آنجه از یک از کارت گرافیک نیاز است، توان پردازش کافی برای اجرای بازی برگزیده شما در بالاترین رزولوشن (شفافیت تصویر) مانیتور شماست که معمولاً ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل می باشد.
شما همچنین می خواهید که بازی خود را در بهترین شکل ممکن مشاهده کنید و این به معنای تبدیل تمامی گزینه های گرافیکی به بالاترین سطح ممکن است و سپس کارت گرافیک شما قادر به ترجمه یا رندر نمودن حداقل ۲۵ تا ۳۰ فریم در هر ثانیه برای اجرای راحت یک بازی خواهد بود.
در تمامی این شرایط، پردازنده اصلی، سی پی یو، آنچنان اقدامی صورت نمی دهد. این جزء سیستم مراقبت و پشتیبانی دیگر جوانب یک بازی نظیر اطلاعات ساختگی کاراکترها و نیز محاسبات فیزیکی را بر عهده دارد. گرچه شما به آخرین سی پی یو Core i7 موجود در بازار برای این منظور نیاز نخواهید داشت.
ارزش دارد تا جایی که می توانید برای بهترین کارت گرافیک موجود برای سیستم خود هزینه کنید تا یک سی پی یو پر سرعت (مشروط بر اینکه حق انتخاب داشته باشید). هرچند به طور ایده ال، شما خواستار یک سیستم مطلوب و متعادل با اجزای قوی هستید و این به معنای کمک مطلوب رم (حافظه جانبی) و هارد درایو با عملکرد سریع (ترجیحاً یک SSD) خواهد بود.
پاسخ مطلوب به پرسش این است که بهترین پردازنده برای اجرای بازی های رایانه ای تاحدی ارزان تر از کارت گرافیک سریع است که بودجه شما را خالی می کند. پیشنهاد ما Intel Pentium G3258 ویرایش سالانه است که یک دستگاه قفل گشایی شده یا اصطلاحاً آنلاک شده است و برای زمانبندی رایانه به منظور بهترین عملکرد پردازنده (overclocking) ساخته شده است. شما می توانید این دستگاه را زیر قیمت ۵۰ یورو خریداری کنید. برای فقط مبلغ زیر ۸۰ یورو می توانید نسخه مشکی AMD FX-6300 را امتحان کنید. این یک دستگاه شش هسته ای با چیپ آنلاک شده است و این دستگاه نیز از ارزش بالایی برخوردار است.
اگر مبلغ برایتان مهم نیست، پس به سراغ پردازنده Intel Core i5 4690k بروید که حدود ۱۷۵ یورو قیمت دارد و بسیار از زمانبندی پردازنده ای مطلوبی برخوردار است. ماسوای این موارد، شما صرفاٌ تمام ترجیحات خود را معطوف بازی کردن نخواهید کرد و این مورد به واقع بازدهی نزولی خواهد داشت: یک پردازنده Core i7 برای صرفاً اجرای بازی افراط آمیز است.

ویرایش ویدئو
زمانی که شما یک ویدئو را ویرایش می کنید، نقش پردازنده بسیار مهم تر از کارت گرافیک است. ویدئو بسیار پردازنده (و حافظه) قوی می طلبد، خصوصاً اگر شما بخواهید یک ویدئوی با کیفیت بسیار بالا(HD) و یا حتی ویدئوی ۴K را ویرایش نمایید. در اینجا تا جایی استطاعت مالی تان اجازه می دهد، برای خرید پر سرعت ترین پردازنده با بیشترین هسته توان بگذارید و شما مطمئناً متوجه مزیت یک Core i7 سریع خواهید شد. شما همچنین باید تا جایی که توان مالی دارید، برای خرید بهترین حافظه جانبی یا همان مموری هزینه کنید و قاعدتاً باید حداقل یک حافظه ۸ گیگا بایتی را مد نظر داشته باشید.
اگر شما در پی ویرایش یک ویدئو با کیفیت استاندارد هستید، ملزومات سیستمی شما بسیار سبک تر خواهد بود و حتی لپ تاپ های مدرن موجود نیز قاعدتاً می توانند یک سری ترک های صوتی و تصویری را اجرا نمایند. چک کنید که آیا نرم افزار انتخابی شما جهت ویرایش ویدئو، چندین هسته را پشتیبانی می کند، در غیر این صورت سه هسته از یک پردازنده چهار هسته ای در زمان خروجی و یا رندر نمودن خط زمانی تان بلا استفاده خواهد ماند.
از انجا که برخی ویراستارها می توانند از توان پردازنده گرافیکی خود به منظور تسریع در رندر کردن و یا پلی بک استفاده نمایند، از این رو شما همچنین ممکن است بخواهید کارت گرافیک خود را بر اساس نرم افزار منتخب خود برگزینید و یا بالعکس.  Adobe Premiere Pro برای مثال بهترین عملکرد خود را با کارت های گرافیک خاص nVidia دارد که Cuda را پشتیبانی می کند.
در حال حاضر پیشنهاد ما برای یک پردازنده مطلوب ویراستار ویدئویی، همان Core i5 است که پیشتر بدان اشاره شد. با مبلغ ۱۷۵ یورو، Core i5 4690k قاعدتاً توانمندی کافی برای اکثر کاربران معمولی را داراست. برای افراد خوش ذوق، ممکن است برای six-core i7 نظیر i7 5820K ارزنده باشد اما quad-core i7 4790k که با قدرت ۴٫۴GHz اجرا می گردد، به عنوان یک پردازنده زیر ۲۶۰ یورو، کماکان بسیار قدرتمند است.
به طور طبیعی، اگر شما پیش تر یک مادربرد تهیه کرده اید و به دنبال ارتقای آن می گردید، شما با سی پی یوهایی محدود خواهید بود که فرم سوکت یا پریز سازگار دارند. گرچه اینگونه تصور نکنید که همه پردازنده های Core i7 سوکت های مشابه دارند. اینگونه نیست.

——————-

برگردان : مانی زندی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text