نکته ها و ترفند ها (ویندوز، برنامه های کاربردی و سخت افزار)

/
/
/

سخت افزار
۱- روتر DSL
هارد دیسک های خارجی (external) همیشه توسط روتر DSL شناخته نمی شوند
بیشتر روتر های DSL تنها برای تامین ارتباط اینترنت برای دستگاه های کامپیوتری مورد استفاده قرار نگرفته و کاربرد های دیگری نیز دارند. در بیشتر روتر های جدید DSL، یک یا چند پورت USB برای اتصال چاپگر، حافظه های USB یا هارد دیسک های خارجی وجود دارد. با وجود یک پورت USB، نصب یک چاپگر سرور یا یک NAS بسیار ساده خواهد بود. البته در بیشتر موارد، هارد دیسک های خارجی، بعد از متصل شدن به این روتر ها، به درستی کار نمی کنند. این مشکل می تواند دلیل های مختلفی داشته باشد که اصلی ترین آن ها عبارت از سیستم فایل، تعداد پارتیشن ها، اندازه ی دیسک یا استفاد از یک منبع تغذیه با توان پایین می باشند.
بر طبق مشخصات فنی، یک پورت USB 2.0، یک جریان ۵۰۰mA (پانصد میلی آمپر) را تامین می کند اما هارد دیسک هایی که ارتباط آن ها از طریق پورت USB برقرار می شوند، به جریانی بیش از این نیاز دارند. برای برطرف کردن این مشکل، باید از منبع تغذیه ی خارجی استفاده کرد. بهترین راه برای آگاهی از سیستم های فایل (FAT32، NTFS، EXT2، EXT3 و غیره)، بیشترین تعداد پارتیشن و بیشترین اندازه ی پارتیشن پشتیبانی شده توسط روتر باید به دفترچه ی مشخصات آن مراجعه کرد. در بیشتر موارد، به روز رسانی هایی برای سفت افزار (firmware) وجود دارد که قابلیت های روتر را بیشتر خواهد کرد. یکی دیگر از اشکال های رایج، بوت نشدن هارد دیسک های خارجی از حالت گوش به زنگ (stand by) است. فرمان ها و log های گوناگونی برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی وجود دارد اما در برخی از موارد، هارد دیسک ها و روتر ها ۱۰۰% با یکدیگر تطبیق ندارند. بنابراین بهترین راه این است که به جای هارد دیسک های خارجی از حافظه های فلش با ظرفیت زیاد استفاده کنید. این حافظه ها همیشه در دسترس شما بوده و جریان های برق کمتری را استفاده می کنند.
به جای استفاده از هارد دیسک های خارجی، بهتر است از حافظه های فلش USB با ظرفیت بالا استفاده کنید

