نکات و ترفندهای تلفن همراه و تبلت

/
/
/

Android
غیرفعال‌سازی انیمیشن‌ها برای افزایش سرعت وسیله خود
وقتی یکی از برنامه‌های کاربردی وسیله اندروئیدی خود را باز می‌کنید و یا بر روی وسیله‌تان از یک اپلیکیشن به اپلیکیشن دیگر جابجا می‌شوید، با کمی تأخیر مواجه می‌شوید. این مسأله ناشی از وجود یک انیمشین درون‌سازی شده است که در صورت باز و بسته کردن برنامه‌‌های کاربردی یا جابجا شدن بین آنها آشکار و پنهان می‌شود.
برای افزایش سرعت وسیله خود می‌توانید به یک روش این انیمیشن‌ها را غیرفعال‌ کنید. روی برنامه کاربردی Settings تپ کنید، به گزینه Developer options بروید و با جابجا کردن اسلایدر کنار عنوان، آنرا فعال (آن) کنید. در صفحه‌ پرسشی که نمایش داده می‌شود، روی OK کلیک کنید تا تمامی گزینه‌‌‌های توسعه‌دهنده خود را روی وسیله‌تان مشاهده کنید (در وسایل نکسوسی، برنامه کاربردی Settings را باز کنید، به گزینه About phone/tablet بروید، سپس به گزینه Build number بروید و چند بار روی آن تپ کنید تا پیامی با این مضمون دریافت کنید که You are now a developer. برگردید و روی گزینه‌های Developer تپ کنید). به مقیاس Windows animation بروید، روی آن تپ کرده و گزینه Animation off را انتخاب کنید. برای موثر کردن تنظیمات جدید، وسیله خود را ری‌استارت کنید. می‌بینید که برنامه‌های کاربردی حالا دیگر با سرعت بسیار بیشتری در وسیله‌تان بارگذاری می‌شوند.

Android
حذف کلمات غلط از دیکشنری گوشی خود
در دیکشنری وسیله اندروئیدی شما لیستی از واژگان وجود دارد. هر بار که حروف خاصی را با صفحه کلید خود تایپ می‌کنید، وسیله‌تان هم واژه‌هایی را پیشنهاد می‌کند. بعنوان مثال، وقتی کلمه he را تایپ می‌کنید، به صورت خودکار پیشنهاداتی مثل hello، he`ll و غیره را دریافت خواهید کرد. برای افزایش سرعت تایپ خود می‌توانید این کلمات را از منوی کوچکی که در بالای صفحه کلیدتان نمایش داده می‌شود، انتخاب کنید.
چنانچه کلمه‌ای را تایپ کنید که در دیکشنری اندروئیدی‌تان وجود ندارد، وسیله‌تان این واژه را به صورت خودکار به دیکشنری خود اضافه خواهد کرد. باوجودیکه این قابلیت برای اسامی افراد و مکان‌هایی که به کرات استفاده می‌کنید، مفید و کارآمد است، اما هنگامی آزاردهنده می‌شود که کلمه‌ای را یکبار به اشتباه بنویسید و وسیله‌تان هر بار که شروع به تایپ کردن آن حروف روی صفحه کلید خود می‌کنید، کلمه اشتباه دیکته شده را نمایش ‌دهد. خوشبختانه می‌توان به روشی واژه‌های به غلط نوشته شده‌ای را که وسیله‌‌تان به دیکشنری خود اضافه کرده، حذف نمود. دفعه بعدی که گوشی‌تان گزینه‌ای را پیشنهاد کرد که به اشتباه دیکته شده، آن واژه را بالای صفحه کلید وسیله خود به مدت طولانی فشار دهید. در اینصورت اعلانی در مورد حذف آن نمایش داده می‌شود. روی OK تپ کنید.

