img

فایل هایی که فکر می کردید برای همیشه از دست داده اید را پیدا کنید…!!!

/
/
/

کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که تا کنون فایل های خود را از دست نداده باشد. در این مقاله به روش هایی برای پیدا کردن فایل هایی که فکر می کردید برای همیشه از دست داده اید پرداخته شده است

امروزه و با وجود هارد دیسک هایی که ظرفیت های بسیار زیادی دارند، کم بودن فضای ذخیره سازی دیگر یک مشکل برای کاربران به حساب نمی آید. در حقیقت با وجود هارد دیسک های جدید، تنها مشکل کاربران، از دست دادن داده ها خواهد بود. یکی از مشکلات اصلی در مورد فایل هایی است که دانلود شده اند زیرا این فایل ها در همان جایی که مورد نظر ما قرار دارد ذخیره نمی شوند. ممکن است یک فولدر مخصوص برای ذخیره سازی فایل های دانلود شده بر روی سیستم وجود داشته باشد اما بیشتر برنامه ها، فایل های دانلود شده ی مربوط به خودشان را در فولدر های مربوط به خود برنامه یا در فولدر های مخفی (hidden) شده ای که امکان نمایش آن ها در بیشتر موارد برای Windows Explorer وجود ندارد، ذخیره می کنند.
عکس ها، فایل های موسیقی و ویدئویی که از روی دوربین شما به کامپیوترتان انتقال داده می شود، باید در یک فولدر مشخص ذخیره شوند اما در برخی موارد، فرمت های تخصیص داده شده به فایل ها و نام های عجیب و غریب آن ها موجب می شود تا نتوانیم آن ها را پیدا کنیم. نباید فراموش کرد که با وجود فرمت های بسیار زیاد فایل ها، برنامه های بسیار کمی که می توانند فایل هایی با فرمت های متفاوت را باز کنند نیز کمک چندانی نخواهند کرد.
نخستین چیزی که باید بدانید این است که بسیاری از فایل هایی که فکر می کنید آن ها را از دست داده اید، در حقیقت در جایی از سیستم شما مخفی شده و تنها کافی است آن ها را پیدا کنید. در این مقاله به چگونگی پیدا کردن، شناسایی و بازیابی فایل های مختلف پرداخته شده که می تواند برای تمام کاربران دنیای کامپیوتر قابل توجه باشد.

بازیابی فایل های گُم شده و پاک شده
فایل هایی که به اشتباه پاک (delete) کرده اید را برگردانید
فایل هایی که پاک (delete) می کنید به هیچ عنوان پاک نشده و تنها به Recycle Bin فرستاده می شوند. برای برگرداندن فایل های پاک شده تنها کافیست کلید های Ctrl و Z را به صورت همزمان در محیط دسکتاپ یا Explorer فشار دهید.
تا زمانی که Recycle Bin خالی نشده باشد، فایل های پاک شده در آن باقی می مانند. برای جستجو در میان تمام فایل های پاک شده، بر روی Recycle Bin در دسکتاپ کلیک کنید. در محیط Windows Explorer کافی است در نوار نشانی بالای پنجره عبارت recycle bin را وارد کنید. یک راه دیگر برای باز کردن Recycle Bin این است که با فشار دادن هم زمان کلید های Windows و R به محیط Run وارد شده و shell:recyclebinfolder را وارد کرده و بر روی IK کلیک کنید.
برای بازگرداندن یک فایل از Recycle Bin بر روی فایل مورد نظر کلیک راست کرده و Restore را انتخاب کنید. برای مشاهده ی جای ذخیره شدن فایل پاک شده (قبل از پاک شدن)، روی قسمت سمت راست پنجره ی Recycle Bin کلیک راست کرده و Original Location را در قسمت Group by انتخاب کنید. موارد دیگری مانند تاریخ (Date)، اندازه (Size)، نام (Name) یا تاریخ پاک شدن (Date of deletion) برای جستجوی بهتر در این قسمت وجود دارند.
بازیابی فایل های پاک شده از درایو USB یا کارت SD
در درایو های USB، کارت های حافظه ی دوربین، CD ها و DVD ها خبری از Recycle Bin نبوده و فایل هایی که از روی آن ها پاک می کنید، در همان لحظه پاک می شوند. اگر می خواهید فایلی که پاک کرده اید را برگردانید، بهتر است از برنامه ی Recuva استفاده کنید (www.recuva.com). این برنامه ی مجانی می تواند فایل های پاک شده ی درایو های فُرمت شده را نیز برگرداند. برنامه ی Recuva می تواند برای بازیابی فایل های پاک شده از روی هارد دیسک ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اگر بدون تلف کردن وقت و درست بعد از پاک شدن فایل (ها) برای بازیابی آن (ها) از Recuva استفاده کنید، امکان موفقیت عملیات بازیابی بیشتر است. فایل های بازیابی شده می بایست در درایو دیگری به غیر از درایو در حال بازیابی ذخیره شوند.