قطعات کامپیوتر
۲- نصب درایور ها در ویندوز ۸
با وجود مدت زمان به نسبت زیادی که از عرضه ی ویندوز ۸ گذشته است، همچنان مشکلاتی در زمان نصب درایور ها بر روی این سیستم عامل وجود داشته و بیشتر کاربران نیازمند کمک های فنی در زمان جایگزین کردن ویندوز ۷ با این سیستم عامل هستند. قبل از هر چیزی باید اطمینان داشته باشید که از آخرین نسخه ی به روز شده ی ویندوز ۸ استفاده می کنید. با تایپ کردن عبارت Windows Update در صفحه ی شروع رابط کاربر Metro، فهرستی از گزینه های موجود نمایش داده می شود. شما می توانید با استفاده از Search for updates، مراحل کار را شروع کنید. اگر چه سخت افزار هایی مانند چاپگر ها و اسکنر ها به سادگی توسط ویندوز ۸ شناخته می شود اما در زمان استفاده از آن ها در برخی موارد با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. اگر سخت افزار ها و لوازم جانبی به صورت خودکار توسط سیستم عامل شناخته نشوند، باید درایور آن ها را دانلود کنید. اگر تولید کنندگان آن ها، درایور ویندوز ۸ را نداشته باشند، تنها می توانید از درایور ویندوز ۷ یا ویستای آن ها استفاده کرده و امیدوار باشید که در ویندوز ۸ نیز قابل استفاده باشند. در فهرست نصب، بر روی Properties کلیک کرده و حالت تطبیق (compatibility mode) را در قسمت Compatibility، بر روی Windows 7 قرار دهید.
اگر هنوز هم امکان نصب برنامه وجود ندارد، می توانید از یک روش دیگر استفاده کنید. بیشتر بسته های درایور ویندوز ۷ و ویندوز ویستا دارای یک فایل .inf بوده که امکان کار کردن سخت افزار در شرایط مشخص را فراهم می کند. این فایل را به ترتیبی که در ادامه توضیح داده می شود، به سخت افزار ارتباط دهید (لینک کنید). درست مانند جستجو برای Windows update، عبارت Device Manager را جستجو کنید. سخت افزار شناخته نشده توسط ویندوز ۸ در این ابزار با یک نشانه ی هشدار مثلثی شکل، نمایش داده می شوند. بر روی هر کدام از سخت افزار های شناخته نشده کلیک راست کرده، گزینه ی Update driver software را انتخاب نموده و برای شروع از search for driver software on the computer استفاده کنید. سپس Select from a list of device drivers on the computer را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید. در مرحله ی سوم، گزینه ی Data medium … Search و پس از آن فایل .inf مورد نظر را انتخاب نموده و آن را تایید کنید.
در بیشتر موارد، درایور های ویندوز ۸ برای سخت افزار های قدیمی وجود ندارند. در چنین شرایطی باید از درایور های ویندوز ۷ یا ویستا استفاده کرد
۳- کامپیوتر های دارای سیستم عامل ویندوز
انجام آزمون (بررسی) های حافظه با استفاده از ابزار داخلی سیستم عامل
آیا تا به حال عملکرد کامپیوتر شما متوقف (freeze) شده یا از کار افتاده (crash کرده) است؟ به احتمال فراوان، وجود اشکالی در حافظه، دلیل چنین مشکلاتی بوده است. شما می توانید وجود چنین اشکال هایی را با استفاده از ابزار داخلی ویندوز، بررسی کنید. عبارت MdSched.exe را در پنجره ی Run فهرست start تایپ کنید. در پنجره ای که باز شده است، می توانید انجام آزمون حافظه را در همان لحظه انجام داده یا آن را در نخستین زمانی که سیستم راه اندازی مجدد (یا روشن) می شود انجام دهید.
سیستم عامل ویندوز به سادگی و با استفاده از یکی از ابزار های داخلی خود می تواند عملکرد RAM را بررسی کند
درایو های SSD
۴- سیستم عامل نمی تواند SSD ها را به درستی پیدا کند
پس از عرضه شدن SSD ها به بازار، هر کدام از ما دیر یا زود وسوسه شده و برای به روز کردن سیستم خود، یکی از آن ها را خریداری می کنیم اما مشاهده می شود که درایو Flash جدید، عملکرد مورد انتظار را نداشته و در مواردی نیز توسط سیستم شناخته نمی شود. اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، ابتدا بهتر است از یکی دیگر از پورت های SATA موجود بر روی مادربورد سیستم خود برای اتصال SSD استفاده کنید. مادربورد های جدید، دارای دو کنترل کننده (controller) می باشند. همچنین اطمینان پیدا کنید که آخرین به روز رسانی BIOS سیستم خود را دریافت و نصب کرده باشید زیرا در این صورت آخرین به روز رسانی های مربوط به کنترل کننده ها نیز در اختیار شما قرار می گیرد.
اگر باز هم با همان مشکل قبلی روبرو شدید، برای انجام بررسی های لازم، AHCI را در BIOS به صورت موقت فعال نمایید. فعال بودن AHCI در مادربورد های جدید (بر خلاف مادربورد های قدیمی)، ارتباط سیستم و کنترل کننده های SATA را بهتر می کند.
استاندارد های جدید SATA در برخی موارد اشکالاتی را در SSD های جدید ایجاد می کنند
درایو های نوری
۵- درایو های CD یا DVD را دوباره به کار بیندازید
در برخی از موارد، سیستم عامل ویندوز، «فراموش می کند» که درایو های نوری را در نمای ایستگاه کار (workstation) نشان دهد. دلیل این «نمایش داده نشدن» در بیشتر موارد، خطایی در رجیستری ویندوز (Windows Registry) است. برای برطرف کردن این خطا، می بایست این مراحل را انجام دهید: پس از تایپ کردن فرمان regedit در پنجره ی Run و فشار دادن Enter، به فولدر
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlClass{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
وارد شوید. در این پنجره، با انتخاب کلید (key)، ورودی های مرتبط با آن در سمت راست نمایش داده می شود. اکنون تنها کافی است که داده های UpperFilters… و LowerFilters… را در ستون سمت راست پاک (delete) کنید. پس از پاک کردن داده ها، درخواست را تایید کرده و کامپیوتر را راه اندازی مجدد (رِستارت) کنید. در چنین شرایطی، درایو های نوری نمایش داده خواهند شد.
در برخی موارد Registryکاری می کند که درایو های نوری توسط سیستم پیدا نشوند. شما می توانید این مشکل را به سادگی برطرف نمایید