iOS
دریافت پیشنهاد کلمات در حین تایپ آنها
در صفحه کلیدهای iOS، برخلاف نظایر اندروئیدی آنها، وقتی کلمه‌‌ای را تایپ می‌کنید، هیچ پیشنهادی برای آن در منوی بالای صفحه کلید ارائه نمی‌شود. یک برنامه کاربردی جدید و رایگان به نام SwiftKey Note این ویژگی را در iOS امکانپذیر کرده است. این برنامه، بر اساس واژگانی که انتخاب می‌کنید، چیزی را که می‌خواهید تایپ کنید، حدس می‌زند و سه تا از محتمل‌ترین واژگان را هم برای آن نمایش می‌دهد. هرچند نمی‌توانید از این صفحه کلید در سایر برنامه‌‌های کاربردی استفاده کنید، اما می‌توانید برای افزایش سرعت تایپ کردن ای‌میل‌ها و یادداشت‌های طولانی، متن را از آن کپی و پیست کنید.
به آدرس www.snipca.com/11402 بروید و SwiftKey Note را نصب کنید. وقتی این برنامه کاربردی را برای اولین بار باز می‌کنید، نمای کلی از ویژگی‌های آن نمایش داده می‌شود. در پنجره اصلی، روی + در گوشه بالای سمت راست تپ کنید تا کار ایجاد نوت شروع شود. در همان حالی که تایپ می‌کنید، سه واژه در یک منوی کوچک در بالا نمایش داده می‌شود. برای درج کردن یک واژه در نوت خود، کافیست فقط روی آن تپ کنید. این منو را به سمت چپ سوئیپ کنید تا گزینه‌‌های قالب‌بندی نمایش داده شود. برای بولد کردن، کج کردن یا کشیدن خط زیر واژگان بعدی که تایپ می‌کنید، روی B، i یا u تپ کنید. پس از قالب‌بندی (فرمت) کردن کلمات، برای بازگشت به حالت تایپ متن عادی، به سمت چپ سوئیپ کنید تا منوی قالب‌بندی دوباره نمایش داده شود و روی همان گزینه ‌ای که قبلاً انتخاب کرده‌ بودید (B، i یا u) تپ کنید.
برای اضافه کردن یادداشت‌های خود به سایر برنامه‌های کاربردی، جایی از صفحه نمایش را به مدت طولانی فشار دهید و ابتدا روی Select all و سپس روی Copy تپ کنید. برای پیست کردن این متن به برنامه کاربردی دیگر، به آن برنامه کاربردی بروید، هر جایی که قصد پیست کردن آنرا دارید، به مدت طولانی فشار دهید و روی Paste تپ کنید. در اینصورت استایل‌های قالب‌بندی (بولد، کج کردن و کشیدن خط زیر) در سایر برنامه‌های کاربردی‌تان نمایش داده نمی‌شوند.
iOS
مسدودسازی امکان پخش آهنگ‌های مشخص iTunes
تمامی پادکست‌ها و موسیقی‌هایی که از iTunes خریداری می‌کنید، از نظر وجود اشعار نامناسب، موهن یا سکسی رصد و بررسی می‌شوند. این قبیل موارد با یک E قرمز (به نشانه Explicit یا مطالب مشکل‌دار) نشانه‌گذاری می‌شوند. در صورت تمایل می‌توانید اجرای این ترک‌ها بر روی وسیله خود را مسدود کنید.
برای اینکار، به برنامه کاربردی Settings خود بروید. روی General،  Restrictionsو سپس Enable Restriction کلیک کنید. یک رمز عبور چهار رقمی را وارد و دوباره تکرار کنید. به بخش Allowed Content بروید. در بخش Ratings For تپ کرده و آنرا به نام کشور خود تغییر دهید (این گزینه به صورت پیش‌فرض روی United States تنظیم شده است). روی Music & Podcasts تپ کنید (این گزینه به صورت پیش‌فرض روی Explicit تنظیم شده است) و اسلایدر را روی Off قرار دهید.
هر صوتی که قبلاً از iTunes خریداری کرده‌اید و حاوی اشعار و نغمه‌‌های ممنوعه باشد-و حتی هر صوتی که در آینده خریداری کنید-دیگر روی این وسیله اجرا نخواهد شد. برای غیرفعال کردن این تنظیم، همین فرآیند را تکرار کنید، اما اینبار در صفحه Restrictions، روی Disable Restrictions تپ کنید.

