سرمقاله شماره ۲۵۶

/
/
/

ز سوی باغ می آید نسیم صبح نوروزی                                          ازین باد ار مدد جویی چراغ دل برافروزی

یک سال دیگر نیز گذشت و این بار زمان خداحافظی با سال ۱۳۹۳ خورشیدی فرارسیده است. اکنون که واپسین روزهای این سال را پشت سر می گذاریم بدنیست که ارزیابی داشته باشیم از اینکه هرکدام از ما نسبت به سال گذشته چه اندازه دانشمان را افزوده و چه میزان به حجم اطلاعاتمان اضافه کرده ایم؟ و تا چه اندازه در پیشرفت صنعت کشورمان کوشیده ایم؟ البته در بعد سازمانی و حتی ملی هم افرادی که به هر نحو خود را جزو مدیران یا مسئولین صنعت انفورماتیک قلمداد می کنند، بد نیست دست کم در خلوت خودشان به این سوال فکر کنند که تا چه اندازه در پیشرفت صنعت انفورماتیک شرکتشان، سازمانشان و کشور نقش داشته اند؟ و در ایجاد انگیزه یا راهنمایی پرسنلشان تا چه اندازه موفق عمل کرده اند؟ واقعا گاهی بد نیست که خودمان را ارزیابی کرده و برای این ارزیابی نیز هیچ خط کشی بهتر از شرکت های موفق مشابه(یا کشورهای مشابه) وجود ندارد.
مسئولیت مدیران و مسئولین (حال در هر رده و مقامی) زمانی سنگین تر و خطیرتر می شود که به این مهم توجه کنند که صنعت انفورماتیک دنیا بدون وقفه در حال پیشرفت بوده و شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه(مانند چین، کره و ترکیه) شش اسبه در حال به پیش تاختن هستند، لذا برای عقب نماندن از این قطار، ماهم علی رغم تمام مسائل و مشکلات باید با شتاب مناسب حرکتی رو به جلو داشته باشیم.
در واقع رونق دادن صنعتی مانند صنعت نرم افزار و کسب درآمد از طریق فروش و صادرات نرم افزار نسبت به رونق دادن بسیاری دیگر از صنایع آسانتر بوده و نیاز کمتری به سرمایه گذاری اولیه دارد. کافی است یک حداقل زیرساختی فراهم شود تا مهندسین و متخصصین کشورمان در داخل کشور اقدام به تولید نرم افزار نموده و سپس مبادرت به فروش آن در سایر نقاط این دهکده جهانی کنند، یعنی تقریباً همان مدلی که صنعت انفورماتیک هند دنبال کرده و بنا به تجربه هم ثابت شده که مدل تجاری موفقی است، هم برای خود متخصصین و هم برای کشور.
در واقع ارسال نرم افزار از کشوری به کشور دیگر و از نقطه ای به نقطه دیگر برخلاف انتقال کالا کار ساده ای محسوب شده و بجز یک ارتباط اینترنتی تقریباً هیچ پیش نیاز دیگری لازم ندارد، بهمین دلیل است که برخی از پرفروشترین و محبوبترین برنامه ها و نرم افزارهای موبایل(مانند انگری برد) در شهرهای کوچک کشورهایی مانند کشورهای اسکاندیناوی توسعه یافته اند. بدیهی است برنامه نویسان و متخصصانی که بتوانند با چنین مدلی کار کرده و کسب درآمد کنند، دلیلی برای جدایی از وطن و مهاجرت به سایر کشورها نخواهند داشت.
امیدوارم شرایطی فراهم شود تا از توانمندی های بالقوه ای که داخل کشور وجود دارد، بیش از پیش استفاده کرده و بالنتیجه شرایط حرفه ای بهتری برای متخصصان و شرکت های کشورمان فراهم شود.
مجله رایانه سال خوشی را برای کلیه همکاران انفورماتیکی و مخاطبین آن ها آرزو می نماید…

با آرزوی شادکامی و بهروزی برای همه هموطنان

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text