تلفن همراه- اَندروید
۶- اطلاعات تلفن همراه (موبایل) خود را بر روی کامپیوتر شخصیتان مشاهده کنید
بدون تردید برای شما نیز پیش آمده است که در حال کار با کامپیوتر، به این فکر افتاده باشید که نگاهی به پیام ها یا یادآوری های جدید در تلفن همراهتان بیندازید. البته اگر فراموش کرده باشید که موبایلتان را به همراه خودتان بیاورید، چنین امکانی برای شما وجود نخواهد داشت.
اگر تلفن همراه شما دارای سیستم عامل اَندروید بوده و کامپیوترتان نیز در همان شبکه قرار داشته باشد، می توانید اتصال آن ها را توسط یک برنامه ی کاربردی (app) مجانی به نام DeskNotifier Free برقرار کنید. پس از دانلود این برنامه از Play Store می بایست آن را بر روی موبایل خود نصب کنید. پس از نصب برنامه، از شما درخواست می شود که اجازه نمایش داده شدن پیام های کوتاه (SMS ها) بر روی دسکتاپ را به برنامه بدهید. همچنین می توانید این برنامه را در قسمت ابزار Accessibility سیستم عامل اندروید و با لمس کردن Yes در نخستین راه اندازی آن، فعال کنید. پس از لمس کردن DeskNotifier در قسمت بعد و کشیدن دکمه به سمت راست، برنامه فعال خواهد شد. اگر می خواهید از برنامه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، گزینه ی Start on boot در برنامه را فعال کنید. می توانید آدرس IP تلفن هوشمندتان را در پایین پنجره و در قسمت Wifi Status مشاهده کنید. تمام فایل های لازم را نیز می توانید از
desknotifier.clemens-elflein.de/download.php
دانلود کنید.
بعد از تمام شدن دانلود ها، فایل ZIP را باز کرده، setup.exe را اجرا نموده و مراحل را دنبال کنید. در زمان نصب برنامه، امکان فعال سازی بار گذاری آن در زمان راه اندازی سیستم نیز وجود دارد. برای ایجاد اتصال (connection) کافی است Select connection method را به WIFI تغییر داده و به صفحه ی Wifi در آن مراجعه کنید. در این قسمت، آدرس IP تلفن هوشمندتان را وارد کنید. بعد از کلیک کردن بر روی OK و تایید آدرس IP، اتصال در قسمت اطلاعات نوار ابزار توسط DeskNotifier ایجاد می شود. از این به بعد، هر اطلاعاتی که توسط تلفن هوشمند شما دریافت شود، در کامپیوتر شخصی شما قابل مشاهده بوده و دریافت آن ها نیز به شما اطلاع داده می شود. همچنین توجه داشته باشید که نوشتن پیام های کوتاه با استفاده از صفحه کلید نیز آسان تر خواهد بود. برای فرستادن پیام کوتاه، بر روی نشانه ی DeskNotifier کلیک راست کرده و Compose SMS را انتخاب کنید.
پیام ها، یادآوری ها و به روز رسانی های شبکه های اجتماعی در تلفن های همراه، می توانند توسط DeskNotifier بر روی کامپیوتر شما نمایش داده شوند

شبکه های اجتماعی- فیسبوک
۷- شکل های خودتان را ایجاد کنید
اگر از آن دسته از افرادی هستید که با دوستان زیادی در فیسبوک تماس دارید، بدون شک استفاده از شکل های ساده، تکراری و محدودی که برای گفتگو (chat) کردن وجود دارد، برای شما نیز خسته کننده خواهد بود. بهتر است بدانید که امکان تبدیل شکل های مختلف به صورت کُد های کامپیوتری و ایجاد شکل های جدید برای تمامی کاربران در فیسبوک وجود دارد. برای این کار می توانید از یکی از خدمات وب که در
smileychatcodes.com/facebook-smiley-chat-codes
قابل دسترسی است، استفاده کنید.
ابتدا بر روی دکمه ی Search کلیک کرده و یکی از تصویرهای کامپیوترتان با فرمت JPEG، GIF یا PNG را انتخاب، بر روی Open کلیک کرده و در صفحه ی وب، Upload now را انتخاب کنید. پس از این که چند لحظه برای آپلود شدن فایل و تبدیل شدن آن صبر کردید، کُد مربوط به تصویر مورد نظر شما نمایش داده می شود. کُد نمایش داده شده را انتخاب کرده و با استفاده از کلید های Ctrl و C آن را کپی کنید. بعد از کپی کردن کُد مورد نظر، به فیسبوک برگشته و با استفاده از کلید های Ctrl و V آن را در صفحه ی Chat وارد کنید. تصویر مورد نظر شما بعد از ارسال، نمایش داده خواهد شد.
اگر می خواهید چندین بار از یکی از این کُد ها استفاده کنید، بهتر است آن را در یکی از برنامه های ویرایش کلمات مانند Notepad ذخیره کنید. بهتر است برای هر کدام از این کُد ها یک توضیح کوتاه بنویسید تا آن ها را فراموش نکنید. با ذخیره کردن این کُد ها، پس از مدت کوتاهی، مجموعه ای از تصویر های زیبا را در اختیار خواهید داشت.
البته توجه داشته باشید که این کُد ها تنها در زمان استفاده از نسخه ی دسکتاپ فیسبوک به تصویر تبدیل شده و در نسخه ی تلفن هوشمند، به صورت همان کُد ها نمایش داده خواهند شد.
شما می توانید با ایجاد شکل های جالب توجهی که مخصوص به خودتان هستند، دوستانتان را شگفت زده کنید