بازیابی فایل های ذخیره نشده ی Word
در نسخه ی ۲۰۰۷ بسته ی نرم افزاری Office و نسخه های بعد از آن، ویژگی های AutoSave و AutoRecover وجود دارند که در زمان ایجاد مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری برای سیستم، فایل ها را ذخیره می کنند. در چنین شرایطی، بعد از باز کردن مجدد برنامه ی Word یا هر برنامه ی دیگری در بسته ی نرم افزاری Office، فایل های بازیابی شده ی شما در قسمت سمت چپ صفحه ی اصلی نمایش داده می شوند. با کلیک بر روی هر کدام از این فایل ها و ذخیره کردن آن، می توانید آن ها را بازیابی کنید. با توجه به نسخه ی نرم افزاری که از آن استفاده می کنید، ممکن است فایل های بازیابی شده بعد از باز شدن مجدد برنامه به صورت خودکار باز شوند.
برای بهتر شدن کارایی این ذخیره سازی خودکار، (با کلیک کردن بر روی دکمه ی Office در نسخه های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ یا بر روی File در نسخه ی ۲۰۱۳) به قسمت Options رفته و بعد از کلیک کردن بر روی Save، زمان مورد نظرتان را در Save AutoRecover information every … minutes تنظیم کنید.
در نسخه های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ اگر تیک Keep the last autosaved version if I close without saving را فعال کنید، پس از اجرا شدن مجدد برنامه، آخرین نسخه ی ذخیره شده ی خودکار فایل مورد نظر باز می شود.
بیشتر برنامه های شناخته شده دارای امکان ذخیره سازی خودکار می باشند که می توانید تنظیمات مربوط به آن را در Help یا فهرست File برنامه پیدا کنید.

بازگردانی (restore) نسخه ی قبلی یک فایل
در ویرایش های Business و Ultimate ویندوز Vista و در تمام ویرایش های ویندوز ۷، گزینه ای برای بازگردانی نسخه ی قبلی یک فایل یا فولدر وجود دارد. در حقیقت این ویژگی از قابلیت System Restore در این نرم افزار ها استفاده می کند. در زمان ایجاد یک نقطه ی بازگشت (Restore point)، که به طور عادی هر روز اتفاق می افتد، ویندوز یک نسخه از اسناد و مدارک شما را ذخیره می کند.
برای پیدا کردن نسخه های قبلی بر روی هر فایل یا فولدر در Windows Explorer کلیک کرده و پس از انتخاب Properties بر روی Previous Version کلیک کنید. پس از انتخاب نسخه ی مورد نظر از فایل می توانید یکی از گزینه های Open، Copy یا Restore را انتخاب کنید. اگر بر روی Copy کلیک کنید می توانید نسخه ی قدیمی تری از فایل یا فولدر مورد نظرتان را در جایی دیگر ذخیره کنید اما اگر Restore انتخاب شود، نسخه ی انتخاب شده به جای نسخه ی جدید تر ذخیره می شود.
اگر نسخه ی Home ویندوز Vista بر روی سیستم شما قرار داده شده است، می توانید (با مراجعه به www.shadowexplorer.com) از برنامه ی مجانی Shadow Explorer برای دسترسی به نسخه های قبلی فایل یا فولدر مورد نظرتان استفاده کنید.
در ویندوز ۸، File History به طور منظم نسخه هایی از فایل ها را در یک پارتیشن، درایو خارجی یا فولدر شبکه ذخیره می کند. برای پیکر بندی این ویژگی، به Control Panel رفته Save backup copies of your files with File History را فعال کرده و مراحل انجام تنظیمات را دنبال کنید.

