تلفن‌های هوشمند صفحه منحنی آیـا آیـنـده‌ای دارنـد؟

/
/
/

مقدمه: در این مقاله با یک تلفن همراه هوشمند شیک، باب روز و عامه‌پسند مجهز به صفحه نمایش منحنی آشنا خواهید شد.
طراحان Galaxy Round صفحه نمایش آنرا تا حدی انحنا داده‌اند. طراحی خاص نمایشگر این گوشی موج پرسروصدای موسوم به به «طراحان دلقک‌ها» را در توئیتر به راه انداخت. این طراحی از یک نظر به اندازه تیترهای جنجالی روزنامه زرد Redtops که همیشه به دنبال وقایع کم‌ارزشی مانند اظهار نظر یکی از رقابت‌کنندگان British Bake Off در مورد سیاست‌های جنسیتی در The Guardian است، مورد سوء برداشت و استهزاء قرار گرفته است.
در مجموع و به دور از هر اغراقی باید گفت که هر چند صفحه نمایش‌های منحنی تا به امروز تقریباً هیچ مزایایی برای گوشی‌های تلفن همراه هوشمند نداشته‌اند، اما Galaxy Round سامسونگ را حداقل باید خوش‌ظاهرترین و زیباترین گوشی موجود این شرکت دانست.
سامسونگ در هنگام رونمایی از Galaxy Round خود آنرا اولین گوشی تلفن همراه هوشمند برخوردار از صفحه نمایش لمسی منحنی در دنیا معرفی کرد. این گوشی از قابلیت‌های برتر و ویژگی‌های نرم‌افزاری برخوردار است که طراحی منحنی‌شکل آنرا توجیه و تأیید می‌کند. با این وجود تعداد معدودی از مردم دنیا شانس دیدن زودهنگام این گوشی را خواهند داشت. در حال حاضر، سامسونگ قصد دارد این گوشی را فقط در بازار خانگی خود در کره جنوبی و با قیمتی نزدیک به ۶۰۰ پوند توزیع کند. با این وجود، این شرکت برای استفاده‌های شخصی در یکی از دفاتر خود در سئول هم از این گوشی استفاده می‌کند.
از یک جهت، Round را می‌توان گونه منحنی Galaxy Note3 سامسونگ توصیف کرد. هر دوی این گوشی‌ها ویژگی‌‌های تقریباً مشابه و استایل طراحی واحدی دارند. بعنوان مثال، هر دوی آنها از یک صفحه نمایش فول‌ اچ‌دی ۷/۵ اینچی، پردازشگر سریع، یک دوربین پشتی ۱۳ مگاپیکسلی و حتی روکش از جنس الیاف مصنوعی چرم‌مانند در قسمت پشت برخوردار هستند. علیرغم شباهت‌های سخت‌افزاری Galaxy Round با نوت ۳، ایندو حس و نمای متفاوتی دارند. این گوشی کمی سبک‌تر (۱۵۴ گرم در مقایسه با ۱۶۸ گرم نوت ۳) بوده و پشتی منحنی هم در دست گرفتن آنرا راحت‌تر کرده است. این یکی از مزایایی است که با استفاده از نمایشگرهای منعطف سامسونگ که به ادعای این شرکت، از نظر وزنی سبک‌تر از نمایشگرهای سنتی آن هم هستند، امکان‌پذیر شده است. در عین حال، این گوشی سفت و محکم به نظر می‌رسد و انحناهای آن در مقایسه با انحناهای رویه مسطح خارجی گلکسی نوت ۳، زیباتر و دلنوازتر هم به چشم می‌آیند.
کاربر Round به هیچ وجه نگران غل خوردن و افتادن آن از روی میز و یا حتی لنگ زدن آن نخواهد بود، چون نمایشگر این وسیله به اندازه‌ای که ممکن است نام آن القاء کند، گرد و مدور نیست. صفحه نمایش قوس ظریفی دارد که البته در لبه‌ها  کمی محسوس‌تر و شدیدتر هم می‌شود. وقتی گوشی را روی سطح یک میز قرار می‌گیرد، ثابت و بی‌حرکت می‌ماند. به دلیل پشتی منحنی این گوشی، سامسونگ چند ویژگی نرم‌افزاری را در آن گنجانده که وقتی کاربر گوشی را از ستون فقرات آن کج می‌کند، فعال می‌شود.