فیسبوک
۸- متوقف کردن پیام ها در فیسبوک
اگر دوستان زیادی در فیسبوک دارید، پیام های زیادی که دریافت می کنید، می توانند آزار دهنده باشند. اگر می خواهید مدتی را در آرامش باشید، می توانید Chat فیسبوک را به صورت موقت، غیر فعال کنید. برای انجام این کار، در قسمت Chat وب سایت Facebook بر روی نشانه ی Settings کلیک کنید. فرمان Turn of chat این عملکرد وب سایت را به صورت کامل غیر فعال می کند. اگر می خواهید تنها با چند نفر Chat کنید، می توانید با استفاده از Advanced Settings آن ها را تعریف کرده و تنها پیام های آن ها را دریافت کنید. در همان فهرست، می توانید chat کردن با افراد به خصوصی را غیر فعال کنید.
در برخی موارد، محدود کردن یا غیر فعال کردن موقت Chat در فیسبوک می تواند مفید باشد
WhatsAPP – واتس اپ
۹- پاک کردن ویروس واتس اپ
شخصی به نام Priyanka، ویروسی بر روی Whatsapp برای اَندروید را ایجاد کرده است. به محض اضافه کردن آن در فهرست دوستان، نام تمامی نفرات این فهرست تغییر داده خواهد شد. البته توجه داشته باشید که اگر پیامی از این شخص دریافت نکرده اید، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند. البته خبر خوب این است که Whatsapp اعلام کرده از این به بعد امکان ذخیره کردن نام این شخص در برنامه وجود نخواهد داشت.
اگر این شخص را به فهرست دوستان خود اضافه کرده اید، باید برای آسیب ندیدن هر چه بیشتر سیستم و برنامه، آن را پاک کنید. قبل از انجام هر کاری، ابتدا تمام ارتباطات خارجی برای انتقال داده ها مانند اینترنت، WLAN یا بلوتوث را قطع کنید. سپس WhatsApp را باز کرده و Priyanka را از فهرست دوستانتان حذف کنید. برای پاک کردن کامل ویروس، باید تمام اطلاعات برنامه را از روی تلفن هوشمندتان پاک کرده و برنامه را دوباره نصب کنید. اگرچه با استفاده از ویژگی پشتیبان گیری خودکار برنامه، امکان بازیابی اطلاعات مربوط به تماس ها و جود دارد اما متاسفانه امکان برگرداندن تمامی اطلاعات وجود نخواهد داشت.
بعد از قطع ارتباطات انتقال داده ها، به قسمت تنظیمات (Settings) تلفن هوشمندتان وارد شده و در قسمت Apps پس از جستجوی Whatsapp، آن را انتخاب کنید. سپس Force Stop را لمس کرده و با استفاده از OK آن را تایید کنید. در مرحله ی بعد، Delete Data را انتخاب کرده و دوباره با استفاده از OK، دستورتان را تایید کنید. در انتها می بایست برنامه را راه اندازی مجدد کنید. بعد از باز شدن برنامه، از شما خواسته می شود که مراحل بازگردانی اطلاعات از طریق پشتیبان گیری خودکار تایید کنید. البته پیام های خیلی جدید (که از آن ها پشتیبان گیری نشده است)، قابل بازیابی نخواهند بود.
اگر به صورت اتفاقی این شخص را به فهرست دوستان خود اضافه کرده و به این ترتیب این ویروس وارد سیستم شما شده باشد، باید تمامی اطلاعات و داده های برنامه را پاک کنید
عکاسی
۱۰- انتخاب فُرمت
عکاسی در هر دو حالت طولی (Portrait) و عرضی (Landscape)
عکاسی در هر دو حالت طولی (portrait) و عرضی (landscape) یک ویژگی جالب توجه است. این قابلیت که با یک بار عکس برداری، تصویر مورد نظر در هر دو فرمت طولی و عرضی ذخیره شده و به شما امکان انتخاب یکی از آن ها داده شود، می تواند بسیاری کاربردی باشد