پیدا کردن جای ذخیره شدن یک فایل
فهرست آخرین فایل های باز شده ی ویندوز می تواند به شما در پیدا کردن فایل های گُم شده کمک کند. در صورتی که فایل پاک یا منتقل شده باشد نیز نام آن در این فهرست باقی مانده و در زمان جستجوی آن می تواند به عنوان یک راهنما مورد استفاده قرار گیرد. این فهرست (با نام My س در ویندوز XP) در فهرست Start ویندوز های XP، Vista یا ویندوز ۷ قرار دارد. در ویندوز ۷ و ۸، فایل هایی که به تازگی باز شده اند در فهرست جهشی (Jump List) هر برنامه ای که به نوار ابزار متصل (pin) شده باشد، قابل مشاهده هستند. برای مشاهده ی این فهرست کافی است بر روی نشانه ی برنامه در نوار ابزار کلیک راست کنید. البته فایل هایی که به تازگی مشاهده شده یا باز شده اند در بیشتر موارد در خود برنامه نیز قابل مشاهده هستند. بعد از باز کردن برنامه، فایل هایی که به تازگی باز یا ایجاد شده اند در فهرست File قابل مشاهده خواهند بود. بیشتر برنامه ها، جای ذخیره شدن آخرین فایل ایجاد شده را در حافظه ی خود نگه می دارند. اگر جایی که یک فایل را ذخیره کرده اید به خاطر نمی آورید، یک فایل جدید توسط همان برنامه ایجاد کرده و بر روی Save کلیک کنید و جایی که این فایل ذخیره می شود را مشاهده کنید. برنامه ای که به دنبال آن می گردید نیز در این جا ذخیره شده است.

پیدا کردن فایل ها
یکی از مفید ترین ویژگی های ویندوز برای پیدا کردن فایل های مختلف، Windows Search است. این ویژگی جالب توجه برای نخستین بار در ویندوز Vista معرفی شد. در Windows Explorer یک قسمت جستجو (search box) در گوشه ی سمت راست بالایی آن وجود دارد که عملیات جستجو را در همان قسمت (که در نوار نشانی قابل مشاهده است) انجام می دهد. البته باید توجه داشته باشیم که جستجو در تمام زیر فولدر ها نیز انجام خواهد شد. برای جستجو در تمام کامپیوتر، در قسمت سمت چپ، بر روی Computer کلیک کنید. اگر جایی که فایل مورد نظر شما در آن قرار دارد (برای نمونه Documents)، برای شما مشخص است، برای محدود کردن دامنه ی جستجو، آن را انتخاب کنید.
اگر نام فایل را بدانید، کار شما آسان تر خواهد بود اما امکان جستجو بر اساس نوع فایل نیز وجود دارد. در ویندوز ۷ یا ۸، عبارت kind را در قسمت جستجو وارد کرده و نوع فایل مورد نظرتان را از فهرست باز شده انتخاب کنید. در ویندوز Vista ابتدا *.* (تمام فایل ها) را جستجو کرده و بعد از کلیک کردن بر روی Search Options بر روی Search Pane کلیک کنید. با این کار، نوار فهرستی از انواع فایل های شناخته شده و معروف را مشاهده خواهید کرد.