یکی از این ویژگی‌ها موسوم به Roll Effect به صورت خودکار صفحه نمایش را روشن کرده و به محض اینکه کاربر آنرا به سمت خود کج می‌کند، زمان و تاریخ را نمایش می‌دهد. ویژگی مشابه دیگری به کاربر امکان می‌دهد تا در بین اشعار و ترانه‌هایی که بر روی وسیله نمایش داده می‌شود، جابجا شود. با کج کردن این گوشی به سمت راست هم به ترک بعدی هدایت می‌شوید، در حالیکه کج کردن گوشی به سمت چپ ترانه فعلی را دوباره اجرا می‌کند.
در هنگام استفاده، هر دوی این عملکردها به راحتی فعال می‌شوند، با این وجود کج کردن آن برای جابجایی در بین ترک‌های موسیقی گاهاً با دشواری انجام می‌شود. نکته دیگر هم اینکه هر دوی این ویژگی‌ها فقط هنگامی فعال می‌شوند که گوشی روی میز خوابانده شود.
کارکرد سوم هم در هنگام مشاهده گالری تصاویر این گوشی فعال می‌شود. با یک لمس کوتاه مرکز صفحه نمایش و یک چرخش مچ دست سایر آلبوم‌های عکس ذخیره شده روی گوشی در یک نوار جانبی نمایش داده می‌شوند.
این قبیل کارکردهای موسوم به کج کردن (tilt) میانبرهای مناسب و کارآمدی دارند که البته به راحتی در سایر گوشی‌های سامسونگی هم قابل اعمال و اجر بود. هرچند احتمالاً این شرکت در آینده چنین کاری را انجام خواهد داد، اما انتظار می‌رود که کاربران این قابلیت‌ها را ابتکاری و ناکامل بدانند-درست همان برداشتی که از قابلیت تعقیب حرکات چهره و چشم کاربر در گلکسی S4 سامسونگ برای جابجایی در وب‌سایت‌ها دارند. بر همین اساس باید گفت به خدمت گرفتن این ویژگی‌ها در Round هم ممکن است نتیجه آنی نداشته باشد.
وقتی به صفحه نمایش این گوشی نگاه می‌کنید، انحنا و خمیدگی آن چندان به چشم نمی‌آید. حتی وقتی هم که مستقیماً به نمایشگر نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد که قوس آن به سمت داخل انحنا دارد و صاف و مسطح است.
این صنعت الکترونیکی به تلویزیون‌های دارای صفحه نمایش‌های منحنی هم در حال سرایت است. هرچند گفته شده که این تلویزیون‌ها، در مقایسه با صفحه نمایش‌های مسطح سنتی، میدان دید گسترده‌تری ارائه می‌کنند، اما در Galaxy Round، با وجود برخورداری صفحه نمایش کم‌نظیر آن از فناوری نمایشگر AMOLED، از این نظر تفاوت چندان ملموس و بارزی مشاهده نمی‌شود.
به گفته شرکت سامسونگ، بغیر از نمایشگر Galaxy Round، هیچ یک از اقلام و بخش‌های داخل گوشی انحنادار نیست. Round علاوه بر زیبایی‌ بارز خود در برابر نوت ۳، از آنجاییکه محصول شیک و تودل‌برویی با طراحی فوق‌العاده است که از گروه مشابهان خود فاصله زیادی دارد، توانسته طرفداران زیادی هم برای خود دست و پا کند. علاوه بر رنگ‌بندی قهوه‌ای لوکس و براق تیره معمول، یک مدل سفیدرنگ آنهم در ماه دسامبر (در کره جنوبی) عرضه و قابل تهیه خواهد بود.
هرچند شرکت سامسونگ هیچ جزئیات دقیقی در مورد آینده نمایشگرهای منحنی خود در تلفن‌های همراه هوشمند ارائه نکرده است و بر اساس شواهد موجود هم هیچ دلیلی برای گسترش و رواج آن در آینده به نظر نمی‌رسد، اما همین ویژگی غریب Galaxy Round را از محصولات مشابه متمایز کرده است.

————————

برگردان : نیلوفر عزتی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text