Android
مشاهده تمامی اعلان‌های اندروئیدی خود
آیا تا به حال اتفاق افتاده که بدون خواندن اعلان‌های خود، از تمام آنها سرسری رد شوید، اما بعداً به دلیلی حسرت یا افسوس نخواندن آنها را خورده باشید؟ اگر از وسیله‌ای استفاده می‌کنید که آخرین نسخه اندروئید (KitKat 4.0 یا بالاتر) را روی خود نصب دارد، به راحتی می‌توانید تمامی اعلان‌های قدیمی خود را مشاهده کنید. برای اینکار به صفحه خانگی اندروئید خود بروید، جای خالی از آنرا برای چند لحظه فشار دهید و روی Widget تپ کنید. به ویجت (۱×۱) میانبر Settings بروید، آنرا به مدت طولانی فشار داده و به هوم اسکرین خود بکشید. در صفحه شرت‌کات Settings، Notifications را انتخاب کنید تا این ویجت را به ویجت Notifications شما تبدیل کند. روی آن تپ کنید تا لیستی از آخرین ۵۰ اعلان‌تان نمایش داده شود. این لیست حاوی اخبار به‌روزآوری‌ شده‌ آب و هوا، شبکه‌های وای‌فایی که به آنها متصل شده‌اید، جستجوهای گوگلی که انجام داده‌اید و تمامی آپدیت‌های برنامه‌های کاربردی شما می‌شود.
معرفی چند بازی و برنامه جدید و کاربردی
Caribu (دانلود رایگان از www.snipca.com/11408 برای iOS)
گروه سنی: ۵-۰ سال
Caribu یکی از بهترین برنامه‌‌های کاربردی آی‌پد است که تا به حال دیده‌ایم. به کمک این برنامه می‌توانید وقتی در خانه نیستید، برای کودکان خود بر روی آ‌ی‌پد کتاب‌های الکترونیکی بخوانید و حتی کودکان شما می‌توانند در حین خواندن کتاب، شما را مشاهده کنند. همراه با این برنامه رایگان یک eBook هم عرضه می‌شود. علاوه بر آن می‌توانید سایر عناوین این برنامه کاربردی را هم خریداری کنید. نشانگر اشتراکی آنهم هم به هر دو کاربران امکان می‌هد تا داستان را دنبال کنند و صفحات را ورق بزنند.
QuizUp (دانلود رایگان از www.snipca.com/11409 برای iOS)
گروه سنی: ۱۶-۱۱ سال
بکمک QuizUp می‌توانید دوستان خود را با کوئیزهای آنلاین به چالش بکشید. این برنامه بیش از ۲۵۰ عنوان برای انتخاب دارد که موضوعات مختلفی از قبیل علوم، فرهنگ عامه و آموزش را تحت پوشش قرار می‌دهد. QuizUp یک برنامه کاربردی فوق‌العاده برای بازی با کودکان و سنجش اطلاعات آنها در مورد چیزهایی است که در مدرسه آموزش دیده‌اند. این اپلیکیشن از قابلیت‌های چت هم برخوردار است.
MarcoPolo Ocean (دانلود به قیمت ۹۹/۱پوند
www.snipca.com/11410 برای iOS)
گروه سنی: ۱۰-۶ سال
این برنامه کاربردی زندگی آبزیان را به کودکان‌ آموزش می‌دهد. برای ساخت آکواریوم یا جزیره مرجانی ویژه خود، باید اجسام و اشیاء را بکشید و در محل مناسب قرار دهید. بچه‌ها در همان حالیکه زیردریایی خود را می‌سازند و با آن در اقیانوس گشت و گذار می‌کنند، چیزهایی هم یاد می‌گیرند. گرافیک زیبای این برنامه می‌تواند آنها را چندین ساعت سرگرم نگه دارد.
Peek Calendar (دانلود از www.snipca.com/11404 برای iOS)
Peek یک اپلیکشین رنگی تقویم است. برای افزودن یک رویداد جدید، کافیست روی روز مورد نظر تپ کرده و آنرا نگه دارید. حرکات ساده‌ای مانند تپ کردن روی یک روز خاص برای مشاهده رویدادهای آنروز در یک منوی کرکره‌ای و سوئیپ کردن به سمت راست یک رویداد برای نمایش محل آن، Peek را به یک برنامه بسیار مفید و راحت بدل کرده است.
Babbel (دانلود رایگان از www.snipca.com/11405 برای اندروئید)
Babble یک وبسایت معروف در زمینه یادگیری زبان است. این وبسایت سابقاً برنامه‌های کاربردی داشت که به یادگیری تک‌تک زبان‌ها به صورت جداگانه کمک می‌کرد، در عین حال اولین برنامه کاربردی اندروئیدی برای یادگیری دوازه زبان به صورت یکجا در داخل فقط یک برنامه کاربردی هم هست. به کمک این برنامه می‌توانید زبان‌هایی مثل اسپانیولی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و بسیاری دیگر را یاد بگیرید.
۵by (دانلود رایگان از www.snipca.com/11406 برای اندروئید)
(دانلود رایگان از www.snipca.com/11407 برای iOS)
این برنامه کاربردی بر اساس مقدار فضای بازی که دارید و سلیقه شما، ویدئوهای مورد علاقه احتمالی‌تان را پیشنهاد می‌کند. وقتی این برنامه را برای بار اول راه‌اندازی می‌کنید، با طرح چند پرسش، از علائق شما مطلع می‌شود. برای انتخاب می‌توانید از کانال‌های مفیدی مثل True Story یا History Buff استفاده کنید.

———————-

برگردان : نیلوفر عزتی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text