پیدا کردن فایل ها در ویندوز XP
جستجوی ویندوز XP چندان کارآمد نبوده و عملکرد قابل قبولی ندارد. در فهرست start بر روی Search کلیک کرده و مراحل جستجو را ادامه دهید. اگر بر روی All files and folders کلیک نکنید، ابزار جستجوی XP تنها به دنبال محتویات فایل ها می گردد. برای برطرف کردن این مشکل، یک نوع فایل را مشخص کرده، بر روی Use advanced search options کلیک کرده و جمله ی مورد نظر را در قسمت All or part of the document name وارد نمایید. برای جستجو در فولدر های مخفی (hidden) شده، بر روی More advanced options و سپس Search hidden files and folder کلیک کنید.
با استفاده از برنامه ی مجانی Everything (که در www.voidtools.com در دسترس کاربران قرار داده شده است) می توانید نتیجه ی بهتری از جستجوی خود بگیرید. این برنامه بسیار سریع بوده و می تواند هر فایلی را در کامپیوتر شما پیدا کند. برنامه ی Everything ابتدا فهرستی از تمامی فایل ها را نمایش داده و با وارد کردن عبارت های مورد نظر شما در قسمت جستجو، نمایش آن ها محدود می شود. برای جستجوی یک نوع خاص از فایل ها کافی است بر روی Search کلیک کرده و فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر بر روی یک فایل کلیک کرده و Open Path را انتخاب کنید، موقعیت فایل (جای ذخیره شدن آن) نمایش داده می شود. از برنامه ی Everything می توانید در ویندوز های ۷ و ۸ نیز استفاده کنید.

پیدا کردن فایل هایی که نام آن ها را نمی دانید
اگر نام یک فایل را به خاطر نمی آورید اما حدود تاریخ ذخیره کردن آن را می دانید، می توانید از امکان جستجوی date modified استفاده کنید. در ویندوز XP، بعد از باز کردن Search و انتخاب All files and folders، بر روی When was it modified کلیک کنید. برای نمایش فایل هایی که در یک دوره ی زمانی مشخص ایجاد شده اند، تنها کافی است * را جستجو کنید. در صورت وارد کردن پسوند فایل (برای نمونه .doc برای جستجوی فایل های Word)، جستجوی شما سریع تر انجام خواهد شد.
در ویندوز Vista، محدوده ی جستجو را از قسمت سمت چپ انتخاب کرده تا جستجوی مورد نظر شما سریع تر انجام شود. اگر این کار را از نام کاربری خود شروع کنید، تنها فایل هایی که توسط شما ایجاد شده اند نمایش داده خواهند شد. فایل های جدید تر، بالا تر از فایل های دیگر نمایش داده می شوند. در ویندوز های ۷ و ۸ با کلیک کردن بر روی Libraries در قسمت محدوده های جستجو، تنها Libraries جستجو می شود. با وارد کردن *.* در قسمت جستجو، نتیجه ها بر اساس تاریخ مرتب (sort) می شوند.

فایل های مشخص نشده (non-indexed) را جستجو کنید
برای این که بتوان یک فایل را با استفاده از محتویات آن جستجو کرد، باید در یک جای مشخص شده ذخیره شده باشد. قسمت های مشخص شده ی استاندارد ویندوز، فولدر های پیش فرض My Documents، Music، Videos و تمام Libraries ویندوز های ۷ و ۸ می باشند. برای گسترش دادن محدوده ی این نوع از جستجو، Explorer را در ویندوز Vista یا ۷ باز نموده، در فهرست بر روی Organize کلیک کرده، پس از انتخاب Folder and Search Options و همچنین Search، بر روی Always search file names and contents کلیک کنید. برای این که جستجو در فولدر های مخفی (hidden) شده و فولدر های سیستم نیز انجام شود، تیک Include system directories را فعال کنید. برای انجام جستجو در میان فایل های فشرده شده، می بایست تیک Include compressed files را فعال کنید.
در ویندوز ۸، file Explorer را باز کرده و بر روی Search کلیک کنید. سپس بر روی Advanced Options کلیک کرده و تیک File contents و Zipped (compressed) را در بخش قسمت های مشخص نشده (Non-indexed location) فعال کنید.