فناوری دوربین
۱۱- استفاده از برنامه های متناسب با سبک و موضوع
دوربین های عکاسی جدید، سبک های تصویر متنوع و گوناگونی را در اختیار شما قرار می دهند که شامل موقعیت های پیش فرض مختلفی مانند حالت شب، طولی (portrait) و عرضی (landscape) یا جلوه های ویژه ای مانند مینیاتور سازی (کوچک سازی)، می باشند. در کنار این ها، قابلیت ها و ویژگی های بسیار زیادی برای تنظیم دقت (sharpness)، اشباع یا سیری (saturation)، کنتراست (contrast) و انجام تنظیمات مربوط به رنگ (که به صورت از پیش انتخاب شده می باشند) نیز در حالت های مختلف وجود دارند. اگر می خواهید عکس برداری را در دو یا چند حالت مختلف انجام دهید، استفاده از فهرست های سفارشی می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد. در دوربین هایی که به تازگی وارد بازار شده اند، امکان تغییر در تنظیمات و پیکربندی هر کدام از فهرست ها نیز وجود دارد. بنابراین می توانید مواردی که بیشتر از حالت های دیگر از آن ها استفاده می کنید را دسته بندی کرده تا دسترسی به آن ها آسان تر و سریع تر باشد. در دوربین های جدید تر، فهرستی از مواردی که بیشتر از همه از آن ها استفاده شده نیز وجود دارد. از تمام قابلیت ها و امکانات دوربین خود استفاده کنید. برخی از این قابلیت ها، شرایطی را در عکاسی ایجاد می کنند که تنظیم غیر خودکار آن ها بسیار دشوار است

سازماندهی (مرتب کردن)
۱۲- با نرخ دادن به عکس های خود، میزان امنیت داده ها را بیشتر کنید
بدون تردید متوجه این موضوع شده اید که زمان زیادی را برای مرتب کردن (sort کردن) عکس ها از دست می دهید. جالب است بدانید که برنامه های زیادی مانند Photoshop Elements یا Adobe Bridge وجود دارند که انجام این کار را ساده تر کرده اند. ساده ترین و سریع ترین راه برای مرتب کردن یا سازماندهی عکس ها، نرخ دادن به آن ها است. در چنین شرایطی می توانید بهترین عکس ها را تنها در چند دقیقه انتخاب کنید.
یکی از کارهای مهمی که عکاس ها با توجه و دقت بسیار انجام می دهند، پشتیبان گیری از عکس ها است که می تواند در صورت ایجاد مشکل برای یک کامپیوتر، بسیار مفید باشد. بهتر است پشتیبان گیری به جای اینکه بر روی همان کامپیوتر یا یک کامپیوتر دیگر انجام گیرد، بر روی USB، DVD یا هارد دیسک های خارجی انجام شود تا دسترسی به آن ها نیز آسان بوده و در صورت خرابی کامپیوتر نیز قابل استفاده باشند.
اگر به صورت مرتب به عکس هایتان نرخ بدهید، می توانید به سادگی و با استفاده از نرخ های داده شده، آن ها را مرتب کنید

تنظیمات نور دِهی
۱۳- همیشه به وضعیت نور دهی توجه داشته باشید
بر خلاف آن چه در صحنه های تاریک وجود دارد، امکان بازگردانی جزئیات با استفاده از پردازش تصویر در محدوده های تصویری که نور دهی در آن ها بیش از اندازه بوده، وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که در زمانی که امکان بازگردانی جزئیات نیز وجود دارد، آن ها تا حدود بسیار زیادی مصنوعی به نظر خواهند آمد. بنابراین بهتر است که در حالت های مختلف، نور دهی با کنتراست بالا را انتخاب نموده تا در روشن ترین محدوده ی تصویر، امکان مشاهده ی جزئیات فراهم شود. جالب است بدانید که تصویر برداری پیوسته در زمانی که از نور دهی صحیح اطمینان ندارید، می تواند شرایط مناسب را به صورت تصادفی ایجاد نماید. در  ساده ترین شرایط، کافی است سه عکس پشت سر هم (یکی پس از دیگری) را از یک موضوع ثابت و با فعال بودن AEB (مخفف automatic exposure bracketing به معنی عکس برداری پشت سر هم با نور دهی خودکار) تهیه کنید. در چنین شرایطی، نخستین عکس با نور دهی تنظیم شده ی صحیح گرفته شده و دو عکس بعدی به ترتیب با نوردهی کمتر و بیشتر گرفته خواهند شد. در چنین شرایطی شما می توانید بهترین عکس را از بین سه عکس گرفته شده انتخاب کنید.
به هر حال، در حالت Program، امکان تغییر زمان نوردهی و دریچه ی دیافراگم وجود دارد. همچنین امکان تغییر شرایط نور دهی و ایجاد تنظیمات جدید برای آن نیز در اختیار کاربران قرار داده شده است.
اگر عکس برداری را با نور دهی های مختلف انجام دهید، می توانید از یک موضوع ثابت، عکس های متفاوتی در اختیار داشته باشید

دوربین های SLR
۱۴-  با ایجاد تنظیمات جدید، از دوباره کاری جلوگیری کنید
دوربین های SLR شرکت Nikon دارای ویژگی تصحیح خودکار انحراف ایجاد شده در لنز ها می باشند. در دوربین های SLR شرکت Canon، یک گزینه ی دیگر برای کاهش سایه روشن های ایجاد شده وجود دارد. این گزینه ها در تنظیمات اساسی (پیش فرض) فعال شده اند اما تنها برای لنز هایی که در پایگاه داده ی داخلی دوربین ذخیره شده اند، کار می کنند. اگر تمام شرایط درست باشند، اصلاح خودکار لنز فعال شده و اصلاحات لازم را انجام می دهد.
در فهرست نصب (setup menu) بیشتر دوربین ها، می توانید گزینه ی انجام چرخاندن (rotate) خودکار برای عکس های گرفته شده را فعال کنید. اگر این گزینه فعال شده باشد، تنظیمات عمودی برای عکس های گرفته شده در حالت طولی (portrait) توسط دوربین انجام شده و مشکلی برای چرخاندن تصویر در زمان ذخیره کردن آن وجود نخواهد داشت.
به منظور در اختیار داشتن بهترین کیفیت، می توانید همیشه از حالت RAW و بیشترین رزولوشن استفاده کنید. البته در مواردی که نیازی به عکس برداری با بالاترین رزولوشن وجود ندارد (عکس هایی که می خواهید آن ها را آپلود کنید)، می توانید از رزولوشن های کمتری استفاده کنید. عکس هایی که با رزولوشن پایین تر انداخته شده باشند، از یک طرف فضای کمتری را اشغال کرده و از طرف دیگر آپلود کردن آن ها ساده تر بوده و در زمان کوتاه تری انجام می شود.
اگر از کلید های عملکرد (Function Key) استفاده کرده و آن ها را به کاربرد های مختلف تخصیص دهید، استفاده از دوربین در حالت های مختلف برای شما آسان تر خواهد بود. از آن جایی که در بیشتر موارد، تمامی این کلید ها از پیش تنظیم شده نیستند، می توانید عملکرد های مختلفی را به آن ها مرتبط (لینک) کنید. برای نمونه، در Canon 1100D می توانید با استفاده از کلید SET کیفیت عکس و مقدار ISO را تغییر داده و به تنظیمات فِلَش دسترسی پیدا کنید. در بسیاری از دوربین های Nikon نیز می توانید کاربرد های مختلفی را به کلید های [Fn] اختصاص داده و از آن ها استفاده کنید.
فناوری عکس برداری
۱۵- تمرکز (Focus) کامل بر روی موضوع های چالش انگیز
برای استفاده ی بهینه از ویژگی تمرکز خودکار (Autofocous) یک دوربین، باید نقاط مختلفAF به کار گرفته شوند. دوربین خود را بر روی Single Point-AF تنظیم کرده و از صفحه لمسی (pad) یا دسته (joystick) برای انتخاب نقطه های مورد نظرتان (در موضوع عکاسی) استفاده کنید. دوربین های DSLR، مانند Nikon D7000 یا Canon EOS 7D، یک ویژگی جذاب و کاربردی دیگر نیز دارند: این نوع از دوربین های SLR می توانند به جای یک نقطه، دسته ای از نقطه ها را انتخاب کنند. این ویژگی، عکس برداری دقیق تر از موضوع هایی که دارای حرکت می باشند را ساده تر خواهد کرد. اگر چه برای دوربین های SLR قدیمی تر، باید محدوده ی تمرکز میانی (middle focus field) را در شرایط نا مناسب بودن نور انتخاب کنید، چرا که تنها حِس گَر (سنسور) عرضی آن ها در این حالت به کار می اُفتد.
در حالت کلی، سیستم های جدید تمرکز خودکاری که امروزه در دوربین ها به کار گرفته می شوند، از هر نظر قابل اعتماد می باشند. برای این که همیشه شرایط مناسبی در عکس برداری را داشته باشید، بهتر است حالت AF را بر روی موضوع مورد نظرتان تنظیم کنید. برای موضوع های بدون حرکت از AF تَک تصویر (One Shot در دوربین Canon و AF-S در دوربین Nikon) استفاده کنید. بهترین شرایط عکس برداری از موضوع های متحرک با استفاده از Servo-AF (AF-C) در دوربین های Nikon) به دست خواهد آمد. در بیشتر دوربین ها، زمانی که دکمه ی عکس برداری تا نیمه فشار داده شده باشد، تمرکز بر روی تصویر انجام می شود اما اگر موضوع عکس برداری متحرک باشد، انجام همزمان تمرکز و عکس گرفتن چندان آسان نخواهد بود. در چنین شرایطی بهتر است با استفاده از تنظیمات دوربین، دکمه ی انجام تمرکز را تغییر دهید. بیشتر دوربین ها، امکان تخصیص تمرکز به دکمه ی AE Lock، در پُشت دوربین، را دارند. در این حالت می توانید با استفاده از انگشت شست این دکمه را فشار داده و با انگشت اشاره، عکس برداری را انجام دهید.
با توجه به SLR، روش های گوناگونی برای تمرکز (focus) کردن وجود دارد که به تقریب برای تمامی موضوع ها و شرایط مختلف می توان از آن ها استفاده کرد