پیدا کردن فایل ها با استفاده از محتویات آن ها
سیستم عامل ویندوز می تواند جستجو را با توجه به متن های نوشته شده در یک فایل متنی انجام دهد. عملکرد این ویژگی در ویندوز XP چندان قابل قبول نمی باشد. اگر نمی توانید نام فایل یا جایی که آن را ذخیره کرده اید را به خاطر بیاورید اما یک کلمه یا جمله ی آن را به خاطر دارید، می توانید آن فایل را جستجو کنید. تنها کافی است به جای نام فایل، کلمه یا عبارت مورد نظر را وارد کنید. در برخی موارد، نتیجه ی این جستجو شما را شگفت زده خواهد کرد.

پیدا کردن سریع تر فایل ها در ویندوز ۸
در ویندوز ۸، امکان جستجوی فایل ها از صفحه ی شروع (Start screen) نیز وجود دارد. کلید های ویندوز و Q را به صورت همزمان فشار داده و Files را انتخاب کنید. اگر نام یک فایل یا قسمتی از آن را وارد نمایید، نتیجه های جستجو به صورت دسته بندی شده (بر اساس نوع فایل) نمایش داده می شوند. اگر بر روی یکی از دسته ها کلیک کنید، فایل های آن به تفکیک قابل مشاهده خواهند بود.

شناسایی فایل های نا مشخص (فعال شدن پسوند فایل)
حرف هایی که بعد از نام یک فایل دیده می شوند، پسوند یا extension آن فایل می باشند. در حقیقت پسوند یک فایل، نوع آن فایل را مشخص می کند. اگر بعد از نام یک فایل، پیوند .txt آورده شده باشد، نشان دهنده ی این است که آن فایل از نوع فایل های متنی (text) می باشد. ویندوز به صورت پیش فرض این پسوند ها را در Explorer نمایش نمی دهد اما در زمان انجام جستجو، مشاهده ی این پسوند ها می تواند به کاربران کمک کند. در ویندوز های XP، Vista یا ۷، کلید ویندوز و R را فشار داده، عبارت control folders را تایپ کرده و بر روی OK کلیک کنید. بر روی View کلیک کرده و تیک Hide extensions for known file types را بردارید. در ویندوز ۸، قسمتی با نام File name extensions در قسمت View در File Explorer وجود دارد. با فعال کردن آن، پسوند فایل ها نمایش داده شده و با غیر فعال کردن آن، پسوند ها نمایش داده نمی شوند.

شناسایی پسوند های نا مشخص
وب سایت های مختلف (مانند http://pc.net/extensions و www.file-extensions.org)، پسوند های زیادی را فهرست کرده که برنامه ها مجبور به باز کردن آن می باشند. موتور جستجوی Wolfram Alpha به نشانی www.wolframalpha.com نیز یک فهرست متنوع از پسوند ها تهیه کرده است. با وارد کردن یک پسوند در قسمت جستجو و فشار دادن کلید Enter، نوع فایل و برنامه هایی که توانایی باز کردن آن را دارند را مشاهده خواهید کرد.
برخی از پسوند ها (مانند .bak) برای برنامه های مختلف به کار برده می شوند، بنابراین بهتر است آن را در یکی از سایت های اشاره شده وارد کرده تا نتیحه ی دقیق تری به دست بیاورید.