خودتان HDR را ایجاد کنید
۱۶- از ویژگی احاطه کردن (Bracketing) دوربین استفاده کنید
این ویژگی تنها برای دوربین های گران قیمت SLR نبوده و بسیاری از دوربین های کوچک و نه چندان پیشرفته نیز امکان احاطه کردن نور دهی خودکار در زمان عکس برداری را دارند. با استفاده از این قابلیت در دوربین ها، می توانید از موضوع هایی که نور مناسبی به آن ها تابیده نشده یا وضوح کامل ندارند عکس های زیبایی بگیرید. ابزار لازم برای این گونه عکس برداری در بسیاری از دوربین های کوچک و نه چندان گران قیمت (مانند Sony NEX-5N یا Canon PowerShot S100) نیز وجود دارد. البته اگر چنین امکاناتی در دوربین شما وجود نداشته باشد، می توانید برای ایجاد تغییرات مورد نظرتان از برنامه هایی مانند Photoshop یا برنامه های مجانی مخصوص سفارشی کردن HDR ها مانند easyHDR Basic یا Luminance HDR استفاده کنید.
نور دهی با یک طیف گسترده، یکی از ابزار اساسی برای گرفتن عکس های HDR با کیفیت به حساب می آید

سیستم عامل – یندوز ۷، ویستا و XP
۱۷- ایجاد تغییر در عملکرد آزار دهنده ی کلید CAPS Lock
بدون تردید برای شما نیز پیش آمده است که به صورت اتفاقی کلید Caps Lock (که در بالای کلید Shift قرار دارد) را فشار داده و مجبور شوید حروفی که به صورت بزرگ تایپ شده اند را پاک کرده و آن ها را دوباره تایپ کنید. از آن جایی که کاربرد این کلید بسیار محدود بوده و به ندرت از آن استفاده می شود، می توانیم عملکرد دیگری را به آن اختصاص داده و استفاده ی بهینه ای از این کلید داشته باشیم.
اختصاص عملکرد جدید به این کلید را می توانید به وسیله ی ابزار Caps Lock Goodbye انجام دهید. البته در کنار امکان تخصیص عملکرد جدید، در صورت تمایل، می توانید آن را به صورت کامل غیر فعال کنید. با استفاده از این ابزار، می توانید تغییرات مشابهی در عملکرد کلید های Insert و Scroll Lock نیز ایجاد کنید. می توانید به کلید Caps Lock، که به ندرت از آن استفاده می کنید، یک عملکرد مفید و کاربردی دیگر مانند Search Start را اختصاص بدهید
ویندوز ۷ و ویستا
۱۸- حذف کردن پیغام های Family Safety
یکی از بهترین امکانات ویندوز ۷ و ویندوز ویستا، سیستم کنترل پدر و مادر است که با نام Windows Live Family Safety شناخته می شود. مشکل اصلی در استفاده از این ویژگی سیستم عامل های ویندوز ۷ و ویستا این است که پس از غیر فعال کردن آن در Control Panel، همچنان پیغام های مربوط به آن در زمان راه اندازی سیستم، بر روی نمایشگر ظاهر می شوند. در حقیقت، این پیغام ها و زمان بندی نمایش آن ها توسط Task Scheduler مدیریت می شوند.
تنها راه برای جلوگیری از ظاهر شدن این پیغام ها، حذف کردن آن ها است. برای انجام این کار، Control Panel را باز کرده و System and Maintenance یا System and Security را انتخاب کنید. سپس بر روی Task Scheduler یا Schedule Task کلیک کنید. در فهرست سمت چپ پنجره  باز شده، ابتدا فولدر Task Scheduler Library و پس از آن فولدری که در مسیر MicrosoftWindowsShell قرار گرفته است را انتخاب نمایید. یکی از داده های این قسمت، Windows-Parental Controls است که می بایست بر روی آن کلیک راست کرده و دستور Deactivate را انتخاب کنید. پس از انجام این کار، تمام پنجره ها را بسته و سیستم را راه اندازی مجدد نمایید. مشاهده خواهید کرد که پیغام های مربوط به سیستم کنترل پدر و مادر،دیگر نمایش داده نخواهند شد.
برای جلوگیری از نمایش این پیغام ها، باید آن ها را از Task Scheduler حذف کنید

آفیس – Word/Excel
۱۹- خارج کردن سریع و آسان محتویات از فرمت های جدید فایل
اگر فایلی از برنامه های آفیس به دستتان برسد که عکس یا یک فایل صوتی یا تصویری در داخل آن قرار داده شده باشد (embed شده باشد)، ذخیره کردن این فایل ها به عنوان یک فایل مجزا کار چندان دشواری نبوده اما در بیشتر موارد با اشکالات و خطا هایی همراه خواهد بود. البته اگر این فایل ها در یک فایل فشرده (ZIP) شده ی DOCX یا XLSX وجود داشته باشند، ذخیره کردن آن ها آسان تر و بدون خطا خواهد بود.
یکی از فایل های آفیس را در Windows Explorer جستجو کنید. روی آن کلیک راست نموده، Rename را انتخاب کرده و پس از تغییر آن از DOCX یا XLSX به ZIP، کلید Enter را فشار دهید. در پنجره ی هشدار، بر روی OK کلیک کنید تا دستور شما تایید شود. اکنون بر روی فایل ZIP جدید دوبار کلیک کرده و آن را باز کنید. محتویات فایل، اطلاعات اضافی و ویژگی های طراحی در فایل های XML مختلفی ذخیره شده اند. برای فایل های DOCX، تنها کافی است زیر فولدر های نمایش داده شده ی wordmedia را باز کنید. در این فولدر، تصویر هایی که در داخل فایل هستند در فرمت PNG در کنار فایل های صوتی و تصویری دیگر قابل مشاهده خواهند بود. بهترین راه برای انتقال این فایل ها، کپی کردن آن ها از همین فایل ZIP می باشد. پس از این که فایل های مورد نظرتان را کپی کردید، می توانید فرمت ZIP فایل را به همان فرمت قبلی DOCX یا XLSX برگردانید.
توجه داشته باشید که در صورت تغییر محتویات ساختار XML در فایل ZIP، فایل آفیس شما دیگر قابل خواندن نخواهد بود. بنابراین هیچ تغییری را در این ساختار ایجاد نکرده و تنها فایل های مورد نظرتان را کپی کنید. اگر فایل مورد نظر شما محافظت (protected) شده بوده و برای دسترسی به آن نیاز به وارد کردن کلمه ی عبور داشته باشید، امکان تغییر آن به فایل ZIP وجود نخواهد داشت.
فایل های آفیس از فایل های فشرده ی ZIP به عنوان یک فایل پایه استفاده می کنند. شما می توانید عکس ها و فایل های صوتی و تصویری را به صورت مستقیم از این فایل ZIP کپی کرده و آن ها را ذخیره کنید

Adobe Reader
۲۰- غیر فعال سازی JavaScript به دلایل امنیتی
بسیاری از کاربران Adobe Reader نمی دانند که در اجرای این برنامه از JavaScript استفاده شده و امکان غیر فعال کردن آن به صورت پیش فرض نیز وجود دارد. اگر چه فعال بودن JavaScript برای مشاهده ی فایل های PDF ضروری است اما برای تمامی عملکرد های Adobe Reade، نیازی به استفاده از آن وجود ندارد. همچنین، با اجرای خودکار آن شرایطی فراهم می شود که به Trojan ها اجازه می دهد تا از طریق فایل های PDF به کامپیوتر نفوذ کرده و به آن آسیب برسانند. خبر خوب این است که تنظیماتی برای دور نگه داشتن بد افزار ها از کامپیوتر وجود دارد. برای انجام این تنظیمات، Adobe Reader را باز کرده و مسیر
Edit → Preferences…
را دنبال کنید. در این قسمت و در سمت چپ، JavaScript را انتخاب کرده و گزینه ی Activate Acrobat JavaScript را غیر فعال کنید. تغییرات انجام شده را با کلیک کردن بر روی OK تایید کنید. اگر بعد از انجام این تغییرات، یک یا چند فایل PDF باز نشدند، تنها کافی است گزینه ی غیر فعال شده را دوباره فعال کنید. با غیرفعال کردن JavaScript، فایل های PDF خطرناک نمی توانند به عنوان دَرِ پشتی برای ورود Trojan ها مورد استفاده قرار بگیرند.

———————–

برگردان : سید حمید یوسفی نژاد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text