شناسایی فایل های بدون پسوند
پسوند نداشتن یک فایل می تواند به دلیل پاک (delete) شدن ناگهانی آن باشد. بعضی از فایل های ویروسی یا فایل های مربوط به بد افزار ها نیز می توانند بدون پسوند باشند و به همین دلیل می بایست قبل از باز کردن آن ها، از به روز بودن نرم افزار های ضد ویروس و امنیتی خود اطمینان داشته باشید.
برنامه ی Notepad یا نسخه ی مجانی Notepad++ (که بر روی http://notepad-plus-plus.org قرار داده شده است)، می توانند بسیاری از فایل های ناشناخته را شناسایی کنند. فایل مورد نظرتان را در یکی از این دو برنامه باز کرده تا در بالا یا پایین پنجره ی باز شده، نام برنامه ای که فایل مورد نظر توسط آن  ایجاد شده است را مشاهده کنید.
اگر فکر می کنید که فایل مورد نظر شما یک عکس یا فایل ویدئویی است، ممکن است برنامه ی مجانی GSpot (که بر روی
www.snipca.com/9107
قرار داده شده است) بتواند آن را باز کند. برای استفاده از GSpot نیازی به نصب آن نداشته و تنها کافی است پس از دانلود کردن فایل فشرده ی (zip) آن، فایل را در یک فولدر باز کنید. سپس بر روی GSpot.exe کلیک کرده و پس از کلیک کردن بر روی File و Open، فایل ناشناخته ی مورد نظرتان را انتخاب کنید. اطلاعات مربوط به فایل در یک پنجره نمایش داده خواهند شد. با استفاده از جدول پسوند ها، آن را شناسایی کرده و پسوند آن را تصحیح کنید.

انتخاب برنامه ی پیش فرض برای یک فایل
برای تغییر برنامه ی پیش فرض مربوط به یک برنامه، بر روی فایل (در ویندوز XP، Vista یا ۷) کلیک راست کرده، Open With را انتخاب کرده و بر روی Choose default program (Choose Program در ویندوز XP) کلیک کنید. اکنون در پنجره ی باز شده، برنامه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید.
در ویندوز XP، Vista و ویندوز ۷، یک گزینه ی کاربردی با نام Look for the appropriate program on the web (به معنی جستجوی برنامه ی مناسب در وب) وجود دارد. با انتخاب این گزینه، یک صفحه از وب سایت مایکروسافت باز می شود که در آن جزئیات مربوط به نوع فایل نمایش داده شده و پیشنهاد هایی برای باز کردن آن وجود دارد.

مدیریت انواع مختلف فایل ها
برای مدیریت انواع مختلف فایل ها در ویندوز Vista و ۷، در فهرست start بر روی Default Programs کلیک کرده و Associate a file type or protocol with specific program را انتخاب کنید. در ویندوز ۸ پس از باز کردن Control Panel، بر روی Programs و سپس Make a file type always open in a specific program کلیک کنید. با انتخاب یک نوع فایل و پس از آن Change Program، برنامه های نصب شده ای که با نوع فایل انتخاب شده تطبیق دارند، نمایش داده خواهند شد. در این فهرست می توانید برنامه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید.
برای مشاهده ی فایل ها بر اساس نوع آن ها در ویندوز XP، پس از باز کردن Explorer مسیر Tools→ Folder Options→ File Types را دنبال کرده و بر روی یک نوع فایل کلیک کرده و یک برنامه را انتخاب کنید. بهتر است یکی از برنامه های Recommended Programs (برنامه های پیشنهاد شده توسط سیستم) را انتخاب کنید زیرا ممکن است در صورت انتخاب یک برنامه از قسمت Other Programs (برنامه های دیگر)، فایل مورد نظر باز نشود.

————–

برگردان : سید حمید یوسفی نژاد

2 نظرات

  1. با سلام. خواهشا کمک کنید. این اتفاق چندین بار برای من افتاده و بسیار آزار دهندس و الان هم چند متن بسیار مهم رو از دست دادم . من بعضی متن ها رو تو برنامه ی notepad در یک فایل txt و در طول روز تایپ کردم ولی ذخیره نکردم و یک دفعه کامپیوتر هنگ کرد و بعد از روشن کردن کامپیوتر اون فایل txt هم بسته شده بود و متاسفانه تمام متن هایی که نوشته بودم بدون این که سیو بشن از دست رفتن . ولی هنوز اون فایل .txt موجوده اما اون متن هایی که نوشتم و سیو نکردم از دست رفتن و این اتفاق چندین بار برای من افتاده خواهشا راهنمایی کنید چجوری میتونم اون متن هارو به دست بیارم